NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29© Jaargang. No. S682 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 10 OCTOBER 1811 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN Mb ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente),1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Afzonderlijke nummers 002L* T Redactie ea Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Yi t B de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoon nummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave deTvëènoötschö^Tóörëns^Coster. ""Directeur J. C. PËEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is aftsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT^ Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 11 OCTOBER. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling, 2 uur. Schouwburg: Ned. Tooneelve'reani- ging: „Discipline", 8 uur. De Kroon: Opvoering van „Die ro mantische. Frau", 8 uur. Vocrrhehnslraat 8: Tentoonstelling Bijbelsche voorwerpen, 35 en 79 tur. Kl. VereenigïDg: Bioscoopvoorstel lingen. Stadsnieuws RAADSSTUKKEN. Het bestuur der vereent'.ging van Hoofden van Scholen in Nederland, ofd. Haarlem, doelt den Raad in een adres mede, dat zij van meening is, dat goed ingerichte bewaarscholen van groot belang zijn voor de kinde ren van ouders, die, om welke reden ook, n/.et voo'r hun kinderen kunnen zorgen. Het verzoekt den Raad eer biedig, maatregelen te nemen, waar door di© schalen in deze gemeente worden gesticht, en ingericht over eenkomstig de etschen, die daaraah tegenwoordig worden gesteld. BEGROOTING. Ingekomen is het rappoirt der com missie' van Bijstand in hét béhee'r van de gemeente-fina'ncien ove'r begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1912. De begroothig werd behandeld in de vergadering op 30 September 1911. Algemeene beschouwingen werden niet gohoudcn; da onderdeelen der bogrouting gaven aanleiding tot de volgende opmerking; ol er bedragen moeten worden uitgetrokken voor as phalteoring der straten. GEEN GEMEENTELIJK VOORBE REIDEND ONDERWIJS. B. en W. hebben een sclirijven aan den Raad goz tuiden, waarin zij het volgende opmerken: Bij de ontwerp-)- crooting voor 191 i weid voorgesteld den post 19C uit te trekken op 1.—, omdat liet College voornemens was. een voorstel te doen tot invoering van voorberei dend onderwijs. De Raad besloot echter, 26 October 1910, gcmelden post „pro memorie'" uit te trekken on B. en W. uit te noo- digen, den Raad voor te lichten om trent de weuscbelijkheid lot stichting van scholen van voorbereidend on derwijs. Wanneer men het groot aantal par ticuliere bewaarscholen in deze ge meente iu aanmerking neemt, achten B. en W. die wenschclijkheid wel aanwezig. De Ned. Ilerv. Gemeente heeft vijf seinden, de Rooinscli-Kutholieken vier scholen verder xiin er vier particu liere inrichtingen en ook is er de Barbara-bow aarschool, welke onder het bestuur vair drie Regenten staat, en door de gemeente Haarlem gesub sidieerd wordt. Al deze scholen worden door ruim 2000 kinderen bezocht.. Dat daarmede nog niet in de behoefte voorzien wordt, vult of te leiden uit de omstan digheid, dnt, er in de gemeente meer dan 4000 kinderen zün, die voorliet genieten van voorbereidend onderwijs in de termen vallen. Do sveuischclijkhiedd van dat onder wijs in liet, algemeen moet worden toegestemd, wijl er een grondslag mede gelegd wordt voor liet onder richt aan de lagere scholen. Op een goed. ingerichte bewaar school toch worden de zintuigen van h>et kind harmonisch ontwikkeld; zoo wol het verstand als de geest en het lichaam varen daar wel bij, cn de kinderen, die gedurende twee of drie laren hun onderscheidingsvermogen IiebixMi loeren ontwikkelen, hun lichaam hebben geoefend en netheid, alsmede orde, Irebben aangeleerd, zijn voorbestemd om te wonden goede leerlingen van de lagere scho len. De meening van hoofden van scho len en van klasse-onderwijzers, dat het voorbereidend onderwijs voor de eerste klassen der legere scholen een groot voordeel oplevert, kan door B. an \V. dan ook worden beaamd. Vorengenoemde omstandigheden brachten B. en W. er toe, orn de in voering van voorbereidend onderwijs Van gemeentewege nader te overwe gen, en bij de hogrooting voor 1911 stelden zij den Raad daarmede in kennis. De besprekingen hebben B. en W. er echter niet toe geleid, dat zij nu reeds den tijd zouden gekomen achten om een voorstel te doen tol invoering van dat onder wij a Al erkende het College gaarne het nul er van. en ook al kon de wen- schelijkhedd, in het algemeen, van Je invoering worden beaamd, de meer derheid gevoelde daarom nog geen vrijheid, om voor te stellen, hot voor bereidend onderwijs georganiseerd an gemeentewege te doen geven. Tweeërlei reien deed haar voorloo- pïg dit standpunt Innemen. De meerderheid stelde zich de vraag, of liet particulier Initiatief, dal lot heden alleen en oil loffelijke ijze voor het voorbereidend- (of be- aarschool-) onderwijs zorgde, niet langer bij machte was pebk-ken, om te blijven voorzien In de behoefte aan dat onderw ijs, ook al mocht die be hoefte gaandeweg toegenomen zijn. Dio vraag achtte zij ontkennend te moeten beantwoorden, al zou, voor een tegenovergestelde meeninc. gewe zen kunnen worden op het verzoek schrift van de Commissie uit den Kerkeraad der Nod. Her vormde Ge meente alhier, van 17 Juli 1910, waar bij voor een tweetal harer bewaar scholen financieel© steun gevraagd werd. B. en W. herinneren er echter aan, dat genoemd verzoekschrift, in de zitting van 3 Augustus daaraan volgende, zonder hoofdelijke stem ming werd afgewezen. B. cn W. zouden zich dan ook niet gerechtigd achten, om uit dit ééno geval waarin door de belangheb bende Commissie bovendien voor slechts 2 van haar 5 bewaarscholen steun gevraagd wordt af te Leiden, dat meerdere particuliere bewaar scholen te dezer plaatse financieel© hulp van gemeentewege behoefden, of ook maar wenschten. Doch, afgezien van wat hot particu lier initiatief in deze doet of vermag, schrijven B. en. VV., kan men zich toch in de tweede plaats de vraag stellen Zou liet gemeentebestuur-zelf het voorbereidend anderwijs niet tot een voorwerp van zijn zorgen kie zen, en tot hel oprichten van open bare scholen of klassen voor dat ou derwijs overgaan? Ook die vraag is door het College onder de oogen gezien, doch, na am pele overweging meen en B. en VV., den Raad liet besluit daartoe voorloo- pig te moeten ontraden. Voornamelijk op grand van de kos ten. Al is thans nog niet te zeggen, hoeveel die zullen bedragen, als zeker mag wel worden aangenomen, dat zij bij de oprichting niet onaanzienlijk zullen zijn en gaandeweg bij uitbrei ding van bedoeld onderwijs zullen vermeerderen, zoodat In de toekomst belangrijke offers van de gemeente kas zullen worden gevraagd. De meerderheid van het College van B. en W. schroomt nu. op dien weg den eersten stap te doen en ge voelt. gelet op de financiecle draag kracht der gemeente, en op do vele aanzienlijke uitgaven, welke ill naaste toekomst zuilen moeten v den gedaan, geen vrijheid, om een voorstel tot invoering, reeds in 1912, ie doen. Zij hebben daarbij voorts nog over wogen, dat van een wensch of be geerte van belanghebbende ouders, om het voorbereidend onderwijs te doen geven aan gemeente-scholen, nog niet is gebleken, alsmede, dat van invoering van openbaar voorbe reidend onderwijs subsidieering van de bijzondere scholen een noodwen dig gevolg zal zijn, weshalve van dc gemeente op. tweeërlei wijze nieuwe en drukkende uitgaven zoudeu wor den gevergd. Op deze gronden heeft de meerder heid van liet College van B. en W. gemeend, te moeten voorstellen, den post ook nog voor 1912 „pro ïnenro- De minderheid' is evenwel van e nlug, dat do horde argumenten, die de meerderheid aanvoert, een princl- pieele verandering van zienswijze van het College van B. en W. in zake het openbaar' voorbereidend onder wijs, niet wettigen. Immers, dat de eventuoeie bemoeiing van de gemeen te met het voorbereidend onderwijs geldelijke offers zal vragen is dit jaar even waar als het dat verleden jaar was. Alle gemeentezorg kost geld en de vraag is dus maar, of het geld goed besteed is. En dat liet goed be steed zal zijn voor het voorbereidend onderwijs in onze gemeente, is vol gens de minderheid, aan geen twijfel onderhevig. Want het is toch niet de vraag of het particulier initiatief, dat tot heden alleen voor het voorberei dend onderwijs zorgde, niet langer bij machte is gebleken om te blijven voorzien in -liet onderwijs, zooals de meerderheid meent, maar het is de vraag, of dat particulier initiatief er zoodanig in voorziet, dat ket voorbe reidend onderwijs goed, in alle zichten goed en op de hoogte van dén tijd genoemd mag worden. Dat nu betwijfelt de minderheid ten zeei en daarom meent zij. dat de gemeen te wel degelijk het voorbereidend on derwijs moet ter hand nemen en ge leidelijk tot de oprichting van één of meer scholen van voorbereidend on derwijs moet overgaan. Zij zou dus wenschen, dat op de begrooting voor 1912 de post uitgetrokken wordt op ƒ1.—, opdat aan B. en W. de ultnoo- diging gericht zal kunnen worden, nadere voorstellen betreffende het voorbereidend onderwijs bij den Raad in te dienen. HAARLEMSCHE ROODE KRUIS TRANSPORTCOLONNE. Bij opgemelde vereen! ging wordt in den a.s. winter eén 2e afdeeling opgericht. Behalve de herhalingscur sus. eens per 14 dagen, zal voo'r ©en 30-tal nieuwe leden lederen Dinsdag avond erin Verband- en Transport- cu'r sus worden gehouden, onder lei ding van den Officier van gezond heid le klasse Dr. Hiensch. Nog eenige plaatsen zijn beschik baar om dezen cursus, die op Dins dag 24 October in de Militaire zie ken inrichting alhier aanvangt te volgen. VOLKSWEERBA ARIIEID. Zondagmorgen te 10 uutr vangt voor de lecten van de schietvereeaii- ging Volksweerbaarheid alhier de jaaïlijksohe onderlinge schietwed strijd aam op de banen onder O ver veen.) Er wordt geschoten op een school- schijf A als bij het leger in gebruik. Een 10-tal fraaie prijzen zijn be schikbaar, terwijl de winner van den eersten prijs tevens voor één jaar in het bezit komt van den grooton zilve ren w isselmedail le. J u b i 1 De procuratiehouder der Haarlem- scho Ijzergieterij, die a.s. Zaterdag zijn 25-Jarig jubileum viert, is niet de heer W. G. de Leur, maar de heer W. G. M. L e m. Door een misver stand werd de naam Maandagavond onjuist vermeld. D s V e e n. Den 29en dezer maand zal het 85 jaar geleden zijn, dat Ds. Veen, predi- kan bij de Hervormde Gemeente al hier, tut predikant beroepen werd. Ds. Veen diende de gemeente Hall in 1876, Enter in 1880. Stedum in 1881. Schie dam in 1S90 en weid te Haarlem be roepen in het jaar 1892. Defect Hedenmorgen weigerde het klokken spel der Groote- of Sint Bavokerk dienst door een klein defect hieraan. Ongelukje. Gistermiddag geraakte de poetser Versteeg, werkzaam aan de Centrale Werkplaats der H LI. S. M., zoodanig met zi,n hand bekneld tusschen een tweetal deelen hout. dat twee vinger toppen werden verbrijzeld. Na door den verbandmeester verbonden te zijn, begaf hij zich naar een geneeskundige. RATIONALISTISCHE OPVOEDING VAN HET KIND. Maandagavond lrleld de ofdeeling Haarlem van den „Intern. Bond voor de Rationalistische opvoeding van het kind'' een oj>enbare vergadering In de zaal van .Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt Te ongeveer half negen opende de voorzitter, de heer Nover- roz, de vergadering en gaf het woord aan den heer W. Hamburger, in zijn rede wees spreker op het nut van de z.g. Ferrer-schoien. dit zijn scholen zonder eenige dogma's. Deze scholen werden door Ferrer in Spanje ge opend. Spreker wees ook op liet nut un zulke scholen hier in Holland. Te Laren is reeds zoo'n school. Voor het dehat gaf zich geen der be zoekers op. Er weid gecollecteerd voor het schoolfonds van bovengenoemde ver een iglng. Te ongeveer kwart na tien. werd de vergadering, welke slechts matig be zocht was. gesloten. Opgedragen. Aan het Technisch Bureau voor heen J. Rooean, is opgedragen dc eiectrische verlichting van de sta tionsgebouwen, enz., het leggen der grondkabela, alsmede de verlichting van de emplacementen van het sta tion Leiden van de Ho!' idscho IJze ren Spoorweg Maatschappij. EEN ONRECHTMATIGE DAAD? Toen de firma Van der Linden en Co. op Vrijdag 22 September in moei lijkheden was geraakt door het opzeg gen van de relaties door haar Amster- ilamschen correspondent, kwam des avonds een der klanten een som van 1000 beleggen. Men weigerde echter de aanneming van dit bedrag wegens den toestand van het kantoor. De klant, die vernemende, verzocht aan een der firmanten, om het gedeelte ia specie der 1000, die hij had willen beleden, nl. 550, in te wisselen te gen bankpapier. Het zou zoo vreemd zijn, wanneer hij weer met de zak met geld het kantoor verliet, zeide hij. De aanwezige firmant had daarte gen geen bezwaar. Hij telde den klant 550 aan bankbiljetten voor. Deze nam de biljetten aan en zeide den firmant, dat deze de 550 kon houden, wanneer hij daarmee gered was. Toen deze zei, dat dit niet het geval was, z'-ide de crediteur, dat hij dan èn de 550 bank papier èn de 550 aan specie hield, daar hij ziin geld bij Van der Linden e nCo. had uitgezet in dadelijk op- eischbaar deposito. Hij meende daar mee niets onrechtmatigs te doen en zond de firma dan ook een tjuitantie, dat hij de f 550 ontvangen had. De klant, dio crediteur is van de firma tot een hooger bedrag dan ƒ550. heeft gemeend op deze manier zijn geld terug to kunnen vorderen. Ter vergadering van crediteuren hoeft men den bedoelden klam trach ten te be wogen het geld torug tc geven. Daarin is men echter niet geslaagd. Ook do Commissie van crediteuren heeft dit tevergeefs geprobeerd. Door ©enige crediteuren is aan den Officier van Justitie verzocht een on derzoek in te stellen. AMBTENAAR BURGERL. STAND. Ter zitting der Arr. Rechtbank al hier is de heer Vincent Loosjes be- cedigd als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand in de gemeente Haar lem. Alg. Ned. Werklied© n-V er- bond, In de Maandagavond gehouden be stuursvergadering van de afdeeling Haarlem van het Algemeen Neder- landsch Werklieden -Verbond werd besloten, het adies van de ofdeeling Haarlem dor S. D. A, P. aan den Raad, betreffende wijziging der Ver ordening van de Plaatselijke Belas ting naar het Inkomen, met het zen den van een adhaesie-adres aan den Ilaod te steunen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Varkooping. Maandagavond is door notaris Mr. C. j. Boerlage alhier venkooping ge houden van drie arbeiderswoningen, slaande aan den Heerenweg te Heem stede. De?© hebben te ramen opge bracht 2100. Kooner >s de beer P van Onschooten, te Haarlem. EEN UITBREIDING VAN HET POMPSTATION. Verzocht is om vergunning tot uit breiding van het pompstation der; Amsterdamschc Waterleiding Naar wij vernomen, zal die uitbreiding be staan uit eeta inrichting tot het op voeren van het water. Daartoe wor den dan twee pompen, gedreven door een stoomdynaino (aanwezig in het pompstation Leiduin) opgesteld. Die pompen zullen een capaciteit be zitten van reep. 50 en 100 L. water per minuut HAARLEMMERLIEDE c.a. In plaats van wijlen den lieer F. M. baron vah Lijnden ls tot voorzit ter van don Waarder polder onder de- zo gemeente gekozen de heer A, F. Kramer te Overveen. BENNEBROEK, Da nlsuws Surgsmeester. Bij Koninklijk besluit van 7 October is jbr. mr. L. A. van Schuylenburch benoemd tot burgemeester der ge meente Bennebroek. Nader vernomen we, dat Jhr. Mr. Van Schuylenburch to Noondwijker- ihout woont en «lat. hij voor de eerste maal in de qualitcit van burgemees ter benoemd is. HAARLEMMERMEER. Gebrek aan gras. Door liet ontbreken van voldoend gras voor het vee in de weide, gebrui ken thans alle landbouwers in deze gemeente het bietenloof als bij voeder, voornamelijk voor het melkvee. Het vee eet het gaarne, terwijl de meik- opbrengst er aanmerkelijk door ver hoogd wordt. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer W. Bax is geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Ui tks-universiteit te Amster dam. Valsch geld. BIJ den winkelier D. is een gulden in betaliu? gejreveu, die later bleek valsch te zijn. Het geldstuk is uitste kend nagemaakt, alleen het rand schrift ontbrak. Door D. is de gulden direct vernietigd. IJMUIDEN. Staking StoomvIsscherUbaflriit. Onze corresp. seint: Hedenmorgen as weder een staking uitgebroken in bet Stoomvisscher ij be drijf. Veertig stoomtrawlers, voor het vertrek naar zee ge'reed, worden op gehouden. De strijd gaat over de ver deeling van het lever- cn kuitgeld. Na de langdurige staking van 1910 was door de Reeder ij en besloten, het lever- cn kuitgeld niet moor al leen onder het dekpersoneel te ver doelen, maar onder alle opvarenden, dus ook ander het machinepersomeei, mits zij behulpzaam waren Lij het bergen van de lever. Het machincpersoneel meent, dat zij met hun bezweet© lichamen niet op het dok kunnen werken en hebben 29 September J.I., door de afdeel mg IJmuiden van den Algemeonen Ne- derlaiwtscben Zeemansbond, aan Roodersvereemiglngen allen rcede'rs afzonderlijk doen ve'rzooken, dat in het vervolg ioder lid van het machi ncpersoneel van de reederij een be drag ontvangt gelijk staande met het aandeel van het verval, dat ieder der opvarenden aan dek krijgt en het lever- en kuitgeld weder alleen onder het dekpersoneel te verdeelen. Tot heden was aan dat verzoek geen gevolg gegeven, alleen had de liee- dersvereeniging, naar we vernemen., bericht dat zij de zaak in behande ling zou nemen. Van de gelegenheid, dat gister ruim 40 stoomtrawlers binnen wa ren, heeft hel machinepersonee! bruik gemaakt, om tegen hedenmor gen een vergadering uit te schrijven, die ook in Egmond, waar veel zee lieden wonen, is rond geroepen l>ie vergadering duurt nu nog voort, doch we vernemen, dat de meerder heid er voor is niet te gaan varen voor him verzoek is ingewilligd, Te gen hedenmiddag is door een depu tatie uit het machinepersoneel een onderhoud aangevraagd met de rea ders. Buitengewone haringaanvoer. Maandag werden door 12 bomschui ten en 22 loggers niet minder dan 12359 kantjes nieuwe haring aange voerd^ Een schipbreuk Ongeveer 12 mijlen in zee Nooitiwijk weiden door schipper Lub, van den Enkhuizer botter 164, opgevischt en later bij den strandvonder te IJmuiden aange bracht een witte wimpel met rooden bol en verder oen blauw hemd, mar kt H. M. 3 333 05 v. Holt. Naar dezen naam te oordeel en zul len de goederen waarschijnlijk van ©en Nadcrlandschen schipbreukeling afkomstig zijn. en op den wind en nam zoo goed oh geen water over. De Hoop" bevond rich toen beoos ten de Doggersbank. Vrijdagmorgen erd te Grimsby bin'nengeloopen aan boord was alles wel en de heole be manning hoogst voldaan. Da.e zieke visscherslieden die in het hospitaal werden verpleegd zijn naar hms gezonden. TREURIG ONGELUK. Een droevig ongeluk had te Water- hulzen bij Groningen plaats Het 4-ja. rig kind van schipper Wijdenga uil Z waag westeinde (Fr.;, die in liet Win- schoterdien lag met zijn schip, viel in het vaarwater. De vader sprong het kind na en verdween, vermoedelijk door kramp bevangen, plotseling in de diepte. Het kind werd drijvende gered door hulp biedende personen. De vader werd echter als lijk cpe» ha aid. DE PRINS NAAR BRUINISSE. Prins Hendrik heeft, naar verluidt, het plan eerstdaags naar Bruinisse te gaan. Vermoedelijk zal de reis per auto worden gedaan. Binnenland ERNSTIGE VERWONDING. Gistermiddag ontstond twist tus schen een zekeren Anton Lommers, herbergier te 's-Hertogenboscli, en een der firmanten der Chicago Bioscope aldaar, den heer P. Mounier. naar aanleiding van baldadigheid dooreen der kinderen van eerstgenoemde ge pleegd. Lommers stak, in woede ont stoken, den heer Mounier onverhoeds met een mes in den rug, zoodat men vreest, dat de long geraakt ls. De heer Mounier is naar het gesticht der broe ders Johannes de Deo vervoerd, ter wijl Lommers in hechtenis werd geno men. HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het Hoepitaalkerrkschip „De Hoop' is gistermorgen te IJmuiden binnen gekomen en naaï Amsterdam opge varen. Weer en wind dienende gaat het Zaterdagmorgen weder naar zoo otn nog ©en maand bij de visschors- vloot te kruisen. Het schip heeft den storm van Za terdag 30 September op Zondag October j.l. prachtig doorstaan weer bij dezen zeldzaam zwaren storm de doorslaandste bewij: levend, wat een betrouwbaar goed zeeschip het is. Met dichtgereefde stormfok telegrammen De oorlog tusschen Italië en Turkije MALTA, 9 October. Het stoomschip .Assoean", dat hier, begeleid door de .Borea", is aangekomen, is Zondag middag uit Tripolis vertrokken. On der de Muzelmansche passagiers aan boord van het schip waren o. a. d# vice-gouverneur van Tripolis en 240 ambtenaren, die zich hadden moe ten inschepen, zander dat hun tijd ord gelaten om hun goed to pak- m. Passoena pasja, oud-burgemeester van Tripolis, de ©enige nog levende afstammeling van de Karavaiis, is door de Italianen tot ■vioe-gouvexneur benoemd. De Arabieren hebben zich terugge trokken naar het binnenland. Het "bombardement heeft in de stad wei nig schade aangebracht. CONSUL UITGEZET. ATHENE, 10 October. (Reuter'. Uit skjub wordt gemeld, dat de Muses- sarif van Prc-veza een huiszoeking deed in het Italiaansche consulaat, wijl hij den consul verdacht van hot wisselen van radio-telegrammen met het Italiaansche eskaier. D© Muses- saj-if gaf den consul last, Turkije on middellijk te verlaten. De consul ver trekt heden. HET TURKSCHE MINISTERIE. KONSTAN T1NOPEL. 9 October. (Reuter.1. De Turksche gezant te So fia. Assinr-Bey, nam de benoeming tot minister van buiten!audsch© za kon aan. DE CONTRA-REVOLUTIE IN' PORTUGAL. PORTO, 9 October. (Reuter). Vol gens berichten uit offïcïeele kringen to-bben de monarchisten beden Ca- is verlaten en de wijk genomen naar Pinbores en Velho, op een iial- ven mijl af stands van de grens. Een colonne, uitgezonden om hen te ver volgen, is hedenavond te Salguedro aangekomen. SPANJE EN MAROKKO. MADRID, 9 October. (Reuteri. Vol gens telegrammen uit Melilla, be droegen de verliezen der Spanjaar den in het gevecht van 7 dezer 36 doodeu en 109 gewonden. VRIJGESPROKEN. PARIIS, 9 October. (Reuter). Het Assisenhof heeft de leden van de „jonge revolutionnaire garde", die een gerechtshof hadden gevormd om een aantal partijgenoot-en als politie spionnen te ontmaskeren, vrijgespro ken. (Eenlgen tijd geleden werden ©enige anarchisten, die zich steeds hadden voorgedaan als zeer zuiver in de 'leer, door hunne revolutionnaire partijgenooten uitgenoodigd tot een besproking op de bureaux van de Guerre Sociale" en daar aan een verhoor anderworpen, dat aan het licht bracht, dat zij politiespionnen waren. Tevens werd door leden van de „jonge revolutionnaire garde" ©en huiszoeking bij hen gedaan, dio nog meer bewijzen van hun „ver raad" opleverde. De veroordeelden werden ge ruimen tijd in de bureelea van de Guerre Sociale" opgesloten gehouden en de leden van de revolu tionnaire rechtbank hebben nu te rechtgestaan wegens vrijheidsberoo- ving en huisvredebreuk.) CRISIS IN ECUADOR. QUITO, 10 October (Reuter). Dd politieke toestand boezemt ©enig© ongerustheid in, naar aanleiding van het ontslag van den minister van Fi nanciën, waarvoor als grond wordt i aangegeven verschil van meening dichtgeree schoenerzeil lag me; den president der Republiek. schip prachtig met den kop op de zoo LHbid.-L,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1