yORST EH VRIENDSCHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8682 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 10 OCTOBER 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den .omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)cc Franco per post door Nederland1.65 Af/ondcrlyke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regela ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Grootc Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warraoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buiteniandsch Overzicht Reeds is medegedeeld, dat de Ara bieren in Yemen, de bvoeipl.iats van den Arabischen opstand, trouw Konslanlinopel geschreven dat do buitengewone opwinding, waarin de geheele Mohammedaanse lie bevolking zworen hebben ann den Sultan Als de door het optreden van Italië tegen Tri- andere Arabieren dit ook doen. kan 't| polis gebracht is, tot dusver nergens? De oorlog tusschers Italië enTurkije Xurktje vraat'. y£ior 4de maal aan de mogendMen om bemiddeling. 18 corlegscbepen zijn rsaiis In dan grand gehaard. Hoeveel slachtoffers 5a heilige oorlog ondsr de Mohammedanen uitgeroepen, Een oorlog zonder veel bloedvergieten. Do oorlog duurt reeds ©enig© weken en nog altijd is er niet veel gevochten. Do gewelddadigheden hebhen zich tot heden beperkt tot ©enige schermut selingen ter zee. Zonder veol vechten zijn een 13-talTurksclieoorlogssche pen (meest torpedobooten en 3 of 4 kruisers) in den grond geboord, waar tegenover staat, dat ook Italië eenig© oorlogsschepen (1 kruiser en 2 torpedo- booton) moest niïssen. Maar anders is er nog niet veel ge vochten. Zelfs bij 't bombardement der vestingen Tripolis. Benghasi en Pre- veza zun slechts weinige slachtoffers gevallen. Tienlallen verliezen worden in den modernen oorlog immers niet geteld, waar (denk aan den Russisch- Japansclieu krijg) anders de slachtof fers bu tienduizenden vallen. 't Karakter van dezen oorlog is wel eigenaard)". Hij wordt zelfs al spot tend de operette-oorlog ge noemd Zal 't zoo blijven, of is op 't laatst neeg een groote strijd in 't binnenland van Tripolis te verwachten Toch moet men t leed. van dezon oorlog nog* niette licht achten. Tenge volge van de strenge censuur zijn de berichten van 't strijdtoonoel karig, zoodat wo nog altijd niet weten, vvut er van do bemanning der in den kelder geschoten oorlogsselrepen geworden is Is ze verdronken, is ze gered Eenigo nadere gegevens zijn wel noodig. Indien 't grootste deel der be manning verdronken is, liegen er min stens reeds een 2 A 3000 slachtoffers van dezen oorlog op den bodem der Turkije vraagt voor de 4de maal bemiddeling der mogendheden. Onder de telegrammen in ons vorig nummer hoeft men gelezen, dat Tur kije thans voor den vierden keer bemiddeling der mogendheden gevraagd heeft De Turken zijn wel op tusschenkomst gesteld, want dors zouden ze na. drie weigeringen niet nog weer een kansje wagen. De nota van de Turksche regeering aan haar buitenlaudsche vertegen .woordigers behandelt do vraag, of de vreemde mogendheden thans, na de mililoiie bezetting van Tripolis, goede tijdstip gekomen achten voor het beginnen der onderhandelingen en op welken grondslag deze onderhan delingen geopend moeten worden. Officieus wordt evenwel verzekerd, dat 't bericht van enkele Turksche bladen die voorgesteld bobben, dat Tripolis aan Italië zou blij ven. maar dat in ruil daarvoor, Kreta definitief aan Turkije zóu komen officieel niet bevestigd wordt Wat willen do Turken dan Italië zal tenzij 't in ceu oorlog de neder laag lijdt, maar daaraan wordt niet gedacht 1 van Tripolis geen afstand meer willen doen. Zelfs wil 't ltoliaan- sche volk een schijnmacht van Tur kije op Tripolis niet meer dulden. Een regeling zal dus gezocht moeten worden in andere compensaties aan Turkije. Maar welke DE TSAAR AI.S BEMIDDELAAR. De Turksche regeering deelt mede, dat onder de antwoorden van de mo gendheden o» het vorige verzoek om interventie, dat van de Russische ro ttering het meest gunsiige is. In ver band daarmede wint het bericht in betoekenis dut een blad in Kouslan- tinopel meldt, dat Tsaar Ni kol aas tot interventie geneigd zou zijn en voor het spoed ie tol stand komen van don vrede werkt. We bobben reeds in een vorig Over zicht meegedeeld, dat de Turkse lie mi nisterraad besloot tot UITZETTING VAN 50,000 IN TUR KIJE WONENDE ITALIANEN, maar dit is voorloopig nog alleen eon besluit op papier. Er is nog geen be vel tot uitvoering gegeven, dus 't be sluit kau ook nog ingetrokken of ge wijzigd wonden. De Duitsche gezant te Konstantino- pel herinnerd zij, dut Duitscldand do bescherming der Italianen in Tur kije op zich genomen heeft confe reerde Zondag' eenige uren mot den grootvizier over deze quaestic. Do ge zant heeft den groot-vizier aangera den, zoo'n maatregel niet to nomen zonder rijp beraad. Tot nu heeft Tur kije do publieke opinie van Europa vóór zicli. jDat is sterk gezegd door den Duitschen diplomaat, want Italië is toch de bondgenoot I) Door bet ver bannen van alle Italianen konden misschien deze sympathieën verloren gaan. Nu schijnt het besluR van den Turk- sclxn ministerraad, nog niet gesanc- tioimeerd door den Sultan, opgevat te ii.oefen worden als een proefballon. Men wil eenvoudig eens zien, wat de uitwerking van zoon maatregel zou zijn. In de volgende zitting van den ministerraad zou dan besloten wor den, of de verbanning doelmatig kan zijn. Waarschijnlijk wil de Turksche regeering met deze bedreiging tot ver banning druk uitoefenen op de mo gendheden, ten einde deze te bewegen, werkelijk spoed te zetten achter de on derhandelingen, om tot oen oplossing to komen. Nader wordt dan ook uit Konstan- tinopel geseind, dat de uitwijzings- ni afttregel is opgeschort. Welke üoudlag zullen do bewoners van Tripolie aannemen? De belangrijkste vraag is thans, wat gebeuren zal, nu de stad Tripolis door de Italianen ingenomen is. Welke hou ding zullen DE ARABISCHE STAMMEN aannemenzich onderwerpen Italic, of gedreven door hun gods dienstige overtuiging zich in dit ge val aansluiten bij de ander? zou geha- lo Turken. r de Italianen ernstige gevolgen hebben. Daarom is ook ongetwijfeld et nadruk vermeld in ecu officieele Italiaansche lezing over het bombar d-ment van Tripolis, dat na de bezet ting der forten drie Arabische hoofd lieden zich aan boord van een Itn- liaansch pantserschip lieten brengen, om hun onderwerping mede te dee- len. Dit kun natuurlijk juist zijn, of schoon een bericht uit Malta aan een Duitsc-h blad aan de waarheid er van doet twijfelen. Gemeld wordt, dat lederen naclit herhaalde aanvallen plaats hebben van de Turksche ruite- Arabische bereden n op do verschanste Ita liaansche voorposten in Tripolis. Vrij dagavond had EEIN VRIJ ERNSTIG GEVECHT plaats. De Italianen maakten hierbij zelfs gebruik van hun scheepskanon- nen. en het klein© geschut, dat aan land gebracht was.' Tot zoover dit bericht, dat geen commentaar behoeft. En in een tele gram, verzonden den 3Uaten Septem ber uit Tripolis, ontvangen in Berlijn den östen October l't gaat niet heel snelstaat deze zin te lezen het land maken de Ara bieren stemming voor ee verwoeden s t r ij d. De veldmaarschalk Freiherr Von dor Goltz de organisateur van Turksche leger, iemand die uitnemend op do hoogte is van de toestanden in Turkije betoogt in een blad, dat Turkije de stad en vesting Tri polis moest verliezen. Hij acht het zeer verstandig dat de Turk sche regeering niet getracht heeft, om Tripolis te verdedigen, omdat het on begonnen werk zou zijn. zelfs al wer den 100,000 Turksche soldaten ont scheept. Door gebrek aan levensmidde len had dit leger toch moeten capitu- leereii. „De eenigo goede verdediging ligt in bet binnenland. Om deze verde diging te organiseeren zijn 6 A 7000 man troepen voldoende. Dezen zullen daar nog voedsel kunnen vinden. De tegenstrijd moet hoofdzakelijk komen van de bevolking, waarbij groot ge wicht In de schaal legt de houding van den machtigen Arabier Senoussi, die onlantrs den Turkschen Sultan als souverein erkend heeft. Aan de Tribuna wordt geseind, dav in de buurt van Tripolis 10,000 Turk- scho soldaten en 10.000 Arabieren zich gereed houden voor den strijd, allen met moderne geweren gewapend. Do Turksche regeering verzekert bo vendien, dat de Tripolitaanscho Sjeik, dus 't kerkelijk opperhoofd der Mo hammedanen. in het Óttcmannsche rijk tot de ge- wekidadigd uitbarstingen der volks- hartstochten heeft geleid, welke don tegenstanders van Turkije voorbarige voorwendsels hadden verschaft voor scherpe aanvallen tegen Turkije en voor hoogst ovorilreven gevolgtrekkin gen nopen? den algonvvrien toestand op het Balkan-schiereiland. Do hand having der binnenlaudsche rust levert het bewijs, dat de maatregelen der' regeeiing <>ood getroffen zijn en men vertrouwt te Konstantinopel, dat het den overheden ook verder gelukken moge den toestand te beheerschon en uitspattingen dor bevolking te voor komen. Italië en es Europeesche politiek Enkele Italiaansche bladen noemen de houdinp vnn Duitscliland tegenover Italië, don bondgenoot, niet correct, omdat de Germaanscbe regeering zich ijverig inspant voor een spoedige be middeling welk© Turkije een schijn van eer wil laten. De gemakkelijke overwinning van Tripolis schijnt den Italianen naar 't hoofd te ziin gogaan. Het nationale blad La grande Italia, durft thans reeds beweren, dat HET DRIEVOUDIG VERBOND een tegenspraak tusschen diplomatie ke verdraven en de macht, van het volk duidelijk bewezen heeft. Uit het feit, dut Oostenrijk de krijgsoperaties van Italië wil houden binnen de Adria- tische Zee. blijkt dat Oostenrijk, de onveranderlijke vijand van Italië, deze zee uitsluitend voor zich wenscht te hebben, In dit oogenblik, nu door ge heel Italië een storm vau hartstocht waait, moet gevraagd worden „Zal de dynastie Suvoye de pogingen on dersteunen tot verovering van Triest en Trcnthe Het misverstand moet nu uit de wereld geruimd worden, de strijd moet worden uitgestreden. En ais hei, noodig is, moeten de onhoud bare bcndgenuotsclrappen maar wor den opgezegd." Zulke uitingen in de Italiaansche pers zijn niet geschikt, om in Berlijn een nog krachtiger stemming te ma ken voor bemiddeling. Of... juist wel, om daardoor andere licht nóg on- aangeuamer quaestics to vermijden? gehouden, waarin hij verklaarde, dat de oppositie in Engeland tegen home rule dood is en dat binnen zes maan den een wetaontwero zou zijn inge diend. dat even goed zou zijn als dat van ISSf», misschien wel beter nog, Is dat niet ol te optimistisch geoor deeld De tijd zal 't leeren. Stadsnieuws heeft afgekondigd. Uit deze berichten blijkt, dat er veel kans Is, dat een deel der Arabie ren zich met de Turken zal vereeni gen, om Italië te bevechten. Het schijnt dus lang niet. zeker, dat de Italianen hun triomftocht van de kust naar het binnenland zullen kun nen voortzetten. En daaraan moet het ook toegeschreven worden, dat nog steeds geen actio in Tripolis onderno men wordt, dat nog steeds gewacht wordt op do landing van het sterk© expeditiekorps, van CÖ.OOO man. DE TOESTAND IN TURKIJE. DE MAROKKAAN' QL'AESTIE CHE tusschen Duitschlaud en Frankrijk is zelfs nu nog niet opgelost. Maar er wordt thans verzekerd, dat do overeen stemming nu bijna bereikt is. Zou "t nu heusch zoo zijn De Portugueseho logatio te Parijs heeft een nota uitgege^n, waarin wordt verklaard, dat de orde volko men hersteld is eu dat de pogingen om een royalistischen opstand te verwek ken als mislukt kunnen worden bo- schouwd. Er zijn 500 personen in hechtenis ge nomen troepen zijn uitgezonden te gen een gewapende bende in het dis trict "Braganza. President Ariaga werd op de gala- solrée ter trelegenheid van de nationa le feesten hartelijk toegejuicht De minister-crisis is ook weer opge lost. Kolonel Silveira is tot minister van oorlog benoemd. HOME RULE VOOn IERLAND. Met groote voldoening wordt vast- Het Engelsche parlementslid John gesteld zoo wordt in een bericht uit Dillon heeft te Prim een redevoering Geschiedeni s-n o o t. Koen raad Cuser voerde het bevel over de Kabeljauvvschen. onder hertog Albfecht, op wiens bevel hij de sloten der Hoekscha edelen Hodenpijl, Dui venvoorde. Zandhorst, Hemstede, Warmond en Paildonpael, bemach tigde en vernielde. Men weet ,dat deze Cuser vaak ge noemd wordt als bouwheer van 't huis Ter Kleef. Vermist. Uit den winkel van J. B in de Ur sulastraat, wordt een gewicht van 5 hectogram vermist. Bij de politie is aangifte gedaan van 't geval. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij H. Br-.derode, Donkere Spaarne 6, een blauwe marinemuts. J. v. d Kngk, Dr. Leydsstraat No. 3G zwurt, Schoten, een Haarlemsch Schoolsnaarbonkboekje. M. van Leeuwen, Rollandslraat 24, een portemonnaie. N. Beringen, Gen. Both astraat 50 zwart, Schoten, een parapluie W. Hendriks, UrsuLastraat 10 B., een hond. J. Schornagel, Klein Heiligland 40, een porteniomnaie. B. Dortmond, Zomerstraat 23, bril. P. Groen, Gasthuislaan 133, een R.-K kerkboekje. C. Souverein, Tediing v. Berklieut straat 2, een portefeuille. J. von dor Werf, Gasrthuislaan 113, een handschoen. II. v. d. Wouden, Baljuwslaan 5D., een sigarenkoker. C. Tuekema, Park laan no. 8, een roode haarstrik. M. Hoek, Jon de Braystraat 4, een hondje. Mevr. Peltenburg, Heythuizenweg 17, een ceintuur. J. Karnemelk, Linschotenstraat 74 rood, een kinderhandschoen. J. van der Werf, Gasthuislaan 103, een witte ilameshandschoen. H. v. d. Wouden, Baljuwslaan 5 D, een sigarenkoker. P. Grijen, Gasthuislaan no. 133, een R.K. kerkboekje. C. Souverein, Teding van Berk houtstraat 2, een portefeuille met in houd r E. Geluadi, L. Wijngaardstraat 30, een portemonnaie. J, van Deventer, Rothuizen 15, een R. K, kerkboek. H. Kleefman, Patiéntlestraat 9 rd, een duimstok. L. Cohen, L. Vlamingstraat 16. een portemonnaie. J. J. v. d. Steeg, Zuid-Polderstraat f 131, een hond (fox-terricr). P. Peper, Spaarnwouderstraat 25, een rozenkrans. J. Roemers, Gasthuisvest 27, een portemonnaie met inhoud. C. Koker. Tetterodestraat 9, een ka narievogel. D. Hessels, Glasblazersstraat 20, eei paar handschoenen. F. Nieuwehuizen. Tulpenstraat 18, twee dainesportrelten. R. Roberts, Gen. de la Reystraat23 een armband. HET T00NEEL L'ASSOMMOIR door het gezelschap van Louis Bouwmeester. Het was op een avond, nu ruim 7 Jaar geleden, dat ik het voorrecht had Louis Bouwmeester na een voorstel ling van Taptoe tc Den Helder in ijn hotel te spreken en hij mij vertel- van zijn plannen, om Coupeau uit L'Assommoir te spelen. Met bijzonder voel animo snrak hij over dit naar den bekenden roman van Zola bewerk te drama en hij verlangde er blijkbaar naar om het te geven. Bouwmeester heeft De Kroeg voor het eerst in Brussel gezien niet Victor Driessens in de rol van Coupeau en vol bewonde ring sprak hij over de creatie van zijn •noten Vlaamschen kunstbroeder. En wel karakteristiek was dat ge sprek. „Ik khn je zeggen, meneer", zei Bouwmeester zoo ongeveeir. „dat ik rooit zoo beroerd van 'n komedie ben geweest als dien avond, /k was er met Willem van Zuylen. We waren beiden toch waarachtig geen kleine jongens In ons vak. maar ik kan je verzeke ren, dat we beiden kapot waren, toen t stuk uit was. Wij zeiden tegen me kaar „je zoudt er toe komen om nooit meer 'u borrel te drinken Even wachtte Bouwmeester en toch met *n knipoogje „U nog "n grogje Dan neem ik er ook nog één We lachten beiden en Bouwmeester ging door „Och. Van Zuylen is er ook geen af schaffer door geworden, net zoo min als ik. Maar als je Driessens als Cou peau hadt eezien. dan. zou je er waar achtig toe komen om nooit meer 'n borrel acn te raken 1" Toen ik gisterenavond den schouw burg verliet, dacht ik onwillekeurig aan ons gesprek in Den Helder. Vic tor Driessens heb ik nooit zien spe len, maar ik kan mij de woorden vun Bouwmeester begrijpen, want met een kleine variatie zeg ik onzen genialen acteur na „Wanneer je Bouwmees ter als Coupeau hebt gezien, zou ja o rtoe komen, om rooit meer 'n bor rel aan te raken 1" Het Is ontstellend, wat Bouwmees ter in de Laatste twee tafereolcn von, L'Assonimoir doet; dit is een apo theose van tooneelspeel kunst. Allen, die gisterenavond Bouwmeester het tafereel in de kroeg en daarna do slotscène hebben zien spelen, zullen de aanraking met het genie hebben gevoeld. Dit was bijna geen tooncel- spelen meer; het was de waanzin m al zijn verschrikkelijkheid to beeld gebracht. Men ziet naar zoo'n kunst als naar een wonder, dat men 'niet meer be grijpt Dit spel is van zulk eon ver pletterende realiteit dat inen allea om zich heen vergeet Was dat een mensch, die daar voor ons zat met do gebroken oogen en kleine, uiitgo- teërde, trillende handjes? Was dat nog spel, die krankzinnige angst? liet was de verzinnebeelding van al le menschel ijken hartstocht en el lende. Nooit hebben wij zoo duidelijk ge- voeld als gisterenavond, wat Louia Bouwmeester voor ons tooneeJ boloo- kcivt; hij is het genie te midden van do vele, gowone talented. Wie dit nog niet volkamen begrijpen, moeten dezen reus in L'Assommo'r gaan zien. Zij zullen misschien in de eer ste zes tafereelen aan deze uitspraak FEUILLETON Bewerkt naar het Engelsch. 44) Zeker niet riep zij uit. Er zal geen bloed bij worden vergoten. Denkt u, dat ik mijn hulp bij dit complot verleend zou hebbeu als er sprake was geweest van bloedvergieten Ik acht u tot alles in staal, zei ik beslist. Zij koek mij doordringend a.ui. Lastige, slecht gehumeurde man, dat u is. zei ze langzaam en met na druk. is zoo onvriendelijk mogelijk en gewoonweg afschuwelijk. Toen wij elkaar voor hot eerst ontmoetten, waarschuwde ik u nog, dat u mijn Invitaties met wantrouwen moest ont vangen, tenzij ik ze in 't bijzonder on schuldig had genoemd, en nu u door eigen schuld in de val geloopen is, In plants van uw nederlaag met opge wektheid te dragen, is u zoo onaange naam en slecht gehumeurd mogelijk. Pub Ik heb grooton lust om u niets te rooken te geven. Onwillekeurig moest ik nu toch lachen. Dit luchthartige meïsi© speel de boög\ errand met minder ernst, dan de moeste mannen eolf speelden, zeker met minder ernst dan mijn me despelers op do baan bij liet Pariscr- hof bandy speelden. Voor liet oogenblik vergat lk, dat de Koning in gevaar was, dat het lot van een natie op het spel stond, dat het dunne louw, waarmee ik was vastgebonden mij pijnlijk in 't vieesch sneed, of liever, ik vergat deze dingen lialf en lachte, lachte roekedoos over de weergaloozo onverantwoordelijk heid van mijn bekoorlijke gevangen- bew aai ster. Haar gelaat helderde zichtbaar weer op bij mijn onnatuurlijke vroo- lijkheid. Dat is beter, zei ze, lk wist wel, dat u heed gauw de komische zijde van het geval zou inzien. Hot spijt mij lieel erg, dat ik zoo heb moe ten handelen, maar ik lieb mijn aan deel in het complot uit te voeren, en ten slotte is u immers veel veiliger hier, dan in het Bruu-varad. Nu u weer goed is, zal ik u een cigarette geven. !vn een doos van den schoorsteen mantel afnemend, stak zij eon ciga rette tusschen mijn lippen, streek een lucifer af en hield er liet licht bij. En ik veronderstel, zei ik. ter wijl ik ann het vredesteeken trok, ik veronderstel, dat ik hier word vastgehouden, tot de revolutie een voldongen feit is. U moet hier blijven lot vier uur, en dan zal ik u bevrijden. En als ik tracht los te komen? Dan zal ik u neerschieten. en zij haalde laclvend een kleine revol ver uit een lade en legde hem naast zich op tafel. Is zij geladen vroeg ik. Zij knikte met haar hoofd. Natuurlijk, en ik kau lieel goed mikken, dus wees voorzichtig. Zou u mij werkelijk nccrscliie- ten? liield ik voi Zeker, als liet noodig was. Ik keek haar in liet lachend gelaat en vroeg mij of, of zij in staat was, haar bedreiging uit to voeren. Ik twijfelde er aan, maar wilde mij aan den anderen kant toch maar liever niet aan liet gevaar blootstellen. lk geloof, dat ik deze touwen wel wat losser kan maken. zei ik op liuichelachtigen toon. - Mij dunkt, ik moest het maar probe eren on het er op wagen, dat u niet raakt. Een angstige uitdrukking kwam ln haar oogen, maar liet volgende oogenblik lachte zij weer vol vertrou wen. U kan die knoopen van Max toch nooit ontwarren. zoi ze. maar als u liet doet, zal lk u stellig neer schieten ais een vriend. door het been. Bloeddoi-stige, kleine heks riep ik uit. Weet je wel, dat revol- verkugots wonden? Daar dienen zij voor. Ik keek haai* een oogeoiblik zwij gend, in weerwil vau mij zelf glim lachend, aan. Wel, zei ik eindelijk, ik geloof, dat u het doen zou. Zij knikte opgewekt Nu begint u mij eindelijk eens in ernst to nomen, zei ze. Ik ben een heel strenge samenzweerster, en ik kan niet t<x?staan, dat de plan nen van mijn vuder en het welzijn van hot land schipbreuk lijden door een misplaatste toegevendheid tegen over een dwazen, jongen vreemde ling. Vaderlandsliefde, uw naam is Mathilda Schuttenlierg. Argumenten zijn meestal vorspdd aan vrouwen, tegenover een vaderlandslievende vrouw betoekenen zij heclemaal niets. Ik aanvaard den toestand. Wil u zoo vriendelijk zijn, het eindje ci garette uit mijn mond te nemen Met genoegen. Mag ik u een an dere geven Neen, dank u, antwoordde ik Een cigarette heeft heel weinig waar de, als men zijn luuulen er niet bij tot zijn dienst heeft. De rook hindert zoo aan de oogen- lk kan u een sigaar halen als u wil. Ik zou u lieel ilanklmar zijn. Er staat oen kistje in de kamer van Max, dat weet lk. ik zal u er een gaan holendadelijk hen lk weer terug. Het moment, waarop de Prinses do dour achter zicli sloot, deed ik wanhopige pogingen om los te ko men. Mijn pogingen waren absoluut vruchteloos on hadden veel pijn ten gevolge. lk liet een verwenschii.g hooren en gaf het op. Ik was boos, ofschoon minder dan men zou den ken, want do buitengewone luchthar tigheid van mijn gevangenbewaarstor had haar Invloed op mijn stemming laten gelden. En toch, lioe lachwek kend het spel van de politiek in Weisshoim ook was, toch was het ze- kor, dat het leven van den Koning groot gevaar liep. Ik wist genoeg van revoluties en van het karalde.r der mannelijke Schatten bergs, om weinig vertrouwen te hebben in het gevan gennemen van den Koning, eon theo rie door Max geuit en door zijn zus ter in goed vertrouwen geloofd. Als, wat heel waarschijnlijk was, de Groothertog en zijn satelieten er in slaagden om toegang te krijgen tot liet Brun-varad, dan was het zeker, dat hot bestaan van Koning Karei als sou\ oreiu en als mensch zou ein digen in een bloedig gevecht En ik. die mij om een of andere roden sterk tot den twoe-on-twintigsten Karei voelde aangetrokken, die op mijn nederige wijze bij meer dan één ge legen hei I in staat geweest was csn zijn l<elangen te dienen, beet mij op do lippen en raasde over mijn gebon den gevangenschap en verwenschte de dwaasheid, die mij in zoo groote moeilijkheid had gebracht Langzaam ging de deur van mijn kamer weer open en ik besloot liaas- tig om een laatst, al was t dan ook hopeloos, beroep te doen op de al te plichtgetrouwe dochter van ten Grootlioi-tog, om de zaak van den Koaiing bij haai' te bepleiten, ooi de 7-olfzuehUglbedd van haai' vader dui delijk te maken en haar do ware me thode te zeggen, waarop zij de l>elan gen van haar land zou kunnen be hartigen. Tot mijn grooto verbazing was het niet de mooie en schitterend geklee- de Prinses, die mijn blik ontmoette, geen zwartharig jong meisje met lachende oogen in een Parijsch bal toilet en met oen schitterende kroon op maar een kj^üu) jongen van acht of negen jaar in een dun, blauwzij den naclitliemd en met een blik vau verbazing in zijn slaperige oogen. Maar Stephan 1 riep ik uit Waarom, wat ter wereld doe jij hier? Hij glimlachte toen hij mij her kende. lk kan niet slapen. zei hij, omdat de muziek maar doorspeelt. Ik meende de stem van Mathilde te hoo ren, daarom kwam ik hier. Is je slaapkamer hiernaast Ja, hier vlak naast Och 1 mnaf u la vastgebonden (Wordt vervolgd),.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5