VORST EN VRIENDSCHAP NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8690 Verschijnt dagelijks, behalve op Zo»- en Feestdagen. DONDERDAG 19 OCTOBER 1911 B ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen lil den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02 4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37,4 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEORESOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarnc 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buttenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE 131. AD. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tussohen Italië enTurklje Nu aüs kaas op bomlddelmg verkeken is beginnen de Turken veel verwoeder op te treden. Bij de vesting Derna, op de Tripolitaansche kast, werden de Italianen teruggeslagen. Beide vloten gaan kruisen. Zullen ze elkaar ontmoeten? Do bemiddeling is mislukt. Dat do bemiddeling mislukt is, blijkt steeds duidelijker. Do mogend heden kunnen riiot voorkomen, dat Turkije en Italië liet zullen uitvech ten. De Turkscho ministerraad heelt thans besloten geen bemiddelings- actie te aanvaarden, maai' den oor log voort te zetten, tenzij Italië op onderhandelingen mocht ingaan oj) den grondsln.g, door Turkije als noodzakelijk op den voorgrond ge steld. Men weet, dat deze grondslag ls erkenning van de Turkscho opper macht in Tripolis. Nu, daarvan wil len de Italianen licclemaal mets we ten, zoodat dit t e n z ij al heel wei nig beteekenis heeft. Uitvechten dns EEN NIEUWE STAATSGREEP IN' TURKIJE Uit Saloniki wordt geseind, dat da Turkscho militaire partij toebereid selen maakt, om zich af te scheiden van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang. Zij moot namelijk het plan hebben om, zoodra zij het gun stige oogenblik gekomen acht; de je- geering omver te werpen, 11a ontbin ding van de Kamer een prommcia- mento uit te vaardigen en een mili taire dictatuur in te Voeren, die de teugels van het bewind zoo lang: 111 handen zal houden, tut andere perso nen, die volkomen liet vertrouwen des lands waardig zijn en in staat 0111 de belangen van liet OUomaan- Bche rijk werkelijk te bohartigen, öe regeeiing vau haar kunnen overne men. Er worden op liet oogenblik in de verschillende provincies voorberei dende niaatregeleu getroffen ter uit voering van dit plan, zoo mogelijk reeds binnen acht dagen. Tm '1 strödtooncKl op Tripolls. Men weet, dat verontwaardigde Turkscho officieren hun commandant Moeuir pasja, die een voorstander was van.... niets doen 1 hebben af gezet en vervangen door kolonel Mas- ciut. De opvolger Is een zeer dapper en energiek officier. Da Turksehe re- geering 13 blij van Moenir pasja af te zijn. Zij verwijt hom, dat hij niet be slist optreedt en zijn troepen door onnoodige marschen vermoeid heeft. De nieuwe opperbevelhebber zal tot het uiterste tegen de Italianen vech ten. Maar, o£ do Turken veel zullen ver mogen 1 De ltaliaansclic bladen gaan steeds voort met het beschrijven van den treurige» toestand, waarin de onge veer 1000 Turksehe soldaten verkee- ren. Een deserteur zou gezegd heb ben, dat verdere tegenstand dwaas zou zijn. De paarden zijn sedert acht dagen gezadeld, zonder rust. Eiken dag kr'igen mense'non en dieren min der eten. E11 de honger stemt allen wanhopig. Zoo verzekeren Italinansche berich ten, maar dio kunnen wel partij dig zijn I Uit officieels en authentieke stuk ken blijkt immers, dat de stork te van do Turksehe troepen in het vilayet Tripolis bedroeg 2880 man met 540 paarden in de stad lagen bij do komst der Italiaansche schepen 1030 soldaten.Onmiddellijk zün de afdee- lingen, dio dieper het laad in lagen, naar de stad geroepen, zoodat bij de ontscheping in Tripolis 200(1 man aanwezig waren. Hierbij moet zich een groot aantal Arabieren, die ie Turken trouw bleven, gevoegd heb ben liet is thans buiten twijfel, dat de „Dor 11a" onder dc inlands. onge veer 18.000 geweren van het nieuwste model heeft verdeeld met de modi go munitie 5000 van deze geweren zijn ingeleverd bij de Italiaansche auto riteiten, do rest blijft zoel?. Dc Turksehe minister van Binnen- la.ndsche Zaken verklaarde aan een Dullsch journalist,- dat do Italianen tot nu toe Derna (aan de Tripolitaan sche kust) niet hebben kunnen ne men, ,,Do Turken en Arabieren (zoo zei Zijn Excellentie) VECHTEN ALS LEEUWEN, zoodut do Italianen, zelfs na een ver schrikkelijk bombardement vu.11 drie uren, Derna niet hebben kunnen vor- overon. Do Turken zijn dus nog mees ter van dez« vesting." Bengliasi is in de macht der Italia nen, maar dozen blijven uitsluitend aan de kust. Van een actie in liet binnenland is daar nog geen sprake. Verzekerd wordt, dat de nachtelij ke aanvallen der Turken op de Itali aansche stellingen bij Boenieliana plaats tiebbou onder opperbevel van een zoon van den voormaligen burge meester van Tripolis. Hassoema Pas ja, die thans prins Karanianli heet. Deze zoon is ritmeester bij de Turk scho cavalerie. Het toeval heeft go- wild, dat juist hii de eerste officier was, die «ten strijd moest aanbinden met de vrienden van zijn vader. DE DRAADLOOZE TELEGRAFIE Honderd Italiaansche marine-tele grafisten zijn na.ar Tripolis en Cyre- naïka scheep gegaan, ton eindo zoo spoedig mogelijk langs de kusten en op de voornaamste punten de noodi- ge installaties op te richten, terwijl met het landingsleger ook een sterke telegraaf-aideeling meegaat, die over al stations zal vestigen. Verzekeixl wordt, dat Italië van plan is, alle havens aan de Tripoli- toiuisclio kust te bezetten reeds hebben do Italianen Tripolis en Benghasi ui hun macht en volgens een gerucht ook Honis en dn.11 aan de mogendheden kennis te geven, dat het vilayet is geannexeerd. Aan Turkije zou een termijn van 48 urea ter erkenning van de annexa tie toegestaan worden. Mocht Tur kije niet tot die erkenning willen' overgaan, dan zou Italië na op nieuw de verzekering te hebben gege ven, dat dc status quo in den Balkan gehandhaafd zal worden Mytilene bezetten en de zeeëngten blokkeeren. TÜRKSC1IE V LO OTBE WE GING. Uit Rome wordt het beiiclit beves tigd, dal do Turksehe vloot de Dur- duiellen verlaten heeft en >n de l ich ting van de Aegolsehe Zee vertrokken is. Waarschijnlijk zal de Turksehe vloot de bezetting van Cyrenaika ver hinderen en do landing van Italiaan sche troepen in Derna en Banghasi bemoeilijken willen. Men weet, dat het ook in het voor nemen lag, do Italiaansche vloot naar de Aogcïscho Zee lo sturen. De Turken mogen hopen; dat het tot geen TREFFEN TER ZEE zal komen, want anders blijft er van do toch al geducht geplunderde Turk sehe vloot wellicht niet veel over. ITALTë GAAT ZIJN VLOOT NOG MEER VERSTERKEN, er zijn althans 40 nieuwe tn-pedo- boolen besteld. Togen de verwachting in zou de oorlog lang moeten duren, willen de Italianen thans nog iets aan deze torpedo boot en hebben. t Spant wel in den Balkan I Frankrijk ziet dit in, daarom is de kruiser „Leo» Ganibetta" naar do Turkscho en Tripolitaansche kusten vertrokken om zoo nood»g BESCHERMING AAN DE FRAN- SCHE ONDERDAKEN le verleenen. Engeland en Egypte. Mot het oog op de geruchten op Berlijnsche beurs verspreid, dat En geland voornemens is binnenkort Egypto formeel te annexeeren, meldt do Daily Telegraph, dat 111 officieoio Engelsche kringen dit ge rucht volkomen on.g e g r 0 u d wondt verklaard. I11 sommige kringen wondt even wel gemeend, dut na de totstandko ming van do Fnansch-Dultsche Ma- rok k 0-0 vereen kounst, Engeland do vergunning der mogendheden zal vragen, 0111 de capitulaties in Egypte af te schaffen en de gemengde recht banken op te heffen. Er is geen reden 0111 aan te nemen, dat de mogendhe den bezwaren zullen maken tegen een maatregel, die er op berekend is, do rechtspraak in Egypte te verbeteren. Zal Engeland niets meer vragen Dnltschland sn Frankrijk. Iloe 't gunt met de onderhand el ii gen over den Congo De F i g a r 0 zet uiteen, dat de on derhandelingen over de Congo-com- pensaties korter kunnen zijn dan -"ie over Marokko, omdat hie-' van geen contract sprake is, maar alleen van een ruiling. Daarentegen wordt uit Borl ij 11 aan do E c h 0 d e P a r i s geseind, dat de algemeene indruk ro, dat de onderhandelingen zeer slecht gaan, en niemand weet, hoe er uit te komen. Ilard gaat 't dus zeker niet Bij het begin van de Rijksdag- zitting legde de Rijkskanselier giste ren de verklaring af, dat hij nu de interpellatie over Marokko niet kou beantwoorden. De Rijksdag zoo zei'bij zal evenwel niet uiteen gaan. zonder dat over de buitenland- sclie politiek is gesproken. De opstand der konlngsgezinden in Portugal. Volgens berichten uit Lissabon be reiden do royalisten ongetwijfeld EEN NIEUWEN INVAL in Portugal voor, en wel iii het dis trict Montalegre. Zij staan op een K.M. afstand va.11 de grens, hebben Maxiin-kanounen, maai' zijn slechts 800 man sterk. De rogeoring concentreerde reeds 500 man van alle wapens bij het bedreig de punt. Mochten de royalisten liet nog wagen door te dringen, don zou hot een groot gevecht worden. Men vermoedt ©venwel, dat zij aan de grens blijven, oui de regocring moei lijkheden te veroorzaken en op hooge kosten te jagen, daar HET LEGER EN DE MARINE VOORTDUREND OP VOET VAN OORLOG gehouden moeten worden. De republikeinsche democraten zij 1» van plan, een wetsontwerp »n te die non, volgens hetwelk alle monarchis ten, die niet bekend st.aan als samen zweerders, uitgenoodigd zullen wor den binnen een bepaalden tijd naar Portugal terug te koeren, daar an ders hun eigendommen verbourd ver klaart zullen worden. De eigendommen van de royalisten, dio aan do grens staan, zonden on middellijk in beslag worden geno men en eveneens die van -ion ex-ko- ning Manuel en het huis Br.iganza. De rogeering zal voorstellen, dc royalisten, die zich in Portugal op houden, naar Portugeescli Afrika is zenden, waar gebrek is aan arbeids krachten. Gaat dat zoo maar De Kamer nam art. 9 aan van de wet op de jfrocedure in politieke za ken, waarbij speciale rechtbanken worden ingesteld, voor welke monar chistische samenzweerders terecht zullen slaan. Da opstand in Ghina. Telegrammen hei-beu al gemeld, .dut.een groot gevecht tusschen regee- rir.gsti'óepén en opstandelingen be-. g'onnéii js. Bijzonderheden ontbreken j nog, wel, wordt gemeld, dat do regee- I riiiKStroepen slechts rtlUO mail tellen, terwijl de opstandelingen te Hanknu I minstens 10.009 man sterk zijn. Aan het gevecht namen zelfs j seIev-pskanonnei 1 deel. Eerst werden de regeerigslroepen j teruggedreven, maar later moesten de opstandelingen weer wijken, oni- dat.... hun schietvoorraad op was. I Gëen nood, de opstandelingen heb- 1 bon zelf een ammunitiefabriek, zoodat bet gebrek spoedig te verhelpen is. 'l'oi een beslissende» slag tusschen 1 de twee legers is hel dus nog met ge- 1 kuineii. Toch is het er al heet toege gaan. Tweehonderd a driehondei 1 revolutionairen lieten op liet slagveld het leven. De verliezen der regee- ringstroepen zijn nog niet bekend. Verschillende officieren doen aan de revoluüe mee. De revolutie breidt zicli steeds nog uit. Tijdens de feesten ter core van den geboortedag van Kong-foet-së werden te Hongkong kreten „Weg mot de Mantsjoes geuit voor eenige maga zijnen, die met keizerlijke vlaggen waren versierd. De menigte bleef dien kreet aanheffen, totdat eindelijk de gewraakte vlaggen werden wegge nome». Opgemerkt werd, dat.... in de openbare versiering geen enkele kei zerlijke vlag aanwezig was. liet ontbreken van verdere berich ten over de botsing va» de üuitsche landingstroepen met l.ct Chuieesche gepeupel, loet besluiten, dat de actie slechts kort en afdoende was. doch zonder groote beteekenis. Gisteren zijn evenwel weer troepen van de vreemde oorlogsschepen aam land gezet. Heel zuiver was do zaak dus nog niet. Stadsnieuws NAT. VEREEN. VOOR VROUWEN ARBEID. Op Woensdagavond werd 'n vergade ring gehouden door bovengenoemde vereen i ging. Het bestuur had voor ftze gelegen heid een spreekster uitgeuoocL-gd, n). mevr. Auua Polak, die het volgende onderwerp had gekozen: „Doel en werking van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid." De presidente, mevrouw M. van Dijk, opent de vergadering zeer kort en geeft 't woord aan mejuffrouw Hoevenaar, Doze spreekt over bet overlijden van mevrouw v. d. Laan—dc Joacte, die zooveel voor de Nat. VoreoiH- giiig van Vrouwenarbeid gedaan heeft. Zij heeft enorm veel gedaan voor do vereenaging Tesselschade en het is ook aan haar te danken, dat de exa mens voor kinderjuffrouw zijn ont staan. Zij is één der oprichtsters goweest van het voorlichtingsbureau, dat juist de voorlooper is geweest van liet Nationaal Bureau voor Vrouwenar beid. Ook heeft zij zeer veel gedaan voor „Kiirterzorg", waarvoo'r zij zich zeer veel heeft moeten getroosten. Spreekster wijst er op hoe mevr. v. d. Laan onder zeer moeilijke omstan digheden gewerkt heeft, en vindt een woord van lof hier op zijn plaats om deae, zoo verdienstelijke dniuc, die met zooveel I'efde en dankbaarheid gewerkt heeft, te mogen herdenken» Hierna ie hel woord aan mevr. A. Polak. Zij houdt, zooals reeds gemeld een lezing over liet Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, waarin zij het ontstaan van het bureau vermeldt en in korte trekken de werkzaamheden, die daar verricht worden. Hot Bu reau, zoo zegt zij, wordt door zeer ve len beschouwd uls een verhuurkan toor. D.t is het m geoneu deele, Zij legt uit dat door het bijzondere wer ken van het bureau dit geeu verhuur kantoor kan genoemd worden. Ook vertelt zij hoe ér zeer veel steun aan andere vereênigiugen verleend is. Aan het slot van haar rede doel zij uitkomen op hoeveel verschillende manleren er door het Bureau gewerkt wordt. Een kleine pauze werd. gehouden, waarna men vragen kon stellen. Vaii deze gelegenheid werd niet door velen gebruik gemaakt. Do Vragen waren allen van huis- houdelijken aard. De vergadering werd hierna geslo ten. Jubileu m. Gisteren was do braudstoffenhan- delaarsknecht Hoefenstijn 25 jaar 11 dienst bij don brandstoffenhuirtclaar Van Sta varen aan de Bakenessei- gracht. Door zijn patroon werd hem een gouden horlogo en een enveloppe met inhoud geschonken. De jubilaris kreeg een vrijen dag, om dien in zijn gezin door te bren gen. Kennisgeving. De Burgemeester doelt bij kennis- Onze Lachhock VAKER NOODIG. Joost kocht een verrekijker. Die daar aldus de man achter do toonbank is prachtig. Die ver groot 25 maal. Joosl. Dat is mij lang n'.ct ge noeg. Ik heb hem vaker noodig. NIET-EGOïSTISCH. Keessen. Lieve kind, wat zie je er k'nap uit in dat japonnetje. Jam mer maar, dat het zooveel geld kost. Mevrouw. O Jan, wat geef ik 0111 geld wanneer er sprake van Is ou» jou ie bekoren. DE FIJNPROEVER. Dochter des huizes. Mina, mijn verloofde komt Zondag eten. Ik zal dan zelf het eteu klaarmaken. Keukenmeid (aarzelend). Ja, juf frouw.... maar de mijne komt ook! geving aan de ingezetenen mede, dat het op den 13don October j.l. execu toir verklaard kohier No. 19 op ie Personeele belasting dezer gemeeuto, dienst 1911, op lieden aan den ont vanger der directe belastingen is ter liand gesteld. Tevens worden ingezetenen er aan herinnerd, dat de belastingschuldi gen verplicht zijn hunnen aanslag op don bij de wet bepaalden voet te vol doen. ILONA DURIGO. Wij hadden dan gisteravond liet voorrecht dc veelgeroemde allzange- res Ilona Durigo in onB midden te zien. Dat wil zeggen: deze kunste nares gaf met p.onistisc-he mede werking van den hoer Evert Cornells eeu I.Ledérenavond in „De Kroon". We hebben in dat anderhalf uur tijds zeker voel, ongewoon veel zelfs genoten. Maar zóó enthous.ast ge stemd als de voorafgaande reclame ©enigen grond gaf te venvachten ben k niet van deze séance teruggekeerd. Nu geeft een vooraf kunstmatig op geschroefde verwachting allicht aan leiding tot teleurstelling maar dit daargelaten meen ik toch te mogen aannemen dat de zangeo-es dézen avond niet buitengewoon gedispo neerd was. Haar intonatie was, en bleef soms bede liederen door („Wohtn" van Schubert b.v.) to mat en sommige hoogere tonen kostten haar merk baar moeite. Deze dingen mogen mis schien al weinig afdoen aan de ar tistieke waarde van de voordracht, zij beletten evenwel om van een „on gestoord" gonieten te spreken. Toch hebben jj'ij bij deze gelegenheid Ilo na Durigo leeren kennen als een zan geres met een bijzonder fijn gevoel voor karakter en stemming. Dit kwam al dadelijk in de drie Italiaan sche liederen (van Marcello, Satva- tor Rosa en Paisiello) aan den dag; meer nog in „Bitten en „Ich l.ebe dich" van Beethoven en Schubert's prachtig gevoeld en gezongen „Am Meére". Zeldzaam mooi, aangrijpend nu en dan door waarheid en diepte van uitdrukking zong zij sommige Brahms-liedereu: „Weit über das Feld", „In Waldeseinsamket", „Wie froh und frisch", FEUILLETON Bewerkt naar hot Engelsch. 52) Het gedreun van voetstappen deed do zoldering boven onze hoofden schudden, deed kalk naar boneden vallen en toen het geluld van den strijd steeds hofligor en luider werd, veelde ik hoe de Koning mij bij den arm greep. Onze plaats is dunr boven, zei hij ernstig. Ik was het totaal niet niet hem eens, maar miste den zedelijke» moed om dat te zeggen. Om ons ui dat wanhopig rnèlée te meugeu, stond gelijk met onheil te brengen zoowel aan vriend als aan Vijand. Stap op de tafel, zei do Koning gebiedend, en zwijgend gehoorzaam de ik. Een oogenblik later stond hij naast mij. Waar is de hefbom riep hij uit in de duisternis rondtastend. Ik had er niet het flauwste idéé van en zei duL Vreemd, mompelde hij. Ik zou er op kunnen zweren, dat bij hier be hoort le zitten Waar Hier, tegen den muur boven mijn hoofd. Misschien Is hij toevallig wegge schoten, opperde Ik. Mijn idéé scheen niet zoo onaanne melijk en een oogenblik later kroop mijn motgozel over den vloer, om naar den gebroken hefboom te zoeken Een lichte kreet vertelde mij, dat hij hem gevonden had, dat mijn op- pcrvlakkirv gissing waarheid was ge worden. Het gaf mij verlichting, want hel beteekende, dot de rumoerige Zwijgkamer voor ons ontoegankelijk was. Om zich in een eerlijken slrijd te'mengen, is heel iets anders dan om midden in een wanhopig gevecht terecht te komen en zoo de gemak kelijke prooi te zijn van den eersten den besten vijand, wiens oog op ons valt. Do Koning kwam weer naast mij staan, nu ten prooi aan teleui'stelling en onverholen zenuwachtigheid. Langzamerhand verminderden de geluiden boven onze hoofden. Nog één pistoolschottoon was alles stil. Een stem riep van boven aan ons, het was de stem van Generaal Meyer. Majesteit Ja. Wij hebben met den vijand afge rekend. U kan veilig boven komen. Ik heb om licht gezonden. «-* Dank je, Meyer, antwoordde do Koning. Als je even op den hefboom in den muil van den beer wilt druk ken, dan komen wij naar boven. De hefboom hier is kapot geschoten, an ders zouden wij niet hier beneden zijn gebleven. Langzaam ging de Toovertafel weer 111 zijn origineele positie terug, en als ons wedorverschijnen op het tooneel deed denken aan het binnenkomen van clowns bij oen pantomime, dan kwam de gedachte daaraan toch nu niet in ons op hij hei aanschouwen van 7.ooveel afschuwelijks boven onze hoofden. De een of onder had eenige kaarsen gehaald, en bij hun flikke rend licht zag ik. dat de vloer dik be zaaid was met dood© en stervende menschen. Van ouzo vroegere tegen standers was or niet oen in leven ge bleven, en ik merkte met afschuw een vreeselijk sespleten hoofd op, dat eens het hoofd vau Max was geweest. Wij wachtte» tot het bovenvlak van do Toovertafel op gelijke hoogte zou zijn met. den vloer van de bovenkanier, alvorens er af lo stappen, muar toon de tafel nog een voet ongeveer had af to leggen, stopte zij plotseling, en uit vrees, dat er iets aan de machinerie haperde stapten do Koning en ik haastig de Zwijgkamer binnen. Generaal Moyer begroette ons, bleek maar glimlachend, zijn zwaard nog nat van het bloed der vijanden van zijn Koning, rijn gelaat met eigen bloed bevlekt. Zij zijn allen dood, sire, zei hij eenvoudig. En aan onze zijde Luitenant Auferman van do Gui des is niet meer, eu Kapitein Traun- Nelidoff liet, het spijt mij liet te mol len zoggen, op het uiterste. Zuos lieoft een kogel in de dij, terwijl ik zelf een onbeteckenenden schram over den wung heb. liet slaat je buitengewoon goed. Wie anders heeft vannacht nog ge holpen —Schneider is hier. antwoordde de Generaal, en bij die woorden kwam de detective 'e voorschijn, en begun stigde ons met een diepe buiging Hij was in avondtoilet gekleed en hield een revolver in do eene hand eu 0011 zwaard in de andere Ilij vocht heel dapper, ging Meyer voort. Hij heeft Max neergeveld, toon dat opgewonden Jcnge inensch zich bezig hield niet het aangename tijdverdrijf 0111 den Hoofd- coniniundajit een veeg over het gelaat te geven. Ik viel hem van achteren aan, zei do detective haastig. Ik was in mijn Jeugd oen eoed schermer en mijn slag kliefde bijna zijn hersenpan in tWOëOÜ. Dat zie Ik, zei do Koning Ijskoud met een lichten trek van afkeer op zijn somber gelaat Wel. Meyér. je zult eeen berouw hebben van dit nach telijk werk, evenmin als JU. Schnei der, en Zuos en da anderen. Maar het is nu nog te vroeg, om over beloonin- gen to spreken. Waai- is de Koningin? Ik zal haar gaan opzoeken, zei ik. Terwijl ik heenging vroeg ik mij af, of de undere bewoners van dat reus achtig, maar schaars bewoond paleis door het nachtelijk rumoer uit hun slaap opgeschrikt zouden zijn. Dat de Koningin geweten moest hebben, dat er iets dergelijks oj) handen was, was wel zeker, ofschoon het onmogelijk was uit te maken met welke hoop en angst zij misschien den uilslug af wachtte. Mijn gedachten dwaalden onwille keurig naar Miss Anchesler. en toen ik bodacht. dat zij ir de kamer dei- kinderen aan hot andere uiteinde van het gebouw sliep, kwam het mij heel best mogelijk voor, dat het geluid van geweerschoten haar diépen en gezon den slaap niet gestoord zou hebben. De kamers der Koningin stonden open. Zij noch haar hofdame waren aanwezig, Op mijn voetstappen terug tredend, keelt ik verscheidene kamers binnen .waar zil zou kunnen zijn, maar zonder resultaat. I11 wanhoop ging ik naar beneden in do hal en rondkijkend viel mijn oog op den 011- gelukkigeu Hcrr Bonicke, die nog in zijn hoekje gedrukt zat in een toe stand van doffe gevoelloosheid. Ik kwam met vriendelijke bedoelingen naderbij en terwijl ik dat deed, kreundo hij zachtjes en keek mij met een met bloedbeloopen en onultsure Lelijk somber oog aan. Hij was blijk baar ruw op het hoofd geslagen en zijn overhemd en jas waren bevlek! met bloed, dat uit een leelijko hoofd wond gevloeid was. E011 kort onder zoek overtuigde nnj, dat hij niet meet bloedde en dat zijn toestand niét ver ontrustend WIS. Wat zijn de menschen toch woest! Vreeselijk woest I mompelde hij. Is liet mogelijk, dat er zulke dingen kunnen gebeuren Kom. Bómcke. zet je er overheen, zei ik glimlachend, over zijn eenigs- zins ongemotiveerd pathos. Zijne Ma jesteit is volkomen in veiligheid. Het verheugt mij. dat te lioorcn, zei hij plechtig. Ik heb Zijne Majes teit vijf en twintig jaar lang gediend, als een man vau den vrede.. En dan te moeten donken, dat ik geleefd had, om door een jongen niet den loop van een revolver op liet hoofd geslaegn te worden. Deed Max het dus Wel, Max is dood. E11 Zijne Koninklijke Hoogheid, de Groothertog Is ook .dood. Gelukkig. Biimcke, zei ik streng, weet j« waar de Koningin is Hij schudde zijn gewond hoofd en gromde een ontkenning. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5