chonkameraxlen ta eeo twist yer- moord. DE DUURTE DER LEVENSMID DELEN. Do 78 volksvergaderingen, 'dooir de socteal-demoèratische partij to Ber lijn tegen do duurte der levensmid- dolen belegd, werden volgens de „Vorw&rts" door 80.000 persoden, Vooral vrouwen, bezocht. In verschil lende lokalen was de toeloop zoo groot, dat de politie de ingangen moest afzetten. Als woordvoerders traden op naast Rijksdagafgevaardig den, leiders van valcvereenigïngeïi en een groot aantal vrouwen. De spre kers en spreeksters gingen de oor zaak van de duurte na en dienden al lo moties in, waarbij geéischt wordt, lo. onmiddellijke afschaffing van al le belastingen op levensmiddelen; 2o. afschaffing van alle maatregelen, die den invoer van vee en vleesch tegen houden; 3o. een organisatie van in koop en gros door de gemeente van onmisbare levensmiddelen, aardap pelen, zeevisch on groenten. Zonder eenig debat warden deze moties over al aangekomen. Alle vergaderingen haddon een kalm verloop en gingen rustig uiteen, zonder dat da politie ergens behoefde ln te grijpen, DOOR ROOVERS GEVANGEN GENOMEN. De gouverneur vaïi Saloniki hoeft bericht ontvangen, dat de G'rieksche metropoliet van Grevena door roovers gevangen is genomen. MIJNRAMP. Terwijl arbeiders te 5 uur bezig waren versperringen aan te brengen om een uitgebroken brand te stuiten, ontstond er een ontploffing van mijn- gas in de Bordotmij-n te St. Etienne. die een aardverschuiving ten gevolge had. Na het heet, zijn er ongeveer twin tig slachtoffers 9 Tien gewonden zijn reeds opge haald. THAW, De „New-York Herald" weet medo te dealen, dut Hurry Thaw, de móór den aar van den architect White, wiens proces indertijd, wegens de po gingen om do vrijspraak van. den moordenaaT te verkrijgen, zooveel gerucht maakte, weldra uit 't krank zinnigengesticht, waarin hij sedert drie jaren is opgesloten, zal worden ontslagen. Het bericht heeft grooto sensatie gewekt onder de deskundi gen, die bij hot proces tegen den jeug digen millionnair getuigden. Als hii .vrij komt, aeide een van hen. dan fijn velen hun leven niet zeker. En een der doctoren van het krankzinni gengesticht verklaarde er niet aan ie twijfelen, of hij zou wel het eerste Slachtoffer van den vrijgelatene zijn ZIJN ER NOG KINDEREN? Te Helnr'ichsfeld, ln het Pruisisch Poolsche district Krotoschih, werd een zevenjarige lcnaap, Klimeck, ver moord. Als dader is een schapenhoe der van elf jaar, in wiens bezit nog «en met bloed Ijpvlekt mes wenl ge vonden, gevahgeb genomen. STEIGER INGESTORT. Te Boedapest stortte gisteren een stelling voor een nieuw in aanbouw zijnd huis in en begroef onder zich 41 werklieden, van wie tot nu toe slechts weinige zonder ernstige ver wondingen te voorschijn gebracht werden. Men vond reeds 2 dooden, 6 levensgevaarlijk gewonden en 7 zwaar gewonden. Nog 16 arbeiders bevinden zich ondor de puinhoopen. LOPEZ DOMINGUEZ. De oud-preaident van den Spaan- sclven ministerraad, Lopez Domim- guez, is overleden. DE STAKING IN WALES breidt zich uit. In sympathie met de staking aan de Combine hebben ook 500 man van de Glamor- ganmijnen het werk neergelegd; de arbeiders van de Naval CoHieries te Ponygrai"- 2000 in aantal, hervatten evenmin den arbeid. UIT STAKINGSDAGEN. Wij hebben onlangs meegedeeld, dat lo Australië vervolgingen waren inge steld tegen «enige stakingsleiders in verband met ongeremdheden te Lith- gow. Thans komt uit Sydney bet be richt, dat drie van deze leiders tot vijftien maanden dwangarbeid zijn veroordeeld. Een staker, die een po ging had cedaan een trein te doen ontsporen, kreeg drie jan-en dwangar beid. KLEINE BLANKE SLAVEN. Eenïgen tijd geleden werd de Ber lijnsche publieke opinie in opschud ding gebracht doo'r eenigo onthullin gen van de assistente der politie, Henrietta Arondt, die bewee'rdo, dat te Berlijn een geregelde handel in kinderen gedreven wordt. Over dezen handel heeft zuster Arendt nu een bock geschreven, dat dezer dagen verschenen ls, en waarin schrikwek kende onthullingen gedaan wonden over het schandelijk bedrijf, waarvan soovele kleinen het slachtoffer wor den. -Het boek geeft een blik op liet martelaarschap der kleine onschuldi ge wezentjes. Zuster A'rendt heeft van het ontwerp een uitgebreide studio gemaakt en bespreekt de wetgeving in deze zaak van allerlei Eiuropeesche staten, die meestal niets doen voor de bescherming van deze kinderen, die door hun eigen moeders verlaten en overgeleverd worden. „De kinderhan del zegt zuster Arendt wordt door de overheid en door de parti culiere reftftingsvereenighige'n opzet telijk of onopzettelijk genegeerd. Dui- certden ongelukkige blanke kinderen van elkeu leeftijd, elke 'nationaliteit, en confessie komen om tn ba'rbaar- sche slavernij, «onder dat iemand ter waïeld, zich om hem bekommert" De schrijfster gcesolt dan liet be drijf der adoptiecentrales, die een schandelijken handel met kinderen drijven. Een Berlijnsch adoptiebu reau antwocfxdde op een gefingeerde advertentie, dat het uit Dultsclilaud, Frankrijk, België, Holland en Zwit- sórlaivd maandelijks 'niet minder dun 3000 kinderen tegen een som golds kon „leveren". Het is echter waar schijnlijk, dat het bureau overdreven zal hebben van wege de reclame en om groot te doen. In haar boek somt de schrijfster verder de- avontuben op, welke door ongelukkige verkoch te kinderen ondervonden warden en doet uit eigen ondervinding verhalen van kinderenhandel. Te Berlijn wordt op groote schaal handel in kinderen gedreven, door vrouwen, die als „masseuse", „mani cure" en „pédicure" geregeld in de groote bladen adverteeren. Een van die handelaarsters in kindeiron vör- iiaaide, dat zij Berlijnsche en bu iten- la'ndsche kinderen voor 300 tot 10.000 mark naar bet •buitenland en vooral naar Rusland verzond. Politie noch voogdijraden of andere outoritei'ten belemmeren den kinderhandel of leg gen er hinderpalen aan in den weg. Eenige weken geleden had do kop pelaarster, naar zij verhaalde, üog één kind voor 10.000 mark aan een Russische baron geleverd. Yerscluliende Berlijnsche vrouwen, deelden de schrijfster mode. dat de gewone prijs voor Berlijnsche arbei derskinderen 300 mark bedraagt. Kin deren van. betere afkomst, die voor „onderschuiving" gebruikt worden, wo'rden veel duurder betaald. Zij zijn 5000, 10.000 mark en riiee'r waard. Zuster Arendt deelt mede, dat zij te Berlijn een wouw kent, die achter elkaar drie kinderen twee jongens en een meisje voor 3000, 3500 en 4000 mark „overnam" en dan dezo kinde ren nao,r een vondeLimgcngesticht te Parijs zond. Velo kinderen worde'n ook mn Ber lijn naar België en Amerika verzon den en verkocht. Letteren en Kunst HET TOONEEL te AMSTERDAM. DE VOLKSTRIBUUN, tooneelspel in drie bedrijven van Paul Bour- get door de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel." Een mooi en welverdiend succes was gisterenavond voo'r hot Neder landsch Tooneel de opvoering van „Volkstribuun", het nieuwe stuk van Paul Bourget. Do volkstribuun ia Glaude Portal revolutionnailr socialist, die ais leer- aar in de pliilosoplvie en latei- ais af gevaardigde de theorieën van het in dividualisme heeft hooggehouden en verdedigd. De sooiale eenheid is vol gens hem het individu en niet de fa milie; een vader kan nooit verant woordelijk worden gesteld voor de daden van zijn zoon of omgekeerd- Zijn leer houdt geen rekening met t gezin, alleen maar mot het individu. Opgeklommen tot minister-presi dent van Frankrijk hoopt Portal door de invoering van 3 ingrijpende wet ten zijn theorieën ln praktijk te kun nen brengen, tot er plotseling ieto in zijn leven gebeurt, dat hem in zijn ideeën doet wankelen. Hij komt tot de ontdekking, dat zijn Kabinetschef zich door intriganten heeft laten omkoopon, en Portal, de onkreukbare, de man van onverdach te eerlijkheid, dekt deze misdaad met zijn persoon... omdat die kabinetschef niemand a'nde'rs is dan zijn zoon en hij niet de kracht bezit om zijngen kind aau den rechter over te leveren. Dan voelt Portal tegelijk, dat de ban den van de familie sterker zijn dan hij zelf heeft geloofd en zijn heele l&er dus een dwaling is geweest. Hij durft de verantwoordelijkheid voor ziju wetten niet meer dingen en dient zijn ontslag als minister-president in. Men kan in. eon tooneelstuk alle theorieën verdedigen, maar bewijzen doet men doorgaans niets. In oen uitvoerig artikel in Le Matin ver klaarde Paul Bourget voor de pre- miè're van Le Tribun te Parijs, dat hij de onhoudbaarheid van de theo rieën der individualisten met dit stuik heeft willen aantoonen, doch als men het werk tot het einde toe heeft gezien, komt men tot de conclusie, dat Cr feitelijk niets bewezen is. Want de daad van Portal de bescherming van zijn zoon vindt niet haa'r oorsprong in de ka rakters en de gebeurtenissen in het stuk; zij is allerminst noodzake- 1 ij k. Portal neemt de verantwoorde lijkheid der daad van zijn zoon niet op zich, omdat hij niet andors kan, maar enkel en alleen, omdat do schrijver dit zoo voor zijn bewijsvoe ring noodig heeft. Het zou zelfs'veel logischc'r zijn ge weest en het stuk zou or als drama zeker sterker doo'r zijn geworden wanuoer Portal, evenals de mi nis ter- li resident Baudouin uit L'Apótre van Henini Loyson, consequent ware ge bleven en zijn zoon had opgeoffe'rd. Maar dan zou Bourget juist het te gendeel hebben aangetoond va'n wat hij wilde bewijzen. „Het thóatre ihéso". dat de pre tentie heeft te onderwijzen en langs didactische wijze te overtuigen, zal al tijd doodgeboren zijn", schreef Ro- main Coöhis eens in de Figaro en hier in schuilt zeker veel waars. Het is steeds een gevaar voor een schri r. als hij van het tooneel af stellingen wil verdedigen de stelling wordt dik wijls hoofdzaak en de kunst komt daarbij niet zelden in het gedrang. Ook Paul Bourget is aau dit gevaar niet geheel kunnen ontkomen, al moet men erkennen, dat Le Tribun oven gons bijzondere hoedanigheden bezit Want Dq Volkstribuun is oen zeer sterk speelstuk, dat getuigt van bui tengewone virtuositeit. „C'est du théa- tre", zou Sarcey zeker na de tweede acte hebben gezegd en men verwon dert er zich over, da.t Bourget eerst in den winter van zijn loven voor hel. tooneel ls gaan schrijven. Wanneer men eenmaal door de wot lange inleiding met hare vele verwik kelingen heen is. boeit dit drama te' het einde toe. Scenisch zit liet sink uitstekend in elkander verschillendc tooneelen in de laatste twee bedrijver en vooral de groote scène faire waarin Portal tot de ontdekking komt dat zijn leven van werken en opoffe ring door de infame daad van zijn zoon te niet wordt gedaan, zijn mot meesterschap geschreven. Voeg daar bij, dat de hoofdrollen gelegenheid ge ven tot sterk en genuanceerd spel, dan zal men begrijpon, dat De Volkstri buun in de zeer goede bezetting bi" het Nederlandsch Tooneel grooten bii val mocht verwerven. Jan C. do Vos was de trubuun. In tijden hebben wij r>e V09 niet zoo prachtig op dreef ge zien. Zijn Claude PortaJ was een krachtige, indrukwekkende figuur, die imponeerde en ontroerde. Jon C de Vos heeft door zijn schitterend spr in het tweede bedrijf de heele zaal meegesleept, en het zeer enthousiast applaus aan het slot dier acte gold zeker fn de eerste plaats dan ook dc - zen knappen en sympathieken ac teur. Mevrouw MannBouwmeester wis', door haar levendig temperament d« rol van madame Portal belangrijk te maken. Wot hebben wi] deze zeldzaam hegaafde actrice gisteren weer bewon derd in haar stil spel. Dat stille spel is de groote kracht der Bouwmees ters. Een zeer mooi type maakte de lieer Gimberg van Bourdelot, den bolié- mien-socialistdat was in olie opzich ten èf. Deze acteur, met zijn vloeien de dictie en gedistingeerd voorkomen, doet ons in zijn spel dikwijls aan dc Hagespelers denkon. Hij is voor liet Nederlandsch Tooneel een groote aan- inst. Madame Claudel vond in Rika Hop per een sympathieke vertolkster, die vooral overtuigde in haar gepassio neerd spel met den heer Qhrispijn. Het is opmerkelijk, dat men aan den heer Chrispijn bij het Neerlandseh nog steeds de ion ge reilen geeft Wel oen bewijs, dat ons land arm is aan jeu- nes premiers. George Portal is liet hee le stuk door de ongelukkige zondebok en dankbaar is de rol dan ook aller minst. De heer Chrispijn heeft dezen zwakkeling zoo aannemelijk mogelijk trachten le maken. Over het ge-heel dus een zeer goe de voorstelling en een welverdiend succes. Wi' hopen hef stuk spoedig in Haarlem te mogen zien. Ten slotte nog dit Louis Bouw meester komt Vrijdagavond hier weer met L'Assommoir. De lezers van het Haarlem's Dagblad weten, wat do heer Bronner en ik over Bouwmees- ter's geniale creatie van Coupeau heb ben geschreven. Maar ik wil ton over vloede no~ de woorden aanhalen van een tot oordeelen zeker alleszins be voegd criticus, den lieer Róssing. De ze zei mij onlangs, toen wij over de opvoering van L'Assommoir spraken „In de Kroeg geeft Bouwmeester liet mooiste, wat hij ooit gegeven heeft J. B. SCHUIL. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede Dat in handen van B. en W. ge steld zijn om advies le. Een verzoekschrift van E. J. Korthals, om hem tegemoet te komon in de schade, door hem geleden ten gevolge van het vallen van een boom op een voediugsdraad der eloctrisciio tram, welke draad zijn paard heeft gedood. 2e. Een verzoekschrift van de Haar- iemsche Handelsvereniging betref fende ingebruLkgcving van schoollo kalen. 3e. Een verzoekschrift van de Ne- derlandsclie Vereeniging tegen de Prostitutie betreffca.de het samenstel len van verordeningen ter bestrijding van do ontucht, 4e. Een verzoekschrift van P. van L'den en andere lantaarnopstekers, om hun een gratificatie toe koe nen als schadeloosstelling wegens het i verbod van liet aannemen van fooien. 5e. Een verzoekschrift van .1. van Stein en anderen betreffende het plan van bestrating van het verleng de der Velsorstraat. 6e. Een verzoekschrift van öo ver eeniging „Maatschappij tot verbete ring der huisvesting van minverm >- g-endon", betreffende de overdracht van voor straat bestemden grond aun de Kerkhofstraat. B. le. een schrijven van Regenten van het St. Elisabeths- of Grooto Gasthuis, houdende bericht vau do benoeming van mevrouw H. Quarles van UffordDe Favauge tot regen tes. 2e. het verslag van den politie-vak- en taalcursus over 1910—1911. 3e. De verslagen van de atdoelte gen .an den Raad, alsmede het rap port der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën be treffende do ontwerp-begroóüng voor 1912. 4e. Een verzoekschrift van de Haar- lemsche Konijnenfokkersvereeniging ,,'t Raskonijn", om beschikbaarstel ling van een ©ereprijs voor eene te houden tentoonstelling. (Als gesteld op ongezegeld papier ter zijde gelegd). 5e. Een verzoekschrift van C. J. Grootenboer, opzichter over de straat verlichting, om verbetering van zijn jaarwedde. (Te beüiandelen bij punt 4 van den op roepingbsrtef) 6e. Een verzoekschrift van de af- ■deeling Haarlem van den Christelij- ken Bond van Nederlandsche Ge meentewerklieden en van de onder nf doe ling Gemeentewerklieden van len Nelerlandschen R.-K. Volksbond, inzake bet g©'. au van ©on toeslag op het loon der gemeente-werklieden ge- du re ulo den winter. (Te behandelen bij punt 15 van den oproepingsbrief). 7e. Een verzoekschrift van de af- flecüng Haarlem dor Vereeniging van Hoofden van Scholen betreffende het voorbereidend onderwijs. (Te behandelen hij punt 16 van den oproepingsbrief). 8e. Een verzoekschrift van verschil lende vereenigingen, houdende betui ging van instemming met het ver zoekschrift van de cfdeeling Haarlem Jer Sociaal Democratische Arbeider-s Partij» betreffende wijziging van de verordening op de heffing ©ener plaatselijke directe belasting. C. Dat op 25 September j.I. zijn op genomen de boeken en kas van het Pensioenfonds voor weduwen en •.veezen van gemeente-ambtenaren en van het fonds voor de eigen pensioe nen dier ambtenaren. Alle3 werd in orde bevonden. D. Dat door B. on W. aan A. Ver- berne, eervol ontslagen werkman aan de Gerueentelichtfabrieken, ©en pen sioen is verleend van f 175 pe.' jaar. E. Dat voor de leden ter lezing is neder gelegd eon briefwisseling met regenton van het St. Elisabeths- of Grooto Gasthuis, betreffende de opne ming van patiënten in die inrichting F. Dat voor de leden ter lezing 's •xxtergolegd een rapport, ingevolge opdracht van B. en W., uitgebracht loor den Gemeente-Secretaris, deu Directeur van Openbare Werken cn ilen Directeur van het Museum, no pens de bewaking van het Raadhuis on het zich daarin bevindend Mu seum. (Vervolg discussie van punt 2. Motie- Van Stvrum c. s. inzake de strekking van een nieuw gebouw voor de H. B. 8 —Handelsschool. De heer VAN ROSSUM had gaarne gezien, dat de heer Thiel, die sprak van Romeinsche gladiatoren, en van zijn onderworpenheid gewaagde, die onderworoenheid cok tot het einde- had getoond en niet de afstraffing aan de afwezieen had toegediend. Spr. komt er tegen op, dat men in den Raad aanmerking maakt op de af wezigheid van de leden. Daartoe heeft Mr. Thiel niet het roclit. Ook niet, om te verklaren, dat de Raadsleden niet op do hoogte zijn. Dat zijn zij wel, want men heeft de plannen vroeger reeds gezien. Do heer THIEL verklaart, dat hij met de afstraffing alleen bedoeld heeft, om den op 9 Aug. afwezigen voorstellers der motie te wijzen op de meening van het publiek. Spr. her haalt, dat er geen nieuwe feiten zijn. Ton opzichte van hetgeen de heer Spoor betoogde, zegt spr., dat hij niet argumenteerde, wijl zijn meening ge noegzaam bekend is. De heer SPOOR zegt gehoord te hebben, dat de heer Thiel nieuwe ar gumenten had, De heer THIEL zegt, dat hij voor nemens was met eenige andere leden elders gevestigde Handelsscholen te bezoeken. Daarvan is niets gekomen. Nieuwe argumenten heeft sprekea niet. Wil de heer Spoor sprekers mee ning nogmaals hooren, laat hij dan een voorstel doen. De heer THYSSEN had ook gaarne meerdere stukken 'n de portefeuille gezien, maar de nadere adviezen zijn zóó duidel'ïk, dat spr. vóór zal stem men. De motie wordt thans aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. Tegen waren de heeren Middel koop, De Braai, Me-doo, Van de Kamp, Welsenaar, Levert, Thiel en Loo- mcijer. PUNT 3. B. en W. stellen Voor, de jaarwedde van den bibliothecaris, dr. Rutgers v. d. Loeff, (die h. i. niet moor in over eenstemming is met de vele van hem gevergde werkzaamheden} te verhoo- gen van f 1509 tot ƒ2000. Aldus wordt besloten, PUNT 4. B. en W. stellen voor de verorde ning, 'regelende de benoeming en liet ontslag der ambtenaren bij de Ge- meente-lichtfab'riekem en hun jaar wedden te wijzlggen in verband met de scheiding van de Electrische Cen tre lo en de Gasfabriek. Aan de Centrale moeten benoemd worden ©dn Direoteur, een boekhou der en twee klerken. Vervallen zal de betrekking vnn ad- juct-directeur. Aau de Gasfabriek kan het tech nisch en administratief personeel ver minderd worden. De heer TJEENK WILLINK vraagt of er inlichtingen zijn ingewonnen aangaande de administratie aan fa brieken elders, om na te gaan, of de ze voordracht behoort te worden aan genomen. Spr. wijst er op, dat een dergelijk onderzoek noodig is. Misschien zal qieu dan kuimen komen tot inkrim ping van het voorgestelde personeel. D'e heer MODOO wil den Wethou der van de Lichtfabrieken de vraag stellen, of het waar is, dat hij ©enige personen, aan de Lichtfabrieken werk- zaum, zoo heeft te woord gestaan, dat dezen uit vrees hebben ufgezien van hun voornemen, om een loon-adres aan den Raad te zenden. Is dat zoo, dun behoort de Raad daarover zijn afkeuring te kennen te geven. Vont liet Gemeente bestuur moet voor haar pers-meel zijn, als een moedor voor haar kinderen. (Gelach.) De lieer HULS WIT deelt den heer Tjeenk Willink mee, dat geen onder zoek elders is ingesteld Dezo ambte naren meent men noodig te hebben. Kan men met minder krachten toe, dan zal men zooveel mogelijk de f 2700 voor hu Inschrijvers verminde ren. Maar 't overige personeel kan niet verminderd worden, omdat het noodig is. Een onderzoek elders kan hieraan niets afdoen. Den heer Modoo deelt hij mede, dat er ambtenaren bij hem zijn gekomen, om te spreken over de wedden der gasnieeeters. Nadat spr. inlichtingen heeft gegeven, zagen zij eigener bewe ging van adresseeren af. Daarpa zijn anderen bij spr. gekomen. Maar die hadden verzuimd eerst bij den Direc teur te informeeren. Spr.'s opvatting van «?en organisatie is deze, dat 31© ambtenaren eerst zouden gaan vragen aan de Directie, waarom niet is voor gesteld ook hun salaris te vertioogen. Spr. meent, dat dit de goode weg is. Hij heeft daarom de betrokkenen naar de Directie verwezen. Spr. ia er niet voor, dat men de Directie voor bijgaande, bij den Wethouder en de Raadsleden komt. Later is er nog iemand geweest, die op een gelijke manier had gehandeld. De wedden vnn al deze laatste amb tenaren zijn. naar sprekers meening, voldoende. De hoer MODOO is niet bevredigd Hij gelooft, dat liet verloop van het gesprek met de ambtenaren inderdaad zoo is geweest, dat de betrokkenen be vreesd zijn geworden, om het adres in te dienen. Als zij bij de Di rectie rrekomen waren, hadden zij wel licht tot antwoord gekregen, dat er nu niets moer aan te doen was. Spr. ineent, dat de betrokkenen den indruk zullen hebben gekregen, dat de Wethouder het onaangenaam zou vinden, wanneer zij toch adres seerden. Tn zoo'n geval laat men een adres maar achterwege. Wanneer de adressen ingediend waren, zou mei. misschien iets voor de menschen heb ben kunnen doen. Spr. stelt daarom aanhoudiug voor. De heor HULSWIT acht het niet wenschclijk, om dit stuk aan te hou den. De personen zijn vrij geweest om le adresseeren. Spr. heeft het hun echter ontraden, wanneer zij daar over de Directie niet raadpleegden. De heer TJEENK WILLINK is te leurgesteld door het antwoord. Hij beveelt een Inkrimping van den admi- nistratieven dienst aan. Nu is de Raad nog onvoorbereid, waarom hij aanhoudine van dit voorstel verzoekt. De heor RINKEMA heeft ook be zoeken vnn de ambtenaren gehad. Ofschoon hij ook het bezwaar voelde, dat verschillende ambtenaren «ie Di rectie r.iot in doze zaak hebben ge kend, Iwjeft spreker schriftelijk in lichtingen gevraagd. Die zijn gister avond gegeven m oen vergadering van de Commissie van Bijstand. Daar uit is gebleken, dat de wedden dezer ambtenaren hooger zijn. «Lan «iie van ambtenaren elders. Zij maken een goed figuur ten opzichte van in ande re plaatsen genoten salarissen. Do hoor MODOO zegt, dat het hier gaat om de vraag, of een ambtenaar •het recht heeft, zich dadelijk te won don tot den Raad. Dat zal de Voor zitter spreker moeten toegeven. En het gaul niet aan, dat de Wethouder, al acht spreker hem ter goeder trouw, den ambtenaren zulk ©en ant woord geeft, dat hun de moed in de schoenen zinkt, zoodat zij niet adres seeren. De lieer KLEYNENBERG erkent het recht dor ambtenaren, om zich tot den Raad te wenden. Maar wanneer men niet eerst de Directie in zulk een zaak kent, dan ontwricht nien het beheer. Een goed directeur moet er op staan, dat men hem in dergelijke zaken kent. Spreker is tegen het voorstel-Modoo, dat aan den Wet houder ©en lesje wil geven. De hoor DE BRAAL is voor het voorstel-Modoo, hoewel niet op den grond, dien de heer Kieynenberg daarin zoekt. Spreker «a voor uitstel, omdat do ambtenaren niet in de gelevenlveid zijn geweest hun belangen behoorlijk te bepleiten. Voorts is spreker voor uitstel wegens hetgeen de heer Tjeenk Willink heeft gezegd over de dure administratie. De heer SCHRAM is ook voor de motie-Modoo, ook op grond hiervan, dat den ambtenaren geen gelegenheid i is gelaten, om hun belangen voor te dragen. De VOORZITTER zegt, dat de amb tenaren elf dagen gelegenheid hebben gohad, om him belangen te beplei ten. Voorte zijn zij vooraf wel niet onkundig gebleven van de vooretel len, die in wording waren. Wat het optreden van den lieer Hidswit be treft, spreker heeft in den tijd» waar in hij hem lieeft learen kennen en zoo kent ieder 'hem den indruk ge kregen, dat het geenszins in «te be doeling van den heer Hulswit kan gelegen hebben, om de ambtenaren op onaangename manier te behande len. Spreker waarschuwt voor een on zuivere stemming. Wanneer men stemt vóór de motie-Modoo, dan steint men in inot de motieven, na melijk dat do heer Hulswit «te ambte naren onaaiigenacii heeft behandeld. Daarom is spreker ©r voor. om .na de motie-Modoo le stemmen over het denkbeeld van den beer Tjeenk Wil link, die aanhouding wenscht, op grond «lat een onderzoek naar moge lijkheid van inkrimping der adminis tratie trewenscht is. l>e heer TJEENK WILLINK dient een dergelijke motie in. Do lieer MODOO bedoelt niets on aangenaams aan het adres van den Wethouder. (Geroep Nou Hij wil echter de ambtenaren in de gelegen heid stellen, om nog te adresseeren. Dat heeft spreker vast willen leggen iu de motie. Maar hij heeft daarvan afgezien. Hij wil nu den ambtenaren duidelijk maken, dat zij het reent hebben, om zioh tot den Raai te wonden. Want een feit is het, dat «te ambtenaren bij den Wethou der kwamen met een adres aan den Raad, gezegeld en klaar, in den zak. maar toon zij den heer Hulswit ge sproken ha«lden, kregen zij «ten in- «iruk, dat bet indienen van hot adres gevaarlijk was. De VOORZITTER vraagt of het niet mogelijk is, «ïat de Wethouder de ambtenaren niet bevreesd boeit -re- maakt, doch hen heeft overtuigd dai het adresseeren niei wenschelijk was. (Gelach). D© heer VAN STYRUM merkt op. dat de hoer Modoo aan zijn motie een onschuldig karakter toeschrijft. Maar oorspronkelijk zat er in, dat de Wethouder terrorisme hoeft uitge oefend. De niotie-Modoo, zooads de hoer Modoo tlie thans bedoelt, is overbodig, want niemand denkt er aan, hot grondwettig recht der amb tenaren inzake het petitionneeren aan te tosten. De heer THIEL acht aanhouding, om de motieven door den heer Tjeenk Willink genoemd. nie<t noo«iig. Im mers de reis naar Groningen, waar men een onderzoek wil instellen, heeft ten dool om alleen te onder zoeken liet aantal klerken, dat be- noodigd is, kan verminderd worden. En tn bet voorstel Tan a. en W. wordt het aantal klerken onbepernt gelaten. Men kan dit voorstel dus go- rust afhandelen. Het voorstel-Modoo wordt v e r- worpen met lo tegen 15 stemmen. Vóór waren de beeren Slingenberg. Middelkoop, Timmer, Van den Berg, De Braai, Mo<ioo. Van dc Kamp, Schram, Welsenaar, Bregonje, Vis ser, Thijssen, Levert, Weyland eu Merens. Het voorstel-Tjoenk Willink wordt daarna aangenomen met 21 te gen 10 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt dus aangehouden. PUNT 5. B. en W. stellen voor, onder over legging van het advies der Financi- eele Commissie, om de rekening van le Bank van Leaning, dienst 1910— 1911 goed te keuren. Het saldo bo- a raagt f509.11 1/2. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. B. en VV. stollen ec-n aantal wijzi gingen voor in de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis enz. De ze wijzigingen hebben ten deeJe ten deel de tarieven te vereenvoudigen zoowel voor do gebruikers als v.or de administratie. Daardoor zal echter geen vermeerdering van inkomsten ontstaan. Aldus wordt besloten. PUNT 7. B. en W. stellen een wijziging der verordening op het Slachthuis voor, om in overeenstemming niet tiet Werkliedenreglement te bepalen, dat ook voor de werklieden aan deze ni- richting met «Je Christelijke feestda gen worden gelijkgesteld de Ko ninginnedag en de kermis-Maandag. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER stelt thans voor, om over te gaan in een vergadering met gesloten deuren. De openbare vergadering, die te S uur 20 min. is geschorst, wordt om half 6 wederom geopend. De VOORZITTER stelt voor, om de agenda verder aan te houden, uitge zonderd een benoeming van het stem bureau. De heer DE BRAAL is hier tegen, wegens de belangrijkheid der nog aan hangige punten. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen. Tegen stemden de hooren D© Braai, Modoo, Schram, Bregonje. De punten 8 tot en met 25 worden nu aangehouden. PUNT 26. Bénoemuig van stembureaus voor de verkiezing van een lid van den Gem«senteraa<L De steinbureaux voor de eventueele stemming en herstemming voor één lid Yan den Gemeenteraad, te hou den op Vrijdag, 8 November 1911 en Vrijdag 10 November d.a.v. worden aangewezen als volgt: 2e Kiesdistrict: Stemdistirct A, (Hoofdstembureau, School Nasaulaan no. 37). Voorzitter: Mr. P. Tjeenk Willink, le lid: J. H. Visser. 2e lid: H. J. Bronkhorst. Plaatsvervangende leden: G. Ha gen, M. W. Savrij, H. M. A. W. Aber- son, Mr. L. J. van Toulon vah der Koog en A. F. A. van ScherpenbeJrg. Stemdistrict B. (School Friesohe Varkenmarkt No. 22). Voorzitter B. E. C. Seignette- 1© lid. E. Levert. 2e lid M. Jacobson. Plaatsvervangende lodenJ. W. van Santé, W. G. Guskcns, W. A. van Vloten, P. J. Reccari en A. A. M. Bruiting. Stemdistrict C. (School Schoter straat No. 2). Voorzitter J. A. Wilkens. le lid H. B. Weijland Jr. 2e lid S. Cronimelin. Plaatsvervangende loden: H. J. vaa Egmond, J. W. Veldheer, E. Althoff Sr., W. K. van Bctrselon en A. P. J. M. Smits. Sport en Wedstrijden WIELRENNEN. ZESDAAGSCUE WEDSTRIJDEN IN DUITSCHLAND. Er zullen in den "loop van den win ter de volgende zesdaagse he wieler wedstrijden worden gehouden: Van 27 Oct tot 2 Nov. te Frankfurt a.M. Van 1 tot 7 Dec. te Keulen. Daarna gaan verschillende renners naar de New-Yórksche zesdaagsche. Na hun terugkomst wordt oen dusda nig© wedstrijd gehouden: vah 3 tot 9 Januari te Dresden en van 1 tot 7 Maart te Leipzig. ROEIEN. ROEI- EN ZE1LVEREENIGING „HET SPAARNE". Het roeiseizoen van dc R. en Z. V. „Het Spaarne" wordt den 23sten deze* gesloten. VOETBAL. DE DISTRICTS V\ l-.DSTRIJDEN. De districtswedstrijden zullen Zon dag 29 October te Deventer worden ge speeld op de terreinen van U. D. en Go-ahead. 's 0cl:t#:nd3 om 11 uur speelt Zuid-Oost en Noord-West. Om 1 uur ontmoeten de verliezers elkander, ter wijl om 2 uur de eind wedstrijd plaat/ heeft. HOCKEY. EEN DAMES-liOCKEYBOND. In den Haag hebben dc aanvoer sters der dameselftallen vergaderd tot het bespreken van ©en en ander aangaande de dames-competitie. Daar er ©lk jaar nie«jr elftallen bij komen heeft men besloten eon Da- nies Hockey Bond op te richten, waar van alle medespelende elftallen lid zullen zijn. Het bestuur tal u t «irie leden b© staan, eene voorzitster, eene secreta-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7