HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, VORS! EN VRIENDSCHAP VRIJDAG 20 OCTOBER 1911 Van onzen Reizenden Redacteur. DE SCHIPBREUK VAN DE ..SOLO". De „Solo, oen der op Iiiilië varen de Vrachlbooten van de Rolterdam- sche Lloyd, gestrand tijdens den lie- vigen storm van Zaterdag-avond 30 Sepi, 1.1., vlak nabij Monster, wordt thans door de hee'ron van der Hoeven en van Houwelingon, An combinatie met de Nieuwe Bcrgirigsmaatschap- pij, directeur G. Dirkzwager, gelost. Men hoopt, na lossing van een groot deel der lading, hij hoog water het schip wqpr vlot te kunnen krijgen. Maandag brachten wij een bezoek nan het schóp. Men heeft slechts tie'n minuten van uil Monster te toopen om het te bereiken cn a'et in 't dorp reeds de twee masten boven de hier vrij lage duinen uitsteken. Het is eo-n vreemd gezicht, liet groote s hip (hel is 120 M. lang) op iiet strand te zien liggen, als ware het er opzettelijk opgezet Want uitwendig heeft do „Solo" heel weinig geleden. Dij laag water kan men het bijna te voet be reiken. Wij klommen tegen de touw ladder op en bereikten het midden dek. Daar ons geen inzicht van het journaal kon ve'rleend worden en do cerste-officier met zijn meedeelm'gen omtrent .don stormnacht uiterst karig was de kapitein, do lieer Werkho ven, is in den sto'rmnacht door een golf, die over 't dek sloeg, een eind voo'rtgesleurd en daarbij aan 't hoofd en de becnen gewond maakten wij een praatje niet een paar leden van de bemanning. Het is veelzeggend, dat een vijftal reddingsbooten door de zeeën, die over de verschansing sloegen, zoo ge havend werden en zoo volkomen lek geslagen, en van een der ïeddings- bootcn op 't achterdek sloeg een da- vid (dat is de beugel, waaraan de boot wordt opgehangen) stuk, dat in geval van nood, slechts één boot bruikbaar zou gowcost zijn, om het schip te verlaten. De kapitein had dan ook al toestemming gegeven om déze boot te bemannen en uit te zet ten, doch het gevaar, niet de boot te gen de „Solo" te pletter to slaan of dat do branding de boot om zou wip pen, was to groot en daarom besloot men maa'r aan boord te blijven en zwemvesten en reddingsgordels ge reed te houdeh, waarvan e'r een vol doend aantal aan boord aanwezig was. Wij vroegen een der zeelieden of hij een betere reddingboot wist dan deze. die hier aan I jord waren en die door de stortzeeën tot spaanders waren geslagen, ju'st toen ze hun dienst zouden moeten doen. De boo ten waren in orde. zinken water bakken waren gevuld, zij waren goed vastgesjord, behoorlijk voorzien opschriften met vermelding van aantal porsonon, dat er in plaats zou mogen nemen alleenlijk wat hel pen dergelijke maatrogeleu, wanneer reeds de eerste stortzeeën (of zooals de zeelui zeggen „stukken, water") do boeg incendrukken als een leeg luci fersdoosje, waa'rop men trapt? De aangesprokene meende, dat de Vos-reddingsboot, die van rotting en kurk gemaakt is, en die men ook aan boord van de groote mailstoombooten heeft, meer waarborgen biedt. „Hoe wel tegen zoo'n storm als wij dien nacht hadden, zöu geen enkele boot bestand geweest zijn. Kijkt u eens eventjes hier..." De man voerde ons naar do ver schansing aan de naar de zee gelegen zijde van het schip. Deze was over een, afstand van circa 4 meters wegge gen, verbogen, afgeknapt. Toch zijn dit ijzeren staven van pols-dikte. „Hoe gebeurde de stranding nu ei genlijk?" De stevige zeeman met zijn trouw hartige oogen blikt even over de ver schansing naa'r den verren, zacht- blauwcn einder waar een aantal vl» scbersscheepjes doezelig violet afste ken. Dan begint hij: „Het ging zoo. Wij waren om een uur uit Rotterdam van de Lloydkade vertrokken. Toen stond er wel wat wind ey de barometer ging achteruit, maar aan gevaar of aan een storm, laat ik maar gerust zeggon aan een orkaan, zooals dien dag op kwam zot ten, dacht niemand. Wij waren om half vier buiten don lIoek-van-Hol- land en daar begon het dadelijk te spoken. In plaats van zuid maakte de boot noord, omdat onze machines niet sterk genoeg waren om tegen dcu storm op te tornen. De bui kwam als 't ware opeens. Er werden lade lijk twee ankers gestoken (uitgezet) ou de machines werkten mot voile kracht mee maar or was geen hou den ann. Het stuurboord-anker ging dadelijk weg en het bakboord-anker dat eerst goed pakte, verloren wij daarna met asjeblieft 15 vaam ketting er bij. Schakels van de dikte van een mans-arm afgebroken als ijzer draadjes. Toon waren de schroef en het roer nog goed., en waar wij schroef en roer hebben verloren, vvoton wij nu nog niet. Maar tegen donker dan raakten wij op drift (drijven naai den wil van zee en getij) en waren aan de elementen hulpeloos overge leverd. Want wat doe je n et een boot, in zoo n orkaan, als jo onder -te kust zit zonder roer, zonder schroef en zonder ankers Wij zaten midden in do branding, kregen .veel zee over en do „bottem" (dc kiol) moet heel wat kneuzingen hebben opgedaan, door bet schuren over de dammen en piertjes. Dat voelden wij door do schokken, het heele schip trilde soms en steigerde, dat je elk oogenblik kon verwachten uit elkaar geslagen te wonden. Daarbij was bet zoo stikdon ker, dat jo geen hand voor jo oogen kon zien en wij wisten niet, dat we zoo dicht onder do kust zaten, meen den wel 300 M. in zee te zijn. Anders waren er toen al zokor mannen over boord gesprongen om naar 't strand te zwemmen, 't Is maar good, dat ze het niet gedaan hebben, anders wa ren z,o honderd tegen één door 'e branding tegen de dammen of pier tjes te pletter geslagen." „Was de geest aan boord nog al goed „We waren met 39 man aan boord En hoewel bet benauwde uren wa ren, er is er geen enkele onder ons geweest-, die zich klein of angstig hoeft gedragen. Ernstig ben je na tuurlijk wel, want jo ziet den dood elk moment onder de oogen, maar er heeft zich geen enkele man berooid gedragen. Wij konden geen lichten zien en de wind loeide zóó, dat wij zelfs niet hoorden, dat ze van Mon ster uit aan 't strand schoten losten om ons seinen te geven. Zoo tegen half drie zijn toen de kapitein en de eerste-stuurman door oen stuk zee van do brug een oind over het dek geslagen. De kapitein werd verwond, maar do stuurman kwam er met een paar schrammen af. Een trammer kwam met zijn arm tusschen een deur en werd verwond, maar die is al weer beterend." „En hoe was het met de machi nes „Gaat u dat maar beneden aan den donkey-man vragen." De donkey-man, dat is de eerste stoker, die gewoonlijk te zorgen heeft voor dc donkey (de stoomspil) en den dynamo, is diep beneden in de ma chine-ruimte aan 't werk. Wij stij gen do ijzeren trappen af, tweo ver diepingen benedenwaarts, en daar vinden wij hem, drie vuren onder houdend voor de pompen cn de wind as, die op het oogenblik bij het uit laden aan 't werk is. „Don je bier tijdens den storm werkzaam geweest „Ja, dat is een ureeselijko nacht geweest. Zoodra ar water over het schip kwam, hebben wij dadelijk den dynamo met wollen dekens afgedekt, zoodat er geen water aan kon komen. En zoo hebben wij ten minste aan boord don lieelen nacht door elec- trisch licht gehad. Tegen twee uur 's nachts hadden wij zooveel water over boord gekregen, dat do vuren in onze twee lager gele gen ketels uitdoofden. Toen begon ook de bodem van het schip te werken. U ziet, dat hier de grond gedokt is met ijzeren platen van een vierkanten me ter oppervlakte. Die v\erkten zich los en gingen schots en scheef door kaar. Ik danste toen hier alleen deze hel rond, elk oogenblik gevaar loopend, dat die ijzeren platen mij beknellen zouden en een arm of een been afkniinen. Maar de stoompompen moesten gaande gehouden worden, dus had je als eerste stoker je plicht to doen. Ik kroop op do ijzeren trap cn klemde mij aan do leuning vast. En dan telkens als er even een gele genheid je was, dook ik in 't ruim, pak te met mijn handen do grootste stuk ken steenkool en wierp die op de vu ren. Het was nog maar een geluk, dat we wat achterwaarts kwamen te lig gen als wij voorwaarts waren ge zeuld, zou de gloeiende steenkool van onder uit de ketels zijn gevallen en dan hadden wij niet meer kunnen pompen. Nu is 't nog goed afgeloopon en de lading zal weinig beschadigd zijn. Ik stond soms tot mijn middel in 't water. Die ijzeren platen dansten en schoven maar onder je voeten. Ziet u eens hier deze kolenbunker, Tor zijde van do machine is een zwa- j re. hooge ijzeren keker, waarin de steenkool wordt bewaard. In die ijze ren koker is een scheur van een me ter lengte in bet 2 c.M. dikke ijzer gekomen en dc steenkool valt er door naar buiten." „Denkt ti. dat het schip lok is „De kiel moet veel geleden hebben, door 't schuren over de pieren. Onze peilkokers zijn 3 d.M opwaarts geko men en als het schip vlot komt, zal het een geduchte reparatie moeten on dergaan. Maar behalve in t achter schip, maken wij geen water. Ook lig gen wij nu vrij vast Pat komt. omdat wij nu oji een schel pba'nk onder hc-t zand zijn geraakt. Daar zakt de boot cl doorheen, ui werkt cn zuigt het nd rondom ook. Wij zijn in een week fijds nog vier meters meer landin waarts komen te liggen en zoowat 7 af. vooruit gegaan. Het is jammer van onze boot. Ik heb er al vier jaren I op gevaren, 't Is een goed schip cn wij hadden een bekwamen kapitein. Nu ziet u al do koperen buizen groen geroest en de leuningen van de trap pen bruin geroest. Ik heb nu geen moed om 't hier op te knappen. Want je weet nu niet, hoe of wat. Mn ar als je anders hier was gekomen, dan glom het Je tegen, hoor. Want 't is alles '■lank werk Hij bekijkt treurig de roestige rood koper-pijpen en de ijzerep trapleunin gen. „Ik heb do platen zoo'n beetje wecir recht gelegd maar 't gaat niet goed. Alles is verbogen en uit elkaar ge werkt, '1 Is zonde van mijn mooie bcot..." „Is 't een oud schip T' „Wel nee. mijnheer. De boot Is ln 1899 door Richardson te Newcastle ge bouwd. Dertien jaar -is geen leef lijd vcor zoo'n mooi vrachtschip. Gaat u straks muor eens Öc kajuiten zien en de messroom. Alles netjes in orde, mijnheer. Je mag bier rondkijken, hoor. En wij konden het hier bost met elkaar vinden." Wij lieten den braven donkey-man in zijn half-donkere ruimte en stegen de hooge trappen weer op niet zon der bewondering deukend aan t werk van dien dapperen kerel, die in dui zend gevaren alléén, tijdens dien vree- sol ij ken stormnacht zijn plicht had go- daan. Het zijn niet altijd de daden op 't oorlogsveld of de daden van de man nen van de reddingboot, die onze be wondering behoeven te wokken. Wat deze stoker deed. zich in een slinge rend schip, dat elk oogenblik dreigde lo vergaan, te begeven en daar diep beneden, tusschen ijzeren platen, dio als messen u de ledematen dreigen af te snijden, met de handen steenkool op de vuren te gooien, opdat de pom pen kunnen blijven werken, dat is een daad van moed en zelfopoffering, die verdient bekend gemaakt te worden. En zeer zeker heeft deze donkey-man een extra-belooning verdiend. „Hoe ging het nu met de redding?" vroegen wij, boven ge-komen een an der lid van de bemanning. „Do reddingsbrigade van Monster had al in den nacht een lijn gescho ten, dio op 'L achterdek was vastge raakt. Maar het was toen zoo donker en er was zooveel gewold vnn de gol ven en den wind, dat wij 't niet luid den gemerkt. Maar zoo tegen vijf uur werd het lichter en teen zagen wij al lemaal tot onze verwondering hoe dicht wij tegen de kust aanzaten, net jes tusschen twee golfbrekertjes opge borgen. Maar wij konden niet van 't schip, want tot aan den top van de duinen sloeg de branding en was al les wit van t schuim. De reddingboot word te water gelaten, kwam langszij en toen ziin wij, door 't aschgat langs ons schip naar de reddingboot geklau terd. in drie plokken. De kapitein, hoewel hij verwond was. heeft zijn schip 't laatst verlaten, 't Eerst gin gen do menschen. die 't meest hadden geleden en ook do Javaansche bedien den. Dio jongens hadden des nachts lech zoo mirakel van do kou geleden. Zij gaan nu juist vandaag van Mon ster naar Rotterdam om met do „Ta- banan" naar Indië to vertrekken.' Buitenlandsch Overzicht De oorlog tusschen Italië enTurkije Een oorlog zonder voel bloedvergioteo. Er Is gister weer niet gevocbleo. Italië stelt voorwaarden, waarop bet een strijd wil beëindigen. Turkije spaart 't overschot van zjjn vloot. Do kans op beëindiging van dsn wijio ™i s<ua trachten, het eisen ministerieel© loven to redden. De motie van vertrouwen in het ministerie is aangenomen met 120 te gen 65 stemmen. J>E AANKLACHT. De motie, waarbij geëischt wordt, dat tiet Kabinet-Hakki pasja in staat van beschuldiging wordt gesteld, be vat zeven punten van aanklacht, waarvan de voornaamste zijnd© ad ministratieve desorganisatie en hot feit, dat het ministerie Tripolis ge heel ontbloot heeft van troepen; ter ijl onder het oude regime 40.009 man in het vilayet lagen, is liet effec tief geleidelijk teruggebracht tot 5000 man. terwijl naar de doode weermid delen volstrekt niet meer wérd omge keken. Bovendien verwijt men tiet afgetre den Kabinet, dut het zelfs geen uit voering heeft gegeven aan de maat regelen, welke door-het parlement waren goedgekeurd. Een groote moeilijkheid is, dat en kele leden van het oude ministerie, o u. Machmoed Sjefket pasja, thans weder zitting hebben in het huidige kabinet. DE HOUDING DER JONG;TURKEN. Het Jong-Turkache blad Tat in bevat een heftig artikel van Hoesswi Djahid. Die sclirijft „Waarom heeft Italië ons niet da delijk gezegd, dut het zich niet tevre den zou stellen met een bezetting, maar dat het Tripolis geheel en ai wilde aiuiexeeren Waarom heeft het ons, die meenden dat hot bij een bezetting zou blijven, aan de deuren der mogendheden laten kloppen De schrijver geeft dan den raad. om krachtige represaille-maatregelen te nemen, namelijk alle Italianen u:t het land te verdrijven, hooge invoer rechten van hun goederen te heffen en een strengen boycot te organisee- ren. Dan ZAL ITALIe VANZE&F WEL MAK WORDEN, zoo meent de schrijver, die evenwl weinig hoop heeft, dat zijn raad ge hoon- zal vinden, daar de Turken veel te zeor geneigd zijn, gematigd heid te betoooen. En juist die gema tigdheid is z. i. het grootste beletsel voor den vrede. „Hoe krachtiger wij togen Italië optreden, hoe dichter wij bij den vrede komen, want Italië kan op den duur den oorlog niet volhou den. Van onderhandelingen is geen heil te verwachten, zoolang Italië het hoofd zoo hoog blijft dragen. Dat arme en zwakke land moet ie gronde wonden gericht. Want andere zijn wij de dupes Over Italië te spreken als een ar en zwak land is wel wat al te lioo hartig van dezen Turk 1 De strjjl ter zee. Hel feit, dat 1)12 TURKSCllE VLOOT uit den veïligen Bosporus, door de Zee van Marmora, naar de Darda- iiellen gestoomd is, heeft te Konstan- tinopel aanleiding gegeven tot ge ruchten, dat de vloot in opdracht had den Archipel te beschermen tegen de Italiaansche torpedoboot jagers. Dit gerucht is onjuist, men is in Turkije niet van plan de vloot dto met groote nationale opofferingen ge bouwd is ter bescherming tegen Rus land en Griekenland prijs te geven aan de Italiaansche overmacht. De vloot zal, wanneer er niet iets zeer onvoorziens gebeurt, de Dardanellen niet verlaten, metiêgènsia6fid« £.j volkomen voor den oorlog is toege rust en zelfs in staat zou zijn, de Ita liaansche torpedobooten, die in den Archipel zijn, in bedwang te hou den. Er moot rekening mede gehouden worden, dat deze schepen slechts ais lokmiddel uitgezonden worden, om de Turksche vloot u»t de Dardanel len te tokken, opdat ze daarna door do vereenigde Italiaansche vloot ge heel vernield kan worden. De Turksche regeering is zich te ■zeer bewust van den noodlottigen in druk, dien een eventueel verlies van de vloot, gebouwd uit de spaarpen ningen van het geheele volk, zou ma ken, don dat zij deze vloot zou wa gen. We begrijpen het standpunt der Er worden door enkele mogend lie den nog steeds pogingen in het werk gesteld, om aan don oorlog een einde to maken. Woensdag b.v. hebben de Engeische en Duitschc ambassadeurs to Rome met dit doel weer een lang durig onderhoud gehad met den mar kies di San Giüldno, den Jtaliaan- schen minister van Buitenlandse tie Zaken. In officieeie kringen in Italië ver klaart men. dat, als Turkije den vrede wenscht, het datgene, wat" reeds verloren is. voorgoed moei op geven. (Dat Wil dus zoggen geheel afstand doen van Tripolis). Is de Turksche regcering daartoe bereid, dan zal Italië rekening houden met den slechten stand der Turksche fi nancien en een schadeloosstelling geven, ondanks de hooge kosten, d:c Italië reeds heeft gemaakt voor de bezetting. Maar aarzelt Turkije ue lang, <lan zal er niet alleen niets be taald worden, maar zelfs een schade loosstelling worden geëischt DE AANBIEDINGEN VAN ITALIC. Italië wil in ruil voor do inlijving van Tripolis het volgende aan Tui- Icije aanbieden lo. betaling van een geldsom bij wijze van onteigening van het kroon domein, het kalifantdoméin en de artistieke en archeologische eigen dommen 2o. een verklaring, overeenkomstig aan die van Oosten rij k-Bongar ij e dat Italië afziet van do capitulaties, als de andere mogendheden dit óók doen 3o toestemming van Italië in een verhooging van do Turksche douane rechten met 4 procent cn in een be lasting op vreemdelingen, als de an dere mogendheden bier ook in toe stemmen 4o. de vergunning aan de bevolking van Tripolis en Darka, om den Sultan <ils geestelijk hoofd te blijven erken nen en de vergunning van vestiging van een godsdienstig plaatsvervanger van den Sultan op de uzelf den voet als een katholiek bisschop, opper rabbijn en Senoessisch hoogepriester. Verder zou Italië bereid zijn in het vervolg een loyale hulp aan Turkije te verleenen bij de verdediging van de onschendbaarheid van zijn grond gebied. T OORDEEL VAN FRANKRIJK. De Italisansche ministerpresident Giolitti heeft eon Frenscli journalist ontvangen. Hij zei o. a. „Het heeft mij aangenaam getrof fen, in deze voor Italië zoo hoogst ernstige tijden, de hartelijke sympa thie te kunnen constateeren, waar mede Frankrijk de Italiaansche actie in Tripolis heeft begroet. Ik ben er zeer gevoelig voor, dat de groote Frausche peis, die de go- dachten weergeeft van hot land, ons gunstig gezind blijkt, ons goed recht heeft erkend, onze correcte houding op prijs stelt en waardeering koestert voor de vlotte wijzo waarop de krijg: operaties tot nog toe verloopen. Een dergelijke houding is or.s daarom vooral zoo hoogst aange naam, omdat het een bevriende natie als Frankrijk betreft. Geheel Italië koestert daarvoo groot© erkentelijkheid." En wat zegt Italië over zijn bond- gonooten Duitsclilaiid e i Oostenrijk- li ongari je Git Turkije. 'T TURKSCHE MINISTERIE is, zooals men uit een telegram reeds weet, in de Kanier heftig aangeval len. Toch wordt verzekerd, dat de Jong- Turksche partij na dc zitting beslo ten lieeft, in liet kabinet Saad naar vertrouwen uit to spreken, onder voorwaarde, dat dit mi nisterie den tegenstand tegen Italië zal voortzet ten. De Jong-Turken zullen nog eens trachten, de goheele oppositie tot eensgezindheid te bewegen, maar er is niet veel kans, dat dit zal geluk ken. Het gerucht gaat, dat Said-Pasja alle ministers, op twee na, zal ver vangen. Ook de minister van oorlog zal het veld moeten ruimen. Op deze Onze Lachhoek LANDLEVEN. Zij, héél jong vrouwtje, woonde ■oor liet eerst van haar leven buiten en had. ovenals lioar man, veel plei- tn den moestuin achter bun huis. - Weet je. vrouwtje, kwam hij op een ochtend blij naar binnen, or zijn al rijpe osjierges. Wil jij nou zelf de eerste groente uit onzen tuin oogsten met je eigen lieve handjes l Graag, verzekerde zij, nicl zonder ongerustheid echter, want /.Ij was er zeker van, de asperges mei geen mogelijkheid te zullen kunnen vinden, iets wat ze haar man niet bekennen wilde. Ze kreeg echter oen redd enden In val. Weet je wét. vent, we doen het samen. Jij plukt do asperges en ik houd de ladder vast 1 Turken, maar liet is toch vreemd, a oorlogsdagen een vloot te, sparen. Men zou er hausl uit opmaken, dat Turkije niet zoo heel veel om de zei oorlog geeft. In geen geval wil het er jn geheele vloot voor opofferen. E«>n 4-tal kruisers en ongeveer 10 torpedo- booten zijn door Italië in den grond geboord en dat wordt meer dan ge noeg gevonden. Turkije heeft dus alleen lioop op den krijg te Land. Van 't strüdtoonesl op Tripolis De bekende reiziger-journalist My- gind seint aan een Duitsch blad In de omgeving van Tripolis heb ben eiken nacht tamelijk ernstige SCHERMUTSELINGEN plaats, waarbij de Italianen zeer be langrijke verliezen lijden, (De Turken niet 7). De organisatie van de naar Tripolis gezonden Italiaansche troc pen is over het algemeen uitnemend. De houding dor soldaten is voorbeel dig, maar ze klagen o.ver de uniform en de uitrusting, die veel te zwaar zijn. Op *t oogenblik zijn in Tripolis, de voorposten meegeteld, niet meer dan 20.000 man Italiaansche troepen. (Waar zijn de overige 40.000 Aan een opmarsch naar het binnenland ia niet te denkeu vóór- versterking aan gekomen >s. De Turksche troepen worden door do inboorlingen gesteund, die rijke lijk van ammunitie en levensmidde len voorzien schijnen te zijn. Hetgeen gezegd wondt over het plan van de Turken, om zich zonder strijd over te geven, is zuivere humbug. De Tur ken en hun Arabische bondgenooten zijn vast besloten, tegenstand te bic don, zoolang zij kunnen. En volgens de opinie van onbevooroordeelde ken ners van den oorlog in de Afrikann- sche woestijn, kan de strijd van Ital'c om het bezit van Tripolis JAREN LANG DUREN. Er is dus nog veel ellende in riet vooruitzicht. Helaas De cholera eiêcht, niet alleen ondvf de bewoners van Tripolis, maar ook onder de troepen, reeds talrijke slachtoffers. llcê zal 't worden, als de ellen le van den oorlog nog grooter wordt?.... Van andere zijde wordt nog ge seind Met een macht van bijna 3000 sol daten en 6000 of moer Arabieren hou den de Turken den karavaanweg naar Tunis bezet, die door den pas van Kasr Jefrom gaat. Het plateau van DsjebbI verheft zich hier lood recht als een muur. Aan water is hier wel geen gebrek, doch de Italianen zullen hun vijanden niet het genoe gen doen, dezo stelling, die reeds ge vreesd werd door do oud© Romeinen, aan te vallen. Zoo'n aanval kon hun duur te staan komen en zou alleen te motiveeren zijn, wanneer de Italiaan sche commandant een moreel succes wilde behalen." Mar.... hoe zullen de Italianen de Turken dan overwinnen - UAJJ« SNJBIi ARABIEREN. De Italiaansche gouverneur van Tripolis heeft'4500 zakken meel aan gekocht om dezen voorraad te doen ronddeelen onder de arme Arabieren van de stad. Natuurlijk om de gunst der Arabie» te i 1 In diplomatieke kringen te Rome wordt beweerd, dat Italië binnen ll dagen DE OFFICIEELK ANNEXATIE VAN TRIPOLIS zal afkondigen. Maar.... daarmee hebben de Italia nen den oorlog nog niet gewonnen 1 De gespannen toestand in den Balkan. Is de Turksche correspondent van het Berliner Tageblatt goed FEUILLETON Bewerkt naar het Engelsch. 531 Drie dagen later werd dc Koningin in een afgrond gevonden .Zij was wakker geworden van het mlinoer, met een schuldig geweten gevlucht en in dc duisternis in ccn afgrond go- stort. HOOFDSTUK XX. z Ga je vannacht nog naar bod? vroeg dc Koning, terwijl ik in een van de gemakkelijke, armstoelen op zijn kamer ging zitten en liem gadesloeg, terwijl hij een sterke whisky-soda voor mij klaar maakte. Ik raadpleegde mijn horloge. Het was tien minuten over zes. Ik denk het wel, antwoordde ik. Morgen moet er immers oni de Cale- donische medaille gespeeld worden. Zijne Majesteit lachte. Wat zouden onze tegenstanders op de baan genieten, als zij wisten, dat onze zenuwen vannacht op zoo zwaren Droef gesteld zijn. Ik durf er wat onder verwedden, dat KnJónal Stuart en de Schotten, die meedoen, allemaal om tien uur in hun bed la gen. Wil je een sigaar? Dank u. Persoonlijk beschouw ik overspanning als een groot gevaar. Geef mij twee uren slaap en een goed ontbijt en ik ben bereid voor zoo'n zwaren sportdag als Welssheim ons maar kan aanbieden. Bravo Daar V mt de Engelse li man weer boven. Maar wat ik zeggen wil, Saunders, welke belooning wil je voor het werk van hedenavond heb ben Ik zal niet proboeren je voldoen de to bedanken, dat gaat mijn krach ten te boven. Zou je het prettig vin den baron te zijn? Ik schudde mijn hoofd. Ik ben manufacturier en een En gelsch man. antwoordde ik en mijn vrienden van do Portland Club heb ben veel gevoel voor humor, Waarom zou je hier niet blijven wonen Ik verzeker je, dut het werk van dezen nacht voor langen tijd rust in het land heeft gebracht. Het is onmogelijk, sire. Ik lieb mijn zaken in Londen, waaraan ik moet denben. Vannacht zijn mijn oogen geopend voor den ernst van hot leven. Ik besef nu, dat er vooreen man nog iets anders bestaat dan zich zoo aangenaam mogelijk met sport bezig te houden. Het spijt mij, zei mijn metgezel peinzend, want ik houd van je als een iu neder, veel meer zelfs, dan de mees te broeders van elkaar houden. Je moet hier eeregeld ieder jaar komen. Het zal goed zijn voor jouw gezond heid en voor mijn zielsrust. Ook houd ik vol, dat ik jo zoo graag een souve nir aan dit nachtelijk werk zou willen geven. Geld heb je niet noodig, maar wij hebben een decoratie, de ordo van den Zwarten Struisvogel genaamd. Prinsen van den bloede en familiele den van regeerende vorstenhuizen kunnen alleen tot de eerste klasse toe gelaten worden, maar ik zou jou zoo graag een orde van de tweede klasse in brillonten gevat geven, aJs ik mag. Ik zou het bijzonder op prijs stel len, sire, als een bewijs van uw per soonlijke vriendschap. Uitstekend, dat is dus afgespro ken. Meyer krijgt een baronie, Schnei der duizend pond en een dasspeld, Ziios en do anderen den Zwarten Struisvogel derde klasse en promotie. Sounders, heb je ooit liefde gevoeld Als het niet zoo laat was, slre, zou ik blozen. Dus wel. niet waar? Goed. Ik ook. en de persoon voor wie ik liefde voelde, was Prinses Charlotte van en tot Kreide-IIögelstadt Ongelukkiger wijs trouwde ik met haar, en als Ko ningin en echtgenoot© was zij onein dig minder aantrekkelijk dan de geestige, ©enigszins vluchtige Prin ses, op wie ik mijn Jeugdige genegen heid had gezet. Het felle licht, dat op een troon valt, scheen al haar betere eigenschappen te hebben uitgewischt en haar mindere karaktertrekken tot oen onnatuurlijken omvang hebben laten aangroeien. Begeerte om de aan dacht te trekken, ijdelheid, verlangen naar populariteit, excentriciteit, dat waren eenige van de minder goede oigenscbauoen, die ik vol schrik sleed? grooter en sterker zag worden. Toon begon zij een slecht humeur te toonen en ik bromde, want als boosaardig heid een ondragelijke fout is in een man. in een vrouw is zij nog veel er ger. Töcl» klemde ik mijn tanden nog opéén en verdroeg Let. verdroeg liet. als een Koning, want ik had haar zelf tol vrouw eekozen, en voor zoover het in mijn hand lag. was ik besloten, dat ons - verbond trouw gehandhaafd zóu blijven. Je kent haar karakter bijna even goed als ik, en als je een verstan dig man bent, dan zul je haar even weinig een verwijt doen uls ik. Een zenuwzieke, overgevoelige ziel is een ongesteldheid, en heeft meer vrouwen tot groote zonden gebracht dan ge brek. weelde of verveling. Als Uwe Majesteit mij excuseert, zal ik naar bed gaan. Ik heb een zui ver oog en een vaste hand noodig voor den wedstrijd van morgen. Goeden nacht dun. Slaap wel. Ik blijf het overige van den nacht wak ker. want ik heb veel dingen om over te denken. Na Zijne Majesteit een goeden nacht gewenscht te hebben, zocht mijn kamer op. trok mijn kleeren uit. en draaide het licht uit. ik sprong in bed, mij afvragend of ik mij ooit in mijn leven minder gedisponeerd tot slapen had gevoeld. Toen spookten de gebeurtenissen van den dag in een vreemde onmoge lijke verwarring in mijn hoofd rond, waarin Groolliertogen en toboggans, bokoorlijko prinsessen en toovertafels, wild ronddansten on de imuiek van revolvers die „La lettre de Manon" speelden. Om half tien werd ik gewekt door den Koning, in zijn gebloemden chajnbercjoak. Ik heb juist een had gehad, be gon hij. Goed geslapen Jn, sire. Is er nieuws Neen. behalve dat ik Meyer zoo- even tot baron heb verheven. Hij was zoo blij als een schooljongen ik ge loof, dat hij denkt aan zekere Ameri- kaansche weduwe, die door dc natuur bestemd was om bij de schatten van Golconda ook nog een titel te bezitten. Wij zullen Weissheim onder krijgs wetten brengen en het volk zal dut prettig vinden. Als zij dan geen revo lutie kunnen krijgen, dan zullen zij ten minste hebben, wat er het meest op lijkt. Wij zullen ons officieel vor sing van "de nachtelijke gebeurtenissen publiceeren, en als de bevolking hoort, dat mijn hand den Groothertog naai de andere wereld heeft geholpen, dan zal hun goedgunstigheid ten op zichte van mii veel en veel grooter worden. Ik dacht, dat de Groothertog po pulair was, bracht ik hiertegen in. Dat was hij ook. Maar een Grim- lander is romantisch aangelegd, en hei feit, dtil ik bloed vergoten heb, zal mij als een deugd worden aangere kend. In 't vervolg zal mijn positie ge makkelijk en betrekkelijk veilig zijn. Het verheugt mij, dat te hooren, zei ik, uit mijn bed springend en daar na uit het venster kijkend. De zon was nog achter den Klanigberg en de hemel had die bleekblauw© kleur, die een prachtig helderen dag voorspelt. En hoe mnken het de kinderen 1 Waren zij geschrokken? Neen. zij sliepen den slaap dor or schuldige n. Evenals Frfinlein von Helder en Miss Anchester. Maak nu voort, kerel, en zorg, dat je in de klee ren komt, want het concours begint om huif elf. Denkt u vandaag een goede score to maken, sire vroeg ik. terwijl ik mijn hoofd in koud water stak. Ik zal niet meedoen. Ik heb nog een drukken morgen vóór mij. Wat ik zeggen wil. ik heb liever niet, dat j« hetgeen hier vannacht gebeurd is, be kend maakt Natuurlijk, slre. Kom. ik moet mij nu gaan kloe- den. Veel succes op de baan. hoor I (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5