HAARLEM'S DAGBLAD, TWEEDE BLAD. ZATERDAG 28 OCTOBER 1911 ttsariemsche Handelsvereeniging (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899.1 De Haarleuische Handelsvereeni ging bier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, beeft in den loop van den tijd wel baar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevaLlen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handels vereeniging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doem De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn teer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Haudelsvereeni- giug bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden ie bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en inlormaliën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts bet 2e halfjaar (vau 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heereu Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaar tie 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des no- middas zijn te spreken. Met bureau der Vereeniging is ge vestigd Jnnsweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 püt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzan- 'ciiug van vorderingen door bemidde ling der advocaten ie innen. De kosten van information naar bu.ten do stad woonachtige personen bedragen 60 ets. por informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentién op bui ton de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer u-.et 10 ets. voor porto- vergooding is toegevoegd. Ruim 1748 informaten en rechts geleerde adviezen werden in het af- goluopan jaar gegeven. Aan het kantoor Jausweg' 11, zijn thans coupons A 10 cent verkrijgbaar waarop men hij het Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van b er op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. In de maanden Juli en Augustus 1911 zijn 59 vorderingen tot een be drag vuu f 197S.11J betaald; 13 vorde ringen worden afbetaald, 12 vorderin gen ziju uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van art kei 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- Schuldinvordering bureaux en Ilan- delsvereenig ngen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van leg.ti- matiekaarten wordt gegeven, 25 ceni worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toen van haar infor mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatlën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCIC. Op het oogenblik weet »k niet meer. welke beroemdeling gezegd heeft, <lat er geen zotte beroepen, doch slechts zotte lieden zijn. Enfin, was het noch Lorochefoucauld noch Voltaire, dan was het een ander deze zekerlioid volgt uit den regel van drieën. In het „Groninger Dagblad" van 22 October LL trof ik, in een schrij ven van den Amsterdamschen corres pondent, de volgende mededeelingen omtrent bioscopen in genoemde be nauwde veste „Wij bezitten nu van die dingen.... Laat eens kijken. Vier jaar geleden hadden we er éénhet „gribusje voor een dubbeltje" in de Damstraat. Toen kwamen Alberts frères in het Grand Théatre. Twae. Toen werd het „Bioscope-theater" van do Flora-di rectie NÖggerath in de Breostraat neergezel Drio. Toen versohenen de vreemdelingen od de vlakte en begon het bioscopen te regenen twee op den Nieuwendijlc vijf. Eén in de Haarlemmerstraat. zes. Eén *n de Gerard Doustraat zeven. Eén op den Heilige weg aoht. Twee in de Kalverstraat tien. Eén op het Damrak elf. En nu is or eergiste ren een in de Joden Breestraat ge opend twaalf. Twaalf bioscopen, wier bestaan ik wéét. En misschien nog eens zes in hoe ken en gaten, waarvan ik niets weet." Dat moge voor Amsterdam al een heel groote vooruitgang zijn op het gebied van publieke-vermakelijkhe den, van een intensief meèleven met nieuwe uitvindingen getuigt die ver meerdering van het aantal bioscopen daarom nog niet. Het is trouwens algemeen bekend, dat wij, Hollan ders, sinds den dood van Christiaan Huijgens allesbehalve vindingrijk zijn. Wij bewandelen al-maar-door oude, platgetreden wegen. Wij gaan niet over ijs van één nacht, nemen eerst poolshoogte schoon wij al lang geen poolvaarders meer heb ben kijken de kat uit den boom.... en komen steeds met de nachtschuit. Zijn we eens, voor een enkelen keer, voor ons doen bijzonder diligent, dan komen wij als het hinkende paard achteraan, hijgend en blazend van de ongewone inspanning. Na dien proloog stel ik u den heer Aifre-J. Giralle voor, «en jongen man van ongeveer dertig jaar. Een gewe zen student in de juristerij, die zijn examens niet heeft kunnen afleggen, omdat hij, naar zijn eigen verkla ring, de studie van het recht liever links liet liggen en meer voelde voor het „scheppen van ©en nieuw bestaan op deze overoude wereld". Ik behoef u hu ast niet te zeggen, dat hij van een uiterste welbespraaktheid is en naai- alle waarschijnlijkheid een hoogst bekwaam advocaat zou zijn geworden, indien hij wat meer had.de gewoeld voor het rcchtsgoherd be drijf Aifred Giralle verdient behoorlijk zijn brood alszelf kennis-1, err ijker en govoelens-arciiivuria. Gij snapt er niets van....? Het gaat u evenals het mij ging, toen ik hem zijn beroep hoorde op geven. Mijnheer, u bent geen analpha- beetu weet dus zeker wel, hoe het devies van het orakel van Delphi luidt Ken uzelf. Juist. Maar kent u uzelf wel Nogal, meen ik Lang niet geuoeg, oh la la Niemand, geen sterfelijk wezen kent zichzelf genoog. Hebt u „Connais- toi" van Paul Hervieu gelezen Ja Een mooi drama. En een leerrijk stuk. Men meent zichzelf te kennen. Men veroordeelt een onder om de eene of andere daad. Men komt onder dezelfde om standigheden, als die andnr en men verricht dezelfde daad, zoo niet een ergere Dus... leder menseh heeft er belang bij zichzelf zooveel mogelijk te leeren kennen. En daar verschaf ik den ern stig willenden de gelegenheid toe. U bent dus karakterlezer Neen. Men moet zich door eigen arbeid leeren kennen. Tk w il u echter duidelijk geruststellen door 'e verkla ren, dat die arbeid zéér gering is en niet de minste inspanning vordert. Klik-klak 1 en klaar is Kees. Tot de merkwaardigste uitvindin gen van onzen roeinvollen tijd belmo ren de bioscoop of kinematograaf en de phonograaf of grammaphone. Om met het eerste toestel te beginnen weet u wel. lioe u er uitziet De spie gels en cle photo's geven slechts een onvolledig beeld van Je individuali teit. Noch in den spiegel noch op een feto ziet men zich van achteren. Een dubbele sniegel is bespottelijke weel de. Een photo geeft je gemeenlijk zeer verkleind terug. En wanneer je in beweging, in actie bent. zijn spiegels en gewone kiektoestellen hulplooze dingen. Maar daar komt de bioscoop. .Aha! Eurèka! Die neemt uw aanzijn op in de meest verschillende houdin gen, bezien van verschillende kianten en op elk oogenblik van den dag, dat u wilt zonder, want u bent óf al leen óf onder kennissen, dat er sprake is van de onnatuurlijke poses, die men gemeenlijk bij pholografen heeft aan te nemen. Dat is allemaal wol heel mooi, maar wat heb ik er aan Wat u er aan hebt Ah mijn heer is bescheiden. Het kan mijnheer niets schelen, hoe hij er uitziet. Maar men wordt ouder en ouder. En over tien jaar zult u ongetwijfeld gaarne willen weten, hoe uw wezen thans is geweest. Hoe ouder men wordt, hoo meer men hecht aan herinneringen. Men ziet dan zijn voorbij gegaan le ven terug in een reeks van beelden en deze kan de bioscoop je beter voor ooigen tooveren dan liet beste geheu gen. O, de zoete lierinneringen van 't verleden 1 hoeveel dichters hebben die niet bezongen Doch er is meer. Dat vermoedde ik al. U hebt bijvoorbeeld ik veron derstel maar wat een leelijken gang. De bioscoop geeft dien precies weer en stelt u dus in staat, uw wijize van loopen te verbeteren, te verfraaien. Zoo kunnen meer lichamelijke gebre ken of onvolkomenheden worden ver helpen. Bii algemeen gebruik van do bioscoop krijgen wij ten slotte rasver betering en allicht ook de herrijzenis de antieke plastische schoonheid, irvan wij in den loop der eeuwen de visueele notie hebben verloren. Verbijsterend 1 Nietwaar Doch er is nóg meer. Etr is ook een moreele zijde aan deze bioscopische autobiograpliie. Laat me die zien. Ik heb onder meer ..La Physiogno- monie" van Lavater bestudeerd. Ik zie aan uw gelaatstrekken, dat u, dank zij voel oefening, uzelf hebt lee ren behcersclien. doch dat u van na ture een cholerisch temperament hebt. Het zal niet veel voorkomen, dat u uw toorn den vrijen teugel laat maar als het gebeurt, moet u uiterst heftig zijn. Die heftigheid ontsiert dan uw wezenstrekken. Alle menschen zijn leelijk in hun drift. Welnu, u hebt slechts één bioscopische reproductie van uw, in woede verwrongen gelaats trekken te zien. en, geobsedeerd door dte verschrikkelijke zelfaanschouwing, zult u voortaan wel zorgen, te allen tijde en onder alle omstandigheden uw toorn te beteugelen. Niemand is graag leelük. Ik merk hierbij tevens op dat too- neelspelers er nog op andere wijze profijt van kunnen trekken, name lijk door z chzclven-iu-dien-toestand te imiteeren, wanneer zij het voor een creatie nood-Ig hebben. Ik inerk wel. dat het u niet moeilijk valt, uw medemenschen te overreden. Nu kom ik vanzelf op de andere srlAtterende uitvinding: de gramo- phoon. Wat de bioscoop voor het ge zicht doet, doet de gramophoon voor het gehoor. Nu ik analogisch te werk kan gaan kan ik kort zijn. De gramophoon registreert de geluiden, dus ook de me'nschelijke stom; de stem, dus ook de verschil de stembuigingen. Wat kan men daar al geen voordeel uit trekken! Men heeft een spraakgebrek; men spreekt te luid, of te zacht; men spreekt te hoog, of te laag de gra- nvoplioon zet je diat alles voor den 'neus en dwingt je om je fouten te verbetoren. Alle scholen en vooral al le conservatoria moesten vaiudie gta- mophonische hulp een ruim gebruik maken. Dat is de paedagog'.sche wij- zo van gebruikmaking. Laten wij nu do moreele zijde beschouwen. Je bent driftig; je scheldt; je slaat, onbewust, do grofste taal uit; je stem wordt, ook zonder dat je het zelf weet, af grijselijk "rauw wanmeeJr je weer gekalmeerd bent, onthult het toestel je je barbaarscho gemoeds- en gees- tes-aberraties. Om u schoon ore beel den voor den geest te roepen: het ap paraat houdt ook mildere klanken vast stemmen van geliefde pe'rso nen; woorden van genegenheid, vriendschap en liefde; zachte klan ken van hoop, vreugde en woivne. O, souvenirs, souvenirs, souvenirs! Ik ga verder. Een jong echtpaar wis selt nu de teederste woorden, die de gramophoon ïegisüreert. Vijf jaar later slngerön de echtelieden e!kan- dei' benamingen als „Xantippe", „monster" en ergere naar het hoofd. Gatfw een paar schijven van vijf jaar geleden in werking stellen. „Lieve- ling", „mijn schat", „snoeseboes", „voo'r eeuwig" enz. oude he'rinine- rlngen doemen onstuimig op; er komt weekheid in beider gemoed en de ver zoening laat met lang op zich wach ten. Ilooge moraliteit dus. I-IeL ver leden an het heden worden op die wijze door don gevoelens-arclïivuris aaneeai.gesclia.kekl, ter veirbetelning van den menseh. Inderdaad... O, het aantal procédés en doel einden in deze materie is oneindig groot en verscheiden. Doch ik zal u niet langer ophouden en tefc slotte nog maar even het juridisch nut vun mijn geluidvanger verklaren. Verba- volant, seripta manCnt, zet' men vroe ger. Tegemwoord) g kunnen ook de ge sproken woorden blijven. Hoè, behoef Ik niet uit te duiden. Ik zie den tijd aankomen, dat sommige van mijn geëerde afnemers met hun gramo phoon als bewijsstuk tör 'rechtszaal verschijnen. Voilé! J'cui fini. Dank zij een uitvinding van mij, zijn zoo wel mijn bioscoop als mijn gramo phoon ingericht op automatische op- naming. Men heeft er dus geen moa.- lijkheden van technischen aard mee. Hier zijn mijn tarieven. Ik vraag u niet om op staanden voet een besluit te nemen. Ik heb de overtuiging, dat u mij eerlang bij u zult terugroepen: Au tevolr mons eurl Aan zijn welverzorgde klecding, zijn vroolijk gezicht en zijn luchtigen gang kon men wel zien, dat hei door hem gekozen en gecreëerd „métier" hem geen windeieren legde. En, wel beschouwd, is er tegen zijn vlotte ar- gumentab.e weinig te zeggen, niet? OTTO KNAAP. Van de Residentie en baar bewoners. CXXXII. De Gemeenteraad is net kompleet, of opnieuw gaat er een vacature ontstaan. Het 45ste lid, dat Dinsdag gekozen weid. is de heer De Kieer, die bij de periodieke verkiezing m September reeds een voldoende meer derheid verwierf, maar door het sa menstel van gewilde toevalligheden, bleek het proces-verbaal hem minder stemmen te geven, dan hij had. Dit kwam later wel uit, maar de Gemeen tewet eischt bij niet-toelating eene nieuwe verkiezing; geeft den Raad niet de bevoegdheid, den feitelijk ge kozene toe te laten. Dachten we aanvankelijk, dat alles bij enkele candidaatstelling zou af- loopen, van rechts werd een tegen partij gesteld en de strijd is uitge vochten. Over het niet gunnen van een zetel aan iemand, die verkozen is, maar door een onvolledigheid in de wet geen zitting mag nemen, is misschien veel tc zeggen, nu de verkiezing den heer De Kleer er bracht, lijkt het rer. er over lé zwijgen. De S. D. P. telt thans zes vertegenwoordi gers in don raad, allen afgevaardig den van district I. Is in deze vacature voorzien, een nieuwe ontstond door de benoeming van het raadslid dr. v. d. Hoorn tot controleerend gemeente-geneesheer. Óver de aanbeveling, die B. en W. den Raad hiervoor deden toekomen, is veel te doen geweestteleurgestel de sollicitanten hebben alles op ha ren en snaren gezet, om de aanbevo- lenen afbreuk tc doen. Succes hadden ze niet, want van de aanbeveling is de Raad niet afgeweken, wel van de volgorde, waarin de namen ge plaatst werden. Twee maal zegevier den de onder No. 2 geplaatsten op hun voorgangers. Zoo zag dr. v. d. Hoorn meer stemmen op zich ver- eenigd' dan op zijn mederaadslid, dr. Öideiboom, wiens lidmaatschap van de S. D. A. P. voor velen een reden geweest zal zijn, hem niet te steu- In afwachting van de groote. gebeur- tenisscn on kunstgebied, de Oedipus- j opvoering van Reinhardt in het Ge-j bouw, en de Straussfeesten in Novem-j ber, hebben „de" menschen zich hier] geamuseerd mot de polemiek Schur- mann—Van de Roovaart over het La- moureux-orkest, dat aanstaanden zo- mor in het Kurhaus komt spelen. Zoo'n debatje in het publiek is altijd heerlijke kost voor tea's, avondjes en pauzegesprekken. Dan wordt zwaar aan de kunst gedaan en criliek ge oefend op een wijze, waarbij die uit Van Deyssel's jeugd, kinderspel is. Het geval was ditmaal daarom zoo in teressant, omdat de Haagsche dames al bij voorbaat gecharmeerd waren van Fransche musici, die waren toch veel eleganter, liever en piquahter dan de Hollanders. Eén din.? neem ik den heer V. d. Roovaart ernstig kwalijk. Hij heeft er op gewezen, dat mogelijk Haagsche toonkimstenaars in het Fransche or kest zullen meespelen en dat had hij niet moeten doen het respect voor jonkvrouwelijk Den Haag verbood de ze onbescheidenheid. Waarom niet de illusie gelaten, dal allen daar óp liet podium Franschen waren, hart veroverende, aardige, bru tale jongens van het Gallische land Ze hadden misschien groote gelijke nis met leden van het Residentie-or kest. maar dat zou de merkwaardig heid slechts verhoogd hebben. Nu kannen deze Haagsche toon kunstenaars waarschijnlijk niet zoo veel F ranse h, dut e-.-n landgenoot ze niet voor Vreemdelingen zou houden, de Haagsche dames hadden «aai niets van g. lerkt. Trouwens voor „hooien" hadden ze toch geen tijd. Zien, zien en aanbidden, dat zijn de bezigheden, <ke de altijd dwepen de schare uitoefent als een eerste le vensbehoefte. Of daarbij een Hollan der slecht Fransch of een Fransch- man Hollandsch praat doet niets tei zake, als, en daar komt het op aan, als men maar met weet dat cle be wonderde een Hollander is. Fn dal weet men hu wel. De illusie van het orkest is gebreken. De heer v. d. Roovaart heeft de maatschappij Zeebad ca Scheveniu- gen nadeel, groot nadeel Lecokkerid. Hollanders in het orkest! Het :s om een afschuw te krijgen!! Reinhardt gaat nu hier over dé tong. De man merkt er absoluut niets van en aan den toeloop van zijn voorstelling zal het ten goede b men. We worden ou weer voor een tijdje klassiek, trekken onze haren glad en dragen bandjes om het hoofd Voor loopen in Grieksche gewaden is het geen seizoen meer en de nauw-rok- kenmode vormt tevens hen beletsel. Als Doortje Duncan uu eens kwant, kon ze dubbele prijzen vragen. De kjiassiekigheid sloeg héér in en de 'rage zal pas bedaren tegen den lijd dat we aan Strauss moeien gaan doen. Elektra en Salomé passen ec- nigszins in het Grieksche kader; de Rosenkavalier evenwel stemt niet met den ouden tijd overeet). We gaan daarom weer van sluike haren en sandalen terug naar liberty zij, strora pelrokken en 'notenfresserei. SINTRAM* Stadsnieuws VEREENIGING ..TOT STEUN", Men schrijft ons Vijf-en-twintig jaren is het geleden, dat in Amsterdam «en aantal belang stellenden bijeen kwamen, om een Vereeniging te stichten voor verwaar loosden en gevallenen, zooals die van Ds. H. Pierson te Zetten, maar dan in vrijzlnnig-godsdienstlgen geest. Een kwart eeuw is het geleden, d.-.t de oprichters het stekje plantten en in dien tiid is liet opgegroeid tot een boom, onder welks schaduw thans moer dan 450 verpleegden mogen le ven en arbeiden. Uit het ééne Asyl „Veldzicht" te Breukelen in 1887 opgericht, zijn er thans vier gegroeid, met hun heerlijke naar bosch'en veld en beek riekende namen, die in Apeldoorn en Epe hun deuren openzetten voor zooveien. die, zonder die toevluchtsoorden, redde loos zouden zijn ondergegaan in den maalstroom van zonde en ellende. Het is een gang waard naar liet hart van de Veluwe. om die gestichten te zien. waar meisjes en jongens on der vriendelij k-religicuzen tucht wor den voorbereid tot een nuttig leven in uo maatschappij, die zij anders wel licht tot een vloek waren geworden. Maar deze inrichtingen, hoewel het meest zichtbaar voor hei groote pu bliek, vormen geenszins liet belang rijkste gedeelte van den arbeid der Vereeniging „Tot Steun". Waar deze het meeste heil verwacht voor de aan haai' hoede toevertrouwde kinderen van het gezinsleven, spreekt het van zelf. dot het Hoofdbestuur ge- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Er is in dit blad al meer dan eens gewezen op de tegenstrijdigheid van tellen en den lijd, waarin wij leven. Verccnigingcn bij tientallen trachten in ons huid 't vreemdelingenverkeer te bevorderen en verschillende gemeen ten verderen nog tolgelden, belemme ren dus het vrije verkeer. Het wordt geloof ik langzamerhand tijd om de wet op de bedelarij eens naar behoo- ren tc gaan toepassen. Wanneer een landlooper de hand ophoudt en vraagt: „een centje asjeblief voor een armen man", dan gaat hij eerst veertien da gen in hechtenis en dan voor een jaar of langer naar Veenhuizen. Maar als een tolgaarder de hand ophoudt en daarmee als 't ware zegt: „een centje asjeblief voor eeri arme gemeente", öan is het zaak maar dodelijk te be talen, omdat anders de veldwachter je hij den kraag vat en in 't gemeente huis in het kot stopt. Zoo drijft het budget van vele arme gemeenten op ingezamelde tolcenteo, waar zo niets anders voor doen, dan den tolboom heel-houdcn en een half duistere petroleumlantaarn bran den. Iloe een gemeente die volstrekt niet arm is. onze buurvrouw Heem stede, er toe komt om deze officiecle bedelpartij jaar en dag voort te zetten, is een van die dingen, waai' je even als voor een tolboom, voor stilstaat. De heer van Meeuwen, onvermoeid kanpioen voor hunne afschaffing, heeft Iwt nu pas zoo ver kunnen bren gen, dat de stemmen over zijn voor stel slaakten. De helft van den Raad wil dus neg maar altijd die duitjes in de wacht slepen. Ze zouden er wel an ders over denkec«jUs er geeoe tolgaar ders meer waren en zij zelf om beur ten dc centjes moesten innen. En wat is nu. om liet standpunt der ethiek voor dat van de practijk te verwisse len. het heele voordeel van de tollen Duizend gulden, want tegenover twee, die "©ld opbrengen staat er één die geld kost. Dat is die aan de Leid- schevaart, waarvan merkwaardig is, dat de Heemst eed sche Raad er moei lijk toe komen kan, juist die tol af te schaffen, omdat ze nog maar kort ge leden van Haarlem overgenomen is. Men schijnt niet recht te weten wat er met den tolgaarder moet worden gedaan; zet hem op wachtgeld, zou ik zeggen, daar niemand beter dan een tolgaarder bet wachten verstaat. En voor een onnoozele duizend gul den houdt Heemstede, dat cc-n eigen gasfabriek heeft en binnenkort een electrische tram zal krijgen; Heem stede dat dus in rang omhoog gaat, de hand op tegenover landgenoot en vreemdeling! Laat ons voor de waardigheid van buurvrouw Heemstede hopen, dat haar gemeenteraad weldra lot betere gedachten komen en het verstandige voorstel van den heer van Meeuwen aannemen zal! Nog een andere zusiergemeente heeft deze week haar begvooting be handeld, namelijk Bloemendaal. hoe- v el daar de debatten op eens moesten werden gestaakt door een zeer onver wachte interruptie. In de nabijheid word namelijk oen varken geslacht. dat met zijn kreten van protest de ge dachten wisseling stoorde. „Het var ken mengt zich in onze debatten", klaagde de heer Koolhoven. Zoo gaat het als je geen slachthuis hebt! In den Haarlemschen gemeenteraad kan dat niet gebeuren, ul is de wind ook pal zuid-oost. Het doet me waarlijk pleizier, dat ik nu. naast de talrijke slachthuis-voordeelen die ik vroeger van anderen moest hooren en die mij vaak twijfelachtig leken ook zelf een onloochenbaar voordeel van deze in stellingen heb ontdekt. Misschien vindt de Raad van Bloe mendaal daarin aanleiding (hij heeft een ruime hand) om zelf een slacht huis te stichten of liet Raadhuis te verplaatsen, naar een plek, waar var kens wel kunnen komen, maar niet worden geslacht. Dat is natuurlijk in een van de par ken. En nu schiet me te binnen, dat er nog altijd planuen zijn om een nieuw raadhuis te touwen Zelfs zag ik van mijn leven mooie prentjes met sehoone gevels en wondere bloemper ken is dal alles maar een droom geweest? Of wacht het. tot hel Beet- Ik venhuis gesticht wordt, omdat dun het opmetselen gelijktijdig gebeuren kan? Ik zou 't wel willen weten, maar requestreeren bii den Bloemendaal- schen Raad zal ik maar niet, uit vrees, dat ik hetzelfde antwoord krijg als een andere Haarlemmer, die con verzoekschrift bij dit collego inzond, namelijk geen. Neen, dan zijn wij in den Haarlem schen Raad toch hoffelijker. De heer van Styrum heeft als oudste lid van het College Woensdagmiddag niet al leen B. en W. bedankt voor de voor bereiding van de begrooting, maar ;ok de ambtenaren, die daarin aan deel hebben gehad. Aanvankelijk heb ik mij afgevraagd, of dit jaar voor het eerst de ambten ui en er toe hebben meegewerkt, maar naderhand heb ik begrepen, dat het nu voor den eersten keer is vermeld, hoewel rij altijd hun ne krachten er aan besteed hebben. Zoo moet het wezen. Alle paarden die haver verdienen moeten er hun deel van hebben. En daarom stel ik voor. daar rekening mee te houden bij het aanstaande zilveren jubileum van on zen Commissaris van Politie, dat naar ik meen over vijf jaar zal plaats heb ben, dus wanneer deze ambtenaar drie-eu-zeventig jaar zal zijn. De voor zitter van het comité uit de burgerij zal baar geschenk op dien gedenk- waardigen dag dun hebben aan te bieden met een rede in dezen trant: „Mijnheer do Commissaris, waar wij uw groote verdiensten huldigen moet tevens een woord van grooten dank gebracht worden aan hen, die al dien tijd of korter uwe zoo gewuardeoröe medewerkers waren, de hoofdinspec teurs, inspecteurs, adjuncten en agen ten van alle klassen. Ja. mijnheer de Commissaris, wij zijn er van over tuigd uwe instemming te bezitten, wanneer wij op dezen gedenkwaardt- gen dng tot u zeggen: zonder hen zoudt Gij niets hebben kunnen berei ken 1" Ik hoop, dat op dien feestdug de fon tein ol fonteinen in Haarlem zullen spulten, want op dit oogenblik ziet het daar nog niet naar uit. Als ik van een fpntein spreek, bedoel ik natuur lijk een socio ©n die hebben wc op dit oogenblik niet Het bouwwerk bij de muziektent verkeert nog in precies denzelfden staat van verval, als toen Mr. W. A. 'L Hooft, naar schatting een dozijn, maar dan ook minstens een dozijn, jaar geleden voorstelde er een bord bij te zetten, met de mededeeiing: „deze fontein zal worden verbeterd", of iets in denzelfden geest. En nu is er nog: niets aan gedaan. Dit noemen we met een geleerd woord: continüi- teit in hot gemeentebeheer. Heb ik het wel begrepen, dan is de fonteinen-toestand op dit cogenblik zoo: iedereen lacht om het mormel van een fontein op het grasveld vóór het Paviljoen en de heer van Rossum confereert met den heer Springer over het andere mormel bij de muziektent. Deze eerste conferentie is nog niet tot een resultaat gekomen, zoodat een tweede noodig wezen zal. Daar het schijnt, dat de fonteïnplannen zich niet kunnen opwerken tot de hoogte van liet stichten eener groote, nieuwe fontein, zou ik een samensmelting willen voorstellen. Brongebouw en Sociëteit VereenIgiiig, Peek en C!op- periburg, levering van duinwater door Haarlem aan omliggende gemeenten alles om ons heen, wijst er op wat sunenwerking, coöperatie in deze da gen vermag. Welnu, er worden van deze twee fonteinen één gemaakt, ze worden over gesmolten tot een, het nietige straaltje dm de fontein voor het Pavil-oen omhoog zendt, wordt gevoegd bi) de geduchter watermassa van haar soortgenoot en de zaak is in orde. Nu ik mij dan toch in d^n Hout be weeg, denk ik aan twee wenschen, die door den lieer Schram in de Bar vergadering zijn uitgesproken: ver mindering van het subsidie aan Haar- lemsch Muziekkorps en vermeerdering van het aantal banken. Het spijt me te moeten zeggen, dat die voorstellen beide ontijdig zijn. dat betreffende het muziekkorps omdat het juist Sn dezen tijd 'n moeilijken bestaansstrijd voert en dat over de banken omdat. de heer Schram niet goed op de hoog- U is. In voorjaar, zomer au najaar 2ijn er in onzen Hout en plantsoencs» 's avonds eer banken te veel' Mis schien is er een soort banken te vin den, die 's morgens kunnen worden opgezet en vóór donker weer wegge haald? Ons jongste Raadslid heeft ziin proef- oratie gehouden over de gemeentelijko brancards, Dr. Merens was er o.a. over bezwaard, dat dit vervoermiddel be diend werd door een politieagent i n uniform. Maar kan dat wel in oïf? zei» tegenvvoordigen tijd een bezwaar zijn? Steken wij mannen niet allemaal in uniform? Als ik Dr. Merens. of welk ander lid van den Raad ook. ontmoet, dan heeft hij een hoed op en ik heb een hoed op, hij draagt een boord en ik draag een boord, hij heeft eeu das om en ik heb een das om kortom, we zouden afgescheiden van lengte en breedte-quaesües. eikaars kleeren kunnen dragen, zonder dat iemand hei opmerkte. Dit leidde mij tot het opperen van deze stelling: a 11 e b u r- gers dragen uniform. Wan neer dat zoo is. wat kan er dan tegen zijn, om een brancard te laten bogo leiden door een agent in uniform FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5