EN VRitNOSOHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8698 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 28 OCTOBER 1911 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Vi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 lA „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der RedacüeSOOen der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS HEEN Ne. 1430 Ambacht en Kantoor. Toen de heer Levert Woensdag in den gemeenteraad zijn philippiea te gen het middelbaar onderwijs begon, heb i!c een oogenblik gedacht, dat hij zon waarschuwen tegen de voortdu rend groeiende neiging van de men schel! om voor hunne kindenen ie reiken boven hun macht Daarover zou wel iets te zeggen zijn geweest. Mo ar de spreker, ofschoon hij het misschien bedoelde, heeft zijn rede in die richting niet uitgewerkt, zoodat ik, op gevaar af van misverstaan te worden, over dit onderwerp oen en ander w«nsch te zeggen. Dat gevaar voor misverstand is bijzonder groot. Wie in dezen tijd tot de menschen gaat zegden „wees voorzichtig met de verstandelijke op voeding van uw kinderen, overdrijf die niev', wordt maar al te vlug voor een conservatief uitgekreten, die geen oog heeft voor de noodzakelijkheid van algemeeue volksontwikkeling. Tegen deze aantijging vvenscli ik met kracht hij voorbaat te prötestee- ren, de )>eteokenis van goed en veel zijdig onderwijs zie ik volkomen in, maar dat dit verkeerde inzichten en opvattingen uitlokt, staat als een paal boven water. Het voortdurend herhalen van de waarde van onderwijs schijnt bij vele ouders en ook bij tal van kinde ren den indruk te vestigen, dat alleen zoogenaamd hoofdwerk >n de maat schappij in aanzien staat en mag staan. Als tegenstelling wordt dan gebruikt de handenarbeid, het am bacht, dat dan van logeren rang zou moeten wezen. Deze classificatie zelf is voor wio doordenken al dadelijk foutief. Wanneer een timmerman, een smid, een meubelmaker niet han dig zijn, zullen zij zeker nooit veel in hun vak betcekenen, maar de beste ambachtsman »s toch zeker wel hij, die bij liet werk ouk zijn hoofd go- bruikt, dat wil zeggen er bij nadenkt en overleg!, hoe hij het op de beste manier verrichten kan. Daarom is een zekere geringschat ting voor den ambachtsman, alsof deze een soort van machine wezen zou met niets anders dan een paar handen, volkomen onjuist Maar ze is ei toch en als eerste uitvloeisel daar van ziot menige jongen, die op zijn dei tiende jaar var, de lagere school kwam, er op neer en zoekt een plaatsje daar, waar hij meent zijn hoofd be tor to kunnen gebruiken, na melijk op oen kantoor. Dal daar een boordje moet worden gedragen met een tins is een andere reden van voor keur, die verstandige ouders moesten tegengaan. Eenmaal op kantoor begrijpt hel joi.ge mensch wel, dat er iets meer moet worden gedaan, dan het duge- lijksche, eenvoudige kantoorwerk, dat var. hem wordt gevorderd. Ilij moet lessen gaan nemen. Met vrij wat inspanning en dikwijls groote opoffe ring wordt een cursus meegemaakt ln de moderne talen en boekhouden. Ik wil van dat onderwijs volstrekt geen kwaad zeggen, het is vaak in verhouding tot den prijs, die er voor betaald wordt, zeer goed, maar kan toch niet geven wat noodig zou zijn, voldoende kennis van de moderne talen om die te kunnen spreken en er in te correspondoeren ik mis ken daarbij den besten cursus van alle, de avondschool voor handels onderwijs, volstrekt niet. maar durf toch zeggen, dat menige leerling met deze drie vakken alleen al groote moeite hebben zal, omdat hij in zijn huiselijke omgeving, waar men geen talen kont, geen steun en A n- k 1 a n g vindt. Neem in tusschen aan, dat de jonge ling die moeilijkheid overwint, dan komt pas het groote bezwaar om een positie te vinden, die de bestede moei te en kosten loont. Wat dat zeggen wil kan ieder weten, die wel eens kantoorpersoneel heeft noodig gehad. De aanbiedingen zijn talloos, de klacht is algemeen in mijn tegen woordige betrekking zijn geen voor uitzichten. En eigenaardig is het, de gebrekkigheid, de onvolledigheid van de opleiding waar te nemen. De een kent wat Franseh en Duitsoh, maar geen Engelsch, de onder is van Duitsch verst'okan en uit de voorzich tige termen, waarin de taalweten schap wordt beschreven, blijkt duide lijk, dat van vlot correspondeeren Ln teen of meer van deze talen wed geen cjuaestie wezen zal. Zoo ontstaat en moet wel ontstaan een eigenaardige tusschen,klasse, die als „werkers met het hoofd" verplicht is tot een zekere sierlijkheid van uiterlijk, en in ver band daarmee, zich gedwongen acht tot het ophouden van een „stand", waarvoor meermalen de middelen niet aanwezig zullen zijn. Ik geloof- vost, dat menigeen, die in dit vak ge komen is, hartgrondig zal wenschen, dat hij maar liever een lieelen am bachtsman, dan zoo'n halven kan toorman geworden was. Vooral ook omdat het terrein zoo klein is. De kantoorbediende, de boekhouder is in de keuze van betrek kingen beperkt tot zijn vaderland en het onze is nu eenmaal niet groot, liet moet toch de liefhebbers wel tot nadenken brengen, wanneer uit lan den, die nog in ietwat primitiever toestand verkceren dan wij, Zuid- Afrika, Canada, Australië, Brazilië, Argentinië, zelfs uit Noord- en Zuid- Amerika, altijd maar weer gevraagd wordt om flinke ambachtslieden en landbouwers, maar nooit om kantoor personeel, ja zelfs het uitzenden van dit laatste op het dringendst wordt afgeraden. Vandaar een gedrang in het kantoorvak, dat op het duide lijkst uitkomt voor wie maar een paar advertenties in de bladen plaat sen om administratief personeel. Naarmate de opleiding kostbaar dei- en langduriger is geweest, wor den vanzelf de eischen hooger. Leer lingen van H. B. S. en Handelsschool verwachten natuurlijk ir. de wereld een positie te zullen kriigen overeen komstig hunne ontwikkeling, maar zij zullen stuiten op een ander be zwaar. Namelijk dit, dut voor het verkrijgen van de goede, van de beste betrekkingen relatie in handelskrin gen noodig is. Bezit hun familie die niet, dan zijn de kansen van den zoon gering en is hij toch meermalen gedwongen op den achtergrond te blijven en zich met een bescheiden positie te vergenoegen. Welke teleur stelling dat opleveren moet voor hemzelf en voor zijn familie, die zich voor deze opleiding dikwijls groote opofferingen getroostte, is duidelijk. In Haarlem doet zich het geval voor, dat voor een plaats van Jong-1 sten bediende op een kantoor altijd meer sollicitanten zijn, dan geplaatst kunnen worden en dat in een am bacht zich geen of zoo goed als geen liefhebbers opdoen. De Haarlomsche drukkers klagen eenstemmig over het feit, dat zij geen jongens kunnen krij gen. En nu weet ik wel, dat de oplei ding in dit vak te wenschen over laat, ja eigenlijk niet bestaat, maar daarmee alléén is het verschijnsel niet verklaard. Immers de zetters en drukkers van tegenwoordig hebben toch ook liet vak geleerd, zij het ook veelal niet zoo goed, als met betere opleiding mogelijk zou zijn geweest. Het moet voornamelijk liggen aan den voorkeur voor liet zoogeheeton „hoofdwerk", voor uiterlijken schijn en arbeid met een tintje van deftig heid en geleerdheid. Dat rschil is in vele opzichten, zooals ik hierbo ven aantoonde, zuiver don.kbeel.dig. De prijzenswaardige zucht naair ont wikkeling, die haar uiting vindt in de studieclubs, doet zelfs veelal de schaal naar den kant van den am bachtsman overslaan. Nieuwe be drijfsvormen ik spreek nog altijd van de typographic geven gelegen heid tot grooter ontwikkeling en het verkrijgen van hooger loon zet machines, door smalletjes denkende typografen gesmaad, ingewikkelde snelpersen, do mogelijkheid lot het maken van en de vraag naar fraai drukwerk, zijn er de bewijzen van. Ik schrijf dit niet, om de Hoarlem- sche drukkere aan jongens te hel pen, maar wol in 't algemeen txm de ouders er toe te brengen even na te denken over de vraag, of zij niet be ter zouden doen hun zoon tot een flinken ambachtsman, dan tot een onvolledigen kantoorbediende te laten opleidon. Wel kunnen zij op een dwaalspoor zijn gebracht door de vele klachten, die juist over de ambach ten door de beoefenaars daarvan worden aangeheven, maar de vol maakte vakken bestaan nu eenmaal in de wereld niet en dat er veel min der klachten uit de kautoorwerold worden vernomen, ligt eenvoudig hieraan, dat het personeel er veel minder georganiseerd is on boven dien, uit een soort van schaamte, zijn klachten verzwijgt. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tusschen Italië en Turkije Ha 't Italië Ia Tripolis niet voor den wind gaat door bulp die de Arabieren aan de Turken verleenen wil I alie een aanslag plegen op Enropeescli Turkije. We zijn ver van den vrede verwijderd. De Turken zijn vol moed. Weer Is er verwoed gevockten. 1100 dooden. Eed plan van Italië om den oorlog te beëindigen. Een plan, maar een eigenaardig plan, waarvan wo weinig heil ver wachten. Verzekerd wordt, dat Italië binnen erkele dagen aan alle mogendheden kennis zal~gevdn van de annexiLtie van Tripolis en Cyrenaika. Zoodia do erkenning der annexatie dcor de mogendheden plaats gehad heeft, zal -- zoo redeneert men in Ita lië Turkije geen reden meer hebben tot* verzet. Mocht dit toch het geval zijn, don zullen de mogendheden niet langer van Italië kunnen verlangen, dat het blijven zal bij een beperking van het oerlogstooneel. De annexatie van een gehoede pro vincie te proclameeren, terwijl nog al leen de kust genomen is en dat nog niet eens volkomen, is toch wel eigen aardig. Nog eigenaardiger is, om ook van de mogendheden de erkenning dier an nexatie te verlangen. Daar komt zeker niets van Maar, waarom dan dit Italiaansche plan Zou 't ook zijn. om voor Italië als* excuus te dienen tot •T UITBREIDEN DER VIJANDELIJK HEDEN IN EURUPEESCH- TURKIJE nu de Italianen inzien, dat de Turken en Arabieren op Tripolis gevaarlijke vijanden zijn De geestdriftige stemming voor den oorlog in Italië is sterk aan 't afne men. Geen wonder, van den vreugde optocht ter inneming van Tripolis, zonder een schot te lossen, komt niets, 't Moet een bloedige krijg worden, waarin veel zonen d«s vaderlands hun bloed zullen moeten geven. En dan die steun, die de Turken van do andere MOHAMMEDANEN ontvangen De Jong-Turken zijn er cp uit, om mot alle geweld den heili gen oorlog te propogandeeren. De be weging is zelfs al overgeslagen naar Egypte, waarde anti-Italiaansche agi tatie begint De Mohammedanen doen alles 0111 den heiligen oorlcg te steu nen. Dat afnemen der geestdrift in Italië is teekenend. Zelfs hebben er zich geen voldoende vrijwilligers meer aange meld voor "t expeditiekorps, dat ter versterking naar 't oorlegstcrrein wordt gezonden. Nu moesten de Ita liaansche jongelingen loten. De ellende begint al... Anders is DE STEMMING ONDER HET TURKSCUE VOLK. Uit Tripolis komen van de Moham medanen vrij gunstige berichten. Overal tasten de 1 urken en Arabieren de ltaliaanscne stellingen aan en dwingen tol gevechten. Als de Turken en Arabieren zwakker waren, dan zouden ze met ais a a u v a 11 e r s op treden, daar verdedigen altijd veel gemakkelijker is. Esa Turkseb diplomaat aan 't woord. Een journalist beeft den Turksohen gezant te Berlijn om z'n oordeel ge vraagd. Deze zei Zooals de zaken thans staan, schijnt DE VREDE ZOO VER VERWIJDERD als maar te denken is. Het ligl niet op den weg van Turkije, stappen te doen, om den oorlog te doen eindigen. Tur kije immers is de aangevallen partij, Italië de aanvaller en Turkije moet dus kalm afwachten, tot Italië defini tieve voorstellen doet of voorwaarden formuleert, waarop de vrede kan wor den gesloten. Italië, of liever gezegd, de meerder heid van het Italiaansche volk, eischt de volledig© annexatie van Tri polis. Turkije heeft zich op bet standpunt gesteld van volstrekte hand having van de suprematie van den Sultan over Tripolis. Men is dus als het ware terecht gekomen in een doodloopende steeg. Volgens de meening van den gezant kan Turkije er niets bij winnen door in het tegenwoordige stadium van den oorlog de vredesonderhandelingen te bespoedigen. Integendeel, uitstel kan slechts in zijn voordeel "uitkomen. DE MOEILIJKHEDEN* VOOR ITALIë in Noord-Afrika beginnen pas eerst recht goed. Het heeft thans 40..000 man geland (wc meenden van 60,000. red. H. D.}. De toestand zal voor de Turken in Tripolis steeds verbeteren naar gelang de weerstand van de Arabieren in het binnenland georgani seerd wordt. Bovendien kunnen de stijgende financieele moeilijkheden voor Italië Turkije slechts ten gcede komen, terwijl de financieele druk van Turkije minder zwaar is en ook beter gedragen kan worden. En wan neer Italië in vertwijfeling zijn belof te breekt en de vijandelijkheden over brengt naai- elders, dan krijgt het da delijk DE MOGENDHEDEN aan den hals. Oostenrijk-Hongarije zal wel zorgen, dat de Albaneesche kusten geen gevaar loopen. Ook de Italiaansche bedreiging om een of twee Turksclie eilanden te be zetten, laat Turkije koud. En als Ita lië Smyrna of andere Aziatische ha vens bombardeert, doet het de Engel- sche en Fransche belangen meer schade dan de Turksche. Een lan ding op de Levantynsche kust zou den Italianen duur te staan komen. ln één woord met eiken dag wordt de positie tan Turkije beter en nemen de moeilijkheden voor Italië toe. Dc Sultan is bereid elk bepaald vre desvoorstel van Italië in overweging te nemen, de plicht der mogendheden is op Italië ui te werken, opdat het zulke voorstellen doet. Trouwens, hoe lunger de v ijandehjkiieden duren, des te moer zullen ook die mogendheden de naweeën er van ondervinden. Reeds ligt de handel in het geheele oostelijke eedeelte van de Middelland- sche Zee stil DE MOHAMMEDAANSCIIE BEVOL KING ZAL EEN STEEDS V HAN DIGER HOUDING AANNEMEN, niet alleen tegen Duitschland, mnar tegen alle mogendheden, die den oor log hebben kunne., doen eindigen, muar het niet deden. Naties als Frank rijk en Engeland zuilen daarvan de grootste nadoelen ondervinden, daar dezen heerschen over een groote Mo- hammedaansche bevolking," die nu reeds in beroering komt. Engeland heeft thans, volgens den gezant, een prachtige gelegenheid om zijn positie in de Mohammedaansche wereld te bevestigen. Engeland's woord geldt in Italië als wet. De uitgestrektheid van de Ita liaansche kusten maakt voor dit land de vrïendschup van Engeland onont beerlijk. De stem van de Britsche re geering zal het beste vernomen wor den in den warrel der tegenstrijdige belangen. Van 't oorlogsveld op Tripolis. ITALIAANSCHE VERSTERKINGEN. Tengevolge van de. groote verliezen door de Italianen in Tripolis geleden, ziet de regeerinc te Rome zich genood zaakt zoo spoedig mogelijk aanzienlij ke versterkingen nsar het oorlogster rein te zendpn. Volgens de Secaló zul len dezer dagen wederom 10.000 man te Syracuse scheepgann ter verster king der gurnizoenen in Tripolis en Homs. DE ARABIEREN". Uit Philippopel wordt geseind De sjeik Abdoel Rachim, die ongeveer 50,000 Arabieren in Dzjebel Gaibi on der zijn invloed heeft en de afgevaar digden van dit district hebben bij een vergadering alle Arabieren van Dzje bel Garbi laten zweren, dat zij legen Italië zouden strijden. De Arabieren hebben er een ead op gedaan, dul zij allen van hun zevende tot hun ze ventigste levensjaar bereid waren om den Islam te verdedigen en hebben duarop een aanmerkelijke troepen macht naar Tripolis en Benghazi go- zonden. Volgens de Ikdam, is het aan don commandant van de provincie Tripolis gelukt, om ook die Arabieren togen de Italianen op te zetten, die tot nog toe den Italianen gunstig gezind waren. GEEN CHRISTENMOOR DEN. Het staat thans vast het wordt ook van Italiaansche zijde bevestigd dut geen Christeamoorden in Cyre naika hebben plaats gevonden. De Europeanen, die in Benghasi hun le ven verloren, zijn de slachtoffers ge worden van de Italiaansche grana ten. Onder hen zijn 12 Engelsche on derdanen. VERGIFTIGE GRANATEN. De Turksche regeering heeft de aan dacht van de mogendheden cr op ge vestigd, dat de Italiaansche soheops- granaten vergiftige bestanddeelen be vatten en dat <le Italiaansche troepen de bronnen in Tripolis en Dcnia ver giftigd hebben. Over 'T GEVECHT VAN DONDERDAG wordt in een Italiaansch rapport ver- klaard ,dat de Italianen niet meer dan honderd man aan dooden en ge wonden hebben verloren. Aan Turk sche zijde echter zouden duizend man gesneuveld zijn en een groot aantal gewond. OORLOGSCORRESPONDENTEN UITGEWEZEN. De Italiaansche militaire autoritei ten te Tripolis hebben zich er niet toe j bepaald den journalisten te verbieden, ce operaties te volgen. Wuurechijnlijk van oordeel, dat dc oorlogscorrespon denten dan ook eigenlijk niets moer hi Afrika te maken hadden, heeft ge- FEUILLETON naar het Engelsch. Ui - Waar is de Prinses heengegaan? vroeg zij plotseling. ik ried haar aan naar Oosten rijk te vertrekken. Eu denkt u haar te volgen Neen Zij is al genoeg vervolgd. Maar u is Herr Schneider niet. Gelukklj niet I Maar ik bon een vrijgezel en z.' is oen meisje. Do vor men moeten ■•.ltijd in acht genomen blijven worde.'. Maar als u haar liefheeft Haar Uefhcbbou, viel ik haar Jn de rede, daar is geen sprake vnn. Ik heb groot© achting voor haar zóóveel achting, zóóveel res pect, dat mijn hart bloedt voor de dappere jon^ trouw maar dut is geen liefde. Uo/ordlen ben ik noch een Graaf, noch van adel, noch zelfs luitenant, en de Schattenbergs gaan geen huwelijk aan met gewone inon- sclien. U had eens moeten zien hoe verontwaardigd zij was over het voorstel van Schneider. Maar waarom vergelijkt u uzelf met hem Waarom niet Een internatio naal detective staat maatschappelijk minstens gelijk met een welgesteld manufacturier. Maar als de Prinses u lief heeft Dat „als" is het begin van een voorbarige veronderstel 1 ing. Dat is net niet, verklaarde Miss Anchester, ik, haar vriendin, zeg, dat er veel reden voor die ver onderstelling is. Ik schudde mijn boofd. Ik verzeker u. dut zij u lief heeft, hield zij met overtuigenden ernst vol Ik hoop en bid van niet, ant woordde ik, want ik beu niet in staat haar gevoelens te beantwoor den, en ofschoon mijn toegenegen heid voor haar zoo groot is, dat zij in menig opzicht liefde genoemd mag worden, is het niet liefde in de om- van «rijkste beteekeaiia van het woord. Iloe weet u dat Als eenig antwoordt wees lk naar de glorierijke pracht van het uit spansel. Is die zonsondergang niet veel mooier dan de gewonzonsondergang in Weissheim vroeg ik. Pre cies zoo steekt liefde boven vriend schap uit. Weer vroeg zij mij lioe weef. u dat en haar stem beefde eenigszins. Ik weet dat, omdat ik beide ge zien heb, en ofschoon de schoonste pracht mij slechts in den droom ge toond werd, was haar schoonheid zóó overweldigend, dat mijn leven er door verwoest is, nu ik haar niet kon grij pen en vasthouden. lk begrijp u niet. U begrijpt mij niet, antwoord de ik, omdat u Diets gevoelt van de prachtige majesteit van de zen hemel. En toch, eens toon ik een ongeluk had gekregen met c-eu toboggan, en mijn zinnen juist weer hun ongevoeligheid verloren, meende ik, terwijl u zich over mij heenboog, een blik in uw oogen te lezen, die niet meer spraken van die kalme, ijs koude beminnelijkheid van onzen gewonen zonsondergang. Vergeef mij als ik vervelend ben, maar ik heb te veel geleden om mijzelf belachelijk te maken. Toch nog De verdere woorden losten zich op in een snik. ik keek haar aan en een oogen bhk voelde ik niets dan verbazing. Toen vond mijn verrassing uiting in een gevoel van hoop en die hoop veran derde in juichende zekerheid, want ik las in die grijze, door tranen ver duisterde oogen, wat ik gemeend had daar nooit geschreven te zullen zien, den blik, dien ik gemeend liad te zien toen zij zich op de toboggan- baan over mi'_ bevvustelooze gestalte heenboog ii«n blik van een lief hebbende vrouw. Een oogenblik later lag zij snik kend en lachend aan mijn borst, en ik wist. dat liet leven oeu groot geluk was en geen vloek. Je hebt mij overwonnen, fluis terde zij, en ik ben zoo. trotsch. En gelukkig Volkomen. Wat ik zeggen wil. vroeg ik, terwijl wij naar het Brun-varad te rugkeerden, je zei vanmorgen, dat je heel boos op mij was. Waarom toch Zij lachte vrroolijk. Toen jij vannacht dien wonder baar! ij ken tocht iangs de Kasteelbaan naar beneden bebt gemaakt, was het contactpennetje aangezet en werd je tijd automatisch opgeteekend. Je hebt den tocht in twee minuten en acht er-twintig seconden volbracht, waar door je mijn record met één-eo-een- kivart seconde sloeg. Ik begon te fluiten. Geen wonder dat je boos was zei ik. Het hinderde mij heel erg; maar nu niet meer nu ben ik alleen ntaar trotsch. „Beste Robert. De familie Blackwood geeft op 2 Maart een bal in de keize reaal ik hoop, dat je daarvoor bijtijds terug zult zijn. Agatha ziet er allerbekoorlijkst uit." Zoo schreef mijn dierbare, zorgen de moeder in een brief, dien ik op de tafel in mijn zitkamer op mij vond wachten. Ik antwoordde als volgt „Lieve Moeder. Ik zal mijn best doen vóór het bal bij de familie Blackwood te rug te ziin. Ik bon verrukt te hooren, dat Agatha er zon be koorlijk uitziet. Miss Anchester ziet er ook heel bekoorlijk uit en, wat veel belangrijker is. i heeft mij beloofd mijn vrouw «e wor den. Het blijkt nu, dat zij en ik op het eerste gezicht al liefde voor elkaar voelden, wat u van mijn kant niet meer zal verwon- deren, als u haar nrider lc-eit kennen. Koning Karei heeft haar een prachtig parelsnoer geschen ken en mij de Orde tweede klas-e van den Zwarten Struisvogel in briljanten gezet, alles op conditie, dat wij onze wittebroodsweken op het Brun-varad komen doorbren gen. Uw liefhebbende zoon ROBERT. P S. Ten voordeele of ten na» deele van de firma (waarschijn lijk het laatste) ben ik van plan, bij mijn terugkeer de leiding van de zaak James Saunders en Zoon op mij te nemen." EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9