NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8699 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 30 October i8ii b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN jjta, ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an 'egels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Gs. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 >3 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.3). Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Gs. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy K_ 50 Gs. voor 3 plaatsingen contant GëfUusUeerd8 Zondagsblad, 'voor Haarlem' I i I Ja37* jM$MÊÈF&<£ Rcdac,ie Admiiri.tatl.« Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommanaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave derVennootschAp Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ^q3Èb Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandach Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon latere. 6229. TWEEDE BLAD. Buiienlandsch Overzicht De oorlog tusschen Italië enTurklje De rollen zün gekeerd! Nu zijn de Turken en Arabieren blp- baar aan de winnende band. Herhaaldelijk wordt gevochten. Veel dooden en gewonden. Er zün thans 60000 Turken en Arabieren, die den heiligen oorlog voeren. Zijn de Italianen nlt dn stad Tripolls verdreven? Itallfi moet oleuws versterkingen sturan. giftigde water, zooals uit Rome ge meld wordt, zal geen geloof vinden. De Italianen zien in een korter front een betere verdedigingslinie, naar het scliijnt. Zij hebben de crude stel ling opgegeven, omdat de Tutrken versterking gekregen hebben van Arabische stammen uit het binnen land. Heden komt zelfs een telegram uit Konstantinopel, dat het doet voorko men, dat DE TURKEN TRIPOLIS HERNO MEN HEBBEN. GEEN BEMIDDELING. Van uitstekend ingelichte diiploma- tieke zijde verneemt de correspon dent van de Vossische Z t g. te Konstantinopel, dat de bemiddelings- actio der mogendheden thans geheel opgehouden is. liet standpunt van de Italianen, die alleen annexatie van Tripolis zouden willen, en dat van de Turken, die de sonvereiniteit wen- sohen te behouden, is zoo verschil lend, dat thans bemiddelingspogingen geen praktische waarde zouden heb ben. Deze correspondent deelt ook als absoluut zeker mee, dat op hot oogen- blik het officieele Turkije noch over toetreding tot het Drievoudig Ver hond, noch tot de Triple Entente denkt. Thans komt evenwel een telegram verzekeren, dat Italic aan Turkije heeft gedaan. Deze zouden voor de '1 ui ken vi ij wat gunstiger zijn dan do Voorwaarden van 't ultimatum. Maar Turkije heeft deze voorstellen a f g e w.e zen. Do Turk gevoelt zich dus thans wel zeker van zijn zaak. Enzou de Italiaan oen beetje angstig worden 7 Van 't oorlogsveld op Tripolis. "Vrijdagnacht haddon driemaal j aanvallen plaats op de Italiaansche posities bij de vesting Tripolis de aanvallers werden teruggeslagen. Een Italiaansche verkonningstroep werd door tweehonderd Arabische ruiters aangevallen dezen moesten echter met verliezen het veld ruimen De Turken deden ook weer een aan val op Ilonis, maar werden met aan zienlijke verliezen afgeslagen. De Turken doen in de laatste week niets dan aanvallen DE TERUGTOCHT DER ITALIANEN. Al was men overtuigd, dat het met de Italiaansche wapenfeiten niet zoo schitterend stond als de officieele berichten uit Rome wel wilden doen voorkomen, toch heeft het Havas- bericht, meldend, dat de Italiaan sche verdedigingslinie achterwaarts geconcentreerd is, verbazing gewekt. Wanneer de censor een voor de Ita lianen zoo ongunstig telegram laat doorgaan, dan moet do positie van de landingstroepen voor Tripolis zoo netelig geworden zijn, dat langer verzwijgen van de feiten nutteloos wordt. Do Italianen hebben dus geen stand kunnen houden tegenover de aanvallen der Turken en Arabieren. Dat zij de positie alleen ontruimd hebben, wegens de lijken en het ver- Dit bericht komt ons evenwel on waarschijnlijk voor, of het zou zoo opgevat moeten worden, dat de s t a d Tripolis nu weer in de macht der Turken is en dat de Italianen nog de vesting Tripolis bezet houden. Waar zouden anders de Italianen ge bleven zijn, Lndiien de vesting en de stad door de Turken hernomen zijn Te meer, waar ook verzekerd wordt, dat de Italiaansche vloot, wegens den toestand van de stormachtige zee, de wateren van Tripolis heeft verlaten. Maai1 hoe 't ook zij, de berichten der laatste dagen werpen een s beu- licht op den oogenblikkelijken toestand in Tripolis en het schijnt zoor goed mogelijk, dat er nog veel meer gebeurt, waarop bij hot begin van den veldtocht niet te rekenen viel. De Italiaansche bladen, die eerst juichten, dat nu de smet van Adoea uitgewischt was, kunnen thans ee toontje lager gaan zingen. 'T ITALIAANSCHE EXPEDITIE- LEGER is thans als volgt verdeeld 2400 man liggen te Tobroek en Bomba, 19.000 te Benghazi en Derna, 3200 t© Homs en Mesurata, 18.000 te Tripolis, terwijl 5000 man uit Italië op weg zijn naar Tripolis. Verzekerd wordt door particuliere berichten uit 't binnenland, dat DE STRIJDMACHT DER TURKEN EN ARABIEREN REEDS GROO- TER DAN 60.000 MAN IS en nog steeds komen er nieuwe ver sterkingen, aangelokt of gedreven door den gepredikten „heiligen oor log". En de strijders zijn goed gewa pend. Vanwaar hebben ze plotseling die kanonnen, geweren en ammu nitie Over het jongste GEVECHT BIJ TRIPOLIS worden uit Italiaansche bron nog de volgende bijzonderheden gemeld De vijand is met succes terugge worpen, wij zijn heer en meester van het terrein. Wij hebben den vijand, die ons in grooten getale met dap perheid en discipline aanviel, terug geslagen en hem zware verliezen toe gebracht. Een half uur voor het aanbreken van den morgen werden Donderdag onze stellingen aan het zuidelijkste einde aangevallen. De voorposten tusschen Sidi, Mesri en Boumeliana hadden den eersten aanval te ver duren. Do vijand verscheen alsof nij uit den grond oprees. Zeer .plotseling klonk van de duinen geweervuur, dat van een ongeveer 600 M. lange sohut- terslinie uitging. De vijand was 350 M. van onzo loopgraven verwijderd. Onze infanterie opende dadelijk het vuur. Ook onze kanonnen begonnen te schieten, op het dicht geweervuur van den vijand antwoordend. Alles speelde zich nog in de duisternis af. Het gelukte den vijand, zich te ver bergen in hot dichte struikgewas, en zoo een bataljon van het 84ste regi ment infanterie in den rug aan te vallen. Tot ons geluk kwam ons een afdeeling cavalerie te hulp, dat de voeling onder de voorposten herstel de. Tegelijkertijd grepen verschillen de vijandelijke afdeelingon onze loopgraven op den linkervleugel met ongelooflijke woede aan. zoodat ons 40ste infanterie-regiment een tegen aanval met de bajonet moest doen. DE TURKEN EN ARABIEREN WERDEN AAN ALLE ZIJDEN TERUGGESLAGEN. Ook op de linkerzijde gelukte 't den vijand niet, iets te doen. Zijn hoofd aanval richtte zich tegen ons turm, waar, na een gevecht dat 5 uur duurde, de vijand teruggedreven 'erd. De vliegmachines hebben groote diensten bewezen. Zij stegen kort na zonsopgang op en konden verschil lende vijandelijke stellingen zien, die op een afstand van 6 K.M. zich naar het Zuid-Wasten wendden. De in hot borglang verborgen 30C vijanden werden omsingeld, Zij kon den niet ontkomen,, maar werden den niet ontkomen, en werden meest allen gedood. Hierbij werd liet GROENE VAANDEL VAN DEN „HEILIGEN OORLOG" veroverd. Hieruit blijkt, dat de Tur ken en Arabieren den „heiligen oor log" voeren, 't Is dus den Turken ge lukt, het Mohammedaansch fanatis me bij de Arabische bevolking wak ker te roepen. GROOTE TURKSCIIE VERLIEZEN 7 Volgens mededeeliugen uit Itali aansche militaire kringen zouden de verliezen der Turken in het gevecht van Donderdag wel 2000 dooden en 4000 gewonden bedragen. Italiè heeft thans 1GO0 Turken en Arabieren krijgsgevangen gemaakt. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK OVER MAROKKO. De Norddeutsche Allge- meine Zeitung, de spreektrom pet der Duitse he regeering, schrijft O. ft- „De vraag, of een staatsovereen- komst over het afstaan of het ver krijgen van koloniaal bezit de toe stemming van den Bondsraad en die van den Rijksdag noodig heeft om staatsrechtelijk erkend te wonden, is, naar wij vernemen, door de betref fende departementen onderzocht en in ontkennenden zin beantwoord." Dat wil dus zeggen, dat de Duit- 8che regeering zich niet verplicht acht, in den Rijksdag, bij de aange kondigde Marokko-interpellaties, in lichtingen te geven. Daarover zal men in den Rijksdag nog wel wat te hooren krijgen I FRANKRIJK EN SPANJE OVER MAROKKO. De Spaansche minister-president Can ale jas heeft aan een journalist medegedeeld, dat de Fransch-Soaan- sche onderhandelingen ongetwijfeld tot voldoening der beide landen zul len afloopen. Spanje is bezield met de meest verzoenende en vriendsohan- peliiko voornemens, en is overtuigd, dat Frankrijk niet zal aandringen op de ontruiming van Larasj en El Ksar, want geen enkele Spaansche regeering zal daarin kunnen toe stemmen. Dg opstand In China. Uit Peking wordt geseind: De opstandelingen boden slechts weinig weerstand aan den opmarscli der r egêe rings troepen tegen Hank au. Zij gaven hun positie op en lieten allo kanonnen en voorraden achter. Toen de keizerlijke troepen aanvielen namen ze geheel gedemoraliseerd de vlucht. Admiraal Sa-sjen-ping deelde den consuls mee, dat hij voornemens was et de bcéohiefing van Woe-tsjang en Ifa.n-yang te beginnen. Hij ver langde, dat aJle vreemde schepen zich zouden terugtrekken buiten het bc- k van de kanonnen der opstande lingen. Volgens dit telegram zijn de re- goo.rimrstroepen nu plotseling aan 't winnen gegaan. Dit is wel wat ver dacht, na de eerste berichten over de groote sterkte der opstandelingen en de geregelde verliezen der regee- ringssoldaten. Bevestiging van het telegram is dus wel noodiiar voor we '1 geheel voor waarheid aannemen kunnen. DE HOUDING VAN JAPAN. Volgens een bericht uit Petersburg zou Japan voornemens zijn over te gaan tot de annexatie van Zuid- Mantsjoerije met uitzondering van do stad Mookdon. De onderhandelin gen met China zouden reeds weldra beginnen. Japan zou na de Inwilli ging van de vreedzame inliiving zijn hulp verloenen bij de onderdrukking van den opstand in China en mede- helpen bij de regeling der Chiueesche financiën. Heel waarschijnlijk lijkt ons dit be richt niet Stadsnieuws UITSLAG der veiKng van onroerende goederen in hot VerkooplokaaJ „De Gouden Leeuw" te Haarlem op Zaterdag October 1911* des avonds na 5 uur. 1. Edn woonhuis met erve en schuur aan do Ged. Raamgracht, get. no. 47, met uitgang in de Dool straat. 2. Een huis met erf en pooi-t aan de Ged. Raamgracht, get. no. 49 zw. en rood. Perceolen 1 en 2 gecombineerd, Joh. Nederkoorn, f 4005. 3. Ee'n huis met tuin aan de Pieter Kiesstrant, get. No. 15, F. j. Erdts.eck q.q., f 4055. 4. Een woon- en winkelhuis aan de Nassaustraat met ene, get. no. 41. 5. Een huis met afz. opg. bovenwo ning en erve aan de Nassaustraat, get. No. 39 zw. en rood. 6 .Een huis met afz. opg. bovenwo ning en ene aan do Nassaustraat, get. No. 37 zw. en rood. De peroeelen 4, 5 en 6 gecombineerd J. van den Bos, f 4510. 7. Een winkelhuis met erve tuin aan do Brouwersstraat, get. no. 27. A. B. van de Nes, f 2275. 8. Eon huis aan de Korte Rozen straat, get. No. 51 Q. J. RusocOi, f 125. 9. Een huis en erf met open plaats aan do Tuinstraat, get. no. 1 G. C .Wijnman, f 820. 10. Een huis en erf aan de Rozen straat, get. no. 51 D. J. Rusconi, f 245. 11. Een huis en erf met open plaats aan de Ravesteeg, get. no. 32.. Opgehouden, f 440. 12. Een villa genaamd „Villa No va met schuur eb tuin aan den Jans- weg hoek Prinsen Bolwerk, get. no. 1 Opgehouden f 11655. 13. Een woon- en winkelhuis, erf en poort aan de Orahjeboomstraat, get. no. 127. 14. Een huls, erf en tuin aan de Oranjeboomstraat, get. no. 125. Perceolen 13 en 14 gecombineerd, opgehouden f 4505. 15. Eeh werkplaats met afz. opg. bovenwoning en erf aan de Essen- straat, get. no. 10 zw. en rood. Opgeliouden f 4205. 16. Een schilderswerkplaats met afz. opg. bovenwoning en erve aan den Burgwal, get. No. 44 zw. en rd. 17. Een pakhuis met afz. opg. bo venwoning aan den Burgwal, get, no. 42 zw. en rood. Perceelén 16 en 17 geoombineerd, opgeliouden f 8990. 18. Een burgerwoonhuis met erve en grond te Schoten aan de Reitzstr. no. 09, D. Soellaard, 1600. 19. Een burger woonhuis met erve en tuin, te Schoten aan de Reitzstraat. no. 71. idem, 1600. 20. Een burgerwoonhuis met erve en tuin te Schoten aan de Reitzstraat no. 79, idem, 1600. 21. Een burgerwoonhuis met afz. opg. bovenwoning, schuurtje, erf en plaatsje, aan de Kolkstraat no. 5 zw. en rood. 22. Een burgerwoonhuis met afz. opg. bovenwoning, schuurtje, erf en tuin, aan de Kolkstraat no. 7 zw. en rood. De perceolen 21 en 22 gecombineerd, P. van Duuren, ƒ6025. 23. Een huis, ingericht als logement met afz. ong. bovenwoning en plaatsje aan den Burgwal no. 21 zw. en rood. Opgehouden, j 2780. 24. Eien huis en erf in de Doelslruat, no. 22. A. J. Waanin" 3600. 25. Een huis in de Korte Lakenstraat no. 24 zwart. Ei-ven Boot. 700. 26. Een huis, waarin twee woningen en erven in de Oranjeboomstraat no. 15 en 17, F. A. Jutten q.q., f 1175. 27. Een pakhuis in de Kerkstraat no. 12, B. Engelenberg q.q., 450. 2P» Het eeuwigdurend erfpachtrecht var een perceel aan den Binnenweg le Heemstede mét daarop staand huis je, no. 118. 29. Het eeuwigdurend erfpachtrecht van oen perceel aan den Binnenweg te Heemstede, met daarop staand huis, no. 116. 30. Het eeuwigdurend erfpachtrecht van een perceel aan den Binnenweg te Heemslede met daarop staand huis, no. 114. 31 Hof eeuwigdurend erfpachtrecht van een perceel aan den Binnenweg te Heemstede, met daarop staand huis, no. 112. 32. Het eeuwigdurend erfpachtrecht vun een perceel aan den Binnenweg te Heemstede met daarop staand huis no. 110. De j>erceelen 28 tot en met 32 gecom bineerd, H. H. Hoeker, 8520. 33. Het erfpachtrecht tot 31 October 1974 van de perceeien onder de ge meente Zandvoort, J. Draaijer, 15. 34. Een heerenhuis en erve met gr. tuin aan de Bakonessergracht met uitgang in "t Krom. no. 63. C. A. Joe- kes q.q., ƒ9075. 35. Een dubbel huis en erve aan den Kouden Horn, no. S4, Th. v. Deur- sen, 3260. 36. Een nakhufs en erf met steeg aan den Koudon Horn no. 84A. Opgehou den, 2675. Uit de Omstreken AALSMEER. In de raadsvergadering werd aan den heer J. G. Heydanus, burgemees ter-secretaris, op diens verzoek niet ingang Van 1 November e. k. als secre taris eervol ontslog verleend. In be ginsel werd besloten, wanneer ge noemd besluit Koninklijk zal zijn goedgekeurd. Ged. Staten voor te stel len, de jaarwedde van den burgemees ter vast te stellen op 1300 en den te- genwoordieen burgemeester de secre taris-woning te verhuren voor 300 per jaar. Binnenland ATJEH. Blijkens eén uit Nederlandsch-In- dië ontvangen telegram is in het Meulaboscho (afdeoling Westkust van Atjoh) eeai officier zwaar gewond en sedert overleden. In Kroeëng Pase (onder af deel ng Lbo Seumawé, afdeeling Noordkust van Atjeh) werd een patrouiilLehivak aangevallen, waarbij zwaar gewond wérden een Eu'ropeesch en eon in land sch militair beneden den rang van officier, zoomede een dwangar beider, terwijl een inlandsch militair beneden den rang van officier onbe duidend gewond werd en een kara bijn verloren ging. Een dér aanval- lérs werd neergelegd. DE TILBURGSCHE INDUSTRIE- EN HANDELSBANK. De justitie uit Breda stelde een Onderzoek 'in ten kantore der Tilburg- ache Industrie en Handelsbank, dat ongeveer drie uren duurde. Er wer den twee volle kisten boeken, hande lende over de laatste jaren, in beslag genomen en naar Breda vervoerd. De boekhouder, die onder geleide dér marechaussee bij het onderzoek tegen woordig was, wérd na afloop gevan kelijk naar Breda teruggebracht. Hij verspeculeerde ook zijn vrij aanzien lijk vermogen. Bij het onderzoek der justitie zal eerst het juiste verduisterd bedrag blijken. Vermoed wordt, dat liet de reeds opgegeven som vair f 130.000 zal overschrijden. Vernomen wordt, dat surséance van betaling gevraagd is en vermoe delijk de Crediteuren geen schade zullen lijden. VERBETERING VERKEERSWEG. Eenige Amsterdamsche raadsleden hebben een voorstel ingediend tot ver betering van den verkeersweg Leid- scheple inSpu i. FEUILLETON Een Huis van overvloed. (Naar het Engelsch door Max Pemberton). Ilad men aan Parijs gevraagd, welk hoofd zij het eerst wou laten vallen, dan zou het antwoord stellig geluid hebben „Bismarck". Doze regen van dooden oserdag en die branden "s nachts van het angst- wek kendo Oosten Uit, wie zou daar anders het bevel toe gegeven hebben, als liet niet de wil was van den Man van Bloed en IJzer, wien vele weken achtereen door vricndelü kor ziel toe gefluisterd was „Laat het nu uit zijn" 7 Ja. Parijs beschuldigde Bismarck van dit vreeselïjke werk en de ge- Bchiedonis hoeft dat vermoeden waar gemankt. Het andere hoofd, het hoofd van den zwijgenden Moltke, was in vele opzichten verstandiger en vooral kende meer genade want Moltke zou do vrouwen en kinderen en de (kuizen, die hen beschermden, ge spaard hebben. Parijs was den Zwijger niets schul dig wat haar generaals niet in staat geweest zouden zijn te betalen, maar Bismarck bah die duivel Hoe vele vingers jeukten om hem de her sens in te sluan Had de hand van Bismarck met den stoot gegeven aan de vele hommen, die op de zwijgende stad neerkwamen, die hun huizen of levens vernietigden 7 En toch was het bombardement der stad nog min der erg voor haai' inwoners, don de honger, dien zij leed. Wat gaven zij om het buideren der kanonnen, nu de kinderen om brood riepen 7 Het bombardement had in do eer ste dagen van het beleg aanleiding gegeven tot allerlei spotternij en maar nu liet vreeselïjke jaar zijn einde naderde, en de koude en hon ger daarbinnen iedere maand grooter werden, nu begon het den ouden Moltke zwaar te wegen, en Parijs lachte niet meer om het grappige van het geval. Bij dag en nacht klom de avontuur lijk aangelegde Parijzenaar op de torens der kerken en der groote ca- fé's, om daar die vuurlijnen waar te nemen, die in monsterachtige vlam- men-ellipsen de lucht doorkliefden en in de stille straten neerkwamen. Hier was iets belangwekkendere te zien, dan nog ooit aan hun oog ver toond was een spel waarbij de dooden niet meer opstonden en de levendon geen vrees veinsden. Een somber, aumeedoogend, spotziek dra ma, waarbij kinderen moesten optre den en moederliefde een rol speelde. Daarvan kon men dagelijks getuige zijn, als men op do heuvels van het Kasteel de la Muette klom en over de Pruisische linies heenkeek. Eu men kon zich gelukkig noemen, als men er geen ernstiger aandeel In had. Dokter Edmund Orlonp behoefde niet naar het Kasteel de la Muetto te gaan als hij de Pruisische granaten zien wilde, want hij woonde in een van de grootste huizen van den Bou levard St. Michel, en als hij 's nachts door het venster van den zolder klom, had hij de beste plaats, die een generaal maar kon wenschen. Als vreemdeling had nieuwsgierigheid te zomen met een mooi altruïstisch ge voel hem er toe gebracht in deze ver schrikkelijke dagen in Parijs te blij ven. Hij geloofde In een goddelijke roeping om tusschen deze zwaarbe proefde menschcn zijn plicht te doen, en schikte zich daarom in de om standigheden, waarin het noodlot hem gebracht had. Rijk en geleerd als hij was, met een schitterende ge zondheid bedeeld, met iets van een droomer in zich, een uiterst bereisd man, zonder banden van bloedver wantschap, waar zou hij elders in de wereld zulke tooneelen aanschouwen als Parijs hem nu te zien gaf 7 Tevergeefs bood zijn gezant hem een vrijgeleide door de Pruisische li nies aan. Uwe Excellentie moest mij zoo'n beleediging niet aandoen, was zijn antwoord geweest. liet was een ijskoude winteravond, met geen zuchtje wind om een wolk oven- de schitterende sten-en te drij ven, waardoor hoop op eenige ver andering van temperatuur zou ko men. Alleen sombere olielampjes hier en daar diendon nu als straatverüch- tiug en de duisternis rondom scheen gerechtvaardigd, door het ongeluk, dat over de stad en haar bewoners was gekomen. Geen lichten, geen mu ziek, geen gelach in geheel Parijs, dal van lachen geleefd had en met haar licht zooveel vermoeide levens pelgrims had opgewekt. Niemand beminde de stad zoozeer als Edmund Orlopp, die gewillig van al het schoone, dat zij opleverde, genoten had. In deze halve duisternis zocht hij zijn weg naar de straat des lrlandais, waar Dalvres woondezij, die al zijn gedachten in beslag nam. Zooals ook nu deed hij meermalen 's avonds oen bedevaart naar haar huis, al was het alleen om zich de overtui ging te verschaffen, dat zij althojis nog ongedeerd was en voor 't oogen- blik niets te vreezen had. Nu vielen de bommen dicht neer in wat men gewoonlijk de Lantijnsche Wijk noemten zelfs de Parijsehe studenten en artiesten hadden opge houden met het bombardement te spotten. De grimmige oorlog gaapte u van menige opening uit aan de voorover hangende muren en afge brokkelde steenen spraken voor zich zelf de verwoeste vertrekken deden niets minder. Het was heelemaal niets bijzonders als een bom de ge- heele lengte van een straat door vloog, alles doodend wat zij op haar weg ontmoette, met de klagende stemmen der levenden als getuigen. Het zich telkens herhalen van die tragédie maakte de menschen onver schillig, tot zelfs de bescheidenste vrouwen raakten aan dat verschrik kelijke schouwspel gewend. Een hevig geschrei in een nauwe straat, een door elkaar vliegen om beschutting te zoeken, mannen op handen en voelen, vrouwen biddend, kinderen zich verbazend, dan het oorverd>-o- vend geweld, het versplinteren van houtwerk, wankelende muren en doordringend gegil. Soms volgde er een wild gedraaf naar het huis van don Engelschen dokter, en een moe der smeekte hem baar kind te hel pen, of een kind vertelde hem var het ongeluk der moeder en op deze wijze schreef het beleg zijn eigen ver haal voor hem. Toen Órlopp de straat des lrlandais naderde, was er juist een bom gevallen, die iemand had neergeveld. Goede God zei hij, als het Dalvres eens was Hij baande zich een weg door de menigte, onderweg inlichtingen in winnend. Menigeen kende hem daar, en gaf gaarne inlichtingen maar toch verliep er eenige tijd vóórdat nij achter de waarheid kon komen. Een man gekwetst? Weet u ze ker, dat het een man was vroeg hij hen. Twintig stemmen antwoordden, dat zij hem zelf gezien hadden. En één li er Zijn gelaat was met bloed be dekt, mijnheer. Orlopp trachtte nu wat verder door de menigte te komen, en verzocht hen, ruimte voor heen te maken. Ik ben het de Engelsche dok ter kent u mij niet zei hij. Ik ben gekomen om hem te helpen. Een stem antwoordde, dat ecu dok ter daar wel niet veel meer zou kun nen doen en deze man had nog niet uitgesproken, toen een luid gejoel aan het andere eind van de straat alles overstemde en allen voor de eerste maal deze razende woorden hoorden, die van dat oogenblik af zoo dikwijls in Parijs vernomen werden Dood aan de Pruisen 1 Dood aan den spion 1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5