H I B WIELRIJDERS! I Gm alle soncurrentie te veipletteren jüeheereh kleeoihb Peek Cloppenburg. Tel. 1077 haast II voor DE ST. nicolaas Tel. 1077 S. C. MAAN, GEEN LUXE PRIJZEN. Brandverzekering' Maatschappij. „He Tijdgeest", EM-jmrsmai |p miiEiM» Oroats!e keuze Lantaarns van 40 cent el 1ste kwaliteit Dames- en iïeerenrpielen H. J, ym DESt MEER, HAARLEM. Groote Houtstraat. want Si. NicoSaas nadert, dus bestelt bijtijds, daar slechts 69ri bepaald aantal bestellingen aangenomen worden. Levensgroots Portretten naar elke Foto In Oliever? kunstvol afgewerkt slechts f 15.en f 25.—. Nergens in Haarlem zoo mooi. En in Crayon nog slechts korten tijd voor sieohta f 2.om bekend te worden, later f 4.—. SCHILDERIJEN, SPIEGELS, SCHILDERSTUKKEN van Meosters en Gopleën enz. koopt men NERGENS zoo goedkoop als In de leder laat rijn platen en Foto's cg m sa M. JgLJa, 18 B #1alleen daér inlijsten. tegenover den gemeente-architect H i. tmans was. zegt spr., beneden alle «jritick. De heer Vermeulen erkent, dat hij ren fout heeft begaan door den heer Harlmans voor to stellen toestemming te gaven tot voortbouwen, mits de mu ren bepleisterd werden en de steen zou worden gesorteerd. Daar had Hensber- gcn toen geen bezwaar tegen. Do ©eni ge fout, die te zijnen opzichte is be gaan, is misschien te groote welwil lendheid. Het bruggetje, door den heer Sluy- ters voorgesteld, kan spr. niet bewan delen. Spr. vraagt om schorsing dei- openbare vergadering, ten einde in be sloten zitting eenige mededeelingen te doen en ook den gemeente-architect Har tmans te hooren. De lieer BROK blijft bij zijn oor spronkelijk voorstel tot afwachting van een rechterlijke beslissing. Spr. deelt nog mede, bij informatie aller wegen te hebben vernomen, dat het optreden van den heer Ilartmans in alle opzichten correct is geweest. Om twaalf uur gaat de Raad in ge heime zitting over. Te kwart voor één uur wordt de zitting heropend en komt het voorstel van R. en W. in stemming (om nl. het adres voor ken nisgeving aan te nemen). Dit wordt aangenomen. Daarna wordt drie kwartier gepauzeerd. Na heropening der vergadering ko men de verschillende begrootingen aan dc orde. Ten eerste die van het gasbedrijf.. Na een lang gepraat over een vrij onbelangrijke kwestie in het systeem volgens 't welk de begrooting wordt opgemaakt, wordt besloten de begrooting goed te keuren tot een be ding van f 25054 in ontvangst en uit gaaf. Post 4 (particuliere fitterij) is in ontvangst en uitgaaf met 1000 ver hoogd. De begrootingen der armbe- Bturen en van gecontracteerde wegen worden goedgekeurd, evenals die van dc» Kamer van Koophandel. GEMEENTEBEGROOTING. Totaal in ontvangst en uitgaaf f237167,41. Algemeene beschouwingen De heer LANDEVVEERD protesteert otgen den reactiegeest, die in den toon van het Velsensch Advertentieblad heerscht, dat heeft beweerd, dat on derwijzers verhoogd zouden zijn in sa laris door hun steun aan de linkerzijde bij de verkiezingen verleend. Spr. wil niet verder polemiseoren over derge lijke insinuaties. Spreker memoreert de raadsverkie zingen, waarbij twee socialisten in den Raad werden gekozen. Kon maar eenigszins worden verondersteld, dat spr.'a verkiezing aan een vergissing bij do candidaatstelling was to wijten, aan zou hij zijn mandaat ter beschik king der kiezers hebben gesteld. Maar ondanks de protesten heeft hij zijn zo- tel aanvaard, omdat hij meent, dat in gec-n geval zijn verkiezing ernstig zou zijn bedreigd door een andere partij. Spr. houdt thans een lang® oratio over hetgeen de S. D. A. P. is ©n wil, en brengt daarna eenige plannen ter tafel. Ten eerste het bewaarschoolon- derwijs, waarvoor spr. voorstelt een pro memorie-post op de begrooting te brengen. Verder spreekt hij den wenseh uit van stichting eener open bare leeszaal en van uitbreiding der leerplicht. In dit laatste opzicht kan evenwel alleen de regeering beslissen ei. heeft de gemeente slechts een advi- seerende stem. Te vroeg reeds worden de kinderen gespannen In bet. gareel van der. arbeid, en dat kwaad moet met alle kracht worden gekeerd. In verhand met do dure tijden wijst spr. erop, dat vele kinderen met hongerige magen op school moeten komen. Hier is een mooie laak der gemeente, om het kind te hulp te komen. Voor de werklieden van de reiniging is een loonsverhfloging noodzakelijk. Ook be pleit spr. do instelling van een scheidsgerecht. Ilij dringt aan op meer systeem in de gemeentelijke be hartiging der woningtoestanden, op invoering van progressie In de belas- t:ng. Wellicht is het wenschelijk te trachten verschillende strandgronden in handen le krijgen en in gemeente- exploitatie te brengen. Men zou zoo den eersten stao kunnen doen tot do stich ting van een badplaats IJmuiden, die niet onmogelijk is. Het gemeentelijk grondbedrijf kan voordeelig zijn en strekken tot veel nut. Het zou wen schelijk zijn, dat eens met de gezond heidscommissie te bespreken. De heer BROK acht het onjuist, dat men den Raad buiten de groote aan bestedingen voor het gasbedrijf heeft gehouden. B. en W. zijn hier buiten iiun boekje gegaan. Wat den reinigingsdienst aangaat spr. vreest, dat die met 1 Januari nog i.iet voldoende zal geregeld zijn. Aan do regeling der rechtspositie werken B. en W. al bijna oeu jaar, en dat gaat dus niet niet bekwamen spoed. Hadden we een behoorlijke Bouwver ordening gehad zcover zijn we nog steeds niet dan zou het heele geval- lieusbergen niet zijn voorgekomen. Ook van de school op Wijkeroog heb ben we in lang niets gehoord, even min als van de Visscherijschool. Natuurlijk zullen B. en W. weel zeggen we hebben het zoo druk. Maar hoe komt dat zoo Spr. vreest, dut B. en W. te veel afdalen in klei nigheden en niet voldoende bij de ambtenaren de groote lijnen aange ven. De wethouder Netscher schroot bijv. bij de aanbesteding voor de gas fabriek zelf brieven aan fabrikanten. Dat moest bij aan de ambtenaren overlaten. De stukkon worden laat verzonden. Spr. heeft laatst een brief, die van 6 October was gedateerd, eerst een week later gekregen, en vreest, dat dit ligt bij den burgemeester, dat er stukken op zijn tafel blijven liggen, zonder da del lik te worden geleek end of behan deld. Spr heeft dezer dagen vernomen, id.it, terwijl «le wethouders afwezig waren, de burgemeester een paar da gen verlof heerft genomen en het bur gemeesterschap aan den heer Zegel overgelaten. Bij den huldigen toe stand te IJmuiden acht spr. het beter, dat de hurgemeester aanwezig Is. De heer VAN TUYLL merkt aan, dat officieele stukken soms alleen door een wethouder zijn geteekend. Spr. meent, dut'dit door B. en W. moet geschie den. Wethouder NETSCHER meent, dal do leiding van zaken in democrati- schen zin in de afgeloopen jaren wèl de vrijzinnig-democraten is toe vertrouwd geweest. Spr. gaat na, wat zij tot stand hebben gebracht. Zij kunnen hun staat van dienst over dien tijd laten zien. Boter zal het zijn (als de Raad nieu- o onderwijsgeldon wil voteer'on) die to besteden voor verbetering van het lager onderwijs, dan voor het be>- waarschoolonderwijs. Spr. betreurt het, dat door vele ouders nog mis bruik wordt gemaakt van het verlof van zes weken voor land- en tuinbouw, dal de wet den kinderen toestaat. Ook goan de kinderen in dien tijd veelal moreel zeer achteruit, door het samen- arbeiden der kinderen van beide ge slachten in de tuinen, bij het aard beienplukker!, enz. Spr. meent, Idat het thans nog niet do taak der ge meente is do quaestie van do school- voeding to entameeren. De invloed van de stichting der bij zondere scholen op de openbare school is gering. Het goheele minder© bevolkingsaantal op do openbare school bedraagt momenteel slechts 35. In do zaak der Zeevisscheriischool mag niet van gebrek aan activiteit van B. en W. worden gesproken. Do antwoorden op subsidie-aanvragen zijn ingekomen, spr. heeft het stuk in behandeling en in de volgende Ruads- zitting zal de Raad een principiéole beslissing kunnen nemen. De werkwijze der wethouders is naar spr.'s inzien practisch. De boer Brok sprak van „groote lijnen maar die 7>jn er in onze gemeente zoo gemakkelijk niet aan te wijzen, daar voor is er nog to veel, dat in 't klein gaat. En buiten de détails kan het goed beleid van oen wethouder niet geheel blijven. Op de aanmerking van den heer Van Tuyll antwoordt spr., dat bij kleiner détail- en voorbereidend werk dit blijft bij don wethouder, die het aanbelangt. Wethouder VERMEULEN consta teert, dat de heer Landeweerd de so ciaal-democratie en de heer Netscher de vrijzinnig-democratie heeft aanbe volen. Zoo kunnen we lang doorgaan. Wat de waterleiding kwestie betreft verklaart spr., dat bij de mede-verant- vvcordelijkheid voor de wijze, waarop die geschiedt, niet wenscht te dra gen. Wat de waterleidingkwestie betreft verklaart spr., dat hij de mede-v erant- woordelijkheid voor de wijze, waarop die geschiedt, niet wenscht te dragen, liet zal één. anderhalf, misschien tw ton meer kosten dm> Mi» we Maar spr. zal uitvoeren wat de Raad hem heeft opgedragen. Wat dt geeft spr. zaak vóór 1 Januari geregeld zal zijn. Verder wat de bouwverordening aan gaat, verzekert spr., dat aan 't bureau van Openbare Werken bard wordt ge werkt De quaestie-Hensbergen zou evengoed bij oen nieuwe verordening als bij de huidige voorgekomen zijn, want het desbetreffende artikel is in 't minst niet dubbelzinnig. Van het loco-burgemeesterschap des lieeren Zo- gel is spr. niets bekend. De VOORZITTER deelt mede, dat een concept-regeling der rechtspositie gereed is. De bouwverordening is wat het juridische gedeelte betreft, bij spr. in bewerking. liet loco-burgemeesterschap was on vermijdelijk, omdat B. en W. in Den Haag op audiéntie waren. Door het slechte weer achtte spr. hot beter eerst den volgenden dag terug te koeren. Dat een brief eenlgen tijd op zijn tafel is blijven liggen herinnert spr. zich niet. De heeren LANDEWEERD en BROK voeren nog het woord, en de laatste verklaart, dat hij bij den bur gemeester do noodige stevige leiding en het inzicht in de zaken mist. Spr. meent, dat do burgemeester zich nog niet geheel en al Velsenaar voelt, niet geheel en al Velsenaar ls. Behandeling volgens de posten. De behandeling van post na post der begrooting vangt eerst te vier 's namiddags aan niet de uitgaven. De heer SCHUITEMAKER stelt voor, om de tractemen Ion der wethou ders, dio ieder op 400 geraamd zijn (volgn. 46) te vorhooaren op 600 iedor. De VOORZITTER verklaart, het werk dor wethouders, die een zware taak hebben, zeer te waardeeren. De heer KOELEMIJ wil de jaarwed den van eiken wethouder tot f 800 ver- hoogen. Het voorstel-Koelemij wordt met 9 tegen 4 stemmen aangenomen, zoodat do wethoudorsj aar wedden verdubbeld zijn. Bij volgnummer 49 wordt besloten do presentiegelden dor raadsleden van een totaal bedrag van f 750 te ver- hoogen tot 850. Bij volgn. 79 (onderhoud van wogen en voetpaden )klaagt de heer BROK over den toestand van den Verserdui- nerbuurtweg. De heer ZEGEL stelt voor, om post 79 (onderhoud van straten en pleinen) te verhoogen van f 4000 tot f 4500. Dit voorstel wordt met 123 stemmen aangenomen. Do heer VAN TUYLL stelt) voor, om boombeschemiers aan te schaffen, die do wandelplaatsen en plantsoenen ten goede zullen komen. Wethouder VERMEULEN ant woordt, dat B. en W. geen vrijheid hebben gevonden, om pekten nis deze, van f 1000, to gaan voorstellen, terwijl we nu nl zeker weten, dat straks de belastingen anderhalf maal zoo hoog zullen zijn als iu het afgeloopen jaar. Nu is men al weer bezig met de uitga ven te verhoogen spr. waarschuwt de heeren, dat de heg rooting al weer met 1 2500 verhoogd is. De heer 1IUYG stelt voor, post 85 (diep- en schoonhouden van havens, grachten .enz.) met 200 te verhoo gen. Spr. dringt er iu verband hier mede op aan, om de Jan Gijzemaart in het jaar 1912 te dempen. Het voorstel wordt verworpen. Bij post 107 (benoeming van den controleur van het eJectrisch bedrijf en de straatverlichting) markt de heer SCHUITEMAKER op, dat het moor raison zou hebben als men een con troleur had, die in de gemeente woon de (de tegenwoordige functionaris is Haarlemmer). Wethoudor VERMEULEN ant woordt dal de heet' Harreveld zijn taak uitstekend vervult, en er geen x-edeu is, om hem te gaan vervangen door iemand uit do gemeente. Bij volgn. 113 deelt wethouder VER MEULEN mede, dat in de kosten in gevolge de Woningwet (ƒ600) is be grepen do aanstelling van een tijdelij ke» contróle-ambtenaar. Bij volgn. 118 (jaarwedden der on derwijzers) komt een vorhooging van f 4404,14, zoodat de post is geraamd op 49804. De heer LANDEWEERD stelt voor, de schoolcommisie uit te noodigen tol het doen van voorstellen ter uitbrei ding der commissie met twee leden. Wethouder NETSCHER acht het juister, dat B. en W. worden uitge- noodigd tot het doen van dergelijk© voorstellen. De heer Landeweerd zal zijn voor stel in ©en volgende vergadering in dienen. Bij do kosten der schoolbibliothe ken critisoort wethouder NETSCHER de boeken, die soms wel eens gekocht worden. B-' onderzoek vond hij op een der scholen boeken, die een geest van partijhaat en godsdienstige partijdig heid ademden. Nooit mag de geest van een school zijn om verachting te kwee ken voor andersdenkenden. Spr. zal het betrokken hoofd erover spreken. Wethouder VERMEULEN zal zijn stem geven aan post 130 (voor kosten van belooningen en eereblijken voor getrouw schoolbezoek) mits het gevo teerde bedrag werkelijk niet voor iets anders wordt gebruikt. Soms wordt het gebezigd voor schoolreisjes. Wethouder NETSCHER wijst op het vcordeel der schoolreisjes en stelt voor den post ©en anderen titel te geven. Hiertoe wordt besloten. De post zal voortaan heeten ..kosten ter bevorde ring van goed onderwijs". Nadat nog een paai- kleinigheden zijn besproken inmiddels zijn heel wat raadsleden weggewandeld schorst <le Voorzitter de zes uur de behandeling der begrooting, di© ver der zal plaats hebben na een nieuwe oproeping ter vergadering. Van de uitgaven moeten nu ©en pk min. 30 posten behandeld worden, ter wijl verder nog de ontvangsten onaf gedaan zijn. En dat, terwijl de Raad ditmaal een openbare zitting van on geveer z©s-en-een-half uur heeft go- houden Waarlijk, het gaat niet snol in Vel- son's vroedschap I Binnenland Stoomen en Wassclien van Matrassen, Hadden en Dekens geschiedt billijk en In dsn kortst moplljksn tijd. Beeldenfabriek, Barteljorlsstraat 39-41. Gevestigd 1833. Tel. 250 Wie nog nooit bij mij go- kocht heeft doe het nu. Do keuze geregelde en ongeregel de goederen ls enorm. Ik koop do goederen In hoofd zaak ongeregeld en doe ze met een klein winstje weer van de hand. Geen groote on kosten van winkel-personeel, enz. Daardoor kan toch nie mand tegen mij concurreeren. Ieder die dus voor een *»t- terst geringen prijs solide gekleed wil gaan, koope zijne kleeding in 't bekende Klce- dingmagazljn BHEESTRAAT 8 BREESTHAAT 9 H. VAN ALPHEN, Kleermaker, Koopman in Lakens. Stoffen en Uee- 'ren kleeding. Zondags tot 2 UUR GEOPEND. HAARLEMSCHB BANKVEREENSGING, FIRMA TEDIHS VAN BERKHOUT 1 DE GLERCQ Hairlsm-Hlllegom-Usss in Haarlemmermeer (Hoofddorp) Effecten, Coupons, Prolongatiën, BuitenJaDdsche wissels, Iucasseerlng, Disconteer Ing, vreemd geld, Relskre- dlstbrlaven, Rekening-Courant, Depo sito Bewaring. Bewaarlnrlehtlng te Haarlem. Verhuur van Loketten. In bewaring nemen van waarden. TWEEDE KAMER. Art. 21 van de Militiewet handelt over de vriistelliugen van dienstplicht. De volgende amendementen werden daarbij ingediend en toegelicht lo. Van de heeren Ter Laan c. s. om de vrijstelling van geestelijken en geestelijk© studenten te schrappen 2o. om. mocht dat '-den verwor pen, de vriistelling van geestelijken aan bepaalde voorwaarden te binden. Het tweede amendement werd kort toegelicht door den heer Ter Laan, nadat do heer Duys de verdediging van het oersto had beëindigd. 3o. van «lo hooren Thomson c. s. de vrijstelling wegens kostwinner schap te doen vervallen als algemee- nen regel, maar het kostwinnerschap te brengen onder de redenen van bij zondere vrijstelling, waarbij dan het bestaande stelsel voor vergoedin gen wordt behouden. Dit werd door den heer Verhey toegelicht. 4o. van de Commisie van Rappor teurs, om ingeschreven jongens, wier ouders in Tndië wonen en die van plan zijn zich daar te vestigen, van do vervulling van hun militieplicht vrij te stollen. Dit amendement werd door don heer Thomson toegelicht. 5o. van den heer Van Sas se van Ys- selt, om de aanvragen voor vrijstel ling wegens kostwinnerschap aan ze kere regelen te binden .waarbij dan de beslissing zal wezen aan Gedepu teerden en niet aan de militieraden. Over deze amendementen liep het debat. De vrij stellino- der geestelijken werd op de reeds gemelde gronden verdedigd door den lieer De Visser, terwiil in het bijzonder de vrijstelling der Katholieke priesters werd verde digd door dr. Nolens. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigd© dc vrijstelling. Bij den aanvang der avondverga dering deelde de Voorzitter mede. dat de Regeering eenige wijzigingen heeft aangebracht. n.L om de vrijstelling wegens kostwinnerschap en studie voor een geestelijk ambt te doon aan- ragen bi> Ged. Staten en niet bij don militieraad. Bij de replieken verdween het amen dement van don heer Van Sasse van Yssclt, maar de heer Ter Laan diende nog een nieuw amendement in, waar bij bepaald wordt, dat de vrijstelling vervalt, alleen voor hen, die tot gees telijken worden opgeleid, dus blijft voor hen die geestelijken zijn. Daarna werd de vergadering ver daagd tot hedenochtend halfelf. DE HAARLEMSCHE Opgericht in 1840. Kantoor te Haarlem. Kruisstraat 9, verzekert tegen vaste en billijke pre- miën alle Onroerend© en Roerende Goederen binnen het Koninkrijk dex Nederlanden, tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit Inslaan of dit ont ploffen geen brand tengevolge gehad. MANUFACTUREN-MAGAZIJN W No. 27 Gierstraat No. 27 ~°^f Voordeeligst adres in uitsluitend eigengemaakte Dames« Dag- en Nachthemden, Pantalons, Witte en Wollen Onder- en Bovenrokken, Huishoud-, Reform- en Keukenschorten, Wij ontvingen een prachtige sorteering in Corsetten, Handschoenen, Knnsen, Jaeger Borstrokken, Onderlijfjes en Pantalons, Flanellen, Laken en Moirée-Rokken. Men lette s.v.p. goed op No. 27, Gierstraat. RUIMS KEUZE Vul-Regnleerkacbels, Gaskachels en Gashaarden. Tegel- en GnSmalll. Kachelplaten, ïnlemmers, Mica enz. SMEDERIJ. VAN VENTILEEKENDE -HAARDE iJ- Pieter Kiesstr. 22. Telefoon 408. Reukeloozn Petroleumkachels, GeSraaill. en gegoten Godin Fornuizen. GeSmnill. Keuken gereedschappen. REPARATIE- INRICHTING. rente 4 pCt. m. en z. borgen. Adres Nieuwe Groenmarkt no. 6. Kantoor geopend 94 en 6—8 u. Zaterdags alleen van 9—4 uur. leveren wij Bates Buitenbanden van f 6,50 voor f 2,49 met een jaar solide garantie. Bat«s Transportbinnenbanden van f 5, voor f 1.98 een jaar solide garantie. Bates Binnenbanden, ter opruiming f 0,59. Buitenbanden van f3.50 voor fl.25 met garantie. Kampioen Buitenbanden f2.29 met garantie. ZIET ETALAGE. bijna nieuw, spotprijs f 30.- Slagers, Kruideniers en Werklieden profiteert! KU ALLEN' NAAR HET Goedkoopste Handersmagazijn SCHAGCHELSTRAAT 45. Eüon bewijs voor da deugdelijkheid van onze Klee ding Is de toenemende vraag daarnaar. Overstelpende keuze. Uitsluitend eigen fabrikaat. Afdeeling Jongeheeren Overjassen van 3 tot 15 jaar met en zonder ceintuur, de nieuwste Engelsche des sins van f 3,50 tot f 22,— Jongeheeren Bisters. Jongehesren Deinlsalsoiis. Jongeheeren Winterjassen. Jongeheeren Jekkers. Engelsch model, van f 2,- tot f 18,- Jongeheeren Norfolk Costumes Jongeheeren Capes. Jongeheeren Amerlean enits. Meisjes Jekkers, Tailoir made. Meisjes Capes. Meisjes Matrozen pakjes.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7