HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DONDERDAG 2 NOVEMBER 19X1 OM ONS HEEN No. 1483 Nabetrachting van den Gemeenteraad. Zoo is dan mol oen kleine mcerder- hoid van 17 tegen '13 stemmen in den Raad het beginsel aangenomen, dal elke belastingschuldige verplicht is het bedrag, wuavvoor hij vermeent in de inkomstenbelasting te moeten wor den aangeslagen, zelf op te geven. Naar ik boorde, zijn sommige Raads leden daarover verwonderd geweest zij hadden niet geducht, dat dezen koer het beginsel zou zijn aangeno men. Toch schenen de kansen gunstig, daar liet voorstel niet kwam uil wat aten kortwog pleegt te noemen „den rooien hoek", maar ook onderteek© naars had verkregen van geringer pooruilstrevendheid. Mij kwam het voor. dat het meest Juiste woord in do discussie gezegd is door Mr. Thiel, toen hij, na een waar schuwing aan hen, die er te veel van verwachtten, den maatregel beschreef als een gegeven te moer voor de vast stelling van het juiste inkomen. Waar om zou dat gegeven versmaad moeten worden De bestrijders waren niet heel sterk. Wanneer de hoeren Thijs- sen en Krelage verlUaren, dat een groot gedeelte van do belastingschul digen zijn eigen inkomen niet kent, dan mogen wij dat natuurlijk op het gezag van hunne ervaring als juist aannemenzij kunnen het weten, maar dan volgt daaruit nog niet, dat 'de eigen aangifte niet nuttig kan wer ken bij de andere belastingschuldi gen, die het cijfer van hun inkomen wèl kennen. We moeten toch niet ver geten, dat al ziet notaris Wilkens .vooruitgang in de openbare eerlijk heid tal van belastingbetalers pen te lagen aanslag blijmoedig aanvaar- 'den, al ware het alleen omdat zij ver moeden (en zeker niet altijd ten on rechte) dat ook hun buurman niet op zijn juiste cijfer geschut is. Zooals in 'den oorlog gezamenlijk uit dooden gaan voor niemand een misdrijf meer is, zoo achten velen het betalen van te weinig belasting geen fout, juist om dat die daad door hen gezamenlijk wordt begaan. Met de verplichte aan gifte wordt dat anders. Vooreerst wordt dan elk geplaatst voor de vraag, of hij een onwaarheid neerschrijven ,wil en bovendien weet lvij. dat de tot idnsver meesmokkelende- buurman de zelfde vraag te beantwoorden krijgt en voor dezelfde, moeilijkheid staat. Ziehier de schaal der gerechtigheid voor eiken belastingbetaler neergezet. Zal hij die altijd en onveranderlijk naar den juisten kant doen doorslaan? Ik ben optimistisch genoeg om voor vele gevallen te meenen van javoor de overige vinden we behoorlijk cor rectief in het oog van den controleur, die meer en meer gewicht in de schaal zal kunnen leggen. Om die redenen lijkt mij het Raads besluit gelukkig. En bovendien nog omdat het al de ingezetenen behan delt op gelijken voet. Vragenlijsten die wel aan den een en niet aan den an der ter invulling worden toegezonden, zijn toch, afgescheiden van hunne min of meer gelukkige inrichting, din gen die ontstemmen en prikkelen. Zul len nu de ingezetenen met groote in komens door de simpele vraa| „hoe groot is uw inkomen zoo beleedigd raken, dat zij huu biezen pakken en over de grens gaan wonen Ik wil hun de beleediging niet aandoen, dut te veronderstellen. Een enkele zal wel licht pruttelen en, zoodra hij aan den maatregel gewend is, daarin berus ten. De fiscus is toch geen geblind doekte kunstenmaker, die tusschen eieren danst én zorgen moet, dal hij er geen van stuktrapt Binnen een paar jaar na de invoe ring zal wel blijken, dat er van al de voorspelde narigheid niets is uitgeko men. Misschien lag die gedachte on bewust on den bodem van het ver stand der bestrijders, waaruit dan het onzekere, het aarzelende van hun yer- zet zou zijn te verklaren. Wellicht moeten we daarin ook de aanleiding zooken tot den flater van Dr. Kruse- man, die daar vertellen kwam, dat hij zelfs Mr. Thiel op het onjuiste van zijn aangifte opmerkzaam had moeten ma ken. Er ontbrak nog maar aan, dat de wethouder den aanslag van Mr. Thiel er bij noemde Waar blijft aldus* de geheimhouding in belastingzaken Uier was Dr. Kruseman op den ver keerden weg. Een kalme terechtwij zing van den voorzitter naar den goe den weg zou van pas zijn geweest. Er is iets komieks in, dat na do be slissing over het beginsel het voorstel zelf niet duidelijk genoeg geredigeerd bleek te wezen, zoodat do voorstellers mot Di\ Kruseman de ware re dactie zullen trachten te vindon. Tromp, die vóór Duins den Span jaarden kruit en lood aanbood, om te vechten, wordt door onzen wethouder van financiën waarlijk overtroffon De breedsprakigheid van den Raad liet dezen middag .veel of niet te wenschen over hoe moet ik hot eigenlijk zeggen Zij kwam vooral aan den dag, toen de heer Lusschuit eon opmerking maakte* naar aanlei ding van een verzoek van twee Haar- lenische brandstoffenhandelaars, om cokes vau de gasfabriek te koopen be neden rlen prijs, waarvoor deze aan het publiek verkocht wordt. Do heer Losschud bracht de vraag, of het niet onbillijk was, dat te weige ren, te berde met een vuur. alsof de zaak hier voor de eerste maal behan deld werd. Toch was zo maar een weer opgebakken pudding, waaraan do Raad nu al een paar maal de tan den gestooten heeft. Kort gezegd Is de quocstic deze, dat de brandstoffenhan delaars, na geruimen tijd flink aan de Ilaarlemsche cokes te hebben ver- dieaid, de fabriek met een groote mas sa lieten zitten en van elders hier co- kos gingen invoeren. Natuurlijk prik kelde dit de fabriek tot verweer uit zelfbehoud. Toen de handelaars haar afnemers niet meer waren, zocht zij haar klanten onder het publiek zelf en leverde tot lagen prijs. Ilct restant gaal naar handelaars buiten do stad, die dat natuurlijk niet in Haarlem mogen verknopen. De fabriek heeft nu de Haarlcmsehe handelaars niet meer noodig en dit schijnt lion toch onaan genaam le stemmeu, omdat er af en toe een poging' gedaan wordt om den strijdbijl te begraven. Willen zij do relatie met do Ilaar lemsche gasfabriek opnieuw aonknoo- pen, onder waarborgen, dio vroeger niet schijnen te hebben bestaan, dan zullen zij zich moeten haasten. De fa briek zal meer en meer cokes aan par ticulieren slijten en dus telkens min der groote hoeveel lieden tot logen prijs aan handelaars elders kunnen afgeven. Zoodra zij'deze kooplieden in 't geheel niet meer noodig heeft, is de kans voor de Ilaarlemsche firma's na tuurlijk glad verkeken. Misschien is er nu nog gelegenheid voor hen, om door het betalen vnn een behoorlijken middenprijs voor de geheelo massa en een verbintenis, om de cokes tot be scheiden prijs aan het publiek te ver knopen, do drieërlei belangen van de fabriek, van het publiek en van hen zelf, onder één en denzelfden hoed te vangen. Hoe eigenaardig do verhoudingen voor een gemeentebedrijf zijn of al thans kunnen worden, bleek uit de discussie. Was er voor het standpunt van den heer Lasschuïl, die opnieuw aan de handelaars leveren wou, een meerderheid' geweest, dan zou aldus do Raad hebben ingegrepen ln den gang van 't bedrijf, nóg wei zonder (bet bleek uit de discussies) den juis ten toestand le kennen. Slechts vijf leden veroorloofden zich de weelde hem bij te vallen. Waren het er vijf tien geweest, dau zon de fabriek iu een zonderlinge positie zijii gebracht. Waarschijnlijk zal de heer Las- schuit, nog eens over de zaak naden kende, dankbaar zijn aan de velen, die iiet -niet met hem eens waren en inzien, dat men in den Raad hoogst' voorzichtig behoort te wezen met denkbeelden, die in den gang van een gemeentebedrijf wijziging zouden kun nen brengen. liet derde punt van aanbelang gold de benoeming van een Commissie van onderzoek in verband niet de hooge prijzen van verschillende levensmid delen, Zij zal antwoord hebben te ge ven op een tweetal vragen, die aldus' luiden In hoeverre is tengevolge van. de langdurige droogte in den afge- loopen zomer een algemeen© nood te verwachten, in verband met de stijging der prijzen van verschil lende der eerste levensbehoeften Kunnen en moeten bij bevesti gende beantwoording van voren staande vraag van gemeentewege maatregelen worden genomen tot algemcono leniging van den nood en, zoo ja, welke? Toon de Raad die vragen goedge keurd had, was van zelf meteen uïtgo-' maakt, dat hij niet zou ingaan op. de voorstellen van de vcreeniging van ge meente-werklieden en van den heer Bregonjo, om reeds nu dodelijk een bijslag le geven op het loon der ge meente-werklieden. Immers, eenmaal vragen aan de Commissie doende, moest de Raad wel het antwoord daar op afwachten. Wat bij dit alles de grroote vraag moot wezen, is- dithoe zal de Com missie haar taak opvatten Zal zij, zich vergapende ami theoretische eco nomie, liaar onderzoek op al te breo- den basis bouwen Dan is haai- rap port in dezen winter niet meer te ver wachten. öf zal zij, liet oog gevestigd houdende op de niet te loochenen duurte, zonder oppervlakkigheid maar met practisehcn zin werkende, binnen korten tijd haar antwoord weten te geven Dat ik liet laatste hoop is duidelijk. Vooral ook omdat blijkbaar vele par ticuliere werkgevers op dat antwoord j executies te beperken, wachten, om daarna al of niet tot le- gemoetkoming aan him personeel te besluiten. Bustenlandscli Overzicht D© oorlog tusschen Italië en Turkije Turksche overwinningen. Gruwelen door de Italianen bedreven. Nieuwe Arabische strijdkrachten komen r.aar Tripolls. Een groots veldslag. 't Turksche legerbestuur publiceert thans het verwachte officieels bericht over de gevechten bij Tripolis, luiden de „In den nacht van 26 October oiv deruamen de Turken EEN AANVAL OP TRIPOLIS. Zij nikten van de oasen op tot de stad en wierpen de Italiaansche verdedi gingslinie tot in de stad terug. In den ■nacht van 28 October -werden twee for ten genomen. Op het snelvuur van hot Italia,anscho geschut en de mitrailleu ses en op het" vuur der infanteristen, die in de loopgraven verschanst wa ren, hebben onze troepen eenvoudig geantwoord door een intensief -ge weervuur, dat den dood bracht in de vijandelijke gelederen. De verliezen der Italianen moeten buitengewoon hoog zijn, Het aantal konden wij niet vaststellen. Het definitieve resultaat van den stormaanval, die nog voort duurt, zal later gepubliceerd worden." Kort na de publicatie van dit com muniqué is'door bet departement van oorlog een nieuw telegram ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van het succes der Turken in Tripolis en do verovering van andere forten. Vervolgens kroeg de minister nog Maandagavond oen telegram, waarin gezegd wordt, dat De Italianen zijn 'ingesloten en kun nen zich niet verdedigen. Deze officicelo Turksche berichten worden bevestigd door den correspon dent van 't Turksche blad Tatïn. De Turksche troepen, met inbegrip der Arabische Vrijwilligers zijn bij Tripolis thans 70,000 man sterk. Het groote succes van do laatste gevechten wordt toegeschreven aan den nieuwen bevelhebber Fethi-Bey, die de'plannen ontwierp. BEVESTIGING VAN DE TURKSCHE OVERWINNINGEN. Mahmoed Chefkoet, de Tui'ksche min. van oorlog verklaarde over deii omvang der Turksche overwinningen. Onze vlag waait op de 5 hoofdfeilen van Tripolis. Onze lieden hebben in do straten van Tripolis één tegen drie ge vochten en hebben een modern leger niet zijn moderne machinegeweren en technisch volmaakt geschut overwon nen. Het wus de gelukkigste dag mijns levens, toen ik van de overwin ning van dit dappere troepje soldaten hoorde. De strijd sjieélde zich af in drie aanvallen, waarvan de eerste oon nachtgevecht was, de tweede een aan val tegen het Grieksche kwartier en de derde een gevecht m de hoofd straat van Tripolis. Op het meest kri tieke oogenblik naderden twee Ita liaansche kruisers de kust. Hun werd medegedeeld, dat men voor het lot der duizenden Italiaansche gevange nen niet kon instaan, als slecl^s één schot van de schepen viel. De schepen trokken zich daarop terug. Generaal Caueva, de Italiaansche comman dant. zou volgens geruchten gevangen genomen zijn. Te Bonghasi, waar op dit oogenblik ook hevig gestreden wordt, zijn .alle forten reeds in han den der Turken. TEGENSPRAAK VAN ITALIë Uit Italië komen slechts weinig be richten. Alleen is er een telegram, waarin van een aanval der Turken ge waagd wordt, die twee verlaten forten in bezit namen. De Turksche kanonnen wei-den door de Italianen tot zwijgen gebracht. En in een ander officieel bericht, uit Italiaansche bron wordt zelfs verze kerd, dat er na 26 October (dus in do dagen, dat de Turken Juin glorieuze overwinningen behaald zouxlen heb ben niet gevochten is. Is er grooter tegenstelling moge lijk Wie moeten we nu golooven de Turken of de Italianen DE JWIATEURS EN DE OORLOG. Uit Tripolis wordt gemeld, dat een ItaJiaansch aviateur er in slaagde, vier bommen in 't. vijandelijke kamp te worpen. Of de bommen moordda dig gewerkt hebben (daartoe dienen zo immers wordt er niet bij ge seind. Uit Malta wordt geseind, dat onge veer 37,000 Arabieren uit Egypte naar Tripolis op Gekken om aan den heili gen oorlog tegen de Italianen deel te nemen. Gruwelen door Italianen bedreven De Engelsche bladen bevatten brie- yen van oorlogscorrespondenten, waarin deze de gruwelen schetsen, welke de Italianen begingen, toen zij dc oose van Tripolis zuivoixlen van Arabieren na den aanval in hun rug, waaraan zij de vorige week bloot stonden en waarbij geiieoie compag nieën werden neergeschoten. Drie da- - - gen lang schoten de Italiaansche sol-1. volutiemakers, door t doen van con- daleii volgons deze berichten alles cessies, op een accoordje te gooien. £30G MEER GRUWELEN. De correspondent van de Stani- p a schrijft „Onze (de Italiaansche) soldaten hebben zonder erbarmen gefusilleerd. De oproerlingen, die meenen, dat zij bun leven offeren voor hun gods dienstige overtuiging, sterven in vol komen gemoedsrust. Be heb oenige executies bijgewoond. Bij een man en vrouw waren wapens gevonden. Daarom waren zij te:r dood veroordeeld. Zij hielden elkaar lief devol bij de band vast en toonden geen spoor van angst. De officier gaf bet conmiaiulo, eerst den man dood to schieten. Do vrouw hield teen ook nog do hand van den do ode Vast en zag moedig den eigen dood tegemoet. Een tweede bevel en oük zij was een lijk. Daarna weird een grijsaard, vervol gens een knaap gefusilleerd, einde lijk nog een oude vrouw, dié eerst uitgekleed werd, omdat zij in haar kleuren patronen verborgen had. De soldaten zijn dronken van wraakzucht en de officieren moeten al huu gezag aanwenden, om deze is te beperken. Ook twee Grieken weiden per on geluk doodgeschoten, omdat zij re volvers bij zich hadden." De Italiaansche regeering laat te genspreken, dat do Italianen zich aan gruwelen hebben schuldig gemaakt. Maarwaarom zouden de Italiaan- 'scltö corres'ilóliuéntëii "buil ir.r.ujiënoö- ten onverdiend van zulke ernstige Wandaden beschuldigen Bovendien geeft bét officieele be richt toe, dat do Arabieren, die met wapens in do vuist werden aangehou den. doodgeschoten zijn 2200 anrlere Arabieren werden door de Italianen gevangen genomen en naar «le Itali aansche eilanden overgebracht. Toch in.pöii we voor do eer der Europeanen, dat de berichten over de Italiaansche gruwelen overdreven zijn. UITBREIDING VAN 'T OORLOGS VELD Nu de Italianen in Tripolis veel te genspoed hebben, is er wel kans, dat zij een kansje zullen wa gen, om de Turken op Europeesch ge bied to benadeel en. Zelfs wordt verze kerd, dat eiken dag de Italiaansche oorlogsschepen voor Salonika en Smyrna to verwachten zijn. Wat zullen de mogendheden in aoo'n geval doen 't G i o r n a 1 e d'l I a 1 i a sclirijfl Het is volstrekt noodzakelijk, dat, wij tot een verschrikkelijken aanval overgaan, dio Turkije in het hait treft, ondat het eindelijk gedwongen wordt toe te geven. Van Europee sch en kant zal ons geen hinderpaal in den weg gelegd worden, indien wij tegen Turkije een oorlog tot het uiterste voeren. Wij zouden de Euro- peesoho mogendheid wol eens willen zien, die aan een bondgenootschap of oen vriendschappelijke verhouding met Turkije do voorkeur gaf boven eon bondgenootschap of een vriend schappelijke verhouding niet Italië. DE "POLITIEK ,IN TURKIJE. Het Jong-Turkschc Centrale Comi té heelt verklaard,, dat liet zich niet meer zal mengen in rogeeringszaken, maai' don vooruitgang der bescha ving zal bevorderen, trachten een dracht to brengen under de rassen en dat het verder de maatregelen van de regeering zal steunen. De opstand In China De kroon tracht de revolutie le be zweren door 't aanstellen van niéuwe regeerders. Yoean Sji Kai is benoemd tot eerste- ministor, generaal Yin-chang tot chef van den generalcn staf. W ei Koeang- tao, de vroegere ouderkoning van Canton, is benoemd tot, onderkoning van Iloekoeahg, Prins Tsjing zal de functie van premier blijven vervullen totdat Yoean Sji Kai dit ambt zal kun nen aanvaarden Yoean Sji Kai is immers nu aan '1 hoofd der regeeringstreepen, die de opstandelingen besnijden. Iiij vecht niet alleen, maar tracht 't met de rc- uci, uw uuj| mi den weg trad. Onge^j ut hem cut zaï .gelukken ■openden, vrouwen eu kinderen zou- i Eenigc groepen opstandelingen heb- cii bij dit bloedbad met ontzien zijn. ben het verzet al opgegeven en zich De andere revoluti daarvan evenwel no willoii niet weten. neer, wat hup enden, vro bij dit bloedbad HET AANTAL SLACHTOFFERS WORDT GESCHAT OP 4000. Ook Italiaansche correspondenten toonen zich verbolgen over liet optre den van de Italianen bij die gelegen heid. Een berichtgever vertelt, hoe van kloercn beroofde grijsaards, vrou- JACOB VAN LENNEP. wen en kinderen aan elkaar gebonden "We kunnen nu juist niot- zeggen en zoo door de stad gedreven werden, dat Jacob van Lennep dit jaar Deze gruweldaden zijn volgens dezen leden veel nieuws voorzet. We begon- correspondent door officieren gekist. 1 non met liet lang niot première-nch- Stadsnieuws tige „Goudvischjc". Dinsdagavond kwam T ook al-weor-een.ige-j aren- oude „Met den Handschoen ge trouwd" van onzen voormal i.gon stad genoot en collega Fabricius, die na een kort verblijf in Holland, weer in do Indische journalistiek werkzaam is, En voor Brniniese krijgen we andermaal „Het Goudvischjo". Hoe komt dit Natuurlijk is het voor do Joden van dé voreenigxng veel gemak kelijker, om de oude stukkon te her halen, want het vaJt niet-te ontken nen, dot het insludeeren van nieuwe tooneelwerken, vooral voor dilettan ten, groote moeilijkheden, moeilijk heden voel grooter, dan buitefietaan- den bevroeden kunnen, oplevert. En het is niet alleen „Jacob van Lennep", die in dit euvel van repri ses valt. Speelde niet Bouwmeester op denaelfden avond en ook in Haar lem voor den zooveelsten keer den „Shylock" 1 Zeker, wat „Jacob van Lennep" herhaalt, is goed, zoo zelfs, dat men vraagt, om nog eens een oud stuk op te voeren. Maar we zien zoo gaarne, dat een flinke, krachtige vereeniging als „Jacob von Lennep" frisch en fleurig voor den dag komt met nieu we stukken. Een tooneelvereeniging, die gaat teren op oude stukken, hoe goed die ook gegeven wordpn. gaat achteruit. Hot opvoeren van nieuwe tooneel werken is een van de voor naamste. de voornaamst! voorwaov- <te -/elf»,' voor 'bet bestaan van 7,nik een vereenïging. Wérken, ijverig werken, sin deer-em en nog eens stu- deeren, houdt een tooneel club staan de. Wie oude stukken blijft geven, slaat stil, gaat, achteruit, sterft zelfs. Men meene niot. dat wij een te som ber beeld ophangen we schrijven deze inleiding alleen, omdat we een ernstige waarschuwing aan het adres van „Jacob van Lennep" willen rich ten een waarschuwing die. naar wij hopen, f.en gevolge zal hebben, dat wü weer spoedig zullen kunnen mee- deelen, dat de vereeniging een geheel nieuw en frisch répertoire gaat in sludeeren, ten voordeele van do. ver eeniging zelve. We hadden dit al geschreven, toea we den heer Wynandts de openings toespraak hoorden houden. De hoer Wynandts gaf antwoord op de hier boven gestelde vraag, lli.j verleide namelijk, dat het. stuk van Fabricius 'nog eens gegeven werd, op „veree- rend verzoek" van degenen, dio „Den Hondschoen" gaarne nog eens wilden zien, en het „Goudvischjo" zal her haald worden, omdat publiek en pers dit in hot begin vau het seizoen zoo gunstig hebben ontvangen. Men zal, na 't voorafgaande, inzien, dat dit antwoord ons niet geheel bevredigt. Maar wij doen er hier verder het zwijgen toe. We hopen, dat de vol gende programma's een ander eu beter antwoord zullen geven. We hebben Fabricius' stuk voor 't eerst zien spelen, nu een jaar of vijf geleden to Amsterdam, toen de do schrijvêi4 nog in ons'land 'was. liet warén toen, meenen wc, de Rot terdammers. die den „Handschoen' spoelden, met Nico dc Jong in de rol van Frans van Laax\ Het is altijd heel moeilijk, om het spel van dilettanten te waardeeren, wanneer men een opvoering heeft gezien van berocpsmenschen, eu vooral van zulke goede boroeps- menschen. Te meer valt het te loven, wanneer men dan nog kan schrijven, dat, lirct spel van zoovellen goed is. Dit geldt namelijk de heerenrollen. Wan neer men een oor heeft dichtgedaan i voor dc niet heel melodicusc spreek- taal va.11 den opzichter Wcsterveld, I valt er op hun optreden" nagenoeg niets aan te merken. Frans van Laar was góed, Terborg was heel goed en Bühmer was zoo aardig en juist in deze rol, als we nog maar weinig van hem antron. Is d.it een aanwijzing, dat hij dit soort rollen moet spelen Over de twee da mes Lizo en Anna Kelling kan niet met onverdeelden lof geschreven worden. In de eerste acte al mxsio hot tooneel, waarin zij samenspeel den, distinctie; Kon dit in den aan vang als een verschijnsel van to j- neelkoorts gelden, later werd het, wat Lizc althans betrof, niot beter. Anna Keliing was meer in den toon gekomen, maar de-juiste spel-nuanca hod zij niet. Daardoor was er b.v. in het geheele slót-bedrijf, waaraan Li- zo én Anna zulk een 'groot aandeel hebben, absoluut gebrek aan atmos feer. 1-Iet was voor het meerei 1 ried hard cn droog gepraat in een veel te snel tempo, misschien omdat 't al naar 12 uur liep. Daardoor kwam er van dit fijn-au.rido-enlïik bedrijf niet zoo heel veel terecht. De enscenéering was mede niet in overeenstemming met het stuk, want er had 00 liet tooneel een haJve schemer moeten FEUlnXB i UN Een Muis van Overvloed. (Naai- het Engelsch door Max P e m b e r t o n). Handen, die dc geweren ophie ven om den Duitschei' de hersens in te slaan, werden teruggehouden door kameraden, die liet leven van hun kinderen verschuldigd waren aan de trouw en liefde, waarmoe deze stati ge vrouw'hen verzorgd hack Voor hun welzijn woonde zij, wier tehuis eens geweest was in een prachtige woning aan den overkant van de rivier, nu in deze mindere buurt. Geen hunner zou zijn hand tegen Mademoiselle Dolores durven opheffen en dezelfde dank baarheid, die haar beschermde, be schermde ook den Engelschmon, wiens hut" zij nu had aangenomen. De menigte zette zich tegen wil en dank in beweging, luid haar woede uitroepend, maar niet tot handluste- .lijkhedoii overgaand. Een verademing? Ja; maar voor •boe lang en wat zou bet einde zijn Edmund Orlopp sloot 'nooit zijn oogen voor de waarheid. Ilij wist, dut Dolores van hem 'wilde, dat hij dézen man zou redden en toch scheen liet krankzinnigheid op volkomen redding te 1 lopen. Zoo voor tl o op enrl door de nauwe straten voorbij do torenhoog© oude huizen, on een streepje stonehemel tusschen de daken door, met een groo te menigte voor en een nog grooter foulc achter hein, die uls wilde beesten schreeuwden om mensehenbloed hoe zou zoo het wachthuis den gevan gene kunnen redden of een of andere kapitein van dc Wacht het durven wo-; gen hem vrij te laten gaan? Als hét meeliep, zou de kerel iu den vroegen, morgen worden nceuwsclvofcen. Liep het tegen, dan zou men hein een mar teldood doen ondergaan, zooals al zoo menigeen in deze dagen van haat had ondervonden. I11 weerwil van dit alles echter ver loor de Engelschman don moed niot, er moest iets op gevonden worden. Orlopp besloot, niot alleen, dat de inon niet naar het wachthuis zou gaan, maar ook. dat bij alles wat in een mensch zijn macht stond, zou aan wenden om hem voor do woodo der menigte te behoeden. Hoe dat moest gebeuren, welke list hij daarvoor zou moeten trebruilien, was hij zelf nog niet in staat te zeggen. Nu werd hij nog voortgedreven als een blad voor den wind, nu dezen, dan dien kant uithet volk huilend, sprin gend, krijschend achter hem, een hon derdtal kelen schreeuwend „Dood aan den spion I" een honderdtal vra gend om rechtvaardigheid en nog al tijd kwam er geen denkbeeld in hom op en hij kon slechts schreeuwen „moed", en zeggen, dat alles in orde zou komen. Nu ging de weg door de straal des Fos dwars over do straat St. Jacques naar den grooten Boulevard St. Mi chel, wu.ar de leerlingen van de scho len tijdens die crisis van het beleg hoofdzakelijk samenkwamen,. Velen hunner kenden Edmund Orlopp en zij kwnmen aangekropen, om hem te be groeten, toen de menigte naderbij kwam. Ofschoon het hem aangenaam aandeed hiér bondgenooten te vinden, begreep hij toch wel, dat zij niet veel invloed zouden hebbencn het wekte zijn verbazing niet, toen bleek, dat de jongelui het eens wuren nieL do fana- tieUen, die verlangden, dat de Duil- scher zou worden opgehangen. Werkelijk werd het opdringen vn.11 weerskanten uu zoo sterk, dat do ge- heele straat geblokkeerd was en toen de joelende, tierende menigte bleef opdringen, en de scholieren hen half In ernst., half in scherts begonnen te rug te drijven, kwam bij Orlopp plot seling het idéé op, dat zijn eigen huis, ginds in de Racinestraat, hun doel moest zijn. en dat zij daar de kwestie verder moesten uitvochten. Al zijn enomio spierkracht aanwen dend zooals hij haar nog nooit te vo ren gebruikt liad, wist hij zich een weg to banen naar den Boulevard en in de begeerde haven aan te komen. Het geknars van het slot. hot ge- schuur van de zware grendels, toen hij zijn eigen huisdeur bereikte en met een laatste krachtsinspanning de deur achter zich gesloten had, klonk hom als muziek in <le ooron. Hier zou hij ten minste eindelijk weer durven ademhalen. Nu kon het. gepeupel zooveel razen en tieren als het wilde, hij gaf er niet, om, daar hij door uitstel wal kon winnen. Waren er ooit minuten kostbaarder geweest Die wolven zouden de gehee lo stadswijk in brand steken als zij dachten, dat hun prooi hun ontsnapt was. Vol dorst naar mensehenbloed, schreeuwden zij 0111 vrijwilligers, die de deur in wilden trappen, dxe do uit- Saugon wilden bewaken en fakkels om en boel in brand te steken. En ieder woord, dat zij spraken scheon tot hen die daarbinnen waren, to komen als in bazuingeschal. ZeLfs do dappere Ma demoiselle Dolores beefde voor hun woede. Albert Muntz, de D uitschei-, schreide als een kind. Edmund Orlopp al leen liep mot flinken tred op en heer en handelde als iemand, die een vast besluit had genomen. Help mijn bedienden bij hetgeen zij straks moeten verrichten, zei hij tot Dolores, ilt reken op uw moed. Als ik voor het venster tot de menigte spreek, moet deze man na.ast mij staan. Er is eten in mijn kelders. Ik wensch, dat iedereen weet, dat dit een huis van overvloed is. Help hen, Dolores, want ik vrees, dat zij laf aards zijn. Veroordeel hen niet, antwoordde zij, nog bevend over al haar leden. Je kunt dezen man niet redden, Ed mund je hebt liet, recht niét er je eigen leven voor te geven. Allo tocht', Dolores, omdat jij miin hulp hebt, ingeroepen. Als liet, gevaar grooter wordt, zal ilt daaraan denken. Gehoorzaam mij nu, mis schien komt alles dun nog terecht. Men moet toch ook ten slotte totohen' den naam van Engelsclien dokter waard te zijn. Een glimlach verhelderde zijn ge woonlijk effen gelaat. En den Duit- sclier verzoekend met hem mee te gaan, ging hij op hel balcon, nam een lamp op, zoodat ieder zijn gelaat kon zien en het gelaat van den man' die naast hem stond en sprak ten tweeden male dien avond tot de me nigte. Het zou onmogelijk geweest zijn, zei hij, zijn vriend mee te nemen naar hot wachthuis zii konden zelf zien, dat er in de straten geen doorkomen aan was. Toch stemde hij toe, dat hun verzoek, 0111 een vonnis juist was. Laat 'uw leiders hier bij mij bo ven Konten en gezamenlijk zullen wij dezen man verhooren, zei iiij. Eu daarop vroeg hij Ben ik minder een vriend van Frankrijk, dan gij Is Mademoiselle Morizon een verraad ster van haar land, zij, die gij een Dochter van het Volk hebt genoemd Dal laat ik aan uw eigen gezond oor deel over. Komt hier en verhoort hem, en vergeet niet, dut ge Franschen zijt. Zij luisterden vol verbazing naar hem. Het beroep op hun gezond' ver sland miste zijn uitwerking ulot. Dat do spion niet ontsnapt was, zagen zij met hun eigen oogen. En zij zonden hem ter dood Kunnen brengen ja, dat moest bot zijn, want rij wisten, dat hij schuldig was. Nu volgde eenig ge- disputeer over de namen van hun af gevaardigden, eindelijk zonden zij er twaalf naar binnen mannen in uni form, burgers, de caféhouder, de man, dio hél papier opraapte, de leider van de menigte, die het eerst om wraak op den spion geroepen had. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5