NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Op den vierden September. 29e Jaargang. No. 8704 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1911 C ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Fraveo per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem „de omstreken en franco per post 1.65 0.02 W 0.37 H 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 i egels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tusschen Italië enTurkiJe Ds Italianen worden door de Turken en Arabieren in do vesting Tripolis belegerd. Bijzonderheden over de Itaiiaansche gruwelen. Veel oorlogellende Nieuwe Itaiiaansche versterkingen zijn in aantocht. Een brief over den toestand op Tripolis. De Italiaanse»»*: censuur is heel streng. Alle journalisten in de kust steden andere lajidsdcelen zijn niet in de muclit der Italianen. zoodat ze daar niets te vertellen hebben! moeten met een eed beloven, dat ze de censuur niet zullen ontduiken, anders... wurden ze uitgezet. Leggen ze den eed af, dan zijn ze als journa list vuji geen beteekenis meer, want de censuur weigert dan elk belangrijk bericht. De meeste journalisten heb ben zich dan ook laten uitzetten, be halve de vertegenwoordigers der Ita iiaansche bladen. De correspondent van 't Fransche blad Excelsior is ook uitgezet. Voor hij weggezonden werd, wist hij evenwel nog een briof weg te krijgen, die aan de censuur ontsnapte. Jour nalisten. vooral oorlogscorrespon denten zijn slim! Die brief is wel belangrijk. We ont- teeuen daaraan: „Maar dit is het niet wat ons het meest getroffen heeft. In de stad Tri polis en er rondom hebben de Italia- nen gevochten. Arabieren en Tur ken hebben op hun schoten geant woord. Dat was te voorzien. We wa ren in oorlogstijd. We wisten dat al les niet met glimlachjes geregeld worden zon. We wisten, toen we den voet zetten op dit betwiste gebied, dat we gewonden zouden hooien kermen, dut we dooden zpuden zien, dat er brandstichting zou zijn... Maar wat hebben we moeten mee maken I.... Wie zou zich dit ooit heb ben kunnen voorstellen? Deze MASSA-MOORDEN, deze hekatomben van grijsaards, vrouwen en kinderen, deze executies bij hoepen, deze stapels lijken, deze pestwalm, opstijgende naar den ver helderden hemel, als een doodeiijke wierook, gebrand voor liet in puin liggende altaar van een duur betaal de victorie!... De aanval der Arabieren was met verwonderlijke listigheid op touw gezet, men zou kunnen zeggen met een verfijnde, gemeene taktiek, ver bazingwekkend bij barbaren, die men voor minder fijne strategen hield. Het antwoord was minder weten schappelijk, en de Italianen, ulle ge- vechts-tlieorie vergetend, ontleenden thans aan hun vijanden de ruwe me thoden, die men in de militaire scho len D'ct leert. Het was eenvoudig SLAAT ALLES DOOD! SCHULDI GEN. ÓNSCHULD1GEN, naarmate men ze tegenkomt. Waan zinnige angst slechts kon gecivili- seerden tot zulk oen bloedbad aan zetten. Die angst zal tot op zekere hoogte als verontschuldiging kunnen dienen. Hij is nog niet verdwenen. Hij blijft nog in het binnenste van elk individu. AUe soldaten dragen hem met zich om. Ze waren vertrok ken, zeker van de overwinning, aan gevuurd door de proclamaties in hun kazernes, bedwelmd door de bravo's in de stations. Het in Tripolis ge beurde heeft iien doen twijfelen. Ze houden Tripolis met duizenden bezet, ze hebben kanonnen en mitrailleuses, hun kruisers liggen op do reede, in het moederland maakt men nieuwe ti'oejxsnzendingen gereed. Maar wat doet dat ar toe? De Arabier ligt daar ergens, bij hen in de buurt verscho len. Ze voelen dat hij nadert, geluid loos, op bloote voeten, met opgehe ven dolk. Dczo angst psychologic, die men niet bekennen wil, ge leest zo in bijna aller uogen. Ik was aan de poorten van Tri polis, dicht bij het cavalerie-kwartier, toen ik plotseling omringd werd door bersaglicri, die op tusschen de pal men verborgen vijanden schoten. Mij dadelijk uit de voeten makende, zag ik plotseling een honderdtal lijken dicht'bij een muur opgestapeld, neer geveld door de kogels der executie pelotons in de meest afschrikwekken de houdingen, knielend, achterover gevallen, door elkaar heen. Db lucht was verschrikkelijk. Zes inboorlingen, die de lijken in een groeve wierpen, droegen doeken onder den neus ge knoopt Karren kwamen uit de oase's. Ze waren vol lijken. Ik loop recht voor me uit, -zonder doel. Ik kom in een décor van inge storte stroobutten; hier was een dorp van zwarten. Vuur en lood zijn hier aan 't werk geweest. Ik zie een fami lie van inboorlingen rondom een uit- gebluscht vuur. Ze zouden juist gaan eten. Ze zijn allen dood. Ik maakt omwegen om de lijken te vermijden. Maar ik vind er vederop nog meer, op den oever, op tweehon derd meter van het paleis van den gouverneur. Elk van die lijken, die daar lig gen te rotten, spreekt nog. De Ara bieren, dde er met groote passen voor bijkomen, bpigen zich onmerkbaar even over naar die harten die niet meer kloppen. En dat is voldoende voor de levenden om de aansporing der dooden te hooien. Hij, die zich naai- zijn ras- en geloofsgenoot heeft cuvergebogen, richt zich op als DE ONVERZOENLIJKE VIJAND der nieuwkomers en denkt verder nog slechts aan wraak op den r o u m i, die de bloedschuld moet betalen. Vele moeders, vele verloofden in Italié zullen er nog weenen vóór het eind van dezen veldtocht...." Ds strijd tusschsn Turken, Ara bieren en Italianen by Tripolis. Nadere berichten bevestigen, dat alle buitenforten van de stad Tr po lis in handen der Turken zijn, zoodat de Italianen titans alleen nog ver toeven in de versterkingen binnen den stadsmuur. Verondersteld wordt, dat de Turksclie en Arabische strijd macht zeer aanzienlijk is, omdat de Turksclie troepen anders de zeer tal rijke Ilal aansche troepen met had den kunnen insluiten. De toestand is voor de Italianen in zooverre verbeterd, dat vijf bataljons versterkingen zijn aangekomen, die onmiddellijk de voorposten-detache menten hebben afgelost, zoodat troepen, die zoovele dag< linie gelegen hebben, ee adem kunnen komen. De nieuwe bewegingen der Turken en Arabieren duiden er op, dat ze wellicht tot een aanval zullen over gaan. Tot tweemaal too heeft do Turk- sche bavelhehbor een afgezant naar de Italianen gezonden, om DE OVERGAVE VAN TRIPOLIS Do luitenant Gavotti nam bij zijn opstijgen 4 bommen mee en stak ze in een lederen tasch, dio aan het vliegtuig was bevestigd. Een andere bom stak hij in zijn jaszak, voor de n eerste veiligheid zonder lont Deze bewaar - welnlg op de hh in een andoren zak. Om 6 uur steeg hij op en vloog in de richting \an de oase Ainzara, ongeveer acht kilóh)è!er ten Zuid-Oosten van de Ita iiaansche voorposten, waar hij ver moedde, dat de vijand was. Boven de oase had hij een hoogte van 700 me ter bereikt, en bespeurde onder zich den Vijand. Gavotti nam nu de bom en deed er de lont in. Omdat hij we gens de onregelmatige werking van den motor slechts één haml vrij had, moest, hij van zijn tanden gebruik maken. Daanm wierp hij de bom wel zeer sterk gevoelen, dat ze de over den rechtervleugel van het vin fivereii.v© der stud rim-Men eïsrlmn it.. ir.„. r overgave der stad durfden eïschcn. Nu zijn de Turken begonnen, de stad te bombardeeren. Men kan dus zeggen, dat DE ITALIANEN IN DE VESTING TRIPOLIS BELEGERD WOUDEN. Na twee uur werd het bombarde ment weer gestaakt. Toen sommeerden de Turken nog maals, de stad over te geven. De Itaiiaansche commandant vroeg uitstel, om aan zijn regeering in structies te vragen. Dit werd enen- wel door de Turken geweigerd. Nu bereiden de Turken natuur lijk door de Arabieren versterkt een nieuwen aanval op de stad voor. De Italianen zitten nu wel in het nauw. Ze mogen de oorlogsschepen wel weer voor de stad Tripolis laten komen, om, als liet govaar al te drei gend wordt, weer in de schepen te kunnen vluchten. Waar blijft nu de schitterende ex peditie der Italianen En waar zijn de uitgeputte, gedemoraliseerde Turk sclie troepen, zooats voor enkele we ken uit Itaiiaansche bron beweerd werd NIEUWE ITALlAANSClIE STRIJDKRACHTEN. De ministerraad van Itaüé heeft besloten, oök do lichting van 18SU ou der de wapens te roepen. De Turksche minister van oorlog gaf zijn commandant in Tr polis 6treng bevel, de Itaiiaansche gevan genen menschelijk te behandelen, geen wraak op hen te nemen en voor hun gezondheid de zorgen te beste den, die aan heldhaftige verdedigers van een beschaafd volk toekomen. Geven de als wreed bekend staan de Turken den Italianen een lesje in menschliei endheid? ANDERE GEVECHTEN. Ber ebten uit Konstantinopel mel den, dat er weer bij Dema en Beng hazi gevochten is, in welken strijd do Tu'rken de overwinning mueten beliaald hebben. De Italianen woreen tot den terugtocht gedwongen. DE VLIEGERS EN DE OORLOG. De oorlogscori-espondont van de Corriere della Sera bericht nogmaals uitvoerig over de goed ge- lukte proef, om van een vltögiulg uitT hebben de keizerlijke troepen de Chi- haudbonuuen op den vijand te wer-hcésche stad gebombardoerd en is pen. De bommen waren vervaardigd deze voor de helft afgebiaud. in Spessia Zij zijn van staal en on- j Eon door buitenlanders gedane 'po- gevcor zoo grout als eon sinaasappel, ging, om do gewonden in liet zieken- Zij zijn gevuld met pie-rinc zuur. De- huis van die christelijke missie in zo kogels zijn op zichzelf niet ge- veiligheid te brengen, werd bulem- vaarlijk alieen als zo botsen bewerkt mord door liet vuur van de opstan- ecn lont de ontploffing. Twee proe- delingen, terwijl de keizerlijke Hoe ven, die men aan liet strand had ge- pen het vuren staakten tijdens de nomen, toonden aan, dat de exclusie- operaties van liet Roode Kruis, ve kracht van de handbommen zeer I liet moet or in de stad afgrijselijk voLdoonde was uitzien. tuig weg Een paar seconden lang zag hij tiem vallen. Daarna verloor hij dc bom uit het oog. Hij deed een draai e«n zag nu op den grond een zwarte wolk en menschen, die uit eenstoven. Hij herhaalde nu zijne proef boven andere troepen, doch het was niet mogelijk, om dc uitwerking te zien. omdat hij met een snelheid van 100 kilometer in het uur vloog. Na deze welgelukte po.cfneminge was de vermetele vlieger bijna in harden der Turken g<voller., want het v liegtuig zakte in de door de mor genzon licht geworden lucht naar beneden en kwam bijna op den grond. Dank zij don buitengewoon sterken motor kon Gavotti zich ech ter weer verheffen en kWiun zonder verdere ongelukkeoi te Tripolis aan. T INTERNATIONAAL SOCIALIS TISCH BUREAU EN DE OORLOG. Thans wordt een oo 16 October verzonden brief openbaar gemaakt van den-voorzitter der Turksclie Ka mer aan dit bureau. De Turk vviist daarin op de oneerlijke politiek van Italié en protesteert daartegen. Ook betreurt de Turk het, dat door liet voorgevallene de kloof tusschen West- Europa en den Islam nog grooter zal worden, tot schade ook van West- Europa. De opstand In Cblna, De troon heelt een aantal regelin gen, door de nationale vergadering voorgesteld, als grondslag voor EEN CONSTITUTIE, aanvaard. Deze betreffen de instel ling van een parlement "met controle over de uitgaven en de regeering, de vorming van een ministerie door het parlement gekozen en nteraan ver antwoordelijk Zoolang het pariement nog niet is ingesteld en bijeengeko men, zal de nationale vergadering in zijn plaats optreden. Intusschen duren de ONGEREGELDHEDEN nog voort. In het district Sjapei bij Sjanghai is depolitie in opstand gekomen. Men weet nog niet, of deze muiterij samenhangt met de revolu- ticiinuire beweging, of dat liet hier uitsluitend een geval van gew one in subordinatie batrefL V eigens telegrammen uit Hankau CHINEESCII VOLKSLIED. Een van de hervormingen, die de Keizer van China heeft toegestaan aan zijn ontevreden onderdanen, is de invoering van een nieuw volkslied. Het wijkt in opvatting en woorden nogal eigenaardig af van onze Wes- j tcrsche volksliederen, gelijk men moge Leoordeelcn j Moge de Gouden Schaal van China .ongeschonden blijven I Moge de Hemel ons beschermen 1 I Moge het volk en alle levende schep selen zich verheugen, I' Evenals de eenden tusschen de wa terlelies. .Wij zijn gelukkig hetzelfde kleed te mogen dragen J Onder dc regeering van do Tcb Ing dynastie aanschouwen wij Schittering en werkelbkeh roem Moge de hemelen de keizerlijke fami lie beschermen 1 I De hemelen zijn zeer hoog De golven van de zee rollen zonder ophouden 1 UIT. DE DUITSCHE POLITIEK. De staatssecretaris van Koloniën, Freiherr Von Lindeauist, heeft ont- slag genomen, omdat hij zich niet I kan vereerd gen met de Duitsche poli- tiek inzake de Marokko- en Congo- I qualities met Frankrijk, j De Keizer heeft nog getracht, den staatssecretaris tot andere gedachten i te brengen, maar zonder succes. 1 Ook enkele andere hooggeplaatste ambtenaren zuilen ontslag nemen, maargedwongen, omdat gebleken is, dat zij aan de pers dingen vertel den, die ze niet nroenten vertellen en die de onderhandelingen dan ook bemoeilijkt hebben. IN DE HONGAARSCHE KAMER. Berzeviczy, de president van de Kamer, heeft ontslag genomen we gens dé obstructie tegen liet leger- ontworp Aiasterdamsche Kout gen weten wat vooraf is gegaan eer de plaat de wereld in gaat en duizen den een oogenblik van fijn intellec tueel genot schenkt. Een tipje van den sluier die dat bedekt, „mit Nacht und Grauen" is op de Braakensiek-tentoonstelling op- goJichi. Daar zag men reeksen platen, zoo als ze in „De Groene" verschenen en daaronder de vlugge krabbels, die Braakensiek ter redactie-vergadering na vaststelling van het onderwerp onmiddellijk op 't papier werpt. En dan blijkt hoe raak, hoe vlug, hoe zeker doze artist is. Hoe in die enkele vlotte lijnen al direct het beeld te onderkennen valt. dat op z<xi buitengewoon heldere, volk imen karakteriseerende w:ize dc bedocluig van 't onderwerp weergeeft- scherper, krasser, beter sprekend dan kolom men bit kolommen bc-toog. Bevoegderen dan ik bobben Rraa- konsiek's beteekenis als caricaturist, toeken nar en schilder vastgesteld, en over zijn waarde als kunstenaar zal ook nog wel heel wat gezegd worden. Ik bepaal er mij toe als Amster dammer, die zijn stad lief heeft, die vooral bewondering en sympathie koester voor den kleurrijken, teeken- j achtigen tijd waarin tegelijk een Braakensiek en een Justus van Man- rik hun onvergankelijke typen kon den vinden te zeggen, hoe ik genoten heb, de meeste kostelijke typen door Braakensifik's teel; en stift voor jille tljdëfl geschetst op deze expositie te zamen gezien te heb tien. Voor een Amsterdammer om te smullen, en voor allen, voor wie A'ni- sterdamsche typen als Braakensiek ze uitbeeldde levende figuren zijn, die nooit vergeten worden. Men v ndt ze bijeen: een Mie de Porster en Hein de Snoeper, een Isaack van den Dam, en een onverge telijk trio als dat op de Sjabbes-wan deling. De béste hulde, die den echt-Nede'r- landschen, bovenal èclit Amsterdam- schen artist kon worden gebracht is deze tentoonstelling. De Braake-nsiek-tentoon- stellmg. De Revue. De vijfuen zittingen, Een wan delpark. Gaarne aanvaard ik de pen, die mijn voorganger mij met zoo gratie vol gobanr overhandigde. Te meer, wijl ik mjjn eersten brief kan aanvangen met te schrijven over dit, dat alle Nederlanders en de Am sterdammers in het bijzonder Uit groote vreugde stemmen iiioet; de Braakensiek-hulde. De lezers van „Ilaarlem's Dagblad" zijn voor de huldiging naar belmo ren op de hoogte gehouden, en ik zal mij dan ook alleen bepalen niet de aandacht t.e vestigen cvp het mooiste, hot sympathiekste daarvan: de Braa- kensiek-tentoonstelling in het Stede lijk Museum. ..Tout Amsterdam" beeft met de Braakepsiek-huldc medegeleefd en in drommen zijn de bewonderaars van den levensbe elder naar de expositie van zijn werken opgegaan. Als do wekclijksche plaat in „De Groene" verschijnt, dan geniet fnen or van; men glundert om de geestige gedachte, om de typeeriiig dér per sonen, die in 't ootje worden geno men en in studeerkamer en huisehj- ken kring, aan stamtafel én in ge zelschap wordt de curicatuur be- I sproken, geloofd en gecritiseerd. Maar weinigen is 't gegund 'n kijkje 'achter de schermen te nemen, weini Nu ik het zoo over de kunst heb, moet ik mij nu eigenlijk n et scha men onmiddellijk daarna uw aan dacht eon oogenblik te vragen voor de revue? Voor Rido's nieuwe revue: „Flora! uitstappen!", waarvan de première Woensdagavond bij Flora ging"? Heeft een revue iets met kunst u t te staan? Ik zie al heftig hoofdschudden; wenkbrauwfronsen, misschien wordt er wel a bah! geroepen en gemom peld van laag-bij-de-gröndschheid. Ja, ja, u hebt gelijk, 't is geen hoo- ge kunst, liet is vaak laag bij den grond, maar evenzeer als de journa listiek zeer na aan de kunst verwant s, is het de revue, d.e van de jour nalistiek haar levenskern heeft en die toch ook evenals zij in de smake lijke voordieniug, in de „Ausstat- tung' in dit goval de stof bij het pu- bliek moot doen inslaan. Rido is journalist ui hart' en nie- i-en en daarom, omdat hij midden in I het journalistieke leven' 6taat heeft hij altijd stof voor een revue; over- j weldigen hem soms zelfs de onderwer pen, zooals bij zijn n.euwe revue liet I geval is, waardoor een vermoeiend 1 ie véél omstaat. FEUILLETON i) De vriendschap tusschen Edmund Orlopp, den Engelschen dokter, en Mademoiselle Dolores Morizon, die zich zoo heldhaftig wijdde ami de be langen van het veik tijdens het beleg van Parijs door het Duitsche le ger. uitte zicli voor het eerst in de ge beurtenissen van den vierden Septem ber, toen de stad de tijding kreeg van de nederlaag van Mac Mahon bij Sé dan, eu toen Eugenie de Montijo, de duppero Keizerin van Frankrijk ge dwongen was uit do Tuilerièn te vluchten. Het nieuws was Zaterdagsavonds laat tot Purijs doorgedrongen. Eerst in het Ministerie van Oorlog, waar het gefluisterd werd door enkelen la ter op straat, waar zich vol angst groepjes vormden, die elkaar op de hoogt© brachten. Ongetwijfeld was er een verschrikkelijk onjieit gebeurd. Sommigen beweerden, dat Mac Ma hon zich met zijn leger terugtrok an deren, dat ile Keizer bij den veldslag tegenwoordig was geweest, maar door België was ontvlucht. Niemand kende toen nog het veel ernstiger feit, dat een geheel leger omsingeld was en zich gevangen had moeten geven, en dat Keizer Najjoleon op dat oogenblik onderweg was naar een Duitsche ge vangenis. Als ook deze waarheden bekend werden, zou de beteekenis er van en dat was misschien niet meer dan natuurlijk, niet onmiddellijk tot dé menschen doordringen. Parijs scliooldc samen op de boulevards of ging in lmast naar de'Kamer, waar het Uitgevend Lichaam zat; maar de burgers snraken over hun bestuurders en niet over hun leger. Als enkele stemmen riepen „Zet hem af 1 Leve de Republiek", dan werden hun kreten lachend aangehoord en hoorde men zelfs roepen: „Leve de Keizer Het uur van liet oproer was nog niet gekomen het waren nog maar de voorteèkeii'.i van den storm. Napoleon een gevangene het leger van Muc Mahon vernietigd Een prachtige nazomeravond met een hel deren hemel en een zacht briesje ving deze geluiden op, terwijl de tijd ver streek, en hoe luter het werd. hoe meer een trilling in de lucht scheen te spreken van den val van een vor stenhuis en van een. Keizerrrijk. Weinigen op straat dachten er over om te gaan slaDenallen waren vervuld van het verlangen, om alles te zien en te hooren, wal er in dc cti-ukko straten gebeurde, waai de cafés open bleven tot het aanbre ken van den dag, en zij die 't weten konden, rond verleiden, dat het Par lement den geheelen nacht door zif ting hield. Zelfs de verlegensten schroomden niet. om zich bij een of andere groep burgers te voegen, die over de boulevards liepen en hun wan trouwen £egen de Tuilerien uitkreten. Zet hem afLeve de Republiek De politie-agenten kwamen niet le gen deze uitingen van verraad op. Horden menschen uit Belleville, woes te vrouwen en mannen, wier met bloed doorloopen oogen van woede blonken, kvyamen als uitgehongerde wolven, die óp liuu prooi loerden \oor den dag en drongen de rivier over. Opgewonden politieke leiders stonden op stoelen bij de deuren der cafés en spraken met verachting over den ge vallen Keizer. Niemand sprak over Sédan of Straatsburg. De nieuw© Re publiek zou Frankrijk redden. Ginds in de Tuilerien zouden zij de getroffen Keizerin vinden en haar beschuldi gen. De meer verstandige» schudden hun hoofden en vroegen of Hare Majesteit Parijs al verlaten had want, zeiden zij, als dit niet het geval is, zullen deze menschen haar zeker vermoor den. Velen deden die vraag, maar geen enkele met meer ernstige belangstel ling dan Edmund Orlopp, de jonge Erigelsche dokter, wiens naam al in Parijs bekend was als de ware vriend van Frankrijk en zijn volle, llij vroeg er 's Zaterdagsavonds naar. toen men hem vertelde, dat de Keizer gevangen genomen washij vroeg er te midder nacht naar. toen hij met de moorde naars van Belleville meeliep, west waarts, den kant der Tuilerien uit hij vroeg er bij het aanbreken van den dag naar, toen het Corps Legislatif uitéénging hij vroeg er 's middags naar op den sabbath, toon een woeste menigte de Kamer belegerde en de ufgevaardigden hals over kop de vlucht namen. Wat was doze wilde inouschenhorde van plan te doen Zij hadden al voor bet gelaat van den ontstelden President Schneider met huji driekleurige mutsen en kleine kinderen gezwaaid. Jules Javre. een populair democraat, had ternauwer nood gehoor van hen kunnen'krijgen. In doodsangst vluchtten de doorluch- te leden van Napoleon's Parlement uit de vergaderzaal, en lieten het volk in den steek, om elkaar hun woeste voor nemens in do ooren te schreeuwen. Toen schreeuwden fanutieken heftiger dun de rest: „Naar het Stadhuis om de Republiek uit te roepen 1" Enkelen huilden Naar de Tuilerièn En bij die kreet baden eerlijke menschen. dat de vrienden der Keizerin haar moch ten redden. Op dit oogenblik sloeg Edmund Or lopp het gepeupel gade van de brug over de Seine, die op het groote Plein do la Concorde uitkomt. Toen de me nigte hem voorbij was vroeg hij in lichtingen aan een voorJ»ij ganger, en kreeg ten antwoord, wat hij wel ver wacht had. Hoe staat het met het uitroepen van de Republiek, v riend Het is een voldongen feit. mijn heer. Dus zullen wij ons nu als Repu blikeinen hebben te gedragen. Pas op uw woorden, mijnheer. Do burgers zijn naar het Stndhuis ge gaan, om Napoleon als verrader lo brandmerken. Zij zouden veel verstandiger doen mot naar het front te gaan eu het le ger te steunen, burger. Ah, die verweuschte Pruisen We zijn verraden, mijnheer. Maai' wij zullen de schuldigen welen te vinden. Ik ben van plan vanavond in de Tuile rien te soupeer en. Dan zul je een langen lepel noo- dig hebben, zei Orlopp droogjes en bij die woorden keerde hij zich snol om en liep zonder verder een woord te spreken de brug over. Zij gingen naar de Tuilerien. deze woestelingen, die feeksen van vi wen, wier oogen van bloeddorstigheid blaakten. Edmund Orlopp zei zichzélf, terwijl hij hen volgde, dat de Tuilerien Dolores Morizon hexberg- het lieve voorwerp zijner droo- men, het edele meisje wier menschlie- vende eigenschappen en heldhaftige daden zooveel gedaan hadden voor Frankrijk, dat zij liefhad. Al zou iede re vrouw eu om die reden iedere man de Keizerin in den steek laten, tiij was overtuigd, dut Dolores dit met zou doen. Wel had hij haar maar drie maal ontmoet in de vrecselijke dag- n •óór den oorlog nmar toen had uij ook in haar een op den voorgrond tre ilende en moedige persoonlijkheid ont dekt, die een belangstelling in hem had wakker geroepen, die alleen al voldoende geweest zou zijn, om hem in de stud te houden. Een zeker voor gevoel van gevaar deed hem huiveren bij de geduchte, wat het lot zou zijn van déze dappere vrouw als de menig te haar in bet paleis zou viuden. eu de wacht liet op moest geven tegen den drang der Roodmutsen. En wie zou zich als vriend dier vrouwen opwer pen, vroeg hij hoevclen zouden cr trouw blijken tê zijn in deze dagen van hartstochtelijke woede tegen de regeerders van Frankrijk en van ver driet ovor hun teleurstellingen Edmund Orlopp verhaastte zijn stap, toen hij ovei deze dingen na dacht. Hij koek het Plein de la €on- vorde over en merkte op, dat de kei zerlijke vlag nog op de Tuilerièn woei. De Keizerin was er dus nog zij wal niet gevlucht zooals hel volk beweeido (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9