TWEEDE BLAD, Op den vierden bepieniuBT. WOENSDAG 8 NOVEMEER 1911 Of.l CMS KEEN No. 1437 Hoü tslegraafleiuingan beschadigd worden. Natuursehokkon, menschen, dieren, planten, onweer en bijzonilerc* be- drijfsaungelegenheden veroorzaken onophoudelijk gevaar voor een be- «ohödSging van telegraafleidïngen zegt A.Oscar Klauszmann in de G a r- tenlaube, onverschillig of zij op het land boven- of ondorgrondsch zijn aangelegd of uls kabel in de diepte dor zoe zijn neergelaten. Van de menschen hebben zij be trekkelijk weinig gevaar. Diefstal van telegraafdraad, die eenvoudig van bovongrondscho geleidingen afgesne den wordt, komt in beschaafde lon- Klen zeer zelden voor en wordt dan ook zeer zwaar gestraft. Veel had men er mee te kampen, toen in China de eerste bovengrondsehe telegraaf werd aangelegd de slimme Chinee- zen kenden do waarde van koper- en bronsdraad zeer goed. Ook moeten Indische koelies bronsdraad gestolen hebben, niet alleen om dien to bruiken, maar ook om er „stekjes" van in den grond te planten, omdat zij er van overtuigd waren, dat de draad een plant is, die dus op deze manier zou kunnen worden ge kweekt. In Engeland en België wordt or zeer over geklaagd, dat kinderen do isolatoren (de bekende wit-porco- leinen hoedjes) met steenen stuk gooien. Maar nog veel grooter schade wordt door sommige dioren aan de leidingen toegebracht. Er zijn mie rensoorten, die zich de groote vijan den toonen van alle houtsoorten en dus ook op telegraafpalen aanvallen, zoodat zelfs het hardste hout wordt doorgebeten. Een gevederde vijand van die pa len is een specht, dio er galen in slaat, en zoo do stevigheid zeer bena deelt. liet schijnt, dat het dier door het gonzen von don wind in de dra den meent, dat binnen in den paal insecten huizen en zeker is het, dat in do gaten, diio het dier boort, ke vers en spinnen hun verblijf vestigen. Do groene specht in CalifoTniö maakt van do telegraafpalen een mogazijn- tje, daar hij eikels bewaart In de ga ten, die hij er vooraf in boort. - Ook bijen en wespen kunnen voor telegraafpalen hinderlijk wezen. Tus- Bchon de draden hangen zij graog hunne nesten op, omdat zij aan de palen steunpunten- vinden, maar bij regenweer ontstaat' zoodoende tus- echen de draden een verbinding, die den stroom kan afleiden an storing in het bedrijf teweeg brengt. Evenals de specht meent ook de heer, dat het goh zen in de telegraaf palen afkomstig is van insecten, voornamelijk bijen, op wier honig hij bijzonder belust is. De beer klimt dan in de palen en vernielt do isola toren en do draden met gebit en klauwen bij' het speuren naar den ge wen sch ten honig. Ook apen hrengen in tropische luchtstreken vaak be langrijke storingen van de telegraaf teweeg, daar zij bij troepen op de draden acrobatische toeren verrich ten en soms met zoo'n groot gezel schap aan één draad hangen, dat deze breekt. Toen in de Amerikaansche prairiën "nog de groolo kudden buffels leef den, hadden do telegraafleidingen het hard te verantwoorden. De kolos- flalc dieren wreven zich er gaarne tegen aan en waren pas goed in hun ecluk, toen deze voorzien werden van punten, die nota bone moesten die nen om hen daarvan af te schrikken. Natuurlijk hielden de palen dat op den duur niet uit en braken door. Ook do wilde olifant maakt den tele graafpaal tot het mikpunt van zijn dartelheid, en het is voor <lit bijzon der sterke «.lier een kleinigheid, met den slurf de palen uit den grond te rukken. Ook sommige weersgesteldheid oefent op do telegraaf zeer nadcelige werking uit. Vooral sneeuwstormen, ijzel en de bliksem zijn gevaarlijk. Toen een paar jaar geleden de ijzel lieelo landschappen in een prachtig ijskleed stak, konden op tal van plaatsen de telegraafdraden de zware massa niet dragen en bezweken. Om de beschadiging door storm ie ont gaan, heeft men vooral in Duitsch- land met groote opofferingen onder- grondeclie geleidingen aangelegd. In tropische streken worden door de groote lütte telegraafpalen op den duur zoo droog als tonder. Vonken uit de locomotief steken de palen dan licht in brand en het is zelfs voorge komen, dat hierdoor groote prairie- en steppenbranden ontstonden. In sommige tropische streken is de plantengroei zóó buitengewoon weel derig, dat slingerplanten zich om de palen en draden kronkelen en zoo tusschen deze laatsten een zeer onge- wenschte verbinding tot stand bren gen. Koddig is bet, dat in Amorika pas omgehakte ceders, die voor tele graafpalen werden gebruikt, wortel schoten en zelfs nog takken en bla deren voortbrachten, iets wat natuur lijk ook alleen in Amerika moge lijk is. Onder den grond liggen eveneens vijanden op de loer. Muizen en rat ten knabbelen vroolijk aan de kabels, beschadigen daardoor de lood- of guttaDorcha-omhulling en veroorza ken zoodoende, dat de afsluiting on dicht wordt en de stroom ontwijkt. Op de onderzeese he kabels heeft een boorworm het gemunt, die de omhul ling van hennep en guttapercha be schadigt, in welke bezigheid het dier tje geholpen wordt door talrijke schelpen, die zich aan de huid vast hechten en op den duur- zulk een zwaren last vormen, dat die bedek king tot scheuren komt. In Japan zijn er roode spinnen, die hun dichte webben tusschen de telegraafdraden weven en daardoor den stroom aflei den. Ook de zaagvisoh wordt verdacht van aanvallen op onderzeesche ka bels. Althans er is beschadiging aan getroffen, die op zijn rekening is ge- schreven. De walvisch kan het even min laten, eens na te sporen wat die kabels eigenlijk te beduiden hebben en het is merkwaardig, dat dit hem soms noodlottig wordt. Althans er zijn twee gevallen bekend, 'dat een doode walvisch aan den kabel gevon den werd een van de dieren werd opgehaald in de Perzische golf bij liet herstellen van een gebroken kabel. Het dier was in den- kabel verward geraakt, deze had zich in een dyb- belen slinger om zijn lichaam gekron keld, zoodat het dier niet van de plaats kon en verhongerd was. In het jaar 1905 weigerde de kabel, die langs het schiereiland Alaska ligt, plotseling den dienst. De meet instrumenten wezen uit, dat het de fect ongeveer 15 kilometer van de kust verwijderd was en toon het kabel schip op de plek gekomen was, werd bij het ophalen de weerstand zóó zwaar, dat men vreesde, dat de kabel om een rots was geraakt Voorzich tig trok men verder en eindelijk kwam uit de groote diepte een twin tig 'meter lange walvisch mee naar boven. Het dier had, waarschijnlijk naar voedsel zoekende, den kabel tusschen de kaken gekregen bij de pogingen, die het deed, om bet hin derlijke voorwerp kwijt te raken, had zich de kabel om de onderkaak geslin gerd en zich daar meer vast genes teld, naarmate het dier ijveriger trachtte, zich daarvan te ontslaan. Wel braken de koperen draden, maar de ijzeren fceveiligingsbanden, die om den kabel zijn gelegd, hielden vast, zoodat de arme walvisch ellen dig te gronde ging. Dat uitbarstingen van vulkanen en aardbevingen onderzeesche kabels ernstig kunnen beschadigen, ligt voor de hand. Minder bekend is, dat groote ijsbergen met voel diepgang de kabels soms doorsnijden. Zelfs de wisseling van eb en vloed en de beweging, die in het water lieerscht, doen dikwijls kabels tegen rotsen schuren, waardoor deze in den loop van maanden en jaren licht doorslijten. Dat bleek in 1887, toen een stuk van den kabel Emdon—Va lencia moest worden opgevischt ter herstelling. J. C. P. Buitenlandse!! Overzicht De oorlog tusschen Italië enTurkije Hlenwe gevechten. Veel verliezen. Eenige Tnrksche en onkwner eens nen Itnllannscbe overwinning Nieuwe ltaüaansche versterkingen worden nltgezonden. Sinds 1 1/2 jaar is hij chef van den stuf der Trii>olitaausche divisie. Hij heeft een Wcstersche militaire opleiding genoten en wordt geprezen om zijn onverstoorbare bedaardheid en koelbloedigheid. Als chef van zijn staf vindt hij in Felhi pasja een ge- duchten steun. Deze officier, die tot aan den oorlog militair attaché in Parijs was, is een nog jongo rnan van groote werkkracht en voortvarend heid. Officieels kennisgeving van de Inlijving van Tripolis en 3arka. De Turkscho gezant te Washington, heeft, volrens een bericht uit New- York, officieel de interventie der Ver- eenigde Staten gevraagd, om de moor den op Turken en de wreedheden der Italianen in Tripolis te doen ophou den. In sn om lie vesting Tripolls. De Italiauen maken niet koortsach tige haast de versterkingen van Tripo lis gereed, om ook met goed succes tegenstand te kunnen biedon aan de vijandelijke aanvallen, wanneer de vloot zee moet kiezen, ten gevolge van den storm. (Of is 't niet de bedoeling de vloot tegen Europcesch-Turkije te kunnen gebruiken liet T urksche belegeriugs-leger heeft weer versterkingen gekregen van 20,000 Arabieren. Do Italiaansehe militaire vliegers zagen deze leger macht op Tripolis aanrukken.. Er komt dus een zeer sterk leger om Tripolis te liggen. Do Italianen krijgen 't daar w benauwd I DE RNA HERNOMEN. Het Turkscb ministerie van oorlog heeft thans een telegram ontvangen, onderteekend door den bevel hebber Enver Bev, meldende, dat de Turk- sche troepen Derna genomen hebben. DE ITALIANEN VERLOREN DAARBIJ 500 MAN en 19 kanonnen. De Turken hadden 80 dooden en 80 gewonden. De Italiaansehe troepen, die bij To- broek geland waren, kwamen bij El- farum in strijd met de Turken. DE ITALIANEN VERLOREN 200 DOODEN EN GEWONDEN. De Turken hadden 19 dooden en 50 gewonden. Het hoofd van de Mohammedaan- sche Somali is in de Italiaansehe ko lonie Eritrea binnengevallen, waar hij dorpen in brand stak en den Italia nen groote schade toebracht. Nu bomt er ook eens weer een be richt over EEN ITALIA ANSCHE OVERWINNING. Bij de vesting Tripolis deden de Ita lianen een oiwerwachten aanval op 't fort Homidié, enkele dagen geleden door de Turken genomen. De aanval was zoo onverwacht (dachten de Tur ken, dat de Italianen alien strijd reeds opgegeven hadden?) dat de Turken in wanorde moesten aftrekken. Bij Benghaisi veroverde een eskadron cavalerie twee kanonnen op de Tur ken. 1TALIAANSCHE VERSTERKINGEN. Dezer dagen vertrekt de derde di visie, onder de bevelen van luitenant- generaal Deschaurand en samenge steld uit vier regimenten infanterie met bijbehoorende nevenwapens, uit Napels naar Tripolis. De Yierde divi sie. die bestaat uit drie regimenten in fanterie en vier bataljons Alpenjagers en grenadiers, zal na haar concentra tie in Napels, onder bevel van luite nant-genera al Camera naar Barka gaan. Italië heeft dan twee legerkorpsen in Afrika staan. 't Voornemen is bovendien ook de lichtingen van 1886 en 1887 op te roe pen. Dan kunnen 100,UOU man naar Tripolis gaan en nog 80,000 in Italië overblijven als reserve. DE TURKSCUE BEVELHEBBER. Kolonel Neschat, de bevelhebber in Tripolis wieus naam thans door zijn succes in Turkije op aller lippen is ia te Konstuntinopel geboren uit een zuiver Turksche familie. Hij is onge veer 40 jaar. Den Tnessalischen veldtocht maakte hij mede als officier van den genera- len staf, na als secretaris van het Turksche commissariaat in Bulgarije werkzaam te zijn geweest. Den 5en November heeft het Ita- liaansch Gezantschap te 's-Gravenha- ge aan onze regeering mededeeling gedaan van het navolgende door het gezantschap van zijne regeering ont vangen telegram ,,De bezetting der voornaamste ste den van Tripolis en Cyrenaika, het onafgebroken succes van onze legers, do overwegende troepenmacht, die wij aldaar hebben bijeengebracht en die wij er nog heen zullen zenden, hebben allen verderen tegenstand van Turkije nutteloos gemaakt. Aan den anderen kant is het. om een einde le maken aan nutteloozo bloedverspilling, drin- gênd noodig, om aan de bevolking j dier streken elke gevaarlijke onzeker heid te ontnemen. „Daarom zijn bij koninklijk besluit van heden Tripolis en Cyrenaika defi nitief en onherroepelijk aan de volle dige en algehccle souvereiniteit van het Koninkrijk Italië onderworpen. Elke andere minder volkomen o-plos-; sing, die den Sultan ook maar één schijn van nominale souvereiniteit over die provinciën zoude hebben ge laten, 'zou een voortdurende oorzaak van toekomstige conflicten tusschen italic en Turkije zijn geweest, die la ter onvermijdelijk zouden zijn, uitge broken, zelfs tegen den wil der regee ringen, op een voor den Europeeschen vrede neg gevaarlijker oogenblik. „Do oplossing, tot welke wij hebben besloten, is de eonigo die de belangen van Italië, van Europa en zelfs van Turkije definitier kan waarborgen. Een op dezen grondslag gesloten vre de vervvijdert eiken grond vnn ernsti- j ge oneenigheid tusschen Italië en Tur kije en laat dus des le gemakkelijker toe onze gehuelo politiek dienstbaar te makeii aan hot groote belang, dat wij hebben bij handhaving van den terri- torialen status quo op het Balkan schiereiland, waarvoor een noodzake lijke voorwaarde is de consolideering van het Turksche Rijk. „Wij hopen daarom levendig, dat, als de houding van Turkije het ons niet onmogelijk maakt, de vredesvoor waarden zooveel mogelijk zullen stroo- ken met zijne wettige belangen en zijn prestige. „Tripolis en Cyrenaika hebben op- geliouden deel uit te maken van het Ottomaansche Keizerrijk, doch wij zijn thans bereid om in zeer verzoe nenden geest de middelen te onderzoe kon om op de meest passende en voor Turkije meest eervolle wijze do ge- vofgen te regelen der onherroepelijk geworden feiten wij zonden in die verzoenende stemming zeker niet kun nen volharden, indien Turkije den oorlog nutteloos bleef rekken. „Wij vertrouwen derhalve, dat de eendrachtige pogingen der groote mo gendheden Turkije er toe zullen bren gen om zonder verwijl de wijze en definitieve besluiten te nemen, die beantwoorden aan zijn ware belangen; en aan die van de geheele beschaafde wereld. Italië zal op alle manieren tot dien uitslag medewerken, door zich even bereid tot billijk vredesvoorwaar- den te betoenen, als besloten in den I kortst mogelijken tijd lot don vrede te dwingen." i D« Marokko-overeenkomst. In de H um a ni t maaki 't Fran- sche socialistische Kamerlid Jaurès de opmermng, dat de officieele tekst van de overeenkomst n i e t de bepa ling bevat dat verschillen over de uit voering zullen worden beslecht door HBT HOF VAN ARBITRAGE TE •S-GRAVENHAGE. die bepaling stond wel in de gepubli ceerde officieele uittreksels. Waarschijnlijk is deze arbitrage-be paling opgenomen iu eeii der half-ge- heimo annexeu, dio aan de tractaten zijn toegevoegd. Maar op die methode is wel af le dingen, want de arbitrage- bepalingen hebben dan niet de waar de. die zij zouden hebben, zoo zij plech tig en openbaar zijn afgekondigd. EEN NADEELIG VERDRAG VOOR DUITSCHLAND. De bekende journalist Th. Wolff schrijft in "t Berliner Tage- b 1 a 11 een artikel, dat de aandacht vraagt. Hij schrijft: De grenzen van Komerun zijn door de van Frankrijk verkregen gronden 1500 K.M. langer zeworden. Wij be ginnen en wij eindigen in mcerns- e-ronden, waardoor ceen spoorweg kan worden aangelegd. De militaire macht zal door die vergroot© grenzen op het dubbele moeten worden ge bracht. Jaarlijks zal voor dat doel 5 miJlioen mark moeten worden uitge trokken. De Fransche concessie-maat schappijen zijn in Juli 1910 tot een fu sie overgedaan, die nog voor de eerste 20 jaar alleen met de Fransche regee ring te maken heeft. Erger dan dit is, dat bij den aan leg van een kaarvaanweg, die het Noorden van kamerun van het V esten naar het Oosten doorloopt en een lengte van ongeveer 300 K M. heeft, met afstanden van tel kens 30 K.M., Fransche militaire stations mogen worden opgericht. Er zijn dus ongeveer tien militai re stations mef de Fransche vlag op Duitsch grondgebied, wat op do inlandsche bevolking een zon derlingen indruk zal maken en voortdurend aanleiding tot con flicten zal kunnen geven. Gisteren is de Duitsche Rijksdag bijeengekomen, maar de interpellaties over Marokko werden uitgesteld tot morgen. Donderdag. Dan zal er ver moedelijk heel wat los komen, want er Is blijkbaar veel ontevredenheid in Duitschlund over de diplomatieke ne derlaag van D.uitschland in 't Marok- k o-geschil. De algomeene opvatting is, dat Duitschland voor de keus stond OORLOG OF EEN NADEELIG MAROKKO-VERDRAG. In den Bondsraad is de oorlogskans ter sprake gekomen. Behalve den generalen staf werd ook den marinestaf gevraagd of hij gereed was voor den oorlog. De generale staf beantwoofdde de ze vraag toestemmend. Daarentegen verklaarde de staf der marine, dat om tegen de Engelsch-Fransche vloot met succes te kunnen optreden, Duitsch land nog minstens tien groote pant serkruisers., zou moeten hebben. Dit antwoord hoeft een zeer grooten invloed uitgeoefend op de gezindheid van de Duitsche regeering tot het handhaven' van den vrede. Officieel wordt deze lezing van 't ge val ontkend, 't Zou ook al te vreemd zijn, indien men de juistheid officieel erkende. IN DE FRANSCHE KAMER herinnerde Brisson aan de mannelij ke kalmte van het land gedurende de Fransch-Duitsche onderhandelingen. Zoo toonde het land, dat het zich be wust van zijn kracht is en van het geen het wilde. (Langdurige toejui chingen.) In Frankrijk is men dus meer tevre den I DE SULTAN VAN MAROKKO heeft 't Fransch-Duitsche verdrag goedgekeurd. Natuurli'k gedwongen 1 Db opstand ln China. Do revolutionairen verzekeren, dat zij ook de steden Talifoe. Yóen-chang- foe en Yoenan-fae genomen hebben. ALLE AMBTENAREN WERDEN VERMOORD. Generaal Woe, onlangs benoemd tot 'gouverneur van Sjansi, werd in zijn slaaptent bij Sjiüsi utsjvraag door 30 iVianisjoes vermoord. De moordenaars i ver&laaraeh bij hun arrestatie, dat oo in het geheim was overgegaan, tot do rebellen. Joeuii S»i ïvai is door de Nationale Vergadering formeel tot minister-pre sident benoemd. Het bericht, dat de keizer van China gevlucht zou zijn, wordt niet beves-j tigd. Wel wordt uit Peking gemeld, j dat een menigte prinsessen en andere 't aanzienlijke dames een toevlucht heb ben gezocht in de buitenlandsche ne derzettingen. ALGEMEEN KIESRECHT IN ENGELAND. De minister-president heeft verze kerd, dat 't volgend jaar een wet in behandeling komt, om aan eiken „bo na fidevolwassen inwoner 't kies recht toe te kénnen. Over 't vrouwen kiesrecht wordt niets in de wet ge zegd. indien 't Lagerhuis dit kiesrecht evenwel wil, dan kan 't nog daarin gevoegd worden. Stadsnieuws Installatie tan Be Duurte- Commissie. Op het door ons gedaan verzoek heeft de Burgemeester de pers in de gelegenheid gesteld, om, in afwijking van hetgeen bij de gewone Commis sies geschiedt, de installatie van de z-g. Duurte-Commissie. die gisteren middag te vier uur in de voormalige Raadszaal ten Stadhuize plaats had, bij te wonen. De vergadering bekrachtigde het voorstel van den Burgemeester, om de pers het officieele gedeelte der eerste bijeenkomst te doen bijwonen, uit overweging, zooals Jhr. Boreei zei, dat dere zaak er een was van zeer groot algemeen belang. Omstreeks vier uur, toen de Burge meester de vergadering opende, wa ren de volgende tien leden aanwezig Raadsleden: Dr. H. D. Kruseman, J. H. Bregonje en Mr. J. N. J. E. Hearkens Thyssen; Ingezetenen: Mr. Joh. Enschedé, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, G. v. d. Most van Spijk, voorzitter der Haarl. Handelsvereenf.ging, A. J. II. baron van Lynde'n, voorzitter van Weldadigheid naar Vermogen, P. Kalbfleisch, voorzitter der Vereeni- ging van Gemeenteambtenaren, J. Gerritsz, voorzitter dor Arbeidsbeurs en C.« E. van Biklerbeek, hoofdcorres pondent de'r Coöperatieve Vereeni ging „Voor Allen" der H. IJ S. M G. L. II. Verwey, patroon-voorzitter van de Kamer van Arbeid voor Vco dings- en Genotmiddelen, en H. Sou- verein, werkman-voorzitter dezer Ka mer. Later kwam ook het elfde Commis sielid, Mr. Joh. Enschedé, ter vergade ring. Burgemeester Boreel ving zijn ope ningstoespraak aan rnet de mededee ling. dat hij geenszins van plan was een lange toespraak te houden, maar toch wel eenige woorden te willen spreken, om namens het Gemeentebe stuur den leden der Commissie dank te zeggen voor hun bereidverklaring, om het lidmaatschap te aauvaarden. Verder had de Burgemeester niet zoo heel veel te zeggen, merkte hij op. om dat in den z.g,. voorlooper van den Raad do meenmg van 11. en W. om trent deze zaak reeds was uiteenge zet,. oen uieening. die geheeleuai die van Jhr. Boreel weergaf. De historie van de zaali behoefde spr. niet breed voerig in herinnering te brengen, merkte hij op. De Burgemeester slip te daarom alleen aan, hoe de heer Bregonje in den Raad de aandacht van B. en W. op deze aangelegenheid gevestigd had, hoe B. en W. daarop doordenkende, gekomen waren niet hun voorstel en de Raad dit aangeno men had. Intusschen mag de taak der Commissie geen gemakkelijke ge noemd worden, vervolgde spreker. Daartegenover staat, dat zij nieuw is. Dit is het aantrekkelijke daarvan. Bouwstoffen voor het werk der Com missie 2ijn nog niet aanwezig, omdat het hier een nieuw-opgekomen zaak geldf. Door de droogte van dezen zo mer is de gedachte aan de duurte .der levensmiddelen opgekomen. Daar om zijn er geen gegevens, waaruit geput kan worden. Verder wees de heer Boreel er op, dat elke stad, elke complex van ge meenten-eigenaardigheden beeft. Wel- hëersehte ook elders droogte, ook in het buitenland, maar de Commissie moet bij de opvatting van haar taak toch rekening houden met de eigen aardigheden van deze streek. De.moeite, welke de Commissie zich getroosten zal, zal niet verloren zijn. Spreker herinnerde hierbij aan de ge schiedenis van het Werkloozenlonds. De heer -\iodoo en eenige anderen wa ren eens jaren geleden bij spr. ge weest. om liem op deze zaak te wijzen. Uit dien arbeid is later de goede rege ling van de werkloosheidskwestie ge volgd, die men nu in de Gemeente heeft. Daarna tot het werk der Com missie overgaande, zeido de Burge meester geenszins wenken aan de Commissie te willen geven, daar deze irriUtLLBTON De killo corridors op en neer loo- peiui, vroeg Edmund 'Orlopp zich af, of er nog eer of ridderlijkheid in Frankrijk was overgebleven. Zelfs de tafels met resten van een lunch er op. open boeken, gebroken kinder speelgoed hoo duidelijk spraken zij van pluimstrijkers en lafaards 1 Zonder de gedachte aan Dolores en haar moed, zou zijn karakter in opstand zijn gekomen tegen zoo'n vernederend schouwspel. Maar nooit kou hij kwaadspreken van een stad, die hem de gelegenheid had gegeven, Dolores te leeren kennen. Zulke overpeinzingen kwamen bij hem op, terwijl hij de groote gang op en neer liep, wachtend op het woord, dat hem zou vertellen, dat de Kei zerin wilde toestemmen in de eenige krijgslist, die haar zou kunnen red den voor de huilende wolven 'n het park banedon. Hij had haar eon uur tijd gegeven maar het begon er uit te zien, of een uur te veel zou zijn, en dat er haar nog maar enkele mi nuten overbleven. Zóó dicht was het gedrang om het paleis heen, dat hij er niet meer naar durfde kijken. Nooit hadden zijn ooren zulk orimensclielijk geschreeuw en zulke bedreigingen gehoord. Toen Dolores weer uit de particu liere vertrekken terugkwam, scheen hij oen moeilijk jaar van zijn leven ie hebbon doorgemaakt. En tocli was zij maar een kwartier ongeveer weg geweest. En vroeg hij haar, zijn stem bevend van ongeduld. Hare Majesteit zal gaan, was het kalme antwoord. Zij is geheel gereed. Zij heeft nooit verstandiger ge handeld. Luister niet naar die woes telingen. Er is nog tijd genoeg, als wij voort maken. Hij sprak met zachter stem, terwijl het dappere meisje begon te beven, toen zij de woede der menigte hoor de, en voorteekenen van den aanval met een donderend geweld door het gebouw weerklonken. In de meening, dat hun prooi hen ontsnapt was, tier den de menschen als krankzinni gen onder het geschreeuw van „Zij is weg zij zial ontsnappen loop do deuren in dood hen allen 1" Van de schildwachten was het grootste deel gevlucht.eenigen ver borgen zicli in de kelders, uit angst voor hun leven anderen waren zon der te blozen naar den vijand over- geloopen Generaal Bourbaki en Monsieur Nigra waren bij de Keizerin, en Ma dame Le Breton hielp haar. Dit groepje nu was in den grooten corri dor bijeen, en wendde zich met een meelijwekkende smeekbede tot den eenigeu man, die kans sclieen te zien hen te redden. —Mademoiselle Morizon heeft ons over uw vriendelijke belangstelling gesproken, zei generaal Bourbaki, terwijl hij zich aan den zwijgenden Engelschman voorstelde. Het antwoord was zeer karakteris tiek. Ik zal u dankbaar zijn, generaal, als. er een betere gelegenheid is. U zal nu Hare Majesteit een grooten dienst doen, door haar naar het Plein St. Germain Auxerrois te ge leiden. Ik vrees, dat het de eeruge deur is, waardoor wij weg zullen kunnen komen en die menigte daar is niet gescliikt om naar ons te luis teren, zooals Hare Majesteit wel zal begrijpen. De Keizerin hoorde hom onbewo gen aan. Waarvan Parijs haar ook beschuldigd heeft, nóóit van lafhar- tiglieid. Zooals zij daar stond, ter wijl er tienduizend voor de poorten van het paleis stondon, die haar dood wilden, verried, zij geen ontroering, schrok zij niet terug voor dat ver schrikkelijk oordeelwas zij nog al tijd de majestueuze figuur uit het Keizerrijk. En door ha3r moed opgewekt, be gonnen de mannen weer te hopen, en zeiden, dat zij haar vrijheid mot hun levens zouden koopen. Zij verlieten zonder verder uitstel den corridor, en gingen de galerij aan het einde daarvan binnen. Ont vluchten door ten andere poort, dan die op het Piein St. Germam Auxer rois uitkwam, was onmogelijk. Een dichte menigte vulde de kleine bin nenplaats bij bet Pitna du Carrousel; het park was een mensclienzee ge worden, huilend en tierend door een menscheiijk onweer. Geen bedreigin gen alleen dreven hen zwijgend en bevend verder. Juist toen zij de Tuile-, riën verlieten en de groote galerijen van het Louvre daarachter binnen liepen. moesten de deuren het voor de Roodmutsen opgeven, en stroomde de wraakzuchtig© menigte het ge bouw binnen. W'eg met Madame Badinguet 1 Doodt haar 1 doodt haar I Hun kreten weerklonken door de ledige kaniers, en zondor dat zij het wisten, was hun prooi geen honderd passen van hen af. Een vreeselijke reis had dat kleine gezelschap te maken eerst door de galerijen van de Tuilerièn toen door het oude Paleis van het Louvre. Een reis zondor «Judo scheen het door vei laten zalen, langs groote, kale gangen, zelfs over binnenpleinen en langs vensters, vanwaar de menigte gezien en haar woedende kreten ge hoord konden worden. Terwijl zij voortliepen, was Dolores aan Orlopp s zijde, en haar vragen waren dezelfde als die hij zich van het begin van deze stoutmoedige wanccling gesteld had en waarbij zooveel aan het geluk werd- ovorgela- ten. Zou Morizon er zijn met het rij tuig Zou de menigte de Keizeriu herkennen als zij buiten kwamen Met bevende lippen werden hem deze vragen gedaan en hij durfde ze nauwelijks ie beantwoorden. Arm and zal weten van Boe groot belang hel is, zei hij, de straten hebben hem daarvan op de hoogte gebracht. Als het volk haar herkent welnu, dan moeten wij onze uiterste krachten inspannen. Blijf dicht bij mij als wij naar buiten gaan. Ik zal mij er des te sterker door voelen. Dolores. Het was voor het eerst in zijn le ven, dat hij haar zoo noemde. Haar antwoord was een blik, die geen woorden noodig had, om haar vast besluit en moed uit te drukken. Het geheele gezelschap was nu vlak voor het- venster in de Oostelijke Galerij van het Louvre komen staan, van waaruit meer dan drie honderd jaar geleden de krankzinnige Karei op de rampzalige Hugenoten had ge schoten. Van hieruit kon men het Plein St. Germain Auxerrois, met een groote menigte menschen er op verzameld, duidelijk zien. Er was geen teeken van Ann and of van een rijtuig. Edmund Orlopp wierp begeerigo blikken op de overvolle straat, maar hij durfde Dolores geen deelgenoot te maken van de gedachten, die hem ontroerden. Zij hebben Armand in de Rivoli- straat tegengehouden, zei hij snel. wij moeten een ander rijtuig zien te vinden. Ik zal het Hare Majesteit zeggen. Dolores beefde- bij die woorden, ma ar zij deinsde geen oogenblik te rug voor hetgeen noodig mocht zijn. Hier drongen, evenals aan de ven sters van de Tuilerièn, de geluiden van rauwe stemmen tot hen door, maar niet met die heftigheid, die zij verwacht hadden. Het was een bijna onverschillige menigte, ofschoon één enkel woord haar in een woedende kon veranderen. Wij moeten een rijtuig vinden, herhaalde Orlopp, ofschoon hij in het diepst ran zijn hart geloofde, dat alles verloren was. Ik zal naar buiten gaan en er een zoeken. Je moet wacbton, totdat ik terug kom, Dolores. Neen, zei ze met nadruk, ik ga met je mee, Edïnund. (Wordt vervolgd!

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5