volkomen vrijheid van handelen hoeft. I Als het ml] echter geoorloofd is. zegt spr.. om oen opmerking te maken, dan wilde ik zoggen, dat het veld der eco nomische belangen, waarover zich het werkgebied der Commissie uitstrekt, zoo groot is. dat men wel eens bij het onderzoek te ver van huls zou kunnen geraken. Er is al op gewezen, dat de hoogere prijzen zouden kunnen veroorzaakt zijn door andere omstandigheden dan do droogte, b.v. door oen verhoogden levensstandaard. Wanneer men derge lijke vragen na zou sporen, zou dit te ver leiden. Do taak moot door de Commissie ©enigszins nuchter worden opgevat. De vragen moeten zijnBe staat er behoefte aan hulp Kan men helpen en wie moet men helpen? Men moet zich tot die vragen beperken, met het oog op den naderenden win ter. Niet alleen moet men rekening houden met Gemeentewerklieden, maar ook met andere kringen, want de huishouding der Gemeente omvat alle Gemeentenaren, ook andoren dan de werklieden. Hot Handsstuk was gestold op een laag diapaison wel was dit stuk niet geheel in mineur geschreven, maar toch was dit zoo gesteld, omdat B. en W, begrepen de moeilijkheden, waar-: voor do Commissie zou komen te staan. Evenwel, B. en W. meenden1 toch. dat men in dit opzicht niets on beproefd mocht laten. Aan de benoe ming dezer Commissie was oenig ge vaar verbonden, omdat sommigen denken, dnt men -door de benoeming der Commissie reeds is gekomen in het Beloofde land. Dat is nog niet 't geval. Wanneer de Commissie tot de conclusie komt, dat geen nadere voor etellen door de Commissie kunnen worden gedaan, dan kan dit teleur stelling wekken. Dit zou echter niet fair rijn, tegenover de Commissie, die geheel vrij moet zijn in haar conclu sies. Daarna zeide de Burgemeester, dat B. en W. zich bereid verklaren, om aan do Commissie inlichtingen te ge ven. Ook spreker, als 'hoofd dor poli tie, zou gaarne alle inlichtingen ge ven. die men van hem in die qualileit zou kunnen vragen. In het eind zijner toespraak zeide Jlir. Boreel, dat het in de bedoeling van 13. en W. lag, on* Dr. H. D. Kru- 8eman uit te noodigen het voorzitters schap der Commissie te aanvaarden. De leden der Commissie stemden daarmco door applaus in. De Burgemeester eindigde zijn toe spraak met de leden nogmaals te be danken uit naam van het Gemeente bestuur voor do aanvaarding van het lidmaatschap der Commissie en wenschto hun succes met den aan te vangen arbeid. (Applaus). Dr. II. D. Kruseman betuigde thans namens de Commissie den Burgemees ter dank, niet alleen voor zijn tegen woordigheid. maar ook voor de wel willendheid, waarmede hij wenken had gegeven en medewerking had toegezegd. Spreker stelt er prijs op, cm te vorklaren, hoezeer de Commis sie het waardeert, dat het Hoofd der Gemeente zooveel belang stelt in de taak, die de Raad haar opdraagt. De Burgemeester heeft reeds opgemerkt, zeide de heer Kruseman. dat de taak der Commissie geen gemakkelijke is Gegevens moeten verzameld worden Omtrent den tegemvuordigeu toestand, maar ook moet men nagaan, hoe de toekomst zal zijn en zinnen op midde len. die in een mogelijken noodstand moeten voorzien. Spreker verheugt er zich over, dat een élite-corps van per sonen uit allerlei omgeving, en van allerlei positie, hem ter zijde zul slaan in zijn moeilijke taak. Met bereidverklaring om hot voor zitterschap te aanvaarden, eindigde Dr. Kruseman zijn toespraak, die door do vergadering met applaus werd be antwoord. Hierna verliet de Burgemeester de bijeenkomst, waarop de Commissie in huishoudelijke vergadering overging. Gegund. Het herbouwen van het Inwendig uitgebrande perceel Nieuwe Groen markt 18, is ondershands gegund aan den aannemer C. A. M. Jonck- bioedt Lz., alhier. Aanbesteding. De Génie heeft aanbesteed: lo. Bestekken 181 en 182. Het ma ken van bomvrije gebouwen met toe- behooren in de forten aan den Nek- k er weg en bij Spijkerboor. Raming 1 364.350. Ingekomen 9 b.Ijette'n.. M:a- ste inschrijver de heer N. Blanken voort, Haarlem, f 421.610. 2o. Bestek No 183. Het maken als boven (5e g«t.) bestaande in het le veren van plaatijzeren douren en blinden. Raming f 9350. Ingekomen 7 biljetten. Minste Inschrijver W. T. Blom, Haarlem, f 7766. Uit de Omstreken SCHOTEN. BEGROOTINGSZITTING. Dinsdag vergaderde de Raad in vol tallige zitting. Dn beter-bezoldigde ambtenaren en beambten der Gemeente hadden gere- questreerd om ook te mogen deelen In do bepalingen, die genomen zijn ton gunste van de werklieden, beamb- ten en ambtenaren met lagere 1 ionen, dan vijftien gulden per week. wat den loontoeslag betreft. Zij vroegen, om ook in die bepalingen to laten ueolcn, de ambtenaren en beambten, die meer dan 115 per week verdienen. Dit loon bedrag is uok voor den toeslag der werKJieden bepaald. De VOORZITTER stelt voor, om dit verzoek door B. en W. te doen prae- adviseoren. Do heer VERTON Als wij 't in de volgende vergadering krijgen. De VOORZITTER Dat kan 'k niet beloven, want ik hen voornemens de ze week (Donderdag) den Raad weer bijeen te roepen. De heer VER TON neemt er dan ge noegen mee, maar wijst er op. dat aan de lager bezoldigden reeds a. s. Zater dag de bijslag zal worden gegeven. I r blijkt bij deze discussie oen mis verstand to bestaan, doordat de heer Verton van meaning is, dat alleen ambtenaren en beambten, die minder dar 15 verdienen een toeslag vragen, wat reeds in een vorige zitting is toe gestaan. De zaak is echter, dat ook de beter bezoldigden een toeslag vra gen. De zaak werd ter vergadoring niet opgelost. Dat zal dan wel in de vol gende vergadering gebeuren. Dit misverstand was oorzaak, dat er een verwarde en scherpe gcdach- tenwisscling ontstond. Do heer WOLFF had nl. aangedron gen op dadelijke behandeling van liet verzoek der ambtenaren. De VOORZITTER zeide daoroj), dat hij waarschuwen móest tegen zulk een manier van hals-over-kop-boltunde- lon van dergelijke voorstellen. Deze Gemeente, aldus sprak de Voorzitter met nadruk, mag niet doorgaan op den weg. dien men nu opgaat. Men kan wel allerlei dingen, in verkiezings- lokalen en verkiezingscouranten be loven, maar men kan niet doorgaan met deze dingen, want dat laat de toe stand dor Gemeente niet toe. Do hoer OLIE zinspelende op het in terview van den Burgemeester van Schoten, door onze Redactie, zeide niet onder den indruk van dat artikel te zijn. Wat de Burgemeester nu zei, omtrent belofte in verkiezingscouran ten enz., accepteer ik niet, zegt spre ker. Do VOORZITTER wij.st op de negen voorstellen der nieuwe leden om den fin. toestand der Gemeente te verbete ren. Bv. wil men de kosten van het trouwen veranderen, maar op een ma nier, dat er geen cent meer in de Ge meentekas zal komen. Misschien weten de hoeren 't beter, maar spreker zou 't beter gevonden bebl>en. wanneer de nieuwe leden zich eerst eeni.ee maanden hadden inge werkt in de zaken. De heer OLIE vindt de beraadsla gingen niet heel aangenaam. En hij had niet gedacht, dat de Voorzitter den leden met deze zaak lastig zou vallen. De VOORZITTER; lk heb den in druk gekregen, dat de menschen nu zullen denken: „Nu komt er een gou den-regentijd". Do lieer VAN STEEN wederom doe lende op liet artikel in ons blad, meent, dat de Burgemeester don toestand van Schoten te donker hoeft ingezien. Hij gelooft niet. dat 't zoover met de Ge meente is. als de Burgemeester aan den journalist heeft gezegd. Br wordt geklaagd over den hoogon Hoofd. Om slag. Spreker heeft berekend, dat wan neer do aftrek van f 300 op f 400 wordt gebracht, het percentage slechts rij zon moet tot 2 pCL Rijst de aftrek tot f 450, dan behoeft 't percentage slechts tot 2.2 pCt. te stijgen. Voert men pro gressie in dan kan men van f 40U tot f 800 belasten met een percentage van 2, van f 800 tot f 1500 mot een pCt, van 2 1/2 en voor hoogere inkomens met 3 pCt. Spreker meent, dat do boestand dus nog beter is. dan hij hij inlijving bij Haarlem zou zijn, waar men 4.65 pCt. zou moeten beialen bij een aftrek van f 500. Het voordeel is wel het onder wijs in Haarlem, maar dat weegt niet op. tegen de hoogere belasting. Daar zou 't percentage, bij inlijving, spoe dig op 5 komen. Spr. meent bovendien, dat Schoten nog wel meer bronnen van inkomsten heeft. Hij ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet en meent, dat Schoten wel zijn zelfstan digheid kan behouden. Tenslotte betoogt spr., dat de aan slagbiljetten te laat werden rondge zonden. De VOORZITTER wü de opmerking over het belastingpercentage in ver band met den verhoogden aftrek na-; der bestudeeren. Hij antwoordt nu echter op de opmerking omtrent het te laat bc-zorgen van do belastingbil jetten. Dat komt, omdat er te weinig ambtenaren zijn. Die er zijn, werken buitengewoon ijverig, hoewel hun be zoldig ing niet zoo groot is. In deze gemeente moeten bijna 2300 aanslagbiljetten opgemaakt worden met één manusje-van-alles, om in lichtingen in te winnen. Do lieer VAN STEEN Ik maak geen aanmerkingen. Do VOORZITTERIJ maakt een opmerking, die ik beantwoord. Wan neer men hakt op alles, dan moet ikj er cp wijzen, dat men van dut alles geen last zal hebben, als liet Schoter kwartier bij Haarlem wordt gevoegd. Daarvoor moot men dan ook wat meer belasting over hebben. Do hoor L100Y: Wij zijn nog bozig met. het praeadvies over het verzoek der ambtenaren. Nu heeft de hear Van Stcon al het woord govoerd ove'r de~algemee'ne beschouwingen. De VOORZITTER: Pardon, de hoor Steen sprak naar aanleiding van t adies der ambtenaren! Besloten wordt nu 't praeadvies van B. en W. te vragen. N:ot in de volgende, maar in de daaropvolgen de vergadering zai nu van praöadvies gediend worden. Begrooting voor de Gas- fabriek. Do Commissie tot onderzoek van de Begruotrngen merkt op, dut zij bij den tegen woordigen toestand der geldmiddelen geen belangrijke ver anderingen zal voorstellen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat 't noodlg zal zijn te streven naar vermeerdering der ontvangsten. Be pleit wordt het nut van een commis sie, die een betere belastingregeling zal voorbereiden. Deze zai dan ook do nieuwe voorstellen kunnen be spreken. Aangedrongen wordt op tijd'ge ver meerdering van schoolruimte en de instelling van een commissie voor het Lager Onderwijs, die dan ook het HeThalingsonderwijs en Uitgebreid Lager Onderwijs zou kunnen re gelen. B. en W. hebben hierop oen Me morie van Antw. ingediend. Zij heb ben geen bezwaar togen eon Belas- tingcomnvissle, maar zij dringen aan op een iualigo en kalme wijzo van. het regelen der financieel© aangele genheden en waarschuwen togen het doen vaü veel uitgaven. Met verwondering hebben B. en W. vernomen, dat men aandringt op plan non voor schoolbouw, omdat B. en W. reeds stads eenlgon tijd plannon voor een nieuwe 9chool heb ben ingediend. Een commissie voor het lager on derwijs achten zij overbodig. Men schijnt zich in do Commissie een verkeerde voorstelling van een Plaat selijke Schoolcommiss.e te maken. De heer HOOY merkt op, naar aan- le.diing van het artikel in Ilaarl. Dag blad, dat do Burgemeester tegenover don HaarL journal .st het hoofd hooft laten hangen. Spreker had gemeend, dat B. en W. na de conclusies van de Begrootiugscommissie iueer opgewekt zouden zijn. Immers, die Commissie wil niets in do Begrooting wijzigen. Wat de heer Fiihrhop heeft gozegd over den financieelen toestand, doet spr. vragen: „Hebben we hier altijd maar 't geld over den balk gegooid*? Zijn we er niet altijd gekomen en wordt de l>evolk.ng van Schoten niet meer én moer draagkracht g?" Spre ker is eï daarom voor, om ook wo ningen voor meer gegoeden ie laten bouwen. Do Burgemeester heeft, blijkens 't artikel in Haarl. Dagblad Schoten voor do keus gezet: Schoten ingelijfd bij Haarlem of Schoten in 't Armen huis. Het eerste acht spr. niet in "t voordeel dor Schotenare'n, immers dan wordt hot percentage van den Hoofd Omslag van 1 1/2 opgevoerd tot 4.65. En wordt Schoten ingelijfd bij Haarlem, dan kan d t percentage nog we? met 1 1/2 stijgen, wordt in dit bi ad gezegd. Wel is waar wordt dan de aftrek verhoogd, maaY dit weegt daar niet tegeai op. De inlijving bij Haarlem zal wel eens komen, maar op dit oogenblik behoeft dit niet. Ook behoeft Schoten nog niet In 't Armenhuis terecht te komen. Ten slotte vraagt spreker voor het volgond jaar meerdere werklieden aan de Gasfabriek ;'n vasten dienst aan te stellen. De heer VERTON sluit zich hierbij aan en beioogt .n den breede, dat wanneer tegenover de vier vaste werk lieden acht losse arbeiders atui de fabr ek zijn, de voordeelen van het werkliedenreglement feitelijk worden weggenomen. Als de heer Verton breedvoerig over deze zaak uitweidt, vraagt de VOORZITTER om deze zaak liever bij de artikelen te behandelen. De heer VERTON: Elk vogeltje zingt zooals 't gebekt is. Do VOORZITTER: Ik vind, dat u t a:l heel mooi doet. De lieer VERTON geeft nu gevolg aan den wenk van den voo'rz.tter, hoewel hij hog over de rechtspositie der werklieden wilde spreken. Do heer DE BRAAL dringt er op aan, dat de Directeur der gasfabriek meer zal wikken en wegen. Tot nu is de verhouding tusschen directeur en personeel goed geweest, maar spr. is bevreesd, dat dit in de toekomst minder zai worden. Spreker ontkent de waarheid van een mededooliiig in een der couran ten, dat do Directeur zich door de Ge meentewerklieden en met, gemeente geld een mooien tuin zou hebben doen aanleggen. Dat is niet waar. Integen deel komt den D.recteur lof toe, dat hij voor zijn rekening dezen hoek zoo heeft verfraaid. De heer VETtKOOY dringt aan op de aanstelling van een belastingamb tenaar. Nu wordt er niet genoegzaam de hand gehouden aan de inning der achterstallige gelden. Over 1910 is nog f 1714 van de f 9761 te innen. De belastingschuldigen zijn daar voor nog n.et vervolgd. Dit duurt te lang. Op verzoek van den Voorzitter zal de héér Verkooy dit punt hij de arti kelen tér sprake brengen. Do VOORZITTER heeft de woorden van don heer Hooy met genoegen ge hoord. Hij heeft de mede dadingen aan Haarl. Dagblad gedaan in een oogenblik van landerigheid. Spreker was korzelig geworden, omdat hij door 't optreden van de nieuwe Raads leden den indruk had gekregen, dat dezen duchten „Jullie hebben niet ge noeg vooruitgezien", terwijl toch B. an W. en de Raad altijd, zooveel mo gelijk hun best hebben gedaan, om de zaken goed te behartigen. Spreker herinnert aan de reeds door B. en W. ingediende schoolbouwplanuen. De zaak vordert naet hard hij de autoriteiten. B. en W. zullen nog eens aandringen op inlichtingen. De lieer HUOY brengt thans hulde 'aan Dr. Öotmar voor do bolunglooze wijze, waarop deze de Schotenoreh heeft ingelicht, omtrent de diphthe- ritis. Daardoor is de voot tgung dezer ziekte in de gemeente belemmerd. De VOORZITTER sluit z oh hierbij aan en merkt op, dat Dr. Ootinar, de schoolarts, wel niet altijd aangena me ervaringen heeft opgedaan. Begrooting s-a r t 'i ik o 1 en. Voorgesteld was, om aan den gas- iltterboas f 50 mee* te geven. De Begrootingsoomnussie stelde voor dozo salarisverhooging uit te stellen tot een latere algeheele rege ling. Aldus we'rd besloten. De oommissie wilde den lantaarnop stekers f 25 meer geven. De VOORZITTER bestrijdt dit voor stel op grond van eeü topport van don Gasdtrecteur, die zich boklaagt, dat do Commissie niet bij hem, doch bij het personeel inlichtingen Inwon. Daardoor zijn onjuiste opgaven ver kregen. De hoer HOOY merkt op, gcön ei genlijk onderzoek ingesteld te heb ben. Hij heeft zijn opgaven gekregen van een lantaarnopsteker. De heer VERTON deelt mee, dat men toch aan B. en W. mcedeelïng heeft gedaan van dit voorstel der commissie. Op oen vraag van den heer VER TON deolt do VOORZITTER moe, dat do proef met een nieuw systeem van verlichting in de Generaal Cronjé- straat komt voor rekening van de firma, die deze proef noemt. Is dit systeem beter en goedkooper, dan zulleii B. en W. voorstellen dit nieuwe stelsel in te voeren. Naar aanleiding van het gesproke ne over den tuin van den Gasdlroc-j teur, zegt de Voorzitter, dat hij zal voorstellen, om aan den D recteur te verzoeken den gemeente-arbeider niet meer te gebruiken voor particulier werk. De man zal er een broodwin- ninkje door verliezen, maar 't blijkt nu, dat liet aanleiding zou kunnen geven tot m'sbrulken, ofschoon dat niet gebeulrd is. De hour O Li li komt daartegen op. Het verhaal hoeft in een krantje „De Volksstem" gestaan. De VOORZITTER: Spreekt u niet van „krantje", dat geeft aanleiding tot onaangenaamheden. De hoor OLIE spreekt thans van een „weekblad". Spreker heeft de oaak toon onderzocht cu toont nu de qui- tantie8, ten bewijze, dat de Gasdirec- teur al 't werk heeft betaald uit ei gen m ddelen. De heer VERTON komt er tegen op, dat men den werkman dit baantje ontneemt Waarom doet men dat, wanneer men overtuigd is, dat er geen mis bruiken begaan zijn? Spreker heeft den man dikwijls in de mid daguren in den tuin gezien en de lieer Verkooy zag hern iu de och tenduren in don tuin werken. De verwarde dscuss-e lost zich eindelijk op door een meedeeling van den VOORZITTER, dat de man geen gere gelde werktijden heeft Later .....ut men nog eens op de zaak terug De heer VERTON merkt bij een volgenden post op, dat hij wat angst vallig was geworden, om opmerkin gen te maken, omdat hij dan een „standje" opliep van den voorzitter. Daarop vatte de ÜORZ1TTEK weer vuur. De lieer Fünrhop merkte op, dat hij goon standjes uitdeeldo, of bedreigingen uitte, maar niet duiden kon, dat men een ambtenaar ver dacht maakte. De heer VERTON zei daarop woér, dat hij geen verdachtmak ixgen had willen uiten. De heer VERTON vroeg bij de Gas- begrooting nog om den Directeur te verzoeken een berekening te willen maken, wat de verlaging van den niuntgasmeterprijs aan de gemeente zal kosten. De VOORZITTER antwoordde, dat wanneer men den gasprijs zou moe ten verlagen, men zou moeten begin nen met do verlaging van den .gas prijs voor de... niet-muntgasverbrui- kers. Want fo.telijk betalen de inunt- gasvérbruikers in verhouding tot de andere gasverbrui.kérs te weinig. In dezelfde verhouding als de niet-munt gasverbruikers nu betalen, zouden de muntgasvurhruikers 8 1/2 cent moeten betalen, in plaats van 8 cent. De heer VERKOOY: Dus hebben we met onze gasfabr ek een strop? De VOORZITTER: Hoe bedoelt u? Do héér VERKOOY: Wel, als wo van Haarlem gas hadden genomen, hadden we 't goedkooper, wat be treft de muntgasverbruikers. De VOORZITTER zet uiteen, dat Haarlem een veel gunstiger verhou ding heeft tusschén de aantallen munt gasverbruikers en nietrinuntgasver- hruikors, dan Schoten. Bovendien Haarlem liooft Indertijd geen gunstig aanbod gedaan. Schoten zou goeta cent geprofiteerd hebben van de gas levering door Haarlem. Integendeel zou men f 7000 per jaar hebben moeten bijbetalen, voor de straatverlichting. Bij de vordere discussie maakt de Begrootingscommissie bezwaar tegen do verhooging van den post uitgaven ten behoeve van de vergrooting der gasfabriek, zonder dat de Raad z.ch daatover heeft uitgesproken. De VOORZITTER ze<t echter uit een, dat dit later kan geschieden. Thans wordt de begrooking voor do gasfabriek goedgekeurd. Gemeentebogrooti ng. Bij de behandeling van den post Ondérwijs, merkt de heer VERTON op, dat de tegenwoordige Wethouder van Onderwijs geen aandrang heeft, om het openbaar onderwijs goed te behartigen, omdat de Wethouder R.- KathoLok la Spreker wil n et zoggen, dat de wetlwwder het openbaar on derwijs heeft belemmerd, maat hij 'wil er op wijzen, dat een Onderwijs commissie de taak van don wethou der kan overnemen. Dan zullen B. en W., die reeds veel te veel werk heb ben, van dit deel va'n hun zorg ont last worden. Do VOORZITTER antwoordt, dat de Begroofchigsoommissie liet karak ter eenér Plaatsel. Schoolcommissie niet goed vat. De wethouder heeft nooit blijken gegeven, dat hij het openbaar onder wijs tegenwerkt. Spreker zelf staat boven de partijen en meent, dat er ook bijzonder onderwijs moot zijn, als dat goed is. De VOORZITTER raadde ten slotte aan, om maar 't voorstel in zake de Ondonvljscommiss.e in to trokken, omdat men 'daarmee nfet bereiken zou wat men bedoelde. Het zou nl. geheel onmogelijk zijn, om die Com missie te belasten met de regeling van uitgebreid onderwijs. De heer LOUWERSE spoorde mee daartoe aan, want verklaarde hij: „Zooals we hier aan tafel zitten is geen van do leden in staat, om het wenk der onderwijzers te booordee- len. Do heer VERTON stak nog eon speech je af tegen de liberalen, die bij de Wethoudersverkiezing op den Roomsch-kath. heör Teeuwen hadden gestemd. Do heer BOX kwam daarop terug bij de Rondvraag, toen de heer Ver ton de vergadering reeds verlaten had, om als spreker te gaan optreden in een nachtvergadering. Wat de héér Verton gezegd had, vond hij niet erg vriendelijk. Bovendien, de stem ming was geheim geweest. Het slot was, dat de heer VERTON het voorstel introk, waarna nog eenig geharrewar ontstond tusschén hem en den heer Olie, die van meening was, dat als een Commissie voor het Onderwijs uit personen van vorsch'l- lende richting moest bestaan, het toch ook wéér niet aanging, om een wethouder van één richting te heb ben. Hierna ontstond oen discussie over het Werk! 'edenfonds. De hoor VERTON' wilde bel hier heen leiden, dat alleen vakvereeni- gingen gesteund zouden worden. De VOORZITTER inoeiii echter, dat uiet- georganiseerden ook menschen wa ren en dus geholpen moesten wor den. De hoer VERTON repliceerde hierop, dat tegenwoordig iedereen lid van oéu vakorganisatie zou kun nen zijn, waarop de VOORZITTER weer vroeg of ar dan ook een vakver- eenlging van vakloozen bestond. De VOORZITTER antwoordt den heer Verton, dat als het op wenschen aankwam, spreker voor zich zou wen schen, dat Armenzorg geheel zou worden afgeschaft. In plaats daar van zou men dan een belasting kun nen leggen op de hoogere inkomens, om daardoor iedereen, die werken wilde, in staat te stellen om te wer ken. De heer VERKOOY wilde de in komsten versterken door de honden belasting te verdubbelen. Op verzoek van den VOORZITTER zal de hear Verkooy later met 'n voorstel daartoe komen. De heer VERKOOY trachtte ook de marklgelden te vertweevou- d gen, omdat van de marlet alleen Be- verwijkers en anderen, maar meestal iiïet-Schotenaren, profiteeren. De VOORZITTER meende ook hier weer, dat dit niet aanging zonder do verordening te wijzigen. De heer VERKOOY beriep zich terecht, doch tevergeefs, op Haarlem, waar men een dergelijken budgetpost ook ver hoogd had, maar 't baatte n et: de VOORZITTER ontkende de mogelijk heid van behandeling op dit oogen blik. .Vermelden we nog, dat alle inge komen verzoeken om salarisverhoo- gi'ng, ook die van de onderwijzers en de agenten aangehouden werden, tot dat een algeheele salarisherziening aan de orde komt. De Begrooting we'rd ten slotte vast gesteld op een bedrag van f 99.508.75 in Ontvangst en uitgaaf. Het laatste punt der agenda was een voorstel om een geldleoning aan te gaan van f 25.000, om de Sehalk- burgerkade te dempen. Er gingen stemmen ïu den Raad op, om dit punt aan te houden met 't oog op den financ'eelen toestand der gemeente. Man achtte den toe stand der gracht nog niet zoo, dat de demping geen uitstel zou kunnen lij den. Do VOORZITTER merkte op, dat men aan den toestand in de om ge ring niets verbeteren kén. De jongens zouden de straft tsteenen in do gracht gooien. Men hooft dan een gracht vol steenen en een berooide kas. De heer OLIE w 1de nog een Com missie van advies benoemen, maar de Raad besloot met 8 tegen 4 stemmen tot demping. Voor stemden de heeren De Braai, Cobelens, Van Steen, Verkooy, Hooy, Wolff, Van Schie en Teeuwen. Tegen stemden de heeren Poth, Louwerse, Olio en Box. De heer VERKOOY wilde bij de rondvraag maar eventjes een motie aangenomen hebben, wat de voorzit ter tijdiig belette. VELSEN, GEMEENTERAADSZITTING.. De Raad is Dinsdagmiddag oin 1 1/4 uur onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer Mr. H. VER LOREN VAN THEMAAT, bijeengeko men. Bij opening der zitting zijn do hee ren Schuitemaker en Mulder afwe- zig. Ingekomen is een motie van den heer W. baron Van Tuyll van Seroos- kerken, die or daarin op wijst, dat op 5 November LI. de stoompont de fect is geweest, waardoor het vor keer over hot Kanaal een uur is ge stremd geweest, de kerkgangers niet tijdig de kerk konden bereiken en de stoomtram bijna een ernstig ongeluk was overkomen, waarom adressant B. en W. wil nitnoodigen, een en an der ter kennis van de Regeering to brengen en haar te verzoeken, maat regelen te nemen ter verzekering van een geregeld verkeer. De VOORZITTER stelt den heer Van Tuyll voor, liever een dergelijk verzoek van den Raad te doen uit gaan. Wethouder NETSCHER meent, dat het beter zal zijn, aan het voorstel een alinea too te voegen, om name lijk do Regeering te verzoeken, de pont door een vast middel van ver keer over het Kanaal te vervangen. De heer VAN TUYLL licht de zaak nader toe. Als de „Kennemerland" op dien dag defect was geweest, had men den heelen dag niet kunnen overgaan, want do handpont' was niet in een slaat, dat die gebruikt kon worden. Wethouder VERMEULEN acht het nuttig, dit punt ook in de motie op te némen. De reserve-pont moet toch in orde zijn I De heer VAN TUYLL verklaart op een vraag van don heer Netsche.r, dat hij zich met diens voorgestelde wijziging kan*vereenigen. De motie wordt nu, aldus gewijzigd, ingediend. Besloten wordt, haar in handen van B. on W. te stellen voor praeodvies. Gemeentebegrooting. De behandeling der begroeting, ge schorst in de vorige zitting, wordt voortgezet hü po-'t 131 (uitgaven). De heer LANDEWEF.RD stelt bij de behandeling der laatste onderwijs uitgaven voor, om een bedrag van f 300 voor schoolvoeding en -kleeding beschikbaar te stellen. De hoer DB BOER verklaart, dit voorstel met kracht te zullen steu nen. De heer NET'SCHER verzet zich niet tegen het voorstel, maar meent, dat de practische uitvoering wel eens bezwaren zou kunnen meebren gen met het oog op de eigenaardige constructie dor gemeente, met andere woorden voor het verschaffen van het gewanschte op scholen te IJmui- den. De heer SLTJYTERS verzoekt, dat ook de kinderen der bijzondere scholen in de schoolvoeding en -klee ding zullen deelen. De heer LANDEWEF.RD antwoordt dat „arme schoolkinderen" in den algemeenen zin door hom bedoeld zijn. De VOORZITTER bevestigt dit. Wethouder VERMEULEN verklaart zich teven liet voorstel-Lfmdeweerd en motiveert zijn stem. Het i9 z. i. niet gewen sob t. dat het schoolleven het huiselijk levon gaat verdringen. Als zoo'n gezin to weinig eten heeft laat men bet dan liever in ziin ■geheel steunen. d«n alleen de. kinde ren. Spreker is tegenstander vnn do methode, die in het oude Sparta word toegepastom de kinderen namelijk geheel aan staatszorg over te laten. Als tweede bezwaar oppert de hoer Vermeulen, dat men hier komt zon der een behoorlijk overzicht, zonder uitgewerkt plan. Spreker haalt nog een geval aan van eon trawler-ma chinist, die slecht voor zijn gezin zorgde. Men moet dan maar ingrij pen door middel van de Kinderwet ten. Wethouder NETSCHER voelt wei nig voor dat laatste. Die weg is een zeer lange, de winter kan al om zijn, vóór zoo'n proc 3 beslist is. Een an dere weg is die van 't naar-hct-A rm- bestuur-zendenSpreker noemt, dat een onchristelijk middel, dat dingen als ontzetting uit het kiesrecht o. d. tengevolge hoeft. Het geval van het machinistengozin is gelukkig een groot© uitzondering. Integendeel weet spreker, dat er vele ouders*in do gemeente zijn, die on danks hunne bescheiden middelen alles doen om don kinderen hel noo- dige te verschaffen. Het voorste]-Lande woerd wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. De beer LANDEWEERD komt nu ook weer niet zijn voorstel, om do schoolcommissie te verzoeken, eon onderzoek naar de wenschelijkhcid der instelling van voorbereidend on derwijs in do gemeente te houden, on een pro memorie-post daarvoor op de begrooting te brengen. Wethouder NETSCHER wil ruimte laten voor het particulier initiatief, wijst, evenals Wethouder VERMEU LEN, op de reeds bestaande particu liere bewaarscholen en is er vorder vóór, de zaak door B. en W. ie doen onderzoeken, omdat dit het aangewe zen college is. De VOORZITTER meent, dat men de kwestie m 1 midden zal kunnen laten door een momoriepost voor „kosten van voorbereidend onder wijs" te noemen. Men kan die dan voor eigen onderwijs of voor subsidie bestemmen. Do zaak presseert niet. en kan eerst, worden onderzocht. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht. De heer SCHUITEMAKER heeft de discussie slechts gedeeltelijk gehoord en blijft buiten stemming. Wethouder VERMEULEN Dat kan niet. Dan moet u even uit de zaal gaan De VOORZITTER 't Is niet strikt noodig. De heer SCHUITEMAKER Zoo gaat het ook wol (Gelach). Het voorstel wordt a a n g o n o- me n. Goedgekeurd wordt hierna o. a post 138 (kosten van verpleging, lx-- waking en transport van arme krank zinnigen). die is geraamd op I 6070. Over drieën eindigt de behandeling der uitgaven, die sluiten met oen post-onvoorzien van I 2674.38 1/2. Do totale raming der uitgaven is ver meerderd met I 8991.36, zoodat ze iu totaal bedragen f 246.158.77. Bij post 19 der ontvangsten (schoolgelden) merkt de heer DE BOER op, dat hij de regeling der schoolgeldheffing niet evenredig acht. Z. L moot die progressief wor den in overeenstemming niet do financieele draagkracht der ouders. Spreker wil.nu gocn nader voorstel doen met het oog op den toestand der gemeente-financiën. Wethouder NETSCHER antwoordt, dat tegenwoordig juist wèl rekening wordt gehouden met de omstandighe den van hot gezin. De heer DE BOF.R merkt op, dat de heer Netscher alleen de drie klas sen van het tegenwoordige stel sol kent: vermogende», minvermogenden en onvermogondon. De grenzen zijn -wel wat wijd getrokken. De post wordt aangenomen- De heer VAN RIJN stelt voor. post 21 (staangelden op de -kerm 1st schrappen, met andere woorden «t kermis op (e heffen. Wethouder NETSCHER acht da kermis een volksvermaak en is vóór haar behoud. In een debat er over zal spreker thans niet treden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6