HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, ZAT RDAG II JMOVEMEER 1911 Maarlemsche Handelsvereeniging (Goedgekeurd bij Kon. Desl. van 12 Nov. 1899.) De Uaarleuiscbe Handelsvereeni ging hier ter stede, opger.cht lü Met 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken vau ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeui- guig toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten Ud worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs Btelt, dat de ilaarleinscbe Handels vereeniging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeeJen. die de Vereenig.ug buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan- b.edt, ziju zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie vau f 8.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden le bevorderen, duur onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te muueu en informatiën voor ben in le wiuneu. Uovendieu hebben de leden het reebt het hun gratis te verstrek ken adv.es der Vereeuiging te vragen d.e ook ui proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel eu het beurijf der ledeu. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half jaar worden aun- genoineii, doch slechts bet 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ud 1 1.75 de, halve coulr.butie. UüöïitSKol&orde adviseurs der Ver een. ging ziju de heereu Mrs. Th. de liaan llugeuholtz eu A. H. J. Merens, Spuurtie 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na- mtddus ziju te spreken. Het bureau der Vereenlgtng is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereen iging wordt eeu vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kusten van informatiën naar bu.ten do stad woonuchtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding, luforma- tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Preteulieu op buiten de stad wo nende personen v. orden niet behan deld, wanneer n.et 10 ets. voor porlo- vergoed.ng is toegevoegd. Itunn 1748 mlurinal.én en rechts geleerde adviezen werden in het uf- gelóopei) jaai' gegeven. Aan het kantoor Jausweg 11, zijn thans coupons A 10 cent verkrijgbaar waarop uien bij het Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van her op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. In de maanden September en Octo ber 1911 ziju 57 vorderingen tot een bedrag van f 1499.20 betaald; 11 vor deringen worden afbetaald, 17 vorde ringen zijn uitgesteld. Volgens art 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met. de wijziging van art kei 11 vau het. huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- en Schuldinvordering bureaux en Han- delsvereenig ngen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van legti- matiekaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur eu waar ook verdere inlichtingen zijn te bekuinen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toen van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereenigmg informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informat ën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Van de Residentie en baar bewoners. cxxxv. Het ten ondergaan van de Neder- landsche opera's noodzaakte telkens aan zangers en zangeressen, die ge hoopt hadden er een blijvend middel van bestaan bij te vinden, elders een gelegenheid te zoeken waar zij hun kestje konden verdienen. Trio's, kwar tetten ontstonden en reisden de varie- té's af; het buitenland slokte er ©eni gen op, maar verreweg de meeste na men raken uit ons geheugen, door het verdwijnen uit de groote zangwereld. Ontmoeten we soms, meestal heel ver van de kunst, zoo'n naam, dan herin neren we ons plotseling dat we dien vroeger ook eens aantroffen, onder betere, voornamere omstandigheden. De opera-onderneming van Cateau Esser telde onder haar leden o.a. twee jonge solistenbeiden traden hier eens op als Ulsa en Lohengrin. Na het verdwijnen van deze ope ra raakten ze in bet vergeetboek. Do tenor zong een tijdlang in Pschorr, te Rotterdam, met bege leiding van een damesstrijkje. Sinds dien raakte zijn naam vergeten. Thans is het tweetal hier weer eens bekend geworden. In Flora geeft Janmarts operette- onsemble-voorstellingen en onder de meewerkenden treffen we ook aan de soliste de grand opéra. Van Elsa tot Dnllarprinses en moeder van Das Puppenmddel. De afstand is groot. Den Tenor vinden we in Scala terug in het, revue-gezelschap van Henri ter Hall. In 4, 5 rollen treedt hij op, als Zeeuwsch boertje, als mijn heer, die last heeft van de warmte, als lid van het koor. O Lohengrin, „Mein Valer Parsival tragt seine Krone",,, en ik zing in het koor van een variété. Sic trancit gloria... Ter Hall's revue is ditmaal van min der gehalte dan haar voorgangster. Niet, wat netheid aangaat,. Er komt geen onvertogen woord in voor, maai' het ding lijdt aan absoluut gebrek aan alles wat naar geestigheid zweemt. De fout zit in de hoofdpersonen, Piet en Manus. Die treffen we al aan bij ver schillende voorgaande revues en nu gaat het natuurlijk steeds lastiger, om dezelfde figuren een voldoend aan tal aardige toestanden te rangschik ken. De samenstellers schijnen dit ook gevoeld te hebben, ten minste wat thans ten tooneele komt. is meer kijk spel en koorzang dan gesproken grap pigheid. Het publiek wil dit laatste echter ook en door het teveel van het eerste is een zekere eentonigheid aan de revue niet te ontzeggen. Het gaat vervelen den lieelen avond een koor le hooren, al zingt dit nog zoo zuiver. Een 50 voorstellingen, zooals ge woonlijk. zal ..Schots en Scheef' dan ook wel niet halen. We zijn gewend, dat een revue weinig met haar naam te maken heeft, maar dat er absoluut geen verband tusschen bestaat, was nog niet vertoond, lii dit opzicht is dit nieuwe product eeu unicum. 1-let had evengoed. Door dik en door dun, Nardus en Henri, of Oranjehoven kun nen heeten. Den vorigen Zondag is hier de Vete ranen-voetbalbond opgericht. De be langstelling van de oudjes was enorm en naar de inrichting van den N. V. V. B. te oordeelen, staat hij ste viger op pooten dan zijn voorgangers, die na twee of drie maanden weer ver dwenen. De leiding rust in vertrouwde lianden en daar de leden de grootst mogelijke vrijheid genieten, zal het ge voel van soelen-mcèten, dat jaren ge leden heel wat actieve voetballers al bezwaarde, de veteranen niet druk ken. Is het weer te slecht, ze speien a et, hel void te modderig, ze doen er geen stap op. Een competit.e werd uit den booze geacht, van kompioe nen, ranglijstje wil men niets weten. Het getal gemaakte doelpunten komt er absoluut niets op aan, daar het on- versch.Ikg is wie wint. Zondag weixl bij NoordZuid voor de rust een half uur en er na drie kwartier gespeeld zonder dat een van de menschen, die een kwartier langer tegen den wind op tornen moesten, een kik gaf. Het geheel deed denken aan een wedstrijd uit den heel, heed ouden lijd, toon een voetbalbed zong Je speelde voor je pret, en een scheids rechter was een ongekende weelde". Kom daar tegenwoordig eens om. Wat het vooral zoo genoeglijk maakte, was dat spelers, die elkaar een 10-tal jaren geleden heftig bestreden hadden, thans a's kalme oude heereo weer tegenover elkaar stonden. Ze kraakten soms allebei, de trucs wilden niet meer vlotten: a'. le animosité t was echter geweken. De gemiddelde leeftijd bedroeg 32 jaar; de nestor telde er 47 (en was de vlugste speler van het veld) de jong ste, een broekie, slechts 26. De wedstrijden zullen zooveel mo gelijk "s morgens gehouden worden. In de middaguren van den Zondag legt moeder de vrouw nogal eens be slag op den echtgenoot, zelfs al voet balt hij, en ter wille van den vrede wordt nu in de morgenuren gespeeld. In hoeverre een veteraan dan 's mid dags nog capabel is voor visites ma ken en meer dergelijk fraais, zal de toekomst moeten loeren. Om de betere helften gunstiig te stemmen is bepaald, dat ze donatrice mogen worden A f 1 per jaar. SINTRAM. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor bountwoording vatbaar, in to zonden bij de liedactio vau Haarlem's J'agblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden gelieel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dio niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermeldou Wordt -pen aandacht rescborken. VRAAG. (Van J. J. H., die wij om de zeer groote uitgebreidheid niet overnemen). ANTWOORD. Wanneer u meent dat uwe houding verdedigbaar is of dat u de verordening niet overtreden hebt, dan kunt u zich natuurlijk voor den kantonrechter verdedigen; maar wij golooven niet dat u er veel succes op zult hebben en zijn, eerlijk gezegd, ook. niet van ineemng dat uw voor beeld navolging verdient. VRAAG. Als een man komt te sterven en hij laat een weduwe met minderjarige kinderen uit een vorig huwelijk na, welken weg moet zij dan inslaan om ten spoedigste een voogd over dia kinderen lo benoemen en van hen af te komen, daar er geen middel van beslaan is. ANTWOORD. Dan moet zij zich ter zitting van den kantonrechter ver voegen, met vier bloed- of aanverwan- i ten der minderjarigen, lieist van weerszijden, en de benoeming van een vcogd verzoeken, die dan den boedel kan regelen en verder voor de kinde ren zoigen. liet kan ook met een cer tificaat van onvermogen kosteloos ge schieden. VRAAG. Ik ben in de bedrijfsbe lasting aangeslagen voor f 1,10. Mijn kon is f 13.30 per week. Is dat goed berekend? ANi'W OORD. Ja. er ontbreekt geen cent aan. VRAAG. Ik woon ©ven- buiten de stad en zou guarn© oen vorken willen houden. Mag ik dat doen en moet ik dat aanvragen ANTWOORD. Informeer eens bij den veldwachter, hoe dc Politic-veror dening op dit punt luidt. Wij kunnen dat niet doen. daar u niet meedeelt, in welke gemeente u woonL VRAAG. Zoudt u nnj ook op kunnen geven, waar de Invaliditeitsverzeke ring „Holda" gevestigd is l AN I'M OORD. Het adres isVerzeke- rings-Maatachappij „Holda", Keizers gracht 230, Amsterdam. tlii de Omstreken BENNEBROEK. De R. K. tooiieolvereeniging „Nut en Genoegen" geeft in het laatst der volgende week tooneeluitvoeringen. Opgevoerd zal worden het tooneelspel „Miskende trouw". Na de pauze wordt een blijspelletje gegeven. binnenland HOFBERICHTEN. II. M. tie Koningin-Moeder wordt in den avond van 17 dezer, bij Haar terugkomst van de buitenlandsche reis, te 7 uur 9 min. pee- Staatsspoor te Arnhem verwacht, vanwaar 11. M. dan naar liet Loo vertrekt. De Koningin-Moeder denkt aldaar ongeveer 14 dagen bij de Koninklijke familie te Wijven, alvorens voor het winterverblijf naar de residentie te rug te keeren. PRINS HENDRIK-MEDAILLE. De Raad van Bestuur van dan Ko ninklijken National-en Bond voor Red dingwozen en Eerste Hulp bij Onge lukken „Het Oranje-Kruis", hoeft de Prins Hendrik-medaille toegekend aan de h orna te noemen personen, te zamen uitmakende de bemanning van do te Monster, gestat:onneerde red dingboot voor hun zelfopofferend ge drag bij dc ïeddng der bemanning van het 30 September Jl. gestrande stoomschip „Solo' j de gouden me daille aan Arie Tuk; de zilvoVen me daille aan W. van Gaaien en M. lloogenraaü; die bronzen medaille aan G. van den Berg, W. M. van Antwerpen, Ph. Tuk, M. J. van den Berg en M. Storm. IN EEN KERK INGEBROKEN. In de kerk van Willige Langerak is deze weck ingebroken. Door het voor portaal schijnt men binnengekomen te zijn. Vermist worden het koperen doopbekken met fraai deksel en de koperen lessenaar van den voorzan ger, ©eai zieer fraai en zwaar stuk van den bijbel, die daarop lag, zijn de t twee zware sloten en tw«e hoeken 'afgebroken. Zonderling is het, dat vele kerkboekjes met zilveren sloten ongemoeid zijn gelaten waarschijn lijk is de diefstal gepleegd om liet ge- stolenc als antiquiteit van de band te Men schrijft uit Sittord aan de „Tel" Donderdagnacht werd ingebroken bij den herbergier T„ tevens hande laar in manufacturen, alhier. De vrouw des huizes was wakker gewor den eu meende iemand te hooren. Wijl ze c'.aclit hei zich te verbeelden, sliep ze weer in, doch toen even la ter, 't was 4 uur in den morgen, een wekker afliep, hoorde zo duidelijk iemand in huis, die in zijn baasteen stoel omgooide en daarna ijlings verdween. Door een zolderraam kij kend, zag zij nu den inbreker, die zich met eenigen buit uit de voeten maakte. De vrouw wekte haastig haar maxi en zoon, dezon liepen, wat zij kon den, den dief achterna maar de vo gel was gevlogen. Het bleek, dat hij 3 pakken maiis- kleeren had meegenomen, benevens een overjas en een paar schoenen. Zijn eigen versleten jas en schoenen had de man achtergelaten. Dat de inbreker zich in het huis van T. nogal op zijn gemak gevoelde, blijkt hieruit, dat hij zich nog te goed* gedaan had aan liet ontbijt, dat op de tafel gereed stond voor den zoon, die s morgens vroeg op reis moest, eu tevens aan ren halve flesch port en een fleschje boerenjongens, die nij in "t café vond. De politie werd van een en ander in kermis gesteld. De wachtmeester en een maréchaussée waren dezen middag op zoek en vonden in de z.g. Beemden, niet ver van het huis waar <ie inbraak was gepleegd, eerst een jas en een weinig verder den inbre ker. Deze lag rustig in bet gras le slapen. Het gestolen goed lag naast j he ui. I De man was een zwerver, sedert eenige dagen logeererid in een loge- mentje alhier. Voor de politie was i het geen onbekende. Hij werd naar de gevangenis gebracht, waar hij zijn roes verder kon uitslapen. DE DURE VISCHPRIJZEN. 't Ifcbld. schrijft: De gevolgen van de thans tot het rieden beboerende staking ie LJmui den deden zich in Amsterdam vooral gelden in den vorm van groote visch- schaarschte. De prijzen liepen zeer hoog en zelfs was es bijna geen visoh te bekomen. Ook heden deed de schaarschte zich geducht gevoelen. Er was nagenoeg geen aanvoer (anderhalf kistje schel- visch, een hoeveelheid van een vijf tig stuks, die f 57 opbracht) en ook bij do vischhandelaren in de stad, die niet van de vischhandelaren ter gemeentelijke v.schmarkt, doch "recht streeks uit IJ muiden of van elders hun waar krijgen aangevoerd, was bijna geen visch te verkrijgen. Waar visch een uitnemend voe dingsmiddel is en de schaarschte en met haar verband houdende duurte ook de vischsoortcn, die als volks- voedsel worden geconsumeerd, drukt daar leidt de toestand er toe, dat voor den gewonen man visch op het oogenblik niet dan bij uitzondering is te verkrijgen. Reeds werd de Vraag gesteld of niet het Duitsohe voorbeeld kon wor den gevolgd, en de gemeente op groo te schaal visch zou kunnen betrek ken, die met een geringe verhooging voor de noodzakelijke onkosten zou verkocht kunnen worden tegen nage noeg den inkoopsprijs. Sinds ©enige jaren tracht ©en aantal der groote Duitsohe steden op die wijze het on gerief van den daar heerschenden vleeschnood te bestrijden. Men doet ons echter opmerken, dat zulk een wij-ze van doen in Duitsohe steden met hare central© markten en met eon publiek, dat gewoon is naar d© markt te gaau, slagen kan, doch voor Amsterdam heeft men voor hei slagen van zulk oen handelwijze niet veel kans. Wat nu de oogenblikkelijke schaarschte betreft, de trawlers heb- jben IJmuiden weer verlaten, doch 't [zal zeker midden-volgende week wor- den eer de aanvoer -weder een nor male zal zijn. NED. BOND VAN BOEKDRUKKE RIJEN. In de vergadering te Utrecht ge houden door den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, onder leiding van den heer Stok, waren ongeveer 100 loden aanwezig. Als eerste resultaat in de richting tot vaststelling van een algemeen tarief werd aangenomen een „mini- mum"-tarief voor het drukken van werken in boek-, brochure- of tijd- schriftvorm. In beginsel werd besloten tot in- 1 stelling v an een rechtskundig bu reau ten dienste van den Bond. Aan een commissie werd opgedra gen, te overwegen, voorstellen aan het hoofdbestuur te doen over geza* menlijken inkoop. Aan het bureau wordt opgedragen, een onderzoek in te stellen naar tiet aantal gezellen, dat aangesloten is bij de werkiieden-organisatres. Een voorstel tot aansluiting bij den Ned. Middenstandsbond werd onder luid applaus der vergadering door den voorsteller teruggenomen op prin cipieelo gronden, door den vertrou wensman uitvoerig toegelicht. Een opwekkend woord werd doo"r mr. Vervoert gesproken, om c-ene confe rentie te doen plaats vinden met le veranciers, ten opz.chte der oprich ting van nieuwe boekdrukkerijen. Met algerneene stemmen werd dit voorstel aangenomen. DE RECHTSGELDIGHEID DF.R VERORDENING OP DE WINKEL SLUITING. Naai- 1 Hbld. verneemt, zou de Am sterdam sche Rechtbank de bedoeling hebben te bevorderen, dat nog deze maand eene beslissing gegeven wordt over de tegenstrijd-ge kantonrech- ters-vonnissen, welke de kracht der verordening op de winkelsluiting zoo onvast hebben gemaakt. EEN BOTSING. Gisteren is op het terrein bij d© gasfabriek to Hilversum een asciikar van de gemeente-rein,ging door een kolentrein aangereden. Van den tre:n werden vijf wagens beschadigd; de kar werd zoo goed als vernield. Vau de lieide geie.ders was de jongen bij-' tijds van den bok gesprongen, de voerman zelf werd met de kar mede- gesleurd, doch bekwam wonder bo ven wonder geen letsel. Ook het paard bleef ongedeerd. EEN HONDERDJARIGE. 1 Gisteren vierde mevrouw de wed. Van der Minne te Brielle haar lOOsten verjaardag. Het Dageüjksch Bestuur kwam haar geluk we nschen met dit zeldzame feest en van alle kanten werden haar felicitaties aangeboden. Het carillon der Groote Kerk werd te«r harer eer dezen morgen door den klokkenist bespeeld. DE VLISSÏNGSCHE ST. JACOBS KERK. De aanbesteding der afgebrande St. Jacobskerk te Vlissingeu zal 28 dozer plaats hebben. De kerk wordt geheel in den oorspronkelijken toestand her bouwd; tevens worden de wensohe- lijk gebleken restauraties aange bracht, De kerk moet in Juni 1913 worden opgeleverd. ZEERAMP. Door den storm op 80 September '.verging ©en Vlaardinger logger, waar doör op Ameland vijf huisgezinnen. jVan hun kostwinners weiden be roofd. Er heeft zich daar een com- j missie gevormd, die trachten zal in [den nood te vooraren. Penningmees ter Is de burgereester, de heer J. B. W. Bolomey aldaar. EX. B. SURNUMERAIR DIR. BE LASTINGEN. De Minister van F.nancion heeft (bepaald dat in Februari 1912 to 's-GravenJiage zal worden afgenomen het examen B voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen,-waaraan kunnen deolne- ,men zij die het examen A met gun stig gevolg hebben afgelegd I Op zegel geschreven verzoekschrif- teu om toelating moeten uiterlijk op 1 Januari a_s. bij het Dep. van Fi- 'nanciën zijn ingekomen, vergezeld j van een bewijs, dat de candidaat Ne derlander is, dat hij aan de natio nale militie heeft voldaan en dat hij ongehuwd is. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Hedenmorgen na 't ontwaken Ben 'k ©en wandeling gaan maken. Kijk, de windvaan in <le buurt Scheen wel in de war gestuurd. Draaide naai het Oost en Westen Als een tol. tot zo ten lesten, M ie hoeft het ooit meer gehoord, Beurtlings wees naar Zuid en Noord. Toen 'k te turen stond beneden, Kwam een groenkar aangereden. Maar, o zotternij, de baas Trok die voort met veel geblaas, En de hit zat, half verscholen. Op de kar, tusschen de kooien. En schoon niemand hem die gaf, Knabbelde hij de peentjes af. „Zog reis, vriend", riep »k hem tegen. „Heb je 't ta je bol gekregen Maar dc groenboer, ongestoord. Trok de kar en 't paardje voort, Zoo hen ik. wel wat ontdaan, Maar weer verderop gegaan. Doch teen ik zoo hij het. delen In de buurt kwam van de scholen, Iloordo 'k binnen groot geraas. Of 't een school was zonder baas. Eu jawel, daar »n de klassen Moest de meester zelf oppassen. Zat da&r, tegen wil en dank. Zeer ootmoedig in de bank. En de schooljeugd, vol plezier, Sprong in 'T rond met groot getier. Buiten in een van de stralen Zag ik een agent staan praten. Sprak hem aan en zei „ik gis. Dat het ginds niet richtig is, Kinderen ziet men baasje spelen, Meester beeft niets te bevelen. Nu ik ti dat heb gemeld. Zorg dat de orde wordt hersteld." Maar nauw had ik uitgesproken. Of met een paar zware knoken Greep hij, of 'k een deugniet was, Bii den kraag mij van mijn jas. Eu wou mij. hoe kan 't gebeuren. Naar de Smedestraat gaan sleuren. Roepend „wie onschuldig is. Moet naar de gevangenis, Boeven, zoo zijn mijn bevelen. Moet ik rustig laten stelen." Door een vuistslag van belang Midden op zijn oog en wang. Mocht het eindelijk gelukken. Mij uit 's mans greep los te rukken, En zoo bolde ik, vreemd te moe, Naar de Groote Houtstraat toe. Denkende „als het zoo moet blijven. Kan men wel ten doode opschrijven Onze heel© maatschappij. En mij zelf, helaas, er bij, Eerst oen vaan, die blieft te draaien Als ©en windvlaag nooit kan Dan een groenboer als trekdier En liet paard als passagier. Eindelijk, niet te pardonneeren, Een onschuld ge te arresteeren 1" „Staat", zoo riep 'k, steeds in galop, „Dan de wereld op haar kop Maar nog heel wat gekker zaken Moest 'k heden medemaken Alle winkels in de straat Droegen een heel groot plakaat „Burgers, buitenlui en vrinden, „Wat je in mijn huis kunt vinden, Is volstrekt geen goede waar. Boter kom je elders klaar, 'k Reken veel te hooge prijzen. Wat ik je ook kan bewijzen, Koop dus als je een slimmert bent, Liever bij mijn concurrent." Maar nauw had ik dit gelezen. Of ik staarde als verwezen Naar een winkel in de buurt. Aan een firma pas verhuurd. D' eigenaar stond op de stoep en Deed niets anders maar dan roepen: „Heel de voorraad, wel verstaan, M'ordt hier zóó present gedaan." *t M as een winkel in sigaren. Of er toen ook klanten waren 't M'erd al gauw een druk geloop En de man gaf in den hoop, Tot het in de straat ging smoken, Of een stoomboot was aan 't rookon. Eindelijk zet de man. gesjocht. Op zijn ruiten UITVERKOCHT. Wie zoo zaken wil gaan drijven. Zal wel altijd ar rem hlijveui, 't Gekste is in zoo'n geval. Dat je vraagt„was h ij nu mal, Of ben ik 't Want al die vrinden Schenen X doodgewoon te vinden. In gedachten dus verward. Kwam ik op de Groote Mart En stond naar de klok te kijken. Om den tijd te vergelijken. Maar, o schrik, o ramp, o jammer. Nu werd 't zaakje nog veel lammer, Want met hevig knersgeluid Liep de wijzer achteruit. Schoot van vijven naar de vieren, Om daarna naai- drie te zwieren, Rende fluks toen naar de twee. Altijd verder naar benei. Snelde daarop naar de een en. Och, wat xnaakte 't ding toch boenen I Toen bet twalef zou gaan slaan, Ben 'k van angst op liol gegaan. Maar helaas, met oude botten Moet je niet te veel gaan spotten, Weidra had ik pijn in X lijf En mijn spieren waren stijf. *k Moest eens even om mij kijken, Om niet hijgend te bezwijken, Ach, het volgende oogenblik. Viel ik bijna om van schrik. M'at vertoont zich aan mijn oogen? Woord ik door den schijn bedrogen? Zit een stofje op mijn neus Is het waar, echt. juist en hcusch? Zou 't een droombeeld kunnen wezen Een herinnering lang voor dezen? Neen, 't is juist, maar nooit vermond 't Kruisstraat-huis wordt weer bewoondl De bewoners, zonder schamen. Zitten vierkant voor de ramen. En ik roep uit vol gemoed „Is dan iedereen niet goed Alles wat ik moest beleven, Is hierbij in 't niet gebleven Nauw riep ik die woorden uit, Of daar komt met woest geluid, Een stroom menschen aangeloopon. Liever ware ik afgedropen. Doch de meaigt' sleurt mij mee, Als een woeste golvenzee, „Naar het Pand 1" hoor ik haar schreeuwen. Als een kudde woeste leeuwen. En zoo kom »k dra te land. Bij d' Ontvanger in het Pand. Daar zijn, ja, wie zou X gelooveb'ï Al de ramen oDgeschoven. En de chef en X personeel Strooien geld, bij luid krakeeL B. en W. zijn gaan bepalen. Hoor ik oui mij heen verhalen. Dat vandaag elk eerlijk man. Geld in 't Pand ontvangen kan. Jaren lang moest eik betalen. Nu kan hij wat komen halen." Na X vernemen van 't besluit. Geeft d' Ontvanger bankjes uit. Honderd, zestig, veertig gulden. Die zoo net de kas nog vulden. Honderd handen grijpen graag, 't M erkje gaat volstrekt niet traag. De commies De Klerk moet even Aan 't publiek rijksdaalders geven, Cramer, zijn collega, kwiek, Werpt met guldens naar 't publiek, Roodenburg moet kwartjes strooien, Andrea met dubbeltjes gooien. En A. Koomen heeft het druk Met het halve stuiversstuk. Als ik eindlijk na voel dringen Uit 't gedrang me weet te wringen, Zie ik daar een ernstig man, Dien ik goed vertrouwen kan. „Kunt gij", vraag ik, „mij ook zeggen, Hoe ik alles uit moei leggen Wat ik beden zie en hoor, Kan er werklijk niet mee door. Zijn de menschen maf gewonde Waar is regel Waar is orde Alles gaat vandaag verkeerd. Waarom Mij is X te geleerd." „Maar mijn vriend, hoe kimt gij vragen Zegt de ander, „van de dagen. Die 'k hier was in X tranendal, Is de malste deez' van al. Als ge een oogenblik wilt reek non. Dan begrijpt gij al die teeknen. X Is vandaag, gij weet het zelf. De elfde dag toch van maand elf, Van X jaar elf kan X u \erbazea Dat dit is de dag der dwazen ?"- Toen ben ik naar huis gegaan, Heb niet meer vertxiasd gestaan. Maar wel heb ik het geprezen. Dat zoo'n dag zeidaaom moet wezen. Want voor ons, hoe slim of dom, Komt die stellig niet weerom. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5