NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. De Onzichtbare Vijand 22e Jaargang. No. 3712 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 14 NOVEMBER 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem i.zu if Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Jf/Advcrtentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd0 Zondagsblad, 'vo'or Haarlem I Ó.31X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redacüe600en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap I.ourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. e3|tf Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Buitenlandse!) Overzicht De oorlog tusschen Italië enTurkije Er it veel kans, dat Italië met zijn vloot in Europessch-TurkU» gaat optreden. Turkije neemt tegenmaatregelen voor dat gevat. Alle Italianen in Turkije zulten dan verbannen worden. Hu Turkscbe vloot wordt aangevuld. Turkije traebt Fransohe vliegeniers te buren. Er is groote ellende In Tripolls; cbolera en gebrek aan levens middelen en goed drinkwaier. Van 't oorlogsveld. EEN 'i UIiKSCHK LUCHTVLOOT. Turkije heeft Franscho aviateurs verzocht, bij de troepen in Tripolis als verkenners in dienst ie treden. Het contract loopt over zes maanden, met een maandelijkse!) salaris van 10.000 francs. Na afloop van dezen termijn worden de aviateurs met de oprichting van een aviateursschool te Konstantinope! belast. De C o i' r i c r o d' I t a 1 i a ver neemt, dat te Jeruzalem de, Ilalia.net) girut gevaar loepen en er een bloed bad leien alle Christenen dreigt. DE TURKSCHE VLOOT. V 'ons een Engelsch blad is de di rectie van de werf Ie Newcastle, die ook belast is met den bouw van de Snaansche vloot, in onderhandeling met de Turkscbe regeering over den aanbouw van Turksche. oorlogssche pen. Volgens hetzelfde blad zou Tur kije opnieuw twee oorlogsbodems van Duit'dc hl and hebben overgenomen. Een kijkje in da s.ad Tripolis. Een oorlogscorrespondent schrijft uit de bedreigde vesting Eindelojze transporten oj) ezels, muildieren, op bont geschilderde kar ren belemmeren het verkeer. In de stad overal militaire posten, tlio en kele straten afsluiten. CHOLERA Op do mooiste punten van <Le stad hospitalen. De vroeger belachelijk goedkoope levensmiddelen zijn verschrikkelijk duur geworden. Het allernoudigste zelfs is bijna niet te krijgen. Vroeger moest de stad dagelijks 131)0 armen voeden, thans dringen de bedelaars de stad binnen en bedelen zoo bru taal, als oosterlingen alleen dit kun- De straten aan den rand van de stad zijn bijna onbegaanbaar. De huizen der gegoeden zijn ge deeltelijk voor verdediging ingericht, gedeeltelijk vernield en geplunderd. In de straten liggen overal dooden met bloed bevlekt, een verpestende lucht verspreidend. Onschuldige wan delaars worden eenvoudig, omdat hun weg dien der soldaten kruist, doodgeschoten. De straten zijn gebarricadeerd, ver anderd in loopgraven, afgeschut met sleenen muren en zandzakken. Hon derden vruchtboomen zijn ter hoogte van den grond afgekapt, opdat de Italianen een vrij uitzicht zullen heb ben. Op 200 meter afstands hebben Turkscbe artilleristen zich ingegra ven en schieten voortdurend. Soms slingeren zij twee, drie granaten te gelijk in de overvolle stad, wat veel ellende in de stad aanricht. De vliegmachines van de Italianen zijn niet in staat verkenningstochten van eenige beleekenis te doen over de oase, waarin de Turksche troepen verspreid liggen. (Waarom, wordt er niet bijge voegd). Do stemming onder de Italiaansche troepen is niet meer zoo goed als eerst. De mannen klagen er oven', dat zij in drie weken niet afgelost zijn, dat zij dag en nacht dienst moe ten doen. In de stad schijnt men nu eindelijk te begrijpen, dat den Italianen nog een zware taak wacht en dat de Turksch-Arabische troepen, al zijn zij half uitgehongerd, stand zullen hou den. Tot zoover de oorlogscorrespon dent, Voor Italië geen opgewekt nieuws! 't Optreden van Italiö in Europeesch-Turkije. Do dikwijls officieuse Giornale d'I t a 1 i a constateert, dat het thans zeker is, dat de mogendheden niet van plan zijn gezamenlijk een poging te doen, oni Turkije tot dan vrede over te halen. Italië heeft, nu een week verloopen is sedert de proclamatie der annexa tie, den mogendheden tijd genoeg gelaten om het over een gemeen schappelijk optreden eens te worden. Het moet daarom andere middelen toepassen om Turkije in zoo kort mo gelijke») tijd tot den vrede te dwin gen. ,-,\V ij hebben een week gewacht, maar kunnen en mogen niet langer wachten. De vloot moet actief optre den. Wanneer de mogendheden, bondigenooten en vrienden de gevol gen van DE ITALLAANSCHE VLOOT ACTIE vermijden willen, moeten zij beslui ten thuns Turkije tot den vrede te dwingenzoo schrijft dit blad, blijkbaar de spreektrompet der Itali aansche regeering. Een eigenaardige houding van Ita lië. Dit schuilt de verantwoordelijk heid, voor eveaitueele complicaties, op een gemakkelijke en zonderlinge manier od de mogendheden. In tusschen wordt verzekerd, dat Duitschlaml en Oostenrijk-IIongarije geprotesteerd hebben tegen de Itali aansche vlootactie in de Aegeïsche Zee. De Italiaansche minister van buitenlandse he zaken zou met een krachtig protest geantwoord hebben, zoodat Italië zich blijkbaar niet stoort aan de raadgevingen der bondgenoo- ten. De voorbereiding voor het ten uit voer leggen van de Italiaansche plan nen aan de Klein-Aziatisclie kust duurt voort. Zooals we gisteren reeds mc-ldden, heeft Turkije ook ai maatregelen ge- i nomen. De wateren om de Turksche havens zijn door onderzeesche mijnen heel gevaarlijk gemaakt. De loodsen weien precies waar de mijnen, lig gen, zoodat de koopvaardijschepen ongemoeid kunnen varêii. Bovendien, ais het zeker is, dat de Italiaan sche vJoot komt, dan zullen er nog wel meer mijnen gelegd worden. 't Is waar, met de vloot kan Tur kije niet tegen Italië op, maar eemge goede mijnleggers kunnen een vloot van den vijand zeer groot nadeel toebrengen. En, wat kan Italië anders doen dan de havens blokkeeren en enkele ste den bombardearen Ze zullen 't wel uit hun hoofd laten, om aan land te gaan. In Tripolis hebben ze wel wat geleerd 1 De Turksche ministerraad heeft besloten den mogendheden mede te doelen, dat Turkije onmiddellijk ALLE ITALIANEN UIT TURKIJE ZAL VERBANNEN, ingeval de Turksche eilanden of kus ten worden aangevallen. Dat is ook een dreigement, dat veel gewicht in de schaal legt. Dg opstand la Cbioa. De strijd duurt voort, met wisse lend succes. Te Nanking hebben de revolutionairen het kamp ten zuiden van de stad ontruimd, met achterla ting van geschut, dat door de keizer lijke troepen naar do stad is overge bracht. In de stad is thans alles rus tig. Toch hebben de Engelsche en Duit- sche admiraals aan de consuls den raad gegeven, met hun personeel te vertrekken, daar de oorlogsschepen niet in staat zijn hen te beschermen. Tegen deze overwinning der regee- j ringstroepen staat ook een verlies. I Sjifoe is zonder bloedvergieten in handen der revolutionairen overge gaan. Over het bezit van Nanking is de regeering ook nog niet eens zeker. Dertien Chineesche oorlogsschepen zijn aangekomen, maar hebben geen vlaggen geheschen. Zelfs wordt me degedeeld, dat heden de republikein- sclie vlag van den top zal waaien, Twee kruisers, drie kanonneerboo- ten en oen transportschip zijn het kanaal opgevaren, klaarblijkelijk met de bedoeling de stellingen der opstandelingen te beschieten. Yooan-SjL-Kai is te Peking aange komen. Een dichte menigte stond stilzwij gend langs don weg, dien de stoet doortrok. De orde werd niet ver stoord, maar Yoean-Sji-Kai was ook vergezeld door 20.000 man troepen. Voor hij naar Peking ging, heeft Yoean-Sji-Kai aan den leider der re volutionairen generaal Liyoeanhceng een schrijven gericht, waarin hij de aanvaarding van de constitutioneele monarchie aanbiedt. 'T HOF GEVLUCHT Het N o w o j e Wrem ja bericht, dat de Regent van Cliina zich sedert ceuige dagen met den Keizer te Moek- den bevindt, Dit zou echter geheim worden gehouden. UIT DE DUITSCHE POLITIEK. Uit het feit, dat minister Von Ki- derlenWachter met een Iwl van de Centrum-partij geconfereerd heeft over staatszaken, leidt de publieke opinie af. dat nu do Rijkskanselier t. door den loop van het Marokko-debat. bij de Conservatieven verkorven heeft, hij steun zal zoeken bij het Centrum Of zou het alleen zijn, om dc Con servatieven, door het dreigement uit het blok gestooten te worden, milder te stemmen IN DE FRANSCHE KAMER is het bosk ruit-ëchandaal verder be sproken. De klachten over het kruit werden door de regeering toegege ven, maar tegen overdreven voorstel lingen protesteerde zij. Inlusschen zullen afdoende maatregelen geno men wórden. Ook beloofde de minister ulle stuk ken, op de zaak betrekking hebbende, te zullen publicceren. Het volle licht zal dan over de zaak vallen. DE 'ENGELSCHE POLITIEK. De Unionistische partij koos gister middag met algemeene stemmen den heer Bonar Law tot partijleider. VERKIEZINGEN LN SPANJE. Bij de gemeenteraadsverkiezingen werden van 49 hoofdplaatsen der pro vincies slechts in drie ropublikein- schc meerderheden gekozen. De re geering is door den uitslag der ver kiezingen opnieuw versterkt. De ge meenteraad van Madrid telt nu 28 monarchisten en 28 republikeinen, maar in de meeste dindere steden is de verhouding voor de koningsgezin- den veel gunstigor. Parijsche Brieven CCCI. Over een ontvoering, de zwijgzame politie, mislukte reportage en „la gloriolo". Dinsdag den 31aten October 1.1. kwam Fraulein Entilte Brandt, oud 37 jaar en wonende Rue Adolphe Fo- cillon 11, eeret bij het commissar aat van politie van Saint-Thomas d'Aquin en daarna bij ddn veiligheidsdienst de volgende verklaring uileggen: ,.lk bevond me, omstreeks half twaalf 's mxldugs, op de imperiaal van een tramway, gaande van Fas- sy naar het Stadhu s, op de bank rechts, met het gezicht naar den Sei- ne-kant, toon ik, na den Trocadéro gepasseerd te zijn, komend op het ple.n, waarop ziel) het standbeeld van Washington verheft, oen greep menschen zag, twee mannen en een vrouw, die, uit een huis komend, zich wierpen op een jong meisje, haar ruw omverwierpen en met - geweld slopten üa een egon automobiel, dio op het trottoir statiohneordè. „Een voorbijganger trachtte tus- schenbe den te komen, doch hij kreeg een geweldigen vuistslag op zijn ge zicht, die hem doed neertuimelen. Terwijl hij zich oprichtte, sprong de gene, die hem had geslagen, op den bok der automobiel, d e daarep ji allerijl wegreed. „Het slachtoffer van deze ontvoe ring had aldoor, doch tevergeefs, ge schreeuwd en om hulp geroepen. Zij scheen nvij hoogstens vijftien jaar oud te zijn, want zij droeg nog korte rokken. Zij had een grijzen mantel aan en een witten hoed op. „Versche dene personen, aan mijn zijde gezeten, zijn evenals ik, oogge tuigen van het feit geweest.'' Dat was een kolfje naar de hand der honderden reporters, de te Pa rijs de straten afrennen, lnj dag en bij nacht. Een romantische schaking to Parijs, en overdag, in een bevolkte buurt! Dacht niet edereen, dat de tijd der ontvoeringen al lang voorbij was? Voorheen, ja, voorheen kon men on gemerkt wegkomen of althans zijn vervolgers ver achter zich laten. Maar tegenwoordig, met de snelle verkeersmiddelen, de welgeorgani- soerde pot tie, de telegraaf, de tele phoon enz. enz.... Welk een brutali teit van den onbekenden schaker. Do reporters spalkten hun speur neusgaten wijd open; bewogen hun beenen, interviewden Tevcrgeefsl Niemand uit de aangeduide buurt had iets van het drama gozien. En de politie wist ook van niets. Men begon te gelooven aan een luUlucijiate van de bedaagde dochter uit Germania. Doch den volgenden dag kwamen twee anderen, Franschen ditmaal, goluigen, dat zij hetzelfde hadden gezien. Een hunner wist er nog bij te vertellen, dat de interessante scène had plaats gehad vóór het huis no. 0, Avenue du Trocadéro. Hij had ook getracht het nummer dor limousine op te nemen, doch het voertuig reed zoo enorm hard, dat hij slechte- de achterste cijfers had kunnen onder scheden: 157 of 15 Z. Achter de li- nious.nc, vertelde Jiij verder, stond een taxi-auto, en toen het eerste rij tuig er van door ging, hief een vrouw, die achter was gebleven en, naar beur kleoding, een kamermesje of een gouvernante scheen tc zijn, do armen teil hemel. Ah! zei een snuggere reporter, dat zal wel een k.nematographische opneming zijn geweest. Pardon, er was geen toestel, er was geen operateur en de kreten van het kind waren hartverscheurend, onbedriegelijk echt. De reporters staken hun hoofden bijou en beraadslaagden. Welk een 'inyster e! En de krant dan, de krant mocht die.haar onwetendheid be kennen. Dat nooit! Dan maar naar huis no. 9, Avenue du Trocadéro. Met eenige francs kan men den of de conc.erge zeker wel aan het spreken krijgen... Helaas, madame Delplaee, de con- a.orge, verklaarde slechts: „Tegen half twaalf 's ochtends hoorde ik kreten. Dat kan een over reden hond zijn of een kaïTevoerder, die zijn paard aanzet, dacht ik. Weet ik veel! Ik was ib de keuken, bene den, en ik ben niet naar buiten ge gaan. Ik zag een automobiel, de er van door ging, en eenige menschen, die er in zaten. Ik weet er verder geen akkepit van: ik beu niet nieuws gierig, en verder: zuil En de politie vv st nog van niets. De reporters waren woedend. Daar schuilt wat achter! Men houdt ons voor den gek, ons, de pers! Ongehoordl Ongepast! Maar we laten ons niet op dels kop zitten! Wij moeten en zullen er achter komen! Zij kwamen er dien dag echter niet achter. Den daaropvolgende» dag kwamen wederom eenige ooggetuigen hun verklaringen afleggen; deze kwamen overeen met al de vonge. Twijfel was er niet meer mogelijk: in een bevolkte ouurt te Parijs had op klaarlichten dag een brutale ontvoering plaats ge had! Doch waarom heeft men de scha kers nog niet te pakken kunnen krij gen? Waarem weet dc politie van niets Is misschien... je kunt nooit weten... een familielid van Lépine, den prefect van politie, de hoofdman der scha- kersbeude Waarom houden zich ook de buurt- geuooten voor den domme. De reporters kregen hel benauwd. Wat blécf er over van het prestige der pers Een onoplosbaar vraagstuk, een geheim voor het dagbladwezen kan, mag dat bestaan Het einde der wereld zou nabij zijn- Eindelijk loste zich het raadsel op, echter voor de reporters niet veel eer der dan voor liet groote publiek. De schaker was... de prins Louis in Monaco, zoon van den vorst van dat' rijkje. Het geschaakte meisje was... zijn dochtertje. Het meisje werd opgevoed „door de zorgen'' van haar grootvader, hetgeen haar vader mishaagde, die herhaal delijk zijn voornemen had te kennen gegeven, zijn kind terug te nemen. Vorst Albert die nigt veel fiducie in de pacdagogiek van zoonlief schijnt te hebben weigerde de terugbezor ging en sprak verder, precies als wij len Leonïdas bij de Thermopylae „Kom en haal ze Den 3Isten October 1.1. haalde prins Louis dan ook zijn dochtertje. Met twee zijner vrienden begaf hij zich in de Avenue du Trocadéro en ontvoerde het kind, trots den tegenstand van de gouvernante en het kamermeisje. Deze twee trouwe dienaressen spron gen ook in de auto. Bij het Bois de Boulogne echter werd hun verzocht, af te stijeen, hetgeen zij, de nutte loosheid van heur meerijden besef fend, dan ook deden. De politie was op die schaking voor bereid, daar de grootvader om poli- tionneele surveillance had gevraagd. De politie kon echter niet beletten, dat een vader zijn kind terugnam ze kon alleen tusschenbeiden komen, in dien er gewelddaden werden ge pleegd. De politie had de buurtschap te rechter tijd ingelicht, ten einde te ver hoeden, dat men prins Louis en zijn metgezellen voor brutale apaches zou aanzien en hun min of meer letsel zou aandoen. Ziedaar het geheim FEUILLETON Mijn bestemming dus. .Nu, goede reis. En laten wij nooit weer on vriendelijke woorden over den mist laten hoeren. U gaat toch niet naar het Kas teel Delacroix, dokter Waarom zou ik niet O maar u weet toch, dat niemand, die naar het Kasteel Dela croix is gegaan, ooit terugkomt Laat uw mooie stem dan mijn graflied zingen. Tot ziens, luitenant. Wij zullen in elk geval wat to ver tellen hebben. Hij wuifde met zijn hand naar den verbaasden jongeling, en ging in ga lop den weg naar het kasteel op. De mist was op dit oogenhlik geheel op getrokken en de zon begon te schij nen. liet Kasteel Delacroix was een oud gebouw half boerderij, half bui tengoed zooals er op het platteland van Frankrijk zooveel fcijn. Hét ligt op den rand van dc heuvels, met de met bosschen bedekte hoogten er ach ter, en het groote plateau van de ri vier de Manie voor zijn bouwvallige toegangspoort. Afwisselend door Pruisen en door Franschen gebombardeerd, vertoonde het grootste deel er van groote gaten en afgebrokkelde muren, en de treu rige ken teekenen van oorlogsellende. Maar de klokketoren stond daar nog bijna ongeschonden en toen Edmund Orlopp op de westelijke deur toe- reed, liet een van de klokken boven drie sonore klanken hooren, die een beetje spookachtig door het dal weer galmden. Een snelle blik op de wij zerplaat van de klok zei den dokter, dat zij stilstond op vijf uur. Hij be greep niet, waarom of hoe de klok in beweging was gebracht, tenzij een meriscliolijke hand er tegen geslagen had. De stilte op het groote binnenplein van het kasteel was intens. Orlopp geloofde niet, dat de Pruisen in huis waren, en na zijn paard te hebben vastgebonden, trad hij het huis bin nen. Alles welbeschouwd, was het geluk hem dien dag gunstig geweest. Als de morgendauw met door mist gevolgd was geworden, dan zou zijn nadering naar het kasteel zeker door de schild wachten zijn opgemerkt, zoowel van den kant der Franschen als van de Pruisen. Hier was hij echter op het gevreesde binnenplein, alleen met het geheim. Toen de klok boven hem weer drie trillende slagen liet hooren, en nog drie van een hooger toon van een tweede klok daarop volgden, zou hij stellig aan een vriend, wanneer deze er hem dringend om vroeg, be kend hebben ,dut hij een oogenhlik van angst had, inaar niet aan een vreemdeling. De hal, waarin hij nu stond, was aan den voet van den klok ketoren en hij was er nog geen twin tig passen ver in, toen hij het lijk van een Pruisische» Uhlaan zag lig gen, stijf en strak, met een revolver in de hand, de helm over het gezicht geslagen alsof hij een slag van achte ren had gekregen. En bij dat gezicht hield Orlopp zijn stap in en luisterde als met een jagersoor naar eenig ge luid, dat het geheim zou verraden. Ofschoon een man van stalen zenu wen. mag niet ontkend worden, dat deze doode getuige van onbekende ge varen in het kasteel zooveel indruk op hem maakte als hij niet mogelijk geacht had ooit te beleven. Hoe was die man gestorven Welke onbekende vijand had hem neergeveld Werd het huis bewoond door moordenaars, zooals ieder leger er meebrengt Weer luisterde hij met gespitste ooren naai; eenig geluid of verontrus tend teeken. Verbeeldde hij bet zich of was het waar, dat hij boven een schuifelenden voetstap hoorde, zoo zacht, zoo vreemd, dat zijn hart bons de bij het hooren van dat geluid. Hij zou het nooit hebben durven zeggen. En het werd hem maar al te duidelijk, dat er in dil huis men schen gestorven waren van louter ver beelding. De reputatie van dit huis heeft de menschen gedood, zei hij tot zichzelf. De*dooden, die tien voet diep in den tuin begraven waren, waren de verborgen spoken van hun angsten. Hij was te dikwfils getuige geweest van menschelijk© ellende, dan dat een koud en stijf lijk lang indruk op hem zou maken. En toen hij zichzelf over tuigd had dat de voetstappen alleen iii zijn eieen sterke verbeelding be stonden, hief hij den dooden soldaat van den grond op en de helm op zijde duwend zag hij, hoe deze man gestor ven was. Een of ander ruw en zwaar instrument had hem van achteren ge troffen. Scherp om zich heen kijkend zag Orlopp een grooten, ruwen en af- gebrokkelden steen liggen, en hij was overtuigd, dat dit het wapen was. Hij keek op naar den klokketoren, duide lijk zichtbaar door de gebroken lci- steenen en hij begreep, dat do steen losgeraakt was van het ufgebrokkeldo metselwerk daarboven en dat hij waarschijnlijk door een windvlaag naar beneden was gekomen, om den schildwacht te dooden. De waarheid scheen bijna een meelijwekkende sa- tyro op de dwaze verhalen, die er van verteld werden. En toch bleef dat ge luid van voetstappen bestaan. Orlopp nam het lijk van den Uhlaan vol eer bied op en bracht liet naar de bin nenplaats achter het kasteel. Toen keerde hij terug en begon de half ver nielde vertrokken zoo nauwkeurig te onderzoeken, dat er geen kast onge opend. geen hoekje of gaatje onop gemerkt bleef. De klokketoren alleen was hem nog een geheim want een Pruisische bom hud de trap met stee- nen én puin geheel versperd, en door de opening, die overbleef, kon hij niet pusseeren. Hij oordeelde heel juist, dat, waar hij niet gaan kon, niemand in hinderlaag kon liggen en daarom keerde hij naar de grootste van de vele kamers beneden terug en bereid de zich er op voor, daar eenige uren in door te brengen. Als er een geheim van het Kasteel Delacroix bestond, dan reu het hem dien dag gezegd wor den. Op dat punt had hij een vast be sluit genomen. Wel fluisterde een meer heldhaftige stem hem in Waarom het kasteel niet in brand gestoken en er een eind aan gemaakt Er was stroo genoeg om half Parijs in de asch te leggen. Waardoor werd zijn hand dan terug gehouden Door vrees, dat de Prui sen hem zouden neerschieten als hij weggnloppeerde Hij was van het oogenhlik af. dat de oorlog begonnen was, nooit bang voor de Pruisen ge weest. Wat dan Hij wist het niet. Heel diép in zijn binnenste was er misschien een voorgevoel van de waar- beid. Hij verkoos daar geen notitie van te nemen. De klok had geslagen hij meende binnenshuis voetstappen gehoord ie hebben. Het zou mogelijk kunnen zijn dat de wind de klok in beweging had gebracht, en dat de voetstappen enkel maar in zijn verbeelding bestonden. Hij beschouwde het als een bevesti ging van zijn denkbeeld, dat in dezen langen wintermorgen geen van- deze beide kenteekenen herhaald werden. Ofschoon .de uren ondragelijk lang waren, kondigde geen geluid van bin nen hun voortgang aan en hij kon niets anders doen dan voor het groote gebroken vensters zitten, van waar uit men de Duitsche bommen kon zien neervallen op het ongelukkige Parijs, en de luie Fransche soldaten doelloos zien op en neer marchecren. Zoo weinig vrees had hij hiervoor, dat hij, toen het wai later op den mid dag werd, een vuur in den haard aan maakte, en na er een gebroken stoel bij gezet te hebben, het eten opat, dat hij voor zichzelf had meegebracht en zich zelfs de weelde veroorloofde van te gaan slapen. Zijn onverzettelijke wil had besloten, dat bet geheim hem niet zou hinderen. Hij ten minste leed niet aan dio zenuwzwakte, waardoor menschen hun leven verloren, omdat anderen gestoryen waren in het huis dat zij bewaakten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5