NÏEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargaxiy. No. 8713 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 15 november i9ll a Tot de plaatsing van advertenticn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland«1-65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 legels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentie.1 n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telcfoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarae Sz. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDEKDAG 16 NOVEMBER. Orgelbespeling in dc Groote kerk, van 2—3 uur. Kerk der Broedergemeente: Lezing over het Brahmanisme, door dr. A. H. do Hartog, 8 uur. Schouwburg: ..Rigoletto", door de N. V. Opera en Operette v. h. Remb. Theater, 8 uur. KI. Vereoniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Sint-Ravo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Over do Eueha'rescie als sacrament (ge nademiddel). OM ONS HEEN No. 1441 Brieven van liet 34ste Raadslid Aau de Kiezers. Waarde Kiezers, Zóólang ben ik nu al bezig om u, geachte kiezers, op te voeden tot be langstelling in ons Raadscollege en toch zijn er bij de laatste verkiezing Weer nagenoeg elfhonderd van u thuis gebleven. Over zooveel vcrwaar- loozing van burgerplicht ben ik waar lijk zoo ontstemd geweest, dat ik aan vankelijk dezen brief niet tot die elf honderd ontrouwen vvenschte te rich ten. Maar 't gaat niet. Boos wezen op éóia mensch is mogelijk, op twee, drie, vier, vijf, kan een mensch ook nog omvatten, maar wie kan boos zijn en blijven op elfhonderd men sehen het is of je met oen aanloop over 't Spuarne zou willen springen of met een duig van een botervat de aarde omspannen. Daar mijn voorraad boosheid voor zulk een legertje van boosdoeners dus niet toereikend is, wil ik liever pro- beeren hen door een gemoedelijko toe spraak terug te brengen op het goede pud, dat naar de stembus leidt en hier een v oor een de redenen bespre ken, waarom een kiezer niet gaat stemmen. Ik ga nooit, is er een van. Dit is een prachtig argument, dat in hoedanigheid gelijk staat met de verklaring, dut iemand uooit een bruine jus draagt, nooit in een auto gaat zitten ol nooit stroop op zijn boterham eet. Zoo, zonder nadere op gaaf van redenen, valt met „ik ga nooit" niet te redeneeren. Het zonder linge gevolg daarvan is, dat deze soort van kiezers, omdut ze geen te genspraak vinden, hun standpunt met een zekere zelfvoldoening, alsof 't een groote verdienste was, herha len ,,ik ga nooit". Het eenige ant woord van een wclnioenend vriend sou kunnen zijn, om onder een even triomfantelijk ,,je gaat toch!" hen bij de kraag te vatten en naar de stembus te slepen indien daarvan niet moeilijkheden met de justitie het gevolg konden zijn. Zóó zijn er gelukkig met veel. An dere geven wel een reden voor hun wegblijven op: „of je van de kat of van den kater gebeten wordt. een vermaarde volzin, die nooit door iemand wordt afge maakt en dc beleel.enis heeft, dat er toch altijd belasting moet worden be taald, onverschillig of Jan of Piet in den Rand gekozen wordt. Dit heeft de scherpzinnige kiezer zeer juist inge zien, maar waar hij niet bij schijnt, te kunnen is dit .hoe die belastiu- gen besteed worden." Als hij, om een plastisch voorbeeld te noemen, een huishoudster had, die hem voor zijn geld icderen dag erwtensoep niet worst en zoete appeltjes toe en nooit iets anders, voorzette, dan zou hij een andcfo zoeken, die het geld op aange namer manier wist te verdeelen. Dit geldt de kiezers, die nooit naar de stembus gaan. Er ziju er een mas sa. die af en too gaan, wanneer ze cr lust in hebben. Blijven ze weg, dan zijn daarvoor tal van redenen, de eene nog zwakker, dun de andere. Bijvoor beeld ik ken de candidate u riet. Ja, wanneer iedereen met Raadscan- didaten een zak zout moest hebben gegeten om op hem te gaan stemmen en precies weten, wie zijn tantes zijn en hoe zijn grootvader heette, dan zouden aspiranten naar het Raads lidmaatschap nog moeilijker te krij gen wezen, dan nu al het geval is. De kiesverenigingen doen wat ze kun nen en zenden afdrukken van por tretten van hunne candidaten rond, die vrijgoed lijken, al zijn ze soms van wat ouden datum, omdat iemand, die in de termen valt voor Raadscandi- daat, gewoonlijk geen lust meer heeft zich te laten kieken. Andere motieven zijn de candi- daatisgeen geboren Haar- 1 e m m e r. Het schijnt onbillijk, daarvan den man een verwijt te ma ken en onverstandig, hem daarom niet te stemmen, zoolang niet vast staat, dat alle geboren Haarlemmers genieön en alle geboren niet-Haarlem- mers domo-oren zijn. Tot heden heb ik zoo n stouto bewering nog niet verno men. Men kan vreemdeling in Haar lem wezen en toch niet geschikt zijn voor Raadslid men kan er alle straatjes en slapjes kennen en toch een leek wezen in de gangen van het gejneentebeheor. Ook dit bezwaar snijdt dus geen hout. Er zijn er nog veel meer, die ik zou willen samenvatten in één groep verlegenheidsargumenten Hel regent zoo, liet is zoo koud, het is zoo warm, ik heb kies-, hoofd- maag- buikpijn. het stembureau is zoo ve.r, ik kan niet uit mijn werk. Van deze soort excuses behoef ik niet veel te zoggen, oihdat ieder wel weet, dat hij, zijn hart goed peilende, op den bo dem daarv I niets anders vindt, dan; „ik heb er geen zin in." Welnu dan, phalanx van elfhonderd, leger van wegblijvers, betert uw le ven. Geeft u voortaan de kleine moei te, den candidaat te gaan stemmen, die u de beste toelij kt. Of die u als de beste wordt aanbevolen door men- schen, die- gij vertrouwt. Bedenkt, dat stemrecht is stemplicht. Slinkt gij ontrouwen, tot duizend, negen- acht- zevenhonderd, smelt weg tot niets 1 NA deze algemeene beschouwing, die ik helaas na elke verkiezing had kunnen houden en die dan ook met de laatste niets uitstaande hoeft, kom ik tot deze verkiezing en begroet den heer Elffers als nieuwen collega. Mis schien komt hij even te laat in den Raad, omdat de duurte-commissie pas benoemd is, maar zoo hij aan haar arbeid niet kan meewerken, de gele genheid tot eyentueele critiek blijft open. En daarbij zijn er nog onder werpen genoeg, die belangwekkend genoemd mogen worden. Daar is bij voorbeeld de vraag, of er werkelijk iets spookachtigs in ons Stadhuis be staat, of er kans is, dat ook de oude, vergeelde naperassen zullen gaan spo ken en om maar iets te noemen, het groote dcek van het beleg van Damia- te in de oude Raadszaal, in beweging zal gaan komen wat een lawaai zou dat geven Dan iser nog het voorbereidend onderwijs, dat verschillende Raadsle den willen laten geven aan heel klei ne kindertjes, hoewel zij zelf nooit voorbereidend onderwijs (wel te ver staan in gemeen te beheer) hebben ge noten, de vraag hoe unze ingezetenen het zekerst en veiligst kunnen worden gebracht tot het opgeven van hun wa re inkomen, en zoo meer. Maar liet meest actueele is de bewaking van !t Stadhuis, die geen dag en geen nacht (vooral geen nacht )meer schijnt te kunnen wachten. Merkwaardige dingen tref je in de wereld aan. De eene nachtwaker doet het werk al een jaar of lien en de an der is er ook al een poosje bij en dat ze nu bane zouden worden, daar wil len ze niet van hooren. Allebei zijn ze politieagent geweest en dus min stens evenveel mans, als de politie agent, die nu mee moet. Of zit de cou rage alleen in de uniform? Dan zou den. om die spookachtige schilderijen van Frans Hals in bedwang te hou den, misschien in de vier hoeken van het Museum opgevulde uniformen kunnen worden neergezet. Als iemand een vrouw uit een raam ziet vallen en blijft staan om haar op te vangen, is zoo iemand dan bang Daar zullen geen drie kiezers j a od durven zeggen. Welnu, die man is de oudste nacht waker zou die nu vrees koestoren vcor schaduwen Kiezers, ik groet u allen zeer. HET 34ste RAADSLID. Voor copie conform J. C. P. Stadsnieuws Brongslionw. Ons wordt thans medegedeeld, dat de heer J. II. v. Oort, pachter van het gebouw „Odéon" te Amsterdam ook pachter is geworden van het Bronge bouw. Wij hebben reeds een exposé gege ven van de wijze waarop de heer Van Oort denkt het Brongebouw te exploi teer en. TOURNéE KELLY EN LAGEMAN. Men schrijft ons In het eind dezer week zullen Kelly en La gem an, de kluchtspelers van Amsterdam, eon soirée geven in den Schouwburg alhier. Met deze soirée beoogen zij geenszins het geven van „kunst", doch uitsluitend het pu bliek een genoeglijken avond te be reiden. De drie stukjes van A. Rey- ding zijn schetsen, waarin het ko misch effect bereikt wordt door de ty peering en de kwinkslagen, terw ijl het slotstukj© „De Gebroken Spiegel" overal grooten bijval verwierf own rfe uitermate komische co verrassende situaties Ter afwisseling van h*t programma zal vei der optreden de Hollandse he soubiette Louise Fleuron. BLOEMBOLLENCULTUUR. 31 December ontstaan er twee vaca tures in het hoofd bestuur der Alge meene Vereentging voor Bloembollen cultuur. In de vacature-J. Roes is door de afdeelingen Bennebroek-Vogelenzang, Heemstede, Roelofsarendsveen en Warmond gesteld de heer W. G. Droog, te Haarlem door Beverwijk en Uitgeest de heer K. Brasser, te Uitgeest door Wassenaar en Castri- cum de heer J. H. M. Balvers, te Hil- legom, door Ilillegom en Overveen- Bloemer.daal de heer G. J. van Meeu wen, te Heemstede (die evenwel ver zocht heeft, geen stemmen op hem uit te brengen) door Noordwijk de heer Th. Koelman, te Beverwijk. In de vacature j. Koomen Llzn. door de afd.eeMagen Beunebroek-Vo gelenzang, Beverwijk, Heemstede, Overveen-Bloeineud., Roelofsarends veen, Uitgeest, Warmond en Wasse naar de heer L. H. Koolhoven, te Bloemendaaldoor Ilillegom en Noordwijk de heer R. Veldhuyzen van Zanten Gzn., te Ilillegom, en door Custricum de lieer Th. A. Koelman, te Beverwijk. OVER CALVIJN. Dr. A. H. de Hartog beeft een nieuw werk over Calvijn geschreven, dat in drie deel en zal uitkomen. Dezer da gen zal het eerste deel verschijnen. De titel van het werk s: Noodzakelij ke aanvullingen tot Calvijn's Insti tutie. SCHAAKWEDSTRIJD. Ter viering van haar 15-jarig be staan hield gisterenavond het Haar- lemsch Schaakgezelschap den aunge- kondigden bliksem wedstrijd. Er werd gespeeld in groepen van vijf personen, zoodat ieder vier par tijen moest spelen en één vrije ronde had. Iedere to seconden moest wor den gezet, zoodot voor een heeien zet 40 seconden werd gebruikt Als men iedere ronde op 30 zotten berekent, duurde zij dus 20 minuien. Er werd door 35 personen gespeeld. Voor iedere groep waren 2 prijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijzen werden gewonnen door de heet en Busé, Bloemzaad, Pieters. Nieuwjaar, Ruigrok, De Boer en J. van Dort. De tweede prijzen door Gruen, Jordan, Schenek, Wiolenga Jr., Groen, Andrea cu Schenk. De heeren Hoogwce en Nyssen spelen voor den tweeden prijs in Je eers'.e klasse nog een beslissings- partij. Er werd zeer geanimeerd gespeeld en veel aardige momenten kwamen voor, want op het geluld van de hel moest onmiddellijk worden gespeeld, zoodat er zeer vaak een grooten „bok" werd gemaakt, zelfs door de eerste klasse spelers. Voor de eerste 10 of 12 zetten had men gewoonlijk tijd genoeg, maar dan kwamen de moeilijkheden hoe langer hoe meer opzetten, de grootste verwarringen kwamen voor, waardoor natuurlijk blunders van de spelers ontstonden en de partij verloren werd Het is een faaie en amusante -vond geweest en het talrijke publiek toon de zich welvoldaan. De volgende week is het de laatste avond van de feestelijkheden, dan komt Dr. Essex* simultaan spelen. Ook dan heeft het pubhek vrijen toegang. De Middaghoogte. Op veelvuldig verlangen zullen de vergaderingen van de vereonig.ug „De Middaghoogte" bepaa <1 blijven op Maandagavond en derhalve nie£ worden verzet op Vrijdag. De te plaat sen advertentie meldt nader datum en onderwerp. AANBESTEDING VAN LEVENSMIDDELEN. Hedenmiddag te 12 uur is door den kolonel-commandant van het 10e regi ment infanterie alhier, aanbesteed de levering van pi. min. 1Ü.0U0 kg. rundvloesch, pl. min. 1750 kg. rund- vet, pl. min. 2000 kg. gerookt en pekei- spek, ten behoeve van het garnizoen over het le halfjaar 1912. 7 biljetten waren ingekomen. Ingeschreven is door Fr. Noot, Amsterdam, voor rund- vleescli en rundvet 70 per 100 kg. M. Mok Haarlem, id. id. 74 cent per kg. J. Kater, idem, id. id. 72 cent par kg. P. Hartel, idem. id. i<L 831/2 cent per leg. F. Oomen. 's-Graveuhage, id. id. 76 6/10 cent per kg. F. Favorue, Leiden, spek 62 cent per kilogr. Hólsken, Kruisweg, Haarlem, id. 71 cent per kg. TWEEDE ZALSMAN AVOND. Aan den tweeden Zalsman-avond zullen medewerken mevrouw Noordewier—Reddiugius, do lieer Willem Andriessen en mejuffrouw M. Jannette Walen (begeleiding). Het programma bevat liederen voor sopraan van Löwc, Schubert, Brahms, v Brucken Fock, Mahler en Hullebroeck liederen voor bariton van Liszt en Summer en Sonate Op. 5 van Brabms voor piano. Dure t ij d. Met het oog op de duurte der tijden is door de hier ter stede gevestigde afdeel ing der Nederlandsche Vereo niging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden" aau alle patroons een rondschrijven fcuricht. waarin de belangen der kantoorbedienden ten deze worden voorgestaan en verzocht wordt, vooral in dezen tijd, die be langen wel te willen behartigen. GFMEENTELIJKE ARREIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 21 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 1 wa genmaker. 4 meubelmakers, 1 mo delmaker, 8 metselaars, 4 opper lieden, 2 stucaloors, 4 wittere, 2 machinebankwerkers, 1 monteurs, 6 grofbankwerkers, I metaaldraaier 9 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 4 burgersmedsn. 2 machinisten, 7 sto kers, 1 electricien, I instrument makers, 2 Koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 2 loodgieters, 1 schoen makers, zadelmaker, 2 kleerma kers, 2i schilders. 8 behangers. 2 stoffee rders, 4 bloemisten, 3 tuin lieden, 7 grondwerkers, i bakkers. 1 banketbakker, slager, 1 krui deniersbedienden, 4 keiluers, 19 ms- gazijnkneebts, 10 loopknechts, 4 huis knechts,sigarenmaker, S kantoor bedienden, 1 boekdrukker 4 letter zetters, 1 lithograaf, 1 binders, 17 losse werklieden 1 dienstboden, 14 werksters, 2 naaisters, i kook sters, 2 huishoudsters, 5 vrou welijke kantoorbedienden, «depi- rant bouwk. opz., steenhouwers voegers, 4 Koetsiers en voerlieden boerenknechts. ONGELUK BIJ HET SPEL. Hedenmorgen te 8 3/4 uur waren een aantal jongens aan den Harnien- jansweg aan het spelen met eenige daarliggende ceniont-putrihgen. De twee 12-jarige jongens D. van Maas en Jan Vlugt, kropen in een der rin gen, waarop andere jongens den r ng wegrolden. Toen de rollende ring tegen een ander botste, v.el hij uit elkaar. De beide jongens werden gekwetst, Maas aan het hoofd, terwijl Vlugt een been brak. De jongens werden bij den kapper Üouwes binnengedragen waar Dr. Ozanga ben verbond. Per brancard werden zo daarop naar de Mnria-Stichting gebracht. Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten. Uit de Omstreken SCHOTEN. GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer F. F. F. FüHRHOP, hield de voltallige Raad Dinsdagavond om zeven uur eerie spoedeischende vergadering. Na een geheime zitting van drie kwartier deed de VOORZITTER in openbare vergadering voorlezing van een door hem ontvangen dagvaarding van Mr. J. H. Thiel, te Haarlem, handelend per procuratie van de Haarlemsche Cred'iot- en Depositobank firma Mees en Rltsema, om op 21 November 1911 te verschijnen in de civiele zitting der arron&issements-rechtbank te Haarlem, teneinde bij vonnis ver oordeeld te women om aan ©isclicrs bij behoorlijke kwijting te voldoen het bedrog van 9612. De Raad machtigde zonder hoofde lijke stemming den burgemeester, om op bedoelde terechtzitting te ver schijnen, en dus in rechten voor de gemoente op te treden. (1) De notulen der beide vorige Raads zittingen werden goedgekeurd na eenige op- en aanmerkingen van min der belang. Nog beantwoordde de VOORZIT TER de in de von&e zitting gestelde vraag van den heer Van Steen (of het werkelijk zoo is. dat er over het vorige jaar een bedrag van f 178C aan belastinggelden oninbaar is ge bleven, en of er nog kans is, dat geld binnen te krijgen De gemeente-ontvanger had eenige cijfers verstrekt, die sprexer voor las. Een kleine f 1000 is verleden jaar oninbaar gebleven, maar sinds 30 Ju ni van dn jaar is er nog f 210 inge komen, zoodot nu rest f 777.29 1/2 176 dwangbevelen zijn m verband hiermee uitgevaardigd. Hierover ontspon zicb eene korte discussie, waarin de lieer VERKOüY vroeg, of er dan geen verder gevolg aan de dwangbevelen went gegeven, en de VOORZITTER opmerkte, dat bet in Schoten niet gemakkelijk is. alles tijdig binnen te krijgen. Er zul len trouwens ook mensclien zijn. waarvan blijken zal, dat er werkelijk niets te halen is In ieder geval wordt er hard aan de inning gewerkt, en spreker hoopte, dat de toestand der gemeente nog eens zóó zou worden, dat dwangbevelen niet meer nocdig bleken (Gelach). De Rondvraag leverde verder geen discussie op, en de openbare zitting werd gesloten. (1) Bij informatie vernemen wc, dat deze zaak zich aldus heeft toege dragen De aannemer Meerman, wien de verbouwing der openbare school was opgedragen, is gefailleerd. Nu Jieb- Iv-n wegens te late oplevering van liet werk B. en W. van Schoten don aannemer een boete opgelegd, en willen die boete verhalen up termij nen van de bouwsom, die door d*ei aannemer aan de Lima Mees en Rit- sema zijn verpand. Mr. Thiel, als procureur der firma, meent dat, af- gozieu van hot recht tot boete-upleg- ging, dezo boete dan toch ten iaste zou moeten kinnen van de termijnen, die de curator in het faillissement- Meerman (Mr. Slingenberg) heeft. Bij de behandeling der gemeentebe- grooting in de raadsvergadering van 7 Nov. werd bij den post Onderwijs door een lid de wenscbelijkheid be toogd van de instelling ©ener commis sie voor onderwijs, een schoolcommis sie dus. Jammer dat de opzet van hot betoog niet gelukkig was en eer geschikt om af te wijzen dan aan te nemen, wat het lid wenschte. Van „een wethouder van onderwijs" te spreken had al weinig zin in een gemeente ols de onze Uitstekend was het argument „dat B. en W., die reeds veel te veel werk hebben, van dat deel van hun zorg ontlast werden Was het raadslid daarmee begonnen en had hij moer kennis van de wet op het L. O. getoond, zeker zou hij zich niet zoo spoedig uit het veld hebben laten slaan door beweringen als: „men zou daar mee niet bereiken wat men bedeelde". „het zou nl onmogelijk zijn, om die commissie te belasten niet de regeling van uitgebreid onderwijs"; of „geen van de raadsleden zou in staat zijn, om het werk der onderwij zers te beoordeelen Met alle bescheidenheid wenschen wij te vragen: Zijn dan in andere ge lijksoortige «remeenten schoolcommis sies nutteloos? Zijn B. en W. ambtshalve als schoolcommissie nuttiger? Zijn die heeren naar het oordeel van een der raadsleden evenmin bekwaam om het werk der onderwijzers te be oordeelen? 't Zou niet vleiend voor B. en W. zijn noch voor den Raad. Niet zoo kwaad bedoeld was het be gin en het einde van de discussie over dit punt der begroeting. De plaatselijke commissie heeft heel wat te doen, als zij artikel 97 der wet op het L. .O behoorlijk wil nakomen. B. en W. hebben 'i daartoe te druk. Deze bewering klemt te meer, omdat Burgemeester ook Secretaris is en feitelijk alléén alles doet wat het werk der schoolcommissie is. De vergaderingen van den Raad, voorafgegaan door die van het D. B., de voorbereidingen voor die bijeenkom sten. de urenlange zittingen, soms tot bijua middernacht, behalve nog aller lei kleine eu groote zaken eischen te veel van de krachten van één per soon, hoe ijverig ook. Te voel werk leidt tot overspanning niet de gevol gen daarvan. Met recht kon er daar op gewezen worden, dat een school commissie wenschelijk, ja, noodig is, om B. en W. te ontlasten van werlc. Bovendien. Er behoeft geen wethou der in die commissie zelfs geen raads lid, als men dat niet verkiest, hoewel 't misschien wenschelijk is. Buiten den Raad kunnen geschikte ingezetenen gekozen worden, P. P. HAARLEMMERMEER. Gevaarlijke hond. De ijzerhuudeiaar Van E., wonende aan den Ringdijk bij den Kruisweg, weid, terwijl hij mot zijn koopmaiis- ivagen ©6ii klant van hem bezocht, door diens hond aangevallen. Van E. werd door het verwoei© beest zoodanig in zijn handen gebe ten, dat hij zich dadelijk onder ge neeskundige behandeling moest stel len de verschillende wonden wer den uitgebrand en verhonden. Van E. zal gedurende eenigen tijd zijn gewone werkzaamheden niet kunnen verrichten. HEEMSTEDE. 2-5 JAAR BROEDER OP „MEER-EN- BOSCU De broeder-kleermaker Kloezeman was vandaag 25 jaar op „M eer-en - Bosch". Daarom was 't vandaag feest in het versierde gesticlwt. Vanmorgen werd broeder Kloezemau ontvangen in een bijeenkomst van bestuur, per soneel en patiënten. Daar werd hij toegesproken door den directeur, Ds. Zeegers, door Broeder Hoekendijk, den heer C. F. Bierens de Haan. pen ningmeester, Ds. C. J. von Paassen, voorzitter van hei Gesticbtsbestuur, e. a. Een Broederkoor en patiënten- koor zongen feestliederen. Den jubilaris werden geschenken vereerd door de Broeders en de pa- tic-men. beslaande uit meubelen. Het Bestuur schonk een enveloppe met inhoud Verder kreeg hij nog an dere geschenken Den geheel en dag heerschte er een feestelijke stemming Vanavond is er bioscoopvoorstelling. Pers-Overzicht DE ZAAK-VAN DER BREGGEN'. In een hoofdartikel schrijft .Het Vaderland" o. a De diagnose van alle drie de offi cieren van gezondheid, die meer rechtstreeks bij het geval betrokkru zijn, bleek u n j u i s t, en die au patient's broeder juist.. Het ait- derzoek ui het militaire hospitaal to Utrecht bracht dit onmiddellijk aan het licht Deze foutieve diagnose van drie mi litaire geneeskundigen is het dood vonnis van den patiënt geweest, im mers wij lezen dat „voor ©en door velschillende chirurgen nuttig geoor deeld ingrijpen binnen 24 uren ra het optreden der eerste ziektever schijnselen, de tiid voorbij was", toen men in Utrecht de diagnose van pa- tiènt's broeder bevestigde. Nu doen zich verschillende vragen voor. Is liet te gelooven. dat de betrokken officieren van gezondheid geen van drieën voldoende voor hunne taak be rekend waren De opleiding, die de zelfde is als van andere geneeskundi gen, geeft geen recht, dit aan te ne men. Gelijken dan mogelijk de verschijn selen der „algemeene darm aandoe ning van niet ernstigen aard", die in het kamp zoo veelvuldig voorkwam, zóó bedrieglijk op die van appendici tis, dat verwarring daarmede de dwa ling verklaart 1 Maar hoe is het dan te vorklaren, dat de broer en de offi cieren van gezondheid te Utrecht on middellijk de jui9te diagnose stel den Of en ziedaar de derde vraag hebben de drie militaire medici, toen het geval dan eindelijk onderzocht werd, dit onderzoek niet uitgevoerd met die zorgvuldigheid, accuratesse en.... onbevangenheid, welke de zorg

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1