NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 3717 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 20 november 1911 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN j ADVERTENTIE N: V--, H„J._ PER DRIE MAANDEN: 'Y .Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cis. Builen het Arrondissement Voor de dorpen'In dm omtrek wa'ar 'eei Agent 'geves'tig'd is ('kom der Va" 1-5 b( ATónneménf^Smp^rataL13"'65 30 Frani^st'dior Nederland I I i i i i i i l\f »<*P«l«-t*n Afzonderlijke nummers0.02}^ Ra fkJÊftOTzm W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem„0.37* J/f Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 IntercommunaaITelefoonnummerderRedactie600enderAdminis(rafie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Btiitenspaame 12. Telefoonnumnier 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandse*! Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. AGENDA DINSDAG 21 NOVEMBER. Orgelbespeling in de Groote kerk, Van 12 uur. Berbtz-School: Vo'rlesungen Deut sche Poesie und Prosa, 8 Uhr. Kruisstraat 4547: Ten toonstelling Teekencollege: Kunst zij ons doel," 104 uur. Sint-Bavo: Cursus in de R. K. g<y ioofs- en zedenleer. Onderwerp: Dc eucharistie als sacrament (genade middel). Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. De veemarkt. In de raadsvergadering van 2G Juli werden B. en VV. uitgenoodigd advie zen in te winnen omtrent 't denkbeeld om de veemarkt voor runderen, scha pen, lammeren en paarden voortaan op Maandag te houden, terwijl tevens overwogen zou worden, of het aanbe veling zou verdienen deze markt le verplaatsen, zoo mogelijk naar een terrein nabij de Botermarkt. Do Kamer van Koophandel en Fa- brelten acht verplaatsing der Woens- dagsche markt naar Maandag niet wenschelijik, omdat zij, die deze markt bezoeken, dan te Amsterdam en te Rotterdam ter markt gaan. Verplaat- Hing naar do omgeving van de Bo termarkt is ook on-gewenscht, omdat het publiek, hetwelk de Botermarkt bezoekt, weinig koopers levert voor de veemarkt. Verplaatsing van de veemarkt naar 't Openbaar Slacht huis is naar het oordeel der Kamer weL, noo«Kg. De havenmeester, tevens inspecteur der markten, wijst er op, dat de vee markt alhier sinds onheuglijke jaren op Woe'nsdag gehouden wordt, en dat zulks verband houdt met 't feit, dat de veemarkt te Amsterda.:- des Maan dags, te Purmerend des iXnsaags, te Leiden des Vrijdags gehouden wordt. Op Woensdag wordt hier ook de kaas markt gehouden en de kaasboeren 'doen dan tegelijkertijd zaken op de veemarkt. Op verschillende practische gronden verklaart do ha\onmeester zich tegen de verplaatsing der vee markt naar de omgeving van de Bo termarkt. B. en W. stellen voor, indien de raad nog bezwaar mocht hebben tegen t' vroeger reeds gedane voorstel tot verplaatsing der markt voor nuchte re kalveren van de Botermarkt naar de Oude Groenmarkt, om bij wijze van proef vocir een jaar des Maan dags op de Botermarkt hokken voor de kalveren te plaatsen, ter voldoe ning aan epn verzoek der verccnig'ng tegen het mishandelen van dieren. De kosten daarvan zijn gering. EEN PROTEST. Men schrijft aan de Tel. De vorige week trad voor dc afdee- Kng Leeuwarden van den Bond voor Christen-socialisten op do lieor Agur Koornslra, propagandist-socreia v.s van den Chr. Mil. Bond, huisvader in het Militair Tehuis te Haarlem. De te Leeuwarden bestaande afdeeling der Chr. Ouderofficierenve'reeuiging heeft, naar aanleiding van dit optre- der, een protest gezonden aan het be stuur van den Chr. Mil. Bond, daar zij meent, dat het lidmaatschap van dien bond en het huisvaderschap itt een militair tehuis niet vcreenigbaur zijn met het lidmaatschap van den Bond van Christen-socialisten, welke het anti-militarisme in zijn vaandel schrijft. „KUNST ZIJ ONS DOEL.' Het Gemeentelijk Tentoonstel])'ngs- huis, meer befaamd onder den allcr- ouschuidigsten maar toch veelbeteo- keaenden naam Huis in-de-Kruisstr., heeft weerom voor een wijl zijn la tente verlatenheid verw.sseld voor prettiger menschehbcdrijf. In de laatste dagen hielden er voortdurend groote verhuiswagens stil voor het groote huis, verhuiswu- geus genoeg in getal om huisraad te j bergen, om het kolossale gebouw te j meubileereu. Maar 't waren ditmaal geen meu belen, doch schi lderijen. Want het is nu een schilderijen-collectie, die in 't Gemeentelijk Tentoonstellingshuis is bijeengebracht. Tentoonstellingshuis! Inderdaad is dit huis, nadat Haarlem het gebouw heeft aangekocht een bo- schavtngsinslituut van dezen aard geworden. Na de bacillen van den heer Have- laar, na de kookkunstige demonstra ties van den heer Blom, na het te- ringsbestrijdingsmateriaal van liet Tuberculose-Museum, is er nu de Herdenkingstentoonstelling van Kunst zij ons Doel, 't teekencollege, dat den eerbiedwaardige)) leeftijd van 90 jaar heeft bereikt, maar in zijn streven nog allesbehalve bejaard doet. Dat bewijst het succès, dat de ver- eenigin-g met deze expostitie heeft. Het teekencollege, dat niet alleen teekent, maar al heel wat. gepresteerd heeft op alle gebieden van picturale en sculpturale kunst, heeft den du'rf gehad om standgenooten uit te noo- digen, hun bezit aan schilderijen- en pastel-kunst af te slaan voor een tentoonstelling ter viering van 't 90- jarig bestaan. De durf! Want men leent nu een maal niet zoo spoedig een zoo kost baar bezit, als schilderstukken dik wijls zijn, uit. Dat de Ilaarlemsche kunstliefhebbers 150 doeken, aquarels en pastels hebben, afgestaan, pleit dus wel voor de sympathie, die het jubt- ioe-ïend college te Haarlem gemi et- Waardevolle sch. 1 der ij en zijn afge staan. Dat wordt wel duidelijk, als i weet, dat deze 150 stukken voör de verzekering op ver over do hon derdduizend gulden zijn getaxeerd. Vanmorgen, loon men nog druk aan 't ophangen, aan 't schilderen e'n nloubilee'ren was, zijn we eens gaan zien. Tusschen do vele ijverige be stuursleden en helpers hebben we hier-en-daar een kijkjo genomen e'n alvast wat genoten van de mooie col lectie, die hier is bijeen gebracht Het verleidelijk, om over die weelde van kunst te gaan uitweiden, maar we willen niet met onzen collega voor beeldende kunst co'nourree'ren, mits dien zwijgen we daarover. Alleen willen we iets zeggen over de verdeeling der expositie. Wanneer men de voorname marme- :n vestibule binnen gekomen -is waar de fleurige groen ingen aange naam aandoen tegen het koele mar mer vindt men te linker- en te rechterzijde de voorzalen behangen met olieverven. De zaal rechts is door 't Ilaarlemsch publiek nog niet, bij vorige tentoonstellingen, betreden. De zaal links geeft toegang tot de groote zaal, waarin een groot getal pastels en aquarellen zijn bijeenge bracht. In het viörde vertrek, waarin men uit deze zaal komt, zijn weer olieverf-doeken opgehangen. Bestuurdere'n zijn er op bedacht geweest, om in de verschillende ver trekken gashaarden te doen zetten, zoodat misères als met de Ilalsen, niet >or zullen komen. Overal in de zalen zijn makkelijke ritjes aangebracht met mooi-kleurigo kleeden gedrapeord. Het zal daar een genot zijn de kunstwerken rustig te bekijken. Er zal wel heel wat bezoek komen, ant het «is wel een groote bijzonder heid, dat men nu werken uit anders- voor-'t-pübliek gesloten particuliere ve'rzameüngen kan bezichtigen. Hedenmiddag opende de heer A. L. Koster, de voorzitter van Kunst zij ons Doel. de tentoonstelling met oen toespraak. PROVINCIALE STATEN. Subsidié n. Gedeputeerde Staten stellen voor (naar aanleiding van een desbetref fend verzoek) om met ingang van 1912 aan de Am bachtsschool te Haarlem een bijorage van 3500 toe te kennen mits Rijk en Gmeente jaarlijks ten minste resp. 7 11.000 en 7000 beschikbaar stellen, en een bijdrage van 250 te geven voor den behangcrscursus. mits Rijk en Gemeente jaarlijks ten minste resp. 700 en ƒ400 beschikbaar stellen om (naar aanleiding van een des betreffend verzoek) de jaarlijksche bij drage aan de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, ten behoeve van lutar teekenschool, met ingang van 1912 van 200 op 500 te brengen. Dit met dien verstande, dat Rijk en gemeente dan jaarlijks ten minste resp. 2000 en 1000 beschikbaar moe ten stellen om aan de typografische studieclub „Alkmaar" ten behoeve van haar win- tercursus in typografisch vak tee ke nen 30 jaarlijksche bijdrage te ge ven mits Rijk en Gemeente resp. ten minste 100 en 55 beschikbaar stel len af te wijzen het verzoek van liet be stuur der Vereeniging voor vakoplei ding in het kleedermakersbedrijf te Haarlem, ojn subsidie voor een op te richten vakschool voor kleedermakors (do Ilaarlemsche Raad heeft een der gelijk verzoek afgewezen) om aan de Ned. Kapperspatroons- vereeniging te Amsterdam een jaar lijksche subsidie van ƒ190 te geven, mits Rijk ton Gemeente ten minste ieder 290 beschikbaar stellen om aan de gemeente Texel een bij drage van 1150 's jaars in de kosten der op te richten zeevaartschool toe te staan, mits het Rijk jaarlijks ten minste 2250 beschikbaar stelle om niet af te wijken van de gewoon te om aan proeftuinen geen provincia le subsidiën in de exploitatiekosten te geven, en dus af te wijzen het verzoek om een jaarlijkseh subsidie ten behoe ve van den proeftuin te Aalsmeer Jaarlijksche toelage. Gedeputeerde Staten stellen voor om aan den met ingang van 1912 eervol ontslagen commies ter provin ciale griffie G. Petri van genoemden dag af een jaarlijksche to-elago van 250 te verleenen. Verkoop van grond. Gedeputeerde Staten stellen voor hen te machtigen om aan C. Baas te Ouder-Amstel voor ƒ250 een stuk grond aldaar, groot 215 vierk. M.. te verkoopen. alsmede den mede-eigen dom, groot 88 vierk. M., van de pro vincie in twee naastgelegen percee- len. Wijziging polder reglement. Gedeputeerde Staten stellen voor om art. 5 van het reglement van bestuur voor den polder het Hoorn der Nieuwland aldu3 te wijzigen, dat dit luidt „Het grondbezit, voor de stemgerechtigdheïd vereïscht, wordt bepaald op één hectare, zullende hij die meer dan 3, doch niet meer dan 6 hectaren heeft twee stemmen, die meer dan 6 doch niet meer dan 10 hectaren heeft, drie stemmen en die meer dan 10 hectaren heeft vier stemmen hebben. (Bij de thans nog heerschende regeling is het grondbe zit voor stemgerechtigdheid bepaald op 1 hectare, terwijl met is bepaald, dat meer grondbezit recht op meer stemmen ceeft. Gebruik van loodhou- dendeverven. Ged. Staten stellen voor. om, gezien verschillende adressen, hen uit te noo- digen het gebruik van loodhoudende bij de provinciale werken zoo veel mogelijk te beperken en in de be stekken voor uitvoering dier werken te bepalen, dat 't loodlwit moet wor den betrokken van een fabriek, die het gemalen in zuivere lijnolie aflevert, dat het droog afkrabben en droog puin en van met loodhoudende verven bestreken vlakken, voor zooveel dit naar het oordeel der directie moge lijk is, moet worden vermeden. Verdediging Noordzee- k ust Ged. Staten stellen voor, om lo. de verdediging van de Noordzeekust ten Zuiden van de plaats, waar de zorg vcor de Hondsbossche zeewering door het hoogheemraadschap zal worden aangelegd, en onderhouden, tot de noordelijke errens van Rijnland, recht streeks ten laste der provincie te bren gen en 2o. buiten beschikking te la ten het door 't bestuur van eerstge noemd hoogheemraadschap aan deze Diefstal. De politie heeft de 22-jarige winkel juffrouw M. van M opgespoord. Zij hoeft, toen zij bij den winkelier in witte goederen in de Zijlstraat in dienst was, onderscheidene goederen weggenomen. Op de goederen is be slag gelegd. VERZETPLEGEND PUBLIEK. Een triestige Zondag werkt ten gunste van drankmisbruik. De don kere wolken en de naargeestige at mosfeer drukken op de psyche, welke druk dc menschen dan met vele biertjes en ettelijke glaasjes jenevor zookon weg te spoelen. Resultaat veel ruzietjes met de politie en als noodzakelijk aanhangsel daarvan ver zet tegen de politie. Ook gisteren Om kwart over éénen zou W. de J., uit de Bannesteeg opgebracht worden in de Klerksteog. Het publiek eenige kameraden drong zóó op, dat de arrestant-in- wording zich op den grond kon la ten vallen en zoo ontkomen. Op de Lcidschevaart verzette zich de 22-jarige tuinder&knecht W. B. K., woonachtig op do Brouwersvaart. Hij sloeg den adjunct-inspecteur Haanen in het gezicht. Uit de Rechtszaal De Dulischfl deserteurs. Do Ilaarlemsche Rechtbank ver- ooideeldo heden Hermann Szameitat tot vier jaren gevangenisstraf, en Paul Krüger tot één jaar, beiden met aftrok der vóór-hechtenis. De eisch tegen Szameitat was zes jaren en tegen Krüger één jaar ge vangenisstraf. Beide beklaagde)) hoorden de ver- oordeeMng zeer kalm aan. Ten opzichte van Szameitat achtte de Rechtbank wettig en overtuigend bewezen den diefstal der rijwielen on de schietpartij te Heemstede, welke misdrijven gequalificeerd werden als diefstal met inklimining en diefstal met geweldpleging. De Rechtbank verwierp het ver weer van den verdediger, dat tijds- en ploatsverschil tusschen diefstal en geweldpleging hier zou beletten, deze beide feiten als één delict te be schouwen. Ten opzichte van Krüger verklaar- do do Rechtbank hom schuldig aun heling van oen deel der rijwielen, die door Szameitat waren gestolen. UITSPRAKEN. V., arbeider te Zandvoort, ver wonding door schuld, vrijgesproken. VV. A. P. F. L. B., los workman te Zaandam, eenvoudige beleediging an een ambtenaar, veertien dagen ge van genisst raf W. A. P. F. L. B., los workman te Zaandam, afpersing, acht maanden gevangenisstraf. VV'. J. li., slager te Purmerend, be dreiging, tien dagen gevangenis straf. C. K., arbeider te Zandvoort, mis handeling, veertien dugen gevange nisstraf. P. K., los werkman te Wormen-eer, mishandeling, 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. T., bloemist te Hillegom, eenvou dige beleediging bij geschrifte, /2 boe te of 1 daa hechtenis. A de D los werkman te Oost zaan, mishandeling, 3 boete cd drie dagen hechtenis. EEN SCHOON DOEL. Vrijdag LI. heeft in liet sch let ge bouw aan de Schouwtjeslaan alli er van de afdooling Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.ofL een zeer belangrijke Bestuursverga dering plaats gehad. Als hoofdpunt is b&handeld mede te werkeu tot het skchten van een „Rust- en Vacantieoord" voor oud- en actief dienende onderofficieren van alle richtingen en dit plan ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van don bond aan het Hoofdbestuur aan te biedeü. Door den beschermheer van de af- deelingNijiiiegen den heerSaiomonsky Vergadering gericht adres, houdende! iS daarvoor reeds een stuk grond van verzoek om subsidie tot een derde ge-6000 v.erk. Meter beschikbaar ge deelte der kosten van drie door dat j stcld, gelegen op een der mooiste pun Hoogheemraadschap aan te leggen'ten van Nijmegen. <ti slrandhoofden bezuiden Kamperduin. Zaak-Schoolman. Uit Deu Haag wordt ons geseind Het cassatie-beroep van den heer R C. Schooleman is heden verv pon. De Ilooge Raad overwoog, dat de wet regelende de uitoefening de» geneeskunde, omvat dc geneeskunde in haar vollen omvang, welke g» nees-mothode ook moge toegepast worden, en dat onder uitoefening dor geneeskunde is te verstaan elke handeling, die voorgewend wordt of w erkelijk bedoeld is, om zieke men schen te genezen. IIAARL. HYPOTHEEKBANK. Bij dc emissie van 500 aandeelan a 1000 voor de Haarlemscbe Hypo theekbank, waarvoor inschrijving j.l. Zaterdag 18 November werd geslo ten, zijn ingekomen 205 inschrijvin gen met recht van voorkeur op 460 aandeden. Voor de 40 aandeden, die voor do vrije inschrijving overbleven, zijn in gekomen 54 inschrijvingen, in totaal voor 240 aandeden. Overleden. Hedenmorgen is bij aankomst van den trein uit 's-Gravenhage, die hier te 10.05 arriveert, op het station de met dezen trein meegekomen heer Dr. Van Meurs, van Voorschoten, plotse ling overleden. Gedurende het rijden is hij reeds onwel geworden en is, toen de trein hier aangekomen was, overleden. Dr. P. Woltcrson, die inmiddels ter plaatso was gekomen, constateer de den dood. Het lijk is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Omgewaaid. Hedenmiddag 1 uur werd liet boe kenstalletje van den lieer Frölich op liet Klokhuisplein door een rukwind onivér geblazen, waardoor vele boeken n den modder terecht kwamen en door den regen bedorven werden. Een schadepost voor den koopman. Een vroeg bad. Hedenmorgen 7 uu'r had een schip per die een schuit pulp voorfboomde, het ongeluk, op de plank uit te glij den, waardoor hij een onderdompe ling in de Nieuwe Gracht onderging. Zijn kameraad haalde hem spoedig oer binnen boord en zette heni aan al, om z:ch van droge kleeren te voorzien. Uitzetting. Hedenmorgen 10 uur werd in de Drappenierstraat 2 een inboedel door den deurwaarder op straat gezet in den'regen; de gewezen bewoner heeft zijn inboedel met een vloe'rkleed be dekt Hij had volgens geruchten 52 gulden huurschuld. Geheelonthouding. Door de afd. Haarlem der Ned. Ver. tot afschaft.tig van alcoholhoudende dranken zal binnenkort een Feestelij ke Propaganda-vergadering worden gehouden, waarin tevens een verlo ting zal worden gehouden van voor werpen door leden en niet-leden om niet af te staan. Daarvoor is benoemd een commissie van 5 dames, welke de voorwerpen in ontvangst zullen nemen, namelijk de dames E. Groot,, A. M. Deen, E. Tounisscn, J. Ivilian en A. Ku k. De inkomsten zullen worden aange wend voor do propaganda. Zie vervolg Stadsnieuws on'de'r laatste berichten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. D8 drinkwater-voorziening in Aerdenbout. Docrr B. en W. is het volgende voorstel aan den Raad gedaan: De Raad der Gemeente B'oemen- daal; Gelet op zijn besluit van 14 Septem- be'r j.l. tot instelling van een com missie, belast met het uitbrengen van een rapport over de beste wijze waar op: a. Aerdenhout en Bentveld van dr.nkwater ware te voorzien; b. de waterleiding in Duin en Daal ware te verbeteren; Gezien het rapport dier Commissie over de drinkwatervoorziening van AerdenhoutBentveld, waaruit blijkt, dat de commissie aanbeveelt om jn Aerdenhout-Bentveld een buizennet té leggen, overeenkomstig een plan .maakt door den heer G. F. II. Hou- ben, werktuigkundig-ingeiiieur, dl- recteur der Heemsteedscho waterlei ding, welk plan bij dit rapport is overgelegd en om het te leggen bui zennet aan te sluiten aan het distri butie-punt te Overveen door middel van een 8-duinis buis; Gezien het advies der Gezondheids commissie d.d. Gehoord het advies van Burgemees ter en Wethouders; Gelet op artikel 141 dér Gemeente wet; Besluit: lo in Aerdenhout-Bentveld een bui zennet aan te doen leggen, overeen komstig bovenvermeld plan; 2o. het onder lo. genoemde net in aansluiting te doen bréngen met het distributie-punt te Overveen, door middel van een 8-duims buis, welke buis ter hoogte van villa „Edi son' in verbinding zal worden gebracht met voo'moemd nel; 3o. den lieer Houben voomoefnd te belasten met het opmaken der bestek ken van en het houden van het hoofd toezicht over de onder lo. eo 2o ge noemde werken; 4o. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen om al het noodïgo te doen, opdat voornoemde werken ten spoedigste worden tot stand gebracht. ZANDVOORT. Zaterdagavond word in de concert zaal van café Zomerlust een soirée- dansante gegeven. De zaal was goed bezet en de dansen werden afgewis seld door voordrachten van den heer Vrugt uit Haarlem, die zeer den lach lust der aanwezigen opwekten. Binnenland TER ZELFVERDEDIGING. Te Wouw werd de veldwachter Gommeren door twee dronken fa brieksarbeiders aangerand. Ter zelf verdediging trok de veldwachter zijn revolver en loste twee schoten, waar door de arbeider Adr. Moerkens twee schotwonden aan het hoofd kreeg. De aanrander werd gearresteerd ten Raadhuize werd hij verbonden. Zijn toestand is levensgevaarlijk. VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is het 4-jarig dochtertje van den heer K. Meyer te Warstiens (bij Leeuwar den) te water geraakt en verdron ken EERBIEDWAARDIGE CANDI DA TEN. Aan de „Prov. Gr. Ct." wordt ge meld, dat twee candidates voor het examen schoonschrijven ra. o. 73 en jaar zijn NOORD HOLLANDSCIIE VEREENI GING TER BEVORDERING VAN VOLKSKUNST. Het Dagelijksch bestuur dezer nieu we vereenigiug :s samengesteld uit de heereu E. A. von Saher, te Haaiv lem, mej. E. M. Ament, te Laren N.- H., mevr. Van ReenenYolter, te Ber gen N.-H en A. W. Weissruan, te Haarlem. DIRECTEUR ELECTRICITF.ÏTS- WERKEN TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam siellen voor met ingang van 1 Dec. ta benoe men tot directeur der Gemeente-elec- triolteitswerken dr. W. Lulofs, inge- nieuï bij dien dienst KERKDIEFSTAL. In de R. K. kerk te Middelburg zijn de offerbussen door dieven geledigd. VAN EEN EFFECTENDIEFSTAL IN 1907. Te Amsterdam zijn aangeliouden een man en vrouw, die coupons wil den verzilveren van effecten, die in 1907 te Rotterdam gestolen zijn. Bij zijn overbrenging heeft de man eeni ge coupons weggeworpen, maar dit werd gezien. Uit 't onderzoek bleek voorts, dat 't tweetal in Amsterdam reeds enkele stukken verzilverd had. Beiden zijn bekenden der justitie. EEN GESTOORDE HUWELIJKS PLECHTIGHEID. Een 50-jarig jonkman uit Scher- merhorn en ecu 47-jarige sehoone uit De Rijp zouden in het huwelijk tre den. Reeds tweemaal had de bruid iop den dag van de ondertrouw be-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1