NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON RAPHAEL DECROIX 29e Jaargang. No. 8717 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 20 NOVEMBER 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M ff de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing* 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y ALTA Warnoesstraat 76—78, Amsterdam. Teleplmon in tere. 6229. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tusschen Italië en Turkije Door ie overstroomingen kan er niet gevochten worden. Versterking der Itatlaanscbs luchtvloot. Turkije doet weer een poging tot arbitrage, maar ItallS gevoelt daarvoor niet veel. Verdeeling van 't Perzisohe rijk. Van 't oorlogsveld op Tripolls. GEEN GEVECHTEN. Door do door regen veroorzaakte over- slïooniingen is de [toestand van U land zoo, dat er in de laatste dagen geen gevechten hebben plauts gehad. NOG MEER ITALIAANSC1IE VLIEGERS. Uit Rome zijn 10 vrijwillige vliegers naar Barka vertrokken. De correspondent van een Engelsch blad, die zich aan de zijde der Turken bevindt, zendt een telegram via Tunis waarin hö een zeer OPTIMISTISCHE BESCHRIJVING VAN DE POSITIE DER TURKEN GEEFT. Als Turkije maar volhoudt winthetzeker, zoo verklaart hij. Onder de Turksche troepen heerscht groote geestdrift, en vastberadenheid. Het aantal hulptroepen groeit met den dag. Ook ontbreekt het niet aan Turk sche officieren, die onvermoeibaar bezig zijn de inlanders af te richten (in 't vorig overzicht vermeldden wij, dat over do Tunesische en Egyptische grenzen voortdurend Turksche officie ren Tripolis binnenkomen. Woens dag zelfs 300 tegelijk). Do sol daten zijn al geheel gewend aan het granaatvuur; als het bombardement begint kruipen zij in hun schuilhoe ken en als hot afgeloüpen is. verzame len zij granaatsplinters, die zij als aandenken bewaren. Dagelijks worden groote bezendin- gen geweren ontvangen. Eten en drinken in overvloed. Driehonderd ka- tneelen voeren dagelijks levensmidde len aan voor de-troepen. Er is kans, dat de Arabieren bin nenkort van 't vechten genoeg hebben en dan naar hun huid terugtrekken om de akkers te bebouwen. In den lec-gen tijd zijn ze er gauw voor te vinden om te vechten precies als de Marokkanen maar als 't tijd wordt om te werken, dan is de vecht- lnst nu een groot deel geslonken. Dc Arabische afgevaardigde Furhul bey heeft een proclamatie uitgevaar digd, om de Arabieren over te halen niet aan de bebouwing van hun ak kers te gaan, maar te blijven strijden, terwijl liiï hun bedreigt, dut, als zij 'niet gehoorzamen, hun vee zal worden gedood en beslag op iiun oogst gelegd. Misschien, dat deze dreigementen en 't fanatisme van den heiligen oor log zullen helpen, 't Zou anders voor dc Italianen een ongekend buitenkans je zijn. uls de Arabieren t vechten staakten, want er zijn veel meer vecht lustige Arabieren dan strijdende Turksche soldaten m Tripolis. In een hoofdartikel in de „Corrierre della Sera" bespreekt gencrual Mu- jt.oni d'ltiguano de quaeslie van mi litaire toerustingen in Italië zelf. Hij wijst op de noodzakelijkheid, liet ge- hcele leger mobiel te maken met het oog op de veranderde politieke con stellatie. Do termijn van het Drievoudig Ver bond loopt, af, Italië moet, of 't het ver drag wil verlengen of niet, zorgen do besprekingen niet de grootste vrij heid to kunnen voeren. Bovendien kan de huidige oorlog al lerlei verrassingen brengen, welke Italië dwingen zich voor een oorlog gereed te houden. In hot slot van het artikel behan delt de schrijver de mogelijkheid, dat Italië vier legerkorpsen naar Afrika moet zenden, eu vergelijkt hij den po litiek,en toestand met dien van 1896, toen Italië tijdens den Abessynischen veldtocht zoo zeer van troepen ont bloot was, dat het onmogelijk plotse ling had kunnen mobiliseeren. Toen heeft do Driebond Italië gedekt: thans is do toestand gewijzigd. Do generaal eindigt met een krach tig beroep op do rogeering, om zich den ernst van het oogenblik toch voor al goed voor oogen le houden. DE ITALIAANSCHE VLOOT. Waar is die Nu wordt weer tegengesproken, dat ze in do- Egeïsche zee is. kruisende koopvaardij se hopen hebben daar al thans niets gezien. Maar waar zijn de Italiaansche oorlogsschepen dan? ARBITRAGE. Dc Turksche Senaat heeft besloten, dat de parlementaire missie voor ar bitrage zich ten spoedigste naar de verschillende Europeeache hoofdste den zal begc\ou. Do Turken laten de hoop op arbitra ge dus nog niet varen. Als de Italia nen even "oed gezind waren voor een scheidsreclftciiijko beslissing, dan... De Tribuna verzekert nogmaals, dat Italië op g^en enkel punt zal toegeven. De opstand In China. Er is weer flink gevochten. De op standelingen van Hankon hebben de keizerlijk© troopen in den rug aange vallen. Er ontstond een hevig gevecht; d© opstandelingen werden met groote verliezen teruggeslagen. Do opstandelingen weigeren elk ver gelijk met dc regeering en blijven aandringen op wegjagen van de M a n tsj oedvnastie. Officieel wordt medegedeeld, dat Japan te Sjifoe troepen heeft ontscheept. Waarom l Ilct corps diplomatique te Peking hoeft tot de regeering het verzoek ge richt, om bij do beteugeling van den opstand inensclüievendheid te be trachten en daarop de hoop heeft uit gesproken. dat de regeering een her haling van slachtingen, als te Han- kou. Woetsjung en elders hebben plaats gehad, zal weten te verhiude- Uit de Duitsche politiek. Het schiint toch juist te zijn al is liet officieus tegengesproken dat de Kroonprins zich. in de dagen der Spanning tusschen Duitschlund en Frankrijk, telegrafisch gewend heeft tot zijn broeders, om met hen een be spreking te voeren over een gezamen lijk protest tegen de Marokko-politiek van de Duitsche rgceering. De ambtenaar van het telegraafkan toor. die de telegrammen verzonden had, hoeft 't geval tegen kennissen verteld en zoo kwam 'i in de couran ten. De telegrafist wordt nu gestraft voor schennis- van geheimen 'T ONTWERP OP DE SCHEEPVAARTRECHTEN is Zaterdag op enkele onbeduidende artikelen na, waarop de vrijzinnigen nog amendementen hebben inge diend. door den Rijksdag aangeno men. Links stemde tegen. RUSLAND EN PERZI5. Dc Perzische regeering heeft geen voldoende antwoord gegeven op liet, Russische ultimatum. Daarom heeft de Russische regeering zooals we Za terdag reeds onder de telegrammen meldden de diplomatieke betrekkin gen met Perziê verbroken en last ge geven, dat de troepen, die aan de Per zische grens waren opgesteld, die grens zullen overschrijden en na ar Te heran zullen marcheeren. De „Daily News" verklaart, dat de voorgenomen zending van 4000 man Russische troepen naar Kaswin feite lijk gelijk staat mot EEN BEZETTING VAN NOORD- PERZIë DOOR DE RUSSEN. Met een leger van die grootte op be trekkelijk korten afstand van Tehe ran en met de troepen, die te Tebriz en in andere centra in garnizoen zijn, kan Rusland zich beschouwen als heer en meester van dat gedeelte van het land. Men kan dus gerust zeggen, dat met de tg is gemaakt. UIT PORTUGAL is bericht ontvangen, dat door de Por- tugee-scbe monarchisten twee oorlogs schepen aangekocht zijn, die van Duit sche havens onder Chileenscre vlag naar Portugal zullen vertrekken. De bemannins- zal hoofdzakelijk bestaan uit Noord-Amerikanen en Brazilian nen. speciaal voor dit doel aangemon sterd. De royalisten hebben verzekerd, dat zij vast besloten zijn bij deze po ging tot herstel van dc monarchie te overwinnen of te sterven. Zij bezitten behalve wapens en artillerie ook dy- namietbommen. Stadsnieuws TOONEELUITVOERING. In de groote zaal van het Bron ge bouw gaven de tooneelvereeniging ..Vooruitgang" en de muziek vereeni- ging „Vooruitgang" een ui tvoering. Toen het muziekkorps het eerste nummer inzette, was de zaal geheel en al bezet, zoodat nog velen zich met een s'taanplaatsje moesten tevreden stellen. Nadat de muziek eenige nummers ten beste had gegeven speelde de too- neelvereenig'.ng een tooneelspel in 3 bedrijven, n.l. „Uit het Leven" van C. W. Rijsewijk. Het stuk werd bui tengewoon goed gespeeld en maakte nogal indruk op de aanwez.gen. Na de pauze werd „do Artisten- Revue" opgevoerd. Djt was in tegenstelling roet het eerste stuk, iets om te lachen. De heel© zaal schaterde van 't lachen. Nog werden eenige muziekstukkon uitgevoerd, waarna het bal werd ge opend. Dit liesloot de zoo goedge slaagde uitvoering. HET 100NEEL MENEER ALPIIONSE. De Noderlandsohe TooneeJvereerii- ging speelde Zaterdagavond voor een bedroevend-leege zaal „Meneer Al- phonse" van Dumas fils in do verta ling van onze stadgenoot© Mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach. Maar de ongeveer honderd men schel), d e hicr-en-daar verspreid za ten, toonden zich warm-dankbaar. Wat billijk was, omdat de Tooneel- voreenigingers zich niet beïnvloeden lieten doo'r het t'roostclooze zaal aspect. Het stuk, waarover de heer Schuil uitvoeriger in dit blad heeft geschre ven leent zich dan ook ten zeerste voor dik-romantisch spel. Dat de spelenden niet te melodramatisch deden, pleit voor hun artistiek gevoel. Het spel stond op zulk een hoog pod, dat, moesten namen genoémd, ik de ge heel© rolverdeeling zou moeten af schrijven. Van den in-'t-kwadraat- edelaardigcn koopvaardij-kapitein tot dén slechtaard-in-den-superlal'cf: Meneer Alphonse waren uitstekend. Tot slot ging een grappig satyretje: „Tehuis voor Dakloozen" van Max Mauiy, welk thuis beheerd wórdt, door een directeur, die in z'n Vrees, dat een journalist ach als schooier; zal vermommen en dan „indrukken" van zijn vertoef zal schrijven, een heuschen bodelaar voor een kranten man aanz et en den verbaasden asyl- i bezoeker aller v oo'rkomciuist behan deld. Ook liier weer waren allen goed; onder hen Louis de Vries 't best. AD INTERIM. DE DROGE ZOMER VAN 1911. Onder dit opschrift schrijft Dr. J. D(ekker), directeur van het Koloniaal Museum alhier, een artikel in de No vemberaflevering van het „Tijdschrift van Nijverheid". Do heer Dekker merkt op dat Europa dozen zorner a. h. w. een karakteristie ken tropische» Oostmoesson door maakte. Hij wijst op de groote tutte en den getuigen neerslag, waardoor de vegetatie verschroeide, ihans over weegt men maatregelen, om de scha delijke gevolgen van de droogte voor de burgers af te wenden, ol te ver minderen. Dr. Denker gaat die maatregelen na en onderwerpt die aan critiek. De om vang van de groep personen, die scho- do zullen lijden is grooter dan gemeen lijk wordt aangenomen. Voor de werk lieden wordt op min-of-meer afdoen de wijze gezorgd o.a. door tijdelijke loonsverhooging, maar er is nog een broede schare van incnschen, wier in komen juist berekend is op de behoef ten. Deze menschen worden voor een goed deel uit de algemeenc kassen bezorgd. Wordt nu hun inkomen tijdelijk verhoogd, dan wordt de be lastingdruk verhoogd, zoodat men in een vicieusen cirkel geraakt. Wellicht zou men alleen de meest-belioeftigen van overheidswege kunnen steunen. Een andere weg is de sluiting der grenzen voor den uitvoer der duur der geworden producten, die het eigen land in too te re mate voortbrengt dan de naburige landen. Indië heeft dit gedaan ten aanzien van rijst. Door den geringeren oogst zou uitvoer daar eén tekort veroorzaken. In Europa met het moer ontwikkeld internatio naal verkeer, acht de schrijver de sluiting der grenzen niet aanbevelens waardig. lfien betere weg is de duurdere le vensmiddelen dooi goedkoopere te ver vangen. Zeeviscli is een dei beste mid delen ter vervanging. Wanneer men in het buitenland de visch op de markt brengt en de kookscholeT dc visch- voeding populariseeren, wordt meer dan tijdelijke hulp verleend, omdat do voeding blijvend verbeterd wordt. Niet alleen wordt men door de uit breiding der voedingsmiddelen minder afhankelijk van do marktprijzen, maar ook wordt de voeding zelf minder eenzijdig. Die eenzijdigheid heeft een slechten invloed op de individu. De eetlust wordt minder geprikkeld, en er kunnen in 't organisme stoornissen ontstaan. Eenzijdige aardappel- of rijstvoedinc veroorzaakt ziekten van het skelet. De z.g. gepolijste rijst als hoofdvoedsel schijnt de zoo gevreesde beri beri te veroorzaken. Voor groenten heeft men geen ge schikte vervangniiddelen, daar de pad denstoelen dit jaar niet talrijk zijn. Aardappelen kan men echter vervan gen door haver en taais. Voor erwten en boonen kan men olienoten en an dere uilheemsche leguminosën gebrui ken. DE AARD DER ZWARTE STRALING. De voordrachten van Prof. Lo'renfz in Teylers aula blijven een grooten toeloop trekken. Uit alle doelen van ons land komen do leeraren in de na tuurkunde des Zaterdagsmiddags naar Haarlem om op de hoogte ge steld te worden van de vorderingen der wetenschap. Zaterdagmiddag heeft Prof. Lorentz het gehad over den aard der zwarte straling, nl. de stralen, waartoe do warmtestralen behooren. De zuiver mathematisch© behande ling der stof leent zich niet voör een courantenverslag, waarom wij vol staan met mede te dee'.en, dat «ie voor dracht met veel aandacht wenl ge volgd en met een luid applaus be loond werd. Aan het slot werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen .overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van D. Schemmekes om verlof, ingevolge art. 34 dier wet. tot het verkoopeu van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ia het perceel aan de Jansstraat 25. Aansluiting. Men meldt ons: In de j.I. Vrijdagavond gehouden huish. vergader ng van den Ned. Lito- fotografischen bond is met algemee ns stemmen het bestuursvoorstel tot aansluiting bij den Haarlemschen Be- stuursde'rsbond aangenomen. Onze Lachhoek 'T KWAM VAN IETS ANDERS. Als ik Beiersch bier heb gedron ken; dan slaap ik cds een os, zei eens iemand. Nu Ja. kreeg hij ten antwoord, maar dat ligt niet aan 't bier, hoor, dat zit in ie aard! VLUGGE DIAGNOSE. Jongmensch. Dokter ,ik weet niet, wat ik mankeer ,ik kan niet slapen, heb geen eetlust, ben verstrooid in gezelschap en.... Dokter (in de rede vallend). Waar om vraagt u dan niet om haar hand? HET KOMT ER NIET OP AAN. Mevrouw (tot het nieuwe dienst meisje). Ik geloof heusch, dat je het pak van mijn man met den schoen borstel afschuiert? Dienstmeisje. Dat komt er niet op aan,mevrouw, het pak is ook.... zwart! COMPLIMENT. Och, wat lijkt dat kindje sprekend op z'n vader! zei de bezoeker, om zich bemind te maken. Dat ligt dan zeker aan het slechte weer, antwoordde de moeder. Anders ziet het kind er altijd lief en aanval lig uit. RONDUIT. Heer (tot baron, die gewoon is over al geld te leenen). Heeft u hier een grooten kring van kennissen, jonker? Ja, voor ongeveer dertigduizend gulden! Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorreobt, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groota Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vingen, dia niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik ben gepensionneerd bij do Marine. Ik heb op 1 Januari recht op drie maanden pensioen, maar nu wilde ik drie maanden voorschot nemen. Waar moet ik mij nu vervoe gen? ANTWOORD. Bij een voorschot bank; maar u moet heel voorzichtig zijn in 't doen uwer keuze. VRAAG. Kunt u mij ook meed ce len of een nieuw gouden tientje van Koningin Wilhelmina met hangend haar no2 meer waarde heeft dan 10 gulden, daar zij wel eens te koop ge vraagd worden. Waarom hebben zij ir.eer waarde? ANTW OORD. Wij meenen. dat zij maar tien gulden waard zijn. Maar 't kan zijn dat iemand, die heel erg op iets gesteld is, meer wil geven voor een voorwerp, dan do waarde is. Daarom zou 't ook met die gouden tientjes het geval kunnen zijn. VRAAG. Bestaat er in Haarlem of Amsterdam of Leiden ook een ge sticht waar minvermogenden een bril gratis kunnen krijgen? Moot men dan nog een bewijs van den Burgemeester hebben'? ANTWOORD. Wij meenen, dat do Armbesturen voor die zaak zorgen. W end u dus tot het Armbestuur uwer gemeente. Zie vervolg Stadsnieuws op de der de pagina van d.t Tweede Blad. Naar bet Engelsch door Max Peinberton. Iemand draaide de knop van de deur om, en hij viel weer in hot bed terug, en lag daar alsof hij sliep. De indringer was dc zoogenaamde cuvul- lerie-officier, die Dolores op het por taal ontmoet had. Hij keek met een grinnikend gelaat om den hook vun do deur, en deed een kinderlijke vraag Kom beneden en speel wat voor ons .mademoiselle. De oude Brachélli heeft een mooie piano. Ik verzeker u, dat men van do straat af geen noot kan hooren. Dio man Eberliart daar, heeft u nu al lang genoeg in beslag genomen. Kom nu mee en amuseer do anderen. Zij koerde hem deil rug toe en gaf geen antwoord. Nadat hij eenige schertsend© woorden had laten hoo ren. moest hij wel Insluiten weer te ^vertrekken en dadelijk kwam do ge- "e zijn Wees niet bang voor hen, made moiselle, zei hij ernstig. Mijn pistool ligt onder mijn kussen. Gebruik het als zij u bedreigen, ik zal het van avond noodig hebben, als v. Taun te rugkomt. Goede Hemel, zij zouden mij in stukken scheuren Hij zwoeg oven, alsof hij zich plot seling goed van de betookenis van zijn toestand bewust was. Toen weer op het antwoord op haar vraag terugko mend, gin" hij snel voort Luister. De papieren, die ik bij mij draag ,zijn aan don Duitschen spion Eberhart ontstolen. Hij behoor de niet tot de mannen hier. maar was aan de staf van den kroonprins toege voegd. Onze menschen schoten hem dood en ik nam zijn papieren. Two© dagen geleden werd ik in do bossclien van Avion ontdekt, maar ik schoot den man dood, die mij ontmaskerd zou hebben. Zoodoende beu ik ge wond. Daarop kwam Muller en ik liet hem do papieren zien, om mijn leven te redden. Hij bracht mij hier en u weet do rest. Mademoiselle, hij ge looft, dat ik Ernest Eberhart ben. Luistert u mademoiselle Heel goed. Hij zul hooren wie ik ben als do bood schapper terugkeert uit Versailles, en dan, mademoiselle, en dan... Do inspanning kostte hem veel moeite en hij kromp inéén in bed, hui verend van vrees en pijn. Wat zou zij hem antwoorden, hoe kon zij hem do vrijheid beloven ,het dappere meisje wist het niet. Zij zou alleen inaar kun nen zoggen Wij zullen samen den ioestand onder de oogen zien ill zal mijn best doen. Maar zelfs voor dit antwoord was de gelegenheid ie kort; en nauwelijks was het verhaal van den jongeling ten einde of de Duït- scher keerde terug en vroeg nog al tijd glimlachend, of zij ook behoefte aan iets hadden. Ja, zei ze vlug want als een red dende stem kwam er een denkbeeld bij liaar op. Ja. luitenant, ik heb iets noodig. dat niet hier in huis is. O, zeker, een rijtuig met twee paarden .niet waar, mademoiselle Zij haalde haar schouders op, alsof zij aan rsond verstand twijfelde, er. sing voort Kapitein Muller pardon. Kapi tein Collingwood, ofschoon ik reden heb te meenen, dat zij éen en dezelfde persoon ziin Kapitein Collingwood dan. heeft instructies achtergelaten, dat er een boodschapper tot mijn dis positie is. Twee boodschappers. twintig boodschappers, mademoiselle, als u dat verlangt.... Eén zal voldoende zijn. Hij moet naar den apotheker op den Boulevard St. Michel gaan. Ik zal eenige dingen opschrijven ,die ik verlang te hebben. Geef mij alstublieft even pent en inkt, luitenant; er is geen tijd te verlie zen. Zij wees op Raphael Decroix. die ieder woord, dat zij uitte, begeerïg van haar lippen las, en die volkomen in zijn rol was door zich niet pijnlijk gelaat rusteloos in zijn bed om en 0111 te draaien. De Duitsclier van zijn kant wist niet hoe haar te antwoorden. Het verzoek kwam zoo onverwacht en was toch zoo begrijpelijk, dat hij werke lijk geen reden kon bedenken, om te weigeren. Meer dan dat. hij geloofde haar, toen zij zei, dat zijn kapitein haar die belofte had gedaan. De boodschapper zal stellig gaan. zei hij op aarzelenden toon. Ik zal zorgen er een te kiezen, dien wij kun nen vertrouwen. Daar zijn pen en inkt, als u wenscht te. schrijven. Is het totaal onmogelijk mij te vertellen, wat u noodig heeft, mademoiselle Ik ben nooit heel vlug met de pen ge weest, en bleef er liever buiten. Als u dokter was. luitenaut. zou ik het u kunnen vertellen, maai' nu zou u het toch niet begrijpen. Maak u niet ongerust. Tk zal u verzoeken ieder woord, dat ik schrijf, zelf te lezen. Ilaar oprechtheid ontwapende hem, en niet zijn rug naar den haard toe staande ,stak hij een sigaar aan, en keek naar haar, terwijl zij bij de tafel zat te schrijven. Dit was het criüekste oogenblik. dat hij of zij nog ooit had den bijgewoond. Hun lot liing af van do punt der pen. als zij nu maar vin dingrijk genoeg was, om de juiste woorden te vmdcu. lloe zou zij aan Parijs hot verhaal van het huis van Graaf Brachélli vertellen, en liet zoo vertellen, dat deze knaap het niet kon lezen dat was hei raadsel, dat zij had op te lossen. Een oogenblik liet zij zich door haar gedachten beheer- schcn ,toen begon zij vlug te schrij- vgn. Hier is de lijst, luitenant. Lees haar alstublieft zelf. Hij boog on nam het papier. Ik merk, dat u dokter is. zei hij lachend. W aar heeft u dut alles ge leerd. mademoiselle Uw kanonnen hebben mij het di ploma gebracht. Ik oeieu praktijk uit in do huizen der armen. E11 loeren zij u alles met uw naam te onderteekeneu Kom, mademoisel le. dat is nil minder van pas Zij nam niet een gebaar van minach ting het napier terug en ging weer bij de tafel zitten. Daarzei ze, het ten tweeden male schrijvend. Is het nu naar uw zin Hij koek er enkel even naar. WIJ zullen samen Eberhart een dosis geven, zei hij, terwijl hij naar dc deur ging. Ga nu alstublieft heen, zei ze. Eli als go het leven van uw vriend wilt redden, zorg dan. dat er haast mee gemaakt wordt. De afgezant bleef een half uur weg; maar toen hij terugkeerde, was de man, die zichzelf Kapitein Colling wood noemde, maar wiens ware naam Muller was, er ook bij, en kreeg een verslag van het verzoek en hoe het was uitgevoerd. Enkele woorden met den luitenant gewisseld, schenen hem tevreden te stellen en toen hij de in- koopen insDecteerde hel waschmid- del, de zalf en de verbandmiddelen scheen hij volkomen gerustgesteld. Hetgeen men mij van uw wijs heid verrolde, komt volkomen uit. ma demoiselle zei hij. Ik hoop mnn ver plichting beter te toonen. als ik naar mijn eieen land terugkeer. Het kan zijn, dat wij gedwongen zullen zijn dit huis eerder te verlaten dan waar op ik gerekend had. Ik zou u duizend maal dankbaar zijn als deze arme jon ge man met ons mee kon gaan. Maar wij moeten geen misbruik maken van uw goedhartigheid. Vannacht kan hier een van mijn ondergeschikten waken -U veroorlooft hem zeker wel u wakker te maken, als de patiënt erger mocht worden. Neen, waarlijk, antwoordde zij snel daarvoor is 't geval te ernstig. Ik zal vannacht deze kamer niet ver laten, kapitein. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5