HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, RAPHAEL DECROIX WOENSDAG 22 NOVEMBER 1911 OM ONS HEEN No. 1448 Engeland door een Duitschen bril bekeken. ii. En toch» zoo gaat Stratz verder, hoo vriendelijk do Engelschen ook zijn, een Duitscher begrijpt dat alles niet goed. Wie van Dover gaat naar Folkestone, zou even goed tusschen twee andere steden op weg kunnen zijn bet is toch overal betzelfde, boomen, weiden, schapen en daar- tusschen in lijnrechte wegen, met kleine huisjes aan weerskanten. Op den achtergrond nu en dan een park en het kasteel van den Lord op een heuvel. Achter de neergelaten gor dijnen kostbaro schilderijen, aan ieders oog onttrokken, achter het kasteel £een stallen, hofsteden of schuren (alles in 't rond is immers verpacht), alleen zien we herten speurend den kop omhoog heffen, zwanen ronddrijven in den vijver en volbloedpaarden draven in een afge sloten teri»nn. De eigenaar is er niet Misschien houdt hij een redevoering in het Iloogerhuis of schiet tijgers in Indiö of kruist met zijn jacht bij Cowes of ment zijn vierspan in Hy- depark. Misschien heeft hij zóóveel kasleelen, dat hij ze niet precies af zonderlijk kent. Ee'n Engelsche Lord is een mensch, dien men buiten En geland niet goed begrijpt. Verderop een fabriek met kleine huisjes, waarin de arbeiders wonen. Al is het niet groot, bij heeft het voor zich eu zijn gezin en behoeft niet in een huurkazerne, zooals de Berlijner die kent, te wonen. Folkestone ligt bekoorlijk, zooals nl de ontelbare badplaatsjes. Het heeft zijn strand, in zee gebouwde pier, zijn hólels. Zondags zijn ze overvol van Londenaars. die de stad ontloopen. Het wemelt er van in de salons, maarhoe stil blijft hot daar. Zwijgend zitten de heeren om do kachel, soezen de dames over een puzzle de meisjes fluisteren nauwi li l Us hoorbaar eu de jongens lumme len wat rond Al die menschen zijn hier voor hun plezier gekomen, maar men ziet het hun niet aan. Zij heb ben lang en vast geslapen, zijn laat opgestaan, hebben zich bij het ont bijt al rijkelijk aan visck en vleesch te goed gedaan CU laten-nu den rust dag voorbij ebben Wanneer er- een gesprek gevoerd wordt, gaat dat eenlettergrepig, over onbelangrijke onderwerpen, alleen een vaststelling van feiten, geen wisseling vun mee- nigen. Al de onkosten, die zij in de conversatie voor hun geest maken, zij u met twee- of driehonderd woor den wel te bestrijden. Sport en weer, anders niet. Zij zelf zijn daarmee volkomen tevreden en kijken kalm uit hun koele oogeu voor zich uit. Aanstonds is het tijd om te lunchen, daarna zullen zij den namiddag ver- droomen en aan het diner gaan in den rok of in een dikwijls vrij ver flenst avondtoilet, om te tien uur naar bed te gaan. Men krijgt in deze herf stom geving den indruk, alsof er ook aan de menschen iets herftsachtigs is, of ze wat verweerd en vergeeld zijn ge worden. Dat komt al uit in de ma gere figuren, die niets zijn dan spier bundels en gewrichten. Aan de man non staat dit athleetachtige, in weer wil van hun naar Duitsche opvat ting slordige houding, niet kwaad, maar aan de vrouwen wordt door sport haar teedere bekoorlijkheid ontroofd. De trekken van 't gezicht zijn scherp, de vormen mager, de kleur van de wangen is door en weer verruwd. De gezondheid der Engelsche vrouw is waar, maar haar schoonheid een legende. Zij blijven frisch tot in haar grootmoedertijd, maar bloeien doen zij niet. Zelfs in de hoogste kringen vindt men zel den die inderdaad scboone vrouwen, die de Duitscher meent, dat overal zijn behalve in zijn eigen land. Kort vóór de kroningsplechtigheden was Stratz weken lang in Londen. In Re- ge rits trect kwam men nauwelijks vooruitzog pgkten zicfa voor dè )'A* vvelie.s en modewinkels do elegant ste dames van het Vcreenigde Ko ninkrijk te zamon, maar klassieke verschijningen, die aller oog lot zich trokken, kon men wel tellen. En is er eenmaal een mooi als een stand beeld, dan gaat er ook een ijskoude atmosfeer van haar uit. Is inderdaad Engeland in zijn herfsttijd Zou het waar zijn, dat de ontwikkeling, die hier vroeger was dan elders, die nu nog bij wilden en halfvvilden in aanzien staat, nieit meer verder gaat en dat Engeland als brandpunt der )>esc having in ve lerlei opzicht reeds is voorbij ge streefd door Duitschland en Ameri ka Meer dan een halve eeuw is verloopen, sedert de Pruisische ko ning Friedrich Wilhelm IV zijn be>- roemd woord over do onvergelijkelij ke Engelsche ©rfwijslteid sprak. Toen ten tijde was het plicht, alles tc be wonderen, wat Engelsch was. Thans zijn wij koeler geworden, wij twijfe len zelfs aan den pructisclien zin van het Angelsaksische ras, die vroeger voor een model gold. Hunne mun ten, maten en gewichten zijn zon derling ingewikkeld. Een Engelsch pond heeft twaalf ons, in den handel evenwel zeventien en nog een derde soort, weer anders verdeeld. Een En gelsch pond sterling heeft twintig shilling, maar de guinea het waarde begrip van een-en-twiutig. Een En gelsche landrnijl heeft 1760 yards, maar de zeemijl is eenige dozijnen ellen langer. Een ton beteekent 252 gallons, maar in handelsgewicht 2*240 pondals iemand in Engeland vleesch koopt, heeft het gewicht, dat er stone wordt genoemd, acht pond, maar wanneer hij haver koopt veertien en evenveel bij sportdoelein- den, het belasten bijvoorbeeld van renpaarden. Over zulke dingen denkt iemand o.p een eentonige spoorreis. We zijn na melijk op weg naar Londen, hetzij in den ontbijt-, den lunch- of den diner- trein. Naar deze maaltijden onder scheidt de Engelschman zijne ver bindingen. Hij gebruikt stellig den eenen of anderen maaltijd in den trein, al was het inoar de five o' clock tea in den Puilinan-salonwagen. Hij eet tijdens den spoorrit, niet omdat hij daarmee tijd uitwint (die telt al leen op kantoor en het sportveld mee), maar omdat hij eten een ern stige bezigheid vindt, die een goed deel von den dug in 'beslag neemt., llij deelt er den dag ook naar in, want wat .de Engelschman ook doet, niet vroeg opslaan. Do spoorweg maatschappijen op liet vasteland van Europa, die de groole sneltreinen laten vertrekken te zeven of acht uur, zouden daarmee aan de overzijde van het Kanaal weinig geluk heb ben. De Engelschman vertrekt liefst na het ontbijt, neemt den lunch on derweg en komt tegen den tijd van het middagmaal aan dan heeft hij den dag verstandig kleingemuakt 1 Daartusschen door leest hij de cou rant politiek, sportberichten, onge lukken, de lange lijst van mededee- lingen, waarheen ziel) in dit vrije land do hertog van Zoo en Zoo zich heeft begeven en hoe gisteravond do toestand van den zieken Lord Die en Die is geweest. Daarmee uit, al het andere vat men niet ernstig op. Van Londen uit regeert Engeland oei) wereldrijk, grootdr dan het Ro- meinsche rijk was onder de Cesars, een rijk waarin 400 millioen men schen leven en zeker waren de Ro meinen niet in staat, dat te doen met zooveel kalmte, zoo weinig op zien of moeilijkheden. Het heele En gelsche leger, met inbegrip van de koloniale troepen, is nauwelijks half zoo groot als het staande leger Duitschland. En toch komen groote opstanden zelden voor. Koloniën besturen kunnen de Duit- schers evenwel ook. Maar wat is bo vendien de kracht van Duitschland Do toegepaste wetenschap, de vrucht bare wetenschap van nuttige dingen, ontwikkeld en gevoed reeds van on der af tot boven toe, door herhalings scholen, avond- en Zondagscursus sen, handels-hoogoscholou, polytech nische inrichtingen. Do Duitscher leert en studeert, omdat do weten schap tiiet toegepast Iran women, I wanneer men ze niet hoeft. De En gelschen loeren niet, hun onderwijs is slecht en ton achter, de sport laat er ook geen tijd voor. Maar wat do Duitschers van de Engelschen nog kunnen loeren, zegt Stratz ten slotte, is niet het manne lijk voorkomen, maar het beschaafde optreden, zonder drukte of lawaai, het optreden van don gentle man, J. C. P. Buitenlandse!) Overzicht De oorlog tusschen Italië enTurkije TurkscUe overwinnlngGn? Een nieuw Turkscb protest. Een beds om bulp voor de gewondsn op 't oorlogsveld. Een bode om bulp voor do gewonden. 't Krijgsgeweld brengt onnoemelijk voel ellende Als een lichtster in don donkeren nacht is 't werken van 't R o o d o Kruis. Voor de Ita- liaanscho gewonden wordt vrij goed gezorgd, maar de gewonden van de Turken en de Arabieren hebben met reden over veel te klagen. De dok ters, die in Tripolis waren, toen de Italianen landden, wilden daar blij ven, om in de hospitalen te werken, maar... de Italiaanse he commandant verdacht hen van spionnage en zond ze op een boot naar Konslantinopcl. Nu zijn de gewonde Turken en Ara bieren vrijwel zonder verpleging. D i t mag zoo niet b 1 i] v e n. Er is gebrek aan geneesheeren, verpleeg sters, brancards, verbandmiddelen, kortom, ei' is gebrek aan alles. Welke .mogendheid wil zich 't lot der arme gewonden aantrekken Een Turk doet in een Duitsch blad een beroep op Duitschland, Engeland of Amerika Kan zoo vragen wij ook 't Ne- derlandsche Roode Kruis niet iets doen Frankrijk heeft thans aan Turkije kennis gegeven, dat zij toestaat, dat de lurksche Uuode Halve Maan door Tunis naar Tripolis gaat. liet comité van de Roode Halve Maan heeft daar op besloten een gezondheidscolonue naar Bengazi te zenden, maar dat is lang niet voldoende. Van 't oorlogsveld op Tripolis. Via Konstan tinopel komen er weer berichten over TURKSCHE OVERWINNINGEN BIJ TRIPOLIS. Zij luiden i Zoodra de Italiaansche vloot de roede verlaten had, ondernamen de Turken een heiligen aanval up do Italiaansche stellingen. Verse lullen de belangrijke punten werden ver overd. Tachtig Italianen werden ge vangen genomen." Ook:. „Bij een aanval in de buurt van Dsjeri namen de Turken honderd Italianen gevangen." Of deze berichten, die geen datum dragen, juist zijn, valt moeilijk to zeggen. Wel is 't verdacht, dat een Duitsch oorlogscorrespondent 19 Np' vember seinde - „De toestand op 't oorlogsterrein is onveranderd. Dagelijks, bijna op het zelfde uur, bestoken de Arabieren den geheelen linkervleugel van de Italia nen van do kust tot aan de woestijn. Een regen van vier dagen heeft de droge rivierbeddingen van het ach terland Volgegoten. Vannacht stroomde het water tot In het centrum van de stad. Ruiten staan alle loopgraven onder water. Vooral bij Boemeiiaria zijn de ver schansingen weggerukt. De kanon nen. bij Heuni opgesteld, zijn in tien modderigen grond verzakt. De gehoe- le oase is een modderpoeL En het ï-e- gent nog voortdurend. KLEINE SCHERMUTSELINGEN, hebben gisteren plaats gehad hij Tri polis, Tobroek en Derna. Tot een groot gevecht is 't volgens de Italiaan sche berichten na de overstrooming nog niet gekomen. 't Bericht over de nieuwe Turksche overwinningen blijft dus nog heel vaag. DE ITALIAANSCHE VLIEGENIERS. 5 vliegeniers stegen op en wier pon met bommen in 't Turk3che kamp. Hoeveel schade deze bommen aan richtten wordt niet gemeld. ITALIAANSCHE SOLDATEN VERDRONKEN. E^n telegram meldt, dat een Itali- aansch bataljon genietroepen tijdens de overstrooming bij het aanleggen van schansen door hel. water over vallen is en dat slechts 30 man zich heeft kunnen redden. Verspreide berichten. TEN GUNSTE VAN DEN VREDE. De Belgische afdeelmg van de, Interparlementaire Vredesunie heeft een motie aangenomen, waarin leed wezen wordt uitgesproken over het feit, dat het Italiaansch-Turksche conflict is uitgebroken, zonder dat de Openbare meening der vredesvrien- den in Europa zich had kunnen doen geiden, en waarui de wensch wordt ui!gesproken, dat de mogendheden •met spoedige bemiddeling Lussclien- beulo komen. Of 't veel zal helpen, betwijfelen we WEER EEN PROTEST VAN TURKIJE. Wegens het l»omhardement van Akaba door de Italiaansche vloot, dat in dc open, niet versterkte stad veel schade veroorzaakte, besloot Turkije een protest tegen het optreden van Italic tc richten tot de mogendheden van de Haagsche conferentie, daar dit bombardement in strijd is met het volkenrecht. De grootvizier zal heden den Tnrkschen ministerraad voorstel len. tegen de Italianen in Turkije scherpe maatregelen te treffen, wan neer de Italianen opnieuw een open stad mochten beschieten. t Bombardement van Akaba heeft 50 minuten geduurd. De Italiaansche kanonnen vuurden wel 150 granaten op d e stad af. Enkele regeeringsge- bouwen zijn totaal vernield. Turkije heeft reeds zooveel bij de mogend lieden tegen de handelingen van Italië geprotesteerd. Ook dit pro test zul wel niet veel uitwerken, hoe wel de Turken toch geheel i n li u n recht z ij n. GELD VOOR DEN OORLOG. Een officieuse nota deelt mede, dat binnenkort een koninklijk besluit zal verschijnen, waarbij nan de Italiaan sche rcgcering machtiging wordt ver leend, tot opening van een buitenge woon krediet van 65 millioen lire voor de uitgaven van de expeditie naar Tripolis van het begin der vijande lijkheden af tot op 30 November. ICn wat zal 't nog kosten na 30 No vember '1 De opstand ln Cblna. Naar verluidt staat een beslissing te» opzichte van het lot. van Nanking voor dc deur. Generaal Tsjang be schikt daar over omstreeks 12,000 man. waartegen thans een ongeveer gelijke macht der opstandelingen van verschillende zijden oprukt. De laat- sben zullen echter daarbij kunnen re- keueii .op deu steun van 15 kauon- ncecbooteu, dio de rivier tot Nanking zullen opvaren. Te Hankow moet verwoed gestreden zijn, waarbij de regeeiuigstroepen zware verliezen zouden hebben gele den. Uit Sianfoe en Kansoe komen be richten. dat de onlusten aldaar een TEGEN DE BUITENLANDERS VIJANDIG KARAKTER hebben aangenomen en dat ook en kele vreemdelingen reeds vermoord zijn. Onder de Europeanen heerscht thans schrik. Hier en daar nemen ze al de vlucht. Duitscbland. Frankrijk en Engeland In 't rapport der begroot)ngscom- missie van den Duitschen Rijksdag zijn 'le meedeelingen opgenomen, die minister Von Kiderlen W&chter ge daan heeft over de voorgeschiedenis van het Duitsch-Fransche Marokko- verdrag. Blijkens de publicaties heeft Engeland zich eerst vijandig en be moeizuchtig inzake Marokko getoond en Iwgonnen de onderhandelingen met Frankrijk eerst te vlotten, toen Engeland zich meer afzijdig ging hou den. Veel nieuws bevatten de mededce- lingen dus niet. Belangrijker is, dat namens 't mi nisterie in 't Engelsche Lagerhuis is verklaard, dat er aan de EogeLsch- Fiuiiselie verklaring van 1904 nog ze kere, tot dusver niet openbaar ge maakte, artikelen zijn toegevoegd. Zij zuilen nu aan het parlement worden meegedeeld. Eindelijk zal men dus in Europa weten waar 't op staat EEN GRONDWET VOOR MECKLENBURG? Zoo ver zijn we nog lang niet. Re tvu a] jjifen. on de gevóélde onderhandelingen Ztjü w op niets uitgeloopen. De Ridderschap blijft weigeren en de regeering durft blijkbaar niet te gen dien tegenstand op. 't Niéuwe ontwerp toonde, dat de Ridderschap zijn zin heeft gekregen. Er zouden geen algern'eene verkie zingen gehouden worden. Do geheo- le samenstelling van den Landdag moest berusten op het stelsel van be noeming of getrapte verkiezingen. Dé teleurgestelde Landschap heeft nu het gehoele voorstel afgewezen. Maar zoo komt men niet verder I KIESRECHTVROUWEN IN ENGELAND. Gisterenmiddag hebben do kies rechtvrouwen weer een demonstratie gehouden. Do vrouwen wilden naar 't parlement om den minister-presi dent te spreken, over diens weige ring om het vrouwenkiesrecht voor te stellen. De politie belette dit Daar op werd geweld tegenover geweid ge bruikt, hoewel de politie over 't alge meen bezadigd optrad. Vrouwen vielen de agenten evenwel aan, om toch in het parlementsgebouw te kun nen doordringen. Do bereden politie veegde later de straten schoen. Men zegt, dat 100 vrouwen en ook ver scheidene mannelijko beioogers voor vrouwenkiesrecht, gearresteerd zijn. Van enkele regeeringsgebuuwen op White Hall werden dc ruiten inge gooid. TAFT ONGESTELD. De president van de Yereenigde Staten is ongesteld, blijkbaar lijdt hij aan longontsteking. Stadsnieuws DRANKBESTRIJDING. Men schrijft ons: Verslag van de werkzaamheden van het Consultatie-bureau (tot raai en hulp) voor Drankzuchtigen, geduren de de maanden Jum-October 1911. Op den lsten Juni jl. werd tiet Con sultatie-bureau voor Drankzuchtigen alhier geopend. Sedert dien datum meldden zich acht personen om raad en hulp bij het bureau aan. Het spreekt van zelf, dat in zoo'n kort tijdsverloop over blijvende resul taten niet kan worden gesproken, maar dat slechts melding gemaakt kan worden van voorloopige. En dan stemt hetgeen verkregen is, niet tui ontevredenheid. Twee gelegenheidsdrinkers stolden zich onder behandeling van do lei ders. Eén ervan is sedert eenigen tijd lid eeuex drunkbestrijdersycrcéiiiging hier ter stede en gedraagt zich uitste kend. De ander wordt geregeld bezocht en in aanraking gebracht en gehouden met geheei-ontho'iwtóra, zoodal ook van hom Onag verwacht worden, dat hij op den duur drankvrij wordt. Twee huisvaders, die zich vooral des Zondags aan misbruik van ster keu drank schuldig maken, zijn, toen zij de huip van het bureau inriepen, eveneens onder controle van geheel onthouders gebracht Voor één van hen was geregelde behandeling van den medischen leider lioodig. De hulp van het bureau werd ook ingeroepen voor een drankzuchtige vrouw, elders woonachtig. Men wns zoo gelukkig voor haar in de plaats barer inwoning, een dame bereid te vinden zich mot deze patiënte te be moeien. Minder tevreden is het bureau over wat het bereikte met drie erkende dronkaards aitnor, die hulp Wensch- ten. Bij herhaling vervoegden zij zich op hot zittingsuur, maar zelfs van min of meoi voorloopigo resultaten kan geen sprake zijn. Een er van js op medisch advies gedurende drie weken opgenomen ui een ziekenhuis alhier, terwijl heil) ook vanwege het bureau voedsel is verschaft. Uitnoodigingen tot liet bezoeken van openbare of besloten vergaderin gen, waarin over do drinkgewoonten en haar gevolgen wordt gespreken, worden steeds uitgereikt en menig een maakte daarvan gebruik. Steeds wordt aan degenen, die zich bij het bureau aanmelden, gevraagd tot welk Kerkgenootschap ze belmo ren, opdat zij zooveel mogelijk in be trekking kunnen worden gebracht, met die dranklvest.rijdersvereeniging, waartoe zij krachtens hun godsdien stige overtuiging het meest behoo- ren. Hot voeling houden met drankbe strijders van alle lichtingen (alsmede met medische instellingen, huisme dici, justitie en politie, armenzorg, liefdadige instellingen, enz.) is een zaak van gewicht, waarop ook de na druk is gelegd op hot 13de Intern. Congres tegen het Alcoholisme, dezen zomer te 's-Gravenhage gehouden, waar Dr. K. II. Boonman, uit Amster dam en Geheimraad Dr. Schelhnaim uit Dusseldorf het onderworp: ,,Con- sultutiebureaux voor1 Ai koïro listen" inleidden. Het bureau alhier blijft gevestigd in liet gebouw der Toynbec-vereenl- ging: Donkere Spaame 28. Het houdt des Vriidngfln.ynnds «"sschen 8 on 9 I uur zitting, en liet houdt zich hij voortduring aanbevolen voor den steun van allen, die het wel meen en met hun drankzuchtige medernon- schen I JONGE VOORUITSTREVENDE VRIJZINNIGEN. Gisteravond wérd door doleden van bovenvermelde vereoniig ng een vergadering gehouden, waarin dr. I. H. J. Vos, van Amsterdam, voorzitter van den Bond van Vrijz. Vercon., als spreker optrad. Voo'r hem werd een inleiding gehou den door den voorzitter, den heer Joh. do Kanter. Hij vestigde de aan dacht op de pas in druk verschenen statuten der vereeniging en besprak eenige punteh hieruit. Spr. moedigde allen aan om de vereen:.ging met eigen krachten te steunen. Ieder I'd had zich eeni ge opofferlncren te getroosten en wan neer hij deze volbracht, werkte hij voor de belangen der vereenging. Hierna kreeg Dr. Vos het woord Deze begon met de mededeellng, dat hij om tïjdswille kort zou zijn. Spreker legde uit hoe ie der mensch, die een goed staats burger wilde worden op de hoogte moest zijn van de politiek. Iedere handelaar en koopman heeft zich met de politiek op te houden. In dit ver band bracht spr. nog even de ta rief wet ten tór sprake. De rechten en plichten der jonge ren had hij als onderwerp gekozen. Hij vond, dat de jongeren geen rech ten hadden, maar wel plichten. Deze plicht was te doen aan politiek. Aan bet einde sprak spr. de hoop uit, dat men niet door de velen, die niet aan politiek deden, terug zou- worden gehouden om de vereeniging te steunen. Hierna a ndigde Dr. Vos zijn rede en stelde de voorzitter de aanwezi gen in de gelegenheid iets te vragen. Hiervan werd echter alleen door het bestuur gebruik gemaakt. De vergadering werd hierna geslo ten. Vermist. Van een erf der firma S. en R. aan den Harmenjansweg is een keien- stamper vermist, eigendom der ge meente. Rubriek voor Vragen Gcabonnecrden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Jtodnolio van Haarlem's Dagblad, Groota Houtstraat 58. Alle autwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vernielden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn steenkolen zijn on deugdelijk. Wat is hieraan tc doen? ANTWOORD: Indien uw brandstof niet deugt, moet u klagen bij uw le verancier. Natuurlijk mag de prijs nooit aanleiding zijn om ondeugde lijke waar te leveren. VRAAG: Mijn zoon, nog minderja rig, s als vrijwilliger in dienst, zijn diensttijd is nog niet verstreken, doch hij wensclite den dienst te verlaten. Kan dit? Zoo ja, weike stappen moet men hiervoor doen? ANTWOORD: Hij kan den dienst nniet verlaten voor zijn tijd verstreken VRAAG: .Us iemand 14 jaar van zijn vrouw Js, kan hij dan trou wen zonder echtscheiding aan te vra gen? ANTWOORD: Wij hebben u reeds geantwoord, dat u niet kan hertrou wen, zonder echtscheiding aan te vragen. Wij kunnen dezelfde vraag niet tweemalen behandelen. VRAAG: Op welke wijze en waar kan ik worden opgeleid als inspec teur van politie? ANTWOORD: Dat wordt u maar zoo niet Wanneer er een plaats va cant is, als adjunct-inspecteur, kunt u solliciteeren. Maar het gebeurt niet vaak. Misschien kunt u beginnen als klerk bij de politie en later adjunct worden. VRAAG: Is het noodzakelijk eerst in militairen dienst een rang te behalen voor men inspecteur van politie kan worden; ANTWOORD: Neen, maar flink ont- wikkaW» -Cïktefofnéléreü konleü in aanmerking. LBUlLLblON Naar het Engelsch door Max Pemberton. 6) Wat Raphael Decroix betreft, hij Ihad een gewaarwording alsof de sla gen op zijn eigen lichaam neerkwa men. Hij had maar één verlangen zich van het pistool meester te ma ken, en dan een einde aan zijn eigen leven maken. Geef niij het pistool, mademoisel le 1 Zij zullen geen vrouw kwaad doen. Ik nioest het hebben 1 Hoor je mij. meisje Het pistool I Zij draaide ziel) met een wanhopig gebaar en blijkbaar in doodsangst om. Over tien seconden misschien over twintig zeker zou de deur openvliegen, en da© mannen binnen komen. Haar boodschap wus dus mis lukt l En als dat zoo was, sprak dan deze jongen geen verstandige taal, nu hij om liet pistool vroeg Eén hoop alleen bleef haar nog over. Zij worstelde niet hem, duwde hum met sterke armen achteruit, terwijl zij hem smeekte nog wat moed te hou den. Hij zou haar echter de baas ge worden zijn, aLs oen nieuw geluid zijn aandacht niet had getrokken en dit geluid had iets spookuchtigs en verschrikkelijks, iets onheilspellends evenals de dood. Mademoiselle, riep hij schor fluisterend uit, daar tikt Iemand te gen het venster. Zij uitte een kreet, die half een snik was en wankelde naar de getra liede blinden. Het was niet noodig, dat zij op dit tikken opendeed. Een ijzeren wig door een meesterhand ge bruikt, forceerde do .sluiting en ont sloot de blinden. Edmund I riep zij uit, en viel bijna bewusteloos iu zijn armen. Zij wist, dat het niemand anders dan Edmund Ch'lopp, kon zijn, de En gelsche dokter, altijd haar vriend, maar nooit zoo op het juiste oogen- biik komend als nu. Ook was hij niet alleen gekomen. Over het dak van dc biljartkamer kruipend, één voor één als jagers op het spoor van wild, volgden hem vijf en twintig garde soldaten. met gevelde bajonet en ge laden geweer. Wat is er Zeg het mij, vroeg Orlopp in éon adem. Do üuitsohers zijn in dit huis, riep zij uit, en bedekte haar oogeu met de hand, want zij vreesde liet oogenblik, dat hij alles zien zou. Wij zijn klaar om hen te verwel komen, zei hij, zelfs op dit oogenblik bedaard, en toon uitte hij zijn eenig bevel tot den Bergeant naast hem Spaar niemand tot den iaat- sten man. sergeant Da soldaten sprongen naar .voren. hun handen bevend op de trekkers van hun geweren. Eén ondeelbaar oogenblik te laat, om do deur te openen, zagen zij haar met gebroken Jiengsels en slot en met versplinterd houtwerk voor hun voe ten neervallen. Aan den anderen kant zagen zij in het doffe licht der lam pen. de aangezichten van den Duit- scliiMi kapitein en zijn manschappen onduidelijk afgeteokend. Zij stonden daar éen afschuwelijk oogenblik ver slagen van verbazing. Toen klonk het salvo van geweerschoten als kanon gebulder dour liet huis en zij, die nog leefden vluchtten hals over kop. Een oogenblik vertoonde de groote hal van liet huis van Graaf Bracheiü oen beeld zooals er van het begin van het beleg af nog niet vertoond wus. Grillige lichtstralen vielen in duistere diepten en op angstige aan gezichten. Kreten werden gehoord in verschillende talen. De dooden vielen hals over kap, en lagen op de marme ren trappen, nog witter dan him aan gezichten. Gemule werd niet gegeven noch gevraagd. In menigen duisteren hoek rekenden Franschman en Duit scher samen af. waar geen oog hen kon zien en geen kameraad tusschen- beiden komen. Ilet was voortdurend een donderend geweld. Van de ka mers boven tut de hal beneden, van de hal tut do binnenplaats, van de binnenplaats tot do faubourg buiten, verspreidde zich het nieuws„Do Pruisen Dood aan hen allen 1" Alen hoorde die kreten over de rivier, en herhaalde ze als een nieuw wacht- womQ „De PruiBen I Dood aan hen aJlen 1" Het verhaal van die vervolging is beschreven door menigeen, die zijn pen heeft gebruikt om het Beleg v;ui Parijs aan de vergetelheid te ontruk ken. Door stegen, in de diepe duister nis van boschwegen en lanen, op de breede boulevards vervolgden de sol daten en het y pen pel de Duitschors tot in den dood. Van do dertig, die verondersteld worden ln het huis tc zijn geweest, bereikten maar drie de Pruisische linies Ook vergat Parijs niet, om eer te bewijzen aan de dappere vrouw, door wier scherpzinnigheid de samenzwe ring ontmaskerd was. en aan wier vindingrijkheid zoo menige Fransch man zijn loven tijdens de overige we ken van het beleg verschuldigd was. Het was een moordenaarsclub, zeiden de soldaten deze kerels ver moordden onze schildwachten, waar zij gingen. Maar mademoiselle schreef een recept voor den ouden Bismarck, en de Engelsche dokter diende de dosis toe. Ah. messieurs, wat een belangwekkend verhaal I EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5