HAARLEM'S DAGBLAD. VIERDE BLAD. za.tn.rdag 25 novemelr 1911 Amsterdamsdie Kout IV. Mooi-Ampterdam. De felle noordoosten wind. die kla gelijk loeit door de kale boomen, do reuzen langs de grachten en in de wriwii, die nu jw. jn^lroevig tnii armen uitstrekken en die snerpt om de straathoeken en over, de pleinen, noodt niet tot wandelen. Maar tochmaar toch. de hemel koepelt zoo heerlijk frisch diep-blauw boven de rijen, rijen huizen de zon guitigt 's middags af en toe zoo aar dig over de kartelingen der hooge gevels de avond nevelen, die wazen óm de massieve huis-blokken en waardoor zoo gezellig de lantaarn- lichtjes als prettige blikken-oogjes boren, zijn van zoo stemmingvol mysticisme, dat ondanks de kou en de wind-snerping een wandeling door 10ooi-Amsterdam de moeite loont. Amsterdam is mooi onder allerlei licht en bij allerlei weer. Mooi zijn zijn gruchten, mooi zijn kromme kronkelstraatjes in de Jordaan, mooi zijn kleurrijk leven in de Jodenbuurt, mooi zijn prachtige pleinen, zijn im posante gehouwen. Mooi is Amsterdam nu in den val lenden schemer. De zonnetintelingen hebben nog éven over de hooge huis-gevels ge speeld met een mat licht. Dan Is alles een wijle grijs en dof van volkomen kleurloosheidtriest- egaal. Maar de herfstnevels luimen. Eerst wazen zij een ijl-biauwen schijn om' do huis-straten, die als ver-af komen in bijzonder perspec tief. s Is vreemd-ver alles het wazigt heen ,het verliest kleur in den blau- wigen nevelschijn. Maar dan gaat Amsterdam illu- minceien. Dan gaan de duizenden, duizenden tintelliehtjes als gulden vlekjes boren door de fijne nevel wazen heen, en dun steken de hui zen hun licht-vakken aan en dan droomt; over de stad het mysterie van den schemer-avond. Oneigenlijk is da.1 alles, van een wondere, teero bekoring. Men voelt in dien schemeravond de diepe geheimen van de groot e stad. Zij trillen in het vochtige licht door den nevel men voelt ze in de ver-affe halsblokken, waarboven do gevel-renden en torentjes spitsen met prilüéè golvingen in het ijl. O, die teere, bekorende droorri-uren van do groote stad!.... Do droom duurt niet, lang. De harde geluiden van het altijd drukke, woelige zaken-leven ratelen in den avond. Bezig© menschen be wegen in haastig geloop. Do nevelen trekken op en in hel, kleurig, brutatil licht stralen de win kelstraten. In de drukte schuifelen de massa's voort in gretige kijking naar do fraaio wel verzorgde etalages, belast met do pakjes van iqkoopen voor aan staand Sint-Nicnlaai. Tot negen uur... het uur van do slu t ng der wuikels, want do volgen de week pas wordt het verbod dc win kels nil negen uur geopend: te hebben tijdelijk bulten werking gesteld tot na St. Nicolaas. Er is, in zake die winkelsluitings- verordening een aangename rust .n- getreden na den feilen strijd vóór 't aannemen en tijdens de eerste dagen der toepassing. De lezers van „Haarlem's Dagblad" weten de tegenstrijd- ge uitspraken der kantonrechters en, in afwachting van een uitspraak van ons hoogste rechtscollege, dc .Hooge Raad, is er een soort van kalme berusting, van afwachting, ingetreden. Voor zoover ik kan nagaan wordt nu de verordening vrijwel algemeen gehandhaafd en van veel klachten of verbttering hoor ik niet meer. De vrees, dat onze winkelstraten door de winkelsluiting een doodsch aanzien zouden krijgen is ongegrond gebleken. In de buitenbuurten natuurlijk wel, maar de groote winkels in de v&a bst centrum der. stad houden, vooral "in dezen lijd hun etalages den geheelen avond- verlicht, waarbij dan komt dat dc café's na tuurlijk ook nog hun licht werpen :n de avondstraat. 't Is een vreemde geschiedenis ge weest met'den schilderij-diefstal aan het Stedelijk Museum. Er is duidelijk gebleken, dat tal van schilderijen van meer of minder waarde zóó slecht bevestigd zijn, dat kundige langvin- ge'rs ze gemakkelijk van de wanden kunnen halen en onder cape of wij de jas ongemerkt medenemen. Twoo redactieleden van een der Amsterdamsche bladen hebben op een goeden morgen een ge uren in het Stedelijk Museum doorgebracht en het duurde niet lang, of ze konden met den vinger aanwijzen de schilde rijen d.ie, om zoo te zeggen, „voör den gap" liggen. Bovendien brachten zo in een der zalen meer dan een kwartier door, zonder iemand te zien, noch liezoekers, noch suppoost. Ze schreven daarvan een relaas in hun blad, en nu kreeg een hunner den dag na de publ'catio een der aan het Stedelijk Museum verbondenen bij it cb óp bureau. De man vvus natuurlijk over de pu blicatie alles behalve gesticht. liet merkwaardigste van liet. geval is, dat hij een hooge borst opzette eii verlei de, dat niets hem Ontging hij zou den meneer van dc krant, die er ge weest was, best herkennen als hij hem weerzag. „Zoo, zou je dat", zei mijn collega, de man in kwestie fijntjes, maar hij dacht, dat het herkennings-vermogen van den suppoost toch niet zoo heel groot was. De burgemeester heeft nu in eigen jiersoon een onderzoek ingesteld en het is te hopen, dat hot resultaat mo ge we&cn. dat meer zorg worde be steed aan de bevestiging der ■Schilde rijen van de verschillende interessan te collecties, die ons Stedelijk Mu seum bezit en dat het toezicht uitge breid, althans strenger wordt. Heel Amsterdam loopt als dol naar de opvoeringen van de operette „Die Schone Helena" door Hans Ed mund's theater. Als dollen, wel te verstaan niet. be doeld in den ri© van gcestes-verbi.is- terden. Neen, om de maan niet. liet is buitengewoon, wat door Ed mund's ensemble thnns vertoont wordt. Zooals men weet', beeft Max Flein- hardt in München in 'le Künstlerver- ein indertijd Offenbach's bekende operotto voor 't voetlicht gebracht naar zijn begrippen van moderne opprot te-vertooning. Met uitbundig succes. En naar dat model wordt ook door het gezelschap van Hans Edmund thans de operette „Die Schone Hele na" opgevoerd. Décor en costuums, kleuren, lijnen, maar bovenal de buitengewoon aes- thetische groepenbowegingen zijn iets „noch iiïq dagewesen". Wat een weelde van kleur, wat een soepelheid van lijn en wat ©en aris- tieke grnepenformatlc. Subliem is het décor en de entourage bij de scène van don stoet slanke, precieuse Griek- schc meisjesfiguren het prachtig donkerblauwe, tempelachtige doek in de eerste acte, waartegen licht zich bewegen de nimf-priesteressen de heerlijke nachthemel, dien men ziet door de ramen van Heiena's kamer, en zooveel meer. De operette zelf, een goede, oude, lieve bekende met melodiën. die in 't gehoor blijven, met veel oer-grap- pigs is en blijft hoogst aantrekkelijk, maar bij deze Ausstattung, naar Reinhardt's model een evenement van belang in het Amsterdamsche kunstleven. AMSTERDAMMER. Stadsnieuws Baden. In het donchehadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1010 baden; in dat aan den Koudenhorn bedroeg dit aantal 621. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel roept 't personeel van de H. IJ. S. M. door middel van een cïrcula re op tot een vergadering 11 Den Haag, te houden in do volgende maand, waarin ge sproken zal worden over: Het uitblij ven van regeeringsvonrsteilen in zake de arbeidsvoorwaarden voor de Tram mannen. Binnenland TWEEDE KAMER. De voortgezette behandeling der In dische begroeting begon gisteren met het reeds gemelde incident tusschen de heeren Lobman en Schaper (na dat de vergadering, wegens onvoltal- ligheid. 40 minuten te laat was ge opend). Nadat het incident dat een eenigs- rins traeischen indruk maakte, ee- sWen was, zette de heer Dnvs ziin rede voort ditmaal ce-richt tegen Tndisrhe Syndics"t van SniUêrf 1bri- kanten, dat z. i. te veel steun had van do regeering, waar het er naar streefde den inlander zijn grond te ontnemen en meerdere werkkrachten te krijgen. Onlogisch \vas, dat het Syndicaat de Regeering moest in lichten over de daling der grond- huurprijzen. Het betoog was er op gericht, dat, waar de winsten der industrie stegen, de inlandsche bevolking, die niet ver bouwde, meer voordeel moest trek ken. De heer Van Lennep verdedigde een stelsel waarbij de grondhuur- prijzen verband zouden houden met de winsten der suiker-industrie en de Minister, die de houding der Regee ring tegenover het syndicaat verde digde, deeldo mede, dat gezocht werd naar een oplossing, die de industrie aan voldoende gronden hielp en den inlandschen grondbezitter een huur prijs waarborgde-in verhouding, tot de reëele waarde van den grónd. De door enkele andere sprekers in het debat gebrachte rietbranden hoopte de Regeering te bestrijden door ern stige politiemaatregelen, desnoods door bestraffing dor schuldigen door deportatie. l'egen 4 uur moest er gestemd wor den over een door de heeren De Mees ter en Bos verdedigd, door den .Mi nister bestreden amendemeut, om de controle op de landschapskasseh niet te brengen bij het bureau voor de buitenbezittingen, doch bij de Reken kamer. Bij de stemming bleek de Kamer onvoltallig (41 leden). Maandagmiddag voortzetting. PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.- Ind'ë d.d. 24 dezer, betreffende pest- gevaüen op Java gedurende de week- van 15 tot en met 21 dezer. Afdeeling Malang: 19 pcrtgevalléü, 20 dooden. Toeluengagoeng: 6 gevallen, 5 doo den. Mod oen: 4 doodélijke gevallen. Ked.ri en Bl.tar: ieder één doodelijk geval. Do in do kerk van Willige-Lange- rak ontvreemde voorwerpen, waaron der éen aGtiëR kóperen dvvpvosi, hoeft de politie in Rotterdam terugge vonden. Het kerkbestuur heeft ze te ruggekocht. De dader is nog steeds niet ontdekt. DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Bij den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht moet, naar de Tel. verneemt, nog eeruge twijfel be staan. hoe te handelen ton opzichte van de publieke veil ngon van boe ken, etc., ih verband met de winkel sluiting, indien hiervoor geen dispen satie wordt aangevraagd en verleend. Immers deze veilingen zijn voor het publ ek toegankelijk, duren langer daij tot negen uur eu er wordt ge kocht. Wie vervolgd moet werrden, de deurwaarder ten overstaan van wicn de ve jing plaats heeft 0f de eige naar van de lokal tot, zou dan een tweede vraag vormen. EEN SLUW VURVALSCHER. Éenige dagen geleden deelden wij mede, hoe de banken van loaning te Amsterdam de dupe waren geworden van een sluw oplichter, die gouden ringen vervalschté door r ngen van z.g. Dntsch goud langs galton schen weg te overdekken met een dun laag je 14 18 karaats goud en er dan een valsch keur in te slaan. Eén nuln, Verdacht van deze verval- seliing, ife aangehotidén. OVERREDEN, De 12-jarige D. B., is op den Croos- wijkschèuweg te. Rotterdam, waar zij met twee andere meisjes op een slee perswagen zat, tengevolge vali een duw op straat gevallen, waarna een van de w elen van den wagen óver haar hoofd ging. Zwaar gewond- op het >pglitiebureau binnengebracht is zij daar enkele oogonblLUken later ovorleden. - BRANDWONDEN. Tg Swo.lmen is de 63-jarige vrouw S.,, die do,or hot omvallen van .een brandende"' petroleumlamp ernstige brandwonden had opgeloopen, ten gevolge daarvan overleden. MEERDERE BETEUGELING VAN SMOKKELARIJ. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en wijziging dér bopaln- gen omtrent de heff ng en de verzeke- r.ng der invoerrechten en accijnzen. legraaf en de Cerant, wegens onge oorloofde» nadruk uit zijn bij Allert de Lange werschenen gedenkschrif ten, onder den titel Donker Amster dam. Ook tegen de Haagsche Courant heeft de lieer Batelt een actie inge steld wegens het nadrukken van een deel zijner geschiedenis. Zón raads man is inr. II. .1. Biederlack. VRIJSPRAAK. Lai Ede K.-iamr der A mst£Pv<ifrricöG j Rechtbank heeft in hooger beroep on- dcr bevestiging van het vonnis van den kantonrechter vrijgesproken den heer D van den Belt, die in het be zit van een honfdnete en middelbaar onderwüs aardrtikskuride aan de R. K - Hooger© Burgerschool te Amster dam les cnf. zonder bevoegdheid en, buiten noodzaak in de Geschiedenis, waartoe hem volgens n.rt 45 der wet op het M O. door de Kroon dispen- sifje was verleend. Wij brengen in herinnering, dat het O. M. bij het Kantongerecht ont slag van rechtsvervolging had ge vraagd en tegen het vrijsprekend vonnis in hooger beroep was gegaan. Pers Overzicht De 'T ALGEMEEN KIESRECHT. Haagsche correspondent der Rechtszaken TOTALIS ATOR HAZARDSPEL? Op 19 December a.s. zal zich voor het Ainslerdamsch Kantongerecht te verantwoorden hébben de <1 1 ur van do Nederlandse!) Ind sche Grond- crediotbank, in welke zaak de kan tonrechter zal te beoordecleu hebben het al of niet hazardspel zijn van de totalisator, zoo meldt de TeL NADRUK. Den 5den December zal voer de Am sterdamsche rechtbank de zaak wor den behandeld van den lieer C. Ba- telt, den oud-hoofdinspecteur der re cherche te Amsterdam, tegen de Te „Zutphensciie Courant" schrijft het verloop der kiesreeht-beschouwing ii de Tweede-Kamer. - 11 komt tot de volgende slotsom: Thans is echter één'ding zeker: op een concentratie der Linkerzijde' behoeft niet te worden gerekend, vr;i zin Mig-democraten en Unie-libe ralen, zullen als no. 1 op hnn program moeten zetten het algemeen kiesrecht,1 en de oud-liberalen zullen nimmer zoe'n program willen onderteekenen. zy die do oorzaak zijn dat de motie in dit debat gevallen is. Hadden hun drie aanwezig© vertegenwoordigers anders gestemd, de motie ware aan genomen met één stem meerderheid, die van den heer De Geer. Wij betreuren dat niet, hebben reeds herhaaldelijk 111 dit blad be pleit een samengaan van vrijzinnig democraten en unie-liberalen zonder iemands verdere stenn of hulp. Een onmiddellijke overwinning zal dan misschien niet bereikt worden -- wordt zij zulks echter met de hulp der oud-liberulon wel? Maar een krachtige propaganda voor het be ginsel zal er uit voortvloeien en de basis der partijen wordt er door ver sterkt; dat op zich zelf weegt mis schien evèn zwaar als een ephemeré stembustriomf! Het, „Centrum" voegt daaraan toe Er is 111 deze redeneering iets, -dat van fierheid en zelfstandigheid ge tuigt. Lal ditzelfde standpunt echter ook worden ingenomen, wanneer het oógenhlik van steinbus-actte daar is/ Wij. zullen mettertijd gelegenheid hebben deze vraag nog eens te stellen en het antwoord te vernemen .uit de feitén. Voörloopig kunnen wij met.den briefschrijver der „Zutpherische" vaststellen, dat op een concentratie der Linkerzijde, welke het kiesrecht tot grondslag hebben zou, niet kan worden gerekend. Dit eene ding is inderdaad zeker. G. W. S. schrijft in 't weekblaadje van „Het Volk": Zeven tegen drie en negentig, ook in den kiesrechtsirijd! Het is een goed resultaat van de kiesrechtdebatten. Het is de duidelijke vermaning voor alle arbeiders: vertrouwt alleen op eigen kracht! liet zegt ook, dat er ge- streden moei worden 0111 eindelijk het kiesrecht te krijgen; dat het hard I tegen hard zal moeten gaan. Zullen wij kunnen rekenen op den steun der burgerlijke democraten, dan zal onze druk verdubbeld moeten worden; dan zal allereerst de Roode Dinsdag van 1912 een kolossale krachtsvermeerdering moeten aan wijzen; dan zullen ook de Nederland sche arbeiders meer en meer ver trouwd moeten raken met tie gedach te, dat wanneer het blijft gaan zoo als het thans gaat, de politieke mas sa-staking het kiesrecht zal moeten brengen, cn dat zij die het kiesrecht willen zich bereid zullen moeten ma ken 0111 ook dit scherpste wapen 111 den kiesrechtsirijd te hanteeren. Letteren en Kunst Boskem e Juliana Bibliotheek (Uitgever Ten Brink, Meppel;, geeft uit met lofwaardiger] spoed. Het boek, dat nu bet hciit gezien beeft, is getiteldDe Haciënda aan de Valdivia. De schrijver, F. J. Hoffman, heeft onzen jongens en meisjes niet dit hoek zeer zeker een grooleri dienst bewezen, 'want be halve dat het boek prettig leest, volt er heel wat uit te ieeren. De schrij- ver verhaalt van een Duitscher, Horn, die van de regeering van de Zuid- Amerikaansche republiek Chili, een groote uitgestrektheid grond, aan :1e rivier de Valdivia gelegen, heeft go- kocht. Hij wil daar e©n haciënda dat is een boerderij, hoofdzakelijk voor veeteelt oprichten. Zijn grond ligt heel dicht bij het land, waar de oorspronkelijke bewoners, de Tridiaan- sche volksstam der Araucaniérs, wo nen. Dezen verzetten zich zooveel mo gelijk tegen het binnendringen der vreemdelingen in hun landstreek. De regeering ontneemt hun steeds hoe langer hoe meer van hun eigendom, waardoor zij worden gedwongen zich terug te trékken naar de onvrucht bare bei irstreken, waar hun kinde ren en hun vee omkomen van gebrek. Zoolang Horn en zijn kolonie zich ophouden aan dez© z'ïde van de ri vier de Valdivia, merken zij mets van de Arauearners, maar als Huru, die ook bet stuk land aan de over zijde dei' Valdivia gekocht heelt; niet tegenstaande het verzet der kolonis ten, van zijn recht gebruik wil maken en ook daar zijn vee weiden komen twee Araucauiërs, om hem maar tevergeefs te bewegen zijn vee terug te halen. Daardoor ontstaat een vijandige 'verhouding tusschen kolonisten en Araucaniérs. De lezer heeft nu gelegenheid de slimheid en het overleg van de In dianen op te merken. Zij weten de blanken verscheidene malen om den tuin te leiden en beginnen een schijn gevecht, óm de mannen en vrouwen uit - hun woning te lokken, tenoinde het vierjarig dochtertje van Horn te ontvoeren. Dé losprijs voor. het kind is het inwilligen van Horn van den eisch der Indianen. De vrèdè wordt getee- kend eii de 'overburen leven rnet el- knar in de beste verstandhouding. Het is een aardig boek voor onze jongens. WILHELMJENSEN. Bij München is op 74-jar gen '©ef- tijd overleden de in Duitschland be kende romanschrijver en dichter Wil helm Jénsen. BRAAKENSIEK- TENTÖONSTELLING. Men verzoekt te melden, dat de Braakensiek-tentoonstelling in het Stedelijk Museum te'Amsterdam eh.ua dezer maand wordt gesloten. CENSUUR? Men bericht uit Den Haag aan de N. Rott. Ct.: Naar aanleding van het in het Vad. voorkomend bericht, dat sedert eeni- gon tijd alie tooneelgozelschappen, die hier voorstel Fngen geven, de stukken, die zij willen opv ©r©n. te voren aan den hoofdcommissaris van politie moeten zenden, wat e- enwel niet zou beteekenen, dat de overheid Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Pieter Simpel, een van do helden van Marrvats jongensboeken, vertelt van een zijner familieleden, die na dat zij jaren lang veel te veel alcohol gedronken had, eindelijk aan zelf ontbranding overleed. Het verhaal dret denken aan een vertelling in den trant van Soep Hein, de Vliegende Robert en derge lijke, maar het kan ook wel wezen, dat de rechtsgeleerde Commissie er aan gedacht heeft, toen zij de veror dening ontwierp op petroleum, aether, benzine, spiritus, en zoo voorts. Want als die vloeistoffen werkelijk, evenals juffrouw Simpel, neiging hadden tot zelfontbranding, dan kon de verordening niet stren ger wezen, dan ze nu geworden is. Kleine petroleumventers. die nu nog een broodje verdienen, zouden, als deze wet ingevoerd word, hun bedrijf wel aan den kapstok kunnen hangen. Mijn iieef Wouter heeft toen hii daarvan hoorde gegrinnikt en ge- zcid „Natuurlijk 1" Het was maar één woord, maar daar lag zoo'n zee van beteekenis in, dat ik vroeg „Waarom natuurlijk?" „Omdat" zei Wouter, „de gemeen te zelf gasleverancier is Ik was in ernst verontwaardigd. „Wouter", zei ik, „schaam je diep. Denk je, dat de gemeente zulke stre kentoen maakte ik. evenals hij, den zin niet af en liep weg. Er wordt wel beweerd, dat het men«"ihdoin vooruit gaat. maar wan neer ik .'naga, hoeveel en welke wet ten er gemaakt worden, dan geloof ik eer het tegendeel. De wetgever houdt ons voor kleine kindertjes, op wie hij alles wat ze doen gepast moet wor den. Als het zoo doorgaat stuurt de gemeente iederen avond tegen bed tijd bij de gasverbruikers een inspec teur van de fabriek rond. om hoogst eigenhandig de hoofdkraan uit te draaien. Wil je niet, dat hij in huis komt, wat nood er wordt gauw even een verordening gemaakt en hel hcelo personeel van de lichtfabrieken met inbegrip van den kleinsten loop jongen, kan vrij je huis binnenstap pen en zien of alles in orde is. Niemand moet denken, dat ik over drijf Wordt niet bij de verordening op het hebben van ontbrandbare en ontplofbare stoffen eenvoudig be paald, dat iedere politieman en zelfs de havenmeester en zijn mannekes overal kunnen binnenstappen Nu is de havenmeester een gezellig man en ook onder het politiecorps zijn bij zonder gezellige lieden, maar zelfs de deugd der gezelligheid moet niet overdreven worden en ieder die een van deze heeren graag in zijn huis wenscht te zien, heeft het volste recht hen uit te noodigen tot een partijtje domino of zes en zestig, maar verder mc-et het ook niet gaan. Het artikel petroleum doet me,den- ken aan een verhaal uit vroeger do gen. Een firma in de Spaarnwouder- struat had een groote zending petro leum aangekregen dc vaten lagen op do stoep. Daar kwam een agent van politie aan, die wel wist, dat de firma maar een kleine bergplaats had en dus vermoeden kon, dat zij do rest borg in een ongeoorloofde be waarplaats. „Is al die petroleum voor u vroeg hij. „Waarom zou die allemaal van mij rijn vroeg de eigenaar terug,;naor het systeem, dat een lustige vraag het best met eer. vraag kan worden beantwoord. „Ik dacht zoo, omdat ze op uw stoep lag." „Denk ie, dat alles wat op mijn stoep ligt, van mij is?" Het baatte hem toch nirt. de agent maakte naderhand toch proces-ver baal op en dat vergaf hij den man niet. De eang des levens bracht mee., dat de agent de politie verliet en kassierslooper werd. Toen begon de dag der wrake voor den kruidenier, want altijd wanneer de man een quitantie of wissel had te presenteo ren, klein of groot, betaalde hij In „hard geld", in guldens en rijks daalders. Hat kwam voor, dat de ar me man met dertig pond zilver uit den winkel kwam. „Ja", zei dan de winkelier wijsgeerig, en keek het slachtoffer, dat natuurlijk niets zeg gen kon, na „hij heeft nog altijd straf Sommige menschen, die geen drup pel petroleum meer in huis 'hebben, kunnen zich maar niet verbeelden, dal het nog zoo'n belangrijk artikel zou zijn. Zij beschouwen petroleum als aderlatingen of heksenprocessen, dingen die in onzen tijd niet moer voorkomen. Niets minder waar, don dat. De petroleum is zelfs zoo'n hoogst medern artikel, dat de sluis to Spaarndam er nog mee verlicht wordt en dat het bestuur van Rijn land daar gas om afgewezen heeft 1 Deze verordening is de eene merk waardigheid van het gesprek van den dag de tweede is de Amsterdamsche Poort. Wouter wil een telling laten hou den van al de menschen in en om Haarlem, die de Poort eenmaal in hun leven, goed van alle kanten, heb ben bekeken. „Niet meer dan één keer", zei hij. „Begrijp goed niet menschen. die de Poort op een prentje hebben ge zien of teen den zijmuur bebben op gekeken, wanneer ze in de èlectri sche tram zaten, maar Haarlemmers en omstrekenaren, die er opzettelijk heengewandeld zijn, om de Poort te bekijken en er opzettelijk zijn door- geloopen. Hoeveel zouden er zijn, denk je, die dat nog nooit van hun leven gedaan hebben „Vijf, zei ik. „Je bent mal: vijftigduizend, op zijn minst. Do Amsterdammer gaat niet naar het Rijksmuseum, de Rot terdammer niet naar liet museum Boymans. de Haarlemmer niet naar do Halsen... „Wat zeg je daajr „Do meeste Haarlemmers hebben de Halsen nooit gezien, zeg ik je. En do Poort nooit goed." Maar wat zal ik langer de verdrie tige aantijgingen van mijn neef Wouter overbrengende man eenmaal zoo en er valt niets aan hem to veranderen. Er komen hoe langei hoe meer plannen, om daar den toe stand in orde te brengen en wie daarmee voor den dag komen, heb ben aan één plan niet genoeg, maar maken er twee. Zoo deden B. on zoo heeft het Raadslid, de heer Lasschnit, ook gedaan, ledereen, die nu met een nieuw denkbeeld voor den dag komt, moet wei bedenken, dat hij. om niet bii hen achter te staan, eerst een plan maken en het daarna zelf weer verbeteren moet.. Hoe meer plannen er gemaakt worden, des te grooter is de kans. dat de toestand onveranderd blijft. Als een dame voor een nieuwe japon do keus heeft tusschen twintig stalen en modellen, dan voelt ze zich geluk kig, maar wanneer de Raad tusschen vele plannen heeft te kiezen, is hij geneigd den toestand maar bij het oude te laten. Wanneer het daarop uitdraait, zal mij dat niet verwon deren. Mannen zijn dikwijls niet heel be leefd. Niet omdat ze wel eens ver geten hun zitplaats in de tram aan te bieden aan een dame, die moet blijven staan (dut is een vorm van galanterie, waar menig© vrouw van nïeuwerwetsche begrippen niet eens op gesteld is), maar omdat zij dik wijls zoo spotten met wat vrouwen doen. Het beet altijdvrouwen ver staan de kunst van vergaderen niet, ieder wil haar zin doordrijven cn in een oogwenk komt er ruzie. Dat wil ik bij deze bepaald iegen- spreken vrouwen verstaan de kunst van .vergaderen uitmuntend, niemand tracht haar weuschen door te drij ven en nooit ontstaat er oneenig- hcid. Deze gunstige opinie geeft mij nu, denk ik, wel het recht even een heel klein aanmerkinkje, 0, een heel kleintje maar, te maken op een adres, dat dezer dagen door vrouwen is samengesteld en ter teekening ge legd. Het handelt over de tariefwet en luidt aldus „Ondergeteekenden, allen vrouwen en voor hst moerend eel huisvrouwen, overtuigd, dat de aanneming van het aanhangige ontwerp-tariefwet de kosten van hft levensonderhoud aan merkelijk zal doen stijgen, verzoeken Uwe hooge vergadering, bedoeld ont werp-tariefwet te verwerpen." Nu laat ik in 't midden, of de vrouwen daarin gelijk hebben of niet, maar wie iets betoogt in een request aan de Tweede Kamer, moet dat ook kunnen bewijzen, en waar is nu de nadere toelichting van de bewering „Vrouwenwerk", heeft mijn neef Wouter gebromd, die het mannelijk geslacht het beste vindt en zich zelf een pracht exemplaar van de soort. Enfin, een beetje laat ik zeggen on volledig is het adres weL Donderdagavond is er vergadering geweest van de Haarlemsche IJsclub. Er is lang en breed gediscussieerd over de baan, over de beste quoliteit schaatsen, over de feesten, die gege ven zouden worden, over de kinder- baan, het restaurant, kortom over allerlei dingen, die al zoo in een ijs- club plegen te worden behandeld. Maar nu ben ik geducht aan het jokken, want van alles wat ik daar opnoem is niets behandeld. Lang en breed is gesproken over de contri butie en de slechte menschen. die niet op tijd betalen Zoo gaat het. wanneer er in twee jaar geen ijs is geweest. Dan praten de leden over de administratie en niet over schaatsenrijden, alsof ze aan ij's niet meer gelooven. Pas op, of het gaat, als tegenhanger van den warmen zomer, nog zóó vriezen, dat de stroom van plannen over fees telijkheden op het ijs. die bij het be stuur zouden kunnen opkomen, zelf bevriest. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 13