NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8722 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 25 NOVEMBFR *911 C ABONNEMENTEN A D VERTENTIËN: per drie maanden: 3" Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 i egels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BlJ Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 Jj Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1-65 (fcy XT'j) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers 0.02H i >-t Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37t/j-j de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnnminer der Redactie 600 en der Administraöe/24. Uitgave de7vënnöotschap Lonrëns Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne i z. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin» van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS KEEN No. 1443 Hóg eens de Amsterdamsciis Poort. Vrijdagmiddag ben ik, tegen den snijdende i Oostenwind in, nog eens Haar de Amsterdamsclie Poort ge wandeld, ora de indrukken van de nieuwe en nieuwste plannen nog eens te toetsen aan de werkelijkheid. Laat ik beginnen met er aan te her inneren, dat de vereeniging Heem schut gelijk heeft wanneer zij spreekt van de Spaarn wonder- en niet van do Amsterdumsche Poort. De eerste is de ware naam, de heer Gonnet in zijn boekje over de geschiedenis der wallen en poorten van Haarlem, spreekt ook van de Spaarnwouder Poort. Misschien is dat verschil in benaming ook een teeken des lijds vroeger, toen de poorten do steden mee hielpen afsluiten, kwam men cr allicht eerder toe het stads kwartier te noemen, dat meer in bijzonder door zoo'n poort werd be schermd. Naderhand, na de opr ming van do vestingwerken, toen dus ook de poorten hare boteekenis als afsluiting verloren, was de aan dacht meer gericht op de naastbij lig gende stad, waarvan een poort de richting aangaf. Misschien bou de NSeuwpoort, wanneer zij nog be stond, nu <le Schoterpoort lieetert, de Groote Houtpoort lieemstederpoort, de Zijlpoort Blöcmeaidaalsche poort. Maar laat ons dit fluisterend zeg gen. liet is niet goed, in 't bijzijn van hoogbejaarde poorten de collega's tijdgenooten op te sommen, die haar in don dood zijn voorgegaan. Want ze is al op leeftijd, de Spaarnwouder- of Amsierdamsche Poort, hoe men haai* noemen wil. De heer Gonnet bepaalt haar stich ting op'omstreeks 1353, zoodat zij meer dan vijf en een halve eeuw ach ter zicli heeft. De heer Gonnet be schrijft de diensten, die van een der gelijke poort gevergd worden, als volgt Was in tijd van oorlog de afslui ting verbrijzeld, want wij doen het best ons voor een oogenblik in derge lijke toestanden to verplaatsen, dan bevond -io vijand zich op l.et voor plein en voor het eigenlijke», met zware draaideuren gesloten poortge bouw do beschreven kleinere voor- torens zijn beide in dc lengte door eene smalle overdekte galerij ver bonden aan twee achthoekige, voor uitspringende torens, in doorsnede 2.25, en hoog pl.m. 20 meter; dezo zijn verheeld- aan de hoeken van het hoofdgebouw, eo onderling weder met elkaar in gemeenschap, door eene buiten de poort omloopende smalle open gang. Üp dit binnen plein, dat zooals gezegd 7.GO meter lang en 5 30 breed is, kon dus van allo zijden den vijand van boven af met steeaen, zware voorwerpen, of welk oorlogstuig ook, schade toege bracht worden. Sloegen de aanvallers den hier geboden weerstand af, en konden zii de draaideuren doen wij ken of verbrijzelen. dan bevonden zij zich in de binnenpoort, welke een ruimte beslaat van 6.85 meter in de breedte, bij 5.10 in de lengte, en met een kruisgewelf is gedokt. Hier be vindt zich In den N. W. hoektoren een steenen spillrap, leidende naar do geheele bovenverdieping, zoodat de vijand, meester van de binnen poort geworden, weldra het gelieeJe gebouw in zijne macht kon bebben. liet laatste middel, dat de verdedi gers moest beschermen, was de val deur, welke de gemeenschap met de straat, afsloot, en naar boven opge schoven moest worden, gelijk men aan de groeven en de slouï in de mu ren aanstonds zien kan. Hadden de bestormers ook deze deur met hunne strijdukstcy tot splinters gebeukt, dan stonden ze in de binnenstraat. Tot zoover Gonnet over de Poort, hij voegt er bij, dat de valbrug vóór do poort misschien reeds voor eeuwen door een voste brug werd vervangen; in 1727 werd bij den opgang aan de overzijde van de Singelgracht een ijzeren bék geplaatst, tusschen twee zware steenen boeren. Dat afsluithek werd in 1840 weer gesloopt ,,en de „poort staat daar nog altijd, gelijk „zij door den bouwmeester werd af geleverd, behoudens weinig bedui- „dende veranderingen,die het „oorspronkelijk plan niet storen. Het moet dus wel een bleek bouw werk zijn, dat zesdehalve eeuw zon der bezwaar en gevaar een van Haarlem's toegangen heeft versierd. En zouden wij dan nu, in den tijd van de vereenigingen Haerlem en Heemschut, in eon periode nu B. en W. zelf circulaires rondzen den mn de bouwmeesters tot eerbied voor de overblijfselen 'van het oudo stadsschoon aan te sporen, zouden wij dan den moker leggen aan een mooi overblijfsel vau vroegere bouw kunst, dat tegelijk een herinnering is aan de manier, waarop de voorva deren zich legen den vijand verweer de? Ik zou den moed niet hebben, daartoe te adviseeren. Het is waar. dat voor wie nuchter- weg alleen de eischcn van het mo derne verkeer in het oog houdt, de Spaarnwouder Poort een slatin-den- weg is. Nergens ligt een moderne brug beter dau op de plaats waar zij staat. Maar het offer is te groot. Haarlem zou ecu slecht voorbeeld geven door de Poort af lo breken in een tijd, waarin van alle kanten ge tracht wordt, de kunst te populari sed en, aua ieder zooveel mogelijk te leeren zien wat mooi is cu hem eer bied bij to brengen voor overblijfse len van oude kunst Er zal, naar ik heb vernomen. in: den ltaad een stem worden gehoord en wel die van een invloedrijk man, I om wegens de tegenstrijdige meen in- gen en omdat een mooie oplossing toch niet te verkrijgen is, den toe stand eenvoudig te laten, zooals die op dit oogenblik is Het Is natuurlijk heel moeilijk de balans zoo in te richten, dat tusschen stadsschoon en. stadsverkeer de wijzer precies in liet huisje komt tc staan, maar met dit denkbeeld wordt toch allicht tc wei nig gewicht gehecht aan het verkeer. Toen ik er Vrijdagmiddag doorliep, was het een hij zo ader stil oogenbük en toch keken de weinige voetgan gers eerst voorzichtig om den hoek, of er misschien een wagen of een voertuig aankwam. Onder de poort zelf is de ruimte smal en een trot- toirt.j© of een verhoogd gedeelte, waar de voetganger zich in veiligheid kan brengen, hoe klein ook, ontbreekt daar totaal. De brug is piet breeder, maar maakt den indruk van grooter veiligheid, omdat zij natuurlijk niet tusschen muren besloten is en bo vendien aan weerskanten een smalle strook heeft, voor voetgangers be stemd. Deze zijstrooken zijn evenwel niet verhoogd, maar verdiept, zoodat ecu groote wagen, die maar even uit den koers raakt, licht met een of twee wielen daarop terecht komt .Van elkaar op die brug of onder de Poort kruisen is voor gerij van eeni- ge breedte geen sprake. Toevallig zag ik een vrachtwagen van Oost naar West over de brug rijden, juist terwijl een andere van West naar Oost onder de Poort door wilde gat De voerman van den laatst en wagen hield evenwel zijn paard in en wacht te tot de ander met zijn gerij voorbij gekomen was. Dit geldt nu nog maai twee wagens in een rustig oogen- blik de toestand wordt natuurlijk heel wat moeilijker in momenten, dat er ook auto's bij komen en een druk voetgangersverkeer, om van fietsen en handwagens maar niet eens to spreken. Toch zou ik, moest ik kiezen, stel lig de voorkeur geven aan het onver anderd laten van den toestand bo ven het jjlan van B. en W., die da brug willen wegnemen en de Poort afsluiten. Ik wil aannemen, dat dio afsluiting niet zal geschieden, door haar dicht te tinmieren, maar door aan den Oostkant «een stevig ijzeren hek. te plaatsen. Maar dan nog! Van de Amsterdamscbe Vaart gezien zal een poort, die niet te bereiken is, een dwaas gezicht opleveren, en van de Spaarnwouderstraat af is het mooie: van de poort voor een groot deel ge legen in den onbelemmerden door kijk, die natuurlijk bij elke afsluiting' vervalt Wat het tweede plun-Lasachuit aangaat, voor zoover ik mij als leek eeu nieuwen toestand kan voorstel-, len, zal dio niet hinderlijk wezen en toch een practische oplossing. Zeker, als we het antieke op de spits drij- I ven kunnen we ons met de brug van de 20ste eeuw, vlak naast de Poort uit de 14de, niet vereenigen. Maar een concessie moet er worden ge daan. Of passen wij zelf, die er on der door loepen met een hoog boord en eeu langen pantalon, of past de gent van politie in zijn uniform, die over de brug komt aangestapt, bij dit bouwwerk uit vroeger eeuwen t Lijkt er niet naar 1 j. c. p. Yan de Residentie en haar bewoners. „Het bruintjo, het blondje, het grijsje, „Het Libertymeisjc zoo zong Spceuhoff in zijn kostelijk Red, wao-r.n hij de scha.ee wat senti menteel*!, Wilt oppervlakkige, wut L- losofeerande, wat dweependc, en veel pratende meisjes bespotte, do langs de paden van het leven gaan, met weemoed in het hart en te weinig hersens om te kunnen uitblinken. Ze waren bij dozijnen opgekomen. Woensdagavond in I> ligentia, waar Frederik van Eoden sprak over den waan van het materialisme. In alle schakeorlpgen zaten ze in gespannen aandacht te wachten. Er lag aandacht in de zaal, een aandacht die zich uitte in een st'l praten en bedeesd rondzien, lang voordat de spreker optrad Allen ver wachtten zielespijs van een superieu re soort De zaal was vol; niet alleen met Liberty's. Alles wat in den Haag dweepen kan was uitgeloopen. Juf frouwen, met eeuw ge liefde in het hart. die ze bij gebrek aan een gezin, koesteren aan kat at ouden puck, jon gelieden mot bleeke gezichten, lange haren en ringbaarden, een wereld vol ellende in hun oogen; fanatieke», an archisten. wilde wenkbrauwen, bo'r- stelig haar, een flapdas en niet pas send sporthemd; anderen meer ge- so gneerd in confoct eco'.berljes, punt baardje en strakke sche ding. Veel m innen met verdwaasde gezichten, onzeker ale ze zich voelden in het te veel aan geestelijk voedsel dat ze el- ken dag op elk uur verwerkten, uit hc-t stuur gevallen door overmaat van lektuuT en siecht begrijpen; ouden en jongen, frisscben en afgeleefden. allen kwamen op om te booren, om ta genieten. Wat van Ecden zcide deed niets ter zake; hij sprak; hij F ré, hun Fré, de man van zooveel schoone woorden, die in de gedachten van den gevoe lige n hoorder blijven hangen als een zaxne bladeren in den herfsL Ze kwa men om tc dweepen, om hun stuur loosheid een oogenbük te kunnen toe vertrouwen aan geestelijke leid-ug. al ging die boven hun begrip. Ze gin gen op om te v.nden wat niemand zo kan geven: geloof in zich zei ven. De aandacht was grootiemand die hel waagde even te spreken, werd slilgesistverslaggevers nijdig aan gekeken als ze hun policial een mo ment lieten rusten. Elk woord was 1 waard, want het kwam van iièiu, van den man, meer vereerd door overzevoeligen, dan iemand an ders in don lande. Zooals ik reeds opmerkte, wat Dr. Van Eoden zeide, deed niets ter zake. De woorden, die hij sprak, werden als ingedronken. Toch zal spreker's bewering, dat niet meer dan 3 of 4 der aanwezigen hem geheel zouden kunnen volgen, wol waarheid bevat hebben, maar wat deed dat er toe? Het kwam hier i.iet op do bete-ekenis van de woor- deu aan, maar op den man, die ze sprak, en die man was HIJ. De avond ging in spanning en on der ndemloóze stilte voorbijhet debat dat volgde vond slechts weinig instemming. Er zijn Woensdag in Den Haag een paar honderd gelukkigen ge weest. Zorgvliet schijnt eindelijk villa park te zullen worden voor de ge meente is dut zeker niet ongcwenscht. De groote trek naar Wassenaar moet ook voor een deel verklaard worden uit het gebrek auo geschikt villa- terrein bij de stud. Het stuk, dat thans eindelijk ontgonnen zal wor den, ligt ideaal. Buiten, te midden van oud. hoog geboomte, een gol vend terrein, met vijvers, en dat in bet centrum van een stad. Het heeft lang geduurd voor het zoover kwam. Sinds do raad dc groote fout be gaan heeft het park niet te koopen, zijn heel wat onderhandelingen tus schen de gemeente en de betreffende maatschappij gevoerd, niet steeds van dc aangenaamste. Ze hadden evenwel alle hetzelfde resultaat, n.l. dat ze geen resultaat hadden. De gemeente bleef steeds op haar stuk staan zo voelde zich sterk en wel omdat de bami langs den Ouden Scheveaungschcnweg haar eigendom is en zoolang zij niet vergunt over de zen berm uitgangen naar dien weg te laten maken, is een goed deel van Zorgvliet als bouwterrein waarde loos. Beslage heeft bij zijn uitbreidings plan in het park wegen geprojec teerd en dit ontwerp wordt nog voor ten goed deel gevolgd. W;el heeft prof. Henrici uit Aken op verschillen de plaatsen aangegeven, wat hij ais een verbetering beschouwde, in hoofdzaak wordt Berlagc's oordeel uitgevoerd, altijd als de raad het voorstel aanneemt. Het is ingediend door «enige be kerde bouw-architecten namens een Combinatie, die nog niet bekend werd. Ik heb zoo'n vermoeden, dat het de oude maatschappij Zorgvliet is, die bakzeil haalde en. daar zij in een minder aangenaam blaadje bij den raad staat, er bedoelde architecten voorspande. We zitten hier midden in de Strauss- feesien praten over niets anders, dan over Salomé. Elektra, Tod und Verklüruog en Don Quichote. Wat de iricnsclien soms nuar de peperdure voorstellingen drijft, bleek weer niet onaardig uit een gesprek, dat ik op een trambalcon hoorde tusschen twee Musikweiber, die van Feuers- not terugkwamen. Niet zoo mooi als Salomé Lang niet zoo mooi, we zaten te veel achteraan. Zaterdag zal het zalig zijn we zitten dan op dc derde rij cn kui Strauss prachtig zien.... BE0R8-0VER2ICHT van de Firma SASSEN en Co., Parklaan 14 B, Teief. no. 2061. Van 18-24 Nov. 1911. De bijzonderheden welke nu begin nen uit te lekken omtrent de uiterst jespannen verhouding welke m de zomermaanden tusschen Engeland, Frankrijk en Du.tscli.and bestond, stemmen de grooie Europees che beur zen meer terughoudend Daarbij komt nog dat dc- oorlog tusschen Italië cn Turkije langer duurt dan aanvanke lijk verwacht was en men vreest dat allicht vele houders tot realisatie van hun bezit zullen overgaan speciaal van Chineezen nu, door den opstand in China en de daaruit voortvloe.en- de moeilijkheden voor het Gouverne ment om momenteel voor de benoo- digde gelden voor rentebetaling der leening van 1895 zorg te dragen, van de Russische garantie gebruik zal ooien worden gemaakt. Van veel belang is echter de reac tie niet en op de over.gé gebieden blijft de stemming vast. Speciaal voor Koperwaarden was n de afgeloopen week veel belangstelling op grond van een rijzing in den Koperprijs welke zoo ingrijpend is dat voor vele Maat- scliappijen de vooruitzichten veel ver beterd zijn. Rio Tinto s konden te Parijs van 1675 tot 1775 opkomen, Anucinda's verbeterden to Londen van 7 5/8 tot 8 1/8 pd.st. Ouder alle groote beurzen blijft echter die van New-York de beste houding vertoonen. Men begint, door allerwege groote bestellingen te doen, van een grooter vertrouwen in de toe komst blijk te geven. Een groote steun was in het begin der weck het artikel van oud-president Roosevelt en de „Outioot", waarin deze het op treden der regeering togen de trusts afkeurt en zegt dat zij door het ver volgen der groote lichamen geenszins de nationale rust kan verzekeren, doch Integendeel, agitatie, verstoring en vrees veroorzaakt en de zaken we id met groote ongerustheid de ver nieling van nijverhe.dsorganisat.es aanziet. Hij raadt dan verder aan een politiek te voeren, welke de nijver- he dsorganisatie aanmoedigt en suc ces op nijverheidsgebed weet te waardeeren en tegelijkertijd het land beschermt, zoowel voor de ongerechi- vaard gde vrees voor, nis de euvelen van het monopolie en dat kau ge beuren zegt hij, door alle grooie ui- dustrieele organlsat en onder rc-ge- ringstoezicht en regeeringscontrole se brengen. Deze uitlating is in den mond van iemand die zelf als President steeds heftig tegen de groote trusts is te keer ge-gaan, wel merkwaardig en bewijst we! dat men in gaat zien, dat de groote corporaties wel kunnen ge noodzaakt worden zich te wij» gen, doch met in werkelijkheid verplicht kunnen worden tot ontbind.ng over te gaan. Er gaan dan ook reeds stemmen op tot staking der vervolgingen en d;e verlangen dat, nu blijkt dat door de verlangde ontbinding der trusts het beoogde doei, verlaging van deu ie- FEUILLETON De Meesteres van het Kasteel. Naar het Enael.sch door Max PembertOD. 3) Wat er aan te doen Kun jo op J» hor logo zien, Beetles Ik zou wel eens willen weten, hoe laat het is Ik draaide mijn horloge zóó, ilat het maanlicht op do wijzerplaat viel, en zei hem, dat het één uur was waarop hij tusschen zijn bagage zocht en een flcsch brandewijn met een groote homp brood wist op tc delven. Di oom hierbij van hoe te soep, Beetles, en zet er een v rooi ijk gezicht bij, rei hij, als wij een beetje geluk hebben dan zul je een omelet en ragout bij je ontbijt hebben. Stei je eens voor, wat oen mooi verhaal je aan Kitty zult kunnen doen tenminste «Is je niet in vleesrhhhk- ken naai DuitscliJund gaal. Geluk kig, dat ik je tegen het lijf liep, oude jongen, of je zoudt op Kerstmis met gekookte giroffo hebben gedi neerd ca lood in je pudding gevon den hebben. Ik zou in elk geval op den vus- *en grond geweest zijn. Op den vusien grond en voor den drommel, wat is dat Dat is voldoende om iemand het hui veren te Keren, is het niet? Kijk eens, Beetles heb je ooit meer zoo iets gezien Het was zeker voldoende om een man koude rillingen te bezorgen. Daar schijnbaar nog geen bonderd pas van on3 af zogen wij den vorm van een ballon, gedragen op de wol ken, en zóó duidelijk, dat het bijna onmogelijk was te gelooven, dat liet niets dan een spiegelbeeld moest zijn. Elk gebaar dat wij maakten werd honderdvoudig op dat mooie scherm nagebootst. Harry scheen een mon sterachtige reus ik was een spook achtig wezen. Toen de wolk voorbij dreef, ver dwenen ballon en meuschen evenals de beelden op het doek van een too- verlantaarn. Het was in een oogen bük voorbij, precies alsof zij hals over kop tor aarde gevallen waren. Een kwaad teeken, zei Harry, met een huivering, die hij niet voor mij poogde te verbergen, neem wat brandewijn, Beetles, en tracht wut te slapen. Ik zal de kogels in mijn hoed opvangen, terwijl jij slaapt Ik ben or eenmaal aan gewoon, om op zeo de wacht te houden. Het ergste is nu voorbij wij zijn de Duitsche linies nu gepasseerd en als wij ver genoeg gaan, zuilen wij zeker in de Golf van .Biscaye vallen. Droom maar van Kitty, oude j< ngen. Je zult haar morgen zien, als wij er ni' t uit vallen. Die zeelui, die geen vrees kennen, altijd opgeruimd van humeur zijn en zonder er de aandacht op te vestigen zooveel moed aan den dag leggen, zijn rtaar nujn opinie de kranigste avonturiers van de wereld, en ik heb mij dikwijls afgevraagd, hoe ik in Parijs had bunnen blijven leven, als ik niet juist op het oogenbük van de crisis Harry Spain ontmoet haiL Zoo iemand gehoorzaamt men hij in stinct het vertrouwen, dat hij op zee en te land inboezemde, was liet vertrouwen, dat ten opzichte vaneen zeeman bijna altijd bewaarheid wordt. Toen hij mij aanried te gaan slapen, sliep ik als een kind. dat zijn vader gehoorzaamt De koude kwam mij te hulp en ik droomde niet, zoo als hij mij voorspeld had, dat ik doen zou. Toen ik wakker werd w as de maan ondergegaan en de duisternis volko men. Ver beneden ons wees een en kel licht een eenzame boerenhof slede aan. Het was onmogelijk te geloo ven, dat dit het land was van een volk, dat oorlog voerde, en dat gewa pende mannen hier de kinderen uit hun huizen dreven en de huizen in brand staken, omdat Koning en Kei zer een verschil hadden gehad. Heb jij nog geslapen, Harry? vroeg ik hein, een beetje beschaamd, dat ik er zoo gewillig aan had toe gegeven. Hij vertelde mij. dat hij minstens veertig hazenslaapjes had gedaan. Waar wij zijn n:ng eu airje- weten, rei hij, hot Oostelijk deel van liet land ken ik uit mijn hoofd, maar dit Westelijk deel mag de drommel halen. Als er hier geen Pruisen in de buurt zijn, dan doen wij het verstandigst, maar naar be neden te gaan. Het zal veiliger zijn in de duisternis. Wat zeg jij ei" van. Beetles, zullen wij het er maar op wagen Het zou mij zeker heel aange naam zijn. mijn voeten weer te voe len, Harry. Dan gaan wij naar beneden. Help mij iutusschen wat en denk er aan. dat je naar beneden springt uls ik bet je zeg. Beetles. Ik beloofde hem, dat ik als een acrobaat zou spiingeu, en de hoop, om aan die bittere koude te ontko men, wond mij op als een teug wijn. Ik stond rechtop in de mand naar heui te kijken, terwijl hij bezig was de kleppen te openen, om wat van ons kostbaar gas te laten ontsnap pen. Nu ging de ballon naar beneden, maar zóó geleidelijk, dat de aardo met dat enkel licht er op wel naar ons toe scheen te komen en wij niet naar de aarde. Deze aangename da ling had enkele minuien geduurd, naar het scheen, toen hei geluid van eeu stem \an beneden tot ens door- diong, zoo vlak bij, zoo duidelijk, dat liet scheen of de spreker naast ons in de touwen zat Voor den drommeldat zijn Pruisen, schreeuwde Harry, ter wijl hij een zak met zund naar zich toetrok en den inhoud naar beneden stortte. Drommels, wat een pech Geef mij een hand. Beetles, en zeg geen woord. Ja. er wordt geschoten cn dat is een wenk. Ben je \an plan een halve mijl ver 'e springen. Beetles Help mij dan in de touwen en ik zal kijken, welke schade er is aangericht. Het gebeurde ulles in een ondeel baar kort oogenbltk, korter dan ik kan vertellen het geschreeuw be neden in plat -Duitscb, liet tikken van de musketten, en hei geblaas van het ontsnappende gas uil het zijden om hulsel. Wat mij zelf betreft, ik meen de, dat wij hals over kop naar bene den vielen, en nooit in mijn geheele leven had ik neg zulke ougenblikken meegemaakt als die waarin Harry Spain als ten kat in de touwen klom, klauterend, slingerend, ver- wenschiugen uitstootend als de echte zeeman, die hij was Toen eindciijk de benedenwaart-- sche beweging ophield, en een hand lusschcnbeiden scheen te komen tus schen de in and en zijn vijand, den grond beneden, kon ik mijn hart met onuitsprekelijke verlichting liooreu kloppen. Harry echter bieef ondoor grondelijk. Een man die driemaal aan de Noordpool geweest was. en die de zee in al haar gevaren cn hef tigheid kende, kon den dood kalm onder de oogen zien, waar hij hem ook zou vinden. Op mijn vragen keerde hij kalm naar de mand terug. Ik geloof werkelijk, dat hij voor zijn geluk behoefte had aan gevaar. Een gevaarlijk oogeublik. Beetles. Twee centimeters verder naar links en wij zouden morgen eikaars graf kunnen graven. Zij schoten de touwen van de eene Klep kapel en daardoor ging zij open. Een schooljongen met een proppenschie ter zou het er beter afbrengen. Wij zullen wachten, tot het licht wordt, oude jongen, en een kansje wagen. Geef mij de flescb eens aan en laten wij op de gezondheid der Pruisen drinken die Duilsche mof zou ni t eens met ringen naar messen op de kermis kunnen gooienOp zijn ge zondheid en die van zijn vrienden Hij dronk en reikte daarna mij do flcsch aan. Ik was le zenuwachtig, om iets tot l em te kunnen zeggen, ol iets te doen, dan wachten op oen dag, n.et oen ongeduld, zooals ik nooit meer undervonden had. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9