De Linnenbaal", ElBCtrischa Zaklantaarns Kalanders voor 1912. Je Linnenbaal". H. J. MENIST. Ffeiligers Jansen, Sweet Bye and Bye PETRIE Co. Schortan - Rokken - Doeken Handschoenen - Zakdoeken Paraplules. SPAARNE-BANK. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM Zakdoeken in luxe doozen. Zeep. enz. enz. Barteljorisstraat 8. ANTON BOSSE, ;KT leis.-ot bij W. KOLDEWIJN, Anegang 42. 'Electrischo Zaklantaarns compleet ,,'T GOEDKOOPST ADRES" De hoogste prijzen Amsterdamsch 2de-hands i Kledingmagazijn, BARREVOETESTRAAT 15. waar da oorlog govoerd wordt, hoogst gevaarlijk, bovendien heerscht er cholera. De onsystematische manier voin oorlogvoeren, die eenigszlns herin nert aan hot optreden der franctl- ronrs in den oorlog van 1870, bemodl- lijkt den arbeid eencr ambulance bo- venmate. Danr komt nog bij, dat Tut- kije zc-lf geen Roodo Kru s heeft, doch een surrogaat, de „Roode Halve Maan die nog al gebrekkig is Inge richt en waarvan do leiding zoo veel lo wonschen overlaat, dat van een vruchtbare samenwerking weinig to verwachten zou zijn. Nu bovendien in den lantsten tijd gebleken is, dat <to Turken de Roodo Kruis-ambulances niet eerbiedigen, men weet, dat dezer dagen nog op een schip gescholen werd, heeft men hier te lande eventueels plannen, die, gelijk we hierboven "reeds zeiden, nog slechts ;n het allereerste stadium ver keerden, geheel laten rusten. GEVALLEN. Tc Kerkenbosch is de heer H. Snij der zoo ongelukkig door de ..sleeten" gevallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Watergang, gom. Landsmeer, is P. Dam van den stalzolder gevallen; drie uur later stierf hij aan de gevol gen. De ongeukkige laat een weduwe 6u 3 kinderen achter. De timmerman J. van Leersum Vel van het dak oener in aanbouw zijnde villa aan de Zonnelaan te Hilversum. In bedenke!ijken toestand werd hij naar zijn wo'ning in d"e Gijsbracht van A instel straat vervoerd. Letteren en Kunst HET T'OONEEL TE AMSTERDAM. „Freulekeu", komedie in 3 bedrij- von van H. C. J. Roelvink, door de Kon. Vereeniging „Hot Nederlandse h Tooneel. Een talrijk publiek was Zaterdag avond tegenwoordig bij de eerste op voering van „Freulekeu" en er zul len zeker in de komende dagen nog heel wat inenschen naar den Stads schouwburg gaan, om met deze nieu we komedie van den heer Roelvink kennis te maken. „Freuteken" bezit alle eigenschappen om 't publiek, dat den Stadsschouwburg doorgaans be zoekt, te boeien het is geen werk, dat schokt of een groot» emotie geeft, maar het houdt aangenaam bezig en bekoort door zijn beschaafden geest en vriendelijkheid. Frculeken werkt niet onstuimig en liet gaat niet diep, al wil ik daarmee allerminst zeggen, dat het nooit ontroert of dat het op pervlakkig is. Deze komedie doet meermalen den ken aan een heel lief meisjes verhaal, naïef, onschuldig en lichtelijk senti menteel. maar in sommige tooneelen zooals in dat innig-tcere tafereel tje tusschen Job en Florry in hot derde bedrijf voelen wij toch, dat de auteur meer te zeggen heeft dan do schrijfster van een eenvoudig, ge voelig meisjesboek. „Freuleken" behandelt het gegeven van een jong meisje, wier moeder te vroeg gestorven is, en die zich nu tot taak heeft gesteld, in het stille, half verweesde gezin, het stuk speelt omstreeks 1780 op een landhuis in den Gelderscben Achterhoek haar diepbelreurd moedertje te vervangen. Als hrt sclierm opgaat, is Floren tine «h-et „Freuleken" uit logeo- ren bij een oom in Utrecht, en de twistzieke, précieuse tante Henriëtte, Buster van Baron Van Avorlingh, voert op „Rande" den huishonds taf. Zij kibbelt er met haren neef Job Florry's oudsten broer, wiens beenen verlamd zijn, en maakt standjes met Miebetje, bijgenaamd „de Kat tekop'. het kind van een ketellapper, dat na den dood van haar vader door Florentine's moeder als hulp in de huishouding tot zich word geno men. Met Fiorry is de vrede uit het liui3 getrokken en de oude lieer Aver- ling.ii is dan ook met bepaald »u de stemming, om zijn jongsten zoon, den Leldschen student, die voor de twee de inaal voor zijn examen gezakt is en dien avond op Rande thuis ver wacht wordt, heel aangenaam te ont vangen. De eenige afleiding en vruolijkheid ui den tijd van Florry's afwezigheid heeft Iralam van Aerschot gebracht, een rijk« Amsterdamse'** Regenten- zoon, die zich tijdelijk dicht bij Ran de ophoudt, om op de gronden van Baron Van Averlingh te jaren. De jonge Van Aerschot is door zijn zon nige opgewektheid de vriend van al len geworden. Met Job speelt hij ein deloos schaak, met den ouden heer homhert hij en met do aardige Mie betje dolt en vrijt hij „In alle eer en deugd". Maar dit alles verandert, als op den bewuston avond met den gezaklen Hans, nok „Freuleken" onverwachts thuiskomt. Van het eerste oogenblik af laat het flinke, ernstige meisje h aar moederlijk gezag weer gelden. Zij sticht vrede tusschen Hans on zijn vader, tusschen Job en zijn tante en zij coupeert verdere vrijerijtji tusschen lEoam en Miebetje, door den jongen Van Aerschot onmiddellijk op haar verliefd te maken. Doch dit leatste doet zij onbewust Van de o, zoo onschuldige \e.r houding tusschen de Kattekop en lr- nom weet zij natuurlijk niets, en als zij plotseling, kort nadat Van Aer schot haar gevraagd heeft, tot de ont dekking komt, dat er tijdens haar af wezigheid een zekere betrekking tus schen Imam en M.ebetjo heeft be staan, slaat dit in haar pas ontloken liefde een diepe wonde. Te klein om te begrijpen, te jong om te weten, en te voel nog een kind, om onnadenkendheid van kwaad van kwaden schijnt te ondersche den, staat zij hier met haar simpele wijs heid en haar ontgoocheling alleen. Zij voelt, dat ër een lange tijd noodig zal zijn oui te leerèn begrijpen, maar als het scherm vodr het laatst zakt, hebben wij, toeschouwers, de zeker heid, dat do waarachtige liefde va"n Irnam voor Florry dit misverstand want veel niee'r la het in onze oogen toch eigenlijk niet de kloof tus schen dit nienschenpaar wel binnen ;n jaar zal weten te overbruggen. Mej. Emma Morel heeft het jonge, het onschuldige en reine in dit meis jes figuurtje heet mooi begrepen en oergegeven. Er ging oen zachte ont roering uit van haar spel in het de'rde bedrijf. Het toonooltje tusschen tiaar en Job, waarbij Job haar op zijn fij ne, kioscho manier trachtte te onthul len, wat voor dit teere molsjeszieltje duister en raadselachtig was, we'rd dank zij ook het innige spel van den heer Chr. spijn een ju weeltje. Daar was nu eens eindelijk op dat groote tooneel een atmosfeer van ntieme innighe'd, welke wij zoo dik wijls in den Stadsschouwburg missen. Emma Morel heeft in de persoon vafc Florry al haar jonge, mooie en sym pathieke vrouwelijkheid gelegd; haar spel was in de ee'rste bedrijven frisch, natuurlijk en gezond en in do laatste acte sober, fijn en zuiver gevoeld. Mej. Morel heeft den schrijver een grooten dienst bewezen door van Freuleken geen sentimenteel per soontje le maken. De heer Roelvink zal Het Neder landsch Tooneel zeker erkentelijk we zen voor de uitmuntende opvoering, terwijl omgekeerd de medespelende'n den auteur dankbaar zullen zijn voor hun rollen. Freulekon is voor de ac teurs en actrices een fortuintje; alle rollen zijn speefrollen. En de artisten hebben hiervan een goed gebruik we ten te maken. Natuurlijk, sympithek en gedistin geerd was de heer Reule als Imam van Aerschot, goed in toon de heer Harms als Baron Van Averlingh, ver makel ij k al bad het iets fijner ge kund roovr. Schwab—Weiman als de précieuse tante Henriëtte, terwijl de Jonge F reukei de petit-maltre Hans aardig typeerde. Heerlijk frisch, pittig en kittig was het spel van mevr LoboBraaken stek als Miebetje, de* Kattekop. Wat klonk dat Geldersch dialect sappig uit haar mond! De heele voorstelling trof ons door 't stemmingsvolle, de atmosfeer van het milieu en het uitstekend samenspel; men voelde in deze opvoering de hand van een zéér bekwaam regisseur. Het stuk behaalde Zaterdagavond een aardig succes en Het Neder landsch Tooneel zal van <L t zusje van Sara Bu'rgerhart waarschijnlijk wel pleizier beleven. De heer Van Gaste reu zal tal van dames en heeie meis jesscholen aan z.ch verphehten met een opvoering van Freuleken. Voor sommigen is deze kost mis schien wat weinig krachtig en wat zoetig, maar de lieer Roelvink houdt blijkbaar meer van fondant en slug Toom dan van snijboonen mot wo'rst of van hutspot met klapstuk. En het dient erkend, dut zijn fondant en slagroom exquis van smaak zijn. J. B. SCHUIL. Gemengd Nieuws MIJNBR AND In den mijntoren van <lc Löl mijn in Meidalen is brand uitgebro-1 ken, Hot vuur greep met razende snelheid om zich heen en tastte ook het waschgdiouw aan. Dit, als ook de toren brandde geheel af. De scha de beloopt een of twee uiillioen kro- Stadsnieuws aan de Korte Houtstraat no. 8, Uit de hand verkocht. 37. Ken woonhuis, erf met tuintje aan de Dra.ppenierstraat no. 5, Uit de hand verkocht. 38. Een huis er erf in de Omvals- poort, no. 7, Opgehouden, 750. &BVERTENT5ËN STORM IN FRANKRIJK. Een noordwesterstorm woedde aan de kust van Frankrijk, en heeft groo te schade op liet strand aangericht en rampen op zee veroorzaakt. De driomaster „Sirra" werd op d K.M. afstands van Calais op het strand geworpen, eon andere ver ging mot man en muis op ongeveer een K.M. van kaap Grls-Nez. Bij la Tranche zijn door den storm de duinen over een afstand van 20 M. weggeslagen. Het zeewater stroomde .laaron naar hinnen. en zette het dorp Port-Morico en een aantal boerenhoeven onder water. Het schilderachtige dorp Saintes- Maries-de-Ia'-Mcr bij Aries, werd met ondergang bedreigd. Door den storm is nl. een gedeelte van den dijk, die het dorp beschermt, vernield. Teriarevolse van de zware regens zijn verschillende rivieren buiten ha re oevers getreden en is de omgeving overstroomd. Te Poitiers staan de buitenwijken onder water, te Niorlijla-Sóche de wij ken langs de rivier en op verschillen de andere plaatsen is do toestand al even zorgelijk. EEN VLIEGER DOODGEVALLEN. Zaterdag is op het manoeuvre-veld Döberitz bij Berlijn de militaire avla- teurvlultenant Ven Freytag— Loring- hoven doodgevallen. Na een tocht van één uur wilde hij ln glijvlucht landen uit een hoogte van 200 j\I. en stelde hij den motor af. Op 50 M. hoogte werd het apparaat, gegrepen door een windruk van opzij. De vlie ger verloor do macht over zijn machi ne on deze viel. Onder het verbrijzel de toestel lag de jonge man dood. ONTPLOFFING. Bij een ontploffing ln de Jammaige- kolenmijn in Staffordshire werden zes man gedood en vijf gewond. STUDENTEN-BETOOGING. Uit Barcelona wordt geseind De studenten hebben voor de kli niek een betooging gehouden wegens een voor hen be Ledigend artikel in de „Progrcsso". De politie en de bur gerwacht werden niet steenworpen ontvangen en beschoten. Do wactit schoot terug dn vier stu denten, een kapitein en een luite nant van de politie werden gewond. De universiteit is gesloten. Er worden een groot aantal perso nen in hechtenis genomen. DE STAKING TE ANTWERPEN. De staking is Zaterdag uitgebroken bij de zeelieden op al de schepen van reedcrijen behooronde tot de Union des Armuteurs Beiges. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. 'T LANDSCHAP IN NOORD- j HOLLAND. Hot lid der Staten mr. K. Hazelhoff Roelfsema heeft een „Veroixlening tot het weren van inbreuken op natuur schoon" ingediend. Artikel 1 bepaaltHet is aan eige-1 iren, vruchtgebruikers, gebruikers, huurders of pachters van in de pro- j vincie gelegen onroerende goederen I verboden, du&rop te hebben of te hou-1 den, of wel te gedoogen. dat anderen daarop hebben of houden muren, schuttingen, borden of andere voor werpen, bestemd en gebezigd om te dienen tot reclame voor zaken, die niet worden vervaardigd nóch ver handend, of voor bedrijven, die niet worden uitgeoefend, op of in het on- •oerend goed, waarop die muren, schuttingen, borden of andere voor werpen voorkomen. Van dit verbod kan door Gedepu teerde Staten eene, steeds herroepe lijke, Mijstelling worden verleend, doch enkel, wanneer zij van oordeel zijn. dat hierdoor op do schoonheid van het omgevend landschap geen inbreuk wordt gemaakt. Artikel 2 Het verbod van artikel 1 niet toepasselijk lo. op muren, schuttingen, borden of andere voorwerpen, welke van den openbaren weg niet zichtbaar zijn 2o. op muren, schuttingen, borden of andere voorwerpen, als hierboven bedoeld, voorkomende in de stedelij ke bebouwing eener gemeente. Artikel 3. Overtreding van het ver bod. in artikel 1 dozer verordening omschreven, is strafbaar met een geldboete van ten hoogste vijfenze ventig gulden. VEILING. Uitslag der veiling van onroerende goederen in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" te Haarlem op Za terdag 25 November 1911, dies avonds na 5 uur. 1. Een winkelhuis, erf en tuin aan de Groote Houtstraat no. 112, A. C. Vander q.q., 29950. 2. Een woonhuis met afz. opg. bo- venwonüiil. ei>e en tuin aan de Gen. CronjesUaat te Schoten, no. 99, A. J. Reindei s, 3300. 3. Een winkelhuis met afz. opg. bo- venwoning, erve en tuin, aan de Gen. Cronjéstraat te Schoten, no. 101, idem 3400. ■4. Een huis, erf en tuin uan de Gen. I de Ia lteystraat te Schoten no. 51. E. J. van Garsten. 1675. 5. Als voren no. 53, M. Schnetger q.q., 1650. 6. Als voren no. 55, S. Goldsteen, f 1675. 7. Als voren no. 57, Idem, 1675, 8. Als voren no. 105. H. J. Edelyn. 1670. 9. Als voren, no. 107, G. J. Opbroek 1675. 10. Als voren no. 109, Idem. f1675. 11. Een huis, erf en tuin aan de Tu- j gelastraat te Schoten no. 35, 12. Als voren, no. 37. 13. Als voren no. 39. 14. Als voren, no. 41. Perceelen 11 tot en met 14 gecom bineerd, T. A. Jutten, ƒ6365. 15. lien huis, erf en tuin te Scho ten aan de Hraudtstraat no. 23, A. J. iigenbergen, 2050. 16. Een huis, erf en tuin te Schoten aan de Sumatrastraat no. 5, A. van Uigteren q.q., ƒ2560. 17. Een huis en erf aan den Scho- terweg (oud-Schoten) mo. 25 13., J. de Boor. ƒ575. 18. Een huis, erf en tuin te Scho ten aan de Dr. Leydsstraat no. 125, Opgehouden, 1650. 19. Een gebouw met afz. opg. bo venwoning en erf aan 'le Rozenstr. no. 9, S. A. Bakker, 5260. 20. Een woon- en winkelhuis en erf met afz. opg. bovenwoning aan do Schagchelsti aat no. 9 zw. en rood, Opgehouden, f 6100. 21. Een heerenhuis on erf met groo ten tuin aan het Wilhelminapark no. 25. 22. Een hoerenhuis en erf met gr. tuin aan het Wilhelminapark no. 24,. naast het voorgaande perceel. Perceelen 21 en 22 gecombineerd. Opgehouden, 19000. 23. Een pakhuis en erf met afz. opg. bovenwoning aan do Bakenes- sergracht no 87 zw. en rood, C. A. Joekes q.q., ƒ3950. 24. Een winkel- eu woonhuis en erf, open plaats, bergplaats en bo venwoning aan de Jansstraat no. 28, Z Doeglas, 10.500. 25. Een huis met erf en open plaats aan do Gedempte Voldersgracht no. 31. E J. Jansen, 1150. 26. Een winkel- en woonhuis met steeg, erf, open grond, groote turf schuur en steenkolenschuur te Spaarndutn no. A 33, W. Kok,, 2095. 27. Een hoekje grond met daarop staand gebouw van steen, waarin een woning met schuur, aan de Ro- molenstraat. 28. Een perceel bouwterrein met schuur aan de Romolenstraat. 29. Een perceel bouwterrein aan de Ro molenstraat. 30. Een perceel grond nabij de Ro molenstraat, met daarop staand ge bouw, waarin afz. woning, verder boerenwoning met koe- en paarden stal, met schuren. 31. Een perceel land. firma Pelten- burg, ƒ2003. 32. Een perceel land, P. Ruig, ƒ18.» Peroeelen 28. 29 en 30 gecombi neerd, Perceelen 27 tot en met 30 gecom bineerd. .T. J. Nel-is. 6395. 33. Een huls, erf on tuin aan don Kampersingel no. 12, D. W. Koopeai, f 6360. 34. Een huis, erf en tuin aan de Zuidpolderstraat no. 71. Opgehou den, ƒ2175. 35. Een kantoorgebouw met brand en inbraakvrije kluis, woning, erf en tuin aan de Warmoesstraat no. J5 en 17. J. M Lezer us, 6300. 36. Een woonhuis, erf met tujjitje ALGEMEEÜ iSSISUIIESAITeei H. A. M. VAN VEEN, Lange Begijnestraat 22. Telefoonnummer 1405. Bijkantoor Levensverzskerlng-MU „Arnhem". Agent der Onderlinge Hypotheek bank yoor Nederl. te Arnhem, Brandmurantle op Beurspolls. Transport-, Inbraak-, Bedrijfs- Ongelukken-, Machlnsschade- verzekerlng enz. Gij ondervindt geen last van den Invloed van het weer, Indien gij uw huid met verzorgt. VERKRIJGBAAR IN Apotheken, Drogisterijen 8n Parfumerieënzaken in doozen a 12et., ln tuben A 20 ct. EVAooi-Nederlar.d. Woudbloemen. Morgengroeten. Laurillard. Veldbloemen. Van Dag tot Dag. Fleurs des Eois. Onze Tijdgenooten. etc. Hollaridsche- Engelsche- en Japansche Omlag-Kalsnders, etc. Voorhanden bij Alg.Boskh. Firma J. VOOGD. Gr. Hout.tr. 94. Tel. 716. IJ Kruisweg 52-54, Telef. 106 Kapitaal f soo.ooo.- Geplaatst en volgestort f 250.000. Commissarissen J. W. A. BE1JNES, Industrieel, te Haarlem. Voorzitter. F. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Stateu-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PASSTOORS, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en Burgemeester van Glnneken, te Ginneken. Dr. E. A. KL DROOG, Arts, te Heemstede. Secretaris. Mr. J. N. J. E. HEERKEN5 THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Be roep (Ongevallenverzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord Holland en van den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem, THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. Raad van Toezicht THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem, J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem, B. J. V. VAN HEES. te Haarlem. Directeur: G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Depo» sito's, Incasseeringen, Wissels, Prolongation enz. enz. Verhuurt Loketten in hare brand- en inbraakvrije kluis. St Hicolaas-Caileayx. Ruime keuze in: Kinderjurken, Schortjes, Hoedjes, Manteltjes, j Fijne Damesschortjes, Dienstbodenschorten, Huïshoudsohorten, Gemaakte Goederen, Wollen Dames- en KHdermutsen In alle maten verkrijgbaar. Een fijne en uitgebreide col lectie in: Schrijfportefeuilles Portemonnaies ZakportefeuiUee Vlstteboakjeg Notitieboeken Verjaardag- en Receptie-Albums Is ts vinden ln bet Magazijn van Schrijf,- Teskon- en Schilderbshositen van Barteljorisstraat 12 De fijnste Amerlkaansche Odeur, zeer gewild bij de dames, le Prijs por flacon f 1. 60 - 70 - 80 - 90 - 100 - 125. BATTERIJEN, allerbeste soort, 25 cent. Sigaren-aanstekers, de beste die bestaan, openspringen in den zak onmogelijk,! f 1.15 Dito origineele „IMPERATOR" f 1.35 Scheer-apparaten, tn verschillende soorten van f 0.55 af tot f 4,- 7-9 KI. Koutstraat 7-9 voor alle soorten van gedragen geeft het Overal te ontbieden, zoowel bin nen als buiten_j}e stad. Kassiers en Commissionairs In Effeoien, GED. OUDE GRACHT 82, bij de Groote Houtstraat TELEF 578 -- TELEF. 578

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7