go land ton opzichte van elkaar zal' niet alleen versterkt zijn, maar ook die tusschcn de vrienden van beide landen. Laten wij ons echter niet voorstellen, dat wij de» vrede op dit genblik kunnen beheerschen door <!y intrekkingen niet Duitschland te verbeteren. Sprekende over de algemeene poli tieke vraagstukken, verzekerde Grey, dat Engeland door geen geheim ver drag of verplichtingen gebonden was. Hij verwees naar de vriend schappelijke betrekkingen met Frank rijk en Rusland, en zei verderDe steun, dien wij hun zouden geven in tijden van onrust, zou geheel van de cpeubare meening afhankelijk zijn, en beide. Frankrijk en Rusland, we ten, dat de openbare meening geen steun zou geven aan een uittartende, nan vallende actie tegen Duitschland. Alles wat wij en andere buren van Duitschland verlangen, is inet dit land op gelijken voet ie leven. Laat ons vooral nieuwe vrienden maken, doch niet ten koste van de oude vrienden. De rede van den minister werd levendig toegejuicht De beraadslaging was weinig be langrijk. De algemeene toon der rede voeringen was vriendschappelijk ten opzichte van Duitschland en ver scheidene sprekers verwelkomden het denkbeeld van EEN NIEUW HOOFDSTUK IN DE ENGELSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN. Hot debat werd ten slotte verdaagd. De regeering beloofde een anderen dag te zullen toestaan als nog voort zetting van het debat verwacht wordt 't Commentaar op de rede van den Engelschen minister kan kort zijn. Ze heeft geen bepaalde verrassing ge- macht. De Duitsche Rijkskanselier heeft do schuld van de onaangename spanning, die er dezen zomer ge- heerscht heeft, aaD Engeland gewe ten, en beweerde, dat Duitschland zich eervol en niet bevreesd gedragen heeft, en nu beweert Grey T... omge keerde. Duitschland hoeft bakzeil ge haald. Wie 't bij 1 rechte eind heeft Maar 't voornaamste is, dat de rede van den Engelschen linister niet wraakzuchtig ia Hij zei in ronde woorden ZAND ER OVER 11EEN 1 En ook en dat is 't hoopvolle een nieuw hoofdstuk beginnen in de Engelsch-Duitsche betrekkingen. En geland blijkt daartoe van goeden wil te zijn. Duitschland ook Zoo ja, dan heeft de Engelsche minister ons Voorspeld, dat over enkele jaren over gevaar van een Europeeschen oorlog niet moer gesproken zal worden. Dat is een ideaal 1 DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Aan de oevers van de Kertrivier is de vrede onderteekend tussclien de Kabylen en Spanje. De vvederzijdsche gevangenen werden 1 osgelaten. Een deel van het Spaansc-he bezettingsle ger is naai- bet vaderland terugge keerd. Stadsnieuws CRESCENDO. Zaterdagavond gaf de nvuziekver- eeniging van het H. IJ. S. M.-perso noel „Crescendo" haar eerste uitvoe ring, ouder lending van den heer H. W. Hofmeester. Deze vereenig ng beslaat reeds van 7 Februari 1909. maar is sinds eeni go maanden gereorganiseerd. Het programma was samengesteld voor de helft uit muzieknummers, voör de andero helft uit voordrachten. De muziek,helft was natuurlijk voor de ve-eenigfng de belangrijkste. Een viertal nummers voor de pau ze, o.a. een militaire ma'r&ch van Gottlober en een Fanta:sie-rom.anti- que van L. Montague. De uitvoering van deze nummers viel met 't oog op de kortgeleden plaats-gehad hebbende reorganisatie wei te loven. We hopen later nog eens meer van deze vereemg.mg te kunnen berichten. Wat ten gehoore werd gebracht, werd wel gewaardeerd door <$e aan wezigen, ook de voordrachten van het echtpaar Voget, die vermakelijke voordrachten hadden. NIEUW LEVEN. De geheelonthouders-tooneelver- ©eniging „Nieuw Leven", onöeraf- deeiing van de Ned. Vereen, tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken, gaf Zaterdagavond in het Bron- g-'bouw haar eerste oitvoeriDg. Met liet Bondslied, gezongen door het ge heelonthouders zangkoor „Kunst Adelt", onder Leiding van dezi heer P. de Nobel, werd de uitvoering be gonnen. Hierna zong het koór nog: „Is 's levens stralenden morgen". Er werd goed gezongen hoewel we het koor wel eens mooier hebben gehoord. l>e heer Biecart gaf eenige viool- solo's ten beste; o.a. speelde hij Largo en Traumérei. Ook het Mandoline- gezelschap „Joseph Rico", onder lei ding van mej. Corrie M. van Beau mont, werkte tot het welslagen van het feest mee. De nummers, die dit gezelschap speelde lokten heel veel applaus uit. Tweo tooneelstukjes werden opge voerd, nl. Moeders Droom, dramati sche schets in één bedrijf en Meneer de Leur k^mt", blijspel in één bedrijf. Beiden werden aardig voorgedragen, voora Jhet eerste. Nadat het zangkoor nog «xuxige nummers gezongen had, en de heer B.ecurt nog eens zijn ta- Jemen getoond had, eindigde de uit voering. Ecu bal besloot het zoo goed ge laagde feest Geen vertraging. Oudai.ks dc vele sneeuw, die in den nacht van Zaterdag op Zondag is gevallen, is er mei <ie verschillen de trams geen vertraging geweest. De directie der E. S. M. en E.N.E.T. liet al vroeg in don morgen pekelwa- gens op haar lijnen rijden, zoodat de dienst zijn gewoon verloop had. Ook de twee stoomtrams konden gewoon rijden. Ja, zelfs do paarden tram ondervond geen vertraging. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomdn bij: A. van Buren, Mr. Joostenlaaa 12, een linnen zeil. A. van Dijk, Spaarnwouderstraat 46, een hondenhalsband. K. Oly, Soutmanstraat 30, een ij's- muts. J. Greske, Raamvest 51, oen porte- moïmaie. J. W. IIuol, Burgwal 45. een 2 HG. gewicht G. de Graaf, Zomcrvaart 18c, een zak. Concierge Protestantenbond, een lorgnet. J. Rood, Colonsostraat 14, een plank Bureau v. Politie, een defecte hee- renparapluie. J. Petri, Damstraat 10 rood, een damestaschje, waarin een portemon- haie met gold en een flacon. J. Tates, Gesveefrstraat 43, een dou blé armband. C. v. d. Sleog, Gen. Joubertstr. 57, een damesbont D. J. Aandeke'rk, 2e Zuidpolder straat 29, een zilv. dames horloge. L. Don, Gen. Joubertstraat 15 zw. een gouden lorgnci in étui. Bureau van jioktie, een huissleutel. T. Kolderie, Da Costastraat 26, een witte rok en roode sjerp. J. Lotton, Frans Halsstraat 38, een damestaschje. C. Keijzer, Kruisweg 64, eon brui ne hond. Uit de Rechtszaal STRAATROOF. Een man mot twee namen staat terecht wegens straatroof. Ilij heeft op den Wagenweg een dame oe>n taschje ontnomen. Do man bekent. De Officier vraagt tegeu den rco.divist één jaar gevan genisstraf. De verdediger Mr. Slingenlierg r.nd 't geval zoo eenvoudig, dat hij er niets over zei. Alleon vroeg hij, om den man niet op een ongeschikten tijd m vrijheid te stellen, daar hij dan zonder verdienste zou zijn. EEN ZAAKJE VAN N1ET-VEEL. Een zoon van een Iloofddorpsciion smid komt voor de Rechtbank. Deze heeft bij een twist met den vracht rijder Jansen dezen achterovér ge trokken, en op den grond gelegd. t Bleek niet veel zaaks te ziju. Jan sen was d'riftig, omdat zijn wagen wiel niet op tiid klaar was en de smidszoon was boos, omdat Jansen bet wiel meepakte, terwijl hij er mee aan 't werk was. De Officier vond t ook a! niet veel en vroeg 1 5 of 10 dagen hechtenis. ENERGIE-ELEMENTEN. Prof. 11. A. Lorontz beëindigde Za terdag zijn reeks voordrachten over „De Theorie der Energie-elementen" in Teyler's aula met eon voordracht over „De Euerg e eleiuenteu am de thérmo-dy naraica. Gelijk men weet, werden deze voor drachten gehouden voor leeraren in de natuurkennis. Mattliaus Passion. Men schrijft ons: Door de afdocling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst is aun het Bestuur van Haarlem's Kinderkoor het verzoek ge richt, liet jongenskoor dezer vereoni- ging te doen medewerken aan de Mattliaus Passmn van J. S. Bach, die waarschijnlijk in de week vóór Pa- sclien door 't Tounkunstkoor zal wor den uitgevoerd. Zeer gaarne wcnscht het Bestuur van Haarlem's Kinderkoor aan deze veroarende uitnood ging te voldoen. Het knapenkoor der vereeniging is bijna 100 loden sterk. Meermalen heeft het zich bij de uitvoeringen der gezamenlijke zangklosseu afzonderlijk met veel succesdoeia hooren; ook op de aanstaande uitvoering der zang school zullen een aantal onzer schoon ste Nederlaadsche volksliederen (uit den bundel, uitgegeven door de Vor- eeaig.ng ter bevordering van de oen heid in den volkszang te Amsterdam) door liet jongenskoor worden ten go- hoore gebracht. Daar echter het Toonkunstbestuur een koor van pl.in. 150 jongens voor de deelneming aan de uitvoering der Matthaus Pass.on noodüg acht, wor den jongens opgeroepen. „KUNST DOOR OEFENING". De manneiizaugverceniging onder dezen naam gaf Zaterdag een so.rée mus eale in den Schouwburg. Onder de muzikale leiding des hoe ren Carel Phlippcau maakt dit koor goede vorderingen, zooals Zaterdag avond o.m. block bij do uitvoering van eemge eenvoudige doch mooie nummers van Joh. J. Verhuist, n.l. Avondlied en In 't Bosch. Het eerste bew el beter dan het tv* code, doch in beide nummers deden vooral de bas sen mooie orgeltonen hoeren. De heer Piilipjieau heeft zijn zan gers goed aan den stok en gewillig volgen zij zijn intenties. Het kwam ons evenwel voor, dat In 1 Bosch wat meer legato gezongen had kunnen worden, het staccato kwuin ons wat overdreven voor in dit werkje. De uitvooraig zou m de concertzaal veei meer succes hebben gehad. Zoo was het ook rnet de sopruan sofi'ste mej. Anna Wilhelm van h'er. naar stem' droeg in het geheel n.ct. Goede lei ding schijnt zij niet te hebben, doch zou hot niet boter zijn voor mej. Wil helm nog wat te wachten om in het publiek op te treden in concertzaal of schouwburg? In een kleine zaal zal zij waarschijnlijk vvel succes hebben. Mogen wij In cr spraken van den held va'n den avond dan komt die oorotitel too aan den werkenden so list, oen jongmensch van omstreeks 15 jaar. Met groote vrijmoedigheid betrad do jongenheer P. Kramer uit Amster dam met zijn viooltje onder den arm het podium en verwierf aller sympa thie door zijn zuiver vioolspel. Hij mocht heel wat applaus, ook als waardeering voor den gloed d>e uit dat vioolspel tot ons kwam, in ont vangst nemen. En al moeten wij er kennen dat het beter is jonge men- schen op hot paard, in plaats van er over heen te t.llen, toch hopen wij voor dit met ortistenbloed geboren jongmonsch, dat voor hom het pad der kunst worde geopend en hij geen andere dan een muzikale roopmg te volgen heeft Zijn wegwijzers zullen hem don zekor ook bij een wederoptreden eek ander repertoire doen kiezen, dan dat van Zaterdagavond. Aan den hoer Phlippeau, dien wij Zaterdagavond ook als begeleider ontmoetten brengen wij als zoodanig èn als directeur vak zijn flink man nenkoor hulde. Na de pauze werden de talrijke be zoekers nog vergast op voordrachten en een kluchtspel in één bedrijf. K. PROPAGANDA-FEESTAVOND DER DRANKBEREIDERS. „Ons Aller Belang', afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Werk lieden in do Drankindust'rie, gaf jl. Zaterdagavond een feestavond voor leden en geïnt reduceerden. De heer A. M. Vrutri droeg verschillende num mers voor. Ook de heer C. Hack, lid van bovenvermelde verocnlglng, gaf eenigo nummers ten beste. Het geheel vond veel succes. Jam mer dat niet alle loden met huk da mes tegenwoordig wareu. Een gezel lig bal besloot dit feest, hetwelk ten half vier eindigde. Het bestuur heeft nu reeds hot plan gemaald, om in het voorjaar nog eens zulk een avond te orgauiisetfren. Rubriek voor Vragen Genbonnocrdeu hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beun tu ooi'ding vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Uoiusicuut S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gogoron on zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dio niot volledig naam en •woonplaats vnn den inzender vernieluca wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoeveel maal'Is de 11. F. C. Haarlem kampioen geweest van de lsto klasse N. V. B. ANTWOORD. Kampioen der eer ste klasse is l-laarlem nooit geweest. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan van de IIeemsteed3clie Zcn- dings*1 e reen igiiig zullen a.s. Donder dag als sprekers in de Ned. Horv. Kerk optreden Ds. Doovedans. van Amsterdam, en do heer Schreuder, van Rotterdam. De bijeenkomst zal opgeluisterd worden door zang van de Cliristelijke Zangvereenigiiig „Ex Animo", directeur de heer J. Frensel. binnenland TWEEDE KAMER. De stemming over het reeds vennel- j de amendement-Do Moester had een zonderling verloop. De stemmen staakten en dus zal er, hedenmiddag, opnieuw over gestemd moeten wor den. Dat is de derde maal. Bij deze Indische bogiooting wordt een oörste stap gedaan om in dc Vor stenlanden, waar nog het onbeperkt grondbezit der Vorsten, bet apanage- stelsel, het lijfeigenschap bestaat, te komen tot andere verhoudingen, tot vrijen laudhuur der gronden door dc industrie van de nieuw in te stellen dessa's, tot vrijen arbeid der bevol king, opdat do Europeesche industrie over voldoende gronden en werk krachten kunne beschikken en opdat aan den inlandor c-an door het Gou vernement vast te stellen loon zal worden uitbetaald. Dit is de over gangstoestand eri do Minister van Koloniën antwoordde den hej'r Vlie- ge£a, d e er naar vroeg dat deze over gangstoestand zoo kort mogelijk zou duren. De heer Vliegen beoordeelde oven geks den voorgenomen maatre gel gunstig, evenals dc lieereu Scheu- rer en Bogaardt. De Minister deelde mede, dat de zaken waren vastgesteld in overleg met dc Vorsten en met de landhuurders. Do heer Bos leverde een belangrijk beto-.g ovér het beheer der in te stel len centrale kas voor het volkscrediet en van d:t credietwezen ui het alge meen. Hij gaf tal van weusehen waarvan <ie Minister belangstellende overweging toezegde. De hoer Roessirigh endelijk leverde een uitvoerige critiek op de voorgeno men inrichting van districtsscholen in de Minahassa, waarin z. de bedoe ling log om de Gouvernementsscho- len, waaraan de bevolking zeer ge hecht is, in aantal te verminderen, ter bevordering, door subsidieerlng, van dc zendingsscholen. De discusse wordt heden 11 uu!r voortgezet. In dc avondvergadering ging men met „Justitie" verder. De lieer Roodhuyzen vroeg ten aan zien van de benoeming van mr. Van Dam tot kantonrechter te Amster dam bij wien de mensch gezegevierd heeft over den ambtenaar, of, waar in het V.V. deze benoeming werd ge-1 critiseerd, iedere misstap elke car rière meet onmogelijk maken. Doch do benoeming van mr. Vak Rhedo van der Kloot heeft spr. met groote verwondering gelezen. Met groot animo verklaarde spr. daarover niet het woord te voeren: Papendrecht undkein Ende. Na ee>n herinne ring aan het over deze zaak in de Kamer gesprokene, sloot spr. zich aan bij de c'rit/ck door het Handelsblad geoefend op den arbeid van mr. v. Rhode v. d. Kloot als rechter com missaris in de Papendrechtsche straf zaak: hij heeft zich daarbij het wil lig werktuig van liet O. M. getoond. De Memorie van Antwoord is ten op zichte van de crit ek op deze benoe ming teleurstellend. Spr. achtte wei nig be toeken is te hechten aan de door de Haügsche Rechtbank gedane aan beveling. De rechterlijke macht kan niet uitsiutend uit eerste-rangsman- nen bestaan door de krenterigheid van ons land ten aanzien van de be zoldiging; zij is een afzonderlijke kas te, die in sterke mate lijdt aan adora tion mutuelle, waardoor de zwakste broeders op een voetstuk worden ge zet De Minister heeft zijn redevoering van 1910 door deze benoeming tot een ijdete gemaakt Ilij zei toen: k quel- que chose malheur est bon. Maak de heer v. Rhede kan hem dit nazeggen: dit malheur heeft hem naar den Haag gebracht. De Min. had zijn woord aan de Kamer moeten inlos-*-"" doo'r juist van deze voordracht af te wijken. Spr. vroeg don Min. aan de Kamer te geven andere overwegingen, die hem geleid hebben; de thans doorhem gegeven e zijn te eenenmale onvol doende. De hoer Duys besprak daarna het door den Min. toegezegde onderzoek in zake de malversatiën in de gemeen- te-admiiiistrat e van Doornspijk. Door deze zaak in handen te stellen van de justitie te Zwolle, is de Min. tercchtge komen óf bij mr. Roosenburg, den officier te Dördreoht, óf bij rur. Royer, die met mr. v. Rhede v. d. Kloot „die excentrieke gehoorp'roevén heeft ge nomen. Het O. M. te Zwolle kan dus zeer wel met Dordtsche baccülen zijn geïnfecteerd. Spr. ze- do vervolgens, dat hij en de zijnen oen heel jaar lang ergernis op doen over de rechterlijke macht en de Min. moedigt verkeerd optreden aan, In het bijzonder wees spr. op 't optreden der justitie bij ea na econo mische conflicten. Tegen do woorden van den Min., dat de socialisten slechts uit propa- gandazucht hun verwijt van klasse- juslike u ten, dus volgeks den Min. huichelaars zijn, zei spr. geen scherp p'rotest tc zullen doen hooren, omdat die woorden gesproken warden in die Eerste Kamer, nadat de Min. daar vrij scherp was aangevallen over zijn optreden in de Tweede Kamer over de Papendrechtsche strafzaak. Spr. zotte vervolgens uiteen, dat e'r bij de rochtöiiijkeinacht 'is standen- vooroordeel en dat als gevolg daarvan door de rechters onderschéd gemaakt wordt tusschcn mensch on van hooge- re en lagere klasse. Daarvan gaf hij verschillende voorbeelden. Hij ver langde niet dat studenten die eens de bloemetjes buiten zetten, zwaar -worden gestraft, maar wel dat zij geen lichter straf krijgen dan arbei ders die veel minder op hun geweten hebben. Kortom, spreker eischte ge lijk recht voor allen. Het Volk al dus betoogde spr. ziet zeer good dat de Regeering baak positie ge bruikt om liaar vrienden in do rech terlijke macht te brengen. Libéralen en clericalen hebben elkaar niets te verwijten. De rechters worden uit par tijoogmerkea benoemd; niet omdat zij de knaps tan en incest geschikten zijn- Bij economische conflicten blijkt ten duidelijkste dat politie en justitie de belangen van de bezettende klasse identificeert met het algemeen be lang. Elke staker is voor den rechter een „boef een werkvvilLge wordt met onderscheiding behandeld. Spr. trad vervolgens in een scher pe, herhaaldelijk door den voorzit ter onderbroken critiek, op de benoe mingen van rechterlijke ambtenaren: van mrs. Rhede v. d. Kloot, Pélenn, \Yentliolt en Van Dam, ten belooge dat alle rechterlijke ambtenaren d.e iets op bun kerfstok hebben, door den Minister van Justitie worden beloond. Deze minister heeft maling aan de volksopinie en vvoidt, omdat bij de socialisten bestrijdt, door de bour- geoispera toegeju.cht. De spreker, die doo'r den voorzitter met ontneming van het woord werd gedreigd, einoisdo na 3 uur te heb ben gesproken. De Minisler van Justitie die tegen 12 1,4 aan bet woord kwam, verde: d'-gde de benoeming van mr. Van Rhede van der Kloot, die in de Pa pendrechtsche zaak vergissingen, geen opzettelijke fouten beging. Van be vordering van dezen rechter is geen sprake geweest; iedere 'rechtbank heeft gelijk werk. Mr. Van Dam, zou naar de overtui ging des Ministers, een goed kanton- hechter blijken. De M- ulster bestreed vervolgens de beschuldiging dat onze justitie zou zijn een klassejustitie. De klassejustitie bewijst men uit onjuiste gegevens. Men werkt met maat en gewicht; zooveel maatn'den per kip. Dat is do redeneer,Ing van een kip zonder kop! Heel do rede van den heer Duys had tot doel socialis tische propaganda. Daartegenover zotte Öo Minister, dat de Nederlandsche rechter recht spreekt naax cör eb geweten, zonder aanziens des porsoons en rekeraing houdend met het milieu social van den beklaagde. Do algemeene beschouwingen wer den gesloten on de vergadering daar na tegen 1 uur verdaagd. WEERBAARHEIDSCORPSEN. In een te Tiol gehouden druk be zochte vergadering van leiders van weerbaarheidscorpsen werd mede- deeling gedaan van een schrijven van den Minister van Oorlog, waarin hij aan den secretaris van Tiel's Vrijwilligerscorps berichtte, dat hij in het streven der vergadering be lang stelde en zijn voornemen te ken nen gaf. om binnen korten tijd een commissie van bevoegden te benoe men, om hem voor te lichten over de vraag, hoe Yan rogeeringswege de oefeningen in den wapenhandel wa ren te bevordoron en samenwerking van alle belangstellenden tot stand gebracht kon worden. De heer Du- dok van Heel was door den Minister gemachtigd, te verklaren, dat de be langstelling van Zijne Excellentie binnenkort in een daad zal worden omgezet, waartoe den Minisler de tijd nog had ontbroken. Na afhande ling der begrooting zou 's Ministers eerste werk zijn een regeling voor de weerbaarheidscorpsen in heel het land te ontwerpen. De commissie ad hoe zou ook uit weerbaarheidsman nen bestaan. De vergadering nam ten slotte de volgende motie aan De vergadering drukt haar dank baarheid voor dat voornemeu uit en besluit Zijne Excellentie te verzoeken aan de te benoemen commissie het vraagstuk te onderwerjien, of bet wenschelijk is te achten, een bond van vrijwilligerscorpsen op te rich ten. DOODELIJK ONGELUK. Gistermorgen sloeg aan de Kalk markt te Amsterdam een zolder schuit om. met het ougoluxkig ce- volg, dat een daarop aanwezige man to water geraakte. Eenlge ongenblik- ken later werd de ongelukkige leven loos opgehaald. DE MISDAAD TE UDEN. Het vermoorde meisje tc Udcn (N.- Bt.), dat reeds begraven was. is op nieuw opgegraven om gonecskuudig te worden onderzocht, wijl in het dorp beweerd wordt, (lat zij ook ver- EEN DREIGBRIEF. Zaterdagmiddag ontving eeu juf frouw aan do Rijnkade lo_ Arnhem een dreigbriefzij moest 25 betalen, of haai- buis zou in brand worden ge stoken. De politie werd verwittigd en toen de schrijver van don brief, zekere S. uit Rotterdam, liet geld Kwam afha len. werd hij gearresteerd. DE KONINGIN IN DE RESIDENTIE. De Koningin zal Vrijdag 1 Decem ber in de Residentie terugkeeren, tcui einde er haar winterverblijf to hou den. DE HOEDENSPELD. Bij de beliandeliug van het ontwerp van een verordening op do straatpo- Litie in de gemeoule Enschedé is liet volgende artikol aangenomen: „Het is verboden, zich op den weg bevindende een hoedenpen to bezigen, tenzij de punt zoodanig gedekt is, dat ze onschadelijk is." EEN GEVECHT TUSSC.HEN MAN VROUW EN ZOON. In den nacht kreeg een zeeman in zijn huis in de Sophiastraat te Rot terdam twist met zij'n vrouw. Het eehtpaa'r werd handgemeen. De 18- jarige zoon P. J., dlie zag, dat zijn moeder mishandeld werd, maakte zich driftig, nam een lohoar, viel zijn vader aan en bracht hem daar mede vijf wonden in liet hoofd toe». De vader, die Vrij ernst/.g verwond werd, is in liet ziekenhuis verbonden. ONDER DE TRAM. Te Rotterdam liop een juffrouw met haar beide kinderen, een jongen en een meisje, langs do Kru-skade. Een hond deed de k.nderen, die elkaar aan de hand hielden, schrikken en van het trottoir op de straat springen juist vóór een motorwagen dpr clec- trische tram. Een voorbijganger rukte het oudste kind, liet meisje, voor dien wagen vandaan, maar de 4-jarige jongen werd door dén motor wagen gegrepen en kroeg een voor wiel dwars over het onderlijf. Hét ventje wos aldra dood. NEDERLANDSCHE LANDBOU- WERSBOND. Op Maandag 4 Deoembor zal te Amsterdam een vergadering worden gehouden ter vaststelling van de sla- tuten van den Neder]. Landbouwers- bond (agrarische paitij). EEN ZOU A V EN MON UMENT. Zondag is te Oudenbosch (N.-B.) op het Kerkplein eeu zouavenmonumekt van 4.75 M. hoogte onthuld. Eerst werd een optocht met vaan dels gehouden, daarna hield liet Ka merlid de lieo'r Van Vuuren een 'rede. Ook hadden er nog eenigo kerkelijke plechtigheden plaats. Sport en Wedstrijden VOETBALNIEUWS. H. B. S. NAAR ENGELAND. Reeds vroeger is iwygodeeld, dat H. B. S. met de Kerstvucuntie in En geland gaat toeren. Het pjrogro: -uia luidt als volgt: 23 December te Dulwich tegen Dul- wich Hamlet; 25 December te Lon den togen de London Caledonians en 26 December te Uford tegen de Ilford F. C. Kerk en Schooi Dr. CARL JATIIO. de welbekende Keulsche predikant, heeft een uitnoodiging van de Re- monstrantsche gemeente to Utrecht, om daar eeu predikbeurt te vervul len, aangenomen. Hij zal er op Zon dag 10 Docembor de voormiddag beurt vervullen. Gemengd Nieuws OPZIENBARENDE ZELF MOORDEN. Uit Parijs wordt aan 't Ilbld. ge seind: Paul Lafargue, de bekende socialis tische leider, heeft zich met zijn vrouw, de jongste dochter van Karl Marx, in zijn klein landhuis tc Dra- veil bij Parijs van het leven beroofd. lil een nagelaten schrijven zet hij uiteen, dal zijn toenemende ouder dom (hij was G9 jaar oud) die hem zijn lichaamskracht en zijn iutcüec- tueele vermogens ontroofde, hem tot het besluit had gedreven, to verdwij nen voordat hijzichzeif en anderen tot last werd. Dt besluit was rc.ds voor eenigo jaren genomen. De echtelieden zijn overleden tenr gevolge eenor onderbuidsche inspui ting mot oen cyaankali-oplossing. Lafargue was, evenals zijn vriend Guesde, oen der meest besliste Marx isten. Hij schreef vele socialIstsche geschriften, was medewerker aan de Humanité en andero periodieken, en was van 1891 tot 1893 lid der Fran- sche Kamér. GROOTE DIEFSTAL. Uit Konstantinopel wordt geseind, dat uit de schatkist in het ministerie van financiën fr. 1.800.000 gestolen is. Men is dek d'.of nog niet op het spoor. EEN NOODLOTTIGE SPRONG. Bij het nemen van eeu hindernis, een twee nieter hoogen muur, op do renbaan Fo'r di Quinto, bij Roune, raakte het paard van den Engelsehe'a luit. C. F. Dugdale, den muur. Het paard stortte neer en kwam boven op zijn berijder, d/.e op slag gedood werd. EEN GEVAARLIJK INBREKER ONTSNAPT. Zondagnacht is uit het krankzinni gengesticht, het z.g. „Fcsle I-Ia us" te Bucli (Duitschland) de beruchte in breker Max Gorski ontvLucht. Gorski behoorde tot de beruchte bende van Kirsch, en brak onlangs met zijn tweo medeplichtigen iïi een groote bank te Antwerpen in. De boeven na men destijds hun intrek in een hotel kamer, die juist boven de safes der bank was gelegen, on boorden een gat in den v loer van die. karner. Zij maakten vóór verscheidene honderd duizenden francs in goud en effecten buit. Gorski werd in Aken gearres teerd, werd voor gok aangezien, en in een krankzinnigengesticht opgeslo ten. SPOORWEG-ONGELUK. Uit Broslau wordt geseind, dat aan de Silezisch-Russisriie grens een lo comotief op'een waggon raod", waarin zich 4 hooggeplaatste Russische be ambten bevonden, die alle vier ge dood werden. EEN ONTPLOFFING. Zaterdagm ddag had in een volks badhuis te Keulen een hevige ont ploffing plaats. In het ketelhuis der eJ ectrische verl icht inga-centra le sprong een huis van don stoomtoevoer Do stoker werd op slag gedood, ter wijl de machinist levensgevaarlijk gewond werd. De oorzaak van het spnngén der stoompijp is nog niet vastgesteld. DOOR EEN KROKODIL VERSLONDEN. Een jong meisje van Gah onder- afdeeling W'aroe dat niet honder den personen in de Musiwang-rivier op de visclivangst was. werd lorr een krokoiiil naar de dieote mede- gesleept en niet meer teruggevon den. ONGEREGELDHEDEN TE LISSABON. Zondagmiddag is te Lissabon oen vergadering gehouden, om te pro testeeren tegen dc uitzetting van twee Chineezen, die de geneeskunde uitoefenden. De menigte begaf zich naar een der pleinen en hield er een betooging tegen de regeering. Cava lerie en republikeinsche garde poog den de merischenmacht uiteen te drijven, die antwoordde met 'uii ge kreten en schoten. De cavalerie voerde charges uit en sloeg met het plat van de sabel. Er zijn enkele doo- deu gevallen on enkele gewenden. Tal van aanhoudingen zijn er gedaan en de ordo werd hersteld. Op het Dom Pedro-plein is een bom ontploft, waarbij verschillende men- schen gewond werden. De cavalerie en de rcpublikeinsche garde joegen de menigte uiteen, waarbij echoten vielen. De betoog«rs stormden naar het San José-hosnitanl, om de go- neosheeren te beletten huln te *cr- leen en aan do gewonden. De gewa pende macht moest komen om de om geving van het ziekenhuis schoon M vegen. Troepen bewaken het paleis van dén president der republiek e» de gebouwen van sommige dagbla den.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6