HA ARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. HET NIEUWE RAADHUIS TE ZANDVOORT DOinjjEKDAG 30 i\OVEMEii_K 1811 Uit bet Staatsblad. DE NIEUWE ARBEIDSWETGEVING Begi'n Januari (de juiste datum moet nog nader worden vastgesteld) treedt de wet van 7 October 1911, tol wijziging der arbeidswet, in werking. Zooals men weet is dit slechts een verkorte term. Eigenlijk is hier spra ke van de wet, houdend bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbad van jeugdige personen en van vrouwen. Aan het eerste wetje van d'on aard, het eer ste zoogenaamde sociale wetje, is de naam van den hoer Van Houten ver bonden. Sedert hoeft de sociale wet geving reeds een grooten omvang aan genomen en do democratische rich ting drijft haar steeds voort. De don arbeider beschermende wetten ne men niet alleen in omvang, maar ook in innerlijke kracht loo, on de jong ste wijziging der Arbeidswet ls daar van weer eon sprekend voorbeeld. Van den omvang, d: en dit onder werp van Staatszorg thans aanneemt, zullen wij trachten een eenvoudig en duidelijk beeld te geven. Vooreerst zijn tha.ns eenige specia le bedrijven in den kring der Staats bemoeiing getrokken,, ?oodat eik- schillen, teensovrifln. hoepëlmaken en werkzaamheden in lokalen waar vlas gebraakt of gezwingeld wordt, als ark» d in den zin dezer wet wor den beschouwd; als arbeid dus waar in jeugdig© personen on vrouwen be horen te worden beschermd, al is ook niet bepaald van een onderne ming en'alleen maar van bloote werkzaamheden sprake. Als jeugdige personen zullen voor taan beschouwd worden, persc/uen beneden zeventien jaa'r, als vrouwen, vrouwelijke personen van •"vention jaar of ouder, Onder de jeugdig© per sonen vallen natuurlijk evenzeer mannen als vrouwen, of zoo men wil jongens als meisjes. Eon kind Insneden 13 jaar of dat, ofschoon 13 jaar oud zijnde, nog leer plicht g is of, met andere woorden, nog niet geheel do klasse doorloopem heeft, waarin het bij den aanvang van het 13e jaar zat, mag beslist geen arbeid in den zin der wet verrichten, anders gezegd niet werkzaam zijn in eeno onderneming, noch de be paalde werkzaamheden verrichten, d.e wij hierboven hebben opgenoemd. Zooals men weet behooren o.a. werkzaamheden in of voor een land bouw-, tuinbouw- of boschbouwonder neming, niet tot do ondernemingen waarop de arbeidswet slaat Ook deze wet regelt alweer de hoofdzaken, geeft algemeene lijnen aan en laat do uitwerking der onder- deel en aan koninklijke besluiten over die, bij gebleken behoefte, vrij wat gemakkelijker kunnen worden gewij zigd. Bij zoodanig besluit zal nu moeten worden voorgeschreven, dat bepaalde soorten van arbeid, of arbeid onder bepaalde omstandigheden, door (alle) personen beneden 18 jaar en, in la- briekeu of werkplaatsen douï vrou welijke personen van 18 jaar of ou der, op grond van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het le ven, u;et of slechte onder zekere voor waarden mogen worden verricht. Ook do regeling van den werktijd is gewijzigd. Een jeugd,g persoon en een vrouw (zlö omtrent liet begrip hiervan hierboven) mogen, in fabrie ken en werkplaatsen, met langer ar beid verrichten dan 10 uur per dag en 58 uur per week, en geen urbod verrichten tusschen 7 urn- dos namid dags en 0 uur- des voorniiddags (avond en nacht). In het belang van het gezin is voorts bepaald, dat een vrouwelijk persoon, die gehuwd is of die, onge huwd zïinde, een huishouding te ver zorgen heeft, en van dit. laatste aan het hoofd of don bestuurder der on derneming heeft kennis gegeven, des Zaterdags in fabrieken en werkplaat sen geen arbeid mag verrichteu na 1 uur des namiddags, behoudens bij koninklijk besluit toegestane uitzon deringen. Ook kan bij besluit, voor alle of voor sommige bedrijven in 't alge meen worden bepaald, dat een jeugdig persoon en een vrouw dos Voorgevel van het Raadhuis Indeeling van hei gebouw (Begane grond) Indeeiing van het gebouw (Verdieping) Hierboven drukken wo de teekenIn- gen af, die een denkbeeld geven van bet nieuwe Raadhui s te Zandvoort. Toelichting behoeven de teekenin- gen niet, daaï tto platte gronden te-1 vens de bestemming der lokalen aan-i geven- De ontwerpen ijn gemaakt door dsen Gomeon'te-architect, den beer Joh. Jansen., Zaterdags in fabrieken en werkplaat sen geen arbeid mogen verriohten na des namiddags 1 uuf. Hierna sprekende over de rust tijden, zullen wij zien, dat daar o. a. sprake is van het geven van rusttijden van minder dan een half uur. Behalve deze estr a-rusttijden van hoogstens een half uur, worden rusttijden van minder dan ©en half uur niet, gerekend, dat zijn gewone werktijd on. Ren jeugdig persoon en een vrouw, die gewoon zijn arbeid te verrichten in een fabriek of werkplaats, mogen daarbuiten geen arbeid ver richten op a n d e r e uren, dan waar op zij het in de fabriek zouden mogen doen. Bij koninklijk besluit kunnen, voor alle gemeenten in 't algemeen of voor sommige in 't bijzonder, onder zeke re voorwaarden, uitzonderende bepa lingen op het hierboven gemelde om trent de werktijden worden gemaakt cn kan worden toegestaan dat in fabrieken of werkplaatsen jeugdige personen van 14 jaar of ouder en vrouwen tusschen 7 uur 's namiddags en 6 uur des voormid dags (avond en nacht), arbeid in uf voor bepaalde bedrijven, bepaalde soorten van arbeid of arbeid onder bepaalde omstandigheden verrichten, mits zij niet langer arbeid verrichten, dan 58 uur per week en niet langer dan tien uur per dag of, met speciale vergunning van den Minister van landbouw, niet langer dan tien en een half uur per dag dat vrouwen gedurende zekere tijd vakken tot zekere bepaalde uren des nachts haring speten. Uitzonderende bepalingen kunnen ook worden gemaakt, wanneer ineen onderneming of bedrijf op zekere tij den van het jaar een opeen hooping van werk pleegt voor te komen, of zich bijzondere omstandigheden voor doen. Bijzondere vergunningen kun nen dan door het districtshoofd der arbeidsinspectie worden verleend. Voor een onderneming, waarin ge woonlijk spoed eischen de gevallen voorkomen, kan zelfs door of na mens den Minister het bij uitzonde ring handel on zonder vergunning worden toegestaan, mats in acht ne mende de bijzondere wettelijke bepa lingen van dat geval geschreven om trent den arbeidsduur. Wat de rusttijden betreft, moet de arbeid Yan een jeugdig per soon en van een vrouw, op eiken dag, waarop zij meer dan zes uur arbeid verrichten in fabrieken en werkplaat sen, worden afgewisseld door een rusttijd van ten minste eon uur voor hen, wier arbeidstijd te 6 uur des namiddags of vroeger eindigt en van ten minste anderhalf uur voor hen, wier arbeidstijd later eindigt. Bovendien moet worden nageleefd, wat door het districtshoofd der in spectie is voorgeschreven omtrent het verleenen van een extr a-rusttijd van hoogstens een half uur, en van de uron van den dag. waartusschen de gewone rusttijden moeten wor den gegeven. Jeugdige personen en vrouwen mo gen gedurende de rusttijden niet ver blijven op een besloten plaats, waar alsdan de bedrijfsarbeid wordt ver richt dit natuurlijk opdat de bepa ling omtrent de rusturen niet onge merkt worden ontdoken. Stadsnieuws S1NT-NIC0LAAS-VLERING. Het feest van den goeden Sint komt elk jaar terug. Even getrouw hebben ook elk jaa'r de St. Nicola as-vieringen in de Kleine Vereeniging plaats. Reeds enkele dagen zijn deze aan den gang, maar steeds komen or zóó veel kleine feestelingen, dat het ge- ta Ivoorstellingen vermeerderd móet worden. Dat pleit voor de Vreugde, die de jeugd daar te gemeten krijgt! Maandagavond was de intocht van don Sunt, en nu blijft hij daar tot Zondag, zoodat er dan -iet minder dan zeven voorstellingen plaats hebben, waarbij telkens 600 kinderen tegenwoordig zijn, zoodat er in liet geheel 4200 kleuters feest vieren. Een respectabel aantal! We hebben eens een kijkje bij zoo'n voorstelling genomen. De kinderen worden bezig gehouden met een bios- coopvertooni ng. Met zorg zijn num mers gekozen, die door kinderen ge zien mogen worden en d.e ze ook aantrekkelijk vinden. Grappige beel den zijn liet talrijkst, maar ook wor den eenige mooie geschiedenissen op -het doek gebracht o.a. een Kerst- gebeurtenis en enkele leerrijke projecties. Het luide applaus der kinderen toont, dat ze zich uitstekend verma ken, waartoe ook bijdroeg, dut bij de beeldenreeksen een duidelijke ver klaring werd gegeven. Maar kan 't anders? de clou van den avond is do komst van SL- N;icolaas to paard, vergezeld van z'n zwarten knecht Piet ën twee herau ten. O, wat is die Sint bejubeld! Er is honderd uit gezongen van „Ze de maan schijnt door de boomen en daarbij vergaten de zangertjes geheel, dat het buiten zeer mistig was en Or van een maan niets te zien wasl Langen tijd bleven Sint en z'n ge volg lm do zaal, om onder de kleinen te verkeeren. Om strijd trachtten de kinderen goede maatjes met hem te worden. Er werden gunsten gevraagd, of Sint op z'n vdrjaardag wilde denken, dat hij, of zij, graag dat cadeautje wilde heb ben. Zelfs werd om de gunst van Zwarten Piet gebedeld en de kleinen beloofden heel, heel zoet te zijn. O, heerlijk kindergenot!... Toen eindelijk het uur van schei den kwam, mocht elk kind bij Sint- Nicolaas komen, om hem een hand te geven en (dat was weer het voor naamste!) een stuk speelgoed hem te ontvangen. En toén gingen de kinderen wel voldaan huiswaarts o.a te droomen van den- lieven, in lden Sint. Vanavond hebben weer 600 kinde ren t zelfde feest. Vele ouders zullen den directeur dér KI. Vereeniging, d©n heer Van Tol, dankbaar zijn voor 't genoegen aan hun kleinen bo real. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te renden bij do Redactie ran Haarlem's Dagbiad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel koste!ooi ;egeren en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet Toüedig naam en vroonplaats ven den ineender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn salaris is f 600. Daar gaat af voor korting 5 pet. pensioen en 2 1/2 weduwen en weezen, zoodat ik totaal per week kaïi ontvangen 1 14.48. Ik ben aangeslopen in de Be drijfsbelasting voor f 3.85, en voor Uoofdolijken omslag voor f 5.25. Is dat juist? Aan personeele belasting moet ik dit jaar f 1.80 betalen ik heb uog4 minderjarige IcindereD onder ■lo 12 jaren) en verleden jaar was die belasting f 2.58. Ik woon in dezelfde woning en verwoon f 2.70 per week. ANTWOORD: Voor een inkomen van f 14.48 per week is aan liednifs- belasting verschuldi gd f 3.02. ls daar niets bijkomt bv. voor kleding, fooien, gratificatie, enz. dan u (e hoog aangeslagen. Wat de personeele belasting betreft bedraagt de belasting htt huur van f 2.70 per week en 4 kinderen ben. 20 jaar f 3.37. Rr n dus een omstandigheid zijn di e in uw schrij ven niet vermeld wordt, b.v, verhu ren van een kamer, of het hebben van een werkplaats voor bedrijf of beroep, die aanleiding geven tot la- geren aanslag. Wat de Hoofd. Omslag betreft, moot n te Schoten bel- betalen van f 350, d. i. dus f 5 25, hetgeen overeenkomt met uw aonslag. VRAAG; Pk zou graag lid willen worden van oen too'neelvereenïgip.g. Zoudt u mij ook eenigo adressen ©p kunnen geven? ANTWOORD: De secretn'ris van de tocnieólvereeniging D. I. U. is de heer J. W. Gnoenefeldt ,Tr.. Rol landstra at 44; van Melpomene en Thalia, de heer L. F. Heuperma'n. Oosters tra at 5; van Vooruitgang, de heer IBij's- nia, Parkstraat 41 rood. VRAAG. Door verandering mij ner oorlogsbestemming ontvfng ik van het regiment ,'Genie. Utrecht) meerdere uitrusting. Voor 't meeren- dcol bestaat dit uit oud good met ge heel andere wapennummers dan het mijne, benevens mijn ransel, welke laatste zoo vol met motten zit, dat ik die onmogelijk kan verwijderen. Ben ik nu verplicht dit zoo te aceeptee- ren ANTWOORD. Tedere verlofgan ger Uei untitle ur Kiuawmi mut-i ui het bezit zijn van eenige voorwerpen san wapenen, Weeding en uitrusting, behoorende tot zijne velduitrusting. Deze voorwerpen moeten zich in goeden staat bevinden, doch behoe ven niet nieuw te zijn. Zij zijn van het wapennummer vau den man voorzien. Zij zijn vermeld in het zakboekje van den betrokken milicien of land- wee rplichtige, terwijl de man verant woordelijk is voor het in goeden staat onderhouden. Voldoen de genoemde voorwerpen niet aan dezen eiseli. dan moeten worden teruggezonden aan den af zender, onder mededeeling dal. om de redenen in de vraag vermeld, de verantwoording hierboven bedoeld niet kan worden, gedragen. VRAAG Zoudl u mij de adres sen kunnen opgeven van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", 'o Amsterdam, zoo ook van de „Rotter- damsclie Lloyd" en de Holland-Anie rika-Lijn ANTWOORD. De directeur der Maatschappij „Nederland" is Jhr. L. P.' D. Op ten Koert, te Amster dam, die der „Rotterdamsehe Lloyd™ is W. Ruys ie Rotterdam- De presi dent-directeur der Holland—Amerika Lijn is de heer J. V. Wierdsma. VRAAG. E-en meisje is op 18 Nov. in dienst getreden. Zij is voor 3 maan den gehuurd. Van weerskanten be valt het niet Mevrouw zei, ze kon direct weg gaan. maar het meisje vroeg om 1 Dec. te gaan. Hoe lang moet mevrouw haar nu uitbetalen? ANTWOORD. Tot 1 December, want de overeenkomst is met weder zijdse he toestemming herroepen. VRAAG. Zijn broers en zusters volgons de wet verplicht oen hulp behoevende zuster, d:e uiet ui haar onderhoud kan voorzien, voor hunne rekening te verzorgen? FEUILLETON De NSeesteres van hef Kasteel. Ik zie een poort aan den over kant bij de stallen kan men haar afsluiten Als u sterk genoeg is, mijnheer. Hij dacht een oogenbük na en ging toen voort met meer opgewondenheid dan hij sinds ons vertrek uit Berlijn nog getoond had. Als ik op de brug kon konion en de poort afsluiten, dan zouden de sol daten aan den éenen oever van de rivier zijn en hun paarden aan don anderen. Dat is schitterend om mee te beginnen. De vraag is echter wat voor don drommel moeten wij met den schildwacht beginnen Hem in de rivier gooien, opper de ik Precies wal ik meende. Nu, als ik op do brug kon komen door langs de steen en pilaren to klimmen, en gij tweeën gingt in de pont zitten, en maak tot zoodoende, dat hij uit liet venster keek, dan zou ik in dien tijd de poort kunnen sluiten en hem een bad geven, vóórdat de anderen hun karabijnen te voorschijn hadden gehaald. Het is altijd do moeite waard, om geprobeerd te worden Ik gaf hem daarin gelijk. Beter iets. dan een nacht van honger of mis schien meerdere nachten in dit lugu ber verblijf te moeten vertoeven. De kleine Claudine was het volkomen met ons eens. Een dapperder kind heb ik nooit gekend. Het gevaar, dat zij liep was even groot als het mij ne, dal do Uhlanen op de pont zou den schieten en ons beiden dooden. Zij nam het even kalm op alsof zij naar een bal zou gaan. Wij wachtten totdat het volkomen donker was op de rivier en toen ging I-Iarry naar buiten, klom als een kat langs een smal randje in den grooten muur en maakte volgens ons idéé ge noeg gerucht, om een mijl verder ge hoord te worden. Tot op heden be grijp ik niet, waarom de soldaten niet gealarmeerd werden door hot vallen de puin en de echo van het waterplas sen in de diepte. Mogelijk sliepen zij in de prachtige slaapkamers boven, met een schildwacht bij dc poort, maar niet aan de rivier. Op dat oo genbük had ik echter geen hoofd om kalm na te denken, terwijl ik luister de naar die dreigende, geluiden en wachtte op het gevreesde „Wie daar Toen onze beurt kwam en wij van een klein venster in een tweeden kelder in een bouwvallige, oude pont kropen, die met een roes- tigen ketting aan een roestigen ring in den muur was vastgemaakt, kwam het geheele plan mij b pi ten gewoon roekeloos voor. Zij moesten ons hoo- ren, dacht ik. Als er tien seconden voorbij waren, zou er alarm geblazen worden en de Uhlanen naar buiten komen. Ik maakte mij er een verwijt van, dat ik bet kind had meegeno men. En toch, hoe zou ik haar bob ben kunnen achterlaten Op dit oogenbük was de pont los gemaakt met éen groote krachts inspanning had ik haar dwars over de rivier doen schieten. De rivier was hier niet broeder dan een goed ka naal, en ik had geen vaarboom noo- dig om de pont ouder hetzelfde ven ster te brengen, van waaruit wij vroeg op den dag liet hoofd van den schildwacht gezien hadden. Vervuld van ons pion, stond ik recht overeind in de pont en wachtte op het alarm. Eindelijk kwam het. toen een groot ongewasschen hoofd bijna tegen het mijne aanstiet en een Duitsrhe stem riep „Wenda." Toen geloof ik, dat de kleine Claudine luid schreeuwde maar ik sloeg den Duitscher mei mijn vuist in liet gelaat en op het zelfde o ogenblik hoorde ik de poort op de brug boven mij dichtslaan en ik wist, dat zij gesloten was. Ja, het was een oogenbük om nooit weer te vergeten, al leefde men nog door twintig eeuwen heen do schorre kreten uit de vensters van het kasteel, liet rinkelen van de ge weren, die op goed geluk af naar de diepte waren gericht, het geschreeuw vau den Duitscher. waarmee tk vocht, die zijn kameraden bezwoer niet op hem te scliieten dit alles en de smeekbeden van het kind gevoegd bij mijn eigen pogingen, om den man door het venster te trekken, opdat W'ï van de pont zouden kunnen ont snappen. Wat die man krijschte, zich ver weende en ons verwonschte. Een wil de kat zou niets geweest zijn bij hem vergeleken maar ik hield vol, totdat mijn vingers op het punt schenen te breken, terwijl ik voortdurend Har ry's naam riep. Ik bedacht, dat van het resultaat hiervan het leven van twee mannen en het geluk van een kind afhing, en ik vocht zooals ik nog nooit in mijn leven meer gevoch ten had. Zou hij mij of ik hem bun nen worgen Jk wist het niet en liet kon mij in de spanning van het oogenbhk ook weinig schelen. Zooals een man, die aan een lijn trekt, "welke plotseling wordt doorge sneden. of een die een vracht ijzer wil optrekken en merkt, dat het maar papier is, evenals oen voetbalclub, die een onverwachte overwinning be haalt zoo ging ik eendelijk van liet venster uf met den grooten Duitscher op mijn schouder. Tot op lieden kan ik zijn woedend geschreeuw nog hoo- ren, toen de sterke hand van Harry hem overnam, hem bals over kop van de pont gooide, en het water zich bovon zijn hoofd sloot. Maar op dat oogenbük kende :k geen mede lijden. Het kind in mijn armen ne mend, gaf ik het aan Harry over en volgde hem zoo gauw ais ik kon naar de stallen. Ook sprak geen van ons beiden een woord totdat dr:e goe de paarden in galop den weg naar Tours lanes redan de vallende sneeuw het kasteel en zijn lichten voor onze pijnlijke oogen verborg. Wij waren te middernacht in Tours en te Havre op den morgen van den derden dag daarna. ff»rn- beweert, dat miin eerste woord in Engeland over Mademoiselle Claudine was. Het kan wel zijn want zij bracht de weken, die zij wachten moest, in mijn Engelsch tehuis door, en toen zij na den oorlog naar het Kasteel Nogent la Louppe terugkeerde, ging mijn vrouw met haar. De verhalen van den Hertog over Metz zijn een beetje lang, maar zijn jachtterrein is "prachtig EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9