HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. De drie Huzaren van Hericourt. VHIJ-jAG 1 DECoMB^R 1911 Dit het Staatsblad. DE NIEUWE ARBEIDSWET GEVING. II. Jeugdige personen en vrouwen mo gen in fabrieken eu weikplaateen des Zondags geen arbeid verrichten. Bij besluit kan echter bepaalde arbed aan vrouwen worden toegestaan in boter- en kaasfabneken, voor zoover daarbij de voorwaarden worden .n acht genomen in het algemeen of voor sommige gemeenten genaakt Voor personen die den kerfcelijken rustdag niet op Zondag vieren zijn de gewone uitzonderende bepalingen ge maakt. Het kan intusschen voorkomen, dat m eeno fabriek of werkplaats de ar beid van een jeugdig persoon van het mann«lij k geslacht onmrsbnar is tot herstel of reiniging van een aldaar in gebruik zijnden stoomketel. Voor een bepaalden Zondag kan dan daar voor vergunning worden gegeven, al of niet onder voorwaarden, door het districtshoofd der inspectie. Een Vrouwelijk persoon mag voorts in fabrieken of werkplaatsen geen arbeid verrichten binnen vier weken na hare bevalling en, r dien zij ge huwd is, vóór dat de datum barer be valling op de Arbeidskaart is aange- teekend. Men rnerlco op dat in de bovenge schetste uieuwe of gewijzigde bepa lingen geen sprake is van verplich tingen, opgelegd aan hoofden of be stuurders van ondernemingen; maar dat er sprake is van verbodsbepalin gen die de arbeiders zeiven treffen. Dezen mogen den bedoelden arbeid niet ve,wichten en zijn in geval van overtred'.ng persoonlijk strafbaar. Vroeger was het bijv. verboden een een kind arbeid te doen verrichten, den arbeid van zekero personen vroe ger dan op bepaalde uren te doen aanvangen, enz. enz. Niet alleen het doen verrichten van verboden arbeid, maar het verrichten van ver boden arbeid zelf is thans in de eer ste plaats strafbaar; waardoor de wet beter zal kunnen werken, <ïe arbei ders zullen medewerken en menige chicane van hoofden of bestuurders van ondernemingen zal worden af gesneden. Overigens ontbreekt liet niet aan. verplichtingen, hoofden of bestuur ders van ondernemingen opgelegd. Zij zijn verplicht de jeugdige per sonen, die in of voor hunne onderne ming in fabrieken arbel-i verrichten, in de gelegenheid te stellen, dos mid dags na 5 tfre do lessen to volgen in inrichtingen voor godsdienst-, voort- gezet-, herhnEngs of vakonderwijs; eeno bepaling die overeenstemt met eeno dergelijke in de wet op het Ar beidscontract. Voorts is het hoofd of de bestuur der eeuer onderneming verplicht te sorgen d in of voor zijne onderne ming in fabrieken of werkplaatsen door een jeugdig persoon of door een gehuwde vrouw geen arbeid wordt verricht, en door exsn persoon ventien jaar, die geen gehuwde vrouw is, geen arbeid wordt verricht die slechts voorwaardelijk is toege staan, zonder in het bezit te zijn van een arbeidskaart. Het districtshoofd dor inspectie kan Voor bepaaido ondernemingen voor schrijven dut een jeugdig persoon, een persoon van 17 jaar of een go- huwde vrouw, een duplicaat van de arbeidskaart bij zich draagt, die op aanvrage onverwijld ter inzage meet worden verstrekt aan de ambtenaren met het opsporen van de overtredin gen der wet belast. In overeenstemming niet het vroe ger reeds vermeld© omtrent kinderen beneden 12 jaar of nog leerpLchtig, is bepaald dat voor zulke kinderen geen arbeidskaarten worden afgege ven. Zooals gezegd, komen de verpiich- ti: .en, op hoofden of bestuurders v.*.i ondernemingen rustende, thans eerst in de tweede plaats. In overeenstemming daarmede zijn in de wet eenige nieuwe bepalingen opgenomen. l)e gewijzigde bemalingen omtrent de arbeidslijsten gaan wij thans mei stilzwijgen voorbij, oin niei in ol te groote uitgebreidheid le ver vallen. Het is dan verboden arbeid, strij dig met het bij of krachtens de wet bepaalde, te d o e n verrichten, als mede om, zonder speciale ministerie# le vergunning, gedurende de rust- tijden jeugdige personen cn vrouwen te doen verblijven op een besloten plaats, waar alsdan de bcdrijfsarbeid wordt verricht. Het hoofd of de bestuurder eener onderneming is verplicht te zorgen, dat in een open of lesloten ruimte, die bij hem in gebruik is of waarover hij de beschikking heeft, geen arbeid wordt verricht in strijd met het bii de wet benoalde, en dat in een d«r<re- iijke besloten ruimte, zonder vergun ning, gedurende de rusttijden, geen jeugdige personen en vrouwen ver blijven, wanneer alsdan daar be- drijfsarbeid wordt verricht. Ook op het opzicht houdend personeel rusten de verplichtingen, bij verschillende artikelen der wet geleed on hoofden of bestuurders, voor zoover dit personeel door hen met de zorg voor de naleving van die bepalingen is belast. Behalve de verplichtingen, tot dus ver op de hoofden en bestuurders van ondernemingen tegenover de bevoeg de ambtenaren rustende, zijn zij voortaan verplicht oo aanvrage van het districtshoofd der arbeidsinspec tie. hem in het belang van de vervul ling zijner taak in de gelegenheid te stellen en hulp te verleenen om mon sters te nemen van stoffen of voor werpen, welke in de onderneming ontstaan, worden verwerkt, ver vaardigd, bereid, of teu behoeve van do onderneming worden gebruikt. Op verzoek van het hoofd of den bestuurder moot het districtshoofd hem gelijktijdig een gelijk monster ter hand stellen, dat door dat dis trictshoofd in tegenwoordigheid van het hoofd of den bestuurder, behoor lijk is ingepakt en verzegeld. Een nieuw voorschrift bepaalt, dat ieder geneeskundige verplicht is, aan den Minister van Landbouw of aan een door den Minister aangewezen ambtenaar, schriftelijk aangifte te doen van de aan zijne behandeling onderworpen gevallen van bepaalde, bij algeanéeneii maatregel van be stuur aangewezen ziekten. Onder de strafbepalingen is opge nomen, dat niet strafbaar is hij, die arbeid doet verrichten, of die niet i zorgt dat geen aroeid wordt verricht door een niet-leerprichtig kind van 12 jaar, indien hij aantoont, dat geen voor het kind geschikte gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs vóór des namiddags 5 uur bestaat. Volgens de nieuwe lezing is de wet niet toepasselijk op de volgende 1 werkzaamheden in ambachtsscholen en vakscho- len in mijnen eu de bij de exploitatie van eene mijn behoorende werken en inrichtingen, zoowel onder als boven den grond in Rijksopvoedingsgestichten; m ge stichten waarin kinderen worden op gevoed, die ter beschikking van de Regeering zijn gesteld in Rijkswerk inrichtingen in tuchtscholen en in gevangenissen die verricht door militairen in dienst, en die iu of voor eene onderne ming, door het hoofd of den bestuur der van die onderneming verricht. Zooals opgemerkt werd, is thans bepaald, dat een kind beneden 13 I jaar of nog leerplichtig, geen arbeid mag verrichten. Dit geldt volgens de overgangsbepalingen echter niet voor kinderen, die bij het in werking tre den der gewijzigde wet 12 jaar oud zijn en niet leerplichtig. Nog een andere overgangsbepaling trekt ten slotte de aandacht Het gewijzigd verbod omtrent den aanvang en liet einde van den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in fabrieken eu werkplaatsen, komt niet terstond in vollen omvang in werking. Gedurende een jaar na het in wer king treden der gewijzigde wet blijft buiten werking de bepaling omtrent het niet verrichten van arbeid op Za terdagnamiddag door een vrouwelijk persoon. Tot dien datum mag gedurende elf uren per dag arbeid worden ver richt Met betrekking tot het hier bedoel de artikel (het gewijzigde art. 5 der wet) worden nog verschillende ande re overgangsvoorschriften van dien aard, ongeveer van gelijke strekking, aangetroffen. dinneiiland TWEEDE KAMER. De Kamer, die hard werkt (volgen de week 3 avondvergaderingen Ij is gisteren door de Indische begrooting heen ge kom en. Uit het debat releveeren wij nog en kele punten. Een antwoord van den Minister leerde, dat de tot nu toe aangewende pogingen, om het concubinaat uit het Indisch leger to weren, weinig succes hadden gehad. Er wordt weer voortgegaan. Vrij langdurig werd gedebatteerd over den post tot detacheermg van een Indisch officier als militair at taché te Tokio. VVèl werd <he zending door den heer Thomson nuttig geoor deeld, maar de heer Van Karnebcek ontwikkelde daartegon beizwareo, omdat wij nergens militaire attachés hebben en aan Japan niet zouden kunnen weigeren, wat wij zelf vra gen. Tegenover den hoer Van de Vel de, die liet met de aanvrage eens was, stond rle beer Van Tdsinga. Dc heer Van Karnebeek dreigde met een amendement en het slot was, dat de Minister den post terug nam. Bij de afdeeling Marine werd eenig debat gevoerd over de weigering dei Regeer mg, om de Indische adviezen, speciaal het oordeel van den Gouv.- Gen., over te leggen, inzake de vtoot- organisaüe voor indiè. Men weet, dat bij „Marine" een groot schip voor litdic zal worden gevraagd en vóór het tot de behandeling daarvan zal komen, wilde men ingelicht zijn. De aandrang kwam van verschillende zijden. De Minister liet zich bidden, doch verklaarde z>cb ten slotte be reid over te leggen, dat deel van liet rapport, waarop.de Kamer een oor deel zou kunnen gronden. Na de Indische begrooting weid een serie kleine wetten afgedaan en daarna kwam men aan <ie behande ling van de overeenkomst tusschen den Staat en de gemeente Den Haag betreffende koop eu verkoop van gronden aan Hofsingel cn Buiten hof, waarbij tevens behandeld werd de motie-Dolk c. s., omtrent liet. ver krijgen van terreinen tusschen het gebouw der Kamer (Zuidzijde) en de Kapelsbrug, ten einde aan die zijde een ruimere dan de voorgenomen uitbreiding der Rijksgebouwen te verkrijgen. De voorsteller van de motie wilde <Me beschouwd zien als een invitatie aan de Regeering en aan B. en VV. van Den Haag, om zich met elkander te verstaan, in verhand ook met een bij de zaak betrokken verkoersver be tering (SpuiBuitenhof). De lieer De Stuers voegde er aan toe, dat de gemeente tot nu toe kren terig was te werk gegaan. Heden 10 1/2 uur voortzetting. KERSTKLOKKEN. Het aanstaande Kerstfeest zal in Amsterdam door het luiden deï Kerst klokken worden ingeluid. Het aloude gebruik dat nog op weinige plaatsen voortleeft, doch in de laatste jaren hier eh daar wordt hersteld, kan door eene beschikking van H. M. de Koningin ook te Amsterdam worden hersteld. II. M. heeft nl. aan den heer J. Vincent, carillonneur van het Ko ninklijk Paleis toestemming verleend om den avond van den 24-sten De cember, 's avonds van tl tot 10 uur het carillon van het paleis op den Dam te mogen bespelen. Dien avond zullen Kerstliederen en toepasselijke geestelijke melodieën worden gespeeld. EEN ARRESTATIE. De justitie heeft in oon woning aan de Martelaarsgracht te Amsterdam huiszoeking gedaan, verschillende voorwerpen in beslag geinomen en de bewoonster gearresteerd. Deze vrouw staat onder verdenking door niet te noemen handelingen den dood van een meisje veroorzaakt to hebben. Het aantal sterfgevallen te dier stede mot gelijke doodsoorzaak moet volgens t Ilbld. verontrustend zijn. GEVALLEN. Een loodgieter die werkzaam was op een huis aan de Voorstraat te Brielle, viel door het uitglijden van do ladder van het aak en kwam zoo ongelukkig op het achterhoofd terecht dat hij in zorgwekkenden toestand werd opgenoman; de dokteren De Snoo en Vermeulen verleenden hem geneeskundige hulp. POST-, TELEGRAAF- EN TELE- PHOONPERSCT'EEL. Door het comité van samenwerken de Organisaties van Post-, Tetegra&f- en Telcphoonpersoneel s op Zondag middag te Amsterdam een openbare vergaderrog belegd waar door dr'e leden van de Tweede KamCr behan deld zal worden: „Een algemeene en afdoende salarisregoling van liet la ger bezoid.gd personeel bij Poste rijen, Telegraphic eu Telephonic". De heer D. de Klerk zal spreken over „Dure Tijden', de heer W. P. G. Hels- dingen over Verhoud.r.g '.er 1 oenen bij de versch ilende categorieën" en do heer Th. M. Ketelaar over „do voorstellen van den Mjiister*. DE RIJKSAMBTENAREN EN DE FORENSENBELASTING. Inzake de Vratjg of de rijksambte naren in dc Amsterdamsche forensen belasting kunneu wordeu aangesla gen hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een bosliss ng gezon den, waarmee wordt uitgesproken matlschen co'.oratuurtoon begon te am oo ken: „Maar beslo meneer, als je nou van avond otn acht uur op de brui loft van Mietje komt... je weet wel Flora, in de Anistelstraat dan ligt het geld voor je klaar..." Het geduld van een lezer is niet zóó groot, als dat van den gaandon en komenden man .n Amsterdam. Hij stond na tweo uur nog onder bel ge hoor van de be.de partijen..., om ein delijk te vemeuven dat de artiest, bij „Flora" was geëngageerd, mede- speelde in „de Bruiloft van Mietje", des avonds zijn gage zou ontvangen eu daarvan den deurwaarder schoon- op zou betalen. En inderdaad, zoo geschiedde het ook!" DE MILITIEWBT- De Hang'-che Tel.-correspondent meldt Het bij de Kamerstukken versche nen overzicht van hef debat betreffen de het onlworp-militiewot doet zien, dat er op dit ontwerp werden inge- dat de gemeente Amsterdam terecht i dïend 88 amendementen, de rijksambtenaren, do daarvoor JUwerden er 41 verworpen. 14 inietrok- aanznerk.ng komen, in die belastingJ<6n kwamen *r 10 te Vervallen, a± terwijl de regcermg er 16 overnam. aanslaat. DE STAKENDE RAADSLEDEN TE KAATSHEUVEL. Sinds geruiinen tijd waren de mees te leden van den Raad er zeer vóór, dat de vergaderingen in het vervolg in de namiddaguren zouden worden gehouden, wijl zij in de morgenuren zoo moeilijk uit hun zaak konden gemist worden. Een we geren van den kant van den voorzitter, betref- fendo deze zaak. had de vorige week tot de bekende staking van de Rands leden geleid. Toen dit voorstel thans in den Raad ter tafel kwam, werd na eene lange discuss e besloten in het vervolg steeds de vergaderingen om 3 uur in don namiddag te begin nen. DE BELASTING TE DELFT. Do leden van den Gemeenteraad van Delft, Van Dijlk, Baart en Schudt hebben den Raad een voorstel doen teek-omen tot wijziging van de grond slagen van heffing van den lioofde- iijkeri Omslag'. Zij stellen voor: het belastbaar inkomen te verhoogeu van f 575 op f 600 eu het bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud van f 475 op f 550. Voor elk kiud zaïl f 25 aftrek plaats vinden en voor verplichte stortingen en pensioen als ondera rms, teu hoogste f 100. De heffing zou progressief zijn en van 3 tot 7.35 bedragen. Het percentage bedraagt thans 3.9 en zal in 1912 vermoede lijk 4.8 bedragen. EEN SCIIULDPL1CHTIGE ARTIST. In de „Leeuw. Crt." schrijft de Am sterdamsche correspondent over een j Arasterdamschen tooneolspcJer, die in gebreke gebleven was een schuld te 1 betaleu en wiens boeltje nu door den deurwaarder zou worden in beatag genomen. De man dor wet meende een gemakkelijke prooi te hebben. „Hij misrekende zich echter. Want m plaats van oen welwillend touw trekken en vriendeiijk-dromatisch be groeten van den man der wel, -rea geerde mem op do artistolijke derde étage op zijn gebel slechts met een openen van t raam en de vroolijke vraag: „Kom je vanavond op de bruiloft van Mietje?" Zóó iets had de deurwaarder, die met twintig wetsartikelen in eiken ademtocht werkt, nog nooit beleefd. „Doe open, nop hij „u weet, ik heb non-activiteit was gesteld, koos de bevoegdheid mij dóór middel van den sterken..." „Noul kom nou vanavond op do bruiloft... ik zal je betalen, waarach tig... als je maar op do bruiloft komt". „Mensch, weee verstandig, je weet toch wfe je voor hebt...' Het gebruikelijke straatpubliek stond allang te giechelen, toen het in schaterlachen uitbarstte wegens de verschijning van des artisteu eega, m weinig toereikend tollet, die, ook j^Tchaffen ir^omom met het hoofd uit het raam, in dra- Aangenomen werden er 7. De overga nomen en aangenomen amendemen ten zijn bijna alle van zeer onschuldi- gen of redactioneelen aard. zoodat deze cijfers nog eens duidelijk doen zien, dat de Kamer zich tot ©enige belangrijke wijziging van het ont werp niet heeft laten verleiden. DOOR DF, MACHINE GEGREPEN. Gister had aan de broodfabriek van de firma Helder Co.. te Zwolle een ernstig ongeluk plaats. De werkman Zootjes wv-nl door de stekniuchine gegrepen. Beide been en werden hein afgesneden. Do man is naai' het zie kenhuis vervoerd. Hij heeft een vrouw en 9 kinderen. NED. METTRAY. Blijkens het 60ste jaarverslag van Nederl indsth Mcttray heeft het aan tal verpleegden in het afgeloopen ver- eenigiügsjaar 150 bedragen, tegen 138 in 1910. Vijftien knapen verlieten de inrichting. De rappoiien over de jon gens, in de vier vorig© jaren vertrok ken, luidden over liet algemeen gun stig. De rekening sluit met een be drag van 40.511.43: het voordeelig saldo bedraagt f 59.42. HET POSTEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Bij de behandeling der rcchlza tegen C. on zijn drie volwassen kin deren wegens mishand;: ng van een poster van den A. N. D. B. verklaar de de heer Mr. R. L. Schollen, vice- president van de Rerhtbank, bij wien liet presidium bij deze zaak berustte, het een leemte in de wet te achten, dat liet posten niet gestraft kan wor den. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Henri Polak, voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkeirsbond, een brief gezonden aan Mr. Scholten, waarin hij het goed recht bepleit van den strijd van don Bond tegen de zg. clandestiencn en het daarbij toege paste middel van liet „posten". MR. W. K. F. P. GRAAF VAN BYLANDT. De naagsdie Tel.-correspondent schrijft De voorzitter dor Tweede Kamer, de heer mr. \V. K. F. P. Graaf van Bylandt, zul a. s. Maandag, 4 Decem ber, 70 jaar oud worden. Van 1864 tot 1882 heeft de heer Van Bylandt den lande in vele diplomatieke functies gediend. Hij is achtereenvolgens werkzaam geweest in Frankfort a. AL, Berlijn, Weetien, opnieuw te Berlijn, Louden, Parijs, Stockholm Kopenhagen. Nadat hij iu 1882 op .Amersfoort hem in de Tweede Kamer, waar hij nu (sinds 1S97 voor Apel doorn) bijna 30 jour zitting beeft. Hoe hoog deze waardige man in de schatting der Kamer staat aange schreven, bewees zijn verkiezing tot president in 1909. KERMIS TE KAMPEN. Met 1G tegen 7 stemmen weid door den gemeenteraad van Kampen be sloten de kermis niet af te schaffen. Er was een adres met pLm. 2000 handteekeniugen om do kermis wel af Uiize Laciihoek Mevrouw LangeIk lees daar in die cape's winkel, dat het dragen van hoeden iemands haar grijs maakt. Dat zullen toch zeker wel pruatjea zijn Mijnheer Lange Nou. dat zit nog mijn haar b.v. begint al leelijk grijs te worden met al o-e dure hoeden van jou. Wandelaar Ventje, door deze wei den kan ik in Westdorp komen, niet waar VentjeJa, mijnbeer, maar dan moet u eerst uw neus n»et krijt in smeren, want de slier van boer Janus wordt woedend als bü rood ziet. Wandelaar Wordt toch eens wak ker, u slaapt warempel. Hengelaar Maakt u maar niet be zorgd. daarvoor heb ik toch 'n wek ker in m'n zak. Jantje, die, wandelend met zijn ma ma, een worm op den weg ziet lig gen „Ma, ma. kijk oens. daar kwis pelt ee n staartje, maar waar is het hondje nou „Laat mij aan uw voeten weenen I riep een poëtisch jonkman zijn aan gebedene toe. „Wacht even", antwoordde zij „dan zal ik mijn overschoenen aan doen." Li ze Moeder, waarom eten de ge neraals nooit met vork en nies Do moeder Hoe kom je daar nu aan Li ze Wel, daar staat toch in de krant De generaal gebruikte liet di ner met zijn staf. Dokter 't Beste, wat u drinkeu kunt is water. PatiëntGoed, dokter. Maar men moet niet altijd het beste willen heb ben. VERDRONKEN. Te Mensingeweer is de kolenschip per J. K., uit Broek, door de duister nis te water geraakt en verdronken. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. EEN DREIGBRIEF. Dezer dagen ontving de heer P. Woudman te Assen een brief met liet poststempel Leeuwarden, waarin werd gezegd „Stuur geld, ouders steek ik eerstdaags je boel in brand." Hierop volgde de onderteekening met aanduiding Blokhuissteeg no. 32. De politie is hiermede in kennis ge steld. DE HAAGSCHE STEMBLS- QUAEST1E. De commissie ad hoc, van 5 leden, door den Gemeenteraad van 'e-Gra- venhage in zijn vergadering van 14 Augustus jL ingesteld met opdracht lo. te onderzoeken op welke wijze de samenstelling der stembureau*, bedoeld bij art. 62 dor Kieswet, liet best kan wonden geregeld en rio le- suitaten van dat onderzoek in een rapport aan den Raad voor te leg gen 2o. een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop het stembureau in district 7 zijn taak heeft ten uitvoer gebracht en tevens naar al hetgeen met die stemming in verband staat heeft thans een zeer uitvoerig rup- port uitgebracht De conclusiën van dit rapport lui den als volgt 1. Bij de herstemming in het le kiesdistrict op 25 Juli Jl. zijn dooi het stembureau van district 7 verschil lende en ernstige onregelmatigheden gepleegd. 2. Deze zijn voornamelijk toe te schrijven deels aan niet inachtne ming van wettelijke voorschriften, formaliteiten en gegeven instruction, deels aar. de omstandigheden, dat 't stembureau, in T bijzonder de voor zitter, in vele opzichten niet berekend bleek le zijn voor zijn taak. 3. Het van verschillende zijden uit gesproken vermoeden, dat de opne ming van onjuiste cijfers in het pro ces-verbaal van stembureau 7 he; ge volg zou zijn van een opzettelijke eu met oneerlijke bedoelingen begune fout, is door het onderzoek niet beves tigd. 4. De bemoeiing van gemeente ambtenaren ten aanzien van de ze- gels der reeds aan het gemeentebe stuur ter bewaring verzonden pakket- FEUILLETON Een verhaal van 1870. Naar hel Engelsch door Max Pemberton. Li de geschiedenis van den Fransch- Duitschen oorlog is er in het laatste stadium ook sprake van Garibaldi. Die heeft heel weinig van be- teekeuis uitgericht Hij kwam in Frankrijk, toen de toestand wan hopig was rhij verliet Frankrijk zon der met eer eu rcem overdekt te zijn - als overwinnaar van eenige onbe duidend© schcrmotsüingouuls over wonnene van een on belangrijk en veldtocht Voor den Franschmon is hij nooit meer geweest dan een naam voor de Duitscho voorposten was hij een boeman, moeilijk to overwin nen cn om altijd bang voor te zijn. Ik zeg. dat hij gevreesd was, maar het verhaal van zijn grootste helden daad als hij niet bij Dijon en haar val lag, lag hoogor on in do Voge zen een verhaal van Frnnsche dor pen en Duitsche natrouillea van cavalerie op marsch en scherpschut ters m de bosschen ook van een dorp, dat hiermee den naam van deu man, dien Italië gezonden had, om Frankrijk te helpen geheel te niet deed. Dat dorp is Hericourt-le-Petit. waarheen ik dezen zomer een bede vaartreis deed. Hier herinneren zij zich Garibaldi nog tot op heden hier vertellen zij u het verhaal van de guenlla-oorlogen zoo schilderach tig al6 zij dat in hun Oostelijk Fransch doen kunnen. Ik was per auto tot Besangon ge gaan op mijn weg naar het Jurage- bergte en ontdekte door een gelukkig toeval alleen Hericour'-le-Petït. Een kronkelend bergpad, dat mij naai' het dal gebracht moest hebben ver leidde mij om de groene heuvels op te wandelen, te midden waarvan het gehucht lag en dat mij met éen oogopslag zijn verwoeste kerk en net te herberg liet zien. Het is tegenwoor dig zoo zeldzaam, om in Frankrijk nog een stoffelijk blijk van den oorlog te vinden, dat Hericourt-le- Petit, zijn herberg, niet zijn eenvou dig voedsel en afschuw el ii ken wijn dodelijk mijn attentie trokken. Ik besloot mij aan een bescheiden maal te wagen nis inleiding voor het ver haal, dat een bereidwillige herber gier mij wel zou willen opdisschen. Helaas, <te arme man bleek stokdoof te zijn en ik moest mijn vingers bijna in mijn keel steken, vóórdat ik iets te eten kreeg. Komen er veel Engelschen dezen kant uit vroeg ik liem, terwijl hij brood en wijn voor mij neerzette. Hij knikte met zijn hoofd eu wees naai- de verwoeste kerk. De Duitschers verbrandden haar ja, mijnheer zeven en dertig jaar geleden. Gilbert zal u dat wel vertellen alles afgebrand, behalve het koor en wat u nog aan den Noord kant ziet staan. Ik zal Meester Gil bert even halou. Hij strompelde weg met behulp van een grooten eikenhouten stoken liet mij bij liet karige voedsel en den zuren wijn alleen. Maar dat al les kon mij niets schelen. Een nadere beschouwing vau Heri court-le-Petït rechtvaardigde de hoop, die het bij mij had opgewekt. Wat een prachtig schouwspel zooals de rivier Klaar door het dal tot Besanfon stroomde welk een prachtige groene heuvels, schilderachtige afgronden en groot- sefce rotsen 1 Hier moest het zeker eon geuis niet gemakkelijk vallen een steunpunt te vinden. En de Duit schers liadden dit dorp gevonden en zijn kerk verbrand. Een eigenaardi ge bevolking zeker. Meester Gilbert verscheen, terwijl ik in deze overpeinzingen verdiept was, en als een prachtexemplaar van de dorpsbewoners kwam hij mij voor deze dorpssmid. Mogelijk, had hij zijn verhaal al eerder een paar keer verteld maai- er komen weinig vreemdelingen in Hericourt-le-Petit, en deze man had niet het air van een romancier Hij kwam met den groot sten eerbied paar mij toe en was zeer verbaasd te hooren, dat ik niet over do heuvels was konten aanrijden en dat hij niet geroepen was, om een paard te beslaan. Bonjour, mijnheer u heeft om mij gezonden Dat juist niet maar toch ben ik heel blij, dat u hier gekomen is. En uw paard mijnheer Vau een paard is geen quaeetie ik ben te voet gekomen. Vraag maar aan uw ouden vriend ginds. Hij beloofde mij het verbaal vim de kerk. Is u niet Meester Gilbert na tuurlijk hebben wij allen van u ge hoord. Doe mij liet genoegen te gaan zitten en een glas wijn to drinken. liij was gevleid door deze woorden en ging zitten, zijn verontschuldiging makend, dat bij maar in zijn over hemd was ©ai bijzonder in zijn schik, toen ik hem mijn zak tabak presenteeixle. Is liet Engelsche tabak vroeg hij mij. Ik zei, dat zo in Londen gekocht was, en hierover geraakte hij in ma- telooze verrukking. Er is niets, wat bij Engelsche tabak vergeleken kan worden, riep hij ik was te Duinkerken een, o, drie jaar, mijnheer, en daar was niets dan Engelsclie tabak te krijgen. Dat was vijf jaar geleden maar ik ben nu hier sinds den dag, waarop mijn vader gestorven is. Ik knikteen Vulde zijn glas. De her bergicr kwam er zelf bjj staan, als wikte hij hiermee Meester Gilbert aanmoedigen te vertelleneen paar kinderen en een geit luisterden op een eei bie&igen afstand ook iii'.v. Maar ik zal u het verbaal van Moester Gilbert niet doen. zooals nij het zelf vertelde, maar zooals ik liet later stukje voor stukje aan elkaar paste, toen ik weer door die toover- achtige bosschen wandelde en mij den dag voorstelde, waarop de gue rilla's van Garibaldi voorbij waren en de Duitschers in Héricourt kwa men. Het .Duitsche leger had 't beleg voor Parijs geslagen vóórdat Hericourt-le- Petit begreep, dat Frankrijk in oor log was. Bedenk, welk een onneem bare positie dat kleine borggehucht- je innam, zooals hot daar als een adelaarsnest tegen de bergen aange drukt lagversterkt door de dicht ste dennewouden onbekend op de atlassen, die door de Duitschers ge bruikt werden. Groote legers kwa men Frankrijk binnen, maar geen patrouille had zoo'n fijnen neus, dat zij Hericourt kon vinden. De herfst regens maakten plaats voor winter- sneeuwbuien en nog altijd was de oorlog niets dan een legende voor deze bergbevolking. Ergens, zoo sprak een stem ver weg, verder dan het onmetelijk groo te dal, gebeurden vreemde dingen in het land. dat bet volk zoo liefhad. Abt Gaudissari, de priester, die een broeder te Mantes had. trachtte liet arme volk van het een en ander ojj de hoogte te brengen. De Keizer had met dien machtigen man, met Bismarck getwist er waren veldslagen gele verd en nu werd er zelfs gevochten vóór de'poorten van Parijs. Mannen, dappere mannen, waren bij duizen den gesneuveld. Hongersnood en plunderingen waren aan de orde van den dag, zwaard en vuur, dood en verwoesting. Waarop Hericourt-le- Petit antwoordde door wijs het hoofd te schudden en te verklaren, dat het niet mogelijk was. Wat beteekend© die oorlog voor hen Was er minder brood om te eten, minder goede wijn om te drin ken, minder steenkool om te bran den Had de kleine winkel van Mau rice Bordelas haar deunen gesloten Was de herberg voor reiziger of boer gesloten Er was oorlog geweest, maar de Duitsclier was nu verdwe nen. Hericourt-le-Petit zou er verder niets van hooren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5