j.' mfselijke directe belasting naar 't inkomen. 7e het rapport van oommissie, ingesteld bij Raadsbesluit van 9 Au gustus 1911, no. 17, in zake regeling van de rechtspositie der beambten en ambtenaren in dienst der gemeente; fv\ een verzoekschrift van het be stuur dór Haarlemscho I-IandelBver- seniging, betreffende de ontwerp-ver- ordening op do licht ontvlam- en ont plofbare stoffen. C. dat voor de loden ter inzage is Ier-gelegd het verslag van den toe rt ïnd der vereenig:ng Maatschappij tot verbetering der Huisvesting van Minvermogenden over het boekjaar van Mei 1910 tot 30 April 1911. D. dat B. en W. voorstellen om in hun handen te stellen tor afdoen ng hot iu de vergadering van 1 November in hun handen om odvias goetelóö verzoekschrift van de afd. Haarlem der Ned. Vroedvrouwenverooniging, betreffende het opnemen op gezag der vroedvrouwen van te vroeg geboren levensvatbare kinderen in Ivet St. Eli sabeths of Groote Gasthuis. E. dat door den Commissaris der Koningin in Noordhoiland zijn be noemd tot zetter voor 's Rijks directe belasfr.ngon in de plaats van wijlen do heeren J. H. Koolhoven en J. Smits Czn., onderscheidenlijk de heeren H. Fikkeri en J. W. van Santé. F. dat voor de loden tor lezing is nedergelegd eon uittreksel uit een rapport van den Comnuasaiva van Politie inzake de begeleiding van de brancard voor bet vervoer van zie ken. PUNT 8. De nieuwe Pandbuiswet geeft den Gemeenteraad de bevoegdheid een verordening te maken, omtrent de grootte en inrichting van de locali- teiten, waarin particuliere banken van leoning worden gehouden. 13. en W. stellen voor, om van die bevoegdheid gebruik te maken, ten einde de inrichting, ligging en aantal dezer pandjeshui-zen te kunnen be- beerschen. Deze bepalingen gelden alleen voor de toelating der pandjeshuizen. Zijn deze eenmaal toegelaten, dan geldt niet meer de gemeentelijke verorde ning. doch de daarop betrekking heb bende bepalingen der Pandhuiswet. Om toegelaten te worden om een pandjeshuis te mogen houden, zal de localiteit aldus moeten worden in gericht Er moet een vertrek zijn met een oppervlakte van minstens 16 vierk. M. voor het inontvangst nemen van do panden, een vertrek van minstens 50 kub. M. inhoud voor 't be waren der panden. Panden, die aan bederf onderhevig zijn, moeten in een afzon derlijk lokaal bewaard worden. Wanden en vloeven dezer lokalen moeten zijn van steun of gewapend beton, terwijl de zoldering van on brandbaar materiaal moet zijn. De wanden moeten mot portlandspecie worden bestreken, of met gladde te gels bedekt. De verlichting moet geschieden door electrisch- of gasgloeilicht, de verwarming mag geen brandgevaar opleveren. Do luchtverversching moet zoo zijn, dat de panden er niet meer dan aan gewoon bederf onder hevig zijn. In elk lokaal, waarin panden bewaard worden moet. aan wezig zijn minstens één hrandkraan met straalpijD op de waterleiding ao ngesloten. Voor het publiek moet een afzon derlijke ruimte worden ingericht, die door een wand met. loketten afge scheiden moet zijn van het ontvangst lokaal. Een pandjeshuis moet staan in een straat, die minstens zes meter breed is. Do heer VISSER had gaarne een advies gezien van de Commissie van de Bank ven Leening. Die mist men hier, terwijl wel advies van Bouw en Woningtoezicht is ingewonnen. Voorts komt spreker er tegen op, dat B. en W. geen gebruik hebben ge maakt van do bevoegdheid om nog verder ra te grijpen en den Raad voo'r te stellen, om do uren, waarop de pandjeshuizen geopend mogen zijn, vast te stellen. Ook kunnen B. en W. toezicht uitoefenen op de samenstel ling der Ieeningbriefjes. Waarom wil len B. en W. dat niet? Het is toch zaak om to zorgen, dat do briefjes der pandjeshuizen niet gelijk worden gemaakt aan die der Stedelijke Stink. De VOORZITTER zegt, dat D. en W. Voornemens zijn daar later mee te komen. Nu moet men voor 1 Janu ari bepalingen treffen omtrent de in richting der pandjeshuizen. De za ken, dodr den hoer Visser bedoeld, komen later. Do heer VAN DE KAMP vraagt of 'de vero'idening ook geldt voor de bij- ba nken der Stedel. Bank. De VOORZITTER: Neen, zij geldt alleen de particuliere banken. De heer MODOO vraagt of de StecL Bank ook aan de gestelde elschen voldoet. Is dit niet zoo, dan is het wel onredelijk, aan particuliere banken zulke kostbare eischen te stellen. De VOORZITTER zegt, dat het hier alleen gaat over particuliere banken niet over de Stodol. Bank. Overigens wil sprekor wel meedeelen, dat over wogen wordt om een voorstel to doen tot verbetering van den toestand der Stedel. Bank. De heer VAN DEN BERG wijst op de groote kosten, dia de houders van bestaande partic. banken zullen heb ben, om aan de gestelde eischen te voldoen. Do VOORZITTER zegt, dat or op 't oogenblik maar twee aanvragen in gekomen zijn. De heer SPOOR, spreekt niet als Commiss. de'r Stedel. Bank, als hij hier verklaart, dat de Stedel. Bank nan geen enkole bepaling voldoet, die hier aan de partic. banken worden gesteld. Het is daarom niet gewenscht aan particulieren voor te schrijven eischen, waaraan de eigen bank niet voldoet. De VOORZITTER zegt, dat de lieer Spoo'r, als Commssaris, toch weet, dat er herhaaldelijk over gesproken is, om den toestand der Stedel. Bank to verbeteren. Hoe het op 't oogenblik er mee staat, weet spr. uiet. Maar er is hier geen kwestie van, dat B. en W. in dit opzicht achterstand hebben. Als de toestand zoo slecht was, aila de heeï Spoor zegt, dan zouden Com- missarassen der Bank toch met voor stellen behooren te komen. De heer DE BRAAL onderschrijft de woorden van den Voorzitter. Zes jaren overweegt men do plannen reeds. Eenige maanden geleden heb ben weer plannen en teekoningen ge circuleerd bij commissarissen. Do heer SPOOR noemt niet aan, dat de Cpm»n. met plannen moeten komen. Spreker is eon tijd lang niet in dat bestuur geweest, llij herinnert aau een onderhoud, jaren geleden, door de Comm. met B. en W. over deze verbeteringen. De VOORZITTER ontkent het ver band tusschen deze verordening en de eigen Bank. Spreker ontkent ook, dat B. en W. nalatig zijn, om de eigen Bank goed in te richten. De heer THIJSSEN ziet wel ver band tusschen de particuliere banken en de Stedelijke Bank. Daarom dringt spr. er hij B. en W. op aan, spoedig met voorstellen to komen, om den toestand der Stedelij ke Bank te verbeteren. De heer TJEENK WILLINK vraagt ook, waarom men nu hier aan parti culieren zulke zware eischen oplegt. De heer MODOO wijst er op. dat er geen klachten van Commiss. zijn gekomen, omtrent de Stedel. Bank. Hoe kunnen B. en W.. |>e de veror dening hebben gebaseerd op de prac- tijk naar zij schrijven zulke zware eischen aan de houders der pandjeshuizen stellen Spreker is er voor, om bepalingen te maken, waardoor de pandjeehul zen zullen verdwijnen. Maar don moet dat geschieden door de bepalin gen van boleenen bij de Stedel. Bank gemakkelijker te maken. Spreker stelt thans voor, om 't voorstel van B. en W. aan te houden. Mr. THIEL komt ter vergadering. De heer SPOOR heeft eigenlijk al leen willen vragen „Komt er nu gauw verbetering b:j de Stedel. Bank Er 13 iets onbillijks in deze zaak. 't Zelfde zou 't geval zijn. als de Gemeente huizen zou verhuren zonder waterleiding, terwijl men be paald had, dat in alle huizen water moet zijn Stemmen: Dat is 't geval De heer SPOOR Dan Is dat onbil lijk. Even onbillijk, als men nu met de pandjeshuizen wil doen. Dat is een soort van misbruik maken van publiek gezag. Al bedoelt spr. daar mee niet zooveel ergs, toch is dit een dergelijk misbruik. De heer LOOSJES wijst er op, dat, als men vóór 12 December deze ver ordening niet heeft aangenomen, men geen verordening meer maken mag. Da pandjeshuizen zijn dan vrij. Men kan dus 't voorstel niet aanhou den en moet dus nu deze eischen tol len. Tusschen particuliere en gemeente lijke banken bestaat wel verschil. De laatste is alleen bedrijf, de eerste ook woonhuis. Daarom moei men be palingen treffen, om woonruimte van bedrijfsruimte bij particuliere ban ken af te scheiden. De VOORZITTER wïj6t eveneens op den fatalen termijn van 12 Decem ber. B. cn W. hebben niets anders gedaan, dan wat de wet voorschreef. Het lag met in de bedoeling van B. en W., om de pandjeshuizen scherper aan to pakken, dan de eigen Bank. De hoer MODOO vraagt, of men, als men don fatalen termijn laat ver strijken, later nog bepalingen omtrent particuliere banken kan maken. Dat zou spreker liever willen. Dan zou men een beter-voorbereid voorstel kunnen krijgen. Nu zetten B. en W. ons het mes op de keel en zeggen „Jullie moet de verordening aanne men 1" De heer TJEENK WILLINK is door het door den heer Loosjcs meegedeel de. overtuigd, dat er wel een veror dening moet gemaakt worden. Hij stelt echter voor, als overgangsbepa ling, dat B. en W. aan de houders van pandjeshuizen, die vóór 1 Janua ri 1912 bestonden, ontheffing kunnen verleenen van de gestelde ciscjien. Het voorstel-Modoo tot aanhouding wordt verworpen njet 37 tegen 2 Stemnihn, ére van de heeren Modoo De artt. 1, 2 en 3 worden aangeno- De heer MODOO verklaart zich te gen art. 4 (voorschriften omtrent vloeren, zolders en wanden). Bij art. 5 wijst de lieer SPOOR er op, dat de voorschriften omtrent de verwarming de houders dwingen orn te verwarmen. En het is absoluut niet noodig, om de bewaarplaatsen der panden te verwarmen. De heer LOOSJES bestrijdt, dat dit in dit artikel «=,r>et Er slaat, dat de ruimte verwarmd „kan" worden. Dus niet. dat de loca- liieiten „moeten" verwarmd worden. De heer SPOOR handhaaft zijne meening. De lieer LOOSJES de zijne. In ge woon Hollandsch staat er. dat „kan" verwarmd worden. Do heer MERENS merkt op. dnt in art- 5 wel staat, dat de lccaliteiten voorzien moeten zijn van toestellen voor gas- en electrisch licht. Maar nu kan liet gebeuren, dat de pandhuis- houders wel die toestellen aanbren gen, doch die niet gebruiken, en b.v. met kaars of petroleum-lamp ver lichten. Spreker stelt daarom oen amendo- ment voor, om de genoemde moge lijkheid uit te sluiten. Dit amendement wordt met 19 tegen 10 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Middel- koop, Van Rossum, Wil kens, Van do Kamp, Seignette, Merens, Krelage, Tjeenk Willink, Van den Berg en Schreuders. Het artikel wordt nu vastgesteld. De heer SPOOR maakt bij art. 8 de opmerking dat er in art. 2 gesproken wordt van twee lokalen, waar het pu bliek niet mag komen, maar in art. 8 wordt gesproken van een ruimte,! waarin het publiek wel mag komen. Maar volgens art. 2 heeft men maar twee lokalen noodig. De heer LOOSJES zegt, dat de ver ordening duidelijk aangeeft, dat er moeten zijn twee lokalen en een ruim te voor het publiek. De heer SPOOR handhaaft zijn be zwaar. Of art. 2 öf art. 8 moet gewij zigd worden. Hij vindt, dat de veror dening technisch erbarmelijk slecht in elkaar zit. De VOORZITTER laat deze laatste opmerking voor rekening van don heer Spoor. De overige artikelen worden aange nomen. Thans komt aan de orde het nieu we art. 9, door den heer Tjeenk Wil link voorgesteld, om B. en W. de bevoegdheid tot het geven van ont heffing te verleenen voor de pandjes huizen, die thans reeds bestaan. Dl heer THIEL betwijfelt, öf do wet die bevoegdheid van B. en W. erkent- Hoe denken B. en W. daarover De VOORZITTER kan daarover nu geen inlichtingen geven. Do heer TJEENK WILLINK hand haaft zijn voorstel, ofschoon hij de vrees van den heer Thiel niet weg nemen kan. Het voorstel-Tjeenk Willink wordt verworpen met 15 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de heeren Sluigen- berg. Middelkoop, Van Rossum, Tjeenk Willink, Van de Kamp, Ltis- schuit, Seignette, Merens, Spoor, Le vert, Bregonjo, WiLkens, De Braai en Van den Berg. Do geheele verordening wordt nu aangenomen met 25 tegen 4 stem men. PUNT 9. I11 de raadsvergadering van 26 Juli werdeu B. en W. uitgenoodigd advie zen in te winnen omtrent 't denkbeeld om de veemarkt voor rundereu, scha pen, lammeren en paarden voortaan op Maandag te houden, terwijl tevens overwogen zou worden, of het aanbe veling zou verdienen deze markt te verplaatsen, zoo mogelijk naar eon terrein nabij de Botermarkt. Do Kamer van Koophandel en Fa- breken aoht verplaatsing der Woens- dagsche markt naar Maandag niet weuschelijk, omdat zij, die deze markt bezoeken, dan te Amsterdam en te Rotterdam ter markt gaan. Verplaat sing naar de omgeving van de Bo termarkt is ook ongewenscht, omdat het publiek, hetwelk de Botermarkt bezoekt, weinig koopers levert voor do veemarkt. Verplaatsing van de veemarkt naar 't Openbaar Slacht huis is naar liet oordeel der Kamer wel noodig. De havenmeester, tevens inspecteur der markten, wijst er op, dat de vee markt alhier sinds onheuglijke jaren op Woensdag gehouden wordt, en dat zulks verband houdt met 't feit, dat de veemarkt te Amsterdam des Maan dags. te Purmerend des D nsdags, te Le:den des Vrijdags gehouden wordt. Op Woensdag wordt hier ook de kaas markt gehouden en de kaasboeren doen dan tegelijkertijd zaken op de veemarkt. Op verschillende p'ractische gronden verklaart de havenmeester zich legen de verplaatsing der vee markt naar de omgeving van de Bo termarkt. B. en W. stellen voor, indien de raad nog bezwaar mocht hebben tegen t' vroeger reeds gedane voorstel tot verplaatsing der markt voor nuchte re kalveren van do Botermarkt naar de Oude Groenmarkt, om bij wijze van proef voor een jaar des Maan dags op de Botermarkt hokken voor de kalveren te plaatsen, ter voldoe ning aan een verzoek der vereenig rig togen het mishandelen van dieren. De kosten daarvan zijn gering. Aldus wo'rdt besloten. PUNT 10. In verband met de aanvragen van enkele te Schoten gevestigde bedrij ven zijn door B. en W. met hel Scho- tonsch gemeentebestuur onderhande lingen gevoerd over het leggen van kabels enz. in de Schotensche open bare wegen. De Raad van Schoten bleek bereid de vergunning te verke nen op de voorwaarden die B. en W. van Haarlem aaaB&melijk YOorkQ- men. B. én W. stellen nu bij concept overeenkomst o.m. voor: dat aan de gemeente Haarlem de bovengemelde vergunning voor een iijdiuk van 10 jaar zal worden gegeven; dat binnen de gemeente Schoten electrisch® stroom alleen zal mogen wórden ge leverd voor kracht en voor geen an dore doeleinden; dat evenwel over ter rein de'r gemeente Schoten voor str oomliever big buiten die gemeente de levering van stroom zoowel voor licht als voor kracht en andere doel einden door B. en W. van Schoten kan worden toegestaan; dat kabels in overleg met dit college moeten worden gelogd; dat bij het berekenen van den stroomprijs in Schoten de voor de Haarlemsche stroomverbrui kers bij verordening vastgestelde be pak ngen van kracht zijn en dat Haar lem aan Schoten van de ontvangsten wegens stroomlevering onder laatst genoemde gemeente 10 als boni ficatie zal uitkeeren; dat dóór Scho ten na afloop der aan do kabels ver richte werkzaamheden de bestrating of verharding ten koste van Haar lem zal geschieden; dat Haarlem voor iedere 100 M. kabel in Schoten jaar lijks f 1 recognitie aan die gemeente moet betalen. De heer WILKENS stelt voor. om ie bepalen, dat alleen Haarlem het recht krijgt om electrische drijfkracht te leveren. De lieer HULSWIT bestrijdt dit. Men moet geen bezwaren aiui deze overeenkomst in den weg leggen, want 't gaat hier om een groot-indus trie te bereiken, waarvoor men toe stemming van Schoten noodig heeft. Om l»ij die fabriek te komen moet uien over grond van Schoten. De lieer VAN' DE KAMP wil den termijn van 19 tot 25 jaar verlengen, zooals dit ook het geval is bij het straks te behandelen voorstel om trent de waterlevering aan Schoten. De heer HULSWIT zegt, dat Scho ten daartegen bezwaar maakt. Die termijn is voorgesteld, maar Schoten wil er niet aan. Natuurlijk zal men zorgen, dat de geleiding in tien jaar word t afgeschreven. De heer THIEL wil de woorden van den lieer Hulswit nog eens aandik ken. Men moet niet denken dat Haarlem een welwillendheid bewijst aan Schoten. Het tegendeel is waar! Haarlem wil aan eenige Haarlemsche fabrieken electrische drijfkracht le veren. Om dat te kunnen doen heeft men Schotenschen grond noodig. Men komt dus met een verzoek en dan kan men toch «een eischen stQÜSQ 1 De hser xHUSSEN vraagt, waar-' om men geen electriciteit voor ver lichting leveren mag. De heer HULSWIT Omdat Scho ten zelf een gasfabriek heeft en dus niet gesteld is op een concurrent Do heer VAN DE KAMP wil in art. 8 b laten vervallen hot woord „kun nen", waardoor Schoten verplicht zou zijn, om aan Haarlem op aan vraag toe te staan, electrisch licht en electrische drijfkracht te leveren door den grond der gemeente heen, buiten Schoten. De heer HULSWIT zegt, dart, hot contract van alle zijden is bekeken. Dit woord „kunnen" kan men gerust laten slaan. De hoer THIEL bestrijdt het voor- stel-Van de Kamp eveneens, en wel op dezen grond, dat men hier komt met een verzoek, het is geen welwil lendheid van Haarlem aan Schoten, maar van Schoten aan Haarlem. Het amendement-Van de Kamp wordt verworpen met 28 stemmen te gen 1, die van den voorsteller. De heer LASSCHU1T merkt op, dat Schoten 10 pCt. der ontvangsten krijgt. Is dat wel zeker, dat men winst zal maken De lieer HULSWIT zegt, dat elders die vergoeding ook 10 pCt. bedraagt. De lieer LASSCIIUIT acht dit geen antwoord op zijn vraag. De heer HULSWIT zegt, dat men overwogen heeft, of dit percentage kan toegestaan worden. De heer VAN ROSSUM acht de ver goeding van 10 pCL wel gewenscht maar moet men nu niet denzelfdeu maatstaf voor de Haarlemsche ge bruikers aannemen? Dezen zullen redeneeren, dat als er te Schoten 10 pCt. af kan, dit ook voor de Haarlem sche gebruikers kan geschieden. De heer TJEENK WILLINK vraagt hoe het gaan moet als er over eenige iaren een Rijkswet komt, die de om liggende cemeenten dwingt, om de leidingen in den grond te dulden. De lieer KLEYNENBERG zegt, dat het onbillijk zou zijn, om nu geen vergoedlnz aan Schoten te geven. Schoten heeft toegestaan, de leidin gen in den grond te leggen, als het een vergoeding krijgt. Voor de Scho- tensche gebruikers mogen geen hon ger prijzen bedongen worden dan voor de Haarlemsche. Dus kunnen in Haarlem de 10 pCt. er niet af. Do heer HULSWIT bestrijdt dit. De heer LASSCHUIT vindt J1 re cognitie to hoog. De hoer HULSWIT vindt dit niet. De verordening wordt thans aange nomen. PUNT 11. B. en W. verzoeken den Raad, hen te machtigen tot het sluiten van eene overeenkomst tot leverantie van duin water aan de gemeente Schoten in den geest van die. welke met Haar- lemmerliede en Spaarnwoude Is aan gegaan De conceptrovereeukomst bepaalt 0. a., dat Schoten aan Haarlem ver gunning verleent tot het leggen, heb ben en wegnemen van waterleiding buizen en tot het verrichten van alle werkzaamheden, die Haarlem voor aanleg en exploitatie der waterleiding noodig acht, zonder dat Haarlem ooit voor die vergunning «enigerlei ver goeding zal moeten betalen. De be doelde vergunning wordt verleend voor een tijdperk van 25 jaar en gaat in op 1 Januari 1912. Schoten heeft in dien tiid niet het recht, om aan derden een dergelijke vergunning te verleenen. of anders voor eigen wa tervoorziening buizen te leggen. De levering van duinwater in Schoten geschiedt onder dezelfde voorwaar den als in de telkens voor waterleve ring door Haarlem binnen de ge meente geldende verordening, met uitzondering van het in art. 6 der vi- geerende v erordening bepaalde. Schoten mag (tenzij niet Haarlem's toestemming) geen duinwater weg geven, verkóopen of laten nemen. De te leveren maximum hoeveelheid water per hoofd en per etmaal mag dio van Haarlem niet overtreffen. Als de waterlevering om eenige re den ivordt belemmerd, of door eenig gebrek aan liet buizennet schade wordt toegebracht aan een Seho- tensch eigendom, is Haarlem niet tot schadeloosstelling verplicht. Wèl is Haarlem verplicht, gebroken aan het buizennet zoo spoedig mogelijk te verhelpen. Op kosten van Haarlem's Gemeen telijke Duinwaterleiding worden de birisleidingen en brandkranen aan gebracht. De plaatebepaling geschiedt dc-or den directeur van genoemd be drijf in overleg met een door Schoten aan te wijzen persoon. Brandkranen liggen op ongeveer 75 A 100 M. af stand, zooveel mogelijk op de hoeken der straten, en zij worden vanwege Schoten bediend. Herstellingen aau brandkranen verricht de Haarlem sche Gemeentelijke Duinwaterleiding voor rekening van Schoten. De Haar lemsche Gem. Duinwaterl. heeft door loopend vergunning tot het opbreken van straten voor werkzaamheden aan de leiding. Het herstellen dier bestrating doet Schoten, voor reke ning van Haarlem (kosten zijn 72 ets. per M2.). Voor bestratingen tenge volge v an het leggen van hoofdbuizen draagt Schoten 12 ets. per M2. in de kosten bij. Kosteloos levert Haarlem het wa ter voor blusschen van brand, voor 't houden van brandweer-exercities en voor het toezicht op brandkranen. Haarlem plaatst op 4 punten stand pijpen met meters, voor de straat- besproeiïng. Dé metertiuur komt Voor rekening" van Schoten, terwijl het verbruikte water tegen 10 ets. per M3. wordt berekend. Maandelijks wordt vanwege Haarlem en vanwege Scho ten in eter-opneming verricht In art 14 worden tenslotte per centsgewijze de bedragen bepaald, waarvoor Sclioton na het eindigen dezer overeenkomst het materieel en do leiding kan overnemen. De heer LASSCHUIT vindt hei te vnjgovig, om het bluschwater gratis te geven. De heer DE BREUK zegt, dat niet is na te gaan, hoeveel water bij brand wordt gebruikt. Bij ©en brand, onlange, is gebleken, dat men nog geen /3 aan water gebruikte. Een meter aanbrengen, enz., is veel kostbaarder. De verordening wordt aangenomen. PUNT 12. Voor f 300 per jaar was gedurende de Jaren 1910 en 1911 het weghalen van mest uit het Openbaa'r Slacht huis verpand aan C. Schornagel, die aanbiedt hetzelfde tegen denzelfden prijs gedurende 1912, 1913 en 1914 te doen. Evenwel is ook een aanvraag ingekomen van N. de Bruin om ge durende genoemde 8 jaren den mest tegen een prijs van f 431.27 per jaar weg te halen. B. en W. stellen voor, op de laatst genoemde aanvraag in te gaan. Aldus wórdt besloten. PUNT 13. B. en W. stellen voor de lijn der elec trische tram HaarlemBloemendaal te laten doorloopen over de grens en dus niet de lijn in Haarlem te laten e nd.gen één meter vóór de grens. De heer TJEENK WILLINK blijft bezwaar maken tegen het toemaken van den meter aan de grens. Heeft men niet nog onlangs een belangrijk zandvervoer van Bloemendaal naar Haarlem pehud Men moet dus wel rekening houden met de mogelijkheid van goederenvervoer. Spreker ontwikkelt het denkbeeld, om een aparte concessie te geven voor dien éénen meter. De heer THIJSSEN acht dit laatete niet afdoende, al is het ingenieus gevonden. Wanneer men de lijn laat doorloopen is Haarlem zijn zeggings- schup kwijt. Men krijgt dan een Rijksccncessie thuis. Dat is bij de E S. M. ook gebeurd. Spreker is dus tegen het toemaken van den meter aan de grens. De heer THIEL is liet met 't laatste niet eens. Men krijgt geen Rijkscon cessie, want altijd blijft do Bloemen- daalsche lijn in Haarlem eindigen. Men zou alleen de zeggingsschap kwijt zijn, wanneer behalve het be gin, ook het eind van de lijn buiten Haarlem viel. liet zandvervoer, dat de beer Willink wraakte, was zeker een Haarleinsch belang. Waarvoor men zorgen moet is dit, dat men geen goederen!ijn krijgt doör de Groote Houtstraat. En dat gelooft spreker niet. Hij durft zich gerust, in dit opzicht, aan de conces- sionaresso overgeven. De heer KRELAGE vraagt of de Hollandsch® Spoor wei zoo gesteld is! op de lijn naar Bloemendaal. De heer DE BREUK merkt op, dat de Noord-Zuld-Hollan-'-che train wel degelijk op deze lijn is gesteld. Overigens zot spr. uiteen, dat het wenschelijk is dat de reizigers op de lijn naar Bloemendaal met aan de grens behoeven over te stappen. De heer TJEENK WILLINK hand haaft zijn bezwaar. Hij sprak over 't zandvervoer, omdat daarover erg ge klaagd is. Spfrekea- wijst ook op het zandvervoer der E. S. M. De heer THIJSSEN wijst tegenover den hoor Thiol er op, dat men, nu men het beginpunt naar buiten de gemeente verlegt, men er al nader toe komt, om tot de intercommunale lijn te geraken. Dat is een gevaar. Spreker vreest ook niet voor de goederen! ij n do co de Groote Houtstraat. De heer KRELAGE vYeest, dat als men ten genoege van Bloemendaal een wijziging in de concessie aan brengt, de trummaatschappij een ver goeding zal willen hebben in ruil van de aanneming de'r wijziging. De heer DE BREUK zegt, dat als de trammaatschappij 'een vorgoedl ng wenscht, dit toch weer ia den Raad komt. Het voorstel van B. en W. wórdt aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. Tegen de heoren Süngenberg, van Rossum, Willink, v. d. Kamp, Visser, Lasachuit, Seïgnette, Thijssen en Kre lage. Buiten stemming de heer Timmer, blanco de heer Elffers. PUNT 14. B. en bieden ter vaststelling aan den volgenden staat van te vellen hoo rnen Kennemsrstraat hoek Saenredam- straat, 1 iep (is hinderlijk voor het verkeerFrans Halsplein. 2 zware iepen (zijn hinderlijk voor iiet ver keer zij kunnen, zonder de omge ving te ontsieren, worden gemist) Bolwerk, nabij de oude Israèlietische begraafplaats, 1 zware iep en ©enige andere minderwaardige boom en en struiken (noodig voor wijziging van don aanleg) Oude Groenmarkt, 8 iepen (verkeeren in zeer gevaarlijken toestand) Papeutorenvest, 20 iepen (het ligt in de bedoeling deze onregel matige rij boomeu te doen vervangen door een dubbele rij booinen)Lange Hoeren vest, 15 iepen (zijn meerendeels beschadigd en misvormd. Bovendien leveren zii op dit drukke punt ernstig gevaar op) In den Hout (Kleine Hout. Beukenrond), 4 beuken (zijn slecht en leveren gevaar op) In den Hout (KL Hout), 1 middelmatig zware beuk (is half dood) Kleine Hout, bij ingang Zuiderhout, 1 eik (is zeer slecht) Gr. Hout. omtrek monument, 1 eik en eenig© slieten (zijn krom en in zoer slechten staat) Groote Hout, gedeelte 1903, 3 eiken en 1 beuk (zijn krom en zeer slecht) Kenaupark, 1 plataan (hindert don groei \an fraaiere p„.j mon in zijn onmiddellijk© nabijh.i... Hooimurkt, 2 iepen (zijn geheel of ge deeltelijk dood) lu den lloui igodedte 1903). 1 zware elk Idem (Juli-, ulaari hoek Nupuleouslutui:. 1 2svaie eik Idem (Nap deonslaaii bewesten Juhu- naluan), 1 beuk; Idem (Kleine ltouij, 1 berk; idem (Kleine Hout, ...j U.-n Hertenkamp), 1 kastanje Idem (in den Hertenkamp), 2 eiken en 1 beuk; Idem (bij de eerste kiosk. 1 eik en 1 ierp; Dreef, 1 iep Brongebouw, 1 iep (De laatste 12 boonten zijn zwaar bo scliadigd door den storm); Bolwerk (achter het voormalig instituut Prins) 1 populier doorgebreken)idem (nabij de Noorderbrug), 2 populieren (zijn zwaar beschadigd door den storm) Kenaupark, 1 kastanje: Zijlsingel (plantsoen) 1 iep (De laatste twee boomen z;;n doorgebroken) Begraaf plaats, achter de woning. 4 iepon (ziin hinderlijk voer ©niWbêplüniirgJ Aan den ingang, 1 pmulier (Door den storm verwoestj Bij liet tweede hek, 1 acacia (staat gevaarlijk) R, K. ge deelte, 8 nopulioren (zijn vermolmd, en hebben van den storm veel gele den) Nieuwe gedeelte (in het z.g. Hoefijzer). 3 eiken, 6 iepen, 1 ailan- thus. 1 acer. (De laatste 11 boomen zijn hinderlijk voor nnderboplanting en moeten verwijderd worden om be- graafgrond voorradig te hebben) ld. (aan den Ingang), zwaar hakhout (Het zware en misvormde hakhout uit dunnen). De heer MERENS heeft een rond gang gemaakt, om de ten doode op geschreven boomen te vinden. Dat gelukte hem niet altijd. Hij zou vóór- taan dus gaa'rne de boomen, die val len moeten, gemerkt hebben. Spreker heeft bezwaar om al da voorgestelde boomen doen vellen. Bv. de 8 boomen op de Groenmarkt. Omdat er nu een, dio aan den wind hoek stond, omgewaaid is, moot men de andere acht toch net gaan omhak ken. De boomen aan de Papetoren vest wil men rooien, omdat zij een onre gelmatig© rij vormen. Spreker zegt, dat men dte onregelmatigheid weg nemen kan door er vier boomen tus schen te planten. Wanneer men de boomen op de Lange Heerenvest omhakt, schaadt men het stadsschoon daar. De heer VAN DEN BERG vraagt eveneens, om de om te bakken boo men te merken. De VOORZITTER merkt op, dat men de boomen, die omgehakt moes ten worden eerst merkte met ©en kruis, daarna met een biesje en nu weer mot een kruis. De hee'r Morene zal dal n-iet opgemerkt hebben. Spreker gaat na, welke boomen do heer Merens wil laten staan. Omtrent do boomen op de Groenmarkt zegt spr. dat na den storm die gehc-erscht heeft, gebleken is, dat de boomen op de Groenmarkt weg inooten. Wat do op de Papetore?--aangaat, rncn kan geen dunne jonge boomen tus schen dikke booinen zetten. Dat hot stadsschoen kan "eschaad worden door velling der boomen is wel mo gelijk. B. en W. hebben wel oog voor het stadsschoon, maar als de boomen gerooid moeten worden, bei rt. dit te geschieden. Mot genoegen hooft spr. gemórkt, dat de Raad net in gaat op het adres van ..Heemschut". De heer MERENS bestrijdt de op merkingen van den voorzitter. Op do Papetorenvest wil men alle Liximon rooien, omdat van de 20 er 4 ontbre ken. Waarom zou men er geen jonge booinen tusschen kunnen planten? B. en W. stellen wel elders voor o:n jonge boomen tussclicn te p anten. Men wil toch niet do heele Dreef leeg- hakkon, als er eenige o-vUmy.I., 11. Spreker begrijpt n.et, dat de hoor Springer de boomen op deGroeiuuarkt niet eerder heeft laten omhakken, als zij gevaarlijk waren. Spreker stelt voor om de boomen op de Papetoren vest en Lange Heerenvest te behou den. De hoor KRELAGE bestrijdt de be weringen van den heer Merens. De staat is opgemaakt na nauwkeurig overleg met B. en W., en de Commis sie voor den Hout en de Plantsoenen. Spreker doelt mode, dat de corres pondent van „Heemschut"' heeft ver klaard, dat hij het n et noodig vond, om do boomen te gaan zien W anneer „Heemschut" adviezen wil geven, be hoort deze vereeuigmg da4 op ernsti ger wijze te doen. De heer MERENS handhaaft zijn voorstel, dat hij editor in twee doelen splitst, nl. één, om de boomen op de Papetorenvest en een, c«m de booinen op de Lange Heerenvest te behouden. De VOORZITTER ontraadt aanne ming dezer amendementen, want de boomen moeten straks toch weg, als de Papetorenvest en do Lange Hee renvest moeten gereorganiseerd wor den. De stemmen over het vallen van te boomen op de Papetorenvest staken. Tegen het vellen stemden de heeren Süngenberg, Middelkoop, Wellink, Thiel, v. d. Kamp, Schram. Seignertte, Merens, Hulswit, Bregonje. Thijssen, de Braai, van den Berg en Schreu ders. De hóór Loosjes was Juist tijdens de stemming uit do zoal. Anders zou een beslissing gevallen zijn. Tot het vellon der boomen op do Hoeren vest wordt besloten. Tegen de heeren Middelkoop, Wil link, Seignette, Merens, Bregonje cn de Braai. Ingekomen is een verzoek van den heer G. J. van Waveren en van om wonenden om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het opruimen van oude boomeu vóór hun percoelen aan de Paviljoenslaan. Nu evenwel de boomenrij aldaar on derbroken is bestaat er geen bezwaar

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7