keibieten werden door de geleiders uitgelegd. De bezoekers hoorden met groote belangstelling naar deze verklarin gen. Hoogst voldaan over dit interes sante uitstapje koorden de leden oin tson uur weer per electr. tram huis waarts. HET TOONEEL JUBILEUMS VOORSTELLING. Geen fanfares van de muziek, geen fceslgespeech en geen champagne, toen Mevrouw W. van der Lugt Mei- sert haar 2ó-jarig feest gisteravond in den Haarlemschen Schouwburg vier de. Twee jubilaresson in één week, 't is te veel voor do draagkracht der ingezetenen. Mevrouw Van der Horst hoeft dan ook Donderdag in alle stilte gejub.leerd. De eenige décor-veran dering was een talrijker publiek dan gewoon, een bloemenmand na het tweede bedrijf en eentje aan 't slot. Ook te Haarlem heeft Mevrouw Van der Horst met haar echtgenoot en eon paar tooneelisten van Roy- aards haar ideaal-rol Ibsen's „Nora" gegeven. Sommigen hebben het jam mer gevonden, dat zij niet En haar sterkste en meest-typische rol, d e van Jo, in Op Hoop van Zegen is geko men; maar wie haar spel gisteravond gevolgd heeft, zal niet ontevreden zijn geweest over de 'ruil. Ik zal niet die per ingaan over de uitnemende wij ze, waarop zij haar onbewust-dubbel- leven van poppenmeisje en tot-ochte- vrouw-rijpcude vrouw heeft gespoeld, hoe goed haar spel was in de groote scènes van het tweede en derde be drijf en hoe juist zij was in de kleS- liere tooneeltjes daarvoor en daarom heen. De heer Schuil heeft reeds bij haar jubileums-première te Amster dam daarover in dit blad geschreven. Daarom ook niet over de bij-personen, die zich in dit drama van vrouwen- ^syclie rond haar groepoeren. Do góed-bezette zaal was heel sym pathiek gestemd voor de jubilaresse én schonk haar menig open doekje. AD INTERIM. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: P. Kuip, Burgwal CO, een mes. A. Kloet, Dijkstraat 4 r, een kin dermof jo. Droste, Gr. Houtstraat 77, een da meeparaplu ie. Sedol, Schalkwij kerweg, een foto graf.©. Directeur Postkantoor, een premie coupon van de Mij. Het Witte Kruis. K. Hoppe, L, Dijkstraat 25, een portemonnaie. H van NIeuweuhuizen, Voorting- straat 30, oen gouden ring. M. J. M. Snoeks, Turfmarkt, 28, een gouden ring. C. v. d. Werff, Gasthuislaan 113, een halsketting. S. Kuipers, Dyserinckstraat 58, oen portemonnaie. S. Uil torman, A. L. Dyserinckstraat 33, een paar dameshandschoenen. M. Koonsen, Amsterdamschevaart 2, een knndorhandschoen. R. Lueas, Weverstraat 14, een ijs muts. M. de Vos, Castelijnstraat 15, een rijgbottine. F. Donker, Staten Bolwerk 2, ee'n hondje. Bureau van politie, een huissleutel. J. Vasen, N. v. d. Laanstraat 3 Td., een portemonnaie. A. Smal, Heerensingel 137 C, een dames taschje. P. Zuurendonk, Leadschestraat 40 rood, een boezelaar. G. Thuis, Sophvastraat 41, twee quitanties ten name van Klubou en Piso. Uit de Rechtszaal SLECHTE PRACTIJKEN. Een vrouw te Edam had in Juni voor f 60 aan huisraad gekochteop- afbetaling vail een winkelier. Toen de vrouw, wier man inmiddels over leden was, f 20 had betaald, was de wnkelier aan de woning der vrouw gekomen, om het goed weg te halen. De winkelier stond hiervoor gister terecht. De getuigen, de vrouw, haar doch ter en een commensaal verklaardon, dat da winkelier het goed eerst a. h. w. had opgedrongen. „Koop 't maar", had hij gezegd, „het geld komt wel terecht!" Zoo had de Vrouw meer ge kocht, dan zij nood/g had. Deze getuigen zeiden, dat bij den koop niets bepaald was, omtrent de som, die telkens betaald moest wor - den, hoewel do winkelier beweerde, dat overeengekomen was, dut elke week en rijksdaalder zou worden be taald. Omdat de vrouw niet genoeg betaalde, had hij besloten, om het good terug te nemen.'Wat net weg nam, dat hij nog 50 cents innam, toen hij het goed weg halen kwam. Da Ambtenaar van liet O. M. vond het niet aangenaam met deze zaak aan te komen bij de Rechtbank, om dat er een civiele kant aan deze zaak was. Maar toch Vroeg hij veroordeeling tot f 40 hoete. Want Mr. Hoy or had den indruk gekregen, dat men hier te doen had met een der winket.ers, die de menschen maar van alles aansme ren en als het dan op betalen aan komt, streng optreden. Zoo had deze bökl. maar oventjes f 20 met dit zaak je verdoend. Rubriek voor Vragen Goabonneerden hebben het voorrecht, vragen op vorsohillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 63. Alle antwoorden worden gebeel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dio niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden vrordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik leende iemand gokl, ongeveer tien jaar geleden. De schul denaar krijgt nu een erfenis. Ben ik nu nog gerechtigd on kan ik beslag laten loggen? ANTWOORD. Uw recht is nog steeds onverkort Laat zoo spoedig mogelijk beslag leggen. Vervoeg u bij een advocaat. VRAAG. Hoe kan men zich het kopyrocht verzekeren van voordrach ten, tooneelstukjes enz., die men in den handel brengt? ANTWOORD. U moet tweo exem plaren van ieder werk, op het titel blad of bij gebreke daarvan op den omslag eigenhandig onderteekend, met opgaaf van uw woonplaats en van het tijdstip der uitgave, binnen eene maand na de uitgave, inzenden bij het departement van Justitie. Bij de inzending moet worden overgelegd een door den drukker ouderteekende verklaring, dat liet werk op zijn in het Rijk gevestigde drukkerij is ge drukt. Een en ander moet worden ge registreerd en voor zegel geviseerd. Overigens zijn er geen kosten aan verbonden. Uit de Omstreken SCHOTEN. GEMEENTERAADSZITTING. Onder presidium van den burge meester, den heer F. F. F. FüHRHOP, heeft de Raad een spoedenscliendie vergadering gehouden, die voorafge gaan werd door een korte gehot me zitting. Afwezig waren de hoeren Verton en Box. Na afloop werd voorlezing gedaan van een dagvaarding, uitgebracht door den curator in het failLsseme'nt- Meermons (mr. Slingenberg), waarin de burgemeester als hoofd der ge meente werd gedagvaard om te com-j pareeren votfr de arr.-rechtbank te Haarlem, i. z. de vordering vau el- schers tot betaling door do gemeente van den Gen termijn in de bouwsom der school zonder daarbij boete i'n rekening to brengen. Besloten werd den burgemeester fe machtigen voor de gemeente in réchten op te treden (dit is wat de bedoekte terechtzitting aangaat reeds geschied). Medegedeeld werd het advies van den rechtskundig adviseur der ge meente, mr. Bredius, d e haar aan raadt to procedeeren en meent dat dit kans van goeden uitslag heeft. Ingekomen was een adres van de aid. Haarlem dier Kraamvrouwenver- eeniging, aan wio op haar verzoek het gymnastieklokaal van do school aan de Soe'ndastraat tot wederopzeggens werd in bruikleen gegeven, voor het houden van een cursus. Verder was er een adres van de vergunninghouders in de gemeente, d.e don Raad verzoeken het sluitings uur (nu 11 uur) op 12 uur te bepalen. Dit stuk werd in handen van B. on W. gesteld ter f ne van praeadvics, evenals 'n adres van den Bouwmate- rialenhandel Fa. Schornagelen van de firma Hoeing, die verzoeken om nan- brengon van verlichting iin de I-Ter- zogstraat: Vastgesteld werd een supple tor ko hier van den hoodelijken omslag tot een bedrag van f 970. Bij de rondvraag bracht die lieer OLIE hulde aan den ambtenaar, be lust met de inning der plaatselijke be lastingen, voor de krachtige vervol ging der slechte betalers die tegen woordig plaats heeft. Do VOORZITTER antwoordde dat er steeds in die 'richting gewerkt Is en dat men op don ingeslagen weg zul voortgaan. Do hoor OLIE vroeg nog of hot kleedgeld der politie (f 75 per jaar) meetelde hij do periodieke verhoogin gen van jaarwedden, waarop de VOORZITTER meedeelde dat de emo lumenten hierbij niet worden bere kend. Do heer HOOY, herinnerend aan do gemaakte opmerking dat men de stra ten niet vóór het leggen van het wa terleiding-net behoefde op to breken, verklaarde zich er vóór om nu do skraatmakers van hot nieuwe gedeel te te verplaatsen naar Oud-Schoten, waar de Vergierde Weg verbetering wel 'noodig had. D;t bleek reeds het plan; het zou ten spoedigste geschieden. Hierna werd do vergadering geslo ten. HEEMSTEDE. Onze co'rr. schrijft: Ex A u i m o. Mij.ft bericht van een vorige maal moet ik in zooverre herstellen, dat voor do begeleiding van het Kerst mis-Oratorium, wat het strijkorkest betreft, hi et de Ilaarlemsche, doch de Uaagsche Vriendenkring, directeur de heer D. de Visser Smits, zijne me- doworking heeft toegezegd. De uitvoe ring van liet Kerstoratorium is thans bepaald op Vrijdagsavonds vóór Kerst mist in het Ned. Horv. Kerkgebouw, behoudens goedkeuring van het be trokken college. Als sopraan zal op treden mej. Bertha van Steeuwijk, als tenor de heer A. Verhotost, als bas de lieer E. J. Hoefman, terwijl de heer K, Klijn do orgelbespeling op zich ge nomen heeft. HALFWEG. Dool- de gemeentopo:it:e alhier is aangehouden en ter beschikking der Haarlemsche justitie gesteld een zwerver, zekdre J. v. d. B., die aan de Vinkenbrug des nachts een roei boot ontvreemdde, met het doel die te vorkoopen, SLOTEN. Onder leiding van den heer "YVesler- vekl wordt alhier oen cursus gehou den in landbouwboakhouden. Do afdeeling dor Maatschappij van Landbouw heeft den cursus in tiet le ven geroepen. POST- EN TELEFRAAFKANTOOR. Het nieuwgebouwde post- en tele graafkantoor to Hoofddorp is bijna voltooid. Naar wij vernemen zal het ingebnuik genomen worden, zoodra de Niouwjaarsdrukte voor do poste rijen voorbij is. Zoowel voor liet publiek, als voor het personeel der posterijen, zal het een groote verbetering zijn. ZAND VOORT. Donderdagmiddag is de schokker K W 138 weder vlot gekomen. Hij is naar IJmuiden gesleept. Voo'r een klein aantal toehoorders hield do heer G. J. van Woerden, evangelist der Evangelische Maat schappij Donderdagavond een toe spraak waarin liij het Evangelisch Protestantsch en Nederlandseh ka rakter dier maatschappij duidelijk uiteenzette en tevens gelegenheid vond verschillende episoden u:t zijn arbeid mede to deolen. Binnenland TWEEDE KAMER. Een telegrafisch uittreksel uit de begrootingsrede van Minister Heems kerk was slecht to maken. Daaruit volgt al vanzelf, dat die rede niet veel positieve gezichtspunten opleverde. Zij was echter goedig als altijd, nu en dan geestig. De Minister begon met een paar speciale punten, deelde mede, dat de Regeering het niet noo dig achtte liet initiatief te nemen voor een monument bij gelegenheid van het onafhankelijkheidsfeest van 1913 ;verdedigde de benoc-ming van den schoolopziener in den Helder, oud-lid dor plaatselijke schoolcom missie en zeer geschikt kondigde aan, dat da voorgenomen toeslag op de lagere salarissen reeds nu f480,000 zou kosten. Daarna kwamen ettelijk© onder werpen van meer algemeenen aard, in ons telegram reeds vermeld. Inzake de sociale wetgeving meen de de Minister, dat het niet aan de Regeering stond om de volgorde -tan behandeling te bepalen, maar aan de Kamer. De bedreiging van dr. Kuy- per was eon spelen iu de kaart van den tegen staruier, die dan wel belet ten zou, dat men niet binnen een be paalden termijn tot behandeling dei- invaliditeitswet kwam. Wat het onderwijs betrof waar op bij hoofdstuk V was terug te ko- men do Minister hield vol steeds gezegd te hebben, dat verwezenlij king van het Unie-rapport niet moge lijk ware zonder grondwetsherzie ning. Uitvoerige becijferingen dienden den Minister om tegen te spreken, dat dat Kabinet de militaire uitgaven opdreef. Nog uitvoeriger behandeld© de Mi nister de zeeliedenstaking. Zijn be toog stiekte om aan te tooncn, dat de burgemeester de verantwoordelijke man was dat de militairen niet zelf standig waren opgetreden dat, be houdens het gebeurde mot de Alster, alleen uit noodweer gescholen is dat de feiten weerspraken, dat de po litie maatregelen van geweld zou heb ben uitgeloktdat de stakers zich aan terrorisme en bedreiging schul dig maakten. Partiecle herziening vau de wettelijke regeling der positie van de zeelieden was m overweging. Ten slotte zeide de Minister, dat hij weigeren moest de deputatie op den Rooden Dinsdag te ontvangen, omdat, blijkens liet door den heer Troelstra gesprokene, de betooglng ten doel had een verzet tegen de con- stitutioneelo zaak van het parlement, maar werd voorgesteld alsof ilo opo- ning dor Stateoi-Generaal propagan da was voor liet kapitalisme. Men liad den Minister bij die betooging een rol toebedeeld (van père noble, inter rumpeerde de heer Troelstra) die rol weigeld© hij te spelen. Nu kwam Minister Kolkman nog aan het woord. Deze betoogd© dat wij zeer tevreden moeten zijn dut onze gewone inkom sten onze gewone uitgaven dekken. E'r zij'n tekorten, maar de belasting- ontwerpen bewezen dat de Minister op dekking daarvan bedacht was. Da Minister had dan ook alle im.ddeLen noodig, kon niet denken aan accijns- verlaging of belastïngo'nlheffiiig we gens de duurte, moest de tabaksbelas ting blijven handhaven, zou gaarne spoedig© behandeling van do inkom stenbelasting zien. Over do koersdaling der staats schuld moest men zich niet ongerust maken en liet mislukken der locning niet wijton aan het 'rontetypci, want dat wus niet gebleken. De Kegeeri.iig dacht over een betere regeling van de amortisatie eii een nieuwe Muntwet, maar aanmunt van zilver mocht niet wordeu bedoeld oui de staatsschuld op peil te .houden of als fortuintje voor de schatkist. Betaalbaarstelling onzer coupons in vreemde munt was niet noodig. De hee'ron Roodhuyzen. Drucker, Troelstra en Lohman repliceerden. De replieken worden heden voort gezet, te half elf. KATHOLIEKE VAKORGANISATIE. De R.-K. dagbladen bevatten de volgende mededeeling van het Neder- londscho Episcopaat: „In den Jaatston tijd openbaart zich een stroven om. togen Onze verkla ring in, stemming te maken voor chrisleli;be vakorganisatie. „Om die reden achten Wij het plicht, nogmaals en zoo beslist mogelijk ie verklaren, dat het Ons ernstig en uitdrukkelijk verlangen is de aan Ons onderhoorige Katholieken te ver- eenigen en veroenigd te houden in katholieke organisation, omdat alleen in deze de katholiek© beginselen ten volle tot hun recht komen, en samen werking met andere vercenigiiigen voor Jiepaatde wenschelijk geachte doeleinden in zooverre de katholieke beginselen dit toelaten, daardoor noch onmogelijk gemaakt, noch ook bemoeilijkt wordt. „De uitzondering voor de Limburg- sche mijuwc^-ke-rs g-»maakt. bewijst, dat met ulle belangen rekening wordt gehoudon". „DE TIJD." In de Tijd van gisteravonl neemt de heer P. Geurts afscheid als hoofdre dacteur. Do berichten, dat hij be noemd lis tot hoogleeraar aan een semenarie zijn dus bevestigd. DROOGLEGGING VAN DE VECHT- PLASSEN. Gistermiddag werd in een der za len van liet Departement van Water staat de Staatscommissie in zake de drooglegging van de plassen beoosten de Vocht, namens den Minister vau Waterstaat, door den heer A. A. Bo- kaar, oud-iuspec tour-genera al van den Waterstaat en voorzitter dier Commissie geïnstalleerd. TEGEN DE DUURTE. Op initiatief van de S. D. P. (Tri bune-partij), is een Nationaal Agita- tie-Comïté tegen de duurte gesticht. Djt comité wordt op dit oogonbük gevormd door de drie organisat es: S. D. P., N. A. S. en Socialistenbond. Het hoopt evenwel, dat nog ve'.e cen trale Lichamen, vakbonden, vakfede- Taties en arbeiders vereen gingen, staande op het standpunt van den klassenstrijd, zich er bij zullen aan sluiten. (Tel.) SPOORWEGPERSONEEL. Het bestuur van den Prot. Christel. Bond van Spoor- eu Tramwegperso neel heeft besloten, naast de beweging voor liet loonadres van do Nederland- sche Vcrecnigïng en St Raphael, een zelfstundige actie te beginnen voor lo ons ve r hooging, pe nsioenv er betering en bijslag wegens duurte. HET FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL. To Amsterdam had een gecombi neerde vergadering plaats van de be sturen der Vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen, der af deeling Amsterdam van het Ned. on derwijzers genootschap en der Ned. vereen ging van Christ, hand. en kantoorbedienden. Do volgende vragen werden behan- deld: 1. Moet het Frunsch als eenig taal vale op de lagere school vervan gen worden door ©ein andere taal? 2. Wanneer vraag 1 bevestigend be- a'oiwoord wordt, welke taal moet dan wel onderwezen worden: Duitsch of Engelsch? 3. Welke maatregelen moeten geno men worden om het gewcnschte doel te bereiken? Men kwam tot de conclusie, dat het Engelsch verreweg de voorkeur ver dient. EEN INSLUIPER. U t een woning aan do Marnix- kade to Amsterdam is door een in sluiper f 400 waarde aan gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Een 26 jarig man is aangehouden, hij wordt verdacht de dader van deze en ook andere diefstallen cu Inbraken to zijn. BRUTALE DIEVEN Gisternacht hoorde de schipper van het Rijnschip „German", liggend in de spoorweghaven te Rotterdam een roeiboot naderen. Do 9chippe!r ging naar het dek, en zag twee kerels, de luiko'n van zijn 9chip openen. Toen de schipper een revolverschot un de lucht loste, vluchtten de kerels in hun boot, inaar losten onder het afvareai vijf schoten op den schipper, zonder hciu te raken. Later in den nacht na derde n©er een boet met tweo kerels het schip, dte op het zien van den schipper, de boot omkeerden en ver dwenen. Pers-Overzicht Dr. A. KUYPER. Over de KoinerzitUug vau Woens dag schrlift het „Algemeen Handels blad" o. a. „Het Groote Opperhoofd is weer op het oorlogspad Hij heeft de strijd bijl opgegraven en lieden een krijgs lied aangeheven dat klonk als een klok. Hij is weer geheel de oude. Van eenige verzwakking hebben wij bij den lieer Kuyper, wat men daarvan ook beweren moge, in deze tien jaren trouwens nog niots kunnen merken, behalve wanueer men zijn toenemen de doofheid, als zoodanig zou willen aanmerken of het als een toeken van inspanning zou kunnen duiden, dut hij zich heden lvrhuuldelijk het voor hoofd wischte, hoowel vroeger het sproken hem nooit warm scheen te maken. Maar ook politiek voelt de lieer Kuyper zich blijkolijk weer even sterk als een jaar of vijf geleden. Hij is or zeker van, dat hij zijn gansche partij weer achter zich heeft, zelfs indien het tegen dit Kabinet zou moe ten gaan." Verder „Zal de heer Lohman bereid ge vonden worden tot voortzetting van den onderwijsstrijd, dien dr. Kuyper in uitzicht stelt? Tot herziening van de Zondagswet? Tot heï oplossen van 'de vaccine- quaestie? Wij zullen het moeten afwachten. Maar dit lijkt ons zeker, dat dan het Kabinet-Heemskerk voor eon an der zal plaats maken. Voor een ministerie-Kuyper. Want de heer Heemskerk deagt niet voor den fakkeloptocht-met- geestdrift. waartoe de heer Kuyper hem heden opriep tegen 1913. Daarvoor zou do man van 1901 weer op moeten treden." Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor hel beroep to T holen ds. H. A. Ileijer, te Renkum en Heel- sum. Beroepen te Meliskerke (toez.) de heer A. F. P. Pop, cand. to Katwijk aan Zee; te St, Oedenrode c.a. do heer W. II. II. Middendorp, curvd. te Groningen; to Berkenwoud© (toez.) de heer M. W. J. van Linschoten, cand. te Rotterdam. Aangenomen hot beroep te Ouden bosch (N.-Br.) do heer B. J. van Gar doren, cand. te Baarn. GEREF. KERKEN. Beroepen te St. Pancras en Heer- Hugow aard ds. J. Sybrandy te Krab- bendijke. ACADEMISCHE EXAMENS. Leidon. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap op Stellingen de lieer mr. J. J. W. Beuns S. J., gebo ren te Nieuwer-Amstel. Groningen. Voor het candldaatsex. rechten is geslaagd de heer F. L. Nop- porus, en voor het voorbereidend ge-! neeskundig examen de heer A. H. J.1 Coppes. Utrecht. Geel. Cand.-ex. rechten de heer C. G. C. Quarles van Ufford; tweede cand.-ex. godgeleerdheid de heeron F. Anker en C. Koenekoop. Rechtszaken WEDERSPANNIG GEMEENTE SECRETARIS. Het Hof te 's-Gravenhage deed uit spraak Ln de zaak van A. A. E. Chr. V., gemeente-secretaris to Philippi ne, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot f 40 boete of 8 dagen hechtenis wegens wederspan n igheïd to Terneuzen, terwijl hij wegens openbare dronkenschap werd gear resteerd. In deze heeft het Hof, opnieuw rechtdoende, een ve'roordceling tot f 100 boete, subsidiair 10 dagen hech tenis, uitgesproken. VERDUISTERING VAN VEREENI- GINGSGELDEN. De 4e Kamor der Rechtbank to Am-! sterdam heeft veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf (geëischt was 6 maanden) deu 43-jarïgen werkman 11. P. J. B. (wegens verduistering tus- schen 19 April en 4 Juli jl. van 30 maal 15 cent toebehoorend aan de vereeniging „Streven naar Verbete ring", welk geld hij als penning meester der vereeniging onder zijn berusting had. STAKINGSDELICT. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde het vonnis van de Amster- damsche Rechtbank, waarbij een 32- jarige bootwerker veroordeeld werd tot 9 maanden gevangenisstraf, we gens het iemand door bedreiging met geweld dwingen iets niet te doen: het beletten eener vrouw, de hulp van politie in te roepen, toen personen bij haar woning kabaal maakten over do hulp, die haar man, een agent van politie, had verleend aan een werk willige, toen deze lastig gevallen werd. GEVAARLIJK HEERSCHAP. Het gerechtshof te Leeuwarden deed uitspraak iu de zaak van Sjoerd H., 23 jaar, arbeider te lloornster- zwaag, die door de rechtbank te Ileerenveen wegens poging tot ver krachting, mishandeling en twee misdrijven van brandstichting, werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hech tenis. liet Hof veroor doelde hein tot 8'jaa'r gevangenisstraf en sprak hein Vrij, voor een der misdrijven van brand stichting. MISHANDELING DOOR EEN PO LITIEAGENT. De Amsterdamsche Rechtbank heeft den agent van pol tie Lamb, de Win kel, die terechtgestaan heeft wegens mishandeling met den wapenstok van een 17-jarigen loopknecht u.t de Lau rierstraat te Amsterdam, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, ove'r- eahkomstig den o.sch van het O. M. Koloniën OUDHEDEN OP JAVA. Do „Jocja Vooruit" deelt mede dat op de onderneming Tjebongan, nabij Djokja, overblijfsels zijn gevonden van een sliiwaitisch monument. Zij kwanten aan het licht bij het graven van een veld dat diep bedolven lag onder een laag vulcanisch zand. De grondslagen werden ontdekt van een tempeltje 9 meters in liet vierkant, en van een kleiner bouwsel daarnaast. Halverwege buiten den put, midden in het tempeltje gegraven, lag een Ganeca-beekl, waarvan do tweo ach terste armen waren afgebroken, maar dat overigens slechts in zeer geringe mate iis geschonden, c'n dat zeer le vendig van uitdrukking is, in gelaat en handen. De urn in den put ver borgen, was ongeschonden, maar de iuhoud die vermoedelijk bestaan heeft uit gouden en zilveren plaatjes en de edelsteen' der Zever. schatten'", is verdwenen. De kop van den visch-oKfant, d.e de trap versierde, en de ornamenten, die rondom het voetstuk van den tempel hebhen geloopen, zijn zorgvuldig be werkt, in een stijl door een kenner van HTndoekiimst voor ee'nigsri-ns boersch verklaard. Er wordt verdet gezocht. VERGIFTIGING. De raad van justitie te Soerabaja, uitspraak doende in de zaak tegen mevrouw Havenstrcom, eerder me vrouw Balsem, verklaarde haar .schuldig aan het haar ten laste ge legd© (vergiftiging vun haar man) en veroordeelde haar, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot tien jaar tuchthuisstraf. Mevrouw Havenstrcom zal in hoo» ger beroep gaan. EEN CHOLERA-BEZWEERDER. In kampong Pamdawie aldus een berichtgever van hot „Bandjarma- sinsch Nieuwsblad" woont een in lander genaamd Doelali, afkomstig van Marabahan, die voorgeeft do cholerageeisten te kunnen bezweren^ Hij zou zijn geheime kracht toepas sen mits ieder opgekomen persoon bem een gnbang behaalde. Zulks vond direct geloof bij vele domme Dajak- kers aan don mldden-Kahajan In kampong Ra wio hebben dan ook meer dan 200 personen deelgenomen aan zulk een bezwering. liet gïng ris v©M in zij n werk: 's avonds bij onderga a ,.- de zon liep genoemde Doelah met een brandende kaars, gevolgd door de menigte, van het eene naar het ande re eind van do kampong, onder ge durig hardop uitroepen van de beken de Mohammedaansche aanbddings- formüle; daarna gaf hij den Heden wat gebrande rauwe rijst te eten en do bezwering was afgeloopen. Hetzelfde middel werd toegepast in kampong Tandjong Sangalang, door hadj ie Tamiang van de Kween af komstig doch tecen betaling van 20 dniteu per persoon. Het effect was verbazend: juist de ze beide kampongs werden geducht door de cholera aangetast. De naïeve Da jakkers echter en hun dokters zullen dit zeker wijten aan de schrale opbrengst van de bezwerings-comedie, omdat dr ook eeuigen onder hen wa ren, die van den nonsens niets moesten hebben. Letteren en Kunst JOZEF ISRAëLS. Pulchri Studio te 's-Gravenhage heeft haar schoon© werk van eerbied jegens den gestorven gr0-3ten kame raad Jozc-f Israels geto nd, de eere- lentooustelling is geopend. Do voorzitter Ter Meuien hield een rede. Hot aantal werken, aquarellen en schilderijen bedraagt 86. Tijdschriften. „liet Leven" vau dez© week geeft St.-Nicolaas-foto's, een kiekje uit Tri polis. een geïllustreerd vet haal „Met de Camera door Artisdoor A. F. J. Portielje, inspecteur van Ar tis Een nieuw avontuur van Sher lock Holmes. De luchtreiziger Rot tum heeft "t weer over ..De Wereld hierboven" en Jan Feith vervolgt zijr vliegroman. Jorda&a beft 't over Sint Nicolaas in zijn wekelijkse!» spotprentjes. Kalenders. Van de firma B e c h t te Amster dam ontvingen we weer den goed- hekonden kalender „Van dag tot dag". Do firma A. V e r a o u t te Haar lem zeudt ons een jaarkole.ider, tevens dienst doet als vloeiboek. REVUE DER SPORTEN. Inhoud Het laatste nummer bevat kieken van Field-trial m Engeland. Vliegen. Hockey (De Musschen Odis). Bekende f.awn-tennisspa- lers in actie. Pijnlijke monifteen in het ruilerleven Korfbal. Merkwaardige standen hij voetbul. De voetbalveroenlging P. K. O. S. I. T. to Makassar. De Amsterdam sche A. F. C.-speler A. Telmig, De 25-uurswedstrijd Zaterdag en Zondag in hot Berlijnsche V. inter-Vélodröme gehouden. De Wielersport te Pa rijs. Bokaeu (Carpeniïer versus Harry Lewis). Skikjoring in St Moiitz. Een leuk kwartel jonge witte poedels. Dammen (Kampioen schap van Nederland). Sport en Wedstrijden LUCHTVAART. EEN REUSACHTIG LUCHTSCHIP. Naar de Rcrliner Börsen Courier meldt, wijdt bet Pruisische legerbe stuur zijn aandacht aan Let plan Uit den bouw van een reusachtig lucht schip. volgens het stijve stelsel, dat 100,000 kub. M. inhoud en dat oen eigensnelheid van 25 M. in de secon de zal hebben. Gemengd Nieuws DE POLEN IN RUSLAND. Voor een bijzondere rechtbank te Kilko (in Rusland) hadden zich 47 Polen te verdedigen tegen de aan klacht, te behooren ;ot de re-.olution- nairo organisatie, die zich ten doel stelde, Polen van den Russischeu staat los te scheuren. Niet minder dan 150 getuigen waren gedagvaard. Het reuzen-proces, dat twee weken duurde, ksvnm ten einde met de ver- oordeeliug van 23 beklaagden tot lo- venslange deportatie naar Siberië, 17 tot 10 jaar gevangenisstraf en met de vrijspraak der overige zeven beklaag den.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7