HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 9 DECEMBER 1911 Volgens art. 7 dieDt het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband mot de wijziging van art kei 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- eD Schuldinvorderaig bureaux en Han- delsv6reenig ngen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie die op- vertoon van leg.ti- matiekaarteu wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- bcert aan hul Uuieau, dal geopend is dagelijks van U lol 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Besluur buefl bemerkt, dal men soms meent, dat men, hoewel geen hd der H. li. V., toen van haar iufor- matiën kan bekomen, eu brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter keunis dat alleen aan leden der Vereenigmg mformatiën door haar worden ver strekt, en dat voor information op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsclie Brieven cccv. In de „Aérophile'" kan men de vol gende advertentie lezen: „Men vraagt aviateurs met mono plan of bipla'u voor militaire verken ningen in vreemden dl enst. Contract van vier maanden. Maandelijksch sa laris: 6000 frames (zonder toestel: 2000 francs). Heen- en terugreis betaald. „Reparaties, onderhoud enz. vrij. „In geval van algeheele vernieling of van varli es, zal het toestel vervan gen of de waarde daarvan vergoed worden. „Elke aviutour, die geëngageerd wordt zonder onmiddellijk ingelijfd te worden, houdt zich te onzer be schikking en ontvangt een premie van 500 francs op den dag van zijn inlij ving. „Vaste dienstaanbieding uitsluitend per telegram aan de Compagnie In ternationale „Aviator" te 's-Herloge'n- bosch (Hollandh Telegraphisch adres: Aviator, 's- Hertogcubosch (Holland), „Elk telegram dient gevolgd te wor den door een aangetaekenden brief, in houdend de herhaling en de aanne ming van bovenvermelde voorwaar den, zoomede de formeele verklan.ng. dat men zich verbindt, de instructies op te volgen van den directeur van „Aviator". „Ons antwoord, ja of noen, volgt binmen de week." Voila! W e nu nog mocht twijfelen aan de; voorspelling, dat de aviatiek, in weer wil van onze onvolprezen Weslerscbe beschaving en humaniteit, eer zou dienen als oorlogsmateriaal dan als vervoer- en verkeersmiddel... Het ligt voor de hand, dat deze ad vertentie geen verband houdt met ver kenningsmanoeuvres in vredestijd, waarbij gefingeerde vijanden van één en dezelfde natie lustiglijk krijgertje met elkander spelen. Voor dergelijke bnnenlandsche tournooien toch pleegt geen enkel legerbestuur in kranten te advérteeren en hulp, zij het ook be taalde, van allerlandsclie dus en vooral ook buitenlandsclie elementen in te roepen. Die overweging en het feit, dat de voorwaarde van uitsluitend telegra- phrscho dienstaanbieding op „bekwa men spoed" wijst, maken het duide lijk, dat de gevraagde vliegeniers dienst moeten doen in don oorlog tus- scbcn Italië eu Turkije tenzij Chi na... Doch laten wij ons bij den Ita- liaansch-Turkschen krijg bepaien. Aangezen nu de Italianen hun ei gen aviateurs hebben en de verschil lende aanbiedingen van het buiten land, o.a. van Brindcjonc des Mouii- nais, van de hand hebben gewezen, blijft de onderstelling over, dat Tu'r- kije bedoelde advertentie heeft ge plaatst. Kunnen de Italiaaneche aviateurs weinig vernieling aanbrengen onder de Arabieren, verspred om Tripolis en Dérna, de vliegeniers in Tu'rkschen dienst zouden méér kunnen uitrich ten t n opzichte der geconcentreerde Italaansehe troepen. Sommige Fransche patriotten ma ken zich een weinig ongerust over de zen keer van zake'n. Want op het oo- gcmblik bestaat meer dan de helft dér vliegeniers op aarde u t Franschen, on dezen zijn bovendien verreweg de bekwaamste aviateurs. Do recrutce- ring tot „oorlogsvogels" in buiten- landschen dienst, vooral wanneer ze goed bezoldigd wordt wat zéér waarschijnlijk is en o.a. uit boven vermelde advertentie blijkt, zou een expatrieering van Fransche vlieg- mcnschen ten gevolge kunnen heb ben, die de nationale strijdkracht, op allermodernste leest geschooi d, zou verminderen. Voeg daarbij, dat niet miinde'r <lan tweo derde deel der leérlingeai-avia- teur in Frankrijk bestaat wit vreem delingen, en ge begrijpt, dat de Gal lische nationalisten in dit onverwacht débouché der vliegkunst,, die hun land tot bakermat lieeft, een onrust barend toeken zien. Odrlogsvogcls te huur of te koop, zoo voor 's lands ge bruik als voor andere natiën sa- prisl.! waar blijft dan de vaderlands liefde? Vaderlandsliefde? Wel, ,jzaken zijn zaken" en „men moet toch leven." En de aviatiek en canailleert zich hoe langer zoo meer, dank zij niet het minst der reclaine- joui naUstiek, d o, onder het mom van do wetenschap en den vooruitgang to dienen, voornamelijk denkt aan het vorgrooten van haar lezerstal en wil lens eu wetens het leven van velen ïii de waagschaal stelt, die, aange trokken door de uitgeloofde hooge prijzen, hun gebrek aan de vereiechte kundigheden muonen te kunnen ver goeden door overmaat van durf. Het verwonderde mij dan ook geens zins, toen ik bij monde van een der leeraren in de avi akek vernam, dat liet gehalte der leerlingen-aviateur se dert ruim een jaari gestadig afneemt. Velo leerlingen irissen de allercle- menta.rste kenn- s der natuurwetten en meenen te kunnen volstaan met wat, geleidel ij kei-wijze verkregen, technische bedrevenheid, gepaaid aan aangeboren roekeloosheid. Volgens dien zegsman heeft de wetenschap dér aviatiek n-.ets van dergelijke vliege niers te verwachte» en wordt het hoog tijd, dat de Staat, evenals voor de stuurlieden op de groole vaart, voor vliogcniers examens vaststelt, waar bij voldoende theoretische kennis een verci schte is. Védrinas moge, dank zij zijn grooto bodrevenliad, zijn koel bloedigheid on zijn Intuïtief vormo- gon, ceii zeer verdienstelijk man zijn, de na-Védrineljes, die bedeelde o gen schappen slechts in miniatuur bezitten dreigen danig de klad in de vlieg kunst te brengen. Wij zijn al eeni- ge'n tijd over het honderdste slacht offer der aviatiek heen een lugube- re „cenfiième"! waar moet het met de eaicanailleor ng heen, md.en waar het toch ten slotte toe zal moe ten komen de aviatiek zich met het geregeld vervoer van passagiers zal belasten? Men mag desnoods zijn agen hachje aan de destructieve zwaartekracht ten offer brengen, maar het leven van anderen...I Genoemde leeraar gaf mij ook als zijn vermoeden te kénnen, dat zich on-dér de leert, n ge n -aviateu'r ankole „malfaiteurs" in den dop bevinden. Dat zou do deur toe doen! De a\ a- tiek als boosdoenerig middel van be staanI Laten wij hopén, dat onze professor wat al te zwartbrillerig ziet. Niettemin is het zeker, dft de boos- doeneiïj hoe langer zoo minder in lompen gehuld gaat. Dat ondervond onlangs '"en Spaan se he jongen van negentien jaar, met name Monplet-Pujol, zoon van een rijken koopman te Barcelona. Het jongmenscli, dat lii'er handelskennis rnoet opdoen onder de auspiciën van een vriend zijns vader, een anderen Spanjaard, Gernersondo de Cosso y de Rossa, woont in een i ijk apparte ment van een hotel in de Rue Roqué- pine. Toen hij Zaterdag laatstleden, te gen middernacht, uit het Théat're Francai s kwam, gevoelde hij niet veel lust om zoet naar huis te gaan en zich te bedde te legge'n. Neen, liever ging hij soupeeren in een der nachit- café's op Montmartre. Daar maakte hij kennis met drie jongelieden van zijn leeftijd, die heel vroolijk en joviaal deden en door een ringetje waren te halen enfin, naar het hem voorkwam, „nette jon gelui ui! do beste kringen". Met hun vieren „hesehen" ze cham pagne. aien fijn en bezochten nog een paar restaurants. Toen de jonge Span jool, vergezeld van zijn drie nieuwe kennissen, eindelijk huiswaarts ging, was het reeds Zondagochtend zeven uur. Aan de deur van zijn bétel wilden de onbekenden den taxi betalen, doch, caramba! dat gedoogde de fiere liar- colonees niet. En toen hij zag, dat de handen zijner medefuivers niet schoon meer waren, noodigde hij hen uit om mêe op zijn kamer te komen, ten einde er hun handen in onschuld en schoon water te wasschen. Spanjaar den houd -a nu eenmaal niet van vui le handen. Een kwartier daarna zag de con cierge liet drietal vreedzaam het ho tel uitgaan. Toen Zondagochtend elf uur de heer Gernersondo de Cosso y de Rosa zich tn de Madeleine bevond en er zijn beschermeling niet aantrof, die er toch, volgens afspraak, met hem de mis zou hooren, werd bij boos en besloot, zijn protégé in het hotel een geduchte schrobbeering toe te die nen. Gekloü. Geen antwoord. Wel ver nam Gernersondo de Enz een licht gekreun. Verschrikt riep hij den gar- yen en liet dezen de deur openen... Daar lag zijn jeugdige bescherme ling met liet hoofd onder zijn hoofd kussons. neluw en dekens, terwijl zijn handen en voeten stevig vastge bonden waren. Men maakte zijn gezicht los, dat sterk omwonden met een servet en 'u ondei broek, bijkans zwart was van de bloedstremuung; men bevrijdde zijn handen en voeten van de knel lende banden en het jonge Spaan- sche fuifnummer, met wïen ze, de on bekenden, het al ie Spaansch hadden gemaakt, kon beginnen te vertellen wat hem was overkomen. Nauwelijks waren de drie onbeken den binnengekomen, of no. 1 ging zijn handen wasschen, no. 2 vroeg naar het.... absentie vertrek je en no. 3 bood hem een vijltje aan om er de nagels mee te reinicon. (Het gansche gezelschap scheen van zindelijkheid over te Joopen „select company"!) Toen hij met zijn nagel verzorging be zig was. paste no. 3 met &mi servet den onder de apaches gebruikelijken „coup du père Francois" op hem toe. (Van achter sin at de aanrander het slachtoffer den doek om den hals, keert zich schielijk om. buigt voor over en houdt zoo den aangevallene gebonden en weerloos op zijn rug). De andere gladakkers schoten dode lijk toe, en in een minimum van tijd lag de Barcelonees gekneveld op zijn legerstede. Een ponjaard werd hem oen tijdje boven het gezicht gehou den. De jonge boeven „van goeden hui ze" namen twee biljetten van 100 francs, zijn ideiititcitspaperassen, zijn horloge en ketting benevens ecnige bibelots als buit mee. Gelukkig voor den Jeugdigen Span jaard, dat een kleine „fout" mi de kneveling hein nog toeliet, een wei nig adem te halen.... Conclusie: de aviatiek encanail leert zich en het apachisme dringt in de hoogere kringen door. De „égalité" in de praktijk.... OTTO KNAAP. Amsterdamsche Kout VI. Oud-Amsterdam en de be hoeften van liet moderne stadsleven. Hoe oen groote stad zich ontwikkelt. Wat is er al door Amsterdammers, door ouderwetsche, echte, gezucht over het feit., dat Amsterdam niet meer is, wat het was in de dagen van hun jeugd. In de dagen b.v. van Jus tus van Mamik, die zulke onvergete lijke typen wist op te duiken in het karakteristiek Amsterdam, dat hem lief was, en dat hij zoo vaak uit muntend heelt beschreven. .Maar, zooals de e-'scheu van lat zeker vaak barer moderne busi- ness-leven veel liefs en aardigs, veel gemoedelijks en typisch doel et ravij nen, zoo krijgen ook in een moderne stud door de eischen van handei en nijverheid en de daarmede samen hangende verkeer8ieischen heel eigen aardige aspecten een ander aanzien. Amsterdam nu wil niet alleen, maar moet ook met de eischen van den lijd nicdegaan, en het kwaad dat de groo te verkeerswegen van onze stad al reeds lang niet moer aen de zelfs ma- tigst te stellen eischen voldoen, heeft reeds lang op middelen doen zinnen om aan de uitbreiding der stad en vooral aan de verbetering der groote verkeerswegen ernstig te gaan ar beiden. liet is vooral Mr. W. F. van Leeu wen, onze commissaris der Koningin, die tijdens zijn burgemeesterschap herhaaldelijk op de noodzakelijkheid der verbetering van de verkeerswe gen gewezen heeft. In den Raad zijn tal van plannen behandeld, verscheidene aangenomen sommige nog in studie, maar die toch ic zamen een beuld geven van groot- Amslesndum, zooals men zich dit in de toekomst denken moet. Het feit, dut dezer dagen aanbe steed werden de voorbereidende werk zaamheden tot uitvoering tier Dam plannen bracht mij on het denkbeeld voor de lezers van „Haarlem s Dag blad" een schets te ontwerpen van toekomst-Amsterdam. We beginnen dan bij het Centraal station. Aan de overzijde van liet IJ komt, zooals men woct liet Vliegen-bosch, een uitgestrekt liosch met fraaie wan delwegen, parken een sportpark mis schien, en waar omheen zich, naar met groote waarschijnlijkheid mag worden verondersteld zich lal van volksbuurten zullen cirkelen. Een brug over het Noord-Holl&ndscl) ka naal zal de verbinding tusschen Am sterdam en deze nieuwe Anlago, <lezt kleine slud op zichzelf misschien la tor wel, vormen. Wenden we nu onze schreden nam het Damrak, dan zien we daar nu ai reeds den geweldigen chaos, die da noodzakelijke voorbereiding voor grontc werken zijn, de fundcering-- werken. De veranderingen, die het Damrak staat te ondergaan staan met do Damplannen in het nauwste verband, zooals men weet. Ik mag er aan her inneren, dat op het Damrak zal ko men het nieuwe gebouw van de Ver eeniging voor den Effectenhandel, <lo Bijenkorf, terwijl men vervier op, op de leegkomende terreinen van den Dam, als de thans onteigende percee- len zullen zijfn gesloopt, groote ge bouwen hoopt te doen verrijzen, die in het kader der Damplannen de én- trée der stad zullen maken tot eep entrée oen wereldstad waardig. In verband met de Damplannen, slant ook de verbreed:van de Pa leisstraat. waarvoor do noodige ont eigeningen reeds zijn geschied. Een der voornaamste verkeerswe gen van Amsterdam, de Vijzelstraat, wordt verbreed, waardoor men hoopt met de overige verkeersveibeterin gen een flink stuk arbeid m de goc de lichting te doen. Uilenburg wordt gesloopt, dit war- nest van onbewoonbare krotten, waarin de menschen leefden als var kens in hun hok en ook. hier is de aandacht gevestigd op de belangen en de eischen van het verkeer. Velen zal het spijten misschien d -t hiermee een typisch stuk Amsterdam verdwijnt. Zeker, dit is Uilenburg. Eten Amsterdammer zal niet ver zuimen, vrienden en verwanten vuu buiten, dio Amsterdam willen zien op een zwerftocht door Uilenburg eu omliggende streken rnede te riemen, maar wal zco schilderachtig lijkt aan den buitenkant bergt heel wal ellende en ongerechtigheid van binnen eu de typische geveltjes van die kistwonin- gc-n zijn het fraaie schild van alltrle* ongerechtigheid en viezigheid. Uil hygiënisch oogpunt alleen is hel loe te juichen, dat dit alles verdwijnt, waarbij dun nog komt dal gewettigde verkeers-eischen zullen worden vervuld. Zooals met Uilenburg gaat het ook met de Jordaan. Ook hier zal heel wat karakteris tiek den sloopersharnc-r niet ont gaan. Er zal heel wat worden afge broken, nieuwe huizen zullen ver rijzen en nieuwe, breede straten ge formeerd in stede der smalle kron kelstraatjes van thans. De vereoni- giug „Uud-Amsterdarn" heeft reeds de uüouige fondsen ook gemeente- subsidie om hier nieuwe goede be woonbare huizen te doen verschijnen. En, als de Jordaan veranderd {verbe terd durf ik niet te schrijven om de liefhebbers van typisch Amsterdam, die dit zullen lezen niet tegen mij in het harnas te jagen) zal zijn, droomt men van een nieuwen verkeersweg van de Westcrmarkt naar de Mar- nixstraat, ter hoogte vart het Prins Hendrik-plantsoen. En nu een uitbreiding van de al lerhoogste beteekenis, de uitbreiding Zuid, waar men zich, naar Berlago's plannen o.m. ook ©en groot park denkt en een sportterrein. De Boereu- wetering zal worden verbreed, een verbindingskanaal gemaakt tus- schc-n Ainstel en Schinkel, volg daar bij het Station Zuid, dat in de toe komst zal worden gebouwd en men kan begrijpen dat hier een nieuw, buitengewoon belangrijk centrum van verkeer komen zal. De plannen zijn thans in het eer ste stadium ,nl. dat der noodige ont eigeningen. De behoeften van de/e stadsuitbreiding, de beboette aan bouwterreinen, de woningnood doel zich zoo sterk gevoelen, dat men er van verzekerd zal zijn dat hier spoe- dig altijd natuurlijk relatief ge- itaarlemsefie Handetsvereenigiiiig (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899.) De Haarleinsche Handelsvereeni- giug hier ter stede, opgericht 1Ü Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezeu. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer ecbler, dat men alge meen met meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereenl- glng toe te treden. Er zijn wel meer dan üUO leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ju z&lls particulieren, moesten lid worden, om ten minste te luteu ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haariemsche Huudels- vereenigujg steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereenigmg buiten hare bemoeiingen van ver- ^hillanden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote -tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. Uo Haariemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling uau te (manen en ïufonnatien voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden hel recht het hun gratis te verstrek ken advies der Vereenigmg to vragen d>e ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en bet bedrijf der leden. Als proef kunnen voorlaan mouwe leden voor een half jaar worden aan-; geuomeu, doen slechts hel 2e halfjaar (van 1 November tot eu met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een.gmg ziju de heeren Mrs. Tli. de Haan Hugenboltz en A. II. J. Merens, Spaarue 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na- nnddns zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten le innen. De kosten van informatién naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeduig. Informa tién uuar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiteu de stad wo nende peisonen -..orden met behan deld, w anneer met 10 ets. voor porto- vergoedmg ls toegevoegd. Ruim 1748 Lnlormatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaur gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons A 10 cent verkrijgbaar waarop men bij bet Bureau van den Burgerlijken Stand op bet Stadhuis inlichtingen kun bekomen over het adres van bi er op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. Iu -ie maanden September en Octo ber 1911 zijn 57 vorderingen tot een bedrag van f 1499.20 betaald; 11 vor deringen worden afbetaald, 17 vorde- riugen zijn uitgesteld. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Morgen de grooto Haariemsche sportdag bij uitnemendheid, voetbal wedstrijd tusschen II. F. C. en Haar lem. En dan nog wel, wat in het sport-Nederlandsch, dat als tweo stukken turf op elkaar, lijkt op En- gelsch de r e t u r n-m a t c 1» wordt genoemd. De tweede wedstrijd van 't seizoen tusschen de plaatselijke clubs. Daarbij staan heide partijen op hun scherpst: do winner van den vurigen keer om de victorie van toen te bevestigen en de verliezer van toen om de nederlaag te wreken. Het zal, wanneer we maar drage lijk weer mogen hebben, zeker stroo men langs den Schoterweg. De be we ners van Johanna, Laurentia, Amelia cn hoe al die huisjes met villa-ach- tige allures meer mogen heeten, kun nen zich na weken van rust verheu gen in den optocht van menschen, fietsers, auto's en rijtuigen, die op groote dagen optrekt langs dezen straatweg. We zouden bijna den weg naar Haarlem's voetbalveld vergeten. Het elftal heeft dezen winter nog bijna niet op eigen vc-Id gespeeld, maar is door den machtigen conipe- lie-organisator op het bureau van den Nederlandschen Voetbalbond te Amsterdam bijna voortdurend naar buiten gestuurd. Daarentegen speel de H. F. C. nog zoo goed als uitslui tend op eigen terrein. Wanneer ik niet overtuigd was van de groote zorgen, die de Bondsscretaris heb ben moet om van deze ingewikkelde machine de raderen in elkaar to pas sen, zóó dat het werktuig goed loopt, dan zou ik vragen of het niet an ders, niet beter had gekund. Maar het" is misschien onbillijk daarover te spreken, juist op het oogenblik dat Haarlem zijn belang rijksten wedstrijd thuis speelt. Met verwondering heb ik vaak opgemerkt, dat op dien Schoterweg zooals trou wens op den weg naar alle, ver af gelegen voetbalvelden meermalen de verkeerde wereld heerscht. Mensehen van zekere bedaging, lieden van bo ven do veertig bijvoorbeeld zie je daar met flinke stappen 1 o o p e n en uitwijken voor eon rijtuig of voor rijtuigen, waarin de spelers, varieo- rond in leeftijd tusschen de achttien en vijf-en-twintig, zich naar het veld laten rijden. Weliswaar halen de jongelui straks hun schade wel weer in. Als wij ouwetjes met onze corpu lentie eerst drie kwartier en dan nog eens even lang moesten draven, trap pen, duwen en rollen, ach arme. dan moesten we por brancard naar huis worden gebracht. Het groote voor deel wat spelers boven toeschouwers hebben ia, dat zij geen last hebben van koude voeten .Want daarover weel het publiek mee te praten. Voor al wie op de plaats der eere, do tri bune, het spel bekijken, moeten dat genoegen met een paar aan het einde van den wedstrijd ijskoude voeten betalen. Een warme stoof vragen is op een voetbalveld wat uit de lijn, maar ik zie den tijd nog komen, dut de plaats waar do toeschouwers hun voeten zetten, centraal wordt ver warmd. Wie verrast ons het eerst met dio nieuwigheid, II. F. C. of Haarlem? Beste beentjes zullen op den dog' van morgen worden voorgezet. De man, die deze spreekwijs verzon, ja ren misschien eeuwen geleden, hoeft een voorgevoel gehad van do nade ring van het voetbalspel, daar de uitr drukking daarop speciaal van toe passing is. Op de boenen komt het aan. Vooral op dio van Monnus, geen fraaie, maar als ik het zoo zeg gen mag wel handige beenen is do hoop van de eene en de vrees van de andere partij gevestigd. Indien een andere uitdrukking namelijk die van „beenen maken' beteekende dat dit lichaamsdeel in soorten kon wor den vervaardigd en verkocht als een broodje bii don bakker, dan zouden zeker een half dozijn Haarlem-leden voor den dag van morgen oen stel Mannus-boenen ltoopen, om daarna Maandagochtend weer hun eigene aan te schroeven. Om zoo iets met je beenen te kunnen doen als hij is een kunst en toch zou Mannus niets uitrichten met een paar kunst- b e e n e n 1 Maar de tegenpartij is ook niét van plan den wedstrijd cadeau te geven. En het beste bewijs daarvan is, dat do voorzitter zelf, Jan van den Berg, voetballer in ruste, in de goal zal gaan staan. Scheiden tut web. Wie eenmaal zoo'n vermaard speler was. trekt de schoenen met trage be weging uit. Van den Berg zei wel vaak, dat hij er' mee eindigen zou, maar 't bleef bij de verklaring en jaren geleden dichtte al een van die gelegenheidspoëetenwaar je in de sportbladen letterlijk over struikelt: Maar kijk iik goed? wel wis en drie ,lk geloof dat ik Jan van den Borg weer zio. Eindelijk zeiden zijn knieën (die Achilleshielen hm hm van den voet baller) hem den dienst op en voort aan stond hij aun 't lijntje. Maar nu is de verzoeking hem te machtig ge worden, hij waagt zich niet meer aan de voorhoede, maar daar dc ware keeper maar liefst zoo weinig mogelijk loopen moet, zal hij in 't doel gaan staan. Reken er maar op, dat zijn getrou wen als leeuwen zullen strijden, om te voorkomen dat de bal hun voorzit ter nadert. Hij heeft nog niet lang geleden in een wedstrijd met Veloci- tas gekeept en dat met succes, rekent misschien ook wel een beetje op den geestdrift, dien hij in vroeger jaren aan zijn elftal wist mee te deelen en., heeft stellig een goed oog op don bal. Zonder een van de andere tien spe lers te kort té doen zou ik willen zeg gen, dat Zondag de wedstrijd hoofd zakelijk gaan zal tusschen het been van Mannus en het oog van Jan. Wat triomfeeren zal zullen wij zien. In gewone omstandigheden zou ik liever met een been, dan met een oog vechten, maar in dit geval weet ik het nog v/oo zeker niet. Hoe hoog do beenen ook aangeschreven staan bij het voetbalspel, nog nooit heb ik van een blindeman vernomen, die er een held in was geweest. Dit over het spel der jeugd, dat langzamerhand ook het spel van dc ouderen is geworden. Voor do eer sten namelijk actief, voor de laatstcn passief. Ouders die alleen dochters, of in 't geheel geen kinderen bezitten, kunnen licht van de wedstrijden wegblijven voor vaders van zoons is dat langzamerliand een onmoge lijkheid geworden. En wie eenmaal een wedstrijd zag heeft de smaak beet en komt weerom. Dat is wel eens anders geweest. Ik herinner mé nog heel goed, dat do hoofdredacteur van dit blad bezoek kreeg van een jongmenscb, die een vriendelijk verzoek had te doen. „We spelen", zei hij, „tegenwoordig voet bal. Heeft u daar wel eens van ge- hoord Ja, de hoofdredacteur wist er wel wat van en gaf dat, niet naar ik vrees mij te herinneren een soort van beschermend lachje te kennen. Je kon zoo van zijn gezicht aflezen, „heel aardig, dat jongensspel en wat wou u mij daarover nu wel vertel len?" Toen kwam het hooge woord er uit: het publiek wist van hel spel nog zoo weinig af. Mocht hij de rogels eens ia de courant laten zetten? De hoofdredacteur moet bedenke lijk gekeken hebben. Vandaag voet bal, moraen misschien domino- of damspel, schaak of kastie Ten laat ste werd zijn gemoed verteederd dooi de bescheiden vriendelijkheid van den vrager en zoo kwam het, dat nu mis schien wel twintig jaar geleden de grondslagen van het edele voetbal spel in een hoekje van Haarlem's Dagblad werden afgedrukt. Hoe zijn de toestonden sedert dien Lijd veranderd. De hoofdredacteur «Lapt Zondag aan Zondag naar de wedstrijden en meent zelfs kijk te hebben op de qualiteiten van spelers. En met hem stroomen honderde va ders en moedors naar het voetbal veld en durven een paar uur in de open lucht te staan of te zitten, waar- uan zij vroeger, naar hunne mee ning een longontsteking zouden heb ben opgedaan. Tegenover het spel der Jongen staat dat der ouden. Dat is de gemeente raad. Een gewoon jnensch i« zoo niet of hij meent toch wel iets meer te wezen, dan de meeste onderen. Iels handiger, iets helderder van hoofd, iets schemer van oordeel, iets beter ontwikkeld, kortom iets meer. En welke kans heeft hij nu om dat er kend te zien, wanneer hij nooit een décoratie zal veroveren, noch ooit zelfs een jubileum van eenige l»etee- kenis vieren Door lid van den Raad te worden. Geen beter veiligheidsklep dan dil voor onvervulde wenschen en in he! diepst van iemands hart gesmoorde verzuchtingen. Bestond er geen ge- meenteraad ik zou hem onmiddellijk uitvinden. En zio nu. met welken grooten ijver het ambt beoefend wordt, hier zoowel als in de omstre ken. Schoten, dat in den laalstcn tijd door de uitbreiding van hel zie lental een veel grooter Raad gekre gen heeft, moest zelfs spoedshalve op den St. Nicolaasavond vergaderen en heeft dat gedaan zonder pers en zender publiek. Die zaten netjes thuis. Boozo tongen beweren, dat de vergadering daarom gouw uit wus. Maar ntel den meesten ijver Ibe- zield is de Velsensche Raad. Die ver gadert heele dagen en houdt lang» discussies en H wordt er al muur duurder. Men zegt. maar ik sta c-r niet voor in. dat de wethouders go- makshalve in 't Raadhuis zullen ko men wonen. Krijgt de een dan, al ls 't midden in den nacht, een mooi plan in 't hoofd, dan kan hij onmiddellijk met zijn collega overleggen. F1DELI0.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5