NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Blijde Thuiskomst 29e Jaargang. No. 8740 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 16 DECEMPER 1911 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Aigemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen fn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3744 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourcns Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem -van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnuminer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Boitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER P^STAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 17 DECEMBER. Schouwburg: Italiaansche Opéra: Do Barbier van Sevilla. Do Kroon: NecL Operette-Ensemble: De dochter van Madame Angot, 8 u. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Alberts Frères. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Rusthoek, Bloemendaal: Matineé, 2 1/2 uur. MAANDAG 18 DECEMBER. Soc. Vereeniging: Feestconcert Haarl. Bach-Vereen iging. DE TERUGKEER. Tom is weg 1 Tom. de hond. 'n pracht van een colli. De trots van vader en bijna- evenveel van moeder, de geliefde speelmakker van Max en van Miesje... Spoorloos is hij verdwenen. Des nachts moet hij uit z'n hok gestolen zijn, want oen stuk afgesneden touw hing nog aan den ijzeren ring, toen Max 's morgens naar het hok ging om hem los te maken. De kinderen hebben erg gehuild, en vader is naar de politie gegaan, om 't „aan te geven". Maar helaas, ook de openbare macht is er niet in ge slaagd om Tom terug te vinden. En er is een leegte in huis, die niet is aan te vullen, Want vader kan wel een nieuwen Tom koopon maar och, dié zal toch onmogelijk den ouden kunnen evenaren in trouw, in schranderheid en in gewilligheid.... Al 'n heele maand is Tom nu weg. 't Is ochtend, en de sneeuw ligt dik op velden en wegen. De familie zit aan liet ontbijt en juist vraagt Max zeker wel voor de honderdste maal aan vader of hij nu heusch denkt, dat Tom nooit, nooit meer terug zal komen Dan klinkt er ineens een scherp, kort vreugdegeblaf van de straat, en duidelijk hooren ze hoe er tegen de buitendeur wurdt gekrabd, driftig en snel. Eu op dat geluid gooit Max bij het haastig opspringen z'n stoel om, en Miesje gaat juichend hem achterna als hij door do gang naar de voor deur holt. Even later zijn zo buiten, moeder en de twee kleintjes, en daar is heusch Tom, hun eigen Tom, terug. Vreugde-blaffend springt hij tegen hen op, likt ieders handen, is dol; van blijdschap En er is groote vroolijkheid in huis, want Tom. do verlóren-gewaande, is .weergekomen 't Aardige tooneeltje-vau-die-tliuis- komst bezitten we in een keurige uitbeelding-in - kleuren. voor do fraa'e kunstplaat Tagen inievsring van liezen Bon en betaling van slecbis 9 20 cents, zal aan Geabonmir- den van Haarlem's Dagblad. I voor zoover de voorraad strek!, één exemplaar van deze plaai warden afgegeven aan ons Bureau Groote hout-1 straat No. 53. Verzending naar buiten kon. I wegens gevaar veer bescba- I diging, niet geschieden. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Dorde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „In den Vlaamschen Schouwburg" in de rul)riek Om Ons Heen. Den 15en December heeft de heer I. Vlinkervleugel, kantoor knecht bij de posterijen airier, den dienst met pensioen verlaten. Dozen dag wilden zijn superieuren en kameraden niet onopgemerkt voor bij laten gaan. Hedenmorgen kwam hij ten post kantore ten einde van den heer Di recteur, ambtenaren en personeel af scheid te nemen; door den directeur werd hij met een hatrelijk woord ont vangen en van hem afscheid genomen, daarna lx>„ hij zich naar Bureel Expeditie, waar hij circa 34 jaar heeft dienst gedaan; een der adsistenten sprak met een waardeorend woord namens directeur, ambtenaren en collega's hem het afscheid toe en schetste hoe hij in den loop der jaren het postwezen hooft zien uitbreiden, en hoewel zijn dienst dikwijls zwaar was, dien steeds opgewekt en met lust en ijver heeft vervuld. Spreker bood hem bij het scheiden een prachtigen leuningstoel en dito pijp aan, met den wensch, dat het hem gegeven moge wezen, tal van ja ren zijn wel verdiende rust te genie- ten. Hierna sprak de voorzitter der af- decling Haarlem van den Bond ,,de Post" den vertrekkende nog eeiiige woorden tot afscheid toe, en bood Item namens de afdeeling een enve loppe met inhoud aan. Blijkbaar verrast en aangedaan be dankte Vlinkervleugel voor deze blij ken van Vriendschap en genegenheid. JUBILEUM DR. VAN DEN BERG. We herinneren er even aan. dat morgen (Zondag) de heer II. van den Berg 45 jaar arts >s. Op 27 de/er is dokter Van den Berg 35 jaar lid der Haarlemsche geneeskundige Arnien- ccmmissie. UITVOERING LIGHALFONDS. Dc uitvoering MeijerinkMartin, ten bate van het Lighalfonds zal plaats hebben op 3 Februari. P r ij z e n Onderstaande stadgenooten behaal den op de internationale tentoonstel ling te Utrecht de navolgende prijzen; G. H. Stouteii, met Blauw-weencrs, 2 eerste, 2 eere-prijzen en een zilveren beker, 2 tweede en 1 derden prijs. D. T. Volkers, met blauw-zilver, lslou on eereprijs met black and tan, sto prijs. Gebr. Romeijn, met Hollandsch, Isten en eereprijs en zilveren beker, met blauw zilver 2eh prijs. J. J. Philips, zwart Vlaamsche reus lsten prijs. L. v. d. Post, Japanners, 2 tweede prijzen, met bruinzilver len en eore prijs en 1 darden prijs. Landweer. Het na-onderzoek zal door den ma joor districtscommandant voor do daarvoor opgeroepen verlofgangers der landweer worden gehouden op 21 dezer, des voormiddags 10 uur precies, in de infanteriekazerno al hier. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij. A. v. Salcn, Zijlstraat 44, kindor- handschoeutja. F. Roozenhart, Antbonicstr. 36 rood een jongens ijsmuts. H. Willemse, Bakkerslr. 68, een hond. A. Waage, Lange Heerenvest, 124, een hond. E. de Jong, Z.-Brouwersstraat 17, een penhouder. J. J. Göppinger, Wil'helminapark 31, een broche. A. Andrea, Oranjestraat 23, een zak- schaartje. J. Ilurkmans, Brouwersstr. 55 e, een ceintuur. Baden. In het Douche-badhuis aan het Lcidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1016 baden in dat aan den Koudenhorn 622 baden. Di de gisteravond gehouden leden vergadering van de afdeeling Haar lem on Omstreken van de Vereeni- ging tot bestrijding van liet Nieuw- Malthusianisme zijn respectievelijk in de plaats van Dr. II. van den Berg, voorzitter, en Mr. J. H. Mon nik, secretaris, die beiden wegens drukke werkznam',«''«Ti als zoodanig bedankt hadden, benoemd de heeren Dr. H. Groenendijk en C. W. Har bord. Verder werd o. m. besloten tot hel houden van een cursusvergadering op 30. Januari 1912. Commissie van advies. De candidalen van den Bond van Ned. Gemeente-werklieden, afdeeling Haarlem, voor de Commissie van ad vies zijn de heeren J. Joosten en L. J. C. Poppe, plaatsvervangende lede#' de heeren F. J. Hariot en J. C. Se- lier. Eerste hulp b ij ongeluk- ken. Door de afdeeling Haarlem der Ver- eeniging Eerste hulp bij ongelukken zal in do maand Januari, daartoe fi nancieel door het Comité van het Ned. Roode Kruis voor Haarlem en omstreken, in de gelegenheid gesteld, aan de besten, die verleden jaar en dit jaar een cursus hebben gevolgd, gelegenheid gegeven woixlen, het ge leerde te herhalen en zoo mogelijk uit te breiden. Leger des Ileils. Door liet Dagelijks Restuur van Haarlem is, evenals vorige jaren, aan het Leger des Heils vergunning verleend tot het plaatsen van de be kende Kerstfeest-col loctepotten op verschillende plaatsen in de gemeen te. Deze vergunning is verleend voor Maandag. Dinsdag en Woensdag a. s. Wij noodigen onze stadgenooten uit op milde wijze bij te dragen tut uit voering der bekende plannen van het Leger des Heils. J u b i 1 A. s. Woensdag 20 dezer hoopt do hoer A. v. d. Molen, ploegbaas in do afdeeling Stelplaats der Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad. Gekwetst. Omstreeks half twee uur had giste renmiddag de koperslager Kipsha gen, werkzaam aan de Werf „Con rad", het ongeluk een aanbeeld op zijn voet te krijgen, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel zwaar gewond werd. Per rijtuig werd hij naar zijn woning overgebracht. Ziekenfonds Werf „Con rad". Bij de gisteren gehouden lier stem ming aan de Werf „Conrad" voor een commissaris van het Ziekenfonds werd gekozen de heer Hoogland Bij eerste stemming was gekozen de heer V. d. Berg. T e w a t e r. Omstreeks drie uur geraaide giste renmiddag bij het bouwen van een steiger aan de Werf „Conrad" een der werklieden te water in do haven der werf. Door zijn kameraden werd hij spoedig op het droge gebracht. Kerst-uitdeeling. Door de meïsjes-naaikrans „Het Mosterdzaadje" zijn voor de uitdee- ling bij het Kerstfeest aan de leerlin gen van de Zondagsschool van Ds. Moeton honderd en tien siuks klee- dingstukken vervaardigd. Werkloozenfonds. Door de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond is de beer J. J. Wesselius benoemd, om als ge machtigde op te treden van de Ge- meente-Werkloozenfondsen te Haar lem en Schoten. Weerbaarheid. Door onderscheidene Wcerbaar- heids korpsen en afdeelingen van Volksweerbaarheid zullen in het Gooi op den 2on Kerstdag gevechts- oefeningen worden gehouden, waar bij o. a. ook de Minister van Oor log tegenwoordig zal zijn. Begin van brand. Omstreeks vier uur gistermiddag, ontstond brand in de woning van inej. S. in de Zoetestraat nr. 17. Een dochtertje van de bewoonster was samen met nog twee kleinere kinde ren thuis. Het meisje wüde de kachel met petroleum aanmaken dio ka chel was evenwel defect, en 't gevolg was, dat het behang vlam vatte. liet vuur werd met een paar emmers wa ter door voorbijgangers gebluschl; „Jetje" en do ladderwagen rukten uit. maar hun hulp was niet noodig, zoodat ze weer gingen zooals ze geko men waren. Openbare Leeszaal. Op uitnoodigfng der S. D. A. P. zijn een viertal besturen van ver schillende politieke partijen bijeenge komen, om eens te spreken over een „Openbare Leeszaal" voor Haarlem. De besprekingen hebben geleid tot de benoeming van gedelegeerden, uit iedere vereen iging één, die te zamen een comité zullen vormen, dat verder de zaak ter hand zal nemen. De Ka tholieke kieavereenigiag had bericht gezonden niet mee te doen. De Chr.- Ilistorischen en Anti-Revolutionairen zijn gevraagd, ook nog een gedele geerde aan te wijzen. Vertegenwoor digd zullen nu reeds zijn de Vrij-Ii- beralcn, de Unie-Liberalen, De Vrijz.- Democraten en de S. D. A. P. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken ZANDVOORT. De Chr. Jongelingsvoreeniging „Eendracht maakt macht" sierde gisteren haar 5-jarig bestaan. Van half vijf tot half zes werd een kinder voorstelling met lichtbeelden gege ven, die zeer goed was bezet en waar do kinderen op aangename wijze mot woord en beeld wei-den bezig gehou den. Te 8 uur begon de avond-samen komst, die werd geopend door den voorzitter, den heer M. Denijs. In korte trekken schilderde hij Hef en leed der veroeniging, maar zag toch ook met het oog op het verleden de toekomst vol moed tegen. Hierna volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmoester, wuarna het woord werd gegeven aan den spreker van den avond, den heer Van de Velde, die het leven van Maarten Luther van de wieg tot zijn stervenssponde als in panorama liet voorbijgaan en ondertussclien zijn leven als kerkhervormer schetste. Na de pauze gaf de beer Van de Velde nog ten beste de welbekende Engelsche geschiedenis „Do Avond klok", die toch weer door de duide lijke beelden en toespraak, ons als nieuw voorkwam. De afgevaardigden der zuster-afdee- lingen Haarlem en Bennebroek spra ken hierna nog «en kort woord, waarna de voorzitter met dankzeg ging aan de talrijke aanwezigen de vergadering sloot. ZANDVOORT. Om redenen van gezondheid zal het Kerstfeest met de kinderen der Zon dagsscholen niet gemeenschappelijk, maar door iedere klas afzonderlijk worden gevierd. ZANDVOORT. Door mej. W. alhier was bij de po litie aangifte gedaan, dat te haren nadeele een gouden ring was ont vreemd. Uit een door den rnspectour van politie alhier ingesteld onderzoek is gebleken, dat een gewezen dienst bode, H. genaamd, de daderes was. Zii heeft reeds bekend en de ruig is in beslag genomen. HAARLEMMERMEER. Ontslag genomen. De voorzitter van den Ring van Chr. Jongolingsvereenigingen te Haarlem- mormeer, en Omstreken, de heer Kooyman, heeft als zoodanig ontslag genomen.- Zweminrichting. Naar wij vernemen, zal dooi* het bestuur van de afd. Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis", de oprichting van een zwem/inrichting te Hoofddorp tor hand genomen worden. Er zullen eerstdaags voorstellen dienaangaan de in een ledenvergadering kunnen worden behandeld. SpHOTEN. Ontbonden. In haar gisterenavond gehouden veraadering is de Coöperatieve Benw- verooniging ,De Tien", die het voor nemen had een tiental woningen op coöperatieven grondslag te Schoten te bouwen, wegens het niet op billijke voorwaarden kunnen krijgen van geld, ontbonden. HEEMSTEDE. Begin van brand. Vanmorgen omstreeks halfnegen ontstond een begin van brand in het perceel Heeren weg 253 (tegenover 't Luthersche Weeshuis) bewoond door mej. J. C. v. d. Borg. Waarschijnlijk is het breken eener slang van een gas komfoor oorzaak, dat het behang en dc gordijnen vuurvatten. Met behulp van een paar emmers water werd liet vuur gehluscht De brandweer was uitgerukt, maar behoefde geen assis tentie te verleonen. HOUTRIJK EN POLANEN. Daartoe door de nulde bijdragen der ingezetenen in staat gesteld, zal op den tweeden Kerstdag met de kin deren der Zondagsschool Kerstfeest worden gevierd. SANTPOORT. De oud-minister, de heer J. T. Cre- mer, hoofd der N'ed. delegatie der Opium-conferentie, bood heden aan de gemachtigden der vreemde rogee- ringen en aan rle leden van het Bu reau op zijn buitenverblijf „Duin- en Kruidbc-rg" «en déjeuner aan, waar bij ook de Ministers, de Voorzitters der beide Kamers en andere autori teiten genoodagd waren. De gasten, ongeveer 50 in getal, waren met een extra-trein tot aan het buitengoed gekomen en zijn in don middag op gelijke w ij zo vertrokken. HALFWEG. Het lossen der schenen is aan de suikerfabriek geëindigd de Brabant- scke werklieden zijn vertrokken. Van den nog aanwezigen voorraad beet wortelen zal de campagne tot Dins dag of Woensdag duren. BENNEBROEK. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal bijeenkomen op Dinsdag 19 December, des avonds om 8 uur. De navolgende punten komen in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststellen instructie en jaar wedde van den gemeente-opzichter. 4. Benoeming afgevaardigde water leiding. 5. Voorstel van de Gezondheidscom missie, om een 15-tal woningen on bewoonbaar te verklaren. 6. Vaststellen rooilijn ten Zuiden van den Meerweg, gemeten op 2 M. van den weg of het hart der sloot. 7. Onderzoek geloofsbrieven van den heer Th. M. J. Braam. 8. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Voor jongeliedon, geboren in het jaar 1893, bestaat gedurende de ge- hcelo maand Januari golegenlieid om zich aan te melden voor de Nationale Militia Meer in t bijzender zaJ voor de aangifte bestemd worden 6 Ja nuari 1912. Voor do afdeeling Bennebroek van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen trad gisteren als spreker op Ds. H. A. van der Meulcn, met het onderwerp„Hoe maakt men het le ven niet alleen mooi, maar ook nut tig en good In het kort samenge vat, wenschte de redenaar eeno een voudiger,m index luxueuss leefwijze strenge plichtsbetrachting zul ten slotte met het gewenschte succes worden bekroond. Na do pauze hield spreker een on derhoudende causerie „Een praatje over het weer", en bracht door den raken, gezonden humor de lachspie ren danig in beweging. De woorden van dank. door don voorzitter Dr. A. Kouwenaar gesproken, vonden dun ook bij hel aanwezige publiek goeden weer- klank. Binnenland BRAND. Hedenochtend brak door het om vallen van een petroleumkachel brand uit in de kantoren van Loiisi- co. Dam. te Amsterdam. Het kan toor brandde uit, ook de achterkamer kreeg brandschade. De brandweer was spoedig ter plaatse en don brand onmiddellijk meester. Hedenmorgen is de stroohulzenfa- briek te Leur afgebraud. I-Iet giaan- pakhuis bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. HERHALINGSOEFENING IN 1912. Naar het Vad. verneemt, zullen de navolgende lichtingen vooï* herha lingsoefeningen onder de w-apencn worden geroepen: lichting 1905 en 1906: le, 2e. 4e, 5e, 7e en 9o regiment infanterie tusschen 3 en 28 September; regiment grena diers en jagers, 3e, Ce, 8e, 10e en 11e regiment infanterie tusschen 27 Au gustus en 21 September; lichting 1911: eerstgenoemde regi menten tusschen 5 en 30 Augustus, laatstgenoemde regimenten tusschen 30 Juli en 24 Augustus. VISSCHERS VERONGELUKT Uit Emden wordt geseind Drie haringloggers, de „Jacob" van de Neptunfisscherei, de „Braunschweig" van de Eindener haringvisscherïj en de „Derfflinger" van de reederij Gros- zer Kurfürst, die op 28, 29 en 27 Oc tober resp uttüepen. zijn nog steeds niet teruggekeerd. De dertien man equipage van de „Jacob" zijn uitslui tend Nederlanders. SIC. TRANSIT Men meldt ons uit Amsterdam B. en W. van A nis ten! am zullen Woensdag 27 dezer in het. openbaar aanbesteden het sioopen van den Parkschouwburg. Letteren en Kunst WEEK- EN MAANDBLADEN. ARCHITECTURA „Modedeelingon betreffende het Ge nootschap. Plaatwerk „De Archi tect". Algemeene regelen voor na» tionale bouwkundige prijsvragen. Glasschilderkunst (Vervolg). De toren van Vlissingen. Prijsvraag voor een gedenkraam in het Acade mie-gebouw te Groningen. Een ver warring. Dc nieuwe kazerne te Nij megen. Monumentale schilder kunst Vragenbus. Van allerlei aard. Prijsvragen." DE BOUWWERELD „Eeno leerzame uitspraak. Hel Gothische Huis te Kampen (met afb.) Practische Heemschut. „Neholen- nia's" circulaire en adviesbureau (met 2 afb.). Groningen. Toren in aanbouw voor de Gemeentewaterlei ding (met afb.) Gemoedelijke sa menspraak, door „Drie Ster". Be richten en mededeelingen. Boek en Tijdschrift. Prijsvragen, Exa mens en Tentoonstellingen. Met vier afbeeldingen in den tekst". DE HUISHOUDGIDS „Recepten. Menukalender. Hot wassclien van fijn linnengoed. Gevaren van „gehakt". Dih=ö bo ter. Mode en kleeding. Dc kracht der gewoonte. Nuttige won ken. Correspondentie. Feuilleton." DE KUNST van 9 Dec-jl. bevat artikelen: GrieK- sche en Romeinsche Kunstnijverheid; T ooneelv erslagen; Oud-Hollundsche IIui2on aan de Kaap door S. Kalff, met fraaie afbeeldingen; Kunsthan del H. W. van Delden, Feuilleton. FLORALIA EN AVICULTURA van 8 Dec. jl. bevatten artikelen: Na» Jaarsperken; Bemesting van Vrucht- boomen; De Rottweiler (Herdershond) Tuinbouwscholen voor vrouwen, ent

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1