HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 22 DECEMBER 1911 Uit de Omstreken SCHOTEN. Gemeenteraadszitting. Donderdagavond om zeven uur is de Raad in vergadering bijeengeko men, lor behandeling van een 12-tal punten. Bij de opening der zitting door den burgemeester, den heer F. F. F. FüHRllOP, is de heer Olie af wezig. De Voorzitter stelt de ingekomen stukken aan de oirde: De heer Olie heeft doen berichten, dat hij wegens een ernstige oogont steking tot zijn leedwezen verhinderd is, de raadszitting bij te wonen. Verder is ingekomen een schrijven, waarin mevr. A. C. van Waarde van Schie het overlijden van haar echtgenoot, den heer Matth. van Waarde, meldt. De VOORZITTER brengt huide aan do nagedachtenis van den flink en en ijverige» ambtenaar, die onder dik werf moeilijke omstandigheden zijn werk zoo goed heeft vervuld. De Raad hoort de korte rode van tien burgemeester staande aan. Be sloten wordt op voorstel va'n den Voorzitter, om een brief van rouw beklag aan de weduwe van den over leden ambtenaar te zenden. Het bestuur dor afd. Schoten van de Ned. Veroeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, ver zoekt den Raad om het algemeen slui- Fngsuur van koffiehuizen etc. te be palen op 10 uur des avonds, ook op Zaterdag en Zondag. In hunne toelichting wijzen adres santen er op dat ook de Schote'nsche gemeenteraad de drankbestrijding als gemeentebelang beschouwt, en dat de boperking van het sluitingsuur vóór die bestrijding zeer belangrijk is. Te vens vestigen zij er de aandacht op dat in het arbeiderskwartier meest menschen wonen die in Haarlem hun ne werkzaamheden, verrichten, en dus 's morgens al Vroeg naar hun werk moeten gaan. De behandeling van dit adres wordt uitgesteld tot het betreffende punt op <ït» agenda. De firma Boeke en Huidekoper acht de straatverlichting op het punt vvaa'r man van den Spaarndammerweg (uit de richting-TIaarlem komende) de ge meente binnengaat, zeer onvoldoende en verzoekt de lantaarn op den hoek van Spaarndammerweg en Paul Km- gei kade in bruikbaren toestand te doen brengen. Ook dit adres wordt verdaagd tot het desbetreffende punt der agenda aan do orde komt. Naar aanleiding van het overlij den van den directeur der gasfabriek hebben B. en W. kasopname verricht. Er bleek dat de ontvangsten over dit jaar, tot 11 December f 136659,14 en de uitgaven f 133854 50 1/2 waren zoodat f 2804.63 1/2 in kas moest zijn. 't Bleek dat d.t bedrag aanwezig was en dat do boeken en bescheiden waren bijge houden. B. en W. van Zandvoort zenden een afschrift van het besluit van den ge meenteraad an Zajidvoort, om den Haarlemschen Raad te verzoeken den keuringsdienst van levensmiddelen te Haarlem tevens te doen strekken ten bate van do omliggende' gemeenten, en mede to werken tot do aanstelling van gemeenschappelijke keurmees ters voor gemeenten. B. en W. stellen voor, dit punt aan het einde der agenda nader te be spreken. Do VOORZITTER deelt mede dat liet aantal open plaatsen aan school B 43 bedraagt. Van school A is de op gaaf nog niet ontvangen. Punt 1 der agenda is de behande ling van het verzoekschrift der amb tenaren en beambten betreffende her ziening der jaarwedden. B. en W. piaeadviseeron afwijzend, niet het oog op den toestand deir ge- nieeiitoünanclën. Evenwel zal de jaar weude van liet hoofd vau school A glnnen eeuigen tijd herzien dienen te worden. Do heer 1IOOY merkt op dat er nieuwe inkomsten moeten zijn voor we een verhooging van salaris kunnen gaan geven. Spr. mectnt, dat de onderw ijze'rssalariseen over t ge- hooi lager zijn dan de andere in de gemeente. De heeir VERTON brengt evenals de vorige spreker hulde cum het den le den verstrekte overzicht der sala'ris- Ook spr. is van. meetning dat de gemeen(©financiën niet van dien aard zijn dat men zich uitgaven voor een betee kenen de salarisverhooging zou kunnen getroosten. Principieel is men evenwel, naar spr.'s indruk, niet tegen salarisherziening gekant. Daar om stolt hij een motie voor, waarin de Raad uitspreekt dat een algomeene salarisherziening gewenscht is, en speciaal eon herziening der salaris sen van onde'rwijzers, werklieden cn nog eenigo ambtenaren, maar dat de gomeentefinanciën momenteel niet van dien aard zijn, dat men hiertoe lean overgaah; een commissie zal wor den gevo"rmd tot het onderzoeken van le nemen maatregelen tor vermeerde ring deï inkomsten. De motie wordt aangenomen met algemeene stemmen. De VOORZITTER stolt den Raad voor, om B. en W. op te dragen eerst advies uit te brengen over de wijze vaQ samenstelling en werking der raadscommissie. Aldus wordt besloten. Besloten wordt z. h. s.. om hot hoofd van school A een toelage van 87.50 te verleenen, bn den hoofdagent van politie te ve'rhoogen als zijn salaris gelijk mocht worden aan dat vaneen agent van politie. Het derde deel van het voorstel van B. en W. is, den chef-fitter met f 50 per jaar to ve'rhoogen. Do hoer COBELENS stelt voor eerst af te wachten hoe het werk van den clief-fitter voldoet en hem dan een gratificatie of eou verhooging to ge ven. Do heer HOOY wijst er op, dat do chef-fitter thans het work van den di recteur moet waarnemen en verklaart er zich nu voor om hem met f 50 te verhoogeu. De heer VERTON voelt evenals de heer Cobeleos wel iets voor een gra tificatie (over den tijd dat de gasfa briek zonder vast directeur is). Wat do salarlsve'rboogmg betreft: spr. meent dat de fitter even goed als de ande're ambtenaren leak wachten. De VOORZITTER meent dat de Raad zeer inconsequent zal handelen door liet voorstel van B. en W. niet aan te nemen. En consequentie is een eerste eisch voor rechtvaardig optre den. De positie die de chef-f.ttcr in neemt blijft, ook bij de benoeming van een nieuwen directeur, die van waarnemend directeur. En er moot thans een wijziging gemaakt worden om te zorgen, dut do chef-f.tter meer ontvangt dan zijn ondergeschikten. De heer VERTON meent dat, wan neer er weer een directeur is, het „ad junct-directeur" niets meer is dun een titel. Spr. is er voor den chef- fitter een gratificatie to geven voor den tijd waarin hij nu als directeur optreedt De VOORZITTER wijst er op, dat de chef-fittër bij iedere ontstentenis van den directeur als plaatsvervan ger moet optreden. De heer VERKOOY is er voor to zor gen, dat cLe ambtenaar er in elk val zeker op kan rekenen voo'r ex arbeid een toeslag te krijgen. De VOORZITTER is het met die meening eens; in een dergelijk geval te verhopgen is ook gewoonte. Hot voorstel van B. en W. wordt met 10 stemmen togou 2 a a u g e m e n. Bij punt 2 komt aan de orde het verzoek der ambtenaren die geen toeslag op hun salaris ontvingen, om dien ook te mogen hebben. 11. On p'raeadvisearcn afwijzend, de gro re sularissen kun men met het oog op de gemeentefiuanciën nu niet met een toeslag gaan verhoogon. De lieer VERKOOY wijst er op dat de nood wel hoog moet zijn, dat zelfs deze menschen een toeslag vragen. Het blijkt nu hoo ve'rkeord hot is ge weest, dat de Raad niet indertijd aan alle menschen die salarissen van f 600 verdienden ten minste toealag heeft gegeven. De heer HOOY sluit zich aan bij het afwijzend praeadvies van B. en W. aan, acht de houding de"r onder wijzers in de toeslag-quaestie heel wat waardiger dan dié van de ambtena ren d:o thans dit verzoekschrift hob- hen onde'rteekend. De heer DE BRAAL meent dat men !u vraagteeken kan zetten achter den weg die dit adres heeft gevolgd. De ambtenaren zullen naar sp'r.'s meening solidair geweest zijn, en heb ben, gezegd: doe jij 't? Nu, dan doe ik. het ook! De heer VERKOOY meent toch, dat de ambtenaren slechts door den hoogsten nood tót een dergelijk ver zoek zullen zijn gekomen. De heer VERTON protesteert togen do manier van bestrijding van een verzoekschrift, door den heer De Braai toegepast. Het afwijzend praeadvies van B. en W. wordt aangenomen met 10 stemmen togen 2 (die van de heeren Yerkooy en Verton). Aan de orde komt het verzoek dor vereeniging „Vergunning" om verla ting van het sluitingsuur van' 11 tot 12 uur. B. en W. overwegen, dat een inwilliging van het verzoek niet de minste reden heeft, zelfs óngewenscht is met hot oog op de thans bestaande rust in de gemeente, en het vroege uur, waarop de werklieden weer aan den slag moeten. De VOORZITTER rneent, (Jat de Raad den dank van de huisvrouwen zal verdienen door aan J»et verzoek geen gevolg te gevon en de gelegen heid om opknappertjes te gebrui ken" niet te verruimen. Spr. zegt, als burgervader, 't geen hij m dit geval werkelijk wil heeten Mijne Heeren, willigt dit verzoek niet in, dan han delt gij in het belang der gemeente. De heer DE BRAAL brengt hulde aan het uitgebracht advies van B. en W. a De heor HOOY is het er niet mee eens, dat het verlaten vtji liet slui tingsuur alleen ten goede zou komen aan de „gewoonte-misbruikers", zoo als 't praeadvies van B. en W. o. m. zegt. Gewoonte-misbruikers zijn vol gens spr. dronkaards maar ook an deren, die slechts een enkele maal 's avonds naar een café gaan, kun nen nut hebben van een later slui tingsuur. Spr. is voorstander van het votoeren van gelden voor drankbe strijding, maar wijst op de belangen der vergunninghouders, over wie de Voorzitter toch óok burgervader is. Dat het weigeren van het verzoek iets zou meewerken tot drankbestrijding meent spr. niet met dergelijke maatregelen bereikt men niets. De heor COBELENS wil het verzoek voorloopig inwilligen, en een proef nemen voor den tijd van drie maan den. De heer VERTON meent, dat men iü 't praeadvies van B. en W. had kunnen zetteu, dat niet alleen de mis bruikers, maar ook de plakkers wor den bevoordeeld. Da VOORZITTER wijst er op. dat tegenwoordig het streven is. om li chamelijke opvoeding te bevorderen bij de jeugd. Men wil nu algemeen kiesrecht laat mon dan ook trach ten de menschen daarvoor geschikt te maken. En dat is iets wat bv. door de sociaal-democraten wordt voorge staan. De bedoeling der Drankwet is, om het misbruik zooveel mogelijk tegen te gaan. Dat wil het Rijksbestuur laten wij als gemeentebestuur ook in die richting werken. Spr. wilde, dat hij den vergunning houders hun sterk en-drank-verkoop zou kunnen beletten en hun een vol doende vergoeding geven. De heer HOOY gaat er trotseh op, dat hij het is geweest, die indertijd heeft voorgesteld het aantal vergun ningen te beperken. Als hij nu te genstemt, is dat dan ook niet, om de drankinsbruikers to bevoordeelen maar om aan een z. L billijk verzoek te voldoen. Het praeadvies van B. en W. wordt verworpen met 7 togen 5 stem men. Tegen het voorstel hebben ge stemd (ie heeren Po tb, Louwerse, Box, Ilooy, Cobelens, v. Steen cn Wolff. Nu komt het verzoek van de ver gunninghouders aan de orde. Met 7 tegen 5 stemmen wordt besloten het sluitingsuur van 11 op 12 uur te stol len. Vóór stemden nu dezelfde heeren die zooeven tegen het praeadvies van I B. en W. hebben gestemd. 1 De VOORZITTER stelt mede na mens de wethouders voor, om alinea 1 van artikel 30 te doen vervallen,, waarin staat, dat de burgemeester het rocht heeft, om het sluitingsuur op verzoek te verlengen. De bepaling is met het nieuwe sluitingsuur onnoo- dig, on spr. zal er geen gebruik meer van behoeven te maken, omdat het nu z. i. niet meer behoeft. De heer HOOY vindt het, meer don erg, dat dan voor bruilofspartijen geen extra-verlof meer zal worden gegeven. Spr. verzoekt den burge meester, het voorstel tot de volgende vergadering aan te houden, om den led on in de gelegenheid te stellen liet te overdenken. De VOORZITTER zal het dan nu niet aan de de orde stéllen. De heer HOOY interrumpeert. De VOORZITTER trekt zijn voorstel in. Inzake de opheffing van het Scho tervoetpad en den aankoop van het uiteinde van den Midden- of Doodweg wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten thans de be slissing in deze nog aan te houden. B. en W. stellen voor. het lecuings- besluit L z. de Schal kburgervaart- demping te wijzigen. Gedeputeerde Staten maken bezwaar togen de bepa ling van het jaar 1915, en daarom stellen B. en W. voor, er 1913 voor in do plaats te stellen. Do heer VERTON vraagt of het mo gelijk zal zijn nict.hei oog op de geld middelen, om rente en aflossing tijdig uit dé gewone middelen te voldoen. De VOORZITTER vuwll dit een moeilijke vraag om op te antwoorden. Ook voor 1915 had spr. dat niet met zekerheid kunnen zeggen. De heer VERKOOY Het zal wel loopen lós (gelach.) Het foorstel van B. on W. wordt aangenomen. Eveneens wordt goedgekeurd een suppletoire begrooting, dienst 1911, tot een bedrag van 44767,45 1/2. De waterleiding- concessie. Aan de orde komt het voorstel tot concessie-verleening aan de gemeen te Haarlem voor de duinwaterlei ding. De heer HOOY vindt naast de licht zijde ook ©cn schaduwzijde aan de zaak. Het tijdperk, waarvoor men zich verbinden moet 25 jaar „weegt spr. zwaar op het hart". Hij had gehoopt, dat 10 jaar zou worden vastgesteld. Haarlem heeft in de laatste jaren groote winsten op zijn waterleiding gemaaktzelfs is de f 30.000 over schreden. Te verwachten is een uit breiding van die winst, en Haarlem kan haar gemeentebelasting betrek kelijk laag houden door de winst op do gaheentebedrij-venAls wij hier geen toezegging op een -eventueel winstsaldo krijgen of medezeggen schap in de verlaging van den water- prijs hebben, dan zijn wij zeker me de te moeten betalen aan de llaar- lemsehe belastingen. De verkorting van het tijdperk der conoessie zou spr.'s bezwaren kunnen ondervan gen. De groei der Scliotetische bevolking is percentsgewijze veel grooter dan die in Haarlem. Hoe zal Schoten over tien, over vijftien, over twintig jaar zijn Misschien is er een middenweg, dat Schoten de concessie vnor 2ö geeft, maar het recht behoudt om 10 jaar de distributie van het wt in eigen beheer te nomen. Spr. stelt voor. dit aan den Haarlemschen Raad. te verzoeken De heer VERTON hoeft ook be zwaar tegen oen lange concessie-pe riode. Als B. en NV. trachten het ia die richting to sturen als door iten heer Hooy bedoeld, zal dat zeker tc© to juichen zijn. Spr. meent evenwel, dat bij een bijzonder goeden toestand dor Haarlemsche waterleiding wel een drang van de Haarlemse he wa terverbruikers zou komen, om den prijs te verlagen. De heer Ilooy ziet naar spr.'s meening den toestand wol wat te donker in. De beer HOOY vraagt of het niet uoodig zal zijn over con dergelijk con cept rechtskundig advies in te win nen. Den heer Verton wijst spr. er op. dat onlangs in den Haarlemschen Raad de gas prijs niet verlaagd is, hoewel de winst op het bedrijf cr wel aanleiding toe gaf. De VOORZITTER verklaart, dat Haarlem in deze zaak getoond beeft ook iets voor de buitengemeenten over te hebben. Die grooto winsten van Haarlem zijn te onzen aanzien fictiefdo zaak is voor Haarlem ris kant en zo weten niet, hoo groot het aantal aansluitingen z-al zijn. NVe zijn hier eigenlijk menschen, zegt spr.. die zoo onder ons weinig van de waterkwestie en van do fi- nancioele regeling afweten. Nu begint Haarlom winst te maken na er vele jaren op toegelegd te hebben 't gaat toch niet aan, dat wij een aan deel in die winst zouden vragen Er ls ook niets tegen, dat een gemeente de winst op de bedrijven bon ut om de kosten van andere takken van dienst te dekken. Aan Schoten wordt nu een billijk aanbod gedaan, maar Haarlem meer dere eiscken te gaan stellen, is naar spr.'s meening nu verkeerd. We doen verstandig er niet verder op in le gaan en het voorstel aan te nemen. De heer HOOY is van meening. dat door Schoten's toetreding en de daar uit voortvloeiende uitbreiding van het Haarlemsche bedrijf de winst- uitbreiding daarvan verzekerd zal worden. Het voorstel-IIooy tem over 10 jaar de water-distributie in eigen beheer te kunnen nemen) wordt niet onder steund. De heer LOL'WERSE heeft een Le raar tegen het concept van Haar lem. maar wil dit in een besloten ver gartering mededeeten. Het punt wordt hierop verdaagd tot de geheime zit ting aan het einde der vergadering. Electrische stroom- levering.. Goedgekeurd wordt de concessie voor electrische stroomlevering voor kracht, z. h. s. Naar aanleiding van het verzoek schrift betreffende verlichting der Ilertzogstraat worden B. en W. ge machtigd om over te gaan tot een doelmatige verlichting van die straat. RONDVRAAG. De heer BOX vraagt of er niet door de gemeente in het openbaar wordt aanbesteed voor gasornamenten, pij pen, houtwaren, klein-ijzerwaren, enz. Spr. heeft nagezien, hoe dat bv. in Leiden gebeurt. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Box eeu vergelijking van een ge meente als Leiden met Schoten maakt. Die kan men toch niet met elkaar ver gelijken. Er wordt hier veel aanbe steed, maar bij gasmeters worden ze bij keuze door den directeur be paald. De Voorzitter zal met de opmerking rekening houden. Daarna gaat de Raad, na een open bare vergadering van drie uur, in besloten zitting over. Na een zeer langdurige geheime zit ting, waarin een reeks belastingre- clanies worden behandeld, wordt in de heropende openbare zitting beslo ten, den voormaal der reiniging v. Lieshout voor meerdere verantwoor ding een wekelijksche verhooging van 50 ets. voor te geven. De straten maker Bakker wordt in vasten dienst aangesteld op een salaris van f 15 per week. De waterleiding concessie met Haarlem wordt zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd, "euringsdienst voor voe dingsmiddelen. In p.rincipe besluit de Raad, mede te werken tot een keuringsdienst voor voedingsmiddelen, van de gemeenten in den omtrek van Haarlem gezamen lijk. Hierop wordt deze raadszitting één uur 's nachts gesloten l Binnenland TWEEDE KAMER. Do Kamer wordt ongeduldig. Naar de gevoelvolle woorden, die de Voor zitter wijdde aan de nagedachtenis van het overleden lid Van Heemstra luisterde zij nog. Maar toen de lieer Passtoors eeu uiteenzetting begon, bij het algemeen debat over „Oorlog", van liet bexende geval-Van der Dreg gen, werd er met lessenaars geklapt en andere geluiden gemaald, die in ons parlement niet vaak worden ge hoord. Wij gaven reeds een résumé het debat Opmerking verdient, dat de heer Tyderuan, die de gelden voor de luchtvaart bestreed, verklaarde vernomen te hebben, dat de ten ge schenke ontvangen ballon niet alleen slecht, maai- zelfs gevaarlijk was. Do heer Thomson liield weder een philippica tegen den rompslomp in liet léger en vertelde o, in. het geval vfui een garnizoens-conimandant, die een brief schreef aanzichzelf, als commandeerend officier, welke brief 22 uren onderweg bleef. Na den heer Tydeman sprak de heer Eland die eenige détails van de truktemeutsregeling der officieren be sprak en o. a. betere bezoldiging en snellere promotie vroeg voor de ge neeskundigen, dio men anders niet, of niet de besten, in liet leger kon krijgen. De heer Ter Laan trad in een uit voerige critiek op de traclements regeling, waaraan nu toch de pro motie-regeling ontbrak, ofschoon men op grond van dit gemis minister Cool liet vallen. Allerlei andere ambtena ren worden z. i ten onrechte bij de officieren achtergesteld. Hij gispte het scheppen van baantjes voor hoofd officieren. teneinde de promotie lo kunnen bespoedigen en de pensioen regeling. waarvoor de officieren geen cent betalen. Tot de begroeting ko mende waarschuwde de heer Ter Laan tegen het opdrijven der uitga ven. Alleen nieuwe kazernes in Den Haag zouden 4 millioen kosten, en het ergste was; dat hij daar niet te gen zou kunnen stemmen. Uit het geval-Van der Breggen concludeerde hij dal hadden de overige sprekers trouwens ook gedaan dat de ge- neesknndiee dienst te wenscheh over liet Het optreden tegen het socialis me in de kazernes lokte een scherp protest van den spreker uit. Hij zag zich tot de orde geroepen, omdat hij het een brutaliteit van den Minister noemde om socialistische („opruien de". verbeterde de Min.) lectuur gelijk, te stellen met onzedelijke, die uit de kazerne moest worden geweerd. Nadat ook de heer Van Sasse van IJsselt de organisatie van den ge neeskundigen dienst gebrekkig hnd genoemd, drong de heer Merchant aan op afschaffing der beoordelings lijsten. Als fouten van ons officieren korps noemde hij lo. dat er te wei nig gewerkt werd2o. dat er eeu geest van onwaarheid heerschte, ea 3o. dat er vrees was voor verantwoor delijkheid. waanan spreker eenige staaltjes aaf. Aan de sala» isverbete- ring zou hij alleen zijn steun geven, indien die gepaard ging met inkrim ping van de organisatie. De heer Verhey pleitte voor de weerbaarheidscorpsen en vroeg daar voor meer aandacht en medewerking an den Minister. Ilij veroenigde zich met de regeling der salarissen, maar was tegen de achteruitstelling der provinciale adjudanten. De heer Lieftinck bepleitte ©ene gunstiger regeling voor de paarden artsen. De heer Duymaer van Twist drong op bezuinigingen aan. Heden te half elf voortzetting. In den avond werd de behandeling van Landbouw voortgezet en ten ein de gebracht, wonder boven wondei reeds om half 11. Maar het aantai aanwezige leden bedroeg dan ook geen oogenblik meer dan tien. Met een beroep op de jongste Ain- sterdumsche staldug, bepleitte ook do beer Schaper verbetering van den rechtstoestand der zeelieden. Bepaald moet ook wordeen, dat het scheeps volk de Noderlandsche taal moet ken nen. De .Minister van Landbouw beloof de spoed bij de gevraagde regeling; die ook z. i. urgent is. Een verzoek van den heer Smeeng^, om verhooging van subside voor het Centraal Bureau voor Vreemdelingen verkeer, wees de Minister af onder opmerking, dat liij poogt do «aak cp gezonde basis te vestigen. Bij de afdeeling Arbeid betoogde de heer Arts de noodzakelijkiheid vau strafrechtelijke bestrijding van de gedwongen winkelnering in de Langstraat, daarbij aandringende op overlegging van het oorspronkelijke rapport-Staalman, en publiceering daarvan, omdat dit, zoolang er geen wettelijke regeling is, het beste, mid del is tot bestrijding van het kwaad. De heer Drucker betoogde, dal de gedwongen winkelnering in haar ver schillende vormen moeilijk door een strafwet is to bestrijden. Met de wet op het arbeidscontract, door verbete ring van de industrie ea door de ac tio der vakvereonigiug is or reeds veel tegen te doen. Daarentegen achtte do heer Scha per strafbepaliugen meer afdoende. Hij betreurde voorts dat liet rapport over de huisindustrie nog niet ver schenen is. Do Minister zeide, dat bij de reeds plaats gehad hebbende publicatie van het rapport-Staalman niets is achter gehouden. Spreker erkende. tdat een goede strafbepaling zou helpen, m.iur zij is moeilijk. Er zal echter met Jus titie overleg worden geploegd. Maar de beste bestrijding der gedwongen winkelnering achtte de Minister pu blicatie. Maatregelen tegen de huis industrie zuilen, na vei schijning vau het rapport, worden overwogen, even als maatregelen tegen walervej-ont- reiuiging. Bij de afdeeling Arbeidsvor zekering besprak de heer De Vlufit de positie verbetering vun het personeel bij de Rijksverzekeringsbank. De Minister betoogde, dat selectie FEUILLETON Ho (Naar het Engclsch door Barones Or c z y.) 13) Spoedig weid het het praatje van den dag, dat do arme kleine Lady Arthur voortging haar knappen echt genoot to veroeren in weerwil van zijn niet onduidelijke verwaarlooziug, en omdat zij hem tot nu tot; nog geen erfgenaam geschonken had. gaf zij zicii over aan een leien van nederig excuus voor haar plebeisch bestaan, cr voor boetend door al zijn gebreken over het hoofd te zien en hem al zijn ondeugden to vorgeven, zelfs zóó ver gaand van ze voor do doordringende oogen van Sir John te verbergen, wien werd opgedrongen zijn schoon zoon te beschouwen als een toonbeeld van alle huiselijke deugden en 'n vol maakt model van een echtgenoot. Onder de vele kostbare liefhebbe rijen van Lord Arthur Skelmerton be hoorden zeker die voor paarden kaarten. Na een paar welgeslaagde weddenschappen in het begin van zijn trouwen, had hij een renstal opge richt. die. zooals men alcemeen tce- lcofde. omdat hij heel gelukkig i was een geregelde bron van in komsten voor hem opleverde. Na zijn scliittcreude prestutics to Newmarket ging „Peppercorn" ech ter niet voort aan de verwachtingen van zijn meester to beantwoorden. Zijn tegenspoed to York werd toege schreven aan het harde van de baan en aan verschillende andere oorza ken, maar het onmiddellijk effect was, dat Lord Arthur Skelmerton in een zeer hachelijke positie kwam, want hij had op zijn paard gewed voor alles wat het waard was, en hij moet op dien éénen dag aanzienlijk meer dan 5000 pond verloren hebben. De nederlaag van den favoriet en de groote overwinning van „Koning Cole", een onbekend dier. was geble ken eeu rijken oogst voor de book makers met zich te brengen en in alle hotels van York werden diners eu soupers gegeven door de collega's van de renbaan, om samen dit heu gelijk feit te vieren. Den volgenden dag was het Vrijdag, eon dag van minder belangrijke courses, waarna de schitterende menigte, met al haar aanhang, die deze week in York was sa omgekomen, liever naar drukker oorden vlucht cn de stad met haar m'ooien ouden Munstertoren en oude muren even rustig en slaperig als te voren achterlaat. Lord Arthur Skelmerton was ook van ulun York 's Zaterdags te verla ten, au Vrijdagavond gaf hij een hee- ren-af scheidsdiner in zijn huis „Do Olm", waarop Lady Arthur niet ver scheen. Na het diner gingen de hee ren-wat bridge spelen en u kan er van overtuigd zijn, dat er aardige in zetten gemaakt worden. Het iuid juist elf uur geslagen op deu Munstertoren, toen de agenten Mc Naught en Murphy, die de ren baan langs moesten patrouilteereu, opgeschrikt wei-den door luide uitroe pen van „moord 1" en „politie Zich vlug overtuigend van waar die kreten kwamen, snelden zij in galop toe, en kwamen dicht bij het hek van hot buiten van Lord Arthur Skelmerton bij een groep van drie mannen, waarvan er twee heftig mot elkaar schenen tc worstelen, terwijl dc derde voorover mot zijn gezicht op den grond lag. Zoo gauw de agenten naderbij kwamen, schreeuwde oen van de worstelaars luid en met iets van overwicht in zijn toon „Vlug, kerels, hier, gauw, dat boost wil ontsnappen Maar het heest scheen heelemaal niet geneigd om zooiets te doen wel wist hij met een heftigen ruk van zijn aanvaller los te komen, maar deed geen poging om weg te komen. De agenten waren vlug afgestegen, terwijl hij, die oorspronkelijk om hulp geschreeuwd had. er nu kalmer bij voegde -Mij u naam is Skelmerton. Ik bon hier od de grens van mijn buiten. Ik was bezig daarginds in het paviljoen oen sigaar te rooken met een vriend, toen ik luide stemmen hooide, ge volgd door schreeuwen en vloeken. Ik haastte mij hierheen en zag dezen armen kerel op den grond liggen met een mes tusschen zijn schouderbla den, en ziiu moordenaar", voegde hij er bij, wijzende op den man, die er kalm bij stond, terwijl agent Mc Naught hem stevig bij den schouder vasthield, „nog altijd over liet lijk van zijn slachtoffer gebogen. Ik was to laat, vrees ik, om den laatste te redden, maar nog juist bijtijds om met den moordenaar oen appeltje te scliillen „Het is een leugen I", zoo viel de man hem nu op schorren toon in do rode. „Ik deed het niet, agent ik zweer, dat ik het niet deed. Ik zag hem vallen, terwijl ik op een afstand van vijftig meter kwam aangoloopen, en ik keek juist of de arme kerel dood was. Ik zweer je, dat ik het niet gedaan heb." ,,U zal aanstonds bij den inspecteur naderen uitlog kunnen geven", luid de rustig de opmerking van agent Mc Naught, en nog altijd protestee rt) nde liet do beschuldigde zich weg brengen en het lijk werd naar het bureau van politie vervoerd, opdat de identiteit zou kunnen voorden vast gesteld. Den volgenden morgen waren couranten vol van de tragédie; ander halve kolom van de „York Herald" was gewijd aan een verslag van het energieke optreden van Lord Arthur Skelmerton bij de gevangenneming van den moordenaar. De laatste hield vol, dat hij onschuldig was, maar had, naar het schoen, opgemerkt, dat do schijn legen hem was, doch dat tiet hem toch gemakkelijk zou vallen, zijn onschuld te bewijzen. Hij had mui de politie verklaard, dat de naam van den overledene Charles Lavender was, een welbekend bookmaker, welk feit al was bevestigd, want vele vrien den van den vermoorde waren nog in do stad. Tot op dat oogenblik had de han digste journalist peen verdere inlich tingen var. dc politie kunnen krijgen; niemand twijfelde er echter aan, ol do beschuldigde, die zich George Ilig- gins noemde, had den bookmaker ver moord met liet doel hem te bestelen. De terechtzitting was vastgesteld op don Dinsdag na den moord. Lord Arthur was verplicht eenige dugen in York te blijven, omdat zijn getuigenis noodig kou blijken. Dat feit gaf aan de zaak misschien iets belangrijks voor zoover het York en de Londeusche gezelschappen betrof. Bovendien was Charles Lavender zeer bekend op de renbaan maar geen bom. uit eikaar spattend onder de muren van de oude studs-kathe- do draal, zou meer ontzetting onder de inwoners teweeg hebben kunnen bren gen, dan het nieuws, dat omstreeks vijf uur 's middags op den dag van de rechtzitting, als een loopend vuur tje door de stud ging. Dat nieuws was, dat do rechtzitting te drie uur was besloten met een vonnis van „Moord met voorbedachten rade door een of meer onbekende personen1', en dat twee uur later de politie En d Arthur Skehnerton in zijn particulie re vertrekken had gearresteerd, en hem in een bevel tot inhechtenisne ming had beschuldigd van moord op Charles Lavender, den bookmaker HOOFDSTUK VIII. De hoofdbeschuldiging. De politie, die, naar het scheen, instinctmatie voelde, dat er een ol ander geheim zweefde oiu den dood van den bookmaker en de kalme be weringen van onschuld van zijn ver dachten moordenaar, had veel moei te gedaan om alle getuigen, die eeuïg licht op het leven van Charles La vender zouden kunnen wérpen tof even voor zijn tragischen dood, bij een te roejien. Ten gevolge duarvar kwum er een groote schare getulgei voor den rechter opdagen, waartoe it de allereerste plaats natuurlijk Lord Arthur Skelmerton behoorde. (Wordt \ei,.,iguj.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5