NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 3746 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 23 december i9ix a Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. AT.TA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. abonnementen PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02!-$ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. advertentiën: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER F "STAAT Ü1T ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSI'E BLAD. WEGENS HET KERSTFEEST VER SCHIJNT HET VOLGEND NUMMER VAN ONS 13LAD A. S. WOENSDAG. AGENDA ZONDAG 24 DECEMBER. Museum van Middeleeuwsche kunst, ïansstr. 50. Geopend van 9 1/2—4 1/2 uur. Soc. Vereeniging: Biosc. voorstel ling, 8 uur. Schouwburg: Voorstelling door de Tooneelvereeu. D. L U., 7 1/2 uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling Al berts Frèree, 8 uur. Bïosc. Theater: Groote Markt: Voor stel li ngen. KL Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Leger des Heils: Bijzondere samen komsten. Rusthoek Bloemendaal: Matinée, 2 1/2 uur. MAANDAG 25 DECEMBER. Leger des Heils. Kerstfeestviering en Samenkomsten. DINSDAG 26 DECEMBER. Museum van Middeleeuwsche kunst, Jansstr. 50. Geopond van 9 1/24 1/2 uur. Soc. Vereeniging: Concert HaarL Muziekkorps, 2 1/2 uur Schouwburg: ItaJiaansch Opera-con eert, 2 uur. Schouwburg: Optreden van Solsar eu llesse. 8 uur. De Kroon: Optreden van Kelly en Lagemau, 2 uur. De Kroon- Ned. Operette Ensem ble: De graaf van Luxemburg S uur. Soc. V«reen'g n,g: Bioscoopvoorstel ling Alberts Frères, 8 1/4 uur. Biosc. Theatei Gr. Markt: Voorstel lingen. KL Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Leaer des Heils: Feestelijke samen komsten. Gebouw St. Bavo: Smedestraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Heemstede, R.-K. Vereonïgingsge- boow, L tvoering Kerstmis-Driekonin gen Oratorium. Rusthoek, B'oemendaal: Matinée, 2 1-2 uur. WOENSDAG 27 DECEMBER. Museum van Middeleeuwsche kunst, Janc.fr. 50. Geopend van 9 1/2—4 1/2 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel i"ng, 2 uur. Heemstede, R.-K. Vereen, gebouw: U tvoering Kerstmis-Driekoningen Oiator.'nm. OM ONS HEEN No. 1464 Duurt b-Commissie. De minderheid in de duurte-com- roissie, bestaande uit de heeren Van Bilderbeek, Bregcnje, Gerritsz en Souverein. lieeft. behalve een aanbe veling van het voorstel-Bregonje voor bijslag, nog enkelo andere denkbeel den ten beste gegeven. Cokes tot loge ren prijs, goedkoop© zeevisch, goéd- Hoop vleesch en inkoop vau rijst, erwten en boon en door de gemeente. Aan deze denkbeelden zullen be langrijke moeilijkheden verbonden zijn. De vraag is altijd, of de gemeente bijvoorbeeld haar cokes goedkoopcr aan den een, dan aan tien onder mag afstaan, en, zoo ja, waar de grens moet worden getrok ken. De vier voorstellers weten spoe- disr raad die wcnschen dat voorrecht te geven aan hen, wier belastbaar inkomen gelijk staat aan de som van aftrek voor noodzakelijk levensonder houd. aan menscben dus, die een in komen hebben van duizend gulden. Zoo als het voorstel geredigeerd is, kan iemand die minder verdient, van dien verlaagden prijs niet pro- titeeren, maar dut is natuurlijk een vergissing. De Commissie bedoelt een inkomen van 1000. als maximum te stellen, wi« 1100 verdient is dus uit gesloten van de gunst. Als dat door ging zou er ontzaglijke ontevreden heid worden gesticht. Wil men zoo- iots, dan moet ds grens veel verder worden verplaatst. Het denkbeeld omtrent goedkoop vleesch schijnt mij geheel onuitvoer baar. Tot dusver gold als regel, dat de gemeente alleen dan als exploitant behoort op te treden, wanneer het particulier initiatief te kort schiot: gas, water, reiniging, slachthuis. Maar bij vleeschleverautie Do sla gers zijn er ook nog en het heeft toch. geen zin, om den een te benadeelen, door den ander te bevoordeelen? Dat de gemeente vee koopt en tegen kostenden prijs voor lagere, tegen matigen -rijs voor hoogere inko mens van de hand doet, schijnt mij dus ongeraden. Vooral ook omdat de gemeente daarop niet ingericht en voor het drijven van concurreeren den handel niet zoo bijzonder ge schikt is. Het zou wel eena kunnen blijken, dat zij met al haar waarbor gen en zekerheidsmaatregelen den netto prijs van het vleesch hooger stelde, dan de verkoopprijs van de slagers is. En daarmee komt van zelf de vraag ter sprake, of B. en W. met de be sturen der slagersvereenigingen in overleg zullen treden, om goede vleeschsoorten tegen matige prijzen voor het nubliek beschikbaar te stel len. Ik zie Volstrekt niet in, waarom B. en W. dat zouden doen, daartoe zijn veel meer de coöperatieve veree- nigingen aangewezen. Het denkbeeld veronderstelt overi gens een groote winst bij de slagere en wanneer ik wel ben ingelicht, be staat die niet. Menschen die het vak kunnen beoordeelen en er toch bui ten staan, verzekerden mij meerma len, dat een vleeschhouw er niet zulke rijke zaken maakt als dikwijls ge meend wordt. Dat doet de concurrentie. En de vier voorstellers erkennen zelf hare groote beteekenis in het laag houden van de prijzen, waar zij mededeelen, dat de broodbakkers een ongemotiveerde prijsverhooging hadden willen invoe ren, maar daarin verhinderd zijn ge worden omdat de coöperatieve bak kerijen niet wilden meewerken. Moet ik dan nog in den breede betoogen, dat ook inkoop door de gemeente van rijst, erwten en boonen geen zin heeft Indien er speculatie in die ar tikelen is. kan ook de gemeente die niet breken en de concurrentie in deze waren is zóó groot, dat de ge meente met haar administratieven omhaal de waar stellig duurder zou moeten afleveren, dan de vele kleine winkeliers, dio zich met een matig winstje tevreden stellen. En eindelijk al deze zaken worden als lijdelijke maatregelen voorge steld, maar hoe moeilijk zou het zijn, om ze af te schaffen, wanneer ze een maal waren ingesteld. Voor mij is het nog geen ideaal, dat de gemeente handel drijft in vleesch, in rijst, erw ten en boonen. Iets anders kan worden gezegd van de visch. Er bestaat in ons land nauwelijks handel in versche zeevisch. De wonderlijke toestand is deze, dat terwijl er op Donderdag 21 De cember veertig stoomtrawlers te IJ muiden hunne lading lieten veilen, Vrijdag den 22sten de visch te Haar lem evenveel kostte als altijd, dat wil1 zeggen penerduur was. Versche zeevisch is voor ons Haar lemmers, die de zee bijna kunnen ruiken, een luxe, die alleen bemiddel den zich kunnen veroorloven. Men schen met een middelmatig inkomen eten bijna nooit visch en voor den arbeider is visch volkomen onbereik baar. Maar de enorme hoeveelheden, die te IJmuiden aan de markt komen, gaan wel bij waggons tegelijk naar DuitscUlarut ex dat voor lagen prijs, omdat geconcurreerd dient te wor den met den aanvoer uit Duitse he havens. Dat komt, zeggen de vaklieden, om dat er in Nederland geen visch ge geten wordt. Maar wij eten ze niet, zeggen de Nederlanders, omdat ze ons te duur is. Ziedaar do kringloop der dingen. De Regeering, inziende dat daarin verandering moet worden gebracht, heeft al een paar maal visch in groo te hoeveelheid doen koopen voor de arbeiders in de staatsmijnen te Lim burg. Eu er kan in het bevorderen van visch als volksvoedsel ook nog een politiek voordeel liggen. Wan neer in 1917 de handelstractaten met Duitschland eindigen en dit land de visch gaat belasten, is het goed, dat er een groote binnenlandsche afzet geschapen is. De vraag is nu: bestaat daar kans opEen van de groote Umuideuer vischmaatschappijen, die het meer om de vangst, don om den handel te doen is, wil tot bevordering van de visch- consumptie in Nederland aan groote werkgevers en gemeentebesturen in Nederland versche zeevisch leveren tegen een Drijs, die een cent per pond hooger is, dan de afslagprijs. Deze cent is noodig voor de verpakking. De eenige winst, die de maatschappij daarbij zal genieten, is de 2 procent koopmanskorting, welke door het Rijk bij den afslag wordt verleend. Een rijke zaak kan het dus voor de maatschappij nooit wezen. Hoe staat de gemeente er voor? Kan zij zich met den verkoop belasten Naar het mij voorkomt zijn de moei lijkheden hier veel geringer, dan bij vleesch en kruidenierswaren. Voor eerst bestAAt er op dit oogenblik geen particuliere handel in versche zee visch, op een paar na, die hun clien tèle onder de bemiddelden vinden. En daarbij bezit de gemeente een in richting waar zij verkoopen kon, de vischmarkt. Hoe het gaan moet met wat zij overhoudt is een zaak, die nader zou moeten worden bespro ken. Het is niet te zeggen, wat op deze wijs de visch zou moeten kosten. Dat hangt van den aanvoer af. De des kundige, van wien ik deze inlichtin gen kreeg, vertelde als staaltje, dat in drie dagen tïjds een kabeljauw achtereemolgens ƒ1.80, 1.20 en ƒ0.60 deed. Maar als regel zal versche zee visch, vooral schol, kabeljauw, schel- visch, veel goeökooper zijn dan vleesch. En de voedingswaarde doet er niet voor onder, overtreft ze zelfs meermalen. Het Eiwitgehalte, dat men voor een Mark (ƒ0.60) aan visch en vleesch j ontvangt. Naar onderzoekingen over de voe-. dingswaarde van visch door Prof. Dr. Lehmann, Góttingen. iin.il Li li I 1111 Rond- Knlfs- vleesch vleesch Uit deze voorstelling blijkt het ont zaglijk groot verschil in voedings waarde tusschen visch en vleesch. Opgemerkt moet worden, dat de verhoudine in ons land iets ongun stiger is, omdat de vleeschprijzen in Duitschland hooger zijn dan hier te lande. Ziedaar waarom het denkbeeld van aanvoer van versche visch Woensdag a.s. wel een punt van bespreking in den Raad verdient te zijn. Niet alleen om voorbijgaande duurte, maar Voor al om het algemeen gebruik van visch als voedsel te bevorderen. Eén moeilijkheid, die de gemeente zal hebben te overwinnen, wil ik niet verzwijgen. De arbeidersvrouw la niet gewend, aan de markt te gaan koopen. Toch is dat noodig om den duren tusschenbandcl te ontgaan. Zal de huismoeder, in haar reilen en zeilen behoudend van aard, tot die nieuwig heid kunnen worden overgehaald J. C. P. Stadsnieuws ALG. NEDERLANDSCH VERBOND. De afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond heeft Vrijdagmiddag om 4 uur een algemeene vergadering m De Nijverheid gehouden. Aanwezig zijn vijf bestuurs- maar geen gewone le den. De Voorzitter der afdeeling, de heer Dr. J. B. SCHEPERS, doet ee nige mededeel ingen. Op 17 Januari za] de heer v. Ever din gen hier een voordracht van wege de afdeeling houden, tevens zal (vermoedelijk) in dezelfde maand nog een tentoonstel ling van de collectie der boekencom- m.ssie uit Dordrecht worden gehou den. Men wil kuchten daarvoor be schikking over het huis in de Kruis straat te krijgen, waar dan misschien ook de lezing zal kunnen worden ge houden. Op Vrijdag 29 Maart is men voor nemens Em. Hullebroeck te laten op treden ,die dan eenige Ledereu zal zingen. Later zal nog de Bandspropagan- dist optreden met een voordracht. De De Genestetbank. Door den heer rar. H. Ph. 't Hooft, penningmeester van de commissie voor de De Genestetbank, wordt daarna mededeelïng gedaan van de reeds door de financieele commissie goedgekeurde rekening van ontvang sten en uitgaven. Hieruit blijkt dat de ontvangsten f 2975.46 en de uitgaven f 2916.57 1/2 bedragen, zoodat er een saldo is van f 58.88 1/2. Voorgesteld wordt dit be drag te bestemmen voor de kas der groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond, ook is daartoe door het grootste deel der commissie reeds in stemming betuigd. Een schrijven zal verzonden worden aan de deelnemers van het waarborgfonds,over wie in dien zij dit mochten wcnschen ponds pondsgewijs het restant zal wdrden verdeeld. Onder de ontvangsten der De Ge nestetbank is een bedrag van f 1907.15 aan particuliere gaven Nog wordt medegedeeld dat van de gedenkrede, bij de onthulling der Bank door dr. Schepers uitgesproken, 105 exemplaren-in-druk zijn verkocht. De VOORZITTER betuigt dank aan den heer T Hooft voor den velen ar beid die door hem voor deze zaak is verricht. De heer CROïN is er voorstander van, het groepsbestuur dringend uit te noodigen met voorstellen tie ko- men tot aanvulling van het groeps- reglement. Ook wilde spr. aan liet bestuur verzoeken, het Bondstijd- schrift Xeerlandia te benutte;, voor administratieve mededelingen aan de afdeelingen. De aanwezigen kunnen zich met dit voorstel vereenigen, en besloten wordt de voorstellen na de heden verdaag de regleme'ntsherziening te bespreken en aan bet groepsbestuur te zenden, eventueel aangevuld naar aanleid.ng der reglementsherzien.ng. Hierna wordt de vergadering ge sloten. In den Schouwburg. Dinsdag 26 Dec. (2den Kerstdag) komen de solisten van de Italiaan- schc Opera in den schouwburg een matinée geven. De boste krachten van de Opera werken hierin mede. Des avonds te 8 uur komt het Ensemble Solser en Hesse voor de 9tle maal al hier opvoeren „De Bruiloft van Miet je". Do gebeele maand Januari is het gezelschap verbonden aan de Tivoli- schouwburg te Rotterdam. Haarlemsche musicL Met ingang van 22 Jan is d© heer Theo Smit, le hoornist bij het Haar- lemsch Muziekkorps, als zoodanig be noemd aan een Berlijnsch orkest. Spoor-en tramwegpers o- neel. Door de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, zal be gin Januari a. s. een feestelijke bij eenkomst worden georganiseerd. De heer Sneevliet zal dan een causerie houden en de muziek- en tooneelver- eeniging „Vooruitgang" haar mede werking verleenen. Benoemd. De heer J. Eggink Dz., beheerder van het bijkantoor der Posterijen eu Telegrafie in de Frans Halsstraat, die te Haarlem „Kunst voor den Wer kenden Stand" stichtte, gaat onze stad verlaten. Hij is met 16 Januari benoemd tot beheerder van het bij kantoor der Post en Telegrafie aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. PADVINDERS OP BEZOEK. Op 2en Kerstdag verwachten de Kennenier Padvinders bezoek van hun kameraden uit eenige sleden in de omgeving van Haarlem uit Lei den, Zaandam, Alkmaar en Watergraafsmeer komen ongeveer 200 padvinders dien dag hier door brengen. Na aankomst van de treinen marchecren de verschillende troepen naar Overveen, Bloemendaal en Aer- denhout. om te trachten het kamp, dat de Haarlemmers daar zullen be trekken, te vinden en zoo mogelijk de kampvlaggen te veroveren. D© oefe ning bestaat ditmaal dus uit een sluipoefening, gecombineerd met een vlaggen spel. De deelnemers van de beide partijen dragen papieren arm banden van verschillende kleur en moeten trachten deze bajiden van de tegenpartij te verscheurenhij, wiens baud beschadigd wordt, is on middellijk buiten spel. Na aüoop van de oefening worden de overgebleven banden gotekl en daaruit wordt op gemaakt wie winner is. Omstreeks 2 uur is als verzamel punt voor alle padvinders het hotel Rusthoek in Bloemendaal aangewe zen. Hier wordt uitgerust en vervol gens gezamenlijk over Overveen te- ruggemarcheerd. Aan den tol te Over veen wordt de troep opgewacht door de Postharinonie, die welwillend haar medewerking heeft aangebo den. Behoudens vergunning van den burgemeester, wordt dan in optocht naar het station getrokken langs Zijl- weg, Zijlstraat, Groote Markt, Kruis weg en Stationsplein, vanwaar te 4 uur de troepen naar hun woonplaat sen terugkeeren. MATTHüUS PASSION. De uitvoering van dit werk zal op 22 Maart in de Groote Kerk plaats hebben. Het koor van Toonkunst is zeer in omvang toegenomen er wer ken hijvoorbeeld een 200 dames mee. Het orkestrale gedeelte is opgedragen aan het Residentie-orkest, als solis ten treden op de dames Noordewier— P.eddingius en De HaanManifarges en de heeren Walter, Denys eu Kleu- ver. De uitvoering wordt met groote zorg voorbereid en, zooals men ziet, is er alle kans, dat het grootsche werk in alle opzichten tot zijn recht komt STUKKEN VAN DEN RAAD. De loonregeling der Gemeetota- werklieden. De heer Rinkema stelt voor om de nieuwe loon'regeling van terugwer kende kracht te verklaren tot 1 Jan. 1910: a. voor alle we'rklieden, die tus schen 1 Januari 1910 en 30 Juin: 1911 in vasten of tijdel ij ken dienst der Ge meente waren, met uitzondering der nïet-eervol ontslagenen. b. voor de losse werklieden, die op 1 Januari 1910 minstens twee jaren in dienst waren en dat op 1 Juü 1911 nog wu'ren. Tot zoover het voorstel-Rinkema. Naar ouzo meening hinkt de voor steller op twee gedachten. Vooreerst is de terininolog.e niet logisch. „Hoewel van «n recht op bij lslag in deze geen sprake kan zijn, „is het 'naar de meening van onder- „geteekende wel billijk enz." Zoo schrijft de heer R. Maar als het b i 11 ij k is, bestaat er dan geen ree KT? Wij zouden meenen, dat billijkheid recht insluit Dit is evenwel een quaestïe van woorden. Bedenkelijker komt het ons vootr te zijn, dat de voorsteller den bijslag niet geven wil aan niet-eer vol ontslagen werklieden. Hij geeft hier blijk, den bijslag toch weer niet als een billijkheid, maar als een gift te beschouwen, verechuld.gd alleen aan hem, die zich goed gedragen. Zoo staat de zaak er toch niet voor. H er geldt het immers alteen een uit gestelde loonsverhooging, die ware de verhoogiug vroeger ingevoerd ook ten deel gevallen zou zijn aon hen, die later niet-eervol werden ont slagen! De heer Mr. M. Slingenberg stelt voor: In het raadsbeeluit over de loonregeling te schrappen de woorden: „en op 1 Juli 1911 nog in dienst der gemeente zuflen zijn." In de toelichting schrijft de heeï Slingenberg: Naar de meening van den ondergc- teekende za'. de Raad bij nadere over weging met hem de billijkheid er van moeten inzien, dat de loonsverhooging ingevoerd 1 Juli 1911, ook van toepas sing behoort te zijn op hen, die 1 Januari 1910 in dienst der gemeente waren, doch vóór 1 Juli dezen dienst hadden verlaten, nu de Raad een keer ais principe heeft aangenomen, dat deze loonregeling terugwerkende kracht zou hebben tol 1 Januari 1910. Bij aanneming van het bovenstaan de voorstel wordt deze bijslag gege ven aan allen, die den dienst tus schen 1 Januari 1910 en 1 Juli 1911 hebben verlaten, onverschillig om welke reden. De ondergeteekeude kan toch h:et inzien, waarom in het bijzonder de net-eervol ontslagenen van deze loonsverhooging niet zouden mogen profiteeren. Deze menschen, waar van het aantal trouwens wel niet groot zal zijn, hebben door hun on eervol ontslag reeds de zwaarste straf gekregen, welke het thans geldende Werkliedenreglement kent. Het schijnt niet rechtvaardig, hen nog een extra-straf op te leggen door hen deze loonsverhooging te onthou den, voor het geval ze aan de eorvol- o'ntsla.gen werklieden mocht worden toegekend. Dezer dagen werd eerst aangifte gedaan door iemand te wiens nadeel in do maand Augustus een lantaarn uit een pakhuis in de Rozensteeg was ontvreemd. De poli tie spoorde den fabrieksjong'n J. v. d. H. op, die bekende na doorsteking van een ruit de lantaarn te hebben weggenomen en die te hebben ver kocht voor 15 cL De lantaarn i9 door de politie in beslag genomen. Ve rmist De schipper ML E„ die met zij'n schuit in de Zomervaa'rt ligt, vermis te een eind geteerd touw en een ijze ren katrol met touw. Van een en an der deed hij aangifte. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht S. Telefoon 1170. Ingeschreven: 18 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 4 meubelmakers, 1 mo delmaker, S metselaar», 7 opper® lieden, 7 stucadoors, 4 witters, machinebankwerker», 1 monteur, 5 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier 2 vuurwerkers, 1 ketalmaker, 5 burgersmeden, 4 machinisten, östo. kers, 1 electricians, 1 instrument makers, 1 Koperbaukwerker, 8 ko perslagers, 2 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmaker, l kleerma kers, 63 schilders, 8 behangers, a stoffes rders, 4 bloemisten. 6 tuin lieden, 15 grondwerkers, 2 bakkers 1 banketbakker, 1 slager, i krui» deniersbedienden, 4 keilners, 14 ma- gazijnkneebts, 17 loopknecht», 5 huls knechts,sigarenmaker, 7 kantoor bedienden, 4 boekdrukkers 2 ietver zetters, 1 lithograaf, 3 binders, 29 losse werklieden 2 dienstboden, 12 werksters, 2 naaisters, 1 kook sters, 2 huishoudsters, 7 vrou" weiijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., stoenhouwers- voegers, 6 Koetsiers en voerlieden 1 boereuknecht. Bach. Na afloop van do Bachfeesten Is aan den bode der Bachvereeniging, don hoer C. H. Vrugt Sr., welke 25 jaax deze betrekking bekleedde, door directeuren een enveloppe niet in houd geschonken. Opgedragen. Door den arctetecU. Stuit te Am sterdam is opgedragen aan de firma Schiphorst en Phil.ps bet boawen van ten villa te Bloemendaal, voor f 28860. Baldadigheid. Het politierapport vermeldt weer een reeks gevallen van baldadigheid der straatjeugd. Zoo zijn geverbali seerd: eeu twaalfjarige jongen die een vriendje door de rulteo van een huis in de Spaarnwouderstraat duw de. twee even jonge knapen die rui-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1