Qe oudeMan inden Hoek NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. S746 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 23 december i9ii c iAARLEWTS DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T IN: pep drie maanden: if Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 j Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. „1.30 AdvertenHën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 "VOrFfefr JPS) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers0.02 H T 3® O «fa; n r M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H fc/X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Builenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon in tere. 6229. DERDE BLAD. BEÜRS-OVERZIGHT van do Firma E. SASSEN Co., Parklann 14 B. Telef. No. 2061. Van 16-22 Dec. 1911. De groots beurzen hebben onder het vooruitzicht der aanstaande feest dagen ook dit jaar de traditioneele lusteloosheid vertoond. Nieuwe za ken worden niet aangegaan en de be staande werden tot de strikt nood zakelijke beperkt. Anticjpeerende op de begin Januari'vrijkomende gelden ging men de afgeloopen week te Londen reeds over tot de uitgifte van verschillende groote leeningen. welke echter voor do meeste niet het ver langde succes opleverden. Van de in den laatsten tijd uitgegeven leenin gen hebben de emitteuten steeds een groot deel moéten opnemen. Zoo no teerden de 31/2 Canadian Nor thern Ontario Obl., gegarandeerd door het Canadeesche Gouvernement, bij een emissieprijs van 93 spoedig 92 terwijl de i ïeuwe 4 Brazili- aansche leening. waarvan "t emissie syndicaat circa 80 moest opnemen, met l/ö disagio noteerde, na 1/2 disagio geweest te zijn. De 5 1/2 Peru was ook geen onverdeeld succes en de Chili Staatsleening bleef op den emissieprijs aangeboden. Waar thans reeds blijkt, dat voor prima Staatsfondsen zoo weinig be langstelling bestaat, ziet het er in verband met de groote geldbehoeften der Amerikaansche Spoorwegen niet, velbelovend uit. Het staat dan ook te vreezen, dat zij, willen zij aan liet noedzakeiijke nieuwe kapitaal voor uitbreidingen en verbeteringen kouien, waarop voor een goed deel de willige stemming der industrieele waarden is geba seerd, dit onder min of meer bezwa rende voorwaarden zullen moeten leenen. Indien dus dezo leeningen geen succes zouden hebben, zal ook de op timistische stemming voor Steels wel wat bekoelen. Wel is waar wordt bericht, dat de Staaltrust thans bestellingen boekt naar den maatstaf van 50.000 tons per dag, tegen slechts 30.000 tons eenige weken geleden en verwachten vele staal-experts voor 1912 een boomjaar, waarin do grootste productio in de geschiedenis des kinds zal zijn waar te nemen, daartegenover moet echter erkend worden, dat de Steeltrust vele orders heeft aangeuomén op langen termijn en wel tegen de laagste prij zen, welke sinds jaren genoteerd zijn, waaruit men de conclusie trekt, dat de Staaltrust vocrloopig geen be duidende stijging van den prijs ver wacht. Veel zal dus afhangen van de ge- makkelij klieid waarmede de Spoor wegen nieuw geld zullen kunnen be komen, daar hiermede ook weder de grootte der bestellingen verband houdt. lliertoo zal in dc eerste plaats het door da plaats gehad hebbende ver- volgiugi-ii en de bestaande agitatie veroorzaakte wuntrouwen plaats moe ten maken voor oen meer vertrouwen- wekkeuden toestand, waartoo alleen de regeering, door een meer beza digd optreden, dc macht heeft. De voornaamste gebeurtenis van do wock was wel het aangevraagde re- cei ership van de Wabash Spoorweg- Maatschappij, hetwelk op aanvraag van de Weslinghouse Air Brake Cy. verleend weid. Er werd echter on middellijk bijgevoegd, dat het be- windvoorderschop van volkomen vrierdschiippelijken aard is en uit sluitend een gevolg van den wensch FEUILLETON (Naur het Engelseh door Barones Orczy.) 14) De eerste getuigen, die werden op geroepen, waren de twee agenten, die verklaarden, dat zij, juist teen de kerkkh'kken in de buurt elf uur sloe gen, kreten cm hulp gehoord had den. dat zij toen gereden waren naar de plaats, waar het geluid vandaan kwam, en den gevangene gevonden hadden, stevig vastgehouden door Li id Arthur Skelmerton, die denman dadelijk van moord had beschuldigd en hem as.n de politie had overgege ven. Beide agenten gaven dezelfde Jozing van liet. geval, eu beiden waren zeer positief omtrent den tijd, waar op het had plaats ggrepen. Medische getuigenis bracht aan het Jicht, dat de vermoorde achter iu den rug, tusschen de schouderbladen, terwijl hij voort wandelde, wus ge stoken, dat do wond was veroorzaakt door een groot jachtmes, dat hier aanwezig was, omdat het was achten gelaten in do wond. Toen werd Lord Arthur Skelmerton geroepen, die hoofdzakelijk hcrhaal- van het reorganisatie-comité, tenein de op wettige wijze de gewenschte veranderingen te kunnen doorvoeren. Do preferente aan doelen liepen op dit bericht van 18 13/16 lot 15 5/8 te rug, doch sluiten op 16 de gewone reageerden van 7 5/8 tot 6 5/16. De 4 Obligation noteeren, na aan vankelijk tot 50 3/4 teruggeloopen te zijn, na een koers van 55 bereikt te hebben, wederom 521/2, evenals do vorige week. De voorbijgaande gun stige stemming was te danken aan het bericht, dat de Januari-coupon door de firma Kulin Loeb Co. be taald zal worden. Daar men echter aanneemt, dat de couponbetaling al leen gedauu wordt om in ulle kalmte het reorganisatieplan te ontwikkelen, dus hierin nog volstrekt niet ligt opgesloten, dat ook volgende cou pons betaald zullen worden, reageer- 'len de honds weder tot het oude koerspeil. Van bevoegde zijde wordt bericht, dat, indien men er in slaagt, hetzij door storting op de aandeelen of uit gifte van obligation, 10.000.000 dollar te bekomen, men de exploitatiekosten zoodanig zou kunnen \erlagen, dat een jaarlijks overschot, gerekend naar de tegenwoordige bedrijfsuit- komsten, van 9.000.000 dollar zou overblijven. Aan belastingen, huren en rente betaling is verschuldigd plm. 6.400.000 ongerekend de rente op de 4 Rc- funding-bonds, waartoo jaarlijks 1.440.000 verèischt wordt, zoodot, do rentebetaling op de ref bonds ook in de toekomst wel waarschijnlijk is. Of nu het benoodigde nieuwe kapitaal door uitgifte van Obligatien of door bijstorting op de aandeden gevonden zat moeten worden, is van veel be lang. In het eerste geval zouden de vaste lasten niet 50U.0U0 dollar per j'aur stijgen, zoodat het waarschijnlij ker is, dat aan aandeelhouders een assessment gevraagd zal worden. Do overige spoorwegwaarden gaven met uitzondering van Denvers, <lie op den laagsten dag gevoelig lager ver handeld werden, weinig verschillen te zien. Unions noteeren 1761/4 tegen 175. South. Pacific onveranderd op 11315/16, Atchison Topeka 106 tegen 106 15/16, Erie 31 7,8 tegen 32 3/8, Missouri's 29 IV10 tegen 30 1/8, Rock Island 1 lager. Van Gouldsporen waren Texas Pacific 19 legen 221/8, Missouri Pa cific 40 3 8 legen 39 7/16, Denver Rio 19 1/4 tegen 22, zonder dat voor zulk een gevoelige daling der laatste een reden bekend werd5 Missouri Pacific noteeren 85 tegen 88 5/S de vo rige week. Industrieelo waarden konden we derom, zij het slechts een geringe, verbetering ondergaan. Amalgamated verlaten de week op 66 togen 6415/16 do vorige week, na voorbijgaand tot 641/4 te zijn teruggeloopen. De ko- pcaprijs kon te Londen van 61.126 pond sterling tot 63.26 pond sterling verbeteren. Men heeft voor den ver deren loop der kopermarkt wel gun stige verwachtingen. Het binnen- landsch verbruik in de Unie is stij gende en lettende op do behoeften des lands, verwacht men dat, indien iu do aigemeene toestanden geen onver wachte keer ten ongunste intreedt, de vraag verder in omvang zal toe nemen. Volgend jaar zul echter de kopermarkt eerst haar krachiproef hebben te doorstaan. W anneer dan do mijnen, welke bij deze lioogere ko- perprijzen eerst met winst gaan wer ken, in exploitatie komen, zal het te bezien staan, of het artikel nog ver der in prijs zal kunnen verbeteren. De Anaconda zal haar productie met de, wat hij al aan de agenten verteld had. Hij beweerde namelijk, dat hij op den bewusten avond eenige vrien- •ien te dineeren had en dat er later bridge was gespeeld. Hij zelf speelde niet veel en eenige minuten vóór elf slenterde hij met een sigaar den tuin in. tot het paviljoen, dat er achterin ligttoen hoorde hij stemmen, liet schreeuwen en vloeken, al eerder door hem beschreven, en wist don moordenaar vast te houden, totdat de politie verschenen was. Op dit oogenblik stelde de politie voor, een cetuige binnen te roepen, James Terry genaamd, en van beroep bookmaker, die als een van de groot ste vrienden van den vermoorde be schouwd werd. llet was zijn getuige nis, die het eerst dat element van sensatie teweeg bracht, dat zijn top punt vond in de opwindende arresta tie van den zoon van een hertog, on der beschuldiging van moord. Het scheen, dat op den avond na do Eborren, Terry en Luvender sa men in de bar van het hotel ,,De Zwarte Zwuau" wat gedronken had den. „Ik had vrij goede zaken gemaakt met het verlies van „Peppercorn"," vertelde hij, „maar de arme oude Lavender zat leelijk in den puthij had maar heel weinig tegen den favo- riot gewed en de rest van den dag had weinig voor hem opgebracht. Ik. vroeg hem of bii met den eigenaar vijf iitillioeu pond boven het gemid delde der laatste maanden gaan op voeren. Am. Smelting verbeterden van 731/4 tot 74 5/8. Comm. Steels konden van 68 5/8 tot 4941/2 tot 500 3/4, Rotterdam Deli een koers van 70 9/16 op de voortdu rende gunstige berichten omtrent de staalindustrie. Naar gemeld wordt rekenen de bankiers te Pittsburg cp een uiterst gunstig staaljaur in 1912 en mobiliseeren alle beschikbare gel den, om aan de te verwachten vraag het hoofd te bieden. Van de lokale markt worden ta- baksaandeclen druk verhandeld. En kele soorlen konden verder verbete ren, o. a. Deli Maatschappij van 9491/2 tot 500 3/4, Rotterdam Deli van 495 tot 499 3/4, Senembah van 93 tot 98 1/16, Amsterdam Deli van 698 tot 715, Bindjey van 113 3 4 tot 114 3/8. Daarentegen verloren Medan 3 De li Batavia 81/2 Soekowouo 21/2 pCt. Vun olicwaarden waren Geconsoli deerde na voorbijgaand tot 2931/2 gestegen te zijn, per saldo op een koers van 285 3/4, slechts 1/4 liooger dan de vorige week. Koninklijke no teeren 446 1/2 tegen 447, Orions zijn 111 tegen 113 7/16, Intern. Rum. 124 1/8 tegen 125. Van scheopvaart-aandeelen konden pref. Marine van 17 7/16 tot 18 3, 8 ver beteren. Ned. Am. St. Maatschappij 182 tegen 177. Cultuurwaarden zonder veel varia tie. Vorstenlanden nagenoeg onveran derd. Suiker Cultuur Maatschappij 4 3/8 hooger. Van di\ eisen waren Underground Electr. ine. bds. 72 7/16 tegen G7 1, 4, op geruchten, dal een overeenkomst met de London General Omnibus tot stand zou komen. Standard Midling waren op 52 1/4 vast gestemd op geruchten van di\i- dendverhooging. Bankaandeelcn waren vast ge stemd, Transv. Bank 59 3/4 tegen 56 3/4. Ketahoens konden krachtig verbete ren, de gewone aandeelen noteeren 57 5/8 tegen 46, de preferente 891/4 tegen 83, Pref. Guyana-goud 45 5/8 tegen 49 3,8. Geld 4 a 41/4 na 5 geweest te zijn. Stadsnieuws Openbare Bibliotheken en Leeszalen. Een wel niet talrijk, maar zeer be langstellend gehoor, lieeft gisteravond de lezing van ons departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bijgewoond. Ondier do aanwezigen merkten we op do wethouders do hoe ren Vincent Loosjes, Dr. K'ruseman en Hulswit, voorts de raadsleden de heeren: Krelage, Lasschuit, Schram, Modoo, Tjeenk Willink, Dr. Merons, Elffers en Van de Kamp. Als spreker trad op de heer Dr. H. E. GREVE, die een lezing hield over openbare bibliotheken en leeszalen. Spreker ving aan met do opmer king, dat er in den laatsten tijd in o'ns land een ontwakende bolangstel- ling is waar te nemen voor openbare leeszalen. 10 jaar geleden is de eerste open bare leeszaal in Dordrecht gesticht. Men dacht toon niet, dat dit kleine spruitje begonnen .was met een ka mertje, met weinig boelven de vooi'- van „Peppercorn" ©cn weddenschap had aangegaan, en hij vertelde mij, dat hij niet meer dan 500 pond van hem kreeg. Ik begon te lacueu en zei, dat liet geen verschil zou maken, of hij 500 dan wel 5000 pond van hem kreeg, omdat, naar hetgeen ik van de andere lui gehoord had, Lord Arthur op hel oogenblik op zwart zaad zat. Lavender scheen zieti dat vreesdijk aan te trekken, en zwoer, dat hij die 500 pond krijgen zou, al zou dan niemand anders een cent van hem loskrijgen. .Het is Let eenige geld. dat ik van daag gemankt heb", zei hij tot mij. „Ik moet het hebben." „Je krijgt het niet", zei ik. „Ik krijg het wel', zei bii. „Je zult er dan allo krachten voor in moeten spannen", zei ik, „want iedereen zal zijn best doen iets te krijgen, en wie het eerst komt, het eerst maalt." „O Hij zal wel zorgen, dat ik het krijg, maak je daarover maar niet ongerust 1" zei Lavender lachend tot mij. „Als hij mij niet goedschiks be taalt, dan heb ik iets in mijn zak, dat hem een toontje lager zal doen zin gen, dat de oogen van mylady en ook van Sir John Etty zal openen om trent hun kostbaren hertogszoon." Tóen scheen hij te denken, dut hij te ver gegaan was, en wilde verder niets meer over de zaak aan mij ver tellen. Ik zag hem in den loop van looper zon worden van de nieuwe be woging in ons land. Na Dordrecht zijn gekomen Gronin gen, Leeuwarden, Den Haag, Utrecht enz. Het ging met deze oprichtingen in steeds sneller tempo. Amerika geeft een goed voorbeeld. De openbare bibl.otheken hebben daar geheel burgerrecht gekregen. Vraagt men hier in Haarlem een politieagent naar de Stadsbibliotheek, dan zal hij het niet gauw kunnen zeggen. In Aine'rika weet elk de openbare bibli otheek, evenzoo als hier in ons land een postkantoor. Er is in Amerika buitengewoon veel geofferd voor deze openbare biblio theken. Enkele stedelijke regeeringen ecschen een speciale belasting en ook de staat heeft afzonderlijke fondsen ingesteld, om de instellingen te steu nen. Enkele particuliere personen heb ben groote geldelijke sommen ge schonken, o.a. Carnegie. 80 millioen is gegeven voor deze opehba're biblio theken en leeszalen. Ook in Engeland is er veel belang stelling voor de openbare bibliothe ken. Evenzoo in Duitschland en Oos tenrijk Hongarije. In ons land zijn we nog niet zoover. Maar 't komt! En spreker hoopt, dat hot niet langer dan een jaa'r of 30, 40, zal duren, voor we ook zoo ver zijn. Veel zal er dan nog te doén zijn, maar de opofferingen die noodig zijn, zullen goed besteed zijn. Het nut van openbare leeszalen is zeer groot. De ontwikkeling, nu op de scholen geboden, is niet voldoende. lir móet in elke stad een openbare leeszaal zijn, opdat elk inwoner in dc gelegenheid zal zijn, om zich ver der te ontwikkelen. De jongeman en het jonge me sje moeten in de gele genheid gestold worden, om de be perkte ontwikkeling op de school op gedaan aan te vullen. De vakman moet boeken en tijd schriften vinden voor verdere bekwa ming in zijn ambacht. De winkelier moet boeken hebben, om zijn haiwiels- kenn.s te vermeerderen. De man van studie dient boeken te vinden, om zijn studie voort te zet ten. Ook «s het noodig dat er litte raire boeken go\ onden worden,- opdat elk kan v.nden wat hij zoekt. De openbare leeszaal moet vooral aan de pract.sche behoeften voldoen. Spreker vertelde hoe de leeszaal in Den Haag is ingericht. Daar vindt man de bedoelde boeken. Ook zijn er- alle reisg.dsen, reisbe schrijvingen, couranten, tijdschrif ten, periodieken, enz. De studielustige vindt er alle boe ken die hij nood.g heeft. Hij kan de- zo voor enkele weken, zelfs voor 6 we ken, mee naar huis nemen, om daar rust.g te werken. Hierna liet spreker een serie lan- taarnplaten vertoonen, om den aan wezigen een denkbeeld te geven van de openbare ii'bliothekcii in andere landen. De grootsche gebouwen met mooie leeszalen in Amer-ka en Enge land, vonden veel bewondering. Ook intorieurs van deze bibl.otheken wer den getoond. Daarbij vond spreker gelegenheid nog verschillende oprner-1 den volgenden dag. Ik vroeg hem, of hij zijn 500 pond al gekregen had. Hij zei: „Neen, maai- ik krii? het vandaag' Na zijn eigen getuigenis uitge sproken te hebben, had Lord Arthur Skelmerton de terechtzitting verlaten, het was daarom onmogelijk te weten, hoe hij dit verhaal zou opnemen, dat zoo'n ernstig licht wierp op een ver houding tot den overledene, waarover hij zelf niets gezegd had. Niets kon James Terry er toe bren gen, om de feiten tegenover de recht bank eenigszins anders voor te stel len. en toen de politie den rechter voorstelde George Higgins zelf in de getuigenbank te zetten, daar zijn ge tuigenis misschien die van Terry zou aanvullen, stemde de jury gretig toe. Als James lerry, de bookmaker, met zijn luide stem en vulgaire ma nieren, een onaangenamen indruk maakte, dan deed George Higgins, die nog altijd onder beschuldiging van moord stond, dat zeker nog veel Slordig en vuil, onderdanig en toch onbeschaamd, was hij de verper soonlijking van die klasse, die de renbanen onveilig maakt, en die min der leeft door eigen scherpzinnigheid dan wel door het gebrek aan scherp zinnigheid bij anderen. Hij noemde zichzelf een commissionair van de renbaan. Hij verklaarde, dat op Vrijdagmid- kingen te maken. In Liverpool vindt men o.a. wijkbibliolheken, naast de centrale bibhtheek 20 wijkbibliothe- ken. Ook worden hier en daar kin- der bibl iotheJtóh gevonden Kleine steden van 8 of 12 of 20 dui zend inwoners hebben ook reeds een openbare bibliotheek. In het tweede gedeelte van zijn voordracht wees spreker nog op en kele punten voor de beweging in Ne derland van belang. Opgericht is de Vereaniging Openbare Leeszaal, die haar program heeft samengesteld. De ope'nbare leeszaal in ons land moet zijn neutraal, opdat leden van >alle fracties kunnen samenwerken. Van alle politieke richtingen moe ten de geschriften pro- en contra ge vonden worden. Personen, die over een bepaalde poht eke richting studie willen maken, moeten in de operbare leeszaal vinden wat ze zoeken. Dezo neutraliteit der leeszaal heeft wel hier en daar bedenk.ngen gevon den, maar spreker meent ten onrechte. De neutrahte.t der openbare lees zalen is oon andere nouiralite.t, dan de z.g. gewraakte neutraliteit der openbare school. De openbare leeszaal is negatief neutraal, sluit niets uit." maar laat juist alles toe. Spreker gelooft, dat dezo neutrali teitspolitiek dei openbare leeszalen ten slotte naar juiste waaide gewaar deerd zal worden. Ook wat de litteratuur betreft moet niets uugesloten worden. Maar na tuurlijk is een ervaren bibliothecaris noodig, om juist ie kiezen, wat noo dig en gewenscht is. De bibhotneca- ris moet zich ge/iecl aan de openbare bibliotheek wijden. Het moot voor hem ecu levenstaak zijn. Zedcikwetsendo- lectuur moet na tuurlijk uitgesloten worden. De openbare leeszaal moet niet in gericht zijn, om l© voldoen aan een bepaald vak voor stud*e. Neon. eik moet er vinden wat noodig is. De openbare leeszaal dient voor iedereen, dus de bibliotheek moet zooveel mogelijk open zijn, opdat er niemand voor een gesloten door komt. Spreker wees ten-slotte op de Haar- lemsche plannen. Het gemoontcbe- stuur zal er zich mede bemoeien. Het zal een gelukvvcusch waard zijn, als liet doel wordt bereikt Waar het be ginsel ïnoeslal is particulier initia tief, gesteund door de gemeente, is het goed, dat ook de belangstelling der gemeente blijkt, zooals hier in Haarlem. Na een korte pauze stelde spreker de gelegenheid om enkele vragen te stellen. Dr. A. W. VAN GEER vroeg spre kers gedachten over de volksbiblio theek. Deze heeft z. i. afgedaan. Ge lukkig De menschen willen niet, dat de bestuurders der bibliotheek uitzoe ken, wat goed voor de lezers is. Deze censuur is uit den tiid. In Duitsch land is er bij de openbare leeszalen weer te veel macht aan de overheid toegekend. De oi>e.nbare leeszalen moeten ge heel vrij zijn. Elk die er komt, moet kunnen uitzoeken, wat hij wil. De heer Van Geer zou zeer gaar ne gezien hebben, dat de spre ker wat meer aandacht zou heb ben geschonken aan de beweging voor de openbare leeszaal te Haar lem, temeer, daar hier zooveel raads leden tegenwoordig zijn. De vraag is: een openbare leeszaal vanwege de ge meente, of een vanwege particulieren dag, toen er nog veel menschen op de baan waren, die allen haast maak ten na dien dag van opwinding, hij toevallig dicht in dc buurt st'md van de heg, die het nuiten van Lord Ar thur Skelmerton omringt. Aan het einde van den tuin is daar een pavil joen, verklaarde hij, op eenigszins opgehoogden grond, cn hij kon hoo- ren en zien, hoe daar een gezelschap dames en heeren theedronk. Eenige treden leiden een beetje links van den tuin naar beneden op do baan, en nu zag hij daar onder aan dat trapje Lord Arthur Skelmerton en Charles Lavender samen staan pra ten. Hij kende de beide heeren van gezicht, maar kn ze uïet heel goed zien, omdat zij half verborgen waren achter do heg. Hij was volkomen ze ker, dal de heeren lieur niet gezien hadden, en hij kon niet helpen, dat hij een deel vau hun gesprek afluis terde. „Dat is mijn laatste woord. Laven der", zei Lord Arthur eindelijk heel bedaard. „Ik heb het geld niet en kan je op het oogenblik met betalen. Je zult moeteu wachten." „Wachten Ik kan niet wachten", antwoordde de oude Lavender. „Ik heb ook aan mijn verplichtingen te voldoen, evenals u. Ik bun biet van plan mij als een woordbreker te laten brandmerken, omdat u 500 pond van mijn geld in uw bezit heeft. U deed verstandiger met het mij nu te geven, met steun van de gemeente. Spreker geeft toe, er is veel voor te zeggen, om de openbare leeszaal vanwege de gemeente to doen uitgaan, vooral om dat de particuliere instellingen vaak* met geldzorgen te kampen hebben. Er is geen geld genoeg voor aan schaffing der noodige boeken, geen geld om de bibliothecaris voldoende to betalen, enz. Maar 't beeft ook een schaduwzijde. De leeszaal van parti culieren zal democratischer zijn, want de raadscommissie van bestuur staat niet zoo vrij in de keuze van de boeken, enz. Ook wil spreker vragen, hoede bur- gerij eventueel invloed zou kunnen oefenen, over den gang van zaken bij een openbare leeszaal. De heer SCHRAM wees er op, dat voor do gemeente Dordrecht haar leeszaal hhd, Haarlem reeds een leeszaal bezat. Op den duur kon deze leeszaal niet in stand blijven, zonder officieelen steun, en is toen bezweken. Daaruit is gebleken, dat een openba re leeszaal hier ter sterle niet moge lijk is zonder flinken steun van de gemeente. De heer Schram wees Ook op liet nut van openbare leeszalen. Nu kan men een andere courant al le enin een kroeg lezen. Spr. hoop te, dat het niet lang meer zal duren, dat Haarlem weer een openbare lees zaal zal bezitten, die dan op grootor en betere schaal zal zijn ingericht. (Applaus.) De heer JOS. MERCKELBACII be toogde, dat particulier initiatief in enkele gevallen na eonigen tijd op houdt. Spreker vindt het een schan de. dat in Haarlem nog geen openba re leeszaal Is en dat het huis-inde- Kruisstraat nog altijd leeg staat. Spreker heeft vroeger voor de vesti ging van een openbare leeszaal h:c-r ter stele gewerkt. Hij had toen het oog op het gebouw Ced. Oude Gracht hoek Zuiderstraat, dat huis met dien antieken gevel (gelach). Ja, men- sclieu, lacht maar met, als men geen jjuieis heeft, moet men met een hut je genoegen nemen. SDreker heeft toen aan een rijken heer om geld ge vraagd om dit huis te koopen (de ver gadering wordt rumoerig, de aanwe zigen lachen herhaaldelijk). Geld kou spreker toen evenwel met krijgen. De heer VAN DE KAMP vroeg of bij de leeszaal te 's-Gravenhage do lectuur, die gevraagd wordt, ook wordt gegeven, zelfs al is te oordeo- lpii, dat jongo personen boeken vra gen .die door dc ouders wellicht niet gewenscht worden. De lieer GREVE zei, dat de vraag, hoe in Haarlem een openbare leeszaal moet komen, meer in den gemeente raad tliuis behoort. Wel wil spreker zijn persoonlijke opinie geven. Hij wees op Rotterdam, daur is een ge mengde commissie voor het bestuur, deels uit raadsleden en deels uit in gezetenen bestaande. Dat is een goe de oplossing. Dok is 't mogelijk, dut de leeszaal van een vereen!ging uit gaat en dat enkele raadsleden m het "bestuur zitting nemen. Voor geaneenlelijk- en ook voor particulier initiatief is beide iets to zoggen. Particulier initiatief is veelal góedkooper door de vrijwillige hulp. Een bibliotheek, vanwege een ge meentebestuur beeft meer het karak ter van een publieke instelling. Een particuliere vereeniging is veelal niet in staat een goeden bibliothecaris lo salarieeren. De bibliothecaris heeft 't voor een groot deel in zijn macht, de openbare leeszaal populair te maken. Is dit een bekwaam man, dan is het aan hem toevertrouwd, om sommige boeken aan nog niet volwassenen te weigeren. De minister van binuen- Maar Lord Arthur viel hem heel kalm in do rede eu zed „Ja, mijn goede manof?" „Of ik zal Sir John die schuldbe kentenis eens laten zien. die ik ecu paar jaar geleden van u in handen heb gekregen. Zooals u zich herinne ren zal, my lord, stond de hanatceke- ning van Sir John in uw handschrift er onder. Misschien zou Sir John of anders misschien mylady mij iets voor dat wapiertje willen betalen. Zoo niet, dan moet de politie er maar eens nota van nemen. Ik heb lang genoeg mijn mond gehouden, en „Hoor eens. Lavender", zeïde I-ord Arthur, „weel je wel, hoe dat spel letje in de wet genoemd wordt V" „Ja, en iict kan mij niet schelen", zei Lavender. „Als u mij die 500 pond niet geeft, ben ik geruïneerd. Als u mij ruïneert, dan zal ik het u doen, en zijn wij quite. Dat is mijn laatste woord." Hij sprak heel luid, en ik dacht, dat eenige vrienden von Lord Arthur in het paviljoen hem wel verstaan moesten hebben. Hij dacht er zeker ook zoo over, want vlug zei hii „Als jij je verwenschte tong niet in bedwan™ houdt, dan klaag ik je op dit oogenblik voor afdreiging aan." „Dat zou u toch niet durven", zei Lavender en hij begon te lachen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9