NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. 29e Jaargang. No. S749 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 29 DECEMBER 1931 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie ea Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA -Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Evenals vorige jaren stellen wij het publiek weder in de gelegenheid, in het nummer van dit blad, dat 30 December a s. wordt verspreid, een Nieuwjaarsgroet te plaatsen a 23 cent, bij vooruitbetaling. Het steeds toenemende aantal van deze advertentiën bewijst wel, dat deze gemakkelijke en goedkoope wijze van gelukwenschen aan clientèle, vrienden en bekenden uitstekend voldoet. De nieuwjaarsgroeten bereiken dan ook een zeer uitgebreiden kring van lezers Deze advertentiën kunnen aan onze Bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 33 of ZUIDER BUITENSPAARNE 12 ter plaatsing worden afgegeven, doch uitsluitend a contant. Ten gerieve der geabonneerden wordt hieronder een bon afgedrukt, die kan worden ingevuld en afgegeven. DE ADMINISTRATIE. DST UIT TE KNIPPEN EN ONS TOE TE ZENOEN. GROOTE HOUTSTRAAT 53. De ondergeteeicende verzoekt der Administratie van HAARLEM'S DAGBLAD den onderstaanden Nieuwjaarsgroet voor bijgaande f 0.25 te plaatsen in het nummer, dat op den avond van 30 December a.s. verschijnt: 1)1 r NUMMER I -STAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 30 DECEMBER. Museum van M'ddcleeuwsche kunst, Jansslr. 50. Geopend van 9 1/2—4 1/2 uur. Schouwburg: Rotlerdamsch Tooneel- gez.„Colette", 8 uur. Bioscoop Theater, Gr. Markt: Voor stellingen, 2 011 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. 11 a a rl cmmeïE edeGom oe. n ter aaxls- vergadcring, voorin. 10 uur. OM ONS HEEN No. 146S Est feest Tan ia Kweekschool Oppervlakkig beschouwd zou er, na alles wat over liet Kweekschoolfee9t meegedeeld is, daarvan weinig me or te zeggen zijn. Veel en uitvoerig is er gesprokende redeneerkunst, het vermogen tot uiterlijke welsprekend heid, is in het onderwijs ruim voor banden. Maar het zijn allen vakmannen die spraken en misschien mag dus een leek daarvan ook nog een bescheiden woordje zeggen. Tot waardeering m de eerste plaats Voor den onderwij zer. die zijn taak goed opvat, past, naar ik meen, groote waardeering. Er is een diep plichtsbesef, groote ernst en niet geringe offervaardig heid noodig, om dag in, dag uit niet opgewektheid dezelfde of nagenoeg dezelfde lessen te geven aan kinde ren, dio naar school gaan oindat het hun gezegd wordt, maar niet omdat zij er zelf de waarde en de noodzake lijkheid van inzien. Zoover gaat hun 'levensbeschouwing nog niet. Maar daar de ouders vaak den tijd, de ge legenheid of do geschiktheid missen 0111 de vorderingen van hunne kindo ren te controlceren en ook gewoon lijk den slag niet hebben, hen tot aandacht aan te sporen, zal het groot ste deel. het leeuwendeel, van die taak vallen op de schouders van den onderwijzer. Zijn werk zal het zijn, liet kind belangstelling in te boeze men voor de school, het daarmee als *t ware te verzoenen, omdat het van nature liever vrij rondloopt om te spelen, dan uren achtereen tusschen muren opgesloten to zitten. Met strengheid krijgt de onderwijzer hier in weinig of niets gedaan het is noodig, dat de onzichtbare draad ge sponnen wordt, die van zijn hart uit gaat naar dat van zijn leerlingen en welke broze, teedere band indien hij een naam hebben moet, niet anders kan heeten dan sympathie. Dat weten de feestelingen, die, gis teren het Kweekschool-jubilé hebben gevierd, waarlijk veel beter nog dan wij. En zij welen dus ook, hoe lastig het vaak geweest is. nog is en zen zal, om onder allerlei omstandig heden, waarbij moeilijke en droevi ge, aan de leerlingen datgene bij brengen, wat het rooster voorschrijft en in de maatschappij verlangd wordt. Voor mij is de incarnatie van stoere volharding in het dagelijksch werk, die van geen versuffen en dus ook niet van verflauwen weet, de heer Van der Leij zelf. Vaak ontmoet ik hem niet, maar wanneer dat ge beurt treft het me altijd, dat hij niet vorardert en niet veroudert. Mo dunkt, zooals ik hem twintig jaar ge leden zag en sprak, is hij nu nog rustig, bedaard, bezonken zou ik baast zeggen. Toch moeten do stor men hein, evenals ons. ook wel ge troffen hebben, want oen „onbezorgd bestaan", zooals de voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers juist op denzelfden dag Arnhem voor zich en zijn collega's opeischte, is er niet en z a 1 er nooit zijn, allerminst voor den man, die, niet altijd en in de eerste plaats op eigen belangen lettend, werken wil aan de taak, die hij zich in de wereld eenmaal ais levensdoel gekozen heeft. Heeft dit Kweekschool-jubileum uu de beteekenis gehad, dat alles in de opleiding van den onderwijzer zoo goed is, dat liet niet beter wezen kan'? Zeker niet. Juist eem dergelijk feest, zou ik zeggen, stemt tot ernstig na denken voor de toekomst. Moe>t onze inrichting, zoo zullen hare bestuur ders zich meer dan ooit afvragen, in dezelfde lijn als tot dusver voort-! gaan Of zal zij naar nieuwe idealen hebben om te zien Ik zal mij als leek er wel voor wachten, daarop in bijzonderheden in te gaan. Maar dat hebben deskundigen en onkundigen men wel gevoeld, dat de feestrede naar, de heer Stamperius, waarheid sprak toen hij zei. dat de opleiding van den onderwijzer op een breeder basis behoort te worden gevestigd. Ligt daarin critiok op het werk van de Kweekschool Allerminst, maar de moderne tijd komt als altijd met nieu we eisclien. Zooals de leeraar bij het middelbaar, de professor bij het hooger onderwijs, behoort ook de on derwijzer van lager en meer uitge breid lager onderwijs te kun-uen ge ven uit zijn overvloed. En met die verbreeding der opleiding zal van zelf gepaard gaan een verbetering van de bestaansvoorwaarden van den onderwijzer, die nu al sinds jaren in alle openbare colleges van lijd tot tijd aan de orde komt en in de onderwij zerswereld zelf de kalme bezonken heid, die ik als onmisbare deugd schetste, onophoudelijk in gevaar brengt Zóo zelfs, dat de voorzitter an den Bond in vollen ernst aun- aadt, dat de afdeelingen zich i n- t e n 8 bemoeien gaan met de verkie zingen Laat het mij gegund zijn, bij deze gelegenheid eens te zeggen, dat tal van ouders, erkennende dat do onder ijzer een politieke overtuiging mag hebben als ieder ander, juist bijzon der huiverig zijn voor den „intens" politiseerenden onderwijzer". Niet zoozeer, omdat hij zijn politieke mee ning ingieten zou aan hunne kinde ren, maar omdat hij groot gevaar loopt, niet meer op te gaan in zijn taak in de school, zoodra hij zich al- te diep gaat begeven in de politiek daar buiten. De paedagoog zal voor den politicus, vreezen ze, moeien wij ken 011 voor het kind is niet noodig, dat zijn onderwijzer politiseert, maar hem onderwijst, leidt en helpt opvoe den. De man, die het eene kan ver richten zonder aan het andere af breuk te doen, is een buitengewoon menscJi. En buitengewone meuschen zijn uiterst zeldzaam. Ik vermoed wel, dat de brcedere op leiding, samen gaande met betere be zoldiging, aanleiding geven zal tot de verdwijning van een ander verschijn sel, dat ook de leek in onze maat schappij kan waarnemen. Ik bedoel het betrekkelijke isolement van den onderwijzer in onze samenleving. Hoe het wel komen mag blijve hier onbesproken, maar een feit is, dat vele onderwijzers relatie hebben noch zoeken buiten den onderwijzerskring zelfterwijl toch in een vak, dat zoo veel ruimte van blik eischt, aanra king, omgang, gesprek, uitwisseling van gedachten zoo nuttig zijn. Maar hoe dat alles ook worden mag, er zal altijd van den onderwij zer inspanning worden gevergd. Nie mand bereikt in de maatschappij iets zonder inspanning, dus ook de onder wijzer niet, hoe de samenleving zich in deu loop der komende ji.j-en ook vervorme. Het is een tweede bezorgd heid van nadenkende ouders, dat sommigen (gelukkig niet allen) spot- ton met wat zij noemen het „jagen" naar neten en dus ook met het geven van afzonderlijke belooning voor het bezit daarvan. Nooit zal. hopen die ouders, het hebben van de acte var- onderwijzer alleen, gevoegd bij hel bereiken van ccn zekeren leeftijd, iemand recht geven op de hoogste waardeering daarvoor zullen, naar zij wenschen, teekonen van be kwaamheid en talent worden ver langd, die niet anders dan na gezet te studie en voortdurende inspan ning kunnen worden gegeven. Dergelijke denkbeelden komen na het Kweeksohoolfoost allicht bij lee- ken op. Zij beschouwen die als een heilwensch voor haar verderen bloei. J. C. P. Stadsnieuws VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN R.-K. SCHOLEN IN HET BISDOM HAARLEM. Dezer dagen is te Haarlem de feest- vergadering van deze vcreeniging ge houden, ter viering van het 40-jarig bestaan. In de St. Jozefskerk werd door Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, beschermheer der vereenLging, voor do leden eeu H. Mis-offer opgedra gen. De vergadering werd 0. a. bijge woond door Mgr. Möllmann, Vicaris- Generaal, Mgr. Bosman, Mgr. Sloots en Mgr. Deken Stoffels. Do voorzitter, de heer M. L. van Gemert, herdacht in zijn openings rede het jubilé der vereeniging, ging do wordingsgeschiedenis 11a, wees op de medewerking der kerkelijke auto riteiten, betreurde het heengaan van Mgr. Brouwer, aan wien de vereeni- ging veel te danken heeft, en begroet te 111 het bijzonder den nieuwen eere voorzitter, den heer Mgr. Möllmann. Mgr. Möllmann dankte en bracht aan de vergadering de gelukwen schen over van Z. D. H. den Bisschop en den zegen voor de leden, hun fa milieleden. onderwijzers en onderwij zeressen van bijstand en aan de leer lingen, wat met applaus werd be groot. De secretaris bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarin hij memoreer de het streven en werken der vereeni- ging in haar 4l)-jarig bestaan, tot aangename herinnering van de oude re leden en tot opwekking van de jongeren. Bijzondere hulde werd ge bracht aan den heer Van Gemert, voor zijn veertigjarig ambtsjubileum, m het eerelid. en aan het «erelid, den lieer Van Schaik. De voorzitter heette vervolgens ou der applaus welkom de afgevaardig den van Utrecht en do afgevaardig den van de Diocesane vereenigiug. De heer Sterek bracht namens het Rijksschooltoezicht een woord van ge- lukwensch aan de jubileorende ver- eenigïng. Mede bracht spreker oen gelukwensch namens den districts schoolopziener. Professor J. V. de Groot kreeg ver volgens het woord, om ecu rede ovet geloofskracht in verband met het on- uerwijs te houden. Prof. De Groot werd op voorstel vun het bestuur tot eereiid benoemd. 's Middags werd «en matinèe gege ven door den dichter-zangcr Eniiel Huliebroek, van Gent De heer Huliebroek. hield ook een voordracht over het volkslied. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen bij: W. Harbrecht, Leidscheplein no. 42 rood, een wollen kapje. M. Voets, Teylerslraat 6, een kin dermuts. Agent v. p. Veldhuizen, Regulier- straat 11, een hond met halsband. H. Kordelaar, Wagenmakerslaan 3, een bril. K. Eggen, Jonsweg 29, een hond. 11. Koning, Korte Zijlstraat no. 80, een hondje. C. van Herwerde, Hageslraat no. 19 rood, een koperen gewicht. F. Pic-lage, Lange Veerstraat 17, een II esse henborsteltje. H. Os, Zomerstraat 16, een porte moimaie. J. Sabel, Gen. De Wetstraat 69, te Schoten, een gouden ring. A. Hoogveld, Saenredamstraat no. 15 rood, een bontje. M. Konijn, Ged. Oude Gracht no. 20, een boezelaar. C. van Dijk, Paul Krugcrslraat 23, Schoten, een heeren-portemonnaie. GRATIS BROOD- EN KOFFIE- VERSTREKKING. De afdoenug Haarlem van deu Ned. Clir. Gcheel-onthoudcrsbond heeft, zooals reeds vroeger wei\l medege deeld, het voornemen opgevat, dezen winter gratis uitdeeling 10 houden van brood en koffie aan de moest behoeftige kinderen eu volwas senen dezer stad, zonder onderscheid van gezindte. Dunk zij den voorloopi- gen van verschillende zijden outvan- gun steun, is de Commissie, met de uitvoering van dit plan belast, in staat met die uitdoeüng een aanvang te maken. Maandag 8 Januari a. s. zal op nader aan te geven plaats en tijd met de uitdoe ling worden hogtni- ncndoor middel van aanplakbiljet ten op verschillende plaatsen der stad zal hieraan de noodige open baarheid worden gegeven, liet spreekt inmiddels vanzelf, dat zonder vol doenden financieelcn steun dit plan niet kan worden ten uitvoer gebracht. Het is daarom, dat vorenbedoelde Commissie een warm beroep doet op al diegenen, die voor het lijden hun ner modomenschen iets voelen. Elke gave, hoe gering ook, zal dankbaar in ontvangst worden genomen door den penningmeester der Commissie, den beer Mr. J. C. L. Vlaanderen, Scho- tersingel 153, Haarlem. Het spreekt wel van zelf, dat wij deze uitdoeüng aanbevelen. Brood zonder boter en koffie zander suiker zijn geen weelde wie daarom komen vragen hebben het wel dringend noo dig. HET E. S. M.-PERSONEEL EN DE DUURTE. Men schrijft ons: Niettegenstaande dodr de E. S. M. op 1 October een nieuwe loonregeling is ingevoerd, met het gevolg dat daar door een groot deel van het personeel di'rect in een betere positie is geko men, wordt door de vakvereeniging van dat personeel toch de actie om loonsverbetering nog niet gestaakt, omdat de duurte het meest wordt ge voeld door de arbe.ders der laagste loonklassen, terwijl slechts de hooge- re loonklassen, en dan nog slechts meeir in liet bijzonder liet rijdend per soneel van de me uwe loonregeling verlichting geniet. De vakvereeniging, hoewel de inge voerde verbetering ten zeerste waar- deerende, zag zich genoodzaakt in het belang de betrokken gezinnen de E. S. M. directie dan ook te verzoe ken: a Toeslag te willen verkenen op weeklooneu van f 9.80 of f 10.50, die de laagst bezoldiigde conducteurs nieten, terwijS deze groepen het loon, iviet of niet noemenswaard door emo lumenten zien verhoogd. b. Voor de wegwerkers een periodie ke loonregeling in dien zin, dat het maximum weekloon ad f 14 bereikt wordt op 23-jarigen leeftijd, en c. Verihooging van het loon voo werkplaatsipersoneel, wijl dat thans voor electrioieus niei hooger is dan, por uur berekend 22 cent voor smeden 24 cL, voor de timmerlieden 3 van de 5 22 ct., en van de schilders van 0.18 tot 0.24 cent per uur. Bovendien zijn nog eenige andere verzoeken gedaan, doch deze raken niet direct loonsverhooging, maar slechts een anderen vorm van. bere kening. Voor de conducteurs is slechts loon- toeslag en geen loonsvönhoogmg ge vraagd, omdat deze groep in tegen stelling met andere groepen, de zeker heid hebben, dat met het stijgend aan tal dienstjaren ook het loon stijgt. De wogwerkeTs, die allen een lijksoortig werk hebben als de grond werkers in andere bedrijven, dT.e op 23-jarigen leeftijd de kracht kennis kunnen hebben, om het ver langde werk te verrichten, kunnen slechts klimmen tot een maximum weekloon van t 14. Dat voor deze groep wordt vraagd uitbetaling van het maximum geschiedt, omdat deze arbeiders van hun loon niet kunnen 'rondkomen. 1 Motief dat wordt aangevoeld, ten gunste van de loonsverhooging de wegwerkers, kan natuu'rüjk ook worden aangevoerd voor het werk plaats personeel, dat eveneens in door snee geen loon geniet hoog genoeg om de gevolgen van de duurte te kunnen bestrijden, maar dat ook lager is dan van hun vakgen ooten in soortgelijke bedrijven to Haarlem. Dat de E. S. M. in de gelukkige po sitie verkeert, aau dezen wensch te gemoet te kunnen komen, kan blijken urt het feit dat hel personenvervoer van 1 Januari tot 1 October 1911 per dagkilometer bedroeg, van de E. S. IL f 54.32 1/2, van de E. N. E. T. f 43.88 1/2, -tegenover hetzelfde tijd vak van 1910 dit respa was f 50.06 en f 42.86 1/2. Gaat men na de opgewekte stem ming waarvan het jaarverslag 1910 over de bedrijfsmtkomsten blijk geeft, en stellen daartegenover dat ö:i jaar er zeer zeker reden is tot minstens even groote opgewektheid, dan staat het wöl vast dat de E. S. M. h.er tal van gezinnen eea gelukkige nieuw jaarsdag zou kunnen schenken, indien zij tot inwilliging der gedane v< ken zou besluiten. Engelsche Cursus E. S. M. Naar ons wordt meegedeeld zal, op verzoek van oud-leerlmgen, de cur sus in de Engelsche taal, die Mej. Fleischmann welwillend houdt voor het trampersoneel der E. S. M., met Februari weer worden geopend, mits de aanvragen om daaraan deel te mogen nemen, vóór Februari schrif telijk worden ingediend. Geldleening. liet „Hbld." verneemt, dat de Haar- lernsche gemeenteraad hoeft bestothn de 4 leeriing der gemeente, groot nominaal '2.000.000, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten, la gunnen aan de Amsierdumsche Bunk, de hoeren Werthenn en Gjjrnpertz, eu de Rotterdamsciie Bank vereenigiug. Do inschrijving zal eeialdaugs pengesteld worden. RECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. Do Commissuris der Koningin in ue provincie Noord-Holland en mevr. Van Leeuwen zijn voornemens hun eerste avond-receptie te houden op Doiiderdar' 25 Januari a.s. School voor Kunstnijver- beid. In het begin van Januari zullen de lessen van hot emailieereii aan de School voor Kunstnijverheid alhier, onder leiding van mejuffrouw Sophio Sander uit Weenen, worden hervat. Deze dame heeft zich op dit gebied een internationale reputatie weien te veroveren, daar zij op de eerste irkplaatsen vau Weenen, Berlijn, Kristiaiiia en Parijs werkzaam was en den laaisten tijd voor eigen reke ning zeer aanzienlijke opdrachten heeft uitgevoerd De cursus zal zes maanden duren en ook door niet-leerlingou der School voor Kunstnijverheid kunneu worden bijgewoond, mits zij in de artistieke metaalbewerking bedreven zijn. Men wende zich daartoe tot den directeur van genoemde School. Weggeloopen. Door iemand is aangifte gedaan van do verdwijning zijner twee dochters, die sinds eou paar dag 11 zijn woning hebben verlaten en uw een briefkaart hebben gezonden dat zo een betrekking willen zoeken, 's Mans vrouw is in dertijd ook al weggegaan. Opgeborgen. K., de man die door eon opticien hier ter stede een barometer Bet leve ren, het d'ng beleende eu zelf ver dween zonder te betalen, is ter be schikking dar justitie gesteld en daar na reeds in het Huis van Bewaring opgesloten. Tewat er geraakt. Donderdagmiddag om half één viel een jongetje bij de h ui» Houtbrug in den Kaïnpersingel. Het kind werd gered door zekeren C. R-, die onmid dellijk moed g te water sprong en geholpen werd door den werkman der lichtfabrieken J.A. M., die hem 'n gas- pijp toestak eu het tweetal aan land trok. Itet jongetje werd naar het gast huis gebracht, maar even daarna al naar huis gezonden, omdat hij geheel ongedeerd was. Naar hel Huis v a n B e w ti ring overgebracht. Terzake hel misdrijf, pogen iemand door belofte lot diefstal over te ha len, is naar het Kuis van Bewaring overgebracht zekere K., groenten- koopman te Beverwijk. OUDE GEWOONTE AFGESCHAFT. Teneinde het personeel van de Pos terijen niet met overbodigen arbeid te belasten eu overtuigd vun de e .eua bedoelingen vau het personeel, heels de directie van de E. S. M. per aan schrijving het personeel verzocht mei do oude gewoonte te- breken en niet meer per kaartje van zijn beste wen- 'schen met het nieuwe jaar te doeu blijken. W'ederzijdsch kan iet perso neel verzekerd zijn van de beste wen schen der directie. Schieten in 't duin. De man, die verdacht weid j.l. Za terdagnacht iu de duinen onder Over- veen op veldwachters to Hebben go schoten, is 11a verhoor door den recli- ter-commissaris op vrije voeten ge stcld. 'Lie vervolg Stadsnieuws ondef laatste berichten. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. KERSTMIS-DRIEKONINGEN- ORATORIUM. 26, 27 en 28 dezer is in het gebouw der R.-K. Vereeniging te Heemstcdr een Kerstmis-Oratorium van H. F Muller uitgevoerd. De laatste uitvoering woonden wjj bij en hebben daar zoowel van toon als van schilderkunst, genoten, maa van de laatste hot meest. Den heer Frans Vos, die de leiding op zich genomen had van de ta bleaux, wenschen wij geluk met he door hem bereikte.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1