HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, WOENSDAG 3 JANUABI 1912 OM ONS HEEN No. 1468 De Tandheelfcands en de min vermogenden. Er zijn van die beroepen en bedrij ven in do maatschappij, die, in dt vroegste eeuwen bloeiende, nader hand tot verval zijn gekomen en eerst In de laatste jaren opnieuw weer do aandacht getrokken hebben en met hieuwen ijver beoefend worden, tandheelkunde is er een van. Egypte waren er ten tijde van Hero dotus al tandartsen bij do Romeinen wordt reeds in do wetten dor twaalf tafelen gewaagd van bevestiging der tanden met goud; In do middel eeuwen daarentegen oefenden on wetende barbiers en marktschreeu wers de tandheelkunde uit en van welke soort dio geweest is kunnen we gemakkelijk afleiden uit de schilde rijen en prenten, die uit dezen tijd zijn overgebleven. De patient spartelt als een wanhopige onder de onbe kwame, maar stevige vuist van den kwak. jo ziet hom schreeuwen. Eerst in het begin van de achttien- do eeuw begint zich do wetenschap opnieuw met het menschelijk gebit te bemoeien en in de laatste jaren is do tandheelkunde voornamelijk door Duitschers en Engelschen en, wat do 'techniek aangaat, door Amerikanen tot groote ontwikkeling gekomen. Niet weinig is het vak van don tand arts of, zooals de officieels naam in Nederland luidt, van den tandmees ter, gestegen sedert aan verschillende 'universiteiten cursussen zijn gesticht, waar zij een goede opleiding krijgen. Zooals het gewoonlijk gaatdoor ,do grootore beteekenis, die de men sehen aan hun gebit leerden hechten, gevoelden velen roeping om voor tandarts te studeeron en door het optredon van deze geëxamineertlen nam hot aantal patiënten toe. Wie dat erkent (en het staat zeker vast) zal ook niet kunnen loochenen, dat door vermindering van het aantal café's het drankgebruik afneemt toch zijn er zoo, hoewel ze willen toegeven, dat de koekconsumptie zich uitbreidt, naarmate liet aantal ban ketbakkerswinkels grooter wordt. Maar laat ik niet in één adem spre ken van koek en landen, die eikaars vijanden zijn. In de middeleeuwen en nog hcgl lang daarna bestond de tandheelkunde voornamelijk in uit trekken van zieke kiezen en tanden. Wel waren er tal van watertjes en drankjes, om de pijn te verdrijven, maar als dio niet baatten, greep men naar do tang. Weg met den kwel geest! IIo!, middel was probaat, maar Hel den menseh dikwijls op betrekke lijk jeugdigen leeftijd 'met een léegen mond aan zijn lot over. Vijftig jaar geleden was plombeeren van zwakko tanden en vervangen van verloren tanden door nieuwe, nog maar haar kindsheid. Tandheelkunde had ia die dagen eerder tandbreekkundc mogen heelen en hot is eerst aan de menschen van later tijd gegund ge weest, te bedenken, dat evengoed verloren haren, verloren tanden door nieuwe konden worden vervangen. En tevens, dat er aan het gebit heel wat meer gelegen was, dan aan den haardos. Daarop had de hygiëne de i dacht gevestigd. Zij toonde klaar en duidelijk aan, dat het ontbreken van tanden in den mond niet alleen een nadeel was voor het uiterlijk'schoon, maar ook een gevaar voor do gezond heid. Het, eten kon door een gebrek kig gebit niet naar behoor en ge kauwd worden, gaf daardoor aan do spijsverteringsorganen te veel werk en kon in verschillende gevallen ern stige storingen veroorzaken. Tevens werd het spreken (om nu van zingen maar niet te spreken) gebrekkig en onduidelijk. Om deze en andere rede nen van gezondheidsleer is het gebit, Inplaats van een stielkind zooals vroeger, een voorwerp van groote zorg en veel aandacht geworden. De literatuur daarover groeit met den dag en een brochure, dio een paar jaar geleden verscheen over do tand- verzorging in het leger, en weinig tien talie jaren geledon een schater lach zon hebben doen opgaan, ver baasde nu nog maar weinigen. Men vond het niet meer buitengewoon, dat do Staat zich met do tandon van do miliciens zou inlaten, in hun belang en dat der openbare gezond heid, evengoed als hij zich inlaat met de zorg voor hunne voeten ln zijn (des Staats) voordeel. Onder menschen van groote, min der uil-gebreide en zelfs van betrekke lijk geringe middelen is het dan ook gewoonte geworden, hun gebit regel matig door den tandarts to laten verzorgen. Vader, moeder en kinde ren zitten afzonderlijk of gezamen lijk in zijn voorkamer te wachten met een geduld, dat zij voor menig ander onderdeel van hun lichaam niet over zouden hebben. Wanneer niet aan het plaatsen van kunst tanden en kunstgebitten allerlei soms langdurige en niet altijd pijnlooze be werkingen vooraf gingen, zou men haast zeggen, dat het de moeite niet meer waard is, eigen tanden to zitten en dat hier do kunst de natuur heeft overtroffen. De kunsttanden van kiezel- en porceleinaarde zijn natuurlijk moestal gelijkmatiger, zui verder van vorm, dan de menschelij- ke tanden zelfwe zijn daarvan zóó overtuigd, dat het oog, een bij zonder mooi gebit ziende, onvv keurig zoekt naar het glinsterende goud, waarin ze gevat plegen te zijn. t Zal wel niet echt wezen", denkt de woreldwijze. Zoo hebben de tandartsen lief druk, nu niet meer alleen met uittrekken, zooals iemand, die hoofdpijn zou willen genezen, het hoofd zou afslaan, maar vooral met behouden en, wan neer dat niet mogelijk is, met vervan gen. Hel menschelijk geslacht is er mooier op geworden, do groote ope ningen in den mond komen zelden meer voor en do gezondheid profi teert er bij. Ik sprak van min of meer bemid delde personen. Hoe staat het met de andere Hieraan valt in Haarlem nog v zoo niet alles, te regelen. De velen, die lid van fondsen zijn, weten niet altijd tot wie zich te wonden. Hun fondsdokter, ér van overtuigd dat de tandbehandeling een afzonderlijk vak geworden is, gaat op tandkluclilen niet altijd diep in en wordt uit den aard afkeeriger van trekken, naar- mat,o hij het zeldzamer behoeft te doen en dus <le handigheid verliezen. Komen deze menschen bij den tand arts dan kunnen zij vaak de vrij kost bare behandeling niet betalen, en geven hem bovendien veel arbeid, dien hij productiever zou kunnen maken. Het is immers een fe-it, dat vele tandartsen liet in hun proctijk zelfs te druk hebben, om do zooge naamde* tecluiiek zelf te behandelen en daarvoor een specialen deskundige in hun dienst hebben. Zoeken nu deze onbemiddelde patiënten een goedkoop adres, dan vallen ze wel eens in onbevoegde handen of moe ten, schijnbaar voor een koopje ge holpen, bi" slot van rekening toch nog duur betalen. Aan den eenen kant dus patiënten, die niet. precies, weten waarheen tt gaan en aan den anderen tandartsen, die deze patiënten wel buiten hun. tóch al overdrukke spreekuren v schen te houden. Laat lk er dadelijk bij voegen niet uit gebrek aan offer- vaardigen ijver. En hiermee kom ik tot de strekking van deze korte be schouwing. Van verschillende kanten is mij verzekerd, dat do Ilaaiicmsche tandartsen gaarne zouden meewer ken tot stichting van een kliniek, waarin onbemiddcldon tegen geringe vergoeding zouden worden geholpen. „Wanneer do collega's", zoo zeiden rnlj er twee, „óók eon paar uur per week er voor over haddon, zouden wij daar om beurten patiënten kunnen helpen, waarmee zij en wij gebaat zouden zijn." Wat daarvoor noodig is Eenig geld voor inrichting en onderhoud, meer niet. In andere steden van ons land bestaan dergelijke klinieken, zelfs in gemeenten van geringer om vang, dan de onze. Indien mijn twee zegslieden zich niet vergissen en er inderdaad op de medewerking van de tandartsen te rekenen valt, moet het niet mo.eilijk zijn, een comité te stichten, dat hen bijeenbrengt en de zaak verder helpt vestigen. Voor een belangrijke quaes tie van hygiéne moet medewerking bestaan. Voor blijken van instemming van landartsen houd ik mij gaarne aan bevolen, evenals voor wenken en raadgevingen in deze moterio. waar in lk maar leek ben. Zoodra van die zijde sympathie gebleken is, zal het oogeublik gekomen zijn, om boven genoemd comité op te richten. J. C. P. Buitenlandse!] Overzicht Van 't oorlogsveld. DE POSITIE DER ITALIANEN. Do Tribuna publiceert de volgende bij zond erhaden uil Tripolis De toe stand wordt van dag tot dag beter. Onze lichte cavalerie heeft van Ain Zara uit verkenningstochten gedaan en is langs verschillende wegen naar Bir-Akara en Rir-Tobras opgerukt, zonder Turksch-Arabische troepen te ontmoeten. In de buurt van Bir-Se- lim werd een patrouille van geregel de Turkscho soldaten gezien, maar deze sloeg bij de nadering der Italia nen op de vlucht. De vijand schijnt zijn troepenmacht te Azizin te con- centreeren oan zoodoende een. alge- meonen opmarsch der Italianen te beletten. Generaal Caneva en g.ene- raal Frugoni hebben inspectie gehou den oven de verschansingen der Ita lianen en tiokken lot aan Ain Zara. 't Blijkt nu achteraf wel. dat de Italianen ie Birtobras klop gehad hebben. Generaal Pecori Giraldi, bevelhcb- jr van de divisie te Ain-Zara, is na melijk van het bevel ontheven, we gens het zenden van eon te zwakke kolonne mot weinig schietvoorraad en levensmiddelen naar Birtobras. SMOKKELEN VAN WAPENS.' De Franscho gezant te Rome heeft naji minister Giolïtti do formoele ver- zekering gegeven, dat Frankrijk energieke maatregelen zal nemen, om j de Turkscho wapen smokkelingen langs de grenzen van Tunis te doeu ophouden. EGYPTE EN DE OORLOG. Do Engelsche gepantserde kruiser j Suffolk heeft bevel gekregen dadelijk niet verzegelde orders van Malta naar Egypte te gaan. Men verneemt dien aangaande, dat het oorlogsschip lou ter tot handhaving van de onzijdig heid van Egypte naar de Egyptische wateren gezonden is. De vreieskaosen. Er komen weer vrcdesgoruchten. Verzekerd wordt, dat niet alleen in Italië en Turkije, maar ook in Duitscbland en Oostenrijk-Hongarije voor den vrede geijverd wordt. Welke plannen do diplomaten héb ben is éven wel nog niet bekend. Voel zal ook trouwens afhangen van de houding van 't nieuwe Tui'ksche mi nisterie (zie onder Turkije). Uit Konstantinppel wordt boven dien nog geseind, dabde Jong-Tur- ken voor den vrede gunstig gestemd zijn. Men gelooft daar, dat de Italia nen, wannéér "Turkije afstand doét van Tripolis, zullen ingaan op een er kenning van de souverelnitelt van den Turkschcn Sultan- over Cyre- ualka. Uit Turkije. 'T NIEUWE MINISTERIE, is gevormd grootvizier is Said pas ja., sjeich oei islam Nessib effendi, mi nister van binnenlandsche zaken Ta- laat bei, minister van landbouw Aristide, minister van onderwijs Em- i'oellali, minister van openbare wer ken Siuapion. De minister van oorlog uit 1 vorige kabinet blijft aan, evenzoo nog eéni- ge Excellenties. De kans, dat, het nieuwe ministerie de Kamer ontbinden zal, moet groot zijn. ITALIAANSCHE BANK GESLOTEN. Op last van de Turksche regeering is do succursale van de Bank van Rome te Konstantinopel gesloten. Do opstand In China. DE,.TOESTAND WORDT STEEDS ERNSTIGER. De stand van zaken te Lantsjou is voor do logeeringspartij zeer verer gerd. De afgevaardigde van den mi nister-president is naar de rebel len ovorgeloopen en als aanvoerder der opstandige troepen opgetreden, waarmede hij verklaart, heden naar Poking to willen oprukken. De keizerlijken hebben Hanjang ontruimd, hun geschut met zich me devoerende. Zij vertrokken in Noor delijke richting per trein. De leiders der revolutioiuiairen heb ben don bevel hebber der keizerlijke troepen de verzekering gegeven, da' zij de ontruimde stellingen niet bezet ten zouden. De wapenstilstand zal nog in acht worden genomen. Het voorafgaande gevecht was niet van örnstigen aard. VREEMDE INMENGING. Naar men verneemt zijn Rusland en Japan overeengekomen, om de re publiek China alleen te erkennen in geval deze óf door de nationale ver gadering wordt ingevoerd óf het hof geheel van het tooneel verdwijnt. NADEEL VOOR DEN HANDEL. De handel lijdt zeer onder de woe lingen, Van 1 September tot 1 Decem ber is de omzet met 140 millioen ver minderd; De Keizerin-Weduwe heeft uit eigen middelen 3 millduen taels beschikbaar gesteld om de revolutie te bestrijden. Uit en over PerziS. De Russen treden streng op. Do gevormde veldferijgsraad t© Ta briz veroordeelde den agitator Sjeik Selim, den invloedrijken leider der Mollalis Ibrahim, en vijf andere Per zen, wegens den overval op Russische troepen ter dood. Het vonnis werd in tegenwoordig heid eoncr groote volksmenigte vol trokken. Wil Rusland op deze manier de sympathie der Perzen winnen Te Tcbriz zijn thans 5000 Russische soldaten, maar er zijn er nog meer in aantocht. GEPLEEGDE WREEDHEDEN. De Russen beschuldigen de Perzen van wreedheid. Maar., 't gaat over en weer De Perzische commandant Ahmir Neschniot verzekert, dal de Russen m den nacht" van 19 op 20 December, zonder do minste aanleiding, plotse ling liet politiegebouw aanvielen en bezetten. Twee politieagenten wer den gedood en de kantoren werden opengebroken. Tegen don morgen be zeilen de Russen het paleis van jus titie en liet parlementsgebouw. In ai de gebreken in onze militaire toerus ting te verbeteren. Voor de volbrenging van deze taak is de sociaal-democratie gewoon, me dewerking te weigeren. Daarom Is het een levènsquaestie voor ons vader land om haar eindelijk te overwinnen ten bate van de nationale eenheid des volks en het behoud van het poli tieke, geestelijke en zedelijke erfdeel onzer vaderen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Volgens berichten uit Inlandscho bron, niooten de Mooren in do jong ste gevechten ongeveer 1500 man ver loren hebben. De Spaansche veldtocht ln liet Rif dreagt groote afmetingen te zullen aannemen. Thans zijn er reeds 31,000 man en 1000 man worden er nog zoo snel mogelijöc heengezonden 10,000 man staan nog gereed, om zoo noo dig to vertrokken. DE REVOLUTIE IN ECUADOR. Uit Guayaquil wordt geseind Dc zeeprovincies erkenden de tijdelijke rog coring door den leider der revo lutionairen Montero gevormd, na den dood van Estrada. Montero won den slag van Babilioyo, waarin 24 man gedood, 14 gewond werden, Een tweede gevecht werd geleverd bij Machala, waarvan de resultaten nog onbekend bleven. Het gerucht loopt, dat een groot contingent onder bevel van generaal Plasa, liberaal candidaat voor het presidentschap, zich gereed maakt Guayaquil aan te vallen. Er wordt dus nog al gevochten om 1 presidentschap in Ecuador I hij maar niet om een andere reden van de voogdij uitgesloten of daartoe onbevoegd is. VRAAG. Ik geef mijn vader elke week f 2 50. daar bij te oud is om te werken. Als ik dit op mijn belasting biljet schrijf, moet ik dan minder to la sting betalen? Nu betaal ik f 15.50. ANTWOORD. Wij meeruen wel met zekerheid te kunnen zeggen da/ het u niets zal baten. Stadsnieuws DE WEDSTRIJD VAN CREMER. Gisteravond trad voor de leden van „Cremer" de vereeniging „Fiitornya" uit 's-Graveiiihage op met „Kattebel letje", het oandigo blijspel van Victo rian Sardou, waarmee zij verleden jaar in den wedstrijd te Utrecht olie eerste priizcn_ behaalde. De vereenl- ginpr ..Fritomya" heeft hier te Haar lem een uitstekenden naam; meerdere malen is zij in onzen schouwburg voor liefdadige doeleinden opgetre den, terwijl zij twee jaar geloden in den wedstrijd in het Brongebouw den «ereprijs verwierf. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de zaal gis teravond stampvol was. De Cretner- leden hebben genoten van het zeer goede, geacheveerde spel dezer Haag- sche vereeniging. Het was een avond van succes èïi voor Fritomya èn voor Cremer., Rubriek voor Vragen Gsabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op vorsouil'.ead gebied, mits voor beantwooraing vatbaar, iu to zenden bij da lteanetio van Haarlem's Dagblad, Groote Houl:treat 63. Allo autwoordau worden geheel kosteloos jegeven on soo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio ziieó volledig naam en •woonplaats van den inzsnder verweiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer e«n vader -- - ,oor 25 jaar een testament heeft la- Ie wijkon werden vreedzame burgers 1 maken, waarin iiij zijn stiefdoch- uatgeplunderd. eu zwaai' mishandeld.ter gelijke' rechten met zijn andere I Ir I,.-. ..AM o^lir I f+ Moon.rirti^l u .1l :t 1,, „lk kou", zoo schrijft Neschmet, „deze wreedheden niet bedaard aaai- zien, en heb, om Perzie's rechten te beschermen, de Russen weder uit de openbare gebouwen verdreven. Op be vel dor centrale regeering heb ik daarop de bevolking tot kalmte aan gemaand. i aeei, waai Tooh begonnen de Russen op 21 en j.jn„ heeft. 22 December dc stad te beschieten. Zij doodden een aantal vrouwen en VRAAG, kinderen, en staken vele huizen in brand. Het volk staat gereed zich op te of feren. liet valt niet aan. maar ver dedigt zich. De wreedheid en bar- kinderan geeft, i-s 't dan bij overlij den van dien vader mogelijk die stief dochter uit to sluiten? ANTWOORD. Neen. de stiefdoch ter zal dan ook van hem erven, voor zoover de wet het toelaat. Een vader heeft altijd een zeker beschikbaar deel, waarover hij de vrije beschik- dor Russen zijn voor- beeldcioos." Allerlei. UIT DE DUiTSCHE POLITIEK. De „Nordd Allg. Ztg." 6chrïjft in een artikel over de Rijksdag-verkie zingen Velen beginnen te geloaven, Heeft een dagmeisje, dat in haar dienst een ongeluk heeft gekregen ,en niets kan doen, recht op haar week- en «.osigeid? \A ;c moet den dokter betalen? ANTWOORD. tietgeen in dc wet op liet Arbeidscontract geschreven ia omtrent do verplichting om te zor gen voor verpleging en geneeskun dige hulp en om de kosten daarvan te betalen, geldt alleen voor inwonen de dienstboden. VRAAG. Ik heb geen kinderen, dat- 'ie betuiging van eigen vrede lie- - maar twee broeders. Mijn vrouw heeft .veilde gezindlieid voldoende is om een zuster. Kunnen deze familieleden den wereldvrede te verzekeren. De 1 bij overlijden van mij, nog aanspraak .tijdelijk zeer ernstige toestand in dc 'go wereldpolitiek heeft ons in het af; loopn jaar kunnen tóonen, dat dit niet het geval is. Wij hebben dus een Rijksdag noodig, die bereid is de tot dusver gevolgde politiek der han delsverdragen en der bescherming naar bel'even beschikken, van den naüoiialen arbeid verder re voeren, de sociale politiek met 1»-j VRAAG. Zou iemand, bij wien dachtzaamheiil voort te zetten, legereen meisje in dienst is, voogd over en vloot voortdurend iu een toestand j haar kunnen worden? van hoogste kracht te houden, enANTWOORD. Wel zeker, indien maliën op mijn nalatenschap? ANTWOORD. Alleen uwe twee broeders. De zuster- van uw vrouw erft echter met van u. Wonscht u het anders, dan kunt u, bij testament, over uwe nalatenschap Onze Lachhaek AMERIKANEN. Wcot u, mister Jackson, ik heb medelijden met de wolken hier in Holland. r- Hoezoo, miss Pussill? Ze kunnen zich niet eens een beetje laten krabben door de huizen VRIENDELIJKE RAAD. Wat ben Je toch kwaad! Wat heb je toch? Och, ik heb m'n proces in eerste instantie gewonnen, in tweede Instan- stantie ook en nu voor den Iloogen Raad verlies ik 'tl Jij bent ook zoo verbazend zelf zuchtig! Je hebt twee keer gewonnen! Je moet 'n ander merisch ook een 8 wat gimnen! Kijk Je nog altijd naar je hond uit? Ja. Waarom zet je geen advertentie i de courant? 't Stomme dier kan niet lezen. Uit de Omstreken SCHOTEN. Geheelonthouder 8. Naar aanleiding van hot raadslxv sluit om de café's. en dergelijke voort aan om 12 uur, Ln plaats van 11 uur te doen sluiten, zal in die loop van deze week door de afdeeling Schoten van de Noderlandsche Vereeniging tet afschaffing van alcoholhoudendo dranken een openbare vergadering worden belegd. BEVERWIJK. Door do rijkspolitie, die in kennis gesteld werd, dat in den huize „Alte- rendarn". alhier, toefcehoc/rende aan de famlKe Slmterman van Loo te Haarlem reeds verschalende malen i'ngehrokon was, ls tlians de hand ge legd op twee personen, J. P. en C. O. genaamd en te Velsen woonachtig. De dieven hadden verschillende porce- leinen voo'nverpen uit de onbewoon de buitenplaats medegenomen en werden naar de gevangenis te Haar lem overgebracht doo'r do veldwach ters Veen en Vaii Briel. (Tel.) VELSEN. GEMEENTERAAD. Dinsdagmiddag ora half twee is de Raad. bijeengekomen, bij untstentouis van den burgemeester gepresideerd door den heer FR. NETSCHER, oud sten wethouder. Alle leden zijn aan wezig. De VOORZITTER opent de verga- lering met den gebruikelijken Nieuw- juarswensch aan de leden. Progressie. Aan de orde komen do voorstellen in zake invoering van progressie in do gemeentelijke inkomstenbelasting.. I>e heer Netscher liandhaaft zijn m de vorige vergadering verworpen voorstel, dat hij thans opnieuw in dient do hear De Boer dient een ge wijzigd voorstel ln. Hij stelt voor m art. 8 der verordening op den hoofd, omslag inplaats van de hoofd, om slag „bedraagt drie procent", te le zen „geschiedt volgens een progres sief perccntago". De voorsteller lieeft verder wijzigingen in het percentage van 't accrès.in het aan 't artikel toe te voegen tarief gebracht. De hoer DE BOER verdedigt zijn nieuwe voorstel, eu de daarin ten op zichte van het vorige gebrachte wij zigingen. Spr. heeft getracht de le gen zijn en 's hoeren Netscher'a voorstel geopperde bezwaren te on dervangen, en meent daarin geslaagd te zijn. Spr. is principieel tegenstan-t der van bet voorstel-Netscher. om dat de kleine inkomens daarin onder «xjii to lioog percentage vollen. Do heer LANDE'WEER 1.) gaat dfc gesel nodenis der progressie na, aoo- al.s die con rol heeft gespoeld in ver schillende wetsontwerpen in de Twee de Kamer. De Rageering heeft zich FEUILLETON (Naur het Engelsch door Barones OrczyJ 20) Do dokter was op dit oogonblik aanwezig en zóu ongetwijfeld den rechter en de jury vertellen, of hij dacht, dut Mrs. Hazeldene den min sten aanlog voor een hartkwaal had goluul, die de oorzaak kon ziju ge weest van zoo'n plotseling en noodlot tig einde. Do rechter wis natuurlijk zeer fijngevoelig tegenover den armen echtgenoot. Hij trachtte langs een omweg te weten to komen, wat hij wilde, namelijk hoe do zielstoestand van do overledene den laatsten tijd .was geweest. Mr. iiuzeideno scheen ei' iets tegen te hebben/over dit on derwerp te spreken. Ongetw ijfeld had nteti hem ingelicht onitront do vondst van oc-n fleschje in het taschje van lijn vrouw. „Zoo nu en dan dacht ik wel eens", zei hij eindelijk als met tegenzin, „dat mijn vrouw niet geheel zichzelf scheen te zijn. Zij placht altijd heel vroolijk en opgewekt te zijn en den laatstcn tijd zag ik haar dikwijls 's avonds zitten peinzen over dingen, die zij mij blijkbaar liever niet wilde meedeelen. Nog bleef do rechter op meer op helderingen aandringen en hij bracht het fleschje op liet tapijt. „Dat weet ik, dat weet ik", ant woordde de jonge man met een kor ten, zwaren zucht. „U bedoelt de kwestie van zelfmoord ik kan mij dat hoelemaal niet voorstellen het komt mij zco plotseling en verschrik kelijk voor wel kwam zij mij den laatstcn tiid lusteloos en gedrukt voor maar enkel zoo nu on dan en gisterenmorgen, toen ik naar mijn kantoor ging, sclieen zij weer" volko men zichzelf te zijn, en ik stelde voor, dat wij s avonds samen naar de opo- ra zouden «aan. Zij was verrukt, on vertelde mij, dut zij 's middags wat boodschappen wilde gaan doen, en daarna een paar visites maken." „Heeft u er ccnlg idóo van, waar zij van plan was heen to gaan, toen zij in den Ondergrondsclien Spoor weg ging zitten „Noen, met zekerheid niet. Hot kan zijn, dat z<> van plan was bij do Ba kerstraat uit te stappen en dan naar do Bondstraat to gaan, om daar haar inkoopen to doen". Ook gaat zij wel eens naar een winkel op St. Paul's Kerkhof, in welk geval zij een kaartje zon nemen tot do Aldersgate- straat; maar dat kan ik niet zeker zoggen." „En nu, Mr. Hazeldene", zei de rechter eindelijk heel vriendelijk, „wil u trachten mij te vertellen of er iets in het leven van Mrs. Hazeldene was waar u van weet en dat in ze kere mate de oorzaak van dien ge- drukten geestestoestand, waarover u zelf siprak zou verklaren Bestonden er misschien financieel© moeilijkhe den, die Mrs. Hazeldene gehinderd kunnen hebben bestond er wellicht oen vriend tegen wiens omgang met Mrs. Hazeldene u iets had? Kortom", voegde <lo rechter er bij, als was hij dankbaar, dut deze woorden or uit waren, „kan u .mij ook de ge ringste aanwijzing geven, die het ver moeden zou wettigen, dat uw onge lukkige vróuw, iu ecu o ogenblik van zielsangst of onrust, gewenscht kan hebben zich van hot leven to beaoo- v 011 Heilige oogenblikken heerschte er doodelijke stilte. Mr. Hazeldene schoon voor allen daar aanwezig ton prooi aan heftige en tegenstrijdige gevoelens. Hij zag er heel bleek wanhopig uit. en probeerde tweemaal te spreken, voordat hij er eindelijk in nauwelijks hoorbare .woorden uit bracht „Neener waren heelemaal geen financieels moeilijkheden, van wel ken aard ook. Mijn vrouw had een onafhankelijk fortuin van zichzelf zij had geen overdreven vvenschcu „Ook géon vriend, waar u het een of ander tegen had T', zei de rech ter met aandrang. „Evenmin een vriend, ten minste waar ik iets togen had", stamelde de ongelukkig» jonge man, blijkbaar al zijn krachten Inspannend om te spre ken. Ik was bij liet voorloopig onder zoek aanwezig, ging do man in den hoek voort, nadat hij een glas melk had leeggedronken en nog een ander had besteld en ik kan u verzekeren, dat zelfs de domste per soon daar aanwezig overtuigd was,, dat Mr. Hazeldene een longen ver telde. Iedereen begreep dat de onge lukkige vrouw niet door niets in zoon toestand van moedeloosheid zou zijn gekomen, eu dat er misschien een derde persoon bestond, die meer lieht kon werpen op haar vreemden en plotselingen dood, dan de -onge lukkige jonge weduwnaar. Dat do dood onder geheimzinniger omstandigheden had plaats gehad, dan het eerst scheen, werd heel spoe dig duidelijk. U heeft er ongetwijfeld alles vnn - ©lezen en zal zich de opge wondenheid vun de publiek© opinie herinneren door de getuigenis dei- beide doktoren opgewekt. Dr. Arthur Jones, dc huisdokter van Mrs. Hazel dene, die haar bij haar laatste lichte ongesteldheid medische hulp had ver leend,.en die dus nog van heel kort geleden over baar gezondheidstoe stand kon oordeelcn, verklaarde met uuu üleesten nadruk, dat Mrs. Htiaei- deue geen organische afwijking had, dio niet mogelijkheid oorzaak kon zijn geweest van haar plotselingen dood. Bovendien had hij Mr. An drew Thornton geassisteerd bij een lijkschouwing der arme vrouw, en samen waren zij tot de conclusie ge komen, dat de dood het gevolg was geweest van de inwerking van Prui sisch zuur, waarop dadelijk stilstand van het hart gevolgd was, maar hoé het vergift was aangewend, waren hij nocli zijn oollega Op 't o.ogenblik in staal te zeggen. „Begrijp ik dus goed. Dr. Jones, dat <lc overledene stierf ten gevolge van het gebruik van Pruisisch zuur?" „Juist, dat is mijn opinio', ant woordde do dokter. „Bevatte het fleschje, dut iu haar taschje gevonden werd, Pruis zuur „Het was er ten minste zeker in geweest." „Volgens uw opinie dus maakte de vrouw zelf een einde aan iiaar leven, door een dosis van dat vergift in te nemen „Pardon, zoo iets lie-b ik nooit be weerd de vrouw stierf ten gevolge van het vergift, maar hoe het werd toegediend, kunnen wij niet zeggen. Stollig op een of andere manier door inspuiting. Het vergift werd stellig niet ingenomener was geen spoor van iu de maag." ,.Ja", voegde de dokter er bij, in antwoord op een andere vraag van den rechter, „waarschijnlijk is in dit geval de dood bijna onmiddellijk- op de iiisuuiting gevolgd, misschien binnen twee of drie minuten. Het kan best zijn, dat het lichaam na do in spuiting nog maar een enkele stuip-, trekking heeft vertoond, misschien dat niot eens de dood treedt in zul ke gevallen heel plotseling en ab&o-. linivln." Ik geloof niet, dut op dit oogenblib; een der aanwezigen begreep, hoe be langrijk die verklaring van den me dicus was. een verklaring, die iiw tusschen in alle détails bevestigd werd door den dismcts-iuedicus, du bij do lijkschouwing uju hulp had verleend. Mrs. Hazeldene was ptea seling gestorven tengevolge van ecu injectie met Pruisisch zuur, waarvan niemand de herkomst kende. Zij luid op een drukken tijd van den dag hi een eerste klasse spoorwegcoupé go' reiscL Die jonge en elegante vrouw" moest stalen zenuwen en ongeövcn? aarde kalmte bozoten hebben, cm ziet zelf in tegenwoordigheid van mia schien wel twee of drie andere per sonen een injectie mot doodelijk ven gift too to dienon. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5