HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. DONDERDAG 4 JANUARI 1013 OM ONS HEEN Ho. 1480 Habstracbtlng van flen Gemeenteraad. Onts burgemeester blijft in de eer ste Raadsvergadering van het nienwe jaar aan den tradltioneelen geluk- .wenseh voor de leden en him gezin een beschouwing vastknoopen over het jongste verleden en de naaste toekomst in Haarlems administratie ve geschiedenis weliswaar meer over het verleden don over wat ko men zal omdat zooals de heer Van Styruni fijntjes opmerkto, het niet in dos burgemeesters aard ligt, zich uit te laten over andere dingen, dan die volkomen rijp voor behandeling ge worden zijn. Een aardige gewoonte, zoo'n Nieuwjaarsrede. Ze geeft den burge meester gelegenheid to doen blijken van zijn ontimlsme en, ook togenoveT ■do buitenwereld, aan Haarlem de oer te gunnen, die het toekomt, namelijk van te zijn een gemeente, waar wel belasting moet worden betaald, doch niet overmatig, waar wel dure nieu wigheden worden bestudeerd en inge voerd, maar met beleid. En ze is met een het moment om ons te verheu gen in een paar verrassingen, die dit jaar waren het cadeau van 12000 van do Vereeniging Haerlem, om 'den toren opnieuw op 't Stadhuis" te plaatsen, en de mededeeling, dat B. en W. zullen voorstellen een proef te nemen met asphalteering van den Anegang. Dat de Vereeniging Haerlem deze belangrijke som voor dit doel heeft kunnen bijeenkrijgen, is een geluk- wonsch waard. En een tweede felici tatie ga uit naar do Anegangers, die dus zoowaar nog het eerst met pholt zullen zijn verrijkt. Bij wijze van proef w eliswaar, maar deze bij voeging behoeft ons niet aan het schrikken te brengen. Is er maar een maal een begin gemaakt met het moderne plaveisel, dan houdt nie mand do uitbreiding daarvan meer tegen en dat de Anegang het snufje er van zal hebben en niet een gedeel te van onzen hoofdverkeersweg tus- schen Station—Groote Houtpoort, is zeker wel hieraan too to schrijven, dat de Anegang als korte en rechte straat bovendien oen geheel vormt, zich dus voer een proefneming bij zonder leent. Nog altijd ben ik niet zonder vrees, dat de asphalteering van Kruisstraat on Kruisweg, Barteljorisstraat en Groote Houtstraat door hot vooraf nanleggon van den tramweg bemoei lijkt en dus uitgesteld zal worden. Maar nu het eenmaal niet orders zal en kan, nu einde Februari de rails zuilen worden gelegd en er blijkbaar voor deze straten van asphalt voor eerst nog geen sprake is, doen wij wel met het optimisme van onzen burge meester over le nemen en, er het beste van hopende, niettemin waak zaam te blijven voor wat wij, voor standers van asphalteering, beschou wen als een Haarlcmsch belang. Het eenige punt van beteekenis, dat do Raad wist of te handelen, was het rapport der duurte-commissie en, in verband daarmee, hot voorstel van iden heer Bregonje tot het verleenen van een toeslag aan do gemeente werklieden Zorgvuldig hadden B. en W. die twee zaken gescheiden, im mers bij de eerste, het rapport, kwam de vraag te pas, of de gemeente als overheid zou moeien voorzien in een noodstand en bij het toeslag voorst el viel alleen hierop te antwoorden, of zij als werkgeefster een extra zou uit- Kceren aan haar eigen werklieden. Over het eerste punt waren allen, uitgezonderd de heer Bregonje, het eens, dat van een algemeenen nood- stand geen sprake kan zijn. De gevoe lens over den nijslag waren meer verdeeld, doch ook deze werd afge- Er kan niet gezegd worden, dat de debatten over die twee punten mooi of nieuw of leerzaam waren. Soms leken ze wel wonderlijk, bijvoorbeeld toen de heer Middelkoop een verbijs terend betoog opzette over den land eigendom in Hongarije, vandaar over den landbouw in ons vaderland kwam te spreken en betoogde, dat niet verhooging van loonen, maar verandering in de wijze van produc tie den toestond zou verbeteren. Alles in de wereld houdt verhand met elkaar, maar dit koord, waarin ook nog een uitnoodiging aan W. was geweven, om do invoering van Argentijnsch vleesch te bevorde ren, zat wel wat al te losjes ineen. Do eenige, die dat niet opmerkte, was de spreker zelf althans hij ver klaarde, na een verzoek van den voorzitter om zich te beperken, dat hij meende, dicht bij honk te zijn ge- hieven Al noemden B. en W. op de agenda punt 4 rapport der duurte-commissie en punt 8 het voorstel-Bregonje, do Raad nam de scheiding niet zoo pre cies in acht en de voorzitter liet, wijselijk, maar door elkaar over do gemeente als overheid en als werk geefster praten. Het betoog van den heer Bregonje maakte geen sterken indruk. Wel: waar was hij in ongunstige conditie, omdat hij niet veel anders doen kon, dan de areumeuten van do minder heid der rapport-commissie herhalen, maar do voordracht was ook ietwat slap het scheen of de heer Bregonje den uitslag voorzag en begreep, dat zijn betoog toch vergeefs zou wezen. ITij vond bovendien weinig steun. Noch de heer Slingenberg, noch heer Thiel gordden zich ten strijd de laatste deed alleen, men zou haast zeggen pour acquit do conscience, de vraag, of al die gemeenteraden en al die particulie ren, die bijslag hadden gegeven, er dan niets van wisten, en ging daarop weer aan den kant van de arena zit ten toekijken. Daarop gaf do voorzitter van de commissie. Dr. K ruseman, ant woord. Van die gemeenten zijn er verschillende, die veel lager loon geven dan Haarleih en met particu lieren moet een gemeente zich niet vergelijken. Het fs inderdaad met die vergelijkingen eigenaardig gesteld. Soms wordt de gemeente aan parti culieren ten voorbeeld gesteld, een anderen keer moet de gemeente zich aan de particulieren spiegelen, al naar 'gelang van de omstandigheden. Toch zou, dunkt mij, het bijslag- voorstel van den heer Bregonje nog wel kans van aanneming hebben ge had, wanneer de gemeente niet juist op dit oogenblik bezig was, een bij slag te betaleD, namelijk de som, die als terugwerking van de loonsverhoo- ging over anderhalf jaar aan do ge meente-werklieden verschuldigd is. Het is een bedrag van f 24000, waar van 12000 reeds is en waarvan do andere helft zal worden uitbetaald. De mededeeling van den heer Bre gonje, dat over dezen hijslag wel reeds beschikt was door de belang hebbenden, kon tegen dit cijfer niet cp. Men kon in de zaal voelen, dat de gemeente-werklieden geen duurte- bijslog zouden krijgen. En met 21 tegen 12 stemmen werd het voorstel dan ook afgewezen. De heer Bregonje is vol ijver, maar practisch niet altoos. Hij kon wel denkon, dat hem gevraagd zou wor den, hoeveel zijn bij slag-voorstel kos ten zoudaarop had hij het antwoord gereed moeten hebben. Zijn opnicr- king aan Dr. K ruseman, die hem met de vraag in 't nauw dreef, dat deze het hem (Bregonje) eerder had moe- ton zeggen, was als grapje wel aar dig, maar sneed geen hout. Niemand kan in den Raad verwachten, dat zijn tegenstander zijn sommen uit rekent, dat moet hij zelf doen. En verzuimt hij dat, dan krijgt de te genstander een geducht wapen in de hand, want niet licht is een meerder heid te vinden voor een voorstel, waarvan niemand de kosten kent. De heer Weijland hield zijn eerste rede, over een administratief onder werp, dat hij krachtens zijn maat schappelijke positie meester i3. Hij spreekt eenvoudig, kort en begrijpe lijk, wat lof verdient. Dat hij per geluk tegen zijn eigen amendement stemde mag liein, op grond van de moeilijkheid om bij urenlange debat ten altijd attent to blijven, niet zwaar worden toegerekend; practisch deed het geen kwaad, want het amende ment kwam er toch. En dat hij een paar maal den voorzitter de juiste titulatuur -ont hield, „ja voorzitter, neen pardon, voorzitter" zei, moet wel een lap sus linguae of een verkeerde tongslag wezen. J. C. P. Duitenlandsch Overzicht Ds oorlog fustcben Italië en TnrkUe Naar aanleiding van in omloop zijnde geruchten, schrijft de Petite Republiquio over EEN ONNOODIG BLOEDBAD 't volgende „Men verwacht een beslissend go- vecht voor Benghosi 20000 Turken en Arabieren staan voor de stad ge concentreerd, waarin de Italianen voor den slag' gereed liggen, gesteund door een geweldige artlileriemacht. De uitslag vun den strijd schijnt niet twijfelachtig en „in goed inge lichte kringen" wacht men slechts, om den vrede fe proclameeren, op de bloedige r|iderlaag, die voor het le ger van Turkije in het verschiet ligt „Derhalve de oorlogvoerenden koesteren thans het vaste voornemen de vijandelijkheden niet voort te zet ten maar blijkbaar brengt de eer der beide volkeren mede, dat nogmaals honderton slachtoffers met hun bloed den reeds doorweekten bodem moeten kleuren. „Is dat geen wreedheid, die koel bloedig voorbereide slachtpartij, ter wijl de uitslag reeds verzekerd is, en kan men rustig toazacni hij zulk een opoffering van monschonlovens 7" In de laatste dagen wordt er weer meer over VREDESKANSEN gesprokeai. In Turksche kringen laat men zich daarover aldus uit „Eerst moet men afwachten, welke houding de Kamer tegenover liet nieuwe kabi net zal aannemen. Said pasja zou wel geneigd zijn liet sluiten van den vrede te helpen bespoedigen, maar de vraag is, of voor de onderhande lingen reeds een grondslag geronde a is. De meeningen van de oorlogvoe rende mogendheden zijn en blijven zeer uiteenloopend en slechts met moeite zal men een vergelijk kunnen vinden." DE ITALIAANSCHE CENSUUR OVER JOURNALISTEN. De Italiaansche re-geering heeft ook don oorlogscorrespondent van de so cialistische „AvonLi", Michele Vaina s berichten over de mislukte expeditie naar Brïtobraa thans dooi de afzetting van den verantwoorde lij keoi generaal zoo duidelijk beves tigd worden uit Tripolis doem ver bannen. Door hot verdwijnen van do zen journalist, wiens berichten veelal waardevolle correcties en aanvuilin- Yan de officicelo Italiaansche te legrammen brachten, wordt bet nog moeilijker den gang der gebeurtenis sen op het oorlogstooneeJ te volgen. Voor Tripolis zijn reeds 120,000,U00 lire uitgegeven. De staatskas beschikt nu nog over 4S0,000,000, zoodat een oorlogsleeming voorloopig niet noodig zal zijn. ült TnrkUe. DE MINISTERCRISIS is nog niet geheel opgelost. Talaad heeft do portefeuille van binuenlandsche zaken geweigerd. De minister van justitie neemt nu tijdelijk het beheer van het departe ment van binnenlandse he zaken waar. In de Kamer heeft Said pasja uit naam van het nieuwe kabinet opnieuw het wetsontwerp tot wijziging van art. 35 der grondwet ingediend. Do oppositie, die haar obstructie ge staakt heelt, woonde de vergadering bij. Maar... aangenomen is 't voorstel nog niet De Kamer stuut evenwel voor de kous 't voorstel aannemen of ontbonden te worden, t Zijn twee kwade kansen 1 TURKEN EN BULGAREN. Bij Koprulu is er een gevecht gele- vord tusschen Turksche soldaten en een bende Bulgaren. De Bulgaren vluchtten, maai- lieten 5 do oden ach ter. Aam Turkse hen kant zijn éen sol daat gedood en twee gewond. Uit en over PerzIS. De werkzaamheid van de Russische krijgsraden zal ook tot Resjl worden uitgestrekt. Ook daar meent nl. de Russische consul de aanstokers de slachtingen te kunnen aamvijzen. Behalve Perzen zullen zoo wordt verzekerd ook verscheidene Russen worden gevonnist. Men neemt o dat de krijgsraden ongeveer twee maanden in werking zullen Mij ven. Hoeveel vonnissen zullen er dan wol niet geveld worden Naar de Russische gezant in Per- ziè meldt, wil de regent van Perzie om gezondheidsredenen Teheran voor goed-verlaten. Over •T OPTREDEN DER RUSSEN lieeft de Landraad van Tebriz aan t Perzische consulaat te Woenen, het volgende telegram gezonden „Twee dagen geloden zijn de Rus sen hier met geweld binnengedron gen. Zij hebben een school bestormd en de kinderen zonder genade neer getrapt en geslagen. Rustige voorbij gangers weiden geslagen of bescho ten. Den volgenden dag kwam uit Teheran het bericht, de vijandelijkhe den te staken, hetgeen don Russen evenwel niet verhinderde het bom bardement voort te zetten. In de wijk bij het Russische consulaat Baje Sjo- mal drongen de Russen in de huizen van de notabelen en roofden, wat hun in handen viel. Verscheidene aanzienlijke Perzen werden gevangen genomen. Vrouwen en kinderen wer den op straat neergeschoten. Ik ver zoek deze gewelddaden ter kennis te brengen van de beschaafde wereld." Inderdaad e&n ernstige aanklacht 1 En.... Rusland beweert zich alleen met de Perzische zaken bezig te hou den, om rust en orde in dat lairad te brengen i Da opstand In China. Uit Peking wordt geseind, dat de staat van zaken allercritiekst is. Op tal van plaateen zijn de revolutionai ren weer aanvallend opgetreden, zoo dat aan den wapenstilstand niet veel waande gehecht kan worden. Muitende troepen soldaten hebben het station Sjanhaikwan bozet en daarmede de verbinding tusschen China en Mantsjoerije afgesneden. Een Japaneche troeqjenafdeeling is afgezonden om het verkeer te herstel len. Dat wordt een gevaarlijke inmen ging 1 Een ander telegram uit Peking be richt, dat onvermijdelijk moet worden geacht. Er zijn weer geruchten over oen vlucht van de keizerlijke familie uil Peking. Pie minister-.president Yoean SJi Kai deelde aan de gezantschappon mede, dat hij voornemens was den strijd op te nemen voor een consti- tutioneele monarchie. Hij gaJ ie ken nen, dat hij er op vertrouwde, het geheele noorden hoven den Yangtse in zijn macht te houden, en dat naar zijn meening de beweging ten gunste van een republiek in de zuidelijke provinciën spoedig zou verloopcn. KEN BANK DER REVOLU- TIONNAIREN. ten zij heeft daartoe een beroep ge daan op de in het buitenland govas- tigde rijke Chineezen. I>e aandoelen bedragen 5 jon. Tot dusverre is reeds voor «en bedrag van 5 millioen jan geteekend. Do Chincezen in Tokio on Yokohama liebben voor een bedrag van 2 millioen jein geteekend. Allerlei. De verliezen dor Spanjaarden in de gevochten aan de Kert moeten, vol gens de laatste berichten, bedragen hebben aan dooden 12 officieren en 83 soldaten aan gewonden 21 offi cieren en 257 soldaten. De verliezen der Marokkanen worden op 500 doo den en 1200 gewonden geschat. Dinsdagavond is er weer gevochten. De Marokkanen vielen de Spaansche stellingen te Sanmar aan. Zij wer don evenwel spoedig afgeslagen. A.an de zijde der Spanjaarden wer den 1 kolonel en 3 soldaten liclit ge wond. President Taft heeft te verstaan gegeven, dat hij niet voornemens is zich in den wedloop der presidents verkiezing (en gunste van Roosevelt terug te trekken. li ij voegde daaraan toe Niets dan de dood zal mij nu uit het gevecht kunnen houden. We krijgen dus wellicht een strijd tusschen Roosevelt e.n Taft. de vroe gere vrienden. Dat kan interessant wonden 3 De Grieksche Kamer heeft besloten tot vergrooting van 't leger (4 In ula a ts van 3 drvis'es) en tot verster king der vloot. Alleen voor de vl-oot zijn 46 millioen toegestaan. UIT DE DUITSCHE POLITIEK. De Vorwarts, 't hoofdblad der Duit se!» sociaal-democraten, schrijft over de verkiezingsleuze van den Rijks kanselier o. a., dat dece er slechts toe kan bijdragen, om de stemming voor de sociaal-democraten te verbe tenen, daar de regeering openlijk be kent verhooging van de uitgaven voor leger an vloot te verlangen. Stadsnieuws Ook do revolutionnaire regeering J hooft besloten een bank op to rich-1 NUT8-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Decem ber 1Ó11 en 1910: Aantal bezoekers 756, (1910: 396) Aantal inlagen 481, 1910: 228). Aantal terugbetalingen 275, (1910: 168). Ingeteerd: f 30273.12. 1910: f 10258.03 1/2 Terugbetaald: f 18394.01 1/2, 1910: f 18596.17 1/2. Meer ingelegd f 11879.10 1/2, 1910: minder ingelegd f 8338.14. Aantal nieuwe boekjes 53, 1910: 22. In bewaring genomen boekjes 7. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht S. Telefoon 1170. Ingeschreven: 20 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 4 meubelmakers, 1 me. dalmaker, 11 metselaars, 8 opper lieden, 6 stucadoors, 5 witters, 8 machinebankwerkers, 1 monteur, 6 grofbankwerker9, 2 metaaldraaier 2 vuurwerkers, l ketelmaker, 4 burgersmeden, 3 machinisten, 7Bto- kers, 1 electricians, 1 instrument makers, 1 koperbankwerker, 1 ko perslager, 2 loodgieters, 2 schoen makers, zadelmaker, 2 kleerma kers, 61 Bchilders, 3 behangers, 2 stoffes rders, 8 bloemisten, 6 tuin lieden, 17 grondworkars, 2 bakkers- 1 banketbakker, l slager, 2 krui deniersbedienden, 4 kellners, 18 ma gazijnknechts, 18 loopknechts, 4 huis knechts, 1 sigarenmaker, 8 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letier- zeitar, 1 lithograaf, 2 binders, 82 losse werklieden 1 dienstboden, 14 werksters, 2 naaisters, 1 kook sters, 8 huishoudsters, 6 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steentiouweri- voegers, 8 Koetsiers en voerlieden 1 boerenknecht. Onze Lachhoek VRIENDSCHAP. Wat is zij mooi, zei oen Jo'ng- monsch, net eon schilderij. Ja, ar.twoorddo oen jong meisje, met oen blik op haar vriendin en met de hand geschilderd ook! Twee vrie'ndan zitten 's avonds aan do stamtafel. Be den zwijgen langen tijd bedrukt: ten slotte zegt de een: Zeg eens, Smit, wat zeg je tegen Je vYouw, als je zoo laat thuis komt? Ik zeg alieeo „goeien avond De rC3l zegt mijn vrouw dab allemaal. Ik voel me heetemaaJ piet lelt* kor, dokter, mijn memorie is zoo goed uls weg. Zoo, ja, dat weet ik eigenlijk al, want twee jaar geleden iieb ik je dat rekeningetje gestuurd van je vorige ziekte en ik hoo'ixle er sedert niets moer van. KON. RUT. FABRIEK. Door de Kon. Rijiuigfabriek van de Firma Beiines zijn aau de H. IJ. S. M, een zestal fraaie gemengde (le en 2e klasse) spoorrijtuigen afgeleverd, bestaande uit: 8 coupê's, 2 zijgangen en voorzien van W. C. Tot correspondent in het correspon dentschap Haarlem Centr. Werkplaats van de Coöperatieve Vereeniging „Voor Allen", der H. IJ. S. M. is be noemd de heer D. Pigge, ass.-opzich- ler aan de werkplaats. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug to bekomen bij; L. de Krieger, Spaan aclie va art 4, Schoten, een dameshandschoen. A. Schaap, Kamperstraat 13, een abonnement E. S. M. P. Kuiper, Z. Polderstraat 84, een hondje. W. Govers, Tuinstraat 1, een eau de colognefleschje. Agent v. Politie Huiberts. Lange lieeranstraat 5 rood. een rijwieipomp. H. Boeland, Gen. de Wetstraat b6, een rozenkrans. F. v. Hagen, Lindschotenstraal 2e, een dameslaschje niet iuhoud. Bureau van Politie, een huissleutel. K. Visser, Kruisweg 15, een hond. VEREENIGING WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandelijksch Overzicht van de ver eeniging Weldadigheid naar vermo gen. Boekjaar: 1 November 1911—31 October 1912. Voor bchoeftigen werd toegestaan; Brood en levensmiddelen November 1911: f 223,41 1/2; December 1911 f 273.3G Brandstoffen. November 1911: f 18.60; December 1911: f 106.56. Ligging en kleedingstukken, No- ber 1911: f 13.25; December 1911: f 1 90 In geld, November 1911 f 3-83.10; December 1911: f 557.70. Totaal toegestaan November 1911: f 638.36 1/2; December 1911: f 939.52. Totaal over het boekjaar 1 Novem ber—31 December 1911: f 1577.88 1,-2. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID HAARLEM. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende het jaar 1911 bezocht door 7202 belangstellen den. Uit de aan het Museum verbonden Boekerij werden 2515 beek- cn plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De lessen der aan het Museum ver bonden School voor Kunstnijverheid weiden over 1911 door 235 vrouwelij ke en mannelijke leerlingen bijge woond. De cursus voor het emailleereu is 3 Januari hervat De afdeoling der praktische werk plaatsen zal weldra weder moeten worden uitgebreid. Bloembollen. Door het zachte winterweder ont wikkelen de bloembollen in Haar lems omstreken zich zóó vroeg, dat Aan de hyacintenveklen hier en daar reeds iets van de dikke bedekking moest worden afgenomen. De kweekers zien du met leedwezen wijl nu de vreee bestaat, dat de jaar lij ksche zich herhalende voorjaars nachtvorsten groote schade kunnen toebrengen aan de teere spruiten, welke door te vroegen groei tegen die koude niet bestand zijn, zoo schrijft t N. v. d. D. Yan Kunst un Kunstenaars. XXXI. Gust. v. d. Wall Perné, do vioe-voor zitbër van de schilders-confrerio St Lu is, overleed in de laatste dagen van het afgeloopen jaar, op oven 34- jarigen leeftijd. Zijn vele vrienden hebben bij zijn uitvaart getuigd de groote verwachtingen die men ten zijnen opzichte koesterde. Plotseling tii diop droevig werd een leven afge sneden dat voor veten de kiemen zich droeg voor een komend oeuv van groote beteekenis. Het is thans, helaas, niet meer van noode, die gelijkheid onder de oogoü te zien. Uit wat deze jonge kunsten.-, tr tot nu toe leverde, en wij mogen hier alleen spreken naar aanleiding van hetgeen op openbare tentoonstellingen vaïi zijn werk tot ons kwam bleek een zoor sterk streven naar verandering van kunstinzicht, een opwerken tegen don stroom Aan liet impressionistisch schilderen, in de wel wat Verwaterde manier der goede Haagsoha school, en een zoeken naar herleving van oen, in dat impressionisme wel wat ver waarloosd element, dat der door de schilderkunst uitgesproken ideologie in ons geestes- en zielsleven. Nu is het lang niet gemakkelijk dat streven op zijn juiste waarde te schatten daar liet al vooropgezet onjuist lijkt zich in kunstopgaven naa'r eon be paald programma te richten, toch is dat streven al vain belang omdat het op oen kentering wijst, die zich hoe weet men nog niet in onze kunst voltrekken moet, om deze niet geheel te doen verdwijnen. Dat ook Van de Wall Perné, zooaüs velen dier zookers, dichter bij het decoratief aan gevoelde. dan bij liet om de kleur in hoofdzaak ondervonden©, terecht kwam, blijkt uit zijn jongste inzen ding op de thans geopende St Lucas tentoonstelling, waar hij eene ver beelding geeft van de verdrijving van de'n nacht door den dag. De impressio nist bsclie schilders plachten dit te ge ven door hun schildering van eon stuk natuur in ochtendglo'nen en trachtten het begrip: „wijken van nacht voor dag" alleen door de sim pele schildering vam wat zij op dal moment gezien hadden, aan ons mede te doelen. Bij Van de Waül Peïné is hekselfde begrip in oen speciaal beeld omgezet on hij tracht nu, doo'r zijne voorstel ling van dat beeld, een zwarten arend, die door een witten arend ach tervolgd en voortgejaagd wordt, zijn emotie van een morgenstond voor ons helder te maken. Geheel en al versmaadt hij echter hot impressio nisme niet. Wa'nt diep onder zijne arenden st'rekt zich een weldsch land schap uit in eerste zonnegloren en liet naakte mansfiguurtje dat zich daarin vertoont., als in aanbidding van liet al sterker wordende zonne licht, ontneemt aan dut landschap het principieel impressionistisch door voelde niet Hier raakt men 'nu de loz&p ueüfjOM p ut uu.uuuaa 'ot^sounb sympathieke st revers dikwijls de "rede zijn moet. Er 1» eon strijd in hot werk zelf, tusschen herinner, ng en anders willen, er is geen eenheid. Er is geen impressionisme meer, noch 13 het als geheel zuivere voorstelling van ge dachten, door een beold uitgedrukt. Dat velen dozer zoekers dikwijls inte ressante dingen doen op decoratief gebied heeft ook v. <t Wall Perné be wezen. Men moet echter eens aan kunstenaars als Redoh denken om te kunnen constateoren in hoeveel men nog van een zuivere verbeeldingskunst af is. Het streven, waarvan Van de Wall Perné een ctór ij vurigste aanhangers was geworden, werd aanleiding tot de oprichting van oen nieuwe kunate- naarscombïnatie, die zich zelf doopte met den naam van „Kunstenaars dor Idee" en dte ©enigen tijd geleden in do Salons van den Larenschoh kunst handel te Amsterdam haar eerste ten toonstelling hield. Ilier vcu.v.waren de bewijzen voor het grijpen van wat in. L als cone vergissing beschouwd moet worden, dat men n.l. een speci ale ideeënkuust zou geven door b.v. in een overigens impressionistisch ge zien en geschilderd landschap een hertje op don voorgrond te schilderen en dan het Avcrk met b.v. „Waak zaamheid" te betitelen. Daar „l'histoire se répéte" is ock hierin echter alweer niets nieuws en doet ze aan den Sar Peladon van vijf tien Jaar geleden denken. Deze Pa'nj- sche kunstenaar was de in het loven roeper eoner vrij uitgebreide bewe ging voor wat zij teen ..te mystiek noemden Hij was zelfs voorzitter van oen soort verbond, een Ligue de ia Rose et Croix. Eene roos en een kruis je vond meu op vete hunner werken, in de zonderlingste hoeken verdwaald. En hij Avas het ook die aan oen eer zaam Hollandsch landschapsschilder van die dagen den raad moet gegeven hebben: „als jo nu in de sehaduAV van dat boompje daar, een doodskop schildert, is je werk mystiek". Dit laatste is een on-dit, een verhaaltje dat in schilderskringen de ronde deed, doch het typeert, al is het overdreven, de vergissing waarvan ook vclcu dior kunstenaren der Idee van thans slachtoffer zijn. Het hier besproken werk van v. d. Wall Perné was op de Lucas-tentoou- stelling met een rouwversiering be hangen als een laatste buide aan oen jong idealist. Wij kunnen niet zeggen dat er.qp deze expositie overigens veel was, dat voor een tneor verwijderd publiek cn in een kort overzicht als dit, uit voerig© bespreking vordert. Men leert er wel Van der Hern als éen der han digste, bekwaamste, technisch zeer onderlegde onder de jongeren waar- deeren ,kau er ook een teekenlng van Jan SJuyters „Kinderportret" met onvermengde gevoelens van eerbied voor de knapheid van dezen schilder bekijken, verder voor Leo Gestel's proeven on een gebied, waarop Kees van Dongen eeuigszms als gids ge diend zcu kunnen liebben, de ver schuldigde belangstelling wijden om dan ten slotte met do aquarel van Martin Monnlckendom „Czardas" te besluiten die, naar ons inzicht, tot net allerbelangrijkste wat St. Lucas ditmaal biedt, behoort. Martin Monnicke-ndam (er zijn twee schilders van dien naam en do dub belganger heeft toevallig ook de M. ais voorletter) is nu misschien een twaalftal jaren werkzaam onder groeiende belangstelling van Avie voor schilderkunst voelt. En toch heeft hij het publiek, de massa noe niet veroverd. Er biijft, schreef naar aanleiding vfcm <leze tentoonstelling de referent Aan het Uundelsblad. altijd in zijn werk nog iets te wenschen over. W at dat iets is, is moeilijk precies te zeggen, men voelt het als iets onvolkomen s en men voelt tegelijkertijd dat men, wat men er zoo gaarne in vinden zou, er eigenlijk nooit in verwachten kan. Deze teekening heeft misschien voor velen datzelfde, en toch lijkt het ons zeker dat Monnickendam tot do meest persoonlijke, sterkste figuren behoort, die nog aau een nabloei der kunst van heden kunnen medewerkt 11. Dit inzicht liebben wij al bh zijn eerste openhaar optreden, op andere plaats uitcesproken, ces er zit zekere voldoening in te bemerken dat de be langstelling die hij v erdient hem meer en meer gewordt. De Czardas. Het werk ps typisch van compositie. Links zitten de Hone orsriio muzi kanten, ï#:ir,s is het geheele deel ge vuld met nloemen, kleurige chrysan ten cn andere, alles wat bont en kteu- 1 envoi, terwijl ook in de wij zo van behandeling der rechtsche figuren een zekere ovenadenhoid van zware kleur opvalt. Men kan dezen schilder geen smakeloosheid verwijten en toch is er iets dat doet neigen naar dat verwijt. Do quuosti© is dat zijn smuak oen ge heel eigene is, tot een bepaald type behoort. Dit eigene na te speuren, kan, bij eon overzicht van wat hij in do laatste tien jaar maakte, later een opgaaf znn voor een interessante schilder-studie. J. H. DE BOIS. 1 Jan. '12.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7