NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8754 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 JANUARI 1912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Qe'ülustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.65 0.02 K 0.37 'A 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.r iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd hef Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6220 TVViiliDE BLAD. INGEZONDEN Bodaclie zich niet aansprakelijk. De Tandbselkunde en de Minyermogenden. Wij ontvangen naar aanleiding vaii Om Ons Heen van Woensdag 3 dezer do navolgende belangrijke beschou wing Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het artikel ,,De tandheelkunde en dc minvermo genden" in uw geëerd blad van 3 Ja nuari 1912 moge het volgende een plaatsje vinden. liet is een feit, dat door velerlei oorzaken het grootste deel van ons volk van tandheelkundige hulp ver stoken is. Laten we elkaar echter goed be grijpen de uitdrukking „tandheel kundige hulp" bedoelt niet het wegnemen van zieke organen, maar het genezen, het heclen, het weer gebruik waardig maken. We kunnen volgens deze opvatting de zooeven ge uite waarheid ook anders uitdrukken en zeggen een groot deel van ons volk moet zijn gebit geheel of gedeel- lelijk missen vóór hel oogenblik. waarop de tanden en kiezen als juderdomsverschijnsel los gaan staan &n uitvallen. De oorzaken van dit verschijnsel lijn drieledig 1. Slechte kwaliteit van het meai- •ichclijk gebit; 2. de weinige zorg (door schoonhou den van de tanden) die de eigenaars er voor. dragon 3. de ontbrekende gelegenheid om tijdig de door het ziek-worcleu der tanden aangerichte schado te doem j herstellen. 1. De slechte kwaliteit van het menschel ij k g e- I bit Oorzaak is. het opnemen van te wei nig kalk in het menschelijk lichaam door te gering kalkgehalte van water j en voedingsmiddelen, gepaard gaan de met niet krachtig genoeg kauwen i der meestal weeke spijzen een or gaan, dat niet wordt geoefend, ont aardt. Remedie: gebruik van kalferijk voedsel en dit voedsel zóó bereiden, dat krachtig kauwen noodig is. 2. Geringe zorg (slecht schoonhouden) door de eige naars van het gebit Spijzeieslen, die in den mond ach terblijven, verzuren, do kalk der tan den wordt opgelost, holten ontstaan („Wolf" in de tanden), langzamer hand gaan de tanden verloren. Reme- djo Tanden schuieren, vooral 's avonds, opdat men met een zuivere mondholte ga slapen, en zoo mogelijk na iixieren maaltijd. 3. De ontoereikende ge legenheid om t ij dig de door het zie k-w orden der tanden aangerichte scha de te doen herstellen. Hietmede, geachte heer Redac teur, kom ik tot het eigenlijke door u ingeleide onderwerp. Waaraan bestaat behoefte Aan een polikliniek, waai heen kiespijulij- ders zich kunnen begeven, om daar van de tot kwelling geworden orga nen verlost te worden Neon Ook zonder het ingrijpen van den tandarts raakt ons volk zijn tanden wel kwijt. Op den weg van den tandarts ligt het, te zorgen, dat de menschen hun gebit behouden. Dit resultaat Is al leen in zijn vollen omvang te verkrij gen, wanneer de defecte tanden In be handeling komen vóór er pijn is opge treden, dus zoolang de door de ziekte aangerichte schade nog gering is. En nu is het een feit, dat verreweg de meeste tijd der tandartsen in be slag genomen wordt voor gevallen, die reeds lang niet meer eenvoudig, maar meestal zeer gecompliceerd zijn. die dus veel tijd en moeite ver- eischen, wat weer sloopend werkt op de arbeidskracht van den tandheel kundige en waardoor pok de kosten der behandeling stijgen boven het budget van dc groote volksmassa. Slechts een zeer klein deel dus dei- zieke tanden kan bij de tegenwoordi ge verhoudingen door het thans bo- schikbaav aantal-tandartsen behou den worden. Gesteld nu, er wordt te Haarlem op gericht oon polikliniek voor tand ziek ten. Hoe. zal deze werken 'n Paar uur per dag zal een der te Haarlem gevestigde tandartsen de zich aanmel dende patiënten ontvangen. Niet echter zal het doel mogen zijn het verwijderen der aangetaste organen: dat geschiedt ook nu reeds, zooals ik zeide conserveercn zat hef. parool moeten zijn. Wat wordt dan por dag a/gehandeld Ik schat, lettend op den toestand, waarin de zich aanmel dende patiënten zullen blijken tc ver- koeien, 'n maximum van vier A vijf tanden per dag, die oen meer of min der afdoende behandeling kunnen ge nieten. Maar wat te doen met de drommen patiënten, die niet aan de beurt komen, eiken dag wéér Want ik geloof matig te taxeeren als ik T aantal bezoekers na eenigen tijd per dag op twintig dertig stel. Die zijn ccmserveerend nog in geen tien uren te helpen Men zou mij kunnen tegenwerpen maar die vijf tanden per'dag wórden dun toch .behouden Mijn antwoord luidt als volgt Stellen wc 't aantal werkdagen op 300, dan zouden per jaar 1500 tanden afbehandeld worden, 'n Uiterst gerin ge fractie van het totaal aantal, dat behandeling wacht. Maai- dit slechts terloopsopgemerkt. Wanneer nu deze 1500 tanden b.v. aldus verdeeld waren 100 personen met ieder 15 slechte en voor 't overige gezonde tanden, dan zou men do voldoening smaken, tenminste 1ÜU menschen aan een goed gebit te heb ben geholpen en dat zou 'n groot iets zijn, veel inspanning waard. Maar de toestand is geheel anders daar komt 'u jong meisje met het verzoek, een slechten vóórtand te willen vullen, die haar uiterlijk ont siert maar de slechte, rottende kie zen, die niet gezien worden, mogen rustig wegteren. De vulling zal in zoo'n mondholte, vervuild als ze is, een mislukking zijn, de tijd er aan besteed nutteloos verknoeid. Tot een hygiënisch zuiveren toestand zal men bij een dergelijke wijze van wer ken zelden of nooit komen, en toch zal deze in een polikliniek, op don door U, M. d. 1L, gedachten voet geen uitzondering, maar regel zijn. Deze voorstelling, M. d. R., is geen sombere voorspelling van een pessi mist. Zo is een afspiegeling van de ervaring, die in een groot aantal ge vallen reeds elders is verkregen, en die men ook hier wederom zou op doen. Maar wat moet er dan gedaan worden Het zij me vergund, hier aan te halen, wat Dr. C. van der Hoeven, na ampele bespreking van dergelijke aangelegenheden met Prof. Jessen, Duitschlanü's grooten voorvechter ter bevordering der mond-hygiëne, als resultaat zijner overdenkingen neer-I schrijft in het Tijdschrift voor Tand-J heelkunde „Het- tandbederf is zóó algemeen, j dat de tandheelkundigen er niet aan i kunnen denken, om aan het tegen woordige geslacht in zijn gc-heelen omvang voldoende hulp te bieden. Wij moeten ons beperken en dan is het rationeel om te beginnen onze krach ten te wijden aan de jeugdkleine defecten van den aanvang af opspo ren en behandelen. Hoe zullen we nu do on- en min vermogende jeugd er toe brengen om zich te laten onderzoeken en behan delen? Die vraag, is reeds beantwoord en tot praktische oplossing gebracht door Jessen in Straatsburg. De op richting van scliool-tandkiinieken is do beste oplossing gebleken, om tot ons doel te geraken. Alle andere ma nieren, om een eenigszins belangrijk deel van de on- en minvermogende kinderen, onder behandeling te krij gen, hebben schipbreuk geleden. Naast de hulp aan het jonge ge slacht moeten we trachten zooveel mogelijk ook de ouderen to helpen, maar hoofdzaak moet zijn, dat we ons eerst uit den poel trachten te redden. Hebben we het opkomende geslacht tijdig behandeld en het eoiiigermale hygiëne van den mond geleerd, dan zai het betrekkelijk ge makkelijk, in elk geval uitvoerbaar zijn, om aan diezelfde menschen op lateren leeftijd redelijke, goede tand heelkundige hulp te verschaffen ....Wij moeten derhalve beginnen met do bevordering tot oprichting van sehool-Landkliniekcn in de groo te re gemeenten. Die klinieken moe ten op gezonde basis worden inge richt. Zij moeten van stadswege wor den gebouwd en bezoldigde tandart sen-moeten w opeten benoemd. Aon de jonge tandartsen, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking behooren te komen, moeten, bepaalde werkuren worden voorgeschreven. Buiten dien tijd kunnen zij trachten een eigen praktijk on te bouwen. Zoodra zij daarin geslaagd zijn, zullen ze van zelf do kliniek laten voren, om weer door jongeren vervangen te worden. Om do onkosten voorloopig niet noo- deloos hooger te maken, dau streng noodzakelijk is, zou een onbezoldigde commissie ?an toezicht, uit tandheel kundigen bestaande, een oog in het zeil kunnen houden, of liet werk be hoorlijk wordt verricht, invloed kun nen uitoefenen op do aan te stellen tandheelkundigen, het fiuaucieelc be heer van de kliniek kruinen nagaan, enz..... De bedoeling van de sehool-tand- klinieken moet geen anderé zijn. don dat de on- en minvermogende kinde ren, wier ouders daartegen geen bezwaar hebben, twee maal 's ja ars in één der schoollokalen door een tandarts worden onderzocht. Up geen andere wijze kunnen v-e dit doel bereiken, dan door net onder zoek (niet echter do behande ling. Ref.) in de school to doen plaais hebben. Daar hebben we do k-aderen bij elkaar en wordi van hooger hand de hulp opgelegd, ai is liet dau ook niet opgedrongen." Dat, M. d. R., ziju woorden, die ik geheel onderschrijf. Dut kau resulta ten opleveren, die het volo werk, dat or voor veréischt wordt, waard zijn. Dan kunnen we hopen, dat eenmaal do groote massa van ons volk tot zijn wolzijn zich zal verheugen in. een zoo goed en gezond mogelijk gebit, Waardoor da volksgezondheid een grooten stap voorwaarts zal doen. Met dank voor de opneming, heb ik', M. d. R., de eer te zijn, Hoogachtend Uw Dw Dr., BöLGER. Haarlem, 5 Januari 1912. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tnsscben Italië en Turkije Na eenige rust begint 't rond de vesting Tripolis weer te spannen. ïn dc onmiddellijke nabijheid van Ain Zara hebben dagelijks kleine ver ken ningsgeveehten plaats, die de» Turken en Arabieren evenwel niet be letten, sterke troepenmachlen tc concontreeren. Ze willen blijkbaar een stormaanval op de Italiaansche stellingen ondernemen. Voor dit doel hebben zij ook een aantal ka nonnen naar voren gebracht. Eerst daags mag dus weer een groet ge vecht verwacht worden. KLEINE GEVECHTEN. Troepen Bcdoemeu en Arabieren vielen de Italiaansche verschansin gen bij Tobroek in Cyrenaica opnieuw aan. Do Italianen lieten hen tot op 400 meter naderen en openden toen een hevig geweer- en geschutvuur. De Turken en Arabieren trokken zich daarop terug met achterlating van 50 dooden. Ook bij Derna vond een klein ge vecht plaats, dat met den terugtocht der Turken en Arab ie mi eindigde. Een. troop Turken en Arabloren deed ook een aanval op de Ituhuau- sclie verschansingen bij Ucnghusi. Dc aanval werd afgeslagen de aanval Iers lieten tal van dooden 'aohtor. Althans dc Italianen willen het be zetten. 't Panlserschip „Liguria 'en enkele torpedobooten zijn begonnen met een bombardement van do kust. Daarna zuilen de Italianen tot de landiug overgaan. ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Uit Rome wordt gemeld, dat do verliezen der Italianen in Tripolis tengevolge van de aanvallen van dear vijand (dus niet door ziekte e. d.) tot 31 December 1800 man bedroegen. De vroeger reeds gemobiliseei-de troepen, die in Napels stonden, zul len naai' Tripolis vertrekken. DE ITALIAANSCHE LUCHTVLOOT. De Italiaansche regeeaing heeft be sloten 2,OtKJ,OUO lire beschikbaar to stellen voor het aanschaffen van nieu we vliegmachines. 'T ROODE KRUIS. Uit Sfux (Tunis) wordt bericht, dat daar oen afdooüng vau het Duitschc Roode Kruis is aangekomen, die spoedig naai' het. Turkscho leger kamp zal vertrekken. De expeditie be staat uit 60 jiersonen en zul 5 bug- marschen per kameel noodig hebben, om het doel van den tocht te bei ei ken. Da vretie In 't vooruitzicht? De Turkscho grootvizier heeft in een dienstorder aan bestuurders der vilajels moegedeeld, datdevrede binnen korten tijd geslo ten zal z ij ii tot tevreden- herd van de nation aio oer v a n T u r k ij e. Een hoopvolle toezegging De Fransche gezant te Rome had een lange conferentie niet den Ita- Haansohen minister van buitenland- sche zaken. Dc Italiaansche gezant tc Berlijn, die te Rome vertoeft, confe reerde ook verscheidene malen met de ministers van oorlog en buiten- landsche zaken. Te Rome gelooft men zeker, dat die conferenties in verband staan met de voor loopige vredesonderhandelingen dié door dc Oostenrijkschc regeering Öij Turkije ingeleid zullen worden, ült Turkije. Via Bulgarije komen er geruchten, dat het er in Turkije dreigend moet uitzien. In Konstuntinopel zou EEN SAMENZWERING hebben plaats gehad. Mahtnoed Schefket is door dit complot ver moord M.ilitaire maatregelen worden genomen. 't Turkscho gezantschap te Berlijn spreekt de geruchten tegen. Do opstand In Cblna. Uil Sjanghai wordt geseind, datdr Soenjaisen zijn plechtige» INTOCHT ALS PRESIDENT DER REPUBLIEK heeft gedaan in Nanking, waar hij met geestdrift werd ontvangen. 21 saluutschoten werden gelost en er waren 10,WO man troepen op de been. Soonjatsen werd plechtig inge huldigd. Hij zwoer, de Manlsjoes te; zullen verdrijven, den vrede te her stellen eh bet staatsgezag te vestigen op den volkswil. Was dat volbracht, dan zou hij aftreden, ten einde hét Chineescho volk in staat te stellen, een president vaai de Veieemgde Sta ten van China aan te wijzen,'welke staten vijf volken zulleiv omvatten, de Chürètaêii, do Mjiitsjoes, do 'i'ibelu- nen, de Mongolen en de Toerken- staaiiicrs. liet centrale bestuur zal de financiën en «le belastingen hervor men de Chineesche kalender is~ reeds afgeschaft en door den West-"Euro pee sc hen vervangen. Alleen ls 't voor den president on aangenaam te weten, dat... slechts een klein deel der Chinec-zen hem w il erkennen IN MONGOLIé dreigt een hoogst verwarde toestand te zullen ontstaan, daar Zuid- en West-Mongohê zich naar liet voor beeld van Noord-Mongolie onafhan kelijk willen verklaren. Men verwacht dat lusschen deze drie nieuwe' onaf hankelijke gebieden spoedig oaieenig- heid, zelfs oorlog zal uitbreken. Rusland zal daarin groeien Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat Rusland zicli niet heeft verzet en züch niet verzetten mag tegen de af kondiging van de autonomie in Mon golië en het daarmede gepaard gaan de instellen van een vorstendom, met den Koetoesjka aan. het hoofd. Hier door woidt Mongolië nl. nog niet van China gescheiden De kroiriug van den Koetoesjka is nl. niets anders dan een godsdienstige plechtigheid, ver bonden aan het besluit tot het instel leu van de autonomie van het Mon- goolsclie gebied. •T VECHTEN duurt voort. Tsjenetoe. dc hoofdstad van de pro vincie isjetsjoeau is door de regce- ringsUoepen heroverd. Dezen .wer den aan gevoerd door den .vo urn wil gen onderkoning van die provincie. Uit sn over PerziS. Volgens een bericht uit Berlijn de bron is dus wel «jou beetje ver- Onze Lachhoek Vrouw (die erg gek is met haar eerste kind). De hulsbaas is van» daag hier geweest. Ik heb hom d« zertig gulden gegeven en hem de klei ne laten zien. Echtgenoot (die den laatsten nacht wajiker gehouden weid). Had hem maar liever de kleine gegeven en de zestig gulden laten zien. Rommel. Hoe ging het op 't cxa- iöh? Bommel. Slecht Rommel. Hoe zoo? Bommel. Die eane professor was nog bovendien zoo doof, dat ik hem alles, wat ik niet wist, in 't oor moést schreeuwen. OP SCHOOL'. Onderwijzer. Pas op, ik zal je leeren zulke domme dingen te doen. Je 'schrijft thuis tot straf honderd maat: „Ik ben de grootste ezel.". En je zorgt dat je vader 't onderteekont. «lacht - zendt Engeland nog vier schepen van zijn Middeilandsche- Zeevloot naar de Golf van Pei zte. De onrust en de terechtstellingen duren voort. Te Tebriz zijn de Sikal- ul-Islam, drie .geestelijken en alle te- den van den plaatselijke» raad door de pus-ïeo opgehangen. Allerlei. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Do Spaaosohe stelling Sefroe la door Berbers aangevallen. De bevel hebber vaii het garnizoen had den aanval evenwel voorzien au kon de Marokkanen dus waardig ontvangen. De aanvallers moesten dan ook te rugtrekken. Men gelooft, dat de ver liezen der Marokkanen zeer gevoelig zijn. Uit Tandzjer wordt gemeld, dat de Rif sta minen besloten zijn den veldar beid ditmaal geheel te laten liggen en liet ganse he jaar aan den strijd tegen de Spanjaarden te wijden. Daar kunnen de Spanjaarden ple zier van baleven 1 FRANKRIJK EN SPANJE. De onderhandelingen over Marokko schieten nog niets op. Er schijnen eerst vele geheimzinnige moeilijkhe den overwonnen te moeten worden. REVOLUTIE IN ECUADOR. Men seint uit Quito, dat goheel Ecuador in staat van revolutie is. Stadsnieuws ORGELBESPELING op Dinsdag 9 Jan. 1912, des ham. van 1—2 uur. m de Groote- of Sint-Bavo- kerk alliier, door den Heer' W. Ezer- Programma: No. 1. Coucertfaniasie, A. Hesse. No. 2. Improvisation, J. Lammens. No. 3. Sonate no. 3, A. Guilmaut a AHegro maestoso, b. Pastorale, c. Allegro coin brio. No. 4. Offcrtoire, Tb. Dubo-s. No. 4. Ave Maria, Max Reger ASSOCIATION FRAN&A1SE. Den 22stcu van deze maand zutkui Monsieur et Madame Lanxloriiy hier FEUILLETON (Naar bet Engelscli door Barones O r c z y.) ik geloof, dat iedereen aangenaam getroffen was door de bescheiden en waardige houding van den weduw naar. Go zult in dit pakje photo's zijn portret vinden. Precies zoo zag hij er uit op de terechtzitting. Natuurlijk geheel in t zwart, maar toch zonder iets in 't. oog valiends in zijn 'rouw- Meeren Ilij had sinds kort zijn baard laten groeien en droeg hem in een puilt uitloopend Na zijn getuigenis kwam dc groot ste sensatie van dien dag. Een lange, donkerharige man, met liet woord ,,City" als t ware op zijn geheele per soonlijkheid geschreven, had den eed afgeieed, en wachtte nu om de waarheid en niets dan do waarheid te vertellen. Hij gaf zijn naam op als Andrew Campbell, hoofd van do firma Camp bell en Co., makelaars, Throgmorton- ulraat. Op den middag van don lSden Maart had Mr. Campbell in dezelfde coupé van den Ondergrondschen Spoorweg, als waarin hij zelf zat, een heel mooie vrouw ongemerkt, had hém. gév'raagu of zij "u den goo- don trein zat naar Aldersgate. Mr Campbell antwoordde bevestigend, en verdiepte zich toen in de beursnotee- ringen van ziju avondblad. Bij do Go\\*>rstraat kwam er een mau in een kamgaren pak en met een lioogen boed op in den trein, die tegenover de dame ging zitten. Zij scheen heel verbaasd hem te zien, maar Mr. Andrew Campbell herinnerde zich niet precies wat zij gezegd had. De twee praatten veel met elkaar en de dame scheen opgewekt en vroolijk. Getuige nam geen notitie van hen hij was zeer verdiept in eenige bere keningen en stapte eindelijk uit in dc Farringdonstraat. Hij merkte op, dat de kennis der jonge vrouw ook heel gauw na hein uitstapte, na do dame de hand gedrukt te lie.bben, op vrien delijke» toon er bij voegend „Tot ziensKom vanavond vooral niet laat". Mr. Campbell hoorde hot ant woord van do vrouw, dat hierop volg de, niet, en verloor spoedig in de me nigte zijn medereiziger uit het ge zicht Iedereen was vol belangstelling en wachtte op het gewichtig oogenblik, waarop do getuige den man, die het laatst do ongelukkige vrouw had ge zien eu met haar had gesproken, waarschijnlijk binnen viif minuten vóór haar vreemden en ohbegrijpelij- Jj&n.dCbu ited iièacMiij'van ai «erken-'1 neu. Wat mijzelf betrof, ik wist wat er komen zou voordat de Schotsche beursspeculant nog een woord liad gezegd. Lk zou evengoed do levendige, en duidelijke beschrijving hebben kunnen geven, die hij van den waar schijn! ij kon moordenaar gaf. Zij zou even goed gepast hebben op den inan, die zoooven naast u aan tafel zat te lunchen, het ziou de beschrijving heb ben kunnen zijn van vijf der tien Engelschen, die u kent. Het individu was van middelmatige grootte, lnj droeg ecu knevel, die niet heel blond, maar ook niet heel don ker was, zijn haar was ook van eon tussclienkleur. Ilij droeg een hoogen hoed en oen kamgaren pak "en en - dut was alles Mr. Campbell zou lieni misschien wel herkennen, maar ook misschien niet hij had niet veel aandacht aan hom geschon ken de gentleman zat aan denzelf- den kant der coupé als hijzelf en hij hud voortdurend zijn hoed opge houden. Hij was zelf bezig mot zijn courant ja het kon wel zijn, dat hij hem herkende maar hij zou het niet zeker durven zeggen. De getuigenis van Mr. Andrew Campbell boteekende niet veel, zal u zeggen. Neen, op zichzelf niet, en zeker zou zij geen arrestatie gerecht vaardigd hebben, .als zij ulet was aan gevuld door de getuigenis van Mr. jsrr.es Vornoi-; Üv&eleur van de firms Rodney en Co., in kleurendruk. Mr. Verner is een persoonlijke vrind van Mr. Andrew Campbell en hel. schijnt, dat hij .aan do Farring donstraat, waar hij op zijn trein stond te wachten, Mr. Campbell uit een coupé eerste klasse zag stuppen Mr. Verner sprak een paar woorden met hem en toen, juist op het oogen blik. dat de trein zich in beweging zette, stapte hij in dezelfde coupé, die juist door den beursspeculant en den man in het kamgaren pak was ver laten. Hij herinnerde zich voug. dat er een dame in den hoek tegenover hem had gezeten, met baar gelaat van hein afgewend, blijkbaar in slaan, muar hij lette er verder niet op. Hij was, ovenals de meeste han delslui als zij reizen, verdiept in zijn courant. Juist op dat oogenblik inte resseerde hem een bepaalde notee ring hij wenschte die over te nemen, nam een potloodje uit zijn vestzakje en toeu hij een schoon stukje carton op deu vloer zag Iip"'eu, raapte hij het op en noteerde daarop, wat hij wenschte te onthouden. Toen slak hij het stukje papier in ziju porte- leuille. „Pas twee of drie dagen later", voegde Mr. Verner er onder adem- looze stilte bij, „had ik gelegenheid, om'aan deze zelfde noteoringeu weer aandacht te schenken. Intussclien stonden do couranten I Vól vaïl den geheimzinnigen dood in den Ündei'grundschcn Spoorweg en de namen van hen, die er mee in be trekking stonden, kendo ik lieel goed. Daarom wus ik zeer verbaasd, toen ik op het visitekaartje, dat ik toeval lig in do spoorwegcoupé had opge raapt. den naam „Frank Errington" zag staan." U kon zich voorstellen, dat de sen satie, die door deze inededeeling te weeggebracht werd, geweldig groot was. Nooit sinds de dagen van het geheim in de Fenchurch straat en hel verhoor van Smethurst had ik zoo veel opgewondenheid in de terecht zitting biicowooud.' Bedenk wel, dat ik mei opgewonden was ik kende nu ieder détuil van die misdaad, als of ik haar zelf bedreven had. Vele menschen daar meest allen vrien den van hem geloofden nu, dat Errington zoo goed als veroordeeld was. Hij zelf scheen daarvan ook overtuigd, want ik zag dat zijn gelaat doodsbleek was, en hij zoo nu cn dan met zijn tong over zijn lippen streek, alsof zij kurkdroog waren. U begrijpt, hij verkeerde in de hachelijke positie een volkomen natuurlijke, weliswaar van abso luut niet in staat te zijn, zijn alibi to bewijzen. Do misdaad als er spra ke was van misdaad was drie we ken geleden bedreven. Een stedeling zooals Mr. Frank Errington mocht rich berijmeren.. dat bij uren van een spécialen njiddag in zijn club of in het Park had doorge bracht, maar het is in negen van de tien gevallen zeer twijfelachtig, of hij oer. riend kan vinden, die met zeker heid zou kunnen beweren, dat hij hem duur gezien had. Neen neen 1 Mr. Errington was in een moeilijke positie, en hij wist het. U mbet be denken. dat er behalve dc getuige nis twee of drie omstandigheden waren, die do zaken niet beter voor hem maakten. Ten eerste z-.jn liefheb berij voor de leer der verpften. De politie had in zijn kamer iedere be- sclirijving van bestaande vergiften gevonden, Pruisisch zuur inbegre pen. Verder de reis naar Marseille, het plan om naar Colombo te Vertrekken, maakte, ofschoon volkomen onschul dig, een heet ongelukkigeu indruk. Mr. Errington wns zonder doel op reis gegaan, maar het publiek dacht, dat hij gevlucht was uit angst over ziju eigen misdaad. Sir Arthur Ingle- wood echter toonde hier weer ziju groote handigheid in zijn vak vau verdediger, door de meesterlijke wij ze waarop hij de waaide van de ge» tuigenissen charge wist te ontzenu» (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5