NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. iüüri;;;;:::: fiMÊSi Inslantaneés. 29e Jaargang. No. 8755 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- 8n Feestdagen. ZATERDAG 6 JANUARI !912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Vaat Haiitan per drie maanden: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen* inden 'omtrek waar 'een Agent 'gevestigd is (kom 'der b{ X P€r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 XA Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D Y ALTA Warmoesstraat 76—73, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER INSTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 7 JANUARI. Museum van Midcleleeuwsclie kunst, Jansstr, 50. Geopend van 9 1/2—4 1/2 uur. Soo. Vereeniging: Matinée lïatirl. Muziekkorps, 2 1/2 uur. Schouwburg: De Bruiloft van Klccis en Roosje, door het Tooneelgez. Sar- phati, 2 uur. Schouwburg: Nelly, door het Too neelgez. dir. C. P. T. Bigot, 8 uur. Brongebouw: Noord Ncd. Tooueel: „Mottige Janus", 8 uur. De Kroon: Biosc. Voorstelling. 2 uur en Spcciuliteitemvoorsfcelling, 8 1/4 u. Soc. Vereeniging: Biosc. Voorstel ling, Alberts Fröres, 8 1/4 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. K-I. Veroeniiging: Bioscoopvoorsto.1- lingen. Rusthoek, BLoemeudaal: Concert, 2 1/2 uur. MAANDAG 8 JANUARI. Museum van Middeleeuwsche kunst, Jansstr. 50. Geopend van 9 1/24 1/2 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of biet geplaatst, wordt dc kopie den inzender biet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Meerenberg, 4 Januari 1912. Geachte Redactie, Ten zeerste zou u ons verplichten door in uw blad het volgende te wil len plaatsen: In de vergadering der Provinciale Salon van Noordholland van Dinsdag 19 December 1.1. is behandeld 't voor stel van den lieer Barnstein over den toeslag wegens duurte aan provinci ale beambten. In antwoord namens Gedeputeerde Staten van Noordholland van Dinsdag do Coppollo gegeven, wordt volgons couranten-verslagen o.in. vernield, dat de Commissie van Meerenberg heelt bepaald, dat het personeel de levensmiddelen tegen inkoopsprijs kan krijgen en dat daardoor een v deel van f 1 per week, dus van f 52 per jaar wordt verkregen. Hot is ons niet bekend door welke berekening <leze cijfers zijn verkregen en we zullen daarop ook niet verder ingaan. Evenmin ligt het in onze bedoeling het al of ni$t wensehelijfce van geven van den toeslag als zoodanig to bespreken, maar even de mededee- ling aangaande het betrekken van le vensmiddelen door bemiddeling van het gc-sticht onder de oogen te zlon. Lenige weken geleden is door be ambten aan Moerenberg verbonden, opger.eht cene Verbruiksvereeniging, welke ten doel hoeft het verkrijgen en leveren uan hare leden van goede ver- bruiksartikeleu tegen den kleinst mo gelijke n prijs. De wegen, welke de vereenigmg ter bereiking van haar doo! op^iutoncen waren drieërlei: 1. Aan liet Gestichtsbestuur verzoe ken oin de bonoodigdlieden uit het magazijn van het Gesticht to kunnen betrekken togen aanbestedingsprijzen, 2. Het Gestichtsbestuur to vragen tot de leveranciers van liet geslicht het verzoek te willen 'richten om aan Verbruiksvereeniging tegen de door het Geslicht betaalde prijzen te leve- ïeu; 3. Ons te richten tot eene voor ons doel in aanmerking komende corpo ratie geheel en al buiten de bemoeiin gen van het gesticht om. Door de welwillendheid van de Commissie van Toezicht over liet Ge sticht Meerenberg is de tweede der ge noemde wegen voor ons opdngestuid en za] dan ook langs dezen weg de vereenig.ng liaar brood betrekken. Voor do Vereeniging zal echter on der de tegenwoordige omstandigheden voor de verkrijging der overige arti kelen de 3e weg aangewezen zijn. De Inschrijvingsprijzen toch zijn dit jaar over het algoineeln hoog te noemen en daar zij voor een laar gelden en het te voorzien is, dat de hoogte der prij zen zich geen jaar zal handhaven, zou het voor de Vereenigmg niet goed zijn zich voor een jaar aan bedoelde prijzen te binden. De Vereeniging zal zich dan ook voor de verkrijging van hare artike len behalve van bet brood waar schijnlijk geheel van het Gesticht on afhankelijk houde'n en zonder bemoei ingen van tusse henpersonen handie- len. Uit een en ander moge blijken, dat onze vereeniging gee>n pfr-lantropie vraagt en hoezeer welwillendheid en medewerking van andere zijden ook worden gewaardeerd eene komen vrijwillige en zelfstandige or ganisatie is, te vergelijken b.v. met een Lichaam als Eigen Hulp. Na deze uiteenzetting komen terug op ons punt van uitgang. Dc oprichting van onze vereeniging is niet door alle als leden in aanmer king komenden mot instemming be groet, ofschoon zij slechts het wel zijn hare'r loden beoogt. Enkelen (we hebben bon als Schwarzseher beschouwd) zagon haar een mogolijkcu hinderpaal voor positieverbetering en noemden haar ©en kapstok, waaraan eventueele aanvragen en voorstellen tot lotsver betering zouden kunnen worden op gehangen. Wij hebben deze voorstelling als niet gemotiveerd ver van ons geworpen: le. omdat het lidmaatschap van on ze vereeniging als zoodanig reeds een bewijs is van de spaarzaamheid Iia- re'r leden en dus een argument vóór eventueel© verbetering van hun posi tie zou vormen, en 2e. omdat het lid maatschap der vereeniging evenmin een beletsel voor die verbetering zal zijn als b.v. het lidmaatschap van Eigen Hylp van een groot doel onzer officieren oen beletsel is gebleken voor het tot stand komen eener 'nieu we salarisregoling voor bedoelde hee- ren. Nu hebben, jammer genoeg, de woorden, door den heer Kappeyne van dc Coppello in de bedoelde Sta tenvergadering gesproken, in veler oogen aan de Schwaraselier gelijk geven. „Zie je wel", zeggen de laat- sten, „dat we gelijk hadden," en tot schade van onze Vereeniging wordt drit beaamd door anderen, d;c in de meening verkeeren, dat hun <Le toeslag niet zou zijn geweigerd, als het beroep op de welwillendheid van de Commissie niet mogelijk ware geweest Wij zullen op die waarschijnlijk niet gewettigde veronderstelling hier niet nader ingaan en kunnen alleen betreuren, dal het beroep op de wel willendheid van het Bestuur onzer inrichting oon steun heeft gegeven aan hen, die in de oprichting van ou zo Verbruiksvereeniglng eerder een nadeel clan een voordeel meeude'n te moeien zien. Namens de Verbruiksvereeniging, HET BESTUUR: V. ROOS, Predikant, Voorzitter. Ii JONKER, Huismeester, Penningm. A. M. BENDERS, Geneesheer, Coni- W. VEENIS, Timmerman, Commis saris. A. W. C. v. d. EEM, Magazijnmees ter, Secretaris. Stadsnieuws Om Ons Hoon. In het Vierde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel Nieu wj aar wenschende Lantaar n op stekers", in de rubriek Om Ons Heen. Bioscoop. Alberts frci es geven Zondag een bioscoop-voorstelliug met ais hoofd nummer het Slachtoffer van den Mormoon. Dat geschiedt in de zaai van de So ciëteit V ereeniging en in «lie van de Kroon geeft dezelfde firma Zondag een specialiteitenvoorslelling. Meineed. De zaak tegen A. Cornelissen en zijne vrouw, verdacht van meineed in dc strafzaak tegen P. Kroon, is door de Arrondissements Rechtbank alhier verwezen naar de terechtzitting. Aan Cornolissen is als raadsman toegevoegd Mr. D. H. Andreae, al hier. Vriaggesprsk van aan flag. MET EENIGE DESKUNDIGEN OVER DEN RAADHUISTOREN. Dit is wel aardig, dat die f 12,000 voor den nieuwen Raadhuistoren maar door een betrekkelijk klein ge tal personen een twintig zijn bijeengebracht, vertelde mij iemand, die 't weten kan. De plannen zijn al van ouderen da tum. De heer Adr. Just. Enschedé, do voorganger van den heer Gonnet, die toen nog archivaris en bibliotheca ris gelijk was, heeft in de negentiger jaren voor 't plan geijverd. Hij had ook al een flinke som geld bijeen, maar er kwam niets van, want zijn dood kwam tusschenboide, toen is't plan blijven rusten, tot in 1909. Wat nu den Raadhuistoren zelf be treft, verkeert men in de gelukkige omstandigheid, dat men behalve do tcekc ii mg van 't uitwendige, ook de schetsplannen, voetmaten en hoogte- ftfmetiugen weet. Men kan den toren dus precies herbouwen, zooals hij ge weest is. De toren dogleekent uit de 17de eeuw, evenals bet gêneele stad- huisgodcclte aan den kunt der Zijl straat. Het gebouw aan de Pandaijdo is uit do 13de eeuw, toen de Graven van Holland er hun verblijf hielden. De toren is in 't eind van de 18de eeuw afgebroken, omdat hij bouw vallig was. Dat men 't geheele gebouw in deu ouden trant zou herbouwen, ia niet wel mogelijk. Men heeft er plannen voor ontworpen, maar daartegen be staan te overwegende bezwaren. Som migen zeggen nu, dat men een ouden toren met moet herbouwen, omdat inert dan geen kunstuiting van de le vende artisten opwekt, maar in dit gebouw zou een moderne toren een monsterachtig ding zijn. Wanneer zou men met den toren bouw beginnen Wellicht nog in den loop van dit jaar. Wat den toren betreft, die komt boven 't gebouw aan de Zijl straatzij de. De smalle toren zal aan 't Raad huis, van do Markt uit gezien, een fraai aspect geven. Wat ook wel merkwaardig is, is dit, dat de fundamenten van den to ren er nog liggen. Men kun daarop weer gaan bouwen. De toren is een achtkantige, dat is een groote zeld zaamheid in ons land. Er zijn nog maar twee achtkantige torens een op Dniveland en dan de toren van de Sint Jacobs kerk in Den Haag. Of er in den toren ook een uur werk kwam Neen, wel een bel. Bij eon ander deskundige heb ik mijn licht opgestoken omtrent de plaats van den toren. De juiste plaats van den toren is aan den Groote- Marktkant, boven achter de kamer van den secretaris. In don uitbouw aan de Zijlstraatzijde, op de eerste verdieping ligt dit vertrek. Deze ka mer staat met een rechten hoek op de kamer van <len Burgemeester. Juist boven dien hoek zal do toren verrij zon. Wanneer men in de Stadhuishal staat, kan man deze plek zien. Boven do trap naar de hal wordt de toren opgebouwd. De toren, die men nu gaat nabouwen, is niet de oudste. De ze schijnt geplaatst te zijn in de 13de eeuw, terwijl de toren, die men nu gaat nabouwen uit den vroeg-ren&is- sance-tijd e>nd 17de eeuw afkom stig is. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In <!e Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen de Kroatische borduurwerken Zondag nog tentoon gesteld zijn. Deze werken vinden hun ontstaan voornamelijk in de omstreken van Sisek (oen uur sporens van Agram) alwaar do Kroatische vrouwen, welke de aan de Save liggende dorpen be wonen, ze vervaardigen. In Kroatië en Slavo'nnë, welke landen sedert de oudheid met elkander vermaagschapt waren, kruister zich sedert de Vroeg ste tijden de oudste culturen en zijn zoowel Grieksche, Romeinse he als Kopüsche invloeden thans nog dui delijk in de voortbrengselen hunner bevolking herkenbaar, terwijl de By- zantijusche en Westersche tradition van het handwerk er samenvloeiden. De borduurwerken, welke thans £n hul Museum ter bezichtiging zijn ge steld munten uit zoowel door huiuie karakteristieke ornamentatie, als door den rijkdom van kleuren, welke op bijzondere harmonische wijze zijn sa mengebracht en door de technische voLmauküiiOid, waarmode zij zijn uit gevoerd. Zware brand! HStel SI. Jan grootsndeels uitgebraad. Jn den afgeloopen nacht om half vier ongeveer werd ontdekt, dat brand was uitgebroken in hotel-res taurant SI, Jan (eigenaar de heer \V. A, J. van de Kamp), aan den Jans- weg. Een waker van den Nachtveilig heidsdienst (directeur de heer Potho ven), zekere II Zwart uit Schoten, zag door de ruiten vuur op d>c trap csi belde onmiddellijk aan het gebouw om de bewoners te waarschuwen. Hij kreeg geen gehoor, en begaf zich daarop naar den politiepost aan het Stationsplein, om melding te doen van hetgeen hij ontdekt had. Dadelijk werd de brandweer ge alarmeerd die reeds drie minuten later uitrukte. Spoedig kon het hlusschiugswerk aanvangen. Het bleek, dat een hevige binnenbrand m net hotel woedde, op de bovenverdiepingen. Met negen slangen op de leiding werd water gegeven. Aanvankelijk leidde men een slang door de benedenverdieping, om bin nendoor het vuui te bekampen maar al spoedig bleek dat voor dc brandweerlieden onhoudbaar. Toen moest dus het vuur vun buiten af worden bestreden. Aan alle vier zij den werden waterstralen in het hotel gezonden aan den voorkant werkte de brandweer met twee vrijstaande brandladders. Intusschen sloegen de vlammen uit de romen en uit het dak van het gebouw, en liet bleek spoedig dot er geen kans w as, de bo venverdiepingen te sparen. Er zijn boven 'n 25 logeerkamers, die slechts door dunuo muurtjes gescheiden zijn. Verder is liet bovengedeelte van de achteruit-gebouwde afdeel in g van het hotel geheel van hout zoodat men licht begrijpen kan, dat de vlammen hier ruim voedsel vonden. Twee omstandigheden hielpen de brandweer ui haar taakten eerste, dat de wind juist in de richting van de belendende bakkerij was, die door een brandmuur werd beveiligd (het geen met liet aan de andere rijde grenzende perceel niet het geval was) en ten tweede, dat er bijna geen pu bliek present was op straat, zoodat het blusschingswerk op geenerlei wij- zo werd belemmerd. Na een uur had de brandweer al gezegevierd in haar strijd tegen het vuur. Het gevaar voor dc belendende huizen was geweken en de beneden verdieping van het hotel i waarin woonkamers van den eigenaar, de koffieamer en de biljartzaal bleef ge spaard, al was er natuurlijk nogal vee! waterschade toegebracht. Hoewel het directe gevaar nu ge weken was. moest toch nog urenlang de brandweer in actie blijven, en gin gen ook de menschen van spuit 10 onvermoeid door met hun werk. Om negen uur waren er vanmorgen nóg brandweerlieden present. Op het moment dat de brand uit brak sliepen op de eerste verdieping van het gebouw de eigenaar, de heer Van de Kamp, met diens gezin, en verder een logeergast (zekere Th. Brinken, een Duitscher)) terwijl een knecht in een kamertje op de tweede verdieping sliep. Allen ontkwamen nog tijdig uit het brandende gebouw, via een plat, vanwaar men in een noburigen tuin kan komen. De red ding leverde nog zeer veel moeite op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet vcor, alleen de lieer Van de Kamp kreett een lichte schroei wond aan het hoofd, toen hij zich na het ontdekken van den brand naar boven begaf om den knecht te waarschu- De oorzaak van den brand is onbe kend. De heer Van de Kamp en diens knecht waren om kwart na twaalf uur 's nachts ter ruste gegaan de overige huisgeriooten en de logeer gast reeds om tien uur. Deze laatste is monteur, en tijdelijk werkzaam aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. Wat de verzekering aangaat verne men we nog nader, dat de eigendom men van den heer Van de Kamp op beurspolis verzekerd waren door tus-i schenkomst der firma Schippers en Schut alhier. Het verbrande eigendom van den knecht was evenwel niet verzekerd; gold, een horloge en kleeren, hem toe- behoorend zijn teloor gedaan. huize van den schoenmaker Spool», (wiens zoon krachtige assistentie bij de reddine heeft verleend). Do heer Van de Kamp, zooals te begrijpen is zéér ouder den indruk van de ramp die zijn hotel had getroffen, vertelde ons uitvoerig de toedracht der red ding. „Hoe laat 't was toen we den brand merkten Ik weet liet, niet. Ik word gewekt door mijn vrouw, die me eerst cenige malen geroepen heeft. Zij had rook bemerkt in de kamer. Ik sprong dadelijk uit lied en deed de deur open. Meteen zag ik een groote vlam, die in de gang sloeg uit de kleerenkamer, tegenover mijn slaapkamer (waaraan weer de slaap kamer grenst van mijn dochters). Die hebben we onmiddellijk gewekt en ze hebben langs het achterplat, dat aan haar kamer grenst, via een kippen hok, den tuin \an het aangrenzende hofje iu de Lange Molenstraat kun nen bereiken. Mijn vrouw, die reeds benige dagen ziek was, werd langs denzolfden weg weggedragen door den zoon van den schoenmaker Spook. Die jongen heeft kranig ge- holi>en Intusschen was ik den Duitschen logé en mijn knecht gaan wekken, 't Bleek moeilijk. Ik was langs do uitslaande vlam in de gang geloopen, bonsde op de deur der kamer van den logé (die op dezelfde verdieping sliep) en ging toen naar boven. Daar is het kamertje waar Toon, mijn knecht, sliep. Hij is wat doof, en ik sloeg herhaalde malen op z'u- deur zonder dat ik iets hoorde E» de rook kwam naar boven en liet werd daar benauwd benauwd.... Ais ik nou s journalist was, dan zou 'k er een beschrijving van kunnen geven van de gewaarwording die je liebt in dio ontzettende omgeving, 's nachts boven in het huis vol van vuur en rook.... Toon hoorde niets. En toen jn, ju snapt niet w aar je op zoo n oogcii- biik die kracht vandaan haalt toen trapte ik de deur in. Hij kwam uit bed en wilde ontkomen, maar hij liep recht op de vlammen in. 'k Heb hein terug moeten trekken, cn hem meege sleept tot het plat. Zoo is-ie er toen uitgekomen. M n logeergast was nog in zijn ka mer. 'k Bonsde weer op de deur. lhj deed open, zag den wulnt en rooit, gooide de deur weer diclit en deed het raam opeu. Toen ben ik over het plat en kings de goot daarheen ge gaan en riep tegen heru „Schncll sehnell Feuer brennenSamen zijn we toen weggekomen, geloof ik. Hij had niets dan een hemd aan, en ik was ook in m'n ondergoed. Hier heb ik nou niets anders dan dat goed, en een jasje, dat 'k geleend heb. Of ik nog meer heb, op 't oogen blik Wat is er eigenlijk van m'n hnii overgebleven 'k Heb iiet nog niet gezienik ben steecis hier geweest, nadat we cr uit waren ontkomen." We vertelden vun 't aanzien van het gebouw, zooals dat nu van buiten wasde benedenverdieping scheen ongedeerd boven was allee uitge brand. met de ritmen als zwarte, on heilspellende gaten in den gcblaker- den gevel. Het was geen vroolijk rapport, dat we hadden uit te brengen. En de heer Van de Kamp zuchtte, drukte de hand tegen zijn pijnlijk hoofd, waar om een groot verband was gewik keld. Met 'n handdruk hebben we afscheid genomen van hem, die zich in de verwarrin- van de nachtelijke ramp zoo kreni" heeft gedragen kranig en beleidvol, zoodtit bet aan hem toch wel grooten'deels is te danken, dut ellen, die in het hotel sliepen, gered zijn. Dat mogen we wel even aan fee- kenen na het eenvoudig en onopg© smukt verhaal, dat de heer Van de Kamp zelf ons deed, en dat we hier boven in zijn hoofdzaken hebben weergegeven. Belangstelling van liet publiek. Do historie der ontkoming van de in het hotel vertoevejiden vernamen wo voor een groot deel uit het politie rapport. Maar ook wendden we ons tot den eigenaar van St. Jan zélf, het gemeenteraadslid don hoer W. A. J. van de Kamp. Wo vonden hom ten vanmorgen de tijding van don brai iu St. Jan door de stad. Eu Junswcg en Jansstraat genoten een veel druk ker pubhek vei keer dan hun andere ten deel valt. Om oen uur of negen was de brandweer nog in actie, spoot een smeulende hoop beddegoed, die op straat voor het hotel lag, nat. Later op den morgen werden door onze bulletins in de stad alom d« hoofdfeiten van dezen omvangrijken brand bekend gemaakt R. P. Een onzer medewerkers schrijft one nog Wij hebben de familie Van dc Kamp vaiunorgcn gesproken. De hoer V. d. Kamp in ilo woning van deu schoon maker Spook, waar hij in een bedste de lag, nog geheel ontdaan van de vreeselijke ramp hem overkomen, zijn hoofd in verband, vooral zijn ooren zijn ernstig gebrand, zijn snor.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1