^"'LKuVeïA TWEEDE BLAD. FEUILLETON DINSDAG 9 JANUARI 1912 OM ONS HEEN No. 1471 Veiling van Automobielen. Het is eon toekon des tijds, dat i een -veiling wordt gehouden vatn on kel automobielen. Wie had kunnen denkon, in den tijd toen dc eerste auto's op den weg- verschenen en, als kinderen zoo grillig, op de meest on verwachte en ongeschikte oogenblik- ken n»et meer verkozen voort gaan, wie had toen gedacht, dat er een kwart honderd auto's te gelijk ten verkoop zouden worden aangebo den En dat niet om van 't vervoer middel geen gebruik meer te maken, want op enkele chassis na wanen het alle gebruikte wagens, die de eige naars te koop presenteerden omdat zij een nieuwer, sterker, allicht makkelijker rijtuig wenschten aan te schaffen. Sommigen dachten anders, ik heb hooren veronderstellen, dat de vei ling uitging van oen handelaar die geld wou (of moest) maken en de fan tasie verbond daar zelfs at een paalden firmanaam aan. Zoo is het evenwel niet geweest, wat aan den catalogus ook al spoedig was te zien, ik heb vijftien fabrieken geteld en daarvan nog wel .diverse modellen, o. a. nog wagens niet twee cylinders, die weinig meer voorkomen. In ons vorig nummer is al meege deeld, dat de kooplust niet groot geweest. Er was veel publiek, m niet dat waarvan auto-kooplust mag worden verwacht. Verreweg de mees te toeschouwers kwamen uit nieuws gierigheid, zooals ze ook verschenen zouden zijn, wanneer er kameelen of olifanten aan den paal waren geko men, eenvoudig voor de merkwaar digheid van hot geval. In Haarlem was de veiling dan ook een nieuwig heid en de heer Hoogeveen zal wel doen met de historie van deze veiling zorgvuldig op te tcekenen, omdat hij, bij leven en welzijn, naderhand nog wel eens eigenkracht-rijtuigen in zijnverkooplokaal 'zal veilen, die vlotter van dc- hnnü'gaari, dan deze. Want er zijn nog andere redenen, die deze auctie hebben belemmerd en moesten, belemmeren. De geringste was wel de tijd van het jaar wan neer dé straten extra vuil zijn van cep .kleffe, sneeuwbui.- gevolgd door een paar uur vorst,- ia de liefhebberij cm aan autorijden te gaa,n beginnen, allicht niet groot.Belangrijker be zwaar was de instinctmatige tegen zin bij lceken in het koopep van tweedehands machines: Het is goed en wel, dat dc meeslen afkomstig wa ren van fabrieken met goed.klinken de namen, maar zelfs bij het beste rnerk hangt do toestand van den mo tor en zijn toebehoorën af van de manier, waarop het behandeld en on derhouden is. Iioe het daarmee siaat speurt een ondeskundige niet na. En zelfs dc deskundige is er voor zichtig mee. Neemt hij een gebruik ten wagen over, dan bouwt hij daar mee minstens cveuveel op de solidi teit van den verkooper, als op die van het rijtuig, welke hij immers maar op een korten proefrit heeft kunnen waarnemen. Bij een veiling komt dio persoonlijke garantie, om zoo te zeggen, minder op den voor grond. Voor den verkoop van een aantal automobielen te gelijk geldt nog een derde bezwaar en waarschijnlijk niet liet geringste. Zoo'n veiling veronder stelt namelijk stilzwijgend groote be langstelling bij een categorie van personen, die bij de aanschaffing van een auto wel op een koopje uit moeten zijn, omdat hun beurs een groote uitgave niet toelaat. Het is de vraag, of deze soort van menschen wel al bestaat. De eigendom van een auto veronderstelt nog altijd ze kere gegoedheid, hij is een soort van taxatie, waaraan menigeen zich lie ver, om allerlei redenen, niet on derwerpt. Er zijn er .wel, die bet niet achten te zijn in hun maatschappe lijk belang, dat zij zich op den voor grond stellen. En bestaat dit bezwaar niet, dan komen er verschillende, mooilijkheden opduiken, die den lief hebber weerhouden gebrek aan bergruimte, hooge belasting, de vraag of men een chauffeur zal ne men of niet en zoo meer. Dat laatste vooral is een moeilijk probleem. Men schen, die hun auto weinig gebrui ken, zien er tegen op een man in hun dionst te nemen, voor wie ze maar een uur of wat in de week bezigheid hebben en altijd zelf aan het stuur te zitten is iets, dat menigeen evenmin toelacht. Daarbij komt nog, dat do auto zijn grootste bezwaar niet heeft in den prijs van aanschaffing, maar in de kosten van onderhoud. Nog niet eens de benzine, maar vooral de banden maken het duur, kunnen het althans duur maken, want de ideale band is nog altijd niet gevonden en de onze kerheid, hoe een band zich houden zal is zóo groot, dat er een heel apart bandenbijgeloof 111 het hoofd van den automobilist ontstaat, dat hem ern stig de wenkbrauwen doet fronsen, wanneer een onervaren gast in zijn wagen zelfs maar over de banden spreekt. Dat doet men niet, dat lokt, zou men haast zeggen, de stukken glas, de dorens, spijkers en andere stukken ijzer, dio rustig lagen te dommelen aan den kant van den weg, naderbij, juist in dc baan van don wagen Ik spreek maar niet eens van do onbekende redenen, waardoor 11 band sneuvelen kan. Hiervan is do automobilist dan ook overtuigd, dut hij wat geluk noodig heeft. Met. andere woorden hij kan lang, zon der malheur, op oude banden rijden en dan plotseling door een paar nieu- 0 heen raken. De vraag is daarom van pas, of in o eerste jaren de auto een vervoer middel zal kunnen zijn voor men schen niet een bescheiden vermogen. Zoover als de fiets, die hu voor ieder een bereikbaar geworden is, zal de auto hét nimmer brengen, daarvoor is er te veel arbeid noodig aan de ca- rossorie en aan de onberispel ijke zui verheid van cle loopende dcelen, daar voor ook zijn de banden te kostbaar. Maar' dat el- mettertijd, misschien wel binnen enkele -jaren, een groote prijsvermindering komen zal, is ze ker. Ook dat leert ons de historie van de fiets, die immers nu geen derde meer kóst van de oorspronkelijke prijzen. De geheele gang van elke nij- erheid leidt bovendien in de rich ting van de massa-fabricago. Door voortdurend verder gaande onder- crdeeling van den arbeid zullen de prijzen dalen en de bandennu nog zoo duur omdat de tecluiiek in tal van vakken zooveel rubber noodig heeft, waardoor de prijzen hoog blij ven hebben kans billijker te wor den, zoodra het middel gevonden is om kunstmatig deze grondstof voort te brengen. Dat is geen droombeeld meer. In het Januari-numiuer van de Wetenschappelijke Bladen wordt daaraan nog een ernstig artikel ge wijd. De onbemiddelden, die geen auto in eigendom zullen hebben, profitee- ren dan toch van dit aangenaam ver voermiddel, omdat zij don huurprijs, die tegelijkertijd gedaald zal zijn, wel zullen kunnen betalen. Familiön, die nu op mooie zomer-Zondagen in de klassieke Jan Plezier gaan potverte ren zullen dan in een huur-auto veel grooter afstanden afleggeu en daar door van oneindig meer natuurschoon ■genieten. Als 't eenmaal zoover is, zal er bij een veiling in 't verkooplo kaal aan de Nieuwe Gracht wel meer kooplust licerschen en do eigenaar nog eens terugdenken aan den natti- gen Januaridag, toein er voor 't eerst zoo'n auto-auctie was en verreweg de meeste aan do teleurgestelde eigc naars bleven. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De oorlog lusachen Italië en Turk (jo HEN GEVECHT BJi DHF.NA. Het Turkscho ministerie van oorlog publiceerde een bericht, dat 4200 Ara- -bicien en 860 Turkschc soldaten de Italianen 4 K.M. Zuidelijk van Derna aanvielen en na een moorddadig ge vecht, dat 7 uur duurde, uit hunne stellingen verdreven. Do Turken had den 130 docden en 36 gebonden. De verliezen der Italianen zijn nog niet bekend. Voor dezen oorlog is er dus nogal flink gevochten l OORLOGSCONTRABANDE. Uit Tu"is wordt gemeld, dat de Turken bij F1 Biban tien snelvureide kanonnen aan land hebben trachten te zetten, wat de Fransche overheid hun belet heeft. Ü8 vred8skanseo. Deze zijn steeds meer dalend. Nu wordt uit Rome gemeld, dat men daar ii welingelichte kringen volstrekt niet gelooft aan een spoedi- gen vrede. Italië kan nimmer de an nexatie ongedaan maken. De erken ning daarvan door Turkije is voor het Ilaliaanschp volk een co ulitio sine qua non voor den vrede. Hoog stens zou Italië op financieel gebied tegemoetkomingen kunnen doen, aan gezien het natuurlijk ook voor dit land van groot belang is, indien aun den huidigon toestand een einde komt. Allo phaiitaslische geruchten, wel ke in omloop zijn over een aanstaan den vrede, verdienen zoo wordt verzekerd don ook niet het minste geloof. - Helaas Ook van Turksche zijde komt weer tegenspraak der vredesgeruchten. Verzekerd werd, dat Turkije maat regelen genomen heeft, om een even- tueele actio van de Italiaansche vloot in de Aegeïsche Zee tegen te gaan en verder beweerdDe Turken zullen wachten, totdat Italië voorstellen doet, waarbij, de rechten van den Sultan op Tripolitanïè en Barka ge ëerbiedigd worden. We zijn <tua ïlog- precies zoover als toen do oorlog uitbrak. Beide par tijen staan nog op hetzelfde 'stund- p uil to- Dit Turkije. Do groot-vizier is nu eenige dagen ziek. In verbood met zijn hoogen leef tijd moet deze ziekte niet geheel on bedenkelijk zijn. Of.... zou er politiek achter deze ziekte zitten DE TOESTAND IN T LAND DER TURKEN 15 WEL CR1T1EK. Uit Konstantinopel wordt geseind, dat in allo kazernes de troepen ge consigneerd zijn. De straten worden streng bewaakt en overal doorkrui sen patrouilles de stad. Verduoh'o personen word on aangehoyden en go- fouilleerd. Men schijnt te vreezen >or een opstond der reactionnairen. De 'Turksche ministerraad besloot gevolg te geven aan het verzoek van den Duitschen gezant, 0111 de ltaliaan- 3chen banken in Turkije te herope- en en ook do Banco di Roma. Dit is een nieuw succes vau de ver zoenende Duitsche politiek, die in drie belangrijke aangelegenheden den Italianen een dionst bewezen heeft in Turkije. Rusland on do Revolutls In China Het republikcinsch bewind te Pe king heeft het formeel verzoek gedaan om erkenning door de mogendheden. Over DE CONFERENTIE TE SHANGHAI wordt ons nog gemeld Bij de opening der vergadering der afgevaardigden waren slechts 8 pro vincies officieel vertegenwoordigd, dio hadden gevraagd ambtshalve een^ vertegenwoordiger te benoemen. Twee" provincies, die geen opstand ploegd hadden, hebben geen stem. I11 de bovengenoemde vergadering is een voorloopige vorm der republi- kcinsche regeering aangenomen, en zijn de bevoegdheden van den presi dent. do nationale vergadering, de organisatie van de ministeries verdero tot do regeeriiigszaken behoo- rende omstandigheden vastgesteld. De president der republiek (juister is misschien te zeggen - von de repu blikeinen), Dr. Sun Yat Sen, heeft aan den minister-president als het ware een ultimatum gestuurd, de pre mier moet de Mantsjoe-dynastio nel pen verdrijven, ofaftreden. Nu de minister-president van het hof geld aangenomen hoeft, om de revolutie to bestrijden, kan hij aan 't eerste natuurlijk niet voldoen. Het heet, dat to Woetsjang 80.000 man revolutionairen zijn saamgetrok ken en evenveel te Nanking. De sterk te van de regeoringstroepen, die te gen de revolutionairen in het veld 'zijn, worden op 100.000 geschat. Dc muiterij onder do regeerings- troepen te Lantsjou is onderdrukt. Het moet daarbij bloedig zijn toege gaan. Te Petersburg is men er zeer door teleurgesteld, dat Mongolië in drie zelfstandige eenheden verbrokkeld is. Men hoopt nog steeds op ÈÊN GROOT MONGOLENRIJK als een bufferstaat tegen China. Met geld trachten de Russen nu de Mon golen-vorsten, die onophoudelijk on der elkander twisten, te verzoenen. Of dit gelukken zal, is nog de vraag. In alle stilte zijn Russische troepen naar de grens van Mongolië gezon den, ter versterking van de grens- en spoorw-egwachien, die daar toch al stei'lc zijn. En er zullen nog ine; manschappen volgen. Ja, Rusland is zelfs zoo ver gegaan, om van China de erkenning van do 0 n a f- h ank eI ij k he id van Mongo- 11 t.e, e i s c h e n. Ook deelde de Russische regeering mede, dat Rusland Mongolië zal bij staan in de handhaving d£r orde en van plan is een spoorlijn aan te leg gen van Kiaklita naar Urga. Rusland wil alleen nan China toe staan, een militaire macht iu Büitén- .Mongolié te onderhouden. Inderdaad ernstig nieuws uit het verre Oosten De Russen denken in troebel wa ter is 't goed visschen. De.toelesr van Rusland fs natuur lijk. Aten baas in Mongolië te spelen. Mft3£s— of dit zonder slag of stoot zal gaan, valt te betwijfelen Japan blijft Rusland's groote con current iri dat werelddeel. Zullen de Japanners het. k.alin aanzien, dat, Rusland een deel van China inpalmt? E11 ddn de Chineezen 't Is waar, nu zijn ze onderling aun 't twisten, maar.het zou ons 11 lot al te zeer ver wonderen, als do Inwoners van liet Gesloten Rijk, het gevaar ziende, dat hun la lid bedreigt, do burgertwisten zullen' staken én vereenigd tegen de Russen optrekken. Inderdaad, dc toestand in 't Venc Oost/en is zeer critiek De ruzis tusschen Frankrijk en Spanje over Marokko. Uit Madrid wordt geseind, dat de onderhandelingen op het duode punt zijn gekomen, 't Is dun ook niet be kend, wanneer do eerstvolgende con ferentie weer zal plaats hebben. Me 11 verwacht een openlijke breuk met F r a 11 k r ij k. Hier wordt verondersteld, dut Spanje niste te riskeeren heeft. Do gevolgen, zoo wol in Europa als in Marokko, aullen alleen door Frankrijk gedragen wor den. Frankrijk hoeft met Duitschlund een verdrag gesloten, zonder zich in het minst om Spanjo te bekommeren. Hierdoor zijn alJo moeilijkheden out- staun. Spanje denkt er niet aan, zich Do quaostie wordt dus nu w; spannender I Oorlogsgevaar in 't zicht Allerlei. OVER DEN INTERNATIONALEN POLÏT1EKEN TOESTAND. In het B 0 r 1. Tagebl. schrijft do oud-minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk, Piohon, het vol' gende naar aanleiding van een tot hem gerichte vraag betreffende den in torn ation alen toestand „Ik ben van oordeel, dut het jaar 1912 begint onder omstandiglieden, dio niet geruststellend kunnen ge noemd worden voor do voorstanders van den vrede, waartoe ook ik hoor. De horizon schijnt mij een weinig bewolkt en ik voorzie, helaas, in de toekomst moeilijkheden, misschien zelfs wel verwikkelingen. Ik hoop, dat de geest van verzoening, welken de regeeringen noodig hebl>en en de volkeren moeten wenschen, oris de kracht zal geven het ergste gevaar af te wenden. De redactie van het Duitsche blad 'eekent hierbij aan „Dergelijke woorden in den mond vun den hoer Pichon zijn niet zon der beleekenis, aangezien hij iemand is, die bij vriend en vijand een zelfde aanzien geniet en die zich niet zuo gonutkkeliik laat. verleiden tol het af leggen, in het openbaar, van politieke verklaringen. Wij hopen, dat dc verwachting, door den oud-minister aan het slot van zijn pessimistische verklaringen uitgesproken, moge verwezenlijkt worden."' tl IT DE FRANSCHE POLITIEK. Do Fransche minister-president heeft een politieke redevoering go- houden, waarin hij een overzicht gal van zijn plannen voor de tóekomst: terwijl de Senaat begroeting en Mft- rpkko-verdrag afhandelt, kan de Ka mer de kiforechthervormiiig ter hand nemen, de wetgeving ter bescherming van hef, lëekenófidërwijs en liet vlöot- prog ra ui. Het 1st in de bedoeling der rëgec- ring, de goedkeuring van het parle ment te vragen voor een nationale politiek. Zij wenscht de defensie nog 'meer' te volmaken, en in 's lands be stuur, zoowel in hooge als 'in lage' rangen, orde en discipline te doen heerschen. Ten slotte kondigde de minister president zijn voornemen aun, 'ten spoedigste een economisch program 111 studie to nemen, dat er op gericht zal zijn, de Fransche spaarpenningen te doen beleggen iri zuiver Fransche, biimentiuidsche, ondernemingen ha vens, spoorwegen, kanalen teneinde een tegenhanger te vinden voor de beleggingen in het buitenland. „Want al moet men zich in vele opzichte" verheugen over het nut van plaa(siu_ hét buitenland) waardoor Frank rijk als het ware de geldschieter is gewórden voor den vooruitgang in ereld, zoo behoort men toch o«k eenigermuto te waken tegen het ont staan van een wanverhouding tus schen - het plaatsen van kapitaal in binnen- en buitenland." DE VERKIEZINGEN IN DUJTSCHLAND. Gemeld wordt, dat dc p<)itis-presi- dent te Berlijn verboden heeft, door middel van lichtprojecties Vrijdag avond a.s. den uitslag van de verkie zingen kenbaar te maken aan het pu bliek. Vsjf jaar geleden werd dit to Ber lijn wel toegestaan. Waarom nu niet Stadsnieuws BESTELLING OP ZONDAG. Voor het binnenland bestemde stukkon, waarvan, blijkens een aan duiding op de adreszijde, do bestelling op Zondag niot wordt verlangd, zullen van do bestelling op dilen dag wor den uitgesloten. In verband daarmede zullen vau 15 dezer af, op de postkan- to'ren verkrijgbaar worden gesteld. Onze Lachhoek Ik heb al een half uur naai' mijn man uitgekeken, zei een zenuwach tige vrouw tot een kalme dito. Hou jo bedaard, meVrouw, her nam dié ander, ik kijk or al 25 jaar naar uit, - De man, die den hieelen dag bij zijn werk zingt is een gelukkig maai. - Ja, maar wat denk jo van den man die met hem werkt en hem den heelen dag moet aanhooren? VAST TARIEF. Motorist. 't Spijt me vreeselijk", dat ik u heb overreden, heeft u zich bezeerd? Wat mag k u geven? Man. Och, hoeveel geeft u ge woonlijk? Boekliandelaar. Heb je den klant het strafwetboek gebracht, dat hij eergisteren besteld heeft? Looper. Jawel, maar het was al te laat hij was al gearrestee'rd. OVER VLIEGMACHINES. Maandagavond heeft In De Kroon een vergadering vun het departement Haarlem der Mij. van Nijverheid plaats gehad. De heer F. C. DUFOUR, 2e voorzit- ler, opent do vergadering met de aan wezigen welkom te heeten, speciaal de onlangs gekozen bestuursleden, do heeren Ed. H. Hyrnans en J. C. Peere boom, die lieden voor het eerst in het bestuur zitting namen. Daarna geeft bij het woord aan den spreker van den avond, den heer Ito W. H. Cool, die 't onderwerp: „Vlieg machines" zal behandelen. De heer COOL vangt aan met te ixpliceeren dat men tegenwoordig drie sóórten van vliegmachines keivt, die met draagvlakken (aéroplanes), do schroefvl'eugeliigen (hólic;optères( en de or'nithoptères. Spr. wil alleen do eerste soort, dio do eenige is welke tot dusver succe3 heeft, besp'reken. en zet uiteen hoe op de draagvlakken in tweeërlei richting druk wordt uitge rend („lift en drift"). De draagvlak ken van vliegmachines hebben ineest- al een hellingshoek van 6 a 8 gr., ant bij een grooferen hoek wordt te veel kracht van den motor geëischt bij een vermindering van den op- waartschen druk. Bed'merkwaardig feil is dat een Lchaajn. a's sigaarvormig -1» tuurbaar luchtsch p minder lucht- weerstand ondervindt als het met don bollen kant, dan wel met den scher pen kant natfr voren is geplaatst. Voor de vliegtuigen en luchtschepen is dat iets van groot belang. Spi\ gaat daarna na hoe men bij oen vliegmachine moet trachten om dezelfdo nadoelen die een schip on dervindt (slingeren, stampen en rol len) te ondervangen. Het stampen het evenwicht in de lengterichting moest ruen vorkrijgen om dat te be letten bleek gemakkelijk te oiwk. ungen. Hel slingeren te verhinderen ging ook wel. Moeilijk was het even wel om in een bocht eöi te schuinen ita'nd te voorkomen, te beletten dat het toestel als het ware afgleed waartoe het neiging heeft. De Wrights onden toen uit een opkrulling aan den rand der vlakken te maken. Bl«5- riot bracht kleine zij vlakjes aain do draagvlakken aan. Evenwel is het wieer een moeilijk heid dat men samenwerking tussclien roer en stabiiisatievlakkeii moet ver krijgen, om te verhinde'refn dat een draaiende beweging ontstaat. Wel is waar is liet een goed denkbeeld om den evünwichts-toeetand met behulp 'an een gyroscoop te "regetón, maar vrhwillm'terug S twkken uit de'ree^ strookjes, dragende de aanduiding mK«vLvtn^ÏÏ „niet bestellen op Zondag" tegen den de uitvoering van dat któe stuit voor- overde positie in Marokko en zui j >•"*"-1 zich hardnekkig verzetten tegen het; prijs Fransche protectoraat over Marokko. cent per vel van 50 stuks, jloopig op vele practiscbe bezwaren. Dat wóórd „gyroscoop" beeft al een (Naar het Engelsch door Barones O r c z y.) Ik moet u excuus vragen, mijn heer, voor dezen inbreuk op uw kost baren tijd, en ik zou dit ook zeker niet gedaan hebben als ik niet over tuigd was geweest, dat onze belangen rn zekeie kwestie, die ik in handen heb, samengaan, in zoover dat wij allebei wensclieu een doortrapten schurk zijn trekken thuis te geven. Instinctmatig en in onbcschrijfei ij ken angst ging de hand van Mr. Schwarz naar zijn portefeuille, die tot berstens toe gevuld was met de bank noten, die hij zooeven van den Prins Imd ontvangen. ik begrijp het al, zei do hoffe lijke Rus nu met een glimlach, hij heeft de rol van den solideu man te genover u gespoeld, met de gewone bijvoeging van een groot aantal zoo genaamde banknoten. Zoogenaamde, hijgde de ongeluk kige, jonge man. Ik geloof niet, dat ik mij dikwijls vergis in do waardeoring van mijn eigen 1 andgen ooien, ging Mr. Bur- greneff voortik heb veel ervaring, moet u bedenken. Daarom twijfel ik of ik M.... ja hoe noemt hij zich ook weer Prins zus of zoo on rechtvaardig beoordeel als ik u verze ker zelfs zonder dat u mij deze mooie banknoten die u in uw porte feuille heeft. Iaat zien, dat geen bank ze voor geld zou inwisselen. Zich zijn eigen wantrouwen en dat vau zijn oom herinnerend, ver- wenschte Mr. Schwarz zijn blinde dwaasheid om deze biljetten zoo ge makkelijk aan te nemen zonder een oogenblik te bedenken, dat zij valsch zouden kunnen zijn. Nu was zijn wan trouwen weer geheel opgewekt en ze nuwachtig en angstig streek hij met zijn vingers over de bewuste papier tjes, terwijl de onverstoorbare Rus kalm een lucifer afstreek. Kijk eens, zei hij, terwijl hij op een der papiertjes wees. de vorm van die „w" in do liundteekening van den hoofd kassier. Ik ben geen Engelsch politiebeamb te. maar ik zou die eigenaardige „w" onder duizend echte herkennen. Ik heb ze natuurlijk heel dikwijls ge zien. Nu had de arme, jonge Schwarz natuurlijk maar heel weinig Engel sch© banknoten 111 zijn leven gezien. Hij zou niet hebben kunnen zeggen, waarom de ©ene „w" in de handtee- kening van Mr. Bowen boter was dan do andere, maar ofschoon hij het En gelsch niet veel beter sprak dan zijn schitterend uitgedosten ondervrager, toch begreep hij ieder woord van de verontrustende bewering van den laatste. Dus die Prins daar in het hotel zei hij. Is evenmin een Prins als u en ik, waarde hoer, ging do politie-amb- tonaar kalm voort En de juweelen Do Juweelen van Mr. Winslow Voor de juweelen bestaat nog een kansje 0 een klein kansje. De ze valsche banknoten, die u zoo vol vertrouwen aannam, kunnen het mid del worden om uw eigendom terug te krijgen. Hoe? De straf voor het vervalsehon van de handteekening en het in om loop brengen van valsche banknoten is heel zwaai'. U weet dat. De vrees vóoi' zeven jaar dwangarbeid zal wonderdadig kalmeereaid op do vroo- Iijke stemming van den zoogeuiaaiu- den Prins werken. Hij zal mij de ju weelen bulten kwestie teruggeven, wees daar niet bang voor. Hij weet, voegde de Russische beambte er grim mig bij, dat er nog oud kwaad ook zit, en dat deze valsche banknoten niet liet cenige is, wat hij op zijn kerfstok heeft U riet dus, dat onze belangen samengaan. Mag Ik op uw medewerking vertrouwen O, ik zal doen wat u wenscht, zei de jonge Duitscher verrukt. Mr. Winslow en Mr. Vassall vertrouwen iriij en ik heli mij zoo dom gedragen. Ik hoop muur, dat het nog niet te laat is. Dat denk ik niet, zei Mr. Bur- greneff met zijn hand al aan het por tier van de cub. Ofschoon ik met u gesproken heb, heb ik mijn oog steeds op het hotel gevestigd gehouden, en onze vriend do Prins is nog niet uit- gegaan .Wij van de Russische go- heimë politie zijn natuurlijk gewoon on zo pogen overal tegelijk te hebben. Ik zal u niet vragen bij dut onderhoud tegenwoord ig te zijn. Misschien wil u even ih do cob op mij wachten. ILel is zoo akelig mistig buiten, en u is dan meer alleen. Wil u mij die mooie banknoten geven Dank u Maak u niet ongerust. Ik zal niet lang weg blijven. Hij nam zijn hoed af cn liet de banknoten in dpn binnenzak yan zijn prachtigen pelsjas glijden. Terwijl hij dat deed, zag Mr. Schwarz een rijke uniform en een broeden gor del. die ongetwijfeld bestemd was om zedelijk overwicht op den aarts- schurk daarginds uit te oefenen. Toon stapto de hooge Russische po litiebeambte kalm uit do cab en liet Mr. Schwarz! alleen achter. HOOFDSTUK XIII. Een doortrapte schurk. Ja. hij liet hem moederziel alleen over, ging de man in den hoek met ©en sarcastischen grijns voort. Zoo moederziel alleen, dat er een kwar tier voorbij ging en do politiebeamb te in den schitterenden uniform kwam niet terug. Daarop, toen het to laat was, verweuachte Schwarz zich weer. omdat hij zoo'n dubbel overge haalde idioot was. Hij was maar al to zeer geneigd geweest 0111 te geloo- ven, dat Prins Semionicz een bedrie ger en schurk was, en onder den in vloed van dit onjuiste wantrouwen was hij maar al te gemakkelijk een prooi geworden voor den slimsten schurk, dion hij ooit had ontmoet. Een navragen bij den portier van het North-Western Ilotél bewees, dat ar geen persooon overeenkomende met de beschrijving van Mr. Schwarz het hotel was binnengegaan. De jon ge man vroeg Prins Semionicz to spreken, tegen beter weten in hopend, dat nog niet alles verloren was. De Prins ontving hem heel beleefd hij was juist bezig ©enig© brieven aan zijn secretaris te dictecren, terwijl de knecht in de kamer daarnaast be zig was het avondtoilet voor zijn meestor klaar te leggen. Mr. Schwarz vond het heel moeilijk uit te leggen, wat hij eigenlijk wenschte. Daar stond cle toiletdoos, waarin de Prins de juweelen had geborgen en daar de portefeuille, waaruit de secretaris do banknoten had geno men. Na veel aarzeling van den kant van Schwarz en veel ongeduld van dien van den Prins, flapte de jonge man het geheele verhaal vu 11 den ttoogena an iden politie- am bten aar. wiens kaartje hij nog in de hand hield, er uit. De Prins scheen het ge heele geval iieel gemoedelijk op ie nemen ongetwijfeld beschouwde hij den juwelier als «en wanhopige dwaas. Hij liet hem do juweelen en dc cfuitantie zien. en dan nog een groot© bundel banknoten gelijk aan die, welke Schwarz zoo onvergeeflijk onvoorzichtig had afgegeven aan den sRmmen schurk in de cab. Ik betaal al mijn rekeningen met Engelsch© banknoten. Mr. Schwarz Het zou misschien wijzer geweest zijn a.ls u met den directeur van het hotel over mij gesprotten had alvorens het eerste, het beste verhaal over mijn zoogenaamde schurkenstreken te ge- looven. Ten slotte gat hij den Jongen juwe lier een klein boekdeel in handen en zei met eon vriendelijk glimlachje Als menschen in dit land die groote zaken doen, en daardoor waarschijnlijk in betrekking 1 tot menschen van een -.Teemde natio naliteit. deze boekdeeltjes bestudeer den alvorens zukèu ie doen met een vreemdeling, die een titel draagt, dan zou ben veel teleurstelling en verlies bespaard worden. Als u in dit geval pagina 797 van dit deeltje van don Almanak van Gotha had opgeslagen, dan zou u mijn naam er in gevonden en van het eerste oogenblik af gewe ten hebben, dat de zoogenaamde Rus sische detective een bedrieger was. Er viel niets meer over te zoggen en Mr. Schwarz verliet het hotel. On getwijfeld durfde hij nu niet naar huis gaan, omdat hij zoo hevig gedu peerd was, en hoopte hij half door zich met do politie in verbinding le stellen, haar nog gelegenheid te ge ven den dief te urrosteeren, vóórdat hij tijd had LivergQol te verlaten. H.j sprak den detective-inspecteur Wat- sou, en stond dadelijk tegenover do groote moeilijkheden, die het ontdek ken van de banknoten tot een höpe- looze zaak maakte. Hij bad heele- tnaal geen tijd of gelegenheid gehad de nummers van de banknoten ie na toeren. Ofschoon Mr. Winslow in woede ontstoken was tegenover zijn neef, wenschte hij hem toch niet te -verhin deren thuis te komen. Zoodra hij den brief van Schwarz ontvangen bod, spoorde hij hem met behulp van in specteur Watson op, op een kamer in de Northstraat, waar de ongelukkige jonge man van plan was verborgen le blijven totdat de eerste bui voorbijge trokken was, of misschien totdat tie dief nog met de bult In handen was gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5