minder goede klank verkropen. Dit komt door de nadeelen der gyroeco- p sche working dio de schroef van ie dere vliegmachine uitoefent. Vooral de roteerendo Gnome-motoren zijn ge vaarlijke gyroscopen, en geven veel meer kans op ngelukken door om slaan van het toestel dan oeta ge won® schroef. Spr. toont nu een aantal onderdoe len en modellen van eefti vliegtoestel. Na een korte pauze vervolgt de heer Cool zijn redo mot oen beschrijving van de stuurklok dor vliegtoestellen te geven, on vertelt daarna Iets vnn Zn ervaring, opgedaan als passagier van oen aviateur. Bij eon reeks lichtbeelden, vormend een fraaie .av'.atische collectie" geeft spr. een beknopt gesch'edknndig over zicht van de experimenten met aero planes, memoreert de proeven van Lliënthal, de eerste successen vnn Henri Fxrman, Santos Dumoïit, de Wrights. Verder laat hij een groot aantal reproducties van vliegtoestel len zien, verklaart in het kort de ver schillen dier systemen en doet eenige medededingen over den bekenden mo tor Gnöme. Die laatste heeft véle voordeden maar de prijs (12 13000 francs) is wel wat erg hoog. terwijl de motor geleverd wordt op conditie van zestig bedrijfsuren! Merkwaardig is het staaltje van Amorikaansche reclame-makerij, dat luitenant Cool vertelt bij Garros' vluchten in de Nieuwe Wereld. De Amerikanen annonceerden: „Garros zal vliegen tot een hoogte van zoo en zooveel meters, en dalen in vol plané. Met dit te doen hebben reeds de volgende aviateurs het leven gela ten: (volgde do lijst). Dit proefje van son sa tie-ree 1a me wordt geëve naard door 't geen gebeurde met een onder vlieger, wiens toestel geannon ceerd werd als „het gevaarlijkste ter wereld." Even voert de spreker ens zelfs naar het rijk der sagen in de aviatiek als bij (bij de plaat) do his torie verhaalt van dien ouden Pe'r- tischen koning, die vier arenden liet hongerlijden. Daarna spande hij ze aan dj hoeken van zijn troon, ging daarop zitten, stak een slok met een stuk spek er aan in de hoogte en steeg op Want de arenden vlogen op, trachtten liet spek te bereiken... De heer Cool wijst er ten slotte op dat mon z. i. naast de aeroplane ook den luchtballon noodig zal zijn, omdat de vliegmachine als nadeel heeft dat zo met volle vaart dóór moot vlegon om niet te behoeven te dalen. Ouder daverend applaus eindigt de heer Cool zijn boeiende causerie. Do VOORZITTER dankt hem voor jijn voordracht DE AMSTERDAMSC.IIE POORT. In het Bouvvk Wbl. polcmiseeren de hee'ren A. W.Weisgsinan eu J. Gra- tuma over de Amsterdamscho Poort. Do heer Weissman blijkt zich voor zijn oplossing van de ^moeilijkheid: verbreeding van den verkeersweg niet behoud van het poortgebouw, ie beroepen op de St. Anion.espoort te Amsterdam, de bij de uitlegging van 1616 overbodig was geworden. Men liet haar evenwel staan en overwelfde den singel aan beide zijden, waardoor de Meuwmarkt ontstond, die ruimte voor het verkeer bood. Hendrik de Keijzor plaatste een verdieping op de voorpoort, en terwijl de ruimte gelijk- Straats als Waag werd gebruikt, wuaitoe de groote poo. ideuren haar zeer geschikt maakten, r.chtte men de bovenvertrekken als gJdekamers in. Do lieer Gratama kau zich hierme de moeilijk tevreden stellen. Niemand tegenwoordig, eu zeker de heer Weiss inau ook n et, zou liet goedkeuren, dat men een verdiep.ng plaatste op ie Amsterdamsche Poort. Dergelijke oude voorbeelden, zegt hij, liebben daarom voor ons geen waarde, omdat wij andere redenen, namelijk zuiver historische en aesthetische hebben, die het behoud van de Amsterdam- eche Poort voorschrijven. Wij moeten dit geval op zichzelf beoordeelen. En dun acht hij de oploss.ng van den heer Weissman, die de Middeleeuw- Deze gelukkige gebeurtenis, het is bijna onnoudig te zoggen, had nooit plaats, ofschuon de politie alle moei te deed den man op te sporen, die öchwarz in do cob zoo hevig had be drogen. Hij zag er zoo ongewoon uit; dal het heel onwaai3chijnlijk scheen dat mommid in Liverpool Item zou hebben opgemerkt, nadat hij uit de cub was gestapt. De prachtige pels jas, do lange baard moesten wel op gemerkt zijn, zelfs al was het vier uur op een eenigszins nustigen De cember middag. Maar iedere naspo ring bleek wuchteloos te zijn; nie mand had een persoon gezien, die uun hel signalement van Schwarz be antwoordde. De bladen bleven de mak ,,het Livorpool-geheim noemen". Scotland \ard zond op verzoek van de Laverpoolschq politie den bei dein den detective Mr. Fïirburn om bij de nuspormgen behulpzaam te zijn. in.uir zonder «enig resultaat. Prins Samiontcz verliet met zijn gevolg Liverpool cn hij, die gepro beerd had hem zwart te maken en die Ci- In geslaagd was den heeren Wins- low cn Vassall lO.ólXl pond te ontste len. was heolemaal verdwenen. De man in den hoek trok zijn boord en das recht, die onder liet verhaal vna zijn interessant geheim tegen zijn hals op was gaan staan cn nu tegen zijn groote van het hoofd afstaande ooien aandrukte. Zijn pak van ver sleten stof en van een eigenaardig schreeuwend patroon had de phanta- sie der vrouwelijko bedienden opge wekt. die in oen hoek naar hem ston den te kijken en giegeldeii. Dit maak te hem blijkbaar zenuwachtig. Hij koek Burton zeer verlegen aan en zac sche poort aan het water gelegen, midden op een plein in het moderne verkeer zet, gedeeltelijk van zijn on- derbeenen afgesneden, radicaal on juist. DE JONGE VOORUITSTREVENDE VRIJZINNIGEN. De vereen ig:ng De Jonge Vooruit strevend Vrijzinnigen houdt a.s. Woensdag, naar aanleid ng van de onlangs door den heer Nagtzaam ge houden voordracht, een ouderlingen debatavond over „De Toekomststaat' der Socialisten." PROF. Dr. BOSSCHA HERDACHT. In een vergadering van den Senaat der Technische Iloogeschool te Delft bracht de rector-magnificus, prof. dr. J. CardLnaal, verslag u.t over de lot gevallen dezer hoogeschool, geduren de den cursus 1910—11. Daarbij herdacht hij ïn zeer waar- deeronde bewoordingen het sterven van den oud hoogleeraar der school Prof. d'r. Bosscha Ie Haarlem over leden. Poster ij en. De Directeur van het postkantoor maakt bekend, dat met ingang van 10 Januari e.k. de standaard-brievenbus no. 8 thans geplaatst tegen het zgn. Buitenhuis op den Schotersingel zal worden verplaatst naar den Zijlweg no. 14 en dat d:e verplaatsing zal ge schieden na de eerste lichting. Brood- en Koffi e-u i t d e e- ling. Hedenmorgen namen 327 kinderen en 53 volwassenen deel aan de brood- en koffie-uitdeeling van den Ned. Chr. Geheel-Onthoudersbond. A. L. Koster. De Haarlemsche schilder Koster stelt »n de kunstzaal De Vries te Arn hem schilderijen ten toon. De N. A. Ct. schrijft over „dezen vermaarden echt-Hollandsclien schilder" een zeer waardeerende beoordeeling. Rubriek voor Vragen Qenbonnoerden hebben liet voorrecht, vrogon op verschillend gebied, mits tooi beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Jledactie vau Haarlem's Dagblad, Groole Houtstraat 63, Alle antwoorden worden geliecl kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam cn Troonplnats van den inzender vermelden wordt geen aandacht r ;-ehonl:rn. VRAAG. Toen ik laatst even uit was en ik mijn hond. alleen thuis had gelaten, hebben de buren zich toegang lot mijn woning verschaft, omdat de hond blafte. Ze liebben hel heele huis deorgeloopen en strooien nu laster praatjes rond. Kan ik hiervan politiewerk maken? ANTWOORD. Ja, de politie kan <le menschen er dan op wijzen, dat zij geen lasterpraat mogen uitstrooien. VRAAG. Mijn dochter, in betrek king zijnde, heeft tegen Februari op gezegd Eonige dagen geleden is zij een brief gaan posten en hoorde bij hoar terugkomst, dat ze die week niet uit mocht. Ze is toen toch gegaan en kreeg den volgenden morgen ont slag en loon tot op dien dag af. Heeft ze nu niet het recht, tot Februari te worden uitbetaald? Wat moet ze nu doen ANTWOORD. Het is natuurlijk de kwestie, of zij al dan niet recht matig is uitgegaan. Ga eeii3 Zaterdag naar 't gebouw dor Toynbee-vereeni- ging, waar een advocaat gratis ad vies geeft. VRAAG. Kunt u ook de adressen opgeven van „De Spiegel des Ge- heims", van Amsterdam, en van „Dochter Muller", die altijd de Haar lemsche kermis bezoekt? ANTWOORD. Op dergelijke vra gen kunnen we geen antwoord geven. VRAAG. Bij wien zijn balen ge perkt turfmolm of turfstrooisel ver krijgbaar? ANTWOORD. Dit is een zaak, die per adv er ten tie kan worden aange vraagd. In ons blad kost dut een kwartje. VRAAG. Hoe kan men ketelsteen uit een ketel doen verdwijnen? ANTWOORD. Door een oester schelp in den ketel te leggen, zal de aanslag aanmerkelijk minder wor den. er nu uit als eon kaalhoofdige klerk, die eens oen dag vacantie mag neineu. Natuurlijk werden nu allerlei theo rieën omtrent tien diefstal in omloop gebracht. Een van de meest populai re en dre tegelijk het snelst tot zw ij- gen werd gebracht, was dat de jonge bchwarz het geheele verhaal uit zijn duim gezogen" had en zelf de dief was. Maar, zooals ik al zei, dat werd heel spoedig tot zwijgen gebracht, omdat 'Mr. Schwanz senior, een zeer welge steld koopman, niet kon verdragen, dal do zorgeloosheid van zijn zoon zoon ernstig ver hes voor zijn vrien delijke chefs ten gevolge zou hebben. Zvo gauw als hij alle omstandighe den van het buitengewone geval goed had doorgrond, schreef hij een chè- que voor 10,500 pond ©u stuurde haar aan de heeren Winslow en Vassall. liet was rechtvaardig, maar het ge tuigde ook van een ruime opvatting. Mr. Winslow zorgde er voor, dat geheol Liverpool die edelmoedige daad leerde kennen en ieder gevoel van wantrouwen tegenover den jon gen Schwarz verdween even spoedig als bet was opgekomen. Toen kreeg men natuurlijk weer wantrouwen te gen den Prins en zijn gevolg, en tot op dezen dag geloof ik, dat er veel mensclien in Liverpool en Gok in Lon den zijn, die beweren, dat de zooge naamde Russische politiebeambte zijn bondgenoot was. Ongetwijfeld was dat een heel begrijpelijke theo rie, ©n de heeren Winslow en Vassall gaven heel wat geld uit. om te trach- ten bewijzen tegen den Russischen Prins aan te voeren. Die theorie was echter bestemd im VRAAG. Wanneer iemand iets op afbetaling gekocht heeft, geregeld betaalt, maar plotseluig door onvoor ziene volstandigheden niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, kan men hem dan vervolgen ANTWOORD. - Natuurlijk. Wie koopt moet betalen. VRAAG. Ik ben bij iemand voor dog en nacht in dienst. Het la nu reeds te Iaat om mijn dienst tegen Februari op te zoggen. Kan ik dit nu nog doon togen half Maart ANTWOORD. Neen, wel tegen 3 MeL VRAAG. Hoe kan ik een hars- vlek uit zwart goed verwijderen? ANTWOORD. Met terpentijn, aether, spiritus of benzine. VRAAG. Met November bon lk in dienst eekomen en heb een gods penning ontvangen. Nu heb ik niet Januari mijn dienst opgezegd en ga met Februari vertrekken. Heeft mijn mevrouw nu het recht, den god9pen- ninvr van mijn loon af te houden? ANTWOORD. Neon, dat niet. Maar heeft mevrouw genoegen geno men met een opzeggingstermijn van vier weken? Zij kan zes weken eisehen en u dus dwingen, niet vóór 3 Mei hoen te gaan. VRAAG. Wanneer een zoon zijn moeder eenige meubels in bruikleen heeft gegeven, heelt dan, na overlij den der moeder, een schoonzoon het recht, deje stukken bij zijn meubilair te voegen Kan de zoon ze niet weer opvragen ANTWOORD. Do zoon behoudt natuurlijk hel recht op in bruikleen gegeven meubels. VRAAG. Waar is de Woninggids voor Huarlem te verkrijgen ANTWOORD. De Haarlemsche Woninggids is verkrijgbaar bij de N. V. Lourens Cosier, Groote Hout straat 53. VRAAG. Wordt de worst, die op het Openbaar Slachthuis gemaakt wordt, in den handel gebracht? Kun nen alleen leden dor Coöperatieve Vereen iging de worst koopen ANTWOORD. Do worst is ver krijgbaar in de verschillende winkels van de bij den Nederlaiidschen Coö peratieven Bond aungesloten vereeni- gingen. In Haarlem bij „Eigen Hulp" en bij „de Vooruitgang". VRAAG. Op welke wijze kan ik de Caseïne uit melk afscheiden dat wil zeggen hoe groot is de hoeveel heid stremsei per liter, benoodigd om een goede uitwerking te krijgen? line hoog moet de temperatuur der melk zijn, en hoe lang duurt liet proces der afscheiding? filet is niet de be doeling om kaas te maken). ANTWOORD. Is het bepaald om Caseïne te doen, dan moot de melk eerst verdund worden, waarna door toevoeging van zwavelzuur de Caseïne wordt neergeslagen. Deze is echter dan geel. Door ze echter op te lossen ook spoedig vernietigd te worden. Mr. Fairburn wiens reputatie als speur der van misdaden grooter wordt naar mate zijn capaciteiten kleiner blijken te zijn, volgde den gewonen gang van zaken ea infonneeVde bij de groo te wisselkantoren te Londen en Liver pool. Hij vond spoedig uit, dat Prins Semionicz, sinds zijn aankomst in Engeland, een groote hoeveelheid Russisch en Fransch geld had inge wisseld togen EngelscJie banknoten. Meer dan 30,000 pond onvervalscht Engelsch papier was in de zakken van den edelman met de zestien kwartie ren verhuisd. Daarom was het al heel onwaarschijnlijk, dat «en man, die blijkbaar een groot vermogen bezat, het gevaar zou willen loopen van ge vangenisstraf met dwangarbeid, zoo niet erger, ter wille van een ver meerdering van 10.000 pond van zijn fortuin. Toch heeft de theorie van de schuld van den Prins zich stevig vastgezet in de harde koppen van onze politie autoriteiten. Zij hebben alle mogelij ke inlichtingen omtrent Prins Semio nicz uit Rusland gekregen zijn poli tie, zijn vermogen, zijn boven verden king verheven, en tocli wantrouwen zij nog en gaan voort hem of zijn secretaris te verdenken. Zij hebben zich in verbinding gesteld met de po litie van iedere Europeesc.be hoofd stad en terwijl zij nog hopen vol doende getuigenis machtig te worden tegen hem, dien zij verdenken, la ten zij kalm toe, dat de schuldige ge niet van de vruchten van zijn slün- men schurkenstreek. De schuldige? zei John Burton. Wie denkt u dan, dat... in oen Natrium blcarbonant-oplossing en dan weer neer te slaan met azijn zuur, verkrijgt men een goede Caseï ne. Bij gebruik van stremsel (1 pap lepel op 20 liter melk) mort de melk op 32 graden C. verhit worden (tijd pi.m. een half uur). Maar dan krijg4 men niet bepaald Caseïne. VRAAG. Mijn Inkomen is ƒ9 per week. Het vorige Jaar was mijn aan slag in de inkomstenbelasting ƒ2.30 Dit jaar werd de aanslag verhoogd tot 9.30. Toen heb ik direct gerecla meerd, maar geen antwoord gekre gen. Hierna heb ik het nog twee maal gedaan, ntaar kreeg weer peen ant woord. Wel ontving ik boetebriefjes cii tea laatste oen dwangbevel. Ik heb toen iets betaald. Zou ik soms aan een ander adres, dan aan B. en W. van Haarlem, moeten schrijven? ANTWOORD. - Neen. maar infor meer eens ton Studhuize, hoe de zaak zit. In elk eeval moet u antwoord ont vangen on uw reclame. Maar mis schien is uw zaak in behandeling. Inmiddels mort u toch betalen. Krijgt ge ontheffing, dan wordt u het te veel betaalde terugbetaald. VRAAG. Mijn vriendin is parti culier zenuw-verpleegster en heeft een kamer gehuurd voor 20 per maand. Toen ze de kamer huurde, zeide de hospita, dat ze niet wist, of met 1 October de 1ste of de 2de étage vrij kwam. Op 1 December betrok zij de "kamer op de lslc étage. Toen zij, nadat ze eeuigen tijd afwezig was ge weest, terugkwam, vond ze haar goed op do 2de étage terug en de kamer op de 1ste étage bewoond. Moet zij zich dit nu laten welgevallen en de huur betalen ANTWOORD. Dat is al zeer zon derling De verhuurster heeft niet liet recht, den boel in een andere ka mer te laten zetten. Wij zouden zoo zeggen, dat de huurster recht heeft op do gehuurde kamer. Of zij nu evenwel niet behoeft te betalen, is een zaak, die de Kantonrechter r-ou moe ten uitmaken. Als zij de kamer op de 2de étaee betrokken heeft, toen zij thuis kwam, heeft zij die feitelijk aan vaard. I.aat zij eens een advocaat raadplegen of gaan verhuizen. Men doolt ons mede, dat het be stuur van den Alg. Ned. Ambtenaars- boud is samengesteld uit de volgende heeren E. van E verdingen, voorzit ter, Brou werskade 29 roodB. A. Koper, secretaris, leding van Berk- houtstraat 12 roodJ. W. Mügge, penningmeester, liurinenjanswog 25. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Do Maandagavond geboudefa ve'r- koopiug ton overstaan van notaris Seiguette te Haarlem van eon stoom- b Looker ij met aanhooirighoden. staan de aali do Kerklaan bij de ijzeren brug heeft opgebracht: Perc. 1 f 5000, koo- Wie wist op dat oogenblik, dat Schwarz in het bezit was van veel gold zei hij opgewonden als iemand, die zich verkneutert in de domheden van anderen. Blijkbaar wist de schuldige, dat Schwarz naar het ho tel was gegaan, om met een rij kan Rus te onderhandelen, en waar schijnlijk met een groote som geld in zijn bozit zou terugkeeren. Wie anders inderdaad dan do Prins en zijn secretaris zei de journalist Maar zoo straks zei u zelf, dat.. Zoo straks zei ik, dat de politie besloten was, dat do Prins en zijn se cretaris schuldig moesten zijn; zij ke ken niet vorder dan hun eigen stom pe neuzen lang zijn. De heeren Wins low en Vassall strooiden bij deze r.a- sporiiigeu met losse hand gold r>nd. Mr. Winslow als oudste deelgenoot, verloor hij dit geheele gevalletje 9000 pond. Maar, met Mr. Vasseil «as het een ander geval. Toen ik zag, hoe de politie voort ging met domheden te begaan In «le ze zaak. nam ik de moeite eens een deugdelijk onderzoek in te stellen, het geheele geval interesseerde mij bijzonder en ik kwam alles to weteo, wat ik weten wilde. Ik vond "j. uit, dot Mr. Vassall nog maar heel kort deelgenoot in de firma is, dat bij maar tien procent van de winst krijgt en dat hij kort geleden van eerste bediende tot deelgenoot in de zaak bevorderd is. En de politie gaf zich de moeite niet, dat uit te vinden. Maar u bedoelt toch niet, dat.... Ik bedoel, dat in alle gevallen, waar diefstal mee in het spel en ineer dan Óen persoon bij betrokken is, het pers do heer Mok, Haarlem; perceel 2 f 1285, kooper de heer Schotvanger alhier; perceel 3 f 2000, kooper de heer J. Uitendaal, alhier, te zamen f 8283. SCHOTEN. Cu rsusve r gade ring. Morgen, Woensdag, 's avonds acht uur zal in het schoolgebouw aan de Soendastraat te Schoten, een cursus avond worden gehouden voor moeders en a.a. moeders. Behandeld zal wor den: „Wat onze moeders noodzakelijk weten moeten". HAARLEMMEltLIEDE C.A. De rekening dezer gemeente ove'r 1911 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd als volgt: ontvangsten f 32 674.43 1/2, u:tgaven f 3L981.47, ba- lig sakk» alzoo f 692.96 1/2. HAARLEMMERMEER. Als heem'raad van den Haarlemmer- meerpolder is dit jaar aan de beurt van aftreding de beer J. van Zijver- den alhier, als hoofdingelanden de heerein A. H. van Wickevoort Crom- melin te Haarlem, J. Sudgeest alhier en Mr. Repelaer van Molenaarsgraaf te 's-Gravenhage. VELSEN. REGELING SCHOOLVOEDING EN -KLEEDING. Naar aanleiding van bot raadsbe sluit om op de begrooting 1912 f 300 voor schoolvoeding en -kleeding uit to trekken hebben B. en W. een on- derzook ingesteld naar de behoefte tot het ontvangen van voeding en kleeding der schoolgaande kinderen. Volgens dit onderzoek komen er op een schoolbevolking van 2640 kinde ren 131 daarvoor in aanmerking. Van die 131 zijn er pl.m. 60 op de R. K School te Driehuis, 39 op school D, pl.m. 15 op de R. K. School te IJinui- den, 10 op school E, 7 op de R. K. School te \Yijkeroog. B. en W. stellen voor, om hu aan do hoofden van scholen waarop kin deren zijn die in de termen voor schoolvoeding on -kleeding valleln een Ix-drag van f 1.50 maximum voor elk kind ml te keeren. IJMUIDEN. VISSCHERSHAVEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot onteigening van eigendommen, noodig voor de uitbrei ding der Visschershaven. Na de laatste, ln 1903 tot stand ge komen uitbreiding is de belangrijk heid van die haven voor do visscherij regelmatig stijgende geweest. Ten ge volge van de belangrijke ontwikko- ling der stoomtrawlvisscherij is de toeneming van aantal en inhoud der al oomvaartuigen bijzonder groot. De opbrengst der in de Rijkshal ver kochte visch is in de laatste jaren ge stegen met 151 pCt. De afslagruimte is nu te klein ge bleken. Nog moer is dit echter liet ge val met de bergruimte in de haven. Een en ander eischt voorziening. In de eersto plaats diont gezorgd te worden, dat op één dag de aangevoer de visch van een grooter aantal schepen kau worden verkocht ea weg gevoerd. De bouw van eon nieuwe hal voor vischafslag wordt gewenscht geacht. Eu behalve een in hoofdzaak voor den aanvoer van versche visch be stemde uitbreiding van de bestaande liaven, beeft de commissie voor de uitbreiding in haar plan opgenomen een afzonderlijke voor de haringvis- se herij bestemde haven, alsmede een industriehaven, waarlangs zich scheepswerven en maehinewerkplaat- son of andere met de visscherij in nauw verband staande industrieën kunnen vestigen. Bezwaren zijn tegen het plan van onteigening niet ingebracht Binnenland GROOTE ACHTELOOSHEID. Een dame, te Rotterdam woonach tig, had, toen zij met Kerstmis de stad voor oeuigen tijd verliet, met het oog op een eventueele inbraak, eeni ge dingen van waarde Li een pakje meegenomen. Thuis komende, legde zij dit pakje even op de stoep, om de huisdeur te openen. Op dat oogen blik dacht zij er niet meer aan en ging tiaar huis binnen. Later schoot haar te binnen, dat zij het op de stoep had zaak is uit te vinden of ieder der bei de partijen er evenveel onder lijdt. Ik bewees u dat immers bij den diefstal op het Phillimore Terras Daarbij, e\enals hier, verloor de eene partij heel weinig in vergelijking van de tweede. Zelfs dan begon de journa list Wacht een oogenblik, want ik vond nog meer uit Het oogenblik, waarop ik zeker wist, dat Mr. Vas sall niet meer dan omstreeks 500 pond por jaar winst ontving, trachtte ik te weten te komen, hoe zijn le vensstandaard was en wat zijn hoofdgebreken waren. Ik kwam tot de ontdekking, dat hij in een mooi huis op het Albert Terras woonde. De huur van die huizen bedraagt 250 pond per jaar. Daarom moesten spe- culeeren. wedden op de rennen en spelen helpen, om hem op de been te houden. Speculeeren en alle vormen van spel staan gelijk met schulden maken en geruïneerd worden. Het is een quaestie van tijd Of Mr. Vassall op dat oogenblik in schulden stak of niet, kan ik niet zeggen, maar zoo veel weet ik zeker, dat hij sinds dat verlies van 10000 pond ongeveer nog weelderiger is gaan leven, en hij nu een flink deposito op de Lancashire en Liverpool sche bank heeft, dat hij oen jaar na zijn zwaar verlies opende. Maar het was bijna onmogelijk, zei John Burton. Wat zei hij. Om zooiets de be denken Want om hel uit te voeren was niets dan kinderwerk. Hij had vier en twintig uur voor zich, om zijn plan ten uitvoer te bronnen. Wat laten liggen. O ogenblik kol ijk ging zij kijken maar toon was liet reeds ver dwenen. liet pakje hic-ld in drie ef fecten van de Nederlandse)ie Bank instelling, elk groot f 100, een bedrag van f 125 aan contanten, twee spaar bankboekjes cn een drietal akten mid delbaar Fransch, Duitsch ea En ge i se h, ton name van haar man. HOUTHAVEN TE DORDRECHT. Bij do Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot ontegoning van e gendommen in de gemeente Dordrecht, ten name van die gemeen te, noodig voor het aanleggen van eene houthaven met handelstcrreinon, wegen, dijken enz. in den Wieldrecht- schen polder aan liet ?>Ial!egnt op rum 2 KM. beneden de spoorbrug. Door deze werken zal eene oppervlak te worden ingenomen van ongeveer 64 HA. ZOO'N BENGEL. Op den Diergaaraesingol te Rotter dam heeft een straatbengel van een onbewaakt oogenblik gebruik ge maakt, om de handrem om te gooien van een stilstaande auto van de Ace- tylena Maatschappij, met het gevolg, dat de auto zi:h in beweging zotte en weldra in den singel lag. Met takels is het ontredderd voertuig weer op gehaald. EEN PORTEFEUILLE MET 13.610 GESTOLEN. Gisternamiddag is in de omgeving van het hoofdpostkantoor te Rotter dam den heer I. M., koopman in tricot-goederen, oen verlakt leeren portefeuille uit een binnenzak vau zijn overjas gestolen. De portefeuillo hield 13.610 aan bankpapier in. IN BENARDE POSITIE. Te Margraten geraakte B.t in een zandkuil der gemeente werkzaam, on der afvallend zand. Slechts hot hoofd bleef zichtbaar. Door het aanhoudend hulpgeroep snelden bewoners van do op vrij grooten afstand gelegen wo ningen toe, en na hard werken met vereende krachten kon de man uit zijn bonande positie worden bevrijd- Een ontboden geneesheer achtte zijn toestand zeer bedenkelijk. EEN KUNSTIJSBAAN. Een der exploitanten v an een go- bouw te Amsterdam heeft volgens het HbI<L bet plan een kunstijsbaan op te richten. Uitgebreider en grootschei' zijn <le plannen van de Amsterdiamsche ar chitecten M. J. E. I.ippits en N. W. II. Scholte, die mij in aquarel- en werkteekeninigen de ontwerpen lieten zien van een Amsterdumsch „Olyin- pia Palace", achter welken naam zich verschuilen de waarlijk royaal opgevatte plannen van een kunst-ijs baan van 60 bij 30 meter. Om het rechthoekige ijsvlak loopt een proine- noir en daarop komen gelijkvloers uit garderobe, dieiistlokaleoi, schaut- sentent, showrooms, toiletten, maar ook biljartzaal, oester- en dames-sa lons, tearoom en bar. Op de eerste verdieping weer een promonoir met orkestdie overkapping als de wel ving van ons Centraal-Staiion, mol veel licht. Een kleurige, vroolijko irn richting van binnen, van buiten eon grootsche, feestelijke gevel van 40 meter breedte, 30 meter hoogte." DE MOORD TE NIJMEGEN. Zooals men z.ch zal herinneren had voor ocnigen tijd in eou cuté iu do Jodengas te Nijmegen eon vecht partij plaats tuaschen militairen der koloniale rese'rve, waarbij een der soldaten ernstig werd gewond, tenge volge waarvan hij kort daarna is overleden. De garnizoenscomman dant, zoo meldt de „Prov. Geld." heeft na onderzoek, den korpo'raal der ko loniale reserve, W. P. II. J., naar dén krijgsraad verwezen, beschuldigd den soldaat J. P. W» vau Heesch met een dolkmes in de linkerborst, ter hoogte vuii 't bait te hebben gestoken. De verdachte is naar het huis van be waring to Arnhem overgebracht, ten einde voor den krijgsraad terecht to staan. DE MOORD TE GEVERIKBEEK. In de omstreken vun Roermond bij de Duitsche grens is aangehouden eu onder sterk geleide der mareclnius- sees naar Maastricht gebracht een bende van 26 personen, vrouwen cn kinderen inbegrepen, allen stniutmu- zikantou, kermisreizigers, ketellap- was er te doen Eerstens naar oen drukker gaan, ergens in een uithoek vau de stad om daar eenige kaa.ijcs te laten drukken met den mouiklin- koiiden naam. Dat kun natuurlijk gedaan worden, terwijl men er op wacht. Dan moest hij een. tweede hands uniform kuopen een pelsjas, een baard en een pruiK van een cos- tuinier. Noen, neen, de uitvoering was niet moeilijk hel was vooral liet beden ken en dan de durf van dit alles wat mijn bewondering opwekt. Schwarz was eeu vreemdeling hij was nog maar veertien dagen iri En geland geweest, liet gebroken Ea- gelsch van Vassall mhieidde hem waarschijnlijk had hij den jongen firmant nog muar heel zelden gezien. Ik twijfel niet of Schwarz sou niet zoo gemakkelijk bedrogen zijn*als hij iiiot zooveel van het absurd Engelsche vooroordeel en wantrouwen tegen den Russischen Prins van zijn oom had gehooid. Zooals ik al zei, het zou heel goed ziju als Engelsche kooplie den den Almanak van Gotha meer bestudeerden maar het was knapjes bedacht, niet waar Ik zou liet zolf niet beter hebben kunnen doen. Die laatste volzin was karakte ristiek. Voor John Burton nog een ceschikt argument tegen zijn theorie gevonden had, was hij verdwenen on de journalist zocht vergeefs naar een andere oplossing van het Liverpool» geheim. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6