luitenant ter zee dor le klasse J. W. G. J. Este'rts de Haan. Namens oen commissie die zich daarvoor gevormd had, werd liet woord gevoerd door den schout-bij-nacht G. P. van Hac king Colenbrander, directeur en com mandant der marine te Hellevoet- sluis, die ia waardoerendo bewoor dingen da verdiensten van den lieer Eilerts de Haan herdacht en schetste zijn bemoeienissen in zake de Curan- tijd-expeditie. Een groot aantal officieren en adel borsten woonde <Je plechtigheid bi], TYPHUS. Te Drachten breidt de typhus zich op onrustbarende wijze uit. De ge neest ie er, dr. Bleekor, is nu ook door de ziekte aangetast. Er is nu genees kundige hulp uit Amsterdam geko men. DE LOODGIETERS- EN Z1NKWER- KERSSTAKING TE AMSTERDAM. Het loodgietersbedrljf Hgt nu zoo goed als geheel stil. Ongevoor 20 werk lieden zijn nog aan den arbeid. De werkwilligen worden door de politie beschermd. Reeds ondervinden ver schillende bewoners daarvai de na deel i ge gevolgen, daar men voor al lerlei karweitjes geen loodgieter meer kan krijgen. Zoo hoorde 't Hbld. bij een patroon een juffrouw klagen over een lek in een der gootsteen-buizen, wa&rdoor de kelder geheel onderliep. De baas kon echter geen knecht zen den en gaf haar slechts den raad het lek mot een dweil te stoppen... De Christelijke loodgiiete'rsorgani- satie heeft een motie aangenomen, waarin o.a. te lezen is: „besproken hebbende de houding der Amsterdamse ho Loodgieters Ver- eenig.ng betreffende de door die ve'r- eeniging geproclameerde staking, noemt deze staking in de meest ern stige mate ongemotiveeerd en onver dedigbaar; „betreuren het, dat door de Amster- damsche Loodg eters Vereeniglng con tractbreuk is gepleegd1 aangezion haar naamsverandering geen reden is om van een contract ontslagen te zijn; „besluiten zoo lang mogelijk aan het werk te willen blijven en spreken hunne verontwaardiging uit, dat door het besluit dor Amsterdamsclie Loodgieters Vereen igi'ng wc'rklieden, die liet collectieve contract willen handhaven, tegenover andere werk lieden worden gesteld, en keuren af de pogingen van bemoeilijking der gecontracteerde werklieden door le den dor Amsterdamse he Loodg. Ven. SUBSIDIëN LAGEll ONDERWIJS. De minister van BLnuienlnndsche Za ken heeft aan de Tweede Kamer ge zonden een overzicht van het aunlal gesubsidieerde bijzondere lagere scho len, van het aantal leerkrachten aan en leerlingen op Aio scholen, en van do subsidie-bedragen ton behoeve van die scholen door liet Rijk uitgekeerd over de jaren 1890—1909, oen en an der gesteld naast gelijksoortige opga ven betreffende 3e openbare lagere scholen. In 1890 bedroegen het aantal ge subsidieerde bijzondere scholón 929 en de daaraan uitgekeerde rijksbe dragen f 717.910.53; het aantal openbare scholen 2952 en die subsidies daaraan f 3.208.016.23. In 1909 was het aantal gesubsidiee'r- de bijzondere scholen 1889 cn liet be drag der rijksbijdragen f 6 300.811.81; terwijl het aantal openbare scho len 3273 en het subsidie, na aftrek van f 4.688.588.63 1/2 ingevolge art. 9 bis der Uitkee'riiigswet van 1897, C 7.617.555.52 1/2 bedroeg. UITZENDING VAN RIJKSPERSO NEEL NAAR NEDERLANDSCH- LNDIë. De aanzienlijke uitbreiding van bij na alle takken van dienst in Neder- landsch-Iudië heeft de uitzending van allerlei categorieën van personeel ge durende de laatste jaren in zeer ster ke mate doen toenemen. Ten einde de hiermede gemoeide belangen zoogoed mogelijk te verzorgen, is sedert 1 de zer Lij de nfdeeliug personeel van liet departement van Koloniën een geheel niet Indische toestanden en verhoudingen vertrouwde ambtenaar geplaatst, die dus tevens de vraag baak zal kunnen zijn voor hen, die voor uitzending in aanmerking wen- schcu te komeu. ALG. NED. WERKLIEDEN VERBOND. In „Do Weikiiiansbcdo" wordt me degedeeld. dat de voorzitter van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, do heer A. Kuuwerda, bedankt heeft als zoodanig. Da Ze-worxRier, Ue hear C. H. Kouw, uit Leiden, zal voorloo- pig het voorzitterschap waarnemen. ALGEMEEN KIESRECHT. Ala vlugschrift is door de Liberale UdjO uitgegeven onder den titel Grond wetsherziening en Algemeen Kies recht do lecte op 15 November ai de Tweede Kauier geliouden door mr. H. Goeman Uorgesius. OP DE GESTRANDE „SOLO". Als een somber monument van den geweldigen stormnacht van 30 Sep tember, livt op tiet strand bij Ter Heyde n<sr steeds de „Solo" van de Rotterdani6che Lloyd. De afbrengingsplunnea zijn tot he den nog niet geslaagd. SCHIPBREUK OP DE ZUIDERZEE. Schipper S. de Roer, van Dronrijp, die op de Zuiderzee tusschen Lem mer en Kuinro zijn schip heeft ver speeld, deelde aan een „Hbld."-be richtgever het volgende mede Wij (mijn loods of knecht en Ik) hadden Donderdagmorgen 10 uur met N.W. wind de I.emmerhaven verla ten, met bestemming naar Brocker- haven met een lading mest. Er was toen niet voel wind, en hoe later het werd, boo stiller. Wij konden dus niet ver komen dien dag. Toen dan ook tegen den avond de lucht dik werd, en wij geen haven- of kust vuren meer konden ontdekken, wierpen wij, niet met juistheid wetende waar wij ons bevonden, het anker uit, om den volgenden morgen af te wachten. Om 2 uur s nachts word het stormweer, togen 3 uur hosehon wij het zeil, na liet anker gelicht te hebben, om te trachten, daar do storm steeds hevi ger werd, hier of daar een haven bin nen te komen. Tegen 4 uur dreigde ons schip, ten gevolge der hooge zee en lievig slingeren, te vergaan, door dat het naur bakboordzijde overhelde en water schepte wij snelden toon zoo spoedig mogelijk in onze sloep on verlieten ons schip. Hot bleek ons toen, dat wij ons op omstreeks 2000 M. van de kust tusochen Lennuer en Kuinre bevonden. Wij hebben toen tot omstreeks 8 uur in den morgen, doornat en verkleumd, in onze sloep op zee rondgedreven, menigmaal met den dood vuor oogen, daar de sloep telkens vol water sloeg en dreigde te zinken. Omstreeks 8 uur naderden wij den steenon dam van liet Lemsterliop, die omstreeks 400 M. van don zeedijk in zee ligt, en oeuigo oogenblikken latei- sloeg de sloep tegen dezen dam te pletter. Wij zwommen toen naar do zen dam en liet gelukte ons dien te bereiken. Door do hooge zee, die tel kens over deal dam hoen sloeg, liepen wij gevaar er weer ai en m zee ie spoelen hot gelukte ons eenter van de planken en luiken, die van ons schip naar dezen darn dreven, eon vlot te maken, wuarep wij na veel in spanning den zeedijk konden berei ken. De aan dezen dijk wonende ja ger D. Zeilstra heelt ons toon in zijn woning opgenomen en liefderijk ver pleegd en irevood, daar wij doornat en hongerig waren. Schipper en loods hebben geen lijd golwid, iets van hun geld of kleoding to kunnen rodden. De schipper had nog een som van f 24f) aan boord. Rechtszaken EEN LAAGHARTIGE MOORD, Gister stond voor do rechtbank te 's-llertogenbosoh terecht do 24-jarige fabrieksarbeido'r A. v Ruth te Vught wonende, boschuldigd van moord op Adniaua van Roosmalen. De zaak heeft z.cli aldus toegedra gen. Omstreeks 6 uur in don morgen van den 14en Augustus, den eersten dag na do Vughtsclie kennis, is be klaagde nabij de woning van zijn slachtoffer gegaan, aldaar wachten de tot de vader vun de verslagere naar zijn werk ging. Toen deze de woning had Yorlato'n, 's beklaagde binnengedrongen, hoeft zonder voor afgaande woordenwisseling do 17- ja'rigo Adriana van Roosmalen, met wie hij vroeger verkeering had, aan gegrepen en met een mes een hals snede toegebracht, waaraan zij on middellijk is overleden. Daarna heeft hekluagdo zlcii ia een daaïbij gelegen fortgracht willen verdrinken, de toe gesnelde buien liobbcn hem daar tot tweemaal toe uitgehaald. Onmiddel lijk ju hechtenis genomen zijnde, be kende beklaagde de bedoeling te heb ben gehad om zijn gewezen meisje te vermoorden, aangezien zij geen om gang met hem meer wilde hebben en ook geen kermis had willen lioudeh. Deze vveigoring geschiedde in hoofd zaak op aandringen van den vader Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Zielental op 31 December 1910 M. V. Totaal. 10228 9479 19707 (n 1911 goboren: 364 338 702 10592 9817 20409 Tn 1911 ovori. 173 137 310 10419 9080 20099 Fn 1911 Ineekom.: 558 593 1151 10977 10273 21250 In 1911 vertrokk.: 629 608 1237 Zielental op 31 De cember 1911: 1U3S4 9665 20013 Aantul gesloten huwelijken in 1911: 145, waaronder 3 echtscheidingen. Aantal tweelinggeboorten in 1911: 4. Aantal levenloos geborenen in 1911: JS. Aantal kindserkenningen in 1911: 5. In liet Zuidelijk deel dezer gemeen te (Abbenes eu omstreken) komen on der de kinderen in sterke mate de mazelen voor. De openbare lagere scii'Xd aldaar is wel voor twee derde giHlcelte daardoor ontvolkt. Gelukkig blijkt do ziekte tot lieden niet van ©rnsiigen aard te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Ets. per regel. binnenland DE EERSTE KAMER kwam gisterenavond bijeen om den parlementairen arbeid voor 1912 in te wijdon. Behalve hartelijke heilwenschcn van de leden onderling was er niets belangrijks aan de hand. Geen mede- declingeu van beteekenis zelfs. Alleen werd besloten morgen met ile sectio-werkzaamheden voorna melijk wat betreft de Slaalsbegroo- ting een aanvang te maken. Daarna werd de vergadering tol nudero bijeenroeping verdaagd. GRONDWERKERSSTAKING TE AMSTERDAM. In den stand der staking is nog geon wijziging gekomen. EEN KWAAD PAARD. Te Standaardbuiten (N.-Br.) kreeg (le knecht van den hee'r C. Sweere een klap van eon paard togen zijn bo venlijf, waardoor oenige 'ribben ge broken werden en li ij zwaar .inwen dig gekwetst werd. In wanhopigen toestand word hij naa'r huis ver voerd. DE ZIEKTEVERZEKERING. G ster had in het gebouw der Twee- do Kamer.weor een bijeenkomst plaats van <Ie commissie van voorbdnekling uit do Kamer voofr het zieklcverzcke- ri ngsontwerp. In deze bijeenkomst van do geheel voltallige commissie, en waaraan dus ook de bijzittende le- Öcn deelnamen, werden de besprekin gen ove'r tal van principieel© punten gevoerd in tegenwoordigheid van en in overleg met Minister Talma. VOORZICHTIG MET VREEMDE HONDEN! Men schrijft aan de Tel.: De meeste kinderen kunnen het niet nalaten eiken liond te sl reolen, die in hun nabijheid komt. Het zoontje van ilen caféhouder v. d. S., te Nunspeot, strook eon onder den wagen liggen- deu houd over den kop. Het beest hapte toe, boot eon lid van den vin ger af, en at dit op. MEN HEEFT BLIJKBAAR DEN RECHT ETE PAKKEN! la terband met de aanhouding van deu 20-jarigou J. H. T. die verdacht wordt iu den laatsten tijd veelvuldig voorkomende inbraken in het Wil- Icmspurkkwartier te Amsterdam to liebbfln geploegd, wordt gemeld, dat bij louüteering op Item een beitel ge vonden werd, d.e in de groeven paste van een in de won.ng van den lieer ven, haar manchetten onberispelijk en netjes omgeslagen even boven baar jonden eib.ug en welgevormden on derarm. Over liet algemeen was Charity teer ingenomen met haar eigen uiter lijk. Sir Maruiaduke de Chavesse en huur meesteres hadden dozen mid dag gasten, en de squires van Kent uit de nabuurschap, die gekomen wa- icii om te kegelen en bowl te drin ken, zouden licht een nunder w elkom gezicht kunnen zien, dan dat van het tweede meisje op Acol CourL Wat mijzelf betreft, ging nu Charity voort, na even gezwegen te hebben, waarin zij voortdurend den bew ondcrcndcu blik van Master Busy op zich gevestigd had gevoeld, wat mijzelf betreft, ik zal een betrekking zoeken bij «vu mevrouw, die er min der op gesteld is, om altijd gebreken te zien iu een hardwerkende dienst bode. Courage was juist teruggekeerd, beladen met een grooten schotel, waarop een stapel j>asteitjes, die er heerlijk uitzagen, versch uit den oven, bruin in boter gebakken, en versierd met takjes pieterselie, die ze er allervcrlcidciijkst deed uitzien. Charity nam den schotel van den lakei aan. en zwaar als hij was, droeg zij hein naar de tafel en plaatste hem precies in het midden. Zij verschikte de takjes peterselie, verplaatste do fruitmandies weer Van Eeghen geforceerd schrijfbureau. Dit is weer een sterke aanwijzing! DOOR DE GLADHEID. Een bakkersknecht te Rotterdam had gistermorgen een man aangeno men, om een bakkerswagen voort te helpen trekken. Aan de Rijnhaven O.Z. is die man, vermoedelijk J. V. genaamd, door da gladheid uitgegle den. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een keisteen, werd bewusteloos opge nomen en in een pakhuis binnenge dragen, waar men slechts den dood kon constateeren. ROTTERDAMSCHE TANDHEEL KUNDIGE VEREENIGING. Aan de kliniek van de vereeniging zijn in het afgeloopeo jaar behandeld 5uoi patiënten, bij wie gemaakt wer den 1966 kunsttanden, 840 vullingen; 139 wortelbehandelingen, 80 narcoses, 73 reinigingen-, 3 rechtzettingen van scheefstaande tanden en 2 obturato- ren werden verricht TWEEDE-KAMERVERKIEZING TE HILVERSUM. De anti-revolutionaire kiesvoreeai- gïng te Hilversum stelde tot voorioo- pig candidaat mr V. H. Rutgers, lid van den Uil vers umsc he n gemeente raad, met 54 stemmen tegen 43 die op ds. Rudolph te Leiden waren uitge bracht. De S. D. A. P. te Hilversum koos de heer Th. v. d. Woerden van Am sterdam tot candidaat. De Vrijzinnige Centrale kiesveroe- nlgingen hebben het volgende drie tal opgemaakt: P. Nolting te Amster dam, nir. J Hingst te Hilversum en Y. de Jong te 's-Gravenhago. PEETVADER. Een aardige bepaling werd dezer dagen gemaakt door den ambachts heer van een Nederlondsch dorp wiens naam we hicfr niet kunnen noe men. Hij maakte namelijk aan de dorpsgenooten bekend, dat hij als peet wil slaan over eiken vijfdon zoon, die in een gezin uit zijn am bacht geboren wordt. Bij de geboorte van het kind wordt dadelijk 100 gul den op de postspaarbank gedeponeerd en dj aardige spaarpotje blijft "rente op rente staan tot de jonkman 20 jaar is. Hij krijgt dan natuuiritijk een geneeslijk duifje in handen. (Rott.) EINDELIJK ONDERDAK. Men meldt uit IiavéRe aan de Tel.: Het berucht geworden echtpaar Bruinewoud, dat nergens onderdak kon krijgeh, en, na hun invrijheidstel ling in deze gemeente zwervende was, hoeft thans weer, als 't zoo heetcn mag, een eigen woning, liet is een armzalige, zelfgebouwde koet, waarin wind en regen voor eon groot deel vrijen toegang hebben, 6taande op de Schicresch te Da'rp, half in, half op den grond. INBRAAK TE DELFT. Tijdens de afwezigheid yan de be woners is ingebroken bij mevrouw V. aan den Haagweg te Delft. Bij thuis komst vond men in een der kamers den dief, die onmiddellijk de vlucht nam. Een groot aantal oude gouden en zilveren voorwerpen van groole waarde worden vermist. DE R.-K. FRANSCHE KERK TE AMSTERDAM. Aan het „HbkL" wordt oen stuk ge zonden, waarin uit historisch oogpunt ten zeerste betreurd wordt, dat de Fransche Kerk te Amsterdam zul worden opgeheven en afgebroken. Aan deze korü zijn historische herin neringen verbonden, o. a. vun Prof. Thym. Ook bevat de kerk mooie schil derstukken. De schrijver besluit„Helaas 1 De rij slachtoffers der meuschelijko kort zichtigheid en mzichüoosheid zal nu deze verwoesting weer met oen zijn vermeerderd.-' ROODE KRUIS-KL1NIEK. Voor de nieuwe kliniek, waarvoor het Haagsche Vrouwen-comité van het Nederiandsehe Roode Kruis de koopsom bijeen traebt te brengen, hebnen de Koningin en de Konuigin- Moeder zeer raimo giften geschon ken. Dit goede voorbeeld is echter nog niet door velen gevolgd 70.000 a 80.000 zijn nog noodig, om de nieu we Rood Krnis-Rliniek tot stand te brengen. EILERTS DE HAAN GEHULDIGD. In het Koninklijk Instituut voor <te Ma line to Willemsoord had góster- m ddag, zooals we reeds in bet kort meldden, de overdracht plaats van de gedenkplaat ter nagedachtenis van den wat, terwijl beide mannen haar met ope-n mond. aangaapten over zooveel beminnelijkheid en bevalligheid. En, voegde zij er vecibeteekenend bij, terwijl %ii met kwalijk verborgen begeerigheid naar de verleidelijke pasteitjes keek, waar ten minste een hond of kat op de plaats aanwezig is. Ik wist niet Charity, zei de bot telier, dat je reo gesteld \v as op huis dieren. Och! Master Busy, u hew.... je begrijpt niet, wat ik bedoel. Ik houd niet van beesten maar als ei zelfs geen kat in huis is. hoe kan men dan tegenover zijn meesteres verantwoorden, waar de pasteitjes en... en confituren gebleven zijn. om maar niet le spreken over hetgeen er gebroken wordt Daarvoor is toch altijd Courage er nog, opperde Busy met ©en licht optrekken van zijn linker ooglid, dat men met den naam van eon listig knipoogje zou kunnen betitelen. Daarvoor is hij niet, kwam nu de jong© man op beslisten toon tus- schenbeiden ik kan niet tegen con fituren en de raeivvijnbovvl is al op vóórdat zo aan mij toekomt. Ik verzeker je. Master Busy, be sloot het jong© meisje, dat het graaf schap Kent mij niet meer past Neen, het volgend jaar ga ik naar Londen. Dat is een poel van ondeugden, zei Busy met klem. Master Courage, ted komt mij voor, dat die glazen wel eens opnieuw afgewasschen mochten worden, voegde hij er met een onver wachte wending in het gesprek bij- Neem zo mee naar d© keuken, en zorg, dat ik z© ntet weor onder de oogen krijg, vóórdat zij schitteren als stukken nieuw zilver. Coinage zou zeker dut bevel lieele- maal niet opgevolgd hebben of ten minste het punt van de li elder licid der glazen betwist hebben, had hij ge durfd maar de zalvende man h<ui zoo nu en dan een zware hand, en ook droeg hij schoenen met heel har de teenen en de jong on begreep uit don bevelenden blik in zijn oogen. dal dit een gelegenheid was, waars ij zoowel de handen als de schoenen van Master Busy met onaangename kracht op hom zoudeu neerkomen als hij niet vlug de bovelen gehoorzaam de. Hij trachtte oen blik van Charity op te vangen, maai- erkende voor do z&ovcelste maal, dat vrouwen onver- trouwbare en lichtzinnige wezens zijn, want zij wilde hem niet aankij ken, en scheen verdiept iu hot netjes plooien van baar halsdoek. Met een diepen zucht, die boekdee- len had behooreu te spreken tot haar verhard gemoed, zocht Courage alle glazen bijéén en legde ze in een mand. waarop hij met tegenzin nog eens de kamer uitging. De bottelier wachtte een oogeublik totdat het rinkelen dor glazen in de verte wegstférf, toen kwam hij wat dichter Lij de tufel staan, waaraan Cliarity lxzig schoon het fruit verder te rangschikken, en zei langzaam Beu je werkelijk van plan heen ie gaan, Charitywil je jo zoozeer beminden Busy vorlateu.... en mij het hart brekou Het bevallige hoofdje van Charity met liet aardige fiuweelen mutsje afgezet met batist, dat slechts met moeite luiar overvloed van knallend bruin haar verborg viel peinzend op haar linker schouder. Wel, Master Busy, zei ze stem mig, hoe kan eon arm meisje weten, dat u het ernstig ineonl liet ernstig meenen Ja... oen nieuwe japon... een gouden ring... bloemen.... en bowl met pasleitjes voor alle gasten, legde zij uit. Is dat hetgeen u bedoelt.... hem... wat j o meent. Busy Zeker, Charity.... en als je mij wilde toestaan om je... om je...., Om mij wat. Busy Om je een kus te geven. Cha rity. Toen zij daarop verlegen schoen te worden, voegde hij er bij wijze van overreding aan toe Ik ben niet heelomaal arm, Cha rity er is het oen en ander in mijn koffer boven, dat je voor later wel zal bevallen. Neen ik dacht niet aan gold. Master Busy, zei deze dochter van Eva preutscb, terwijl zij den braven van de verslagen©, omdat beklaagde zoowel naar lichaam *- naa'r geest gebroken is. Toen beklaagde werd aangehouden zong hij een liedje „In den Bosch staat een gevangenis klaar." Vreeseiijkl Dr. Casparie als deskundige ge hoord zei, dat beklaagde hoewel li chamelijk gebrekkig en geestelijk em- heciel, toch toerekenbaar moet wor den geacht. Ilet (X M. eischte twintigjaar gevangenisstraf. De verdediger meende, dat beklaag de in overspannen toestand gehan deld beeft, vroeg een lichtere straf. Gemengd ftieuws EEN GROOTE BRAND. Uit New-York wórdt geseind, dat door brand het reusachtige hoofdkan toor dor Equitable Life Assurance Cy. in Broadway vernield ia Volgens de coïste opgave zijn vijf personen ge dood. De schade wordt op 3 millioón dollars geraamd- Het gelieele gebouw stond in kor ten tijd vol rook. Daar de lift on bruikbaar geworden was, moest de brandweer roet groot© moeite de menschen uit de hoogere verdiepin gen langs mechanische ladders in veiligheid brengen. Behalve 7 men schen die zijn omgekomen, werden velen ernstig gewond. Velen zijn om gekomen, doordat ze uit 't brandende gebouw sprongen. Er waren ook andere kantoren in het gebouw gevestigd. O. a ook het bestuur dier Harrimaai-spoorwegen, August Belmont. Ook waren er vele safe-deposit en trustmaatschappijen gevestigd in wier kluizen voor mil- Jioenen dollars waarde was gebor gen. Er zi*n te' van ^'^ardevolle do cumenten verloren frëgaïffl. De schatting van net aantal doo- don e.n van de aangerichte schade wondt steeds grooter. Bij onderlinge afspraak is besloten voorloopig geen beurszaken te doen. Daar de Equitable van alle registers duplicaten heeft, zal het bedrijf onge stoord voortgang kunnen hebben. De directie der Equitable van Ne derland vestigt er de aandacht op, dat de verschillende bijkantoren eon eigen volledige administratie hebben, zoodat door de ramp geen stagnatie in de administratie behoeft te komen. DE STAKING IN DS BORINAGE. De mijnwerkers in de Borinag© stemden vóór 3e voortzetting der sta king. Op het oogeublik zijn ongeveer 30.000 arbeiders in staking. De voor raden steenkolen raken uitgeput, in verschillende fabrieken in do omstre ken moest het werk worden stop ge zet. WEER OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK IN HET ZICHT. Het water in de Seine wast op on rustbarende wijze, door den onophou delijke n regen. Reeds zijn enkele ge- dooltender kaden ondërgeloopen. De Se ine-bootjes hebben d«n dieust ge staakt. Heden wordt geseind Het water wast nog steeds. De rivier is op enke le plaatsen reeds buiten haar oevers getreden. STORM EN SNEEUWSTORM. De hevige stormen hebben zich ook op de Amerikaansche oorlogsschepen doen gelden. Maandag kwam to Vir ginia hot Atlantische eskader binnen; een felle orkaan had ernstige schade aangericht aan tweo oorlogsschepen en vier torpedojagers. Do kiuiser „Dixie" is in Bermuda Harbour bmnengeloopen in zinken den toestand. Uit vrijwel alle dee Ion van Frank rijk komen berichten over geweldige stormen. Het telegraaf- en tclophoon- nc-t hoeft het allerwegen hard te ver antwoorden gehadtalrijke verbin dingen zijn verhroken. Vooral in Zuid-Frankrijk en op de Middelland- sche Zeekust moet het geducht ge- spookt hebben. Maar ook op de W est- kust heeft de zee offers geéischt. In Bourgogne is de treinenloop ver traagd of stopgezet ten gevolge van de talrijke telegraafpalen, welke over den weg logen geworpen. Verschil lende rivieren zijn buiten de oevers gclroden en hebben groote oppervlak ten blank gezet. Uit Engeland komen berichten van hevige sneeuwstormen. Vooral Noord Wales is geteisterd, zoodat iu de steengroeven en in tal van andere bedrijven de arbeid moest worden ge slaakt. Up verschillende plaatsen i" Engeland eu Waies is het v&ikeer op het platteland verbroken en tal van dorpen zijn volkomen geïsoleerd. man oen roode wang toestak. Jo zult geen reden htbnen dit te betreuren. Charity, zei Master Busy plechtig, wij zullen dezen herfst trou wen, eu ik ben van piaa naar Lon don te gaan en in geheimen dienst te gaan bij my Lord Protector zelf. Geheime dienst, Busy.... geheime dienst?.... Wat bedoel je daarmee Dut is een edele betrekking, Clia rity, antwoordde hij, een betrekking, waarbij men booswichten opspoort, waarbij men kwaad ontdekt, dat in verborgen plaatsen voortwoekert, sa menzweringen tegen my Lord Protec tor, bondgenootschappen voor de zaak dor verbannen tirannen en.... en... zoo voort. Dat komt mij voor op spionnee- ren te lijken, merkte zij kortaf op. Spionneeren Spionneeren, zeg je riep hij verontwaardigd uit. Schaam je wat, Charity, dat je daar aan durft denken. Geheime dienst ouder niy Lord Protector wordt hot genoemd, cn een zeer goed betalende betrekking is dat ook, en een waar voor ik bijzonder geschikt ben. Jij, Busy Ja! Let eens op, hoe ik allerlei dingen to weten kom, Charity. Dit huis bijvjij denkt natuurlijk, dat het ©en gewoon huis is... hé Zijn manier van doen veranderde: de uitdrukking van zijn gelaat werd sluw en arglisFig. Hij kwam dichter bü Charity staan, greep haar pols EEN OPZIENBARENDE ONTVOERING. De Russische gezant te Pek ui" did vóór 14 dagen de 16-farigo dochtea van den Franschen post ambtenaar Pirier ontvoerde, heeft' zijn ontslag uit don staatsdienst gekregen, zoo meldt de „Tel."-correspondent SCHIPBREUK. Er zijn te Southampton berichten ontvangen over eon ernstig ongeluk aan boord van de „Amazon", con stoomboot van den Royal Mail Steain Packet Company. De eerste officier, do scheepstimmerman, een bootsnnn en vijf matrozen zijn gewond. De „Amazon" vertrok Vrijdag van Southampton met bestemming naar Portugal en Zuid-Amerika. Zaterdag morgen verliet zij de haven van Cher bourg en schijnt teen in een storm te zijn geraakt, waarbij de zeeën, die over het schip sloegen, de ongeluk ken moeten hebben veroorzaakt. POKKEN. Onder Meurlingen te Johannesburg zijn de pokken uitgebroken. Maan dag waren er zeven gevallen hokend, met twee dooden In een huls werden vijf zieken verborgen gehouden. ONTPLOFFING. Bij het gieten van een kanon 5n een ijzersmelterij te Angoulème, is ontploffng voorgekoinon, waarhij het gesmolten metaal weggeslingerd werd. Er zijn acht menschen gedood en elf ernstig gekwetst Burgerlijke Stand SCHOTEN. GETROUWD J. II. Kuneman en M. P. Kalkman. BEVALLEN C. M. van Tongeren, geb. Vreene- goor, d. H. TH. E. Miedemn, geb. Misset, z. M. Smit, geb. Vleu gel, z. Stoomvaartberichten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Hot stoomschip Kambungan (uit- reis) passeerde 7 Jan. Malta. liet stoomschip Koning Willem I (thuisreis) vertrok 8 Januari van Genua. Het stoomschip Koning Willem II arriveerde 9 Januari van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Madura vertrok 8 Januari van Padang naar Amster dam. Het stoomschip Calcutta (uitreis) is 9 Jan. Ouessant gepasseerd. Hot stoomschip Prinses Juliana (uitreis) arriveerde 9 Januari te Port- Said. liet stoomschip Timor (thuisreis) is 9 Jan. Periin gepasseerd. HOI-LAND— AMERIKA LIJN. Het stoomschip Potsdam vertrok 9 Januari van New-York naar Rotter dam. ltet stoomschip Maartensdijk, vun Rotterdam naar Boston en Philadel phia, passeerde 8 Jan. Lizard. liet stoomschip Madeline vertrok 8 Januari van Newport Nows naar Rotterdam. liet stoomschip Zijldijk, van Sa vannah naar Rotterdam, passeerde 9 Jan., 9 uur 10 vooim., Lizard. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Euterpe vertrok 8 Januari van Carlhagenu naar Am sterdam. liet stoomschip Murs urriveerdo 8 Januari van Cadix te Alicante. Het stoomschip Minerva arriveerde 8 Jan. van Amsterdam t© Shields. Het stoomschip Nordvest arrh oor- do 8 Januari van Alexandria tc Va lencia. llot stoomschip Tellus arriveerde 8 Jan. van Savona te Livorno. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Bandoeng (thuis reis) vertrek 8 Jan. van Padang. Het stoomschip Hesoeki (uitreis) arriveerde 9 Jan. te Subang. Het stoomschip Bogor arriveerde 9 Jan. van Rotterdam te Padang. Het stoomschip Wteringen (uitreis) vertrok 9 Jan. van Su©7. KON. HOLL. LLOYD. Het etoomschip Zeelandin (uitreis) vertrok 8 Januar van Rio Janeiro. liet stoomschip Zaanland (uitreis) vertrok 8 Jan. van Kio Janeiro. STOOMMAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Aciuüos, van Sin gapore naar Amsterdam, pass.orde 9 Jan., 2 u. nam.. Bcvczier. liet stoomschip Ningchow, van Ja va naar Amsterdam, arriveerde 9 Ja nuari te Suez. ltet stoomschip Calchas vertrok o Jan. van Penant; naar Amsterdam. beet, terwijl hij ©en vinger op zijn lippen legde. Jij denkt, dat dit een gowoon huis is.... niet? herhaalde hij. ter wijl hij zijn stem tot een gefluister deed overslaan en zijn mond vlak Dij haar oor hield, zoodat zijn adiin hc-ur haai' op en neer tegen haar wang deed waaien. Zij beefde van angst. L'ij deecl zoo ge Iteim zinnig. Ja... ja.... fluisterde zij ver schrikt. Maar ik zeg je. dat liier iets om gaat, voegde hij er veelbeteeko» ©nd bij. Och, Busy... je.... j© doet mij schrikken l zei ze, op hot punt in tranen uit te barsten. Wat zou hier omgaan Master Busy stak zijn beide handen in de hoogte en begon met de i echter zijn vingers van dc linker al te tellen. Eerstens, begon hij plechtig, er is oen erfgenametweedons, onzo meester arm als een muis ten derde, een jonge student secreta ris noemen zij hem, ofschoon hij geen brieven schrijft, cn den lieden dag verdiept zit in zijn studiën. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6