NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang» No. 3762 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 15 JANUARI 1912 B LA ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: K$llL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 -> Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Q&ifö Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1 -30 fAdvertenttCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland-65 0'|C 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37X U/i de omstreken en franco, per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teleflhoon interc. 6229. 1i-j-Eiii 'it.AD. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tussclienltaliË en Turkije DE NEDERLAAG DER ITALIANEN BIJ HOMS. De Eiigelsche bladen bevatten een inecTédcolkig van den Turkschei) ge zant over een nederlaag der Italianen bij Honis. Volgens die mededeeling, zouden de Italianen 200 dooden heb- .ben verloren, waarvan alleen 150 van liun vernietigde achterhoede. TURKSCHE TORPEDOBOOTEN IN DEN GROND GEBOORD, 't Blijkt toch waar te zijn. Omtrent dit in den grond boren van 7 Turksche kanonneerbooten door het Italiaansche eskader, in de Roodc lee, wordt nog nader gemeld: De Ita- iiaansclie admiraal was te weten ge komen. dat aan de Arabische kust een expeditie werd gereed gemaakt om over Egypte Cyrenaica te berei ken. Er werd nu op verkenning uit- fegaan en men trol zeven Turksche anonncerbooten aan. Na een kort maar hevig gevecht, waarhij de Tur ken dopper weerstand boden slang den de Italianen er 3n de kanonneer- booten in den grond te boren. KRIJGSGEVANGENEN. In Italië zijn thans ongeveer 500 Turksche krijgsgevangenen. Volgens de berichten worden ze goed ver zorgd en kunnen zich best in hun gevangenschap sch'kken. DE OORLOG ZAL LANG DUREN! De „Mattino van Napels" schrijft: „Laten we ons dus niet de illusie maken, aan het einde van onze moei ten te zijn. We zijn in het begin van een groeten veldtocht, die twee drie Jaar, zal duren, die bijna al onze mi litaire hulpmiddelen in beslag zal nemen, die vele, héél vele honderden van milhoenen zalkosten en die moeilijk met een beslist succes zal eindigen, omdat de wegen voor den terugtocht van den vijand naar het westen en naar het zuiden welhaast onmogelijk af te snijden zijn." Dat belooft dus nog wat 1 Uit Turkijs. De minister van buitenlandscho za ken heeft in de Turksche Kamer ver klaard, dat de debatten, naar aan leiding van art 35 der Grondwet nu reeds tien dagen hebben geduurd, terwijl zij zoowel de_ binnen- als de buitenlandsche politiek schade be rokkenden. De Kamer besloot daarop met 141 tegen 33 stemmen de beraadslaging to sluiten. Eindelijk heeft zij met 125 tegen 105 stemmen bet wetsvoorstel tot wijzi ging der Grondwet aangenomen, wat evenwel op een verwerping neerkomt, daar de vcreischte meerderheid van twee derden der stemmen niet-bereikt is. Wat nu Kamerontbinding De Rijksdagverkiezingen Duitscbland. In Do definitieve uitslag is, dat 212 af gevaardigden dadelijk gekozen zijn, in 185 districten moet -herstemming plaats hebben. 't Volgende slaatje- geeft eeai duide lijk overzicht van 't resultaat: „£h2,BOBO s f s s.i's'i' s -^g- t»B r»B 1 Conservatieven 27 38 43 36 Vrij-conservatieven 5 12 13 16 •Antisemieten 4 0 18 19 Centrum 88 89 37 30 Polen 14 19 10 3 Nationaal liberalen 4 18 64 62 Vrijzinnige volkspartij 0 9 62 90 Sociaal-denjocraten 66 30*113 96 Wilden 4 4 10 6 Do herstemmingen hebben plaats op 20 en 25 Januari. Er komen 51 herstemmingen voor tusschen liberale en reclitsclic candi dates, 65 tusschen liberalen en socia- aal-democraten en 55 tusschen recht- scho candidaten en sociaal-democra ten. 0 DE OVERWINNINGEN DER SOCIAAL-DEMOCRATEN. 't Hoofdblad der sociaal-danocra- ten de Vorwarts schrijft o.a.: „Ons is de dag! Onze verwachtin gen waren niet gering, maar zij zijn vervuld. En wij, die van strijd hou den, wij, d e niet bevredigd zijn, zoo lang do klassen-h-ee'rschappij de menschhe'd onderdrukt, wij mogen nu een oogenbLk tevreden zijn en met genoegdoening ons verheugen in liet succes van taai, geduldig eto on vermoeid werken". De Vorw&rts heeft reects uitgete kend, dat het aantal socialistische stemmen ovo'raj sterk Is toegenomen, en dat meer dan 4 millioen op de 14 millioen kiesgerechtigden hun stem op een sociaal-demokraat hebben uit gebracht. Het politiek resultaat van deze verkiezingen is volgens 't blad een afrekening en een ramp voor het Wauw-zwarte blok. DE KANSEN BIJ DE HERSTEM MINGEN. De Berlijnscho correspondent van de N. R. Crt. meldtDe toon van de burgerlijke pers is weinig opgewekt. De liberale bladen, die zich kort ge leden nog verehugden ove rde aan staande verplettering van het zwart blauwe blok, zijn zeer bescheiden ge worden. Daar is ook reden voor, als men bedenkt, dat de liberale linker zijde van zijn 100 zetels slechts vier onmiddellijk heeft kunnen veroveren, waarbij nog twee nieuwe veroverde districten zijn. Toch staat de zaak van nations al-liberalen en vrijzinni gen niel zoo slecht, als het oppervlak kig lijkt .Een nauwkeurige vergelij king van de stemmencijfers in de districten, waar zij in herstemming komen, voor zoover deze hekend zijn, bracht mij tot de slotsom .dat de vrij zinnigen vaste kansen hebben op 45 zetels bij de herstemmingen. De vas te kansen der nationaal-liberalen be dragen volgens mijn berekeningen niet meer dan 34. De sociaal-democra ten zouden nog op 14 zetels met zeker heid mogen rekenen. De R. K. Gorman ia schrijftWij zijn vol goeden moed en zien de aan slaande herstemmingen met kalmte tegemoet, voor zoover die bet Cen trum betreffen. De radicale „Berliner Morgenpost" schrijft: „De herstemmingen zijn van dien aard, dat bij voldoende samengaan van do link or partijen het blok on voorwaardelijk ve'rn iekl kan worden. Het leeft nog, maai- het liberalisme van alle kleur kan het blok dat beetje leven ontnemen". Do Verwants heeft (reeds meege deeld, dat de sociaal-democraten de libe'ralen willen steunen als ze front maken tegen de conservatieven én 't Centrum. Maar ook aan dein anderen kant klinken' er bedreigingen. De „Deut sche Tageszeitung" schrijft: Steunen de liberalen da conserva tieven niet blindelings, dan zullen de conservatieven de libéralen,1 waar zij kunnen, tegenwerken". DE HOUDING DER LIBERALEN BIJ DE HERSTEMMINGEN, 't Partijblad der nationaal libera len schrijft: „Wij zijn de meening toegedaan dat elke beslissing over de herstem ming getroffen moet worden voor elk geval afzonderlijk en dat aan de pro vinciale en plaatselijke comité's liet mogelijk gemaakt moet worden de af spraak zoo te treffen als het politieke belang het eischt. Dit sluit niet uit dat er toch rekening gehouden moet wor den met het geheele liberalisme". De Nordd. Ailg. Zeitung (de spreek trompet van den Rijkskanselier) schrijft o. o. „In 120 districten nemen de sociaal democraten deel aan de herstemihin- ecn. Niet met eigen krachten kunnen zij daarbij zegevieren. Eiken zetel, waar van zij zich nog zullen meester ma ken, zullen zij te danken hebban aan Duitschlahd's burgerlijke partijen. Tot de eerste plichten van den nieu wen Rijksdag zal behooren de verze kering van onze weerkracht. Een partij, welke zich zelf de inter nationale noemt en die gedachten met zich omdraagt aan algemeeme staking in geval van mobilisatie, kan daarom niet geacht worden tot volbrenging van zulk een belangrijke taak in staut te zijn. Niet met de gedachte aan partij- voordooien door samenwerking met do sociaal-democratie behoort men bezield te zijn, wanneer men zich op- maakt'voor de herstemmingen niet- op vroegere partijtwisten moet do blik gericht zijn, maar op de toekomst van het geheole volk." De Fransclie Minister-crisis opgelost. Poincaré heeft de opdracht tot 't formeeren van een kabinet aangeno men en de volgende portefeuilles toe gewezen Mulls tor-president en buitenland sche zaken Poincaré. Vice-president en justitie Briand. BLnnenlandsche zaken Steeg. Oorlog Millerand. Marine Delcassé. Financiën Klotz. Openbare werken Dupuy„ Landbouw Pams. Kolonién Lébrun. ArbeidBourgeois. De namen der ministère Yan onder wijs en handel missen we nog. 't Nieuwe ministerie heeft reeds vergadei-d en een ministerieele ver klaring opgemaakt. De verklaring die morgen in de Kamer zal woixlen voorgelezen dringt aan op de spoedige goedkeuring van de Fransch-Duitache overeenkomst, om tusschen de beide mogendheden be- rekkingen te verzekeren, die op vrij- inoedighei den loyaliteit gegrond zijn. Dan hoopt men weldra een overeen komst niet Spanje te sluiten. Het kabinet verklaart ook, dat Frankrijk getrouw zal zijn aan zijn bondgenoo- tcn cn vrienden, waaraan het thans meer dan ooit verknocht is. 't Nieuwe ministerie zal de kwesties van de amblenaarspensi oenen, het kiesrecht en de financiën behandelen, ei) de. be groeting in behandeling brengen, 't Zal haar bijzondere zorg wijden aan leger én vloot, wier sterkte de beste waarborg voor den vrede is eii die altijd, hoezeer men ook moge wen- schen, dat de vrede bestendigd blijft, gereed moeten zijn voor alle gebeur lijkheden en in staat om hun plicht te vervullen. De opstand In China. De Kroon heeft besloten te vluch ten en zich zoo spoedig mogelijk te Jeliol terug te tTekken wegens de toe'nemende troebelen in de provin cies. De Manlsjoe prinsen, het volk on liet leger zijn van oordeel, dat dit de eenfe moge! ij ke oplossing is. Allerlei. SPAANS.CHE MINISTERCRISIS. 't Ministerie-Canalejas heeft ontslag gevraagd. Het gerucht gaat, dat het kabinet zijn ontslag nam, omdat een algenieene staking te Barcelona dreigt, wanneer gratie wordt gewei gerd aan de veroordeelden in het Cul- leraproces. De ministerraad had tegen de gra tie-vor leening geadviseerd. MINISTERCRISIS IN CHILI. Ook in Chili heeft 't ministerie ont slag. gevraagd. De ministerex-isissen zitten tn de luchtl Stadsnieuws FEEST IN HET BUITENHUIS. De tooneelvércenigin-g „Jacob van Lennep" zal o.s. Donderdag voor de oudjes in het Buitenhuis opvoeren het geestige blijspel: „Do oude Vrij gezel", een stuk dat wel in staat is den aanwezigen een lachavond te bezorgen. Verdér werken eenige solisten mede en zullen de bewoners van het Bui tenhuis rijkelijk worden onthaald. Concordia. Do gymnastiek- en schermvereenl- ging „Concordia" zal binnenkort een uitvoering geven, o. a. met medewer king dér damesafdeoling. GRATIS BROOD- EN KOFFIE- UITDEELING. Men schrijft ons: Mocht het comité uit de afdeeling Haarlem van den Ned. Chr. Geh. Onth. Bond vocn* de verstrekking van brood en koffie dezer dagen verblijd woideu met eene gift van 70 KG. brood ter uitdeeling, thans mogen wij met zeer groote waardeer in g mel ding maken van eene aanbied.ng dor Directie van do Haarlomsche Brood- én Meelfabriek, die in de volgende week ter beschikking van het comiló heef gesteld G00 krentenb'rooden en 100 KG. kropbrood. Het dooT do kin- .doren, die bij de uitdeeling komen, gezongen liedje, dat o.a. door den verslaggever van Haarlem s Dagblad weid opgevangen, en waaruit Week dat van gesmeerde boterhammen in verband met de beschikbare middelen geen sprake kan zijn, heeft de Direc tie van genoemde instelling er toe ge leid vorenbedoelde krentenbroodon ge smcerd, als een extraatje voor de kin deren te bestemmen. Wij twijfelen niet of deze tractat.e zal den kinde ren bijzonder' welkom zijn. Het is aardig om te zien. met welke graagte de bezoekers hun k'ropje en kopje nuttigen. Wij zouden haastwtiten zeggen: men moet het gezien hébben om volkomen te beseffen welk een good werk m deze gedaan wo'rdt. Het spreekt van zelf dat de daadwerke lijke steun van de Haarlemse be Brood en Meelfabriek liet comité bijzonder aangenaam is, want er is heel veel noodig. Dagelijks toch fceemt het aantal bezoekers toe. Thans heeft het reeds een cijfer van 500 bereikt. Het zou zeer te betreuren zijn indien het comité door gebrek aan geldmiddelen genoopt zou worden de uitdeeling te «laken, voordat de wintertijd voorbij is. Steunt daa"rom allen het werk yan het comité en zendt uwe giften aan 'len penningmeester, Mr. J. C. L Vlaanderen, Schotersingel 153, Haar lem. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven:18 timmerlieden, machinale houtbewerker, wa genmaker, 5 meubelmakers, 1 mo delmaker, 20 metselaars, 14 opper lieden, 5 etucadoore, b witters, 2 machinebankwerkers, 1 monteur, 7 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiors 1 vuurwerkers, 1 kotelmakor, 5 burgersmedan, 2 machinisten, I sto kers, 1 olectriciens, 1 Instrument makers, 1 Koperbankwerker, 1 ko perslager, 3 loodgieters, 1 schoen makers, zadelmaker, kleerma kers, 62 schilders, 3 behangers, 3 stoffee rder, 4 bloemisten, 7 tuin. lieden, a8 grondwerkers, 2 bakkers- 1 banketbakker, 1 slager, 3 krui deniersbedienden, 3 keilners, 15 ma- gazijuknecbla, 19 loopknechts, 2 huis knechts, 1 sigarenmaker, 'J kantoor bedienden, 1 boekdrukkers letxer- zeiter, l lithograaf, s binders, iosse werklieden 1 dienstboden, 10 werksters, l naaister, 1 kook sters, 2 huishoudsters, 4 vrou welijke kantoorbedienden, adspl- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 5 Koetsiers en voerlieden 1 boerenknecht. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het Museum van Kunstnijver heid werden de Perzische metaal werken in eene nieuwe vitrine bijeen gebracht on geven zoodoende een bij zonder goed overzicht van véreclhil lende technieken. De Perzen waren van oudsher bij zonder bekwame metaalbewerkers in 8taal, geïncrusteerd goud, gehamerd zilver, en koper, in een woord elke bewc'rlting wisten ze met meester schap te beheersclien. Onze Lachlioek MENSCHLIEVEND. H i or heb je m'n laatste geld. Wat ik nou nog meer ve'rteer, moet je me op crediet gevent Wil je ook een sigaar, Vroeg <ïe gastheer, 't Is een cadeautje van mijn vrouw- op, mijn jongsten verjaardag. Neem er gerust een; hie'r is een lu cifer. Maar ieder der genood! gden be dankte. Waarom heb j* dat gezegd van die sigaren, Jan? vroeg mevrouw, tóen do gasten vertrokken waren. Ja weet dat ik ze je niet yoor je ver jaardag gegeven heb, maar dat je zelf ze hebt gekocht. 't Was goed dat je straks je mond hield, Marie. Denk je dat ik die s;garen, die mij een kwartje het stuk kosten, door die lui wou aren oprookenl ZICII EEN VINGER AFGEKAPT. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht wèes vonnis in de zaak van W. S., oud 20 jaar, geboren te Hilver- siun, milicien bij het 7de regiment in fanterie, in garnizoen te Naarden, dia in eersten aanleg door den krijgsraad to Haarlem was schuldig verklaard aan zich opzettelijk voor don dienst bij de militie ongeschikt maken, door met een hakmes het derde lid van zijn rechter wijsvinger af te hakken, ten gevolge waarvan hij voor den dienst inderdaad ongeschikt werd. liet Hof veroordeelde hem, na ver nietiging van het veroordeelend von-" nis van den krijgsraad, en op basis van nieuwe bewijsgronden, tot vier maanden gevangenisstraf en de pro- ceskostcü. VER. SPOORWEGAMBTENAREN; Do Haarlemsche Vereenigilag van Spoorwegambtenaren hield Zaterdag avond een gezellige bijeenkomst ln de bovenzaal van de Sociëteit Vereeni- gi-ng- Tot het welslagen va'n dit feest werd medegewerkt door bet Uber- brottl-Ensomble „Pas9e-Partout" van Amsterdam. Dit in Amsterdam zoo guiistig bekend staande gezelschap hield de aanwezijgen den ganschen avond op een alleraangenaamste ma nier bezig. Vooral de humorist, de heer P. G v. d. Poll Jr. was onbetaal baar. Het publiek was dan ook toen het bal een aanvang zou nemen recht feestelijk gestemd. De heer Joh. G. Martin leidde het bal, tooals altijd, op do hem eigen man er. Tot Iaat in den avond bleef men bijeen. Voor de vereeniging een recht- pleizierige avond. ZANGWEDSTRIJD. Naai- wij vernemen heeft het ge mengd koor „Sempre Crescendo", d.r. de heer W. A. Kwaaites, inge schreven voor deelneming aan den zangwedst'rijd, uitgeschreven door de maunenzangvereeniging: „Onder linge Oefening," te Amsterdam. Zie vervolg Stadsnieuws op de der de pagina van dit Tweede Blad. FEUILLETON Het Nest van den Sperwer. Een roman uit de 17de eeuw. Naar het Engelsch door de schrijfster van „de Roode Pimpernel" enz. Men komt er niet veel verder mee door tiouw te zijn aan die wet van gelijkheid. De landgoederen van de Royalisten moesten, als het goed was, verdeeld worden onder de aanhangers van de republikeinen en niet behou den wui'dcn om het leger van den dic tator te steunen. Bali I ging hij op hardeu toon en gekruid met eenige vloeken, voort, terwijl hij zich steeds meer door zijn drift liet meeslepen, bet zou verstandiger geweest zijn de zaak der Royalisten te steunen. De Lord Protector is ziek, naar men zegt. Zijn zoon Richard is gStm krachtige figuur, en do tegenwoordige tyrannic is erger dan de vorige. Ik kan mijn buur niet bij elkaar krijgen ik heb noch belooning noch schadeloosstel ling ontvangen voor de hulp, die ik in '46 verleende. Dat is er gekomen van hun overdreven dankbaarheid en de vele beloften I My Lord Protec tor fêteert de Hollandsehe gezanten met muziek en wijn, my Lord Ircton en Fairfax en Hutchinson en al die andere Puriteinen loopen rond in zij de en satijn, terwijl ik in een oud wambuis cn met gaten in mijn schoe nen rondwandel. Lady Sue is er toch ook nog... fluisterende Mrs. de Chavasse op sus- tenden toon. Pf I het voogdijschap over een meisje, dat over drie maanden meer derjarig wordt Kun je geen ander zien te krijgen in dien tijd Weineen. Ik ben geen pluimstrij ker, die om White Hall rondhangt I Het was niets anders dan toevul op beusch geen verdienste, dat mij het voogdijschap over Sue bezorgde. Lord Middlesborough, haar bloedverwant, wilde het zoode rechtbank zou haar aan hem hebben toegewezen, maar de oude Noll voelde zich te veel een gentleman, terwijl ik een land edelman met de elbogen door mijn mouwen beter in den smaak viel bij Cromwell. Het is het eenige, wat lnj ooit voor mij gedaan heeft. Er klonk voel bitters en niet weinig sarcasme uit het verhaal van Sir Mamiadvike. Het was de speech van een teleurgesteld man, die eeus go- hoopt en gestreden had, die zijn ver langende handen naar schitterende dingen had opgeheven en gehunkerd had naar roem, rijkdom en bekend heid, maar wiens rusteloozo geest nu getemd was, terneergeslagen onder liet zware gewicht van onbevredig de eerzucht Ai-moede nijpende, steeds grooter wordende en terneerdrukkende ar moede, hud Sir Marmaduke mecdoo- geiüoos gekweld van het oogenblik af dut hij den mannelijken leeftijd had bereikt. Zijn vader, Sir Jeremy de Chavas?e, was ook al arm geweest. Do jongste zoon van dien Graaf van Northallerton, die zoon schitterend figuur sloeg aan het Hof van Ko- uingiu Elizabeth, Jeremy, had Miss Spanton van Acol Court getrouwd, die hem als huwelijksgeschenk enke le 11.A. land had meegebracht-, dat zwaar belast was met hypotheek. Zij vormden een eenvoudig paar men schel), die spaarden en schraapten eui honger leden, opdat hun twee zoons zich als gentlemen aan het Hof van Koning Karei zouden kunnen be wegen. Maar beide jongelieden scheneD van hun sclütterenden grootvader weelderige verlangens en liefde voor bet spel en uiterlijk vertoon geërfd te hebben maar zij misten zij-n ver mogen, evenals zijn persoonlijke min zaamheid, De oudste, Rowland, ver dween echter spoedig van liet tooneel do6 levens. Hij trouwde toen hij nau welijks twintig jaar oud was met een meisje, dat actrice was geweest. Dit, huwelijk brak bijna het hart van zijn moeder, die hem adoreerde, en zijn eigen ook, want het huwelijk was buitengewoon ongelukkig. Rowland de Chavasse stierf heel spoedig daar na, door zijn vader en moeder niet weor in genade aangenomen, zoo zelfs, dat zij weigerden hem op zijn sterfbed te komen opzoeken. Nu concentreerde alle hoop van Jeremy de Chavasse zich op zijn jong ste a zoon. Om den jongen man in slaat to stellen in Londen te blijven, om zich vrij te kunnen bewegen en hun naam hoog te houden in die kringen, waariu familietraditie hem toegang had verschaft, ontzegden de teedere moedei en toegevende vader zich de allernoodigste levensbehoef ten. Marmaduke ham alles aan. wat hem gegeven werd, terwijl hij bromde over zijn klein inkomen. Besloten zich aan het Hof te onderscheiden, bracht hij twee jaar door met het grootste doel van zijn moeders bruid schat te verteren in een ijdele poging om het hart to winnen van een dei- rijde erfgenamen, die in de omgeving van Kérel I leefden. Maar de Na tuur, dio Marmaduke een onbegrens de eei-zucht had geschonken, had Item iidet met dio gaven toebedeeld, die hem geholpen zouden hebben om zijn pogingen tevreden té stellen. Hij was ovoniuin voorbescliikt om een erfge name te Jtehagen, dan wel geestig en schitterend genoog om het oog van den koning of den gunst van zijn oom, den tegenwoordige)) Graaf van Nor thallerton op zich te doen vallen. Zijn pogingen in de richting van een rijk huwelijk hadden hem aan het Hof den hijnaam van „Den Sperwer" be zorgd. Maar zelfs deze pogingen moesten spoedig worden opgegeven bij gebrek aan het aardscbe slijk. Do lung verwennende moeder was niet moer in staat hem van voldoen de geld te voorzien om met de rijke edellieden aan het hof te kunnen om gaan, en het bespaarde geld, dat Sir Jeremy zoo geduldig had \erzameld met liet vooruitzicht liet landgoed Acol te verlossen van de hypotheek, moest in plaats daarvan dienen om don jongen Marmaduke te vrijwaren voor een verblijf in de schuldgevan- gonis. De arme Sir" Jeremy overlc-efderzijn teleurstelling niet laug. Marmaduke keerd "- naar Acol Court terug, alleen om zijn moeder als gebroken ziekeen zijn vader stervende terug te vinden. Sinds dien tijd was zijn leven een voortdurende strijd tegen armoede en schulden geweest, een bitter oproer tegen liet Noodlot, een brandend ver langen van zijn eerzucht te bevredi gen, die cein ernst-igen schok had ge kregen. Toen het groote conflict tusschen Koning en Parlement plaats greep, mengde hij er zich ook in, zonder vuur en zonder overtuiging, de zaak van de ontevredenen omhelzend met een totaal gebrek aan enthousiasme, zuiver uit teleurstelling uit haat tegeilover liet schitterende Hof en dé kringen, waarin hij eens gehoopt had een op den v oorgrond tredende figuur le zullen worden. Hij vocht onder Ireton, werd al4 een tamelijk goed soldaat aange merkt, ofschoon hij te oproerig eu- te eigenzinnig was, om geheel ver trouwbaar te zijn. Zelfs in deze dagen van schitteren* de reputaties en snel gemaakte promo ties, bleef hij onbekend en onopge merkt. Hij werd nooit bevorderd, on terwijl jongere mannen er in slaag den het opmerkzaam oog van Crom well tot zich le trekken, werd hij tel- ke:.3 over het hoofd gezien, voorbij gegaan vergeten. Toen de omgeving van my Lord Protector in elkaar werd gezet, da huishouding georganiseerd, dacht niemand aan „Den Sperwer" voor een of andere betrekking, die zijn verlangens zou bevredigd hebben. Nog eons weer verwenschte hij zijn eigon armoede. Geld het gebrek daaraan hij voelde dat duidelijk was de oorzaak van al zijn teleur stellingen. Een brandend verlangen, om liet tot eiken prijs, zelfs dien van zijn eer, le krijgen, vervulde zijn ge-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5