NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e laargang. No. S786 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 12 FEBRUARI 1912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: 'SsSÊiP ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) |-30 J/fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (Qgy JT /-j# $1) 50 Cts. voor 3 plaatsingen 'contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' I 0.3vt Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. w-eö Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Buitenlandsch Overzicht De oorlog tussclien Italië en Turkije Thans heelt Italië 110,000 soldaten in Tripolis: 83 bataljons, 11 eska drons, 21 batterijen veld-nrtilierie, 13 batterijen lrerggeschut en 6 batterijen zwaar geschut. Eu nu willen de Italianen nog meer troepen zenden Volgens oen bericht uit ltaliaansche bron, zouden 5000 Arabieren uit Tu nis de grens ovei getrokken zijn, om mee te gaan vechten tegen do Italia nen in Tripolis. Binnenkort zal, in navolging van het Duitsche voorbeeld, het Engelsche Roodekruis een afdeeling naar het oorlogstooneel zenden, bestaande uit vier chirurgen, twee ziekenverplegers en een financieelen commissaris. In antwoord op een brief van een ■vredésbond, die erop had aangedron gen. dat de Engelsche regeering haar bemiddeling zou aanbieden, om hei. geschil fhsschen Italië en Turkije door arbitrale uitspraak te doen be slechten, schreef de eerste minister Asqnith „Hoewel de Engelsche re- georing van harte wenscht, dat aan den oorlog in Tripolis ten spoedigste een einde komt, is zij toch van mea ning, dat zij niet een voorstel aan de oorlogvoerende partijen om haar ge schil door arbitrage t.e doen beslis sen .niets zou bereiken. De Engelsche regeering is, even als die van elke andere mogendheid, gaarne bereid, om wanneer een des betreffend verzoek tot haar wordt go- richt, haar goede diensten te verleo- hen om liet geschil te vereffenen. Een dusdanig verzoek heeft zij evenwel nog niet ontvangen en er rest haar diis niets anders dan te blijven vol harden hij haar houding van stipte neutraliteit." De ltaliaansche socialisten uit 't parlement hebben hun houding tegen over den oorlog lx» pa aid. Mot 17 tegen 11 stemmen werd besloten den strijd aan te binden tegen 't tegenwoordige ministerie, dat voor den oorlog ver antwoordelijk is. De stemming 17—11 is teekenend. Men voorziet een scheuring in de par tij door deze verdeeldheid. Duitscbland en Engeland. Lord Haldanc. do Engelsche mi nister van oorlog, is Zondag uit Duitscbland weer naar Engeland ver trokken. Zaterdag had hij nog conferenties met Duitsche ministers. De pers is in staat uit vertrouwbare bron mee tc dee Ion, wat I.ord Ilalda- ne in Duitschland kwam doen. Hot dool van de reis is geweest tc Berlijn het terrein te verkennen om dan op grond van persoonlijke in drukken het Engelscho kabinet te k innen melden, over welke punten Duitscbland geneigd is met Engeland te onderhandelen. De volgende punlcn zijn behandeld: lc. Beide staten komen overeen de bevordering van spionnage op het ge bied van don anderen staat strong te verbieden. Duitscbland en Engeland zullen elkander woderkcorig de maat regelen modedoelen, die zij getroffen hebben ter uitvoering van dezo over eenkomst. Hiermede zou een bron van opwindende conflikten toegestopt zijn. 2e. Duitschland en Engeland heb ben een gemeenschappelijk belang bij de handhaving van den status-quo in China en Perzié. 3c. Duitschland en Engeland zullen trachten dc tegenstrijdige belangen bij den aanleg van den Bagdad-spoor- wog door vriendschappelijke bespre kingen uit den weg te ruimen, en een overeenkomst te treffen over liet eindstation van dezen spoorweg. Ook de 'andere politieke en economische geschillen in Turkije zullen een on derwerp van bespreking uitmaken. 4e. Ook is gesproken over den af stand van de Walvischbaai en over grensregelingen tusschen Duitsch Z. W. Afrika en Portugeesch Wesl- Afrika. Er is verder onderhandeld over vele belangrijke internationale vraagstuk ken. Lord Haldane heeft namelijk ge tracht do opinie van de Duitsche re- geering te vernemen over de mogelijk heid om een einde te maken arm den Ifaliaansch-Turkschen oorlog en met de Duitsche staatslieden ook marine- aangelegenheden besproken. De quaestie van de beperking der oorlogstoerustingen is echter niet aangeroeid, daar het der Engelsche regeering bekend was, dat Duitsch- lujid onderhandelingen over dit on derwerp nutteloos acht. Wel is gesproken over Portugeesch Timor. Duitschland zou van Engeland toestemming krijgen om dit land van Portugal tegen een schadeloosstelling te koopen. Uit de Duitsctie politiek. De Vo r w a r ts, 't hoofdblad der socialisten in Duitschiand, juicht over 't resultaat der Vrijdagmiddag gehou den presidentverkiezingen. „Dat in den Duitschcn Rijksdag, in dit parlement, dat eens <le schund- vvetten tegen de sociaal-democraten aannam, thans een sociaal-deufbcraat in het presidium gekozen is, dit is een van die feiten, die overtuigend en typisch getuigenis afleggen van den geweldigen vooruitgang, dien de be woging der arbeidersklasse gemaakt Leeft. Thans zijn wij de sterkste fractie, zijn wij een derde deel van het Duit sche volk. een vertegenwoordiger van do minst geachten en de steeds <>j>gin jaagden zit in het presidium van de volksvertegenwoordiging, en mill we nen proletariërshurten hier in Duitschland en in de geheele wereld zullen luider kloppen in blijde en trot- sche voldoening, bij deze boodschap, die een goede waarborg is, dat het voorwaarts gaat". Spahn, de leider van 't Centrum, heeft, zooals reeds Zaterdab in een telegram gemeld is, bedankt voor de benoeming tot Isten president van den Rijksdag. Dit bedanken komt niet geheel onverwacht, 't Was to voor zien, vooral toen bleek met welke kleine meerderheid Spahn gekozen was. Wat nu 7 Dinsdagmiddag moet de Rijksdag weer aan 't kiezen gaan. Tot zoolang hebben dc politici den tijd om zich 't hoofd te breken tot oplossing van 't probleem. Aan geruchten en veron derstellingen in de pels is natuurlijk geen gebrekDe meeste kans wordt nu gegeven aan prins Schonnaich Carolath van dc nationaal liberale partij. Scheidermann, de socialistische 2de president, heeft zich opgewerkt van letterzetter tot corrector en later tot redacteur .Nu is hij 2de president van den Rijksdag 1 Allerlei. DE FRANSCHE SENAAT heeft Zaterdagmiddag na nog wat gedebuteer CJemcngeau toonde zich weer ongemakkelijk is hot Fransch-Duitsche Marokko-5 ordrag goedgekeurd met 312 tegen 42 stem men en 38 blanco. DE BEIERSCHE MINISTER CRISIS. is opgelost. Dc voormaal dor R. K., de heer von lferthng, heeft een nieuw ministerie samengesteld. Van 't vori ge kabinet blijft alleen de heer Hora, als minister van oorlog, aan. DE 'OPSTAND IN CHINA. Veel nieuws daarover is er niet. Al leen wordt thans uit Peking geseind, dat do minister van buitenlandsche zaken meegedeeld heeft, dat 't staats- besluit, waarhij de republiek gegrond vest wordt, waarschijnlijk Dinsdag zal uitgevaardigd worden. We. zullen afwachten of de voor spelling nu zal uitkomen. UIT MEXICO. In verband "met don opstand in Mexico heeft het Amorikaansche de partement van Oorlog maatregelen getroffen om 100,000 man troepen naar de Mexfcaansche grens te zen den. Stadsnieuws HEr SPAARNE. Zaterdag 10 Februari hield de R. en Zv. „Het Spaarne" hare jaarlijk- scho algerneene vergadering, Aanwe zig waren 27 leden. De voorzitter, de heer J. de Breuk Lzn., haalde in zijn jaarverslag den grooten vooruitgang van het aantal leden gedurende het seizoen 1911 aan, zeido echter het te betreuren, dat er in dit jaar ie veel wherrie geroeid was, wanneer, men in aanmerking 'neemt, het gebruik dat van do lichte booten, giekon e.d. gemaakt was. Het bestuur had het nood g geoordeeld een.go wijzigingen aan te brengen in de statuten en 't huishoudelijk reglement. Op deze wij zigingen, die alle goedgekeurd wer den, zal de Koninklijke goedkeuring aangevraagd werden. Het volgende punt der agenda vermeldde do be stuursverkiezing. Do voorziltér deelde een voorstel mede tot uitbreiding van het bestuur met nog twee commissa rissen uit de jongere leden, die dus veel op do roeiloods komen en meer omgang met de genoemde lcdien heb ben. Dit voorslel goedgekeurd zijnde, stelde het bestuur twee candidaten, nl. do heeren W. J. Eng ér en P. W. Pee mbo om. Do hoer J. dc Breuk Lzn. werd met algomeono stemmen tot voorzitter herkozen. Do hec'r Mr. L. J. van Tou lon v. d. Koog behield met groote meerderheid van stemmen zijn func tie als secretaris, tot penningmeester "werd gokozien de heer 13. W. de Kan ter, daar do tegenwoordige penning- moester, de heer H. van Logliem zijn ambt wegens drukke bezigheden moest moe'r'oggen. De stemming voor commissarissen had het resultaat, dat gekozen werden de volgende hoe ren B. Loos, 24, P. W. Peereboom 18, II. Menalda van Schouwenburg en W. J. Enger beiden met 16 stemmen. In verband met do plannen tot uit breiding van roeiloods en zeilliaven was door liet bc-stuu'i een commissie benoemd ten einde dit te onderzoeken. Als secretaris van deze commissie bracht de lieer Menalda van Schou wenburg namens haar rapport uit over dc gedane onderzoekingen. Drie p'anncn waren gemaakt, waarvan ech.er slechts het laatste uitvoerbaar werd geacht. Besloten werd, de ge meente nog een stuk grond" aun de zuidzijde van het clubgebouw in huur te vragen tot het bouwen van lig plaatsen voor booten. Verder werd be sloten pogingen aan te wenden tot het aanleggen van een tweede zoil- haven aan de Noordzijde van de brug. SÖIRéE. Het was Zaterdagavond één en al jool en vroolijkhe.d in de Bronzaal. De heer D. G. de Haan gaf er een soiree met medewerking van eeuïgoj zijner discipelen in de danskunst. De zaal was geheel bezet met leer lingen geneodigden en hoewel het al „volwas, steeds maar kwamen er nieuwe feestvierders hij, het wus soms een geweldig gedrang bij de middendeuren. De zaal wus smaakvol versierd met vlaggnn en guirlandes, die in deining van de gaanderijen afhingen. Een aardig „strijkje" bracht er. met een opgewekte ma'rsch, al dade lijk de stemming in, of neen, die was er al, maar toch scheen het of dat leuke mopje het sein had gegeven tot de p'rotmakerrj,... de mooie Ouver ture die we daarop hoorden leed er wel 'n wein'g onder! Na «en kort inleidend spoechje van deii leider, zagen we „Hoe men meis- .jg-p fopt" van O'rya/n. Het stuk werd aardig gepeeld en had vieel succes. ■Uit bescheidenheid noemen we .geen namen, maar een woord va'n lof voor den heer K., die den barbier Muts speelde, kunnen we niet voor ons houden. Het was echt-fijn comisch zonder die minste overdrijving, zoo nu en dan evenwel moest liet jonge mensch om zichzelf lachen en dan vonden wij 't weer niet leuk! „Dirk en Aal", de bekende créatie van Solser en 1 losse, deed liet ook wél weer. De clou van den avond was een „valse gavotte" gedanst door acht dames-leer] in ge n Hot doelt ging op en in liet prach tige, diepe tuindécor van dc hoeren Isselmann en Zonen, do bekende decorateurs van „de Hagespelers' verschenen de in 't wit gekleede fi guurtjes Zeldzaam goed wérd doze daus uitgevoerd. Heel, heel mooi, dat elegante, beslist artistieke uitvoeren van passen en figuren. Aan liet slot stelde hel achttal zich in een beeld g groepje op. Het pu bliek was bijna niet meer te houden. Men applaudisseerde met haaiden, vosten, ja zelfs met stoeten en ta feltjes. Viermalen weid er na dit nummdr gehaald. In de pauze bood de heer J. II. v. d. Goes, don heer De liaan, namens de leerlingen een cylinderhureau aan met een gecallrgrafeerde lijst vermel dende de namen der sciienkors. De heer v. d. Goes wees op de goe de verstandhouding die er steeds heerscht tusschen lceraar en leerlin gen, én sprak de wiensoh u t, dat dit altijd zoo zou mogen blijven. Geroeid bedankte de heer De Haan. Mej. K. zong hierop een bedje en overhandigde een krans. Jamnw'r dat ze 't 'n beetje te kwaad had met !:de zenuwen'hot was an ders wel aardig! Na do pauze hooiden we nog „De Gouden Bruiloft van Hein en Trui en „Zes dochters en geen man Die nummertjes sloegen natuurlijk ook danig in. De héér J. M. was vooral in „de bruiloft" bijzonder op dreef. Het viel ons op, dat, wanneer het tempo van dit duet verwaarloosd wordt, het wel wat sleept en dan begint te verve len. Teen... werden stoelen en tafeltjes opgeruimd en de iteer De Haan stelde zijn mensohen op voor de promenade. Tot laat in den nacht welxl het bal voortgezet. Het was een prettige, genoeglijke avond. Rubriek voor Vragen Geabonneerde li bebben het voorrecht, vrngen op verschillend gebied, nuts voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote HoniBirant 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vun den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Is de nieuwe Militicwet van terugwerkende kracht? ANTWOORD. Vermoedelijk wel; definitief is hieromtrent 110- niets vastgesteld. VRAAG. Tot wien moet ik mij wenden, om vervroeging van tweede herhalingsoefening te krijgen? ANTWOORD. Tot Z. E. den Mi nister van Oorlog. (Request op onge zegeld papier en de reden vermelden). VRAAG. Mijn dochter is met No vember in dienst gekomen en heeft den dienst nu, niet zes weken, opge zegd. Zij heeft geen nieuwjaarsfooi ontvurrgen. Mag mevrouw den godspenning af houden? ANTWOORD. Do bedoeling is dan zeker dat zij half Maart w eg- gaai? Dan beeft mevrouw het reent niet meer om den godspenning af te houden. VRAAG. Mijn dienstbode is in November bij mij in drenst getreden en zegde mij op 12 Januari, mot zes weken, den dienst op. Zij heeft de nieuwjaarsfooi aangenomen. Meet zij mij die fooi teruggeven en heli ik liet recht haar tot 1 Mei te houden? ANTWOORD. Zij had zich stil zwijgend verbonden om mei zoo spoe dig op te zeggen en kan dus ook wel geacht worden in het inhouden der fooi te hebben toegestemd. Volgens de hier bestaande jurisprudentie kan zij pas tegen 1 Mei opze—*eai en zou dus vroeger heengaande, schadeloosstel ling moeten betalen. In hoeverre het in uw geval raadzaam is te eischen dat zij tot 1 Mei blijven zal, moeten wij natuurlijk aan u overlaten. VRAAG. Mijn zoon kreeg van zijn patroon bericht, dat, wegens slapte, hij maar verzuimen moest, ter wijl er in-" weldegelijk werk was. Heeft mijn zoon recht op schade^ looss tel ling? ANTWOORD. Als er geen werk is, gesteld dat het waar is, dan is dat Onze Lachhoek DE NIEUW E SCHOENEN. W at zijn die dingen nauw. ik geloof, dut ik ze nooit aan krijg, vóór ik zo c-en naar maal gedragen heb. VERHOUDINGEN. Clara. Je aanstaande is erg klein van stuk. Mina. Dat lijkt maar zoo, om dat hij nu juist bij den onmetelijken oceaan staat. DE NIEUWE DIENSTBODE. Mevrouw. Marie, mijnheer is niet goed vandaag, ik denk, dut hij kou gevat heeft. Je moet van avond een kruik in zijn bed leggen. Marie. Bier of brandewijn, me vrouw? een toevallige verhindering die den patroon persoonlijk betreft. In rech ten is beslist dat in zulk een geval het loon doorgaat, behoudens natuur lijk het opzoggingsrecht van dien pa troon. VRAAG. Ik ben met drie maan den gehuurd en tegen half Januari heeft Mevrouw mij den dienst opga zegd, om met Maart te vertrekken. Omdat ik iets voor mij zelf doe, geeft mevrouw mij Ie kennen, dat. ik wel dadelijk heen kan gaan. Heb ik recht op schadeloosstelling en hoe staat het mei de nieuwjaarsfooi. ANTWOORD. U wordt behoorlijk opgezegd, komt mevrouw daar nu op terug, dan moet zij u zes weken loon als schadeloosstelling betalen. Als u een nieuwjaarsfooi geluid hebt kunt u dio houden. VRAAG. Ik ben met November in betrekkinc gegaan e" heb tegen Fe bruari hiiin dienst opgezegd. Ik heb geen nieuwjaarsfooi ontvangen. Mag mevrouw den godspenning af houden? ANTWOORD. Ja, want uwe dienstbetrekking heeft drie maanden geduurd en niet langer. Dit laatste is een veréischlc voor het recht op deD godspenning. VRAAG Op verzoek niet opgenü- men). ANTWOORD. Als liet kind door de moeder erkend is, dan heeft zij er wel dogéliik recht op en is ook haar huwelijkstoestemming noodig. De pleegouders hebben daar niets mede te maken. VRAAG Mijn dienstbode, die half Januari bij mij in betrekking ge komen is, zegt mij reeds op 1 Fe bruari tegen Mei den dienst op. Mag zij den godsjienning houden? ANTWOORD. Ja, want als zij weggaat, dan heeft do dienstbetrek king toch moer dan drio maanden geduurd. VRAAG. Mijn ztisjo is bij haar tweede moeder thuis. Kan moeder mij het huis ontzeggen, en kan ik voogd over mijn zusje worden? Dc vader is dood. ANTWOORD. Als u meerderja rig zijt dan kunt u zeker voogd wor den en zijl waarschijnlijk de aange wezen persoon. Op 't oogenblik zult u er niets aan kunnen doen als die stiefmoeder u haar huis ontzegt, maar als u voogd is, dan is u over uw zusje boos. Z.e vervolg Stadsuieuws op de der de pagina van dit Tweede Blad. Feuilleton Het Nest van den Sperwer. Een roman uit de 17de eeuw. Naar het En gelach door de schrijfster van „de Roode Pimpernel" enz. Zij trachtte liet gewichtige „Ja!" flink en krachtig uit to spreken, maar hoe het kwam, dat wist zij niet, waarschijnlijk door de koude liet enkele woordje bleef htiar bijna ln do keel steken. Ouh ja het was alles zoo somber en onuitsprekelijk droevig geweest. Do plechtigheid dc niooie, heerlij ke, geheiligde plechtigheid, waardoor zij geheel de zijne zou worden wn.s haastig en op inomjielenden toon in minder dan tien minuten volbracht. Haar bruidegom sprak geen woord. Samen gingen zij naar do kleine kor- kekamer en er werd haai- gezegddal zij haa: naam in een groot book meest tekenen, dat de geestelijke open voor haar neerlegde. De Prins zotte ook zijn hmdtccko-1 ning en kuste baar toen op hei voor hoofd. De geestelijke drukte haar ook de hond en nu was alles voorbij. Zij begreep, dat zij getrouwd was met een speciale huwelijksacte, en dat zij nu wettelijk en onherroepelijk de vrouw was van Amédé Henri, Prins van Orleans, van Bourgogne en ver schillende andere goederen aan de overzijde van het Kanaal. Maar o hoe wenschle zij, dat het anders was. Later, toen zij in de eenzaamheid van haar eigen kamertje op Acol Court nadacht over wat er op dion langen, noodlottigen dag gebeurd was, vroeg zij zich dikwijls af, wat hét geweest was, dat haar zoo beang stigde, dat haar zoo vreemd en on werkelijk voorkwam. Iets had haar getroffen ais vreemd iets wat zij niet precies kon verklaren maar zij was volkomen overtuigt!, dat .het niet al leen de ongewone kilheid van dien rogenachtigen zomerdag was geweest dat haar zoo had doen beven, toen in do kor kek amer haar cclilgenoot haar hand had genomen en gekust. Zij had hom toen in het gelaat ge keken, dat zij ofschoon dc kerkeka- mcr maar slecht verlicht werd door een klein, lveel stoffig venster nooit te voren zoo duidelijk had gezien, en toen was die wonderlijke gewaarwor ding van iets beangstigends en omver-1 kelijlis over haar gekomen als een klam doodskleed. Hij hud heel snel zijn blik weer van den haren afgewend, maar zij had iets in zijn gelaat gezien, dut zij niet begreep, w;yyrover zij sinds dat oo- gcaiblik al maar moest denken zonder tut een oplossing van' dit verschrikke lijk raadsel to kunnen komen. Zij had dit overwogen tijdens de terugreis van Dover naar Acol, die eindedoos schoen te duren. Haar echt genoot had ór niet eens over gespro ken om haar op do terugreis naar huis to vergezellen, ook vroeg zij hem niet dat te doen. Het kwam haar niet eens vreemd voor, dat hij geen ver klaring gaf van da reden, waarom hij niet op zijn kamer te Acol terug keerde. Den v algen den dag was dat zelfde gov.oOl van onwerkelijkheid nog aanwezigdie gewaarwording van goheimzinnigheid, van iets, dat haar aanhoudend achtervolgde. Volgens zijn wenschen haastig uitgesproken, terwijl zij na de huwe lijksplechtigheid in de sjees naar Do ver stapte was zij icdcren avond ter wil 1 o van de kans hein te zullen ontmoeten in "hot park gaan wande len. De avonden waren nu na don regen zacht en vervuld van zoete geuren in do lucht liing een doordringende geur van dahlia's en andere bloemen, die haar hielpen, om dat. ellendige gevoel van verslagenheid, dut haar sinds dien noodlottigen dag te Dover maai' niet wilde verlaten, lo verja gen. Zij wandelde langzaam voort, het jonge mos onder haar voeten ver trappend, met peinzende blikken de drijvende wolken naoogend, als zij door de takken van de olmen zicht baar werden, snel afdrijvend naar de zee weg naar do vrijheid. Maar avond na avond ging voorhij, en zij zag geen teeken van hem. Zij voelde het kinderaohtigo van deze tochten, om een muu te zoeken, die honderd meer goweiisoJito bezig heden scheen.te hebben dun een ont moeting met zijn vrouw. Maar het was nu niet in haar macht om zolf de vrijheid op to zoeken. Zij gehoorzaam de werktuigelijk, omdat zij moest. Zij had gezworen tb zullen gehoorzamen, en hij had haar verzocht to komen en op hem te wachten. Augustus maakte plaats voor Sep tember, de geraniums begonnen ie verleppen, terwijl herfstasters in vol len bloei stonden als wilden zij ons vriendelijk voorbereiden op het ko- mondo jaargetijde. Toen klonk plotseling eens op een avond zijn stem vlak bij haar oor, waardoor zij snel een kreet van schrik moest onderdrukken. Het was dc eearigc sombere dug onder deze reeks mooie heldere dagen geweest, de avond wus donker en een warme motregen had haar tot de schouders toe nat gemaakt en den onderrand van haar japon doorweekt, zoodat hij zwaar en kletsnat om haar onkels hing. Hij was zooals gewoonlijk uit de duisternis op haar toegekomen, juist toen zij van plan was het brug getje over te gaan, dat de beide oevers van den vijver verbond. Zij bedacht nu met een van die plotselinge zenuwachtige rillingen, waaraan zij, helaasden laatsten tijd zoo gewend was geraakt dat hij haar aJtijd zoo in de duisternis had ontmoet altijd avonden had gekozen, waarop zij hem bijna niet kon zien, eji deze gedachte ver sterkte nog dut beangstigende gevoel, dat haar sinds dat noodlottig oogenblik in do kerkekamer niet had verlaten. Maar zij trachtte natuurlijk zelfs vroolijk tegenover hem te zijn, of schoon hij na haar eerste woorden van teeder verwijt, waarmoe zij hein vriendelijk over' zijn lange afwezig heid beknorde, in een van die drift buien losbarstte, die haar altijd ang stig luidden gemaakt, maar haar nu vreemd, koud en onverschillig lieten. Had er ook een verander ing in hem plaats gehad Zij kon het niet zeggen. Zeker is het dat, ofschoon zijn handen de hare in de duisternis gezocht en heftig gedrukt luidden, toen 2ij elkaar weer voor 't eerst ont- moeiten, hjj geen poging gedaan had om haar te kussen. Hier was zij onuitsprekelijk dank baar voor. Hij voelde zich blijkbaar gedwon gen, evenals zij en toen zij zijn uit barsting met een koud stilzwijgen bi- antwoordde, veranderde hij onmid dellijk on blijkbaar zonder de minste moeite van toon an sprak verstandig, zelfs welsprekend over het werk, dat hem nu rn Frankrijk wachtte. Alles was daar in orde, zoo ver klaarde hij, voor do groote politieke propaganda, waarvoor hij plannen had gemaakt en waaraan nu dadelijk kon worden begonnen. Alles wat nu noodig was, was geld. Op welke wijze dit noodig zou zijn en voor wolk bepaald doel wenschte hij liever niet to vertollen en zij vroeg or ook niét naar. Maar zij vertelde hem, dat zij op den tweeden November, don datum van haar een- eoi-twintigston verjaardag meesteres over haar vermogen zou zijn. Daarna sprak hij niet moer over gold, maar beloofde haar met gere gelde Uisschenpoozen ie zullen ont moeten tijdens de zes woken, die nog vcrloopeh moesten tot don grooten dag. waarop zij vrij zou zijn haar hu welijk bekend te maken en zichzelf en haar vermogen zonder voorbehoud in handen van liaar echtgenoot te stel len.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5