Cacao Van Houten's! De beste voor den prijs hot eerste tafereel wel lieel vreemd in hot Hollandsch milieu. la de vergadering van de jury on derscheidden zich do hoeren Vore net en Ko van Dijk als professor en kapi tein. Ook was er in de jury een kolo nel, die hoog noodig oen nieuw uni form moet bestellen, anders vrees ik, dat hij standjes krijgt van lijn chef. Dank zij liet spel van Rika Hopper nad Opstanding weer veel succes. Vooral na het derde taferooi de gevangenis-scène heeft het pu bliek haar zeer warm toegejuicht, liet was volkomen verdiend. J B. SCHUIL. Leger des Heils. Gisterenavond had in het lokaal van het Leger aan de Schagcheistraat een welkomst-samenkomst plaats van de onlangs aangesteide Jougelïeden- secretaresse, Ensign Both. Een eigenlijke installatie hod niet plaats, ook sprak <le Ensign geen re- do uit. Evenals in de gewone godsdienst oefeningen, die iedienen avond gehou den worden, werd ook nu de avond met gebed en gezang doorgebracht. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk. te Haarlem, op Dinsdag 20 Februari 1912, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezorman. Programma No. 1. Einleitung und Fuge, W. T. Best. No. 2. Adagio. M. Brosig. No. 3. Sonate No. 5, Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro maestoso. No. 4. Largo. Handel. No. 5. Aria uitMatthaus Passion, Bach. VERLOF DRANKWET. Door J. J. Koning Is aan B. en W. gevraagd, om verlof tot het verkoo- pc-n van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor bruik ter plaatse van verkoop in perceel aan de Oosterstraat no. 65. HINDERWET. B. en W. hebben aan C, Hurkmans vergunning verleend tot uitbreiding van de kleerenwasscherij en drogerij in het perceel aan de Oranjeboom- straat no. 100 rood, gelegen achter het perceel aan de Brouwersvaart no. 100a, door het vervangen van de stoommachine van 5 P.K. door eene stoommachine van 10 P.K. DE THEECULTUUR OP JAVA. Vooc een talrijk gehoor hield Dr. A. W. Nanninga, oud-chef van het theeproefstation te Buitenzorg, op uitnood ging van bet Koloniaal Mu seum, een voordracht ovör bovenge noemd onderwerp. Spreker ving aan met de herinne ring, dal onze voorouders in het be gin der 17e eeuw do thee in Ned.-In- d e van de Chineezen leerden kennen. Het product werd naar Nederland gezonde" waar ze als genotmiddel zeer in den smaak viel. Toen onze zeevaarders ook naar China en Japan, om vandaar thee te halen, om deze later in Europeesche landen te verkoopen. De HoLla rulers-hobbeh dus do eer, de thee in Europa bekend te hebben gemaakt In die jaren werden ook geneeskun dige eigenschappen aan de thee toe gekend. Geen wonder, dat ons gouvernement gaarne plannen steunde, om theocultuur in Ned.-Indië te vestigen, want het beloofde een winstgevende handel te zullen worden. Gemakke lijk ging dit evenwel niet, want de Chineezen wilden geen zaad gev. omdat ze den theehandel in eigen handen wenschtea te houden. Eerst in 1825 gelukte het om thee op Java te kweekeh. Toen waren er evenwel nog slechts weinig plantjes en nog vele jaren duurde liet oer de cultuur gevestigd was. Uit China moesten zelfs thee-planters komen, om advie zen te geven. In 1865 hield de theocultuur vooT rekening van het gouvernement op Java op, omdat zo niet loonei id Particulieren hebben toen de thee- cultuur voortgezet. Er kwam verbe tering in den toestand toen de Assan- tliee werd ingevoerd. Deze voldeed zoo goed, dat er thans bijna geen Chi- heesche thee meer op Java verbouwd wordt Thans zijn er op Java 200 theelan- den, waarvan 150 in de Preangtr. Een theeland is gemiddeld 300 H.A. De meeste theelanden zijn op vul- canischen bodem aangelegd. De thee ïs dus een bergcultuur, men vindt theelanden op 5000 voet hoogte. Thee verlangt een vochtige lucht. In een groot deel van Preacger valt pdr jaar 6 M. regen, welk cijfer men eerst be grijpt als men weet, dat in Neder land de regenval slechts 0.6 M. is. Verduidelijkt dodr een serie lan taarnplaten gaf spreker ten slotte een schele van de theecuituur, de aanplant, de pluk, en de bereiding in de fabrieken. De theeplukster» werken in aan genomen work en verdienen 20. 30, hoogstens 40 cent per dag. In Indië wordt dit veel gevonden. Uit de Rechtszaal MISHANDELING. Te Koog aan de Zaan was op 21 December twist ontstaan, doordat een opzichter bij een in aanbouw zijnd werk aan oen arbeider geen overwerk wilde geven. De opzichter had den man toen eenige klappen gegeven. De beklaagde zeido uitgetart te zijn, wat de mishandelde echter ont kende. De eisch was een geldboete van f 15 of 10 dagen. De Ambtenaar rond ertïter dit zaakje van weinig beteekc'nis, doch de mishandelde had vervolging ge- wcnscht. Jhr. mi*. Ellas had deze op zich go- nomen op verzoek van de firma van don bekl. Spieker vi-oag om een lich tere straf. MELKVERVALSCH1NG. Albert Kluft, veehouder te Haarlem mermeer, heeft de melk, d e hij aan den wederverkooper Ruichaver al daar leverde, wat erg omgespoeld. Ruichavers afnemer J. Verdel te Haarlem klaagde er over. Een haJve liter kan het omapoolsel bodragen hebben, beweerde bekl. 't Is wel twee Liter, zei de President, hl. pet Dat wist bekl. niet Later erkende hij een „groot ongeluk" gehad te heb ben. De eisch was drie weken gevange nisstraf. De bekl. vroeg om een geld boete, doch do wet laat geen geld boete toe. NEDERLANDSCHE MEUBEL KUNST TE LONDEN. Eenige Nederlandsche fabrieken zullen expo see ren op de Ideal Homo Exhibition, die op 1230 April n. s te Londen gehouden wordt. Er zul len o. a. ontworpen ten toon gesteld worden van mej. B. Bake te Bloe- mendoal, de hoeren Keuchenius, Chris Lebeau en A. P. Smits te Haarlem, en G. Rueter te Sloterdijk. Nuttige handwerken. Geslaagd is voor dit exn- e 's- Graveohage mej. A. v. d. Borg te Haarlem. EEN NUTTIG VOORWERP. Voor ons ligt een klein voorwerp, bet ko3t slechts 5 cent, doch van groote waarde: een hoedenpen-be schermer. De heer F. W. Martin, Groote Hout straat, zond ons deze pennen-echeè naar aanleiding van Fidelio's be schouwing, voo'r eenige weken, waar in dezo tegen de moo-d rvriomen de'r dames dein strijd aanbond. Wij hebben het kleine ding, dat in verschillende kwaliteiten en prijzen verkrijgbaar is, met Vreugde begroet. En hoe kan bet anders? Die hoeden- spelden zijn gevaarlijke, venijnige priksfers, die al hee>l wat onaange naamheden o'n leed in de wereld heb ben gebracht. Onlangs op het ijs wisten wij niet hoe gauw we weg zouden komen, toen daar een juffer kwam aaïizwLe ren, op bet lieve kopje een ijsmutsje, vastgehouden door drie kris en kras in den weelderigen haard-"- gestoken spelden, minstens twintig centimeter buiten het hoofd stekende. Eén val en met een flinken prik in je been kan je de bevallige schoohe nog de be hulpzame hand bieden, hoewel je haar of beter gezegd haar hocden- speld niet weinig verwenscht. In een tram zijn dergelijke van hoeden spelden voorziene dames al even gevaarlijk vodr haar modernen- scluen. Liep onlangs nog niet een lieer op de electrische t'ram een leel ij ke krab in zijln gezicht op toen een da me hem op het balcon passeerde? Maar ook bij publieke festiviteiten hl ij ven die spelden gevaarlijk in hoo- ge mate. De raad de'r gemeente Enschedé hooft dan ook eene verordening er te gen in het leven geroepen. Nu zouden wij gemakkelijk kunnen vrageto: O, Haarleansche Raad, volg dit prachtige voorbeeld na, maar lie ver willen wij, vertrouwende ep de welwillendheid der dames, haar ver zoeken het kleine beveilrgirtgs-instru- mentje te gebruiken, dat bovendien niet onsierlijk is. STUKKEN VAN DEN RAAD. B .en W. stellen voor, de rekening en verantwoording van de Commissie van schoolkleeding goed te keuren tot een bedrag van ƒ1092,10. Aangekocht zijn 1975 paren klompen en 524 paren kousen. Mevrouw de wed. E. Ankersmit Van Someren Gréve heeft een perceel grond aan de Tempeliersstraat ge kocht, dat bestemd was, om er een huis op te bouwen. Verzoekster vraagt die bestemming te mogen verandoren en het perceel tot tuin in te richten, voor haar huis in de Van Eeden straat. B. en W. hebben daartegen geen bezwaren. De heer C. L. F. Sarlet verzoekt om de dienstleidingen der Waterleiding kosteloos te doen aanleggen, evenals dit geschiedt bij de Lichtfabrieken. Bij een waterverbruik van 1.87 1/2 per kwartaal komt 't nu voor, dat men voor huur van meter en dienst leiding nog 1.40 moet betalen. Op grond van do ingewonnen ad viezen, stellon B. en W. voor, om dit verzoek van de hand le wijzen. M. de Groot Wz. te Hillegom ver zoekt een uitgang te mogen hebben naar de Leidschevaart voor zijn grond te Hillegom. B. en W. stellen voor, het verzoek toe te staan. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen bij P. van Rijn, Papen tor en vest no. 62, een wollen muts. J. de Bruiu, A. L. Dyserlnckstraat 76. een kous. P. H. Touw, Asterstraat no.5, een kinderhandschoen. L. Geutsken?. Oranjeboomstraat 60, een bril in étui. Het Bureau van Politie, een huis- sleuteL Boo m-a anplanting Heden Is men van gemeentewege begonnen met den aanplant van jonge boömen aan de Schouwtjeslaan. wat een zeer mooi gezicht oplevert. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL Honderd tegen eenï dat men na een p r o e f met daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. GOED en GOEDKOOP 1 Kg. 1.501'4-Kg./ 0.42| ANTWOORD. Dat do Juffrouw zelve niets verdient is volstrekt geen roden om u niet te betalen. Dat u liet huis thans niet behoeft schoon te ma ken, zou wel ean reden kunnen zijn, maar liet wil ons voorkomen dat hier veel moet afhangen van do bedoeling en de afspraken van partijen. Zonder meer te weten zouden wij niet zoo be slist met ja of neen durven antwoor den. VRAAG. Is, om de Koninklijke goedkeuring op de statuten eoner ver- eeniging te verkrijaen, de meerderja righeid der bestuur sleden een ver- eischte? ANTWOORD. -— Neon, dat is ner gens bij de wet vereischt .Er is zelfs wel eens de aandacht op gevestigd, dat eene vereemging rechtspersoon lijkheid kan betzition, waarvan geen enkel hd individueel zelfstandig ban delen kan. Inderdaad is dat een zon derlinge toestand on toch bestaat die. VRAAG. Kan men aohterstalligc contributio van per jaar botaleudo leden, gerechtelijk doen innen? Verjaart die schuld niet, als de vor deringen tot 1906 terug loopen? ANTWOORD. Zeker kan eanc rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eoniging door haar bestuur in rechten tegen de nalatige leden optreden. De schuld is niet verjaard. VRAAG. Een vader heeft, wegens slecht gedrag zijner vrouw, liet huis verlaten; heeft hij nu niets meer over den inboedel te zegen? ANTWOORD. Zeker, hij is en blijft beheerder der gemeenschap van goederen tusschon hem en zijne vrouw bestaande en mag met de goe deren dier gemeenschap handelen, zooals hij tot dusver kon handelen. VRAAG. In 1910 heb ik liet huis verlaten en mijn belasting voldaan. Voor 1911 heb ik een waarschuwing gehad, ik verwoon f 1.25 per week. Hoe moet ik nu doen? ANTW OORD. We zijn nu al lang in 1912. Als er op die waarschuwing niets volgd is, dan heeft ze ook niet veel om 't lijf gehad, maar als u het met zekerheid weten wilt, vraag dan even om inlichting aan het kantoor der directe belastingen. VRAAG. Ben ik verplicht de schulden mijner dochters te betalen? Kan ik in de courant de menschen voor hen waarschuwen? ANTWOORD. Neen, als zij zelf standig schulden hebben aangegaan, dan kennen die ook voor hare reke ning. Een waarschuwing in de cou rant, op de wijze als in dergelijke go- vallon te doen gebrifiSelijk is, kan geen kwaad. VRAAG. Ik woon le Schoten en heb f 9 inkomsten per week. Moet ik daarvan nog f 1.10 bedrijfsbelasting betaling? ANTWOORD. - Noen Mjijfsl»- Redactie van" Haarlem's Dagblad, Groote I lasting is eerst, verschuldigd bij een Houtstraat 53. j inkomen van f 650 p jaar. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. VRAAG. Art. 5 der Arbeidswet ver- Ann vragen, die niet volledig naam enj^edt (iet OD den miblieken weg Of in woonplaats van den inzendervermelden I. toegankelijk© gebou- wordt geen aandacht geschonken. won 0f te koop aanbieden VRAAG. Bestaat er te Haarlem i van voorwerpen, tusschen des avonds een vereeniging tot bevordering van j 9 des voormiddags 5 uur. allen de kanarie-teelt? ?u meisje, die als loerling-winkel- Zoo ja, wie is de secretaris? juffrouw werkzaam zijn, ook onder ANTWOORD. Wij gel o oven niot deze wet? dat er eene dergelijke vereeniging4NTWfl „Het Lustig Toonce 1". „Het Lustig Toonoel", waarvan Lu- cièn en Henri Orvan de beste krach ten uitmaken, zijn weer eens te Haarlem geweest en hebben het niet te talrijk opgekomen publiek in dc Kroonzaal een vermakelijken avond bezorgd. De om z'n grappigheid niet spoedig vervelende „Gebroken Snie- gel" werd nu eens gegeven onder den naam „De gevodgen van een kus". llenri Orvan en Dirk Janse waren in dit stukje heel kluchtig. In „Do nieuwe Rentmeester" was het vooral Luoién, die het publiek van het lachen schudden deed, evenals in „De Ha rembroek" een mal dor waar verba zend om gelachen is. Luciën en Adriènne Solsor gaven monologen, die door het publiek zeer werden toegejuicht. VROUWEN-ACTIE TEGEN DE TARIEF WET. Besloten is, om nog tot April teekening open te stellen op het adres der vrouwen tegen de Tariefwet. Gepensioneerd. Do plantsoen wachter G. Govers wordt met 1 Maart op pensioen ge steld. Rubriek voor Vragen Geabonceerdeu hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij do Door de bewoners van en In de on middellijke nabijheid van het Preto- riaplein, alwaar do hulpscbool voor I.. O. zal worden geplaatst, zal aan den Raad een request worden aange boden, inhoudende een verzoek, om liet plein door do hulpscbool niot te ontsieren en het genot des zomers van de muziek hun niet te ontnemen. Naar men ons meedeelt, maakt de Jeugd er des avonds in den schemer jacht op, om bij den een of anderen suikerwinkelier chocolade of anders zins weg te nemen. Althans bij den winkelier L., in de Cronjéstraat. zijn jeugdige diefjes, naar schatting G A 7 jaar oud, twee avonden achter elkaar terug geweest, op één avond zelfs vier maal. Op het bouwterrein „Roode Kruis",- aan den Rijksstraatweg alhier, al waar reeds een 4-tal fraaie woningen iu aanbouw zijn, zulten, naar wij uit goede bron vernemen, door do Coöpe ratieve Bouwvereenigiii" „Ons Huis" onderhandelingen worden gevoerd om op bedoeld bouwterrein, een twaalftal villaatjes te bouwen. HAARLEMMERLIEDE. Voor deze gemeente en voor Spaarn dam zijn benoemd als deskundigen voor die pdrsoneele belasting (meubi lair) de hearen M. Koeliewijln en Th. Smit to Haarlem. HAARLEMMERMEER De plechtige inwijding van de nieu we kerk van den Protestantenbond te Hoofddorp zal plaats vinden Zondag 25 Februari. Publieke veiling. Ten overstaan van notaris Boerlage te Heemstede werd Donderdag in Ho tel de Landbouw te Hoofddorp pu bliek geveild de bouwmanswoning „Weltevreden" met 20 H.A. bouw- en weiland, eelegen aan den Ringdijk, nabij de Nieuwe brug. alhier. De veiling geschiedde in 3 perceelen en wel als volgt: Perceel I. De bouwmanswoning, met koe- en paardenstal, schuur en erf, benovens eenige perceelen wei land, ter gezamenlijke grootte van 5 H.A. 1 A. en 3 c.A. Ingezet door C. Saase. te Nedertiorst den Berg, op f 12.700. Perceel II. Eenige perceelen wei land, ter gezamenlijke grootte van 8 H.A. 29 A. en 2 c.A. Ingezet door J. v. d. Peet, alhier, op ƒ13.900. Perceel III. Eenige perceelen bouw land ter gezamenlijke grootte van 6 H.A. 11 Are en 65 c.A. Ingezet door van Saase, voornoemd, op 10.500. Totaal in bod op ƒ37.100. Afgemijnd in massa door J. v. d. Peet. alliier, op 1600, die alzoo kooper werd voor 38.700. Er was veel belangstelling bij verkooping. hier bestaat. VRAAG. Mijn broer wil dienst nemen bij een zeescheepivaart-maat- schappij. Tot wien moet hij zich daartoe wen den? ANTWOORD. Informeer bij do Stoomvaart-Maatschappij „Neder land", Prins Hendrikkade 157—160, Amsterdam. VRAAG. In welke courant kan ik een advertentie, bestemd om te Be verwijk gelezen te worden, plaatsen? ANTWOORD. Haarlem's Dagblad is daarvoor geschikt VRAAG. Mag de vrouw met haar dochters, die meerderjarig zijn en met haar meubelen bij een ander gaan inwonen? ANTWOORD. Dat is een vrij on bestemde-vraag. De vraag is toch maar of er een man en vader is, die daaromtrent geen andere meen in g is toegedaan; waait als die beheerder is van de goederen, der gemeenschap, waartoe die meubelen behooren, dan zal het zonder zijn toestenuning of medewerking toch bezwaarlijk gaan. VRAAG. Valt men in de Rijks- verzekering als men zand vervoert met kiepwagens? Zoo ja. welk percentage betaalt men dan? Vallen inwonende zoons ook onder die verzekering? ANTWOORD. Hot vervoeren van zand, met de door u bedoelde wagens is niet als een afzonderlijk bedrijf in de ongevallenwet bokend. Indien u het zóó bedoelt, moet dus uwe vraag ontkennend worden beantwoord. VRAAG. Mijn zuster dient in een gesticht en hoeft daar een pot van f 4.50 gebroken. Mag het hoofd van die inrichting dat bedrag van baar loon afhouden? Zij heeft gem schrif telijk con tf act gesloten, i ANTWOORD. Indien het oen vaststaand feit is. dat er sprake is van schuld, nalatigheid of onvoor- zichtiglieid, dan ja. Was het gebeur de geheel onafhankelijk van haar wil of gedrag, een louter ongeluk, dan niet. VRAAG. Iemand heeft een huls gehuurd op contract. Volgens medisch advies moet hij verhuizen. Kom hij nu het contract verbreken? ANTWOORD. Neen. dat is geen grond mi het contract te verbreken. Hij moet trachten een schikking te treffen of verlof verzoeken om het huis aan oen ander In onderverhu ring af te staan. VRAAG. Voor het schoonmaken van oen huis geniet ik vrij wonen en een toelage van f 2 per week. Mijn juffrouw gaat met vacantia wil mij zes weken niet betalen, omdat zij dan ook niots verdient. Heb ik recht op die zes weken loon? ANTWOORD. Dit staat niet in do wet, maar in erne der besluiten tot uitvoering der wet. De bepaling spreekt van jeugdige personen en dat ziet. volgons de bepaling der Arbeids wet, op personen beneden den leef tijd van 17 jaar, van beiderlei ge slacht. Uit de Omstreken UIT SCHOTEN. Af en toe wordt hier gesproken ovor een straatbelasting, zooais men die in meep gemeenten van ons land heeft. Mochten ook wij eens In alle be scheidenheid eene vraag doen, dan zou 't doze zijn: „Heeft men het voor en tegon van eene straatbelasting wel goed overwogen?" Zij treft toch niet alleen Haarlem- sche huiseigenaren. Voor de gemeentekas zou die be lasting wel zooveel opleveren, dat de Raad tot heffing daarvan besloot. Voor cte ingezetenen komen de gevol- m. De huiseigenaren zouden immers al spoedig de huishuur verhoogen. Wie betaalt dan hot gelag? En de waterleiding krijgt men cok niet voor nlels. Wie eon huis huurt, voorzien van gas- en waterleiding, betaalt ook daarvoor hooger huur. Voeg daar nu nog straatbelasting bij, en die drie factoren zullen te zamen eene be langrijke stijging der huishuren te weeg brengen. De uittocht van ingezetenen zou dan wel eons nog grooter kunnen zijn, dan het vorig jaar. 't Komt ons voor, dat de Raaxl wol ernstig overwegen zal, wat do gevol gen eener slraatbelastine zullen zijn. Zijn we goed ingelicht, dan staat ons eerlang een voorstel te wachten om don aftrek van de plaatselijke be lasting voor noodzakelijke levensbe hoeften van f 300 op f 400 te brengen. Komt zoo'n voorstel in den Raad en wordt het aangenomen, dan krijgen we een hooger belasting-percentage. Dus voor sommigen eene verlichting, voor het moe rondeel eene verzwaring van lasten, die, gevoegd bij bovenge noemde verhoog in g der huishuren, wel ©ons boven, de draagkracht van velen kon gaan. Haarlemsche eigenaren treffen zou uitloopen op schade voor eigen inge- zeteiicuj hooger aftrek bij do plaatse lijke belasting maar een klein doel der bevolking ten goede komen. Schoten, is in eene moeilijke w dings-periode. P. P. SCHOTEN. Op hot voor villa's beschikbare bouwterrein, naast het landhuis van den burgemeester alhier, wordt voor rekening van den heer Bredius de reeds geprojecteerde gedeeltelijk aan gelegde straatweg in de richtin? Har- tenlust te Bloemandaal, nu over de lengte van bedoeld terrein verder tot aan den Doodweg doorgetrokken. Binnenland EERSTE KAMER. Wanneer wij nog met kort woord terugkomen op de vergadering van gisteren de laatste van de be- grooti n gscam pagn e dan is het slechts om te herhalen, wat ons reeds pe rtelegsraaf bekend is geworden. Al de nog aanhangige ontwerpen be treffende de staatsbedrijven, de be grooting van financiën, het Hoofd stuk der onvoorziene uitgaven en de aanvulling der Middelenwet met de opcenten op de vtermogena- en bo dijfsbelostmgen, (de beide laatste ontwerpen zonder eenig debat) zijn genomen met algemeen© stem men. De discussie over de regeling der begiootingeu en rekeningen van de staatsbedrijven, tusschen den heer i Nierop en den Minister van Fi nanciën, den heer KoJkman, gevoerd, was eigenlijk slechts een academische en een provissioneele. Waht ten slot te bleek 't dat 't voor den bekwamen financier, die bet ontwe'rp critiseer- de, eigenlijk neerkomt op de vraag: welke bedrijven wed en welke niet als afzonderlijke staatsbedrijven zulten worden beschouwd en dat zal eerst (bij nadere spec.ale wetten wórden uitgemaakt. Opmerkelijk intusschen was bet dot de hoer Van Nierop al leen do mijnen reeds nu onder de wet meende te moeten doen vallen, terwijl de Minister ook voo'r dien tak wan het Staatsbeheer de wet voorloo- pig nog niet toepasselijk vond. Het meer principieele verschil betreft evenwel posterijen en telegrafie. Maar zooals gezegd, de feitelijke be slissing daarover komt eerst later. Het budget van financiën lokte ee nige opmerkingen en verklaringen van Minister Kolkman uit, naar aan leiding vun drie korte redevoeringen, van de heeren Van Waterschoot van de Gracht, van der Does de WiLlebois en Van dier Feite. De eerste klaagde over 't minder artist.eke in do bevvdr- k:ng van onze nieuwe munten (kwart jes en .dubbeltjes) en schreef dit toe aan het overhaasten van den arbeid van den begaafden stempelsnijder, den boei- Wienecke. De Minister noemde 't een quaestle van smaak, maar beloofde dat den heer W. in 't vervolg en 6periaal bij het ontwerpen va a het nieuw in te voeren f 5-stuk meer tijd ml geven worden. Op den aandrang van den heer Van der Does om zooveel mogelijk bespoe diging der pansionuieéring van meente-ambtenaren, verklaarde Minister, met alle sympathie voor de zaak, dat het ontw erp in voorberei ding en de indiening zooveel moge lijk bespoedigd zou worden. Ook aan den hoe'r Van den- Feltz, die voor de leeraren bij de Gymnasia opkwam ten einde him tijdelijke diensten, voor 1905 ook voor pensioen te doen in aanmerking komen, gaJ de heer Kolkman een bevredigend be- schead. Nu t niet een algemeen ver zoek gold, maar alleen sloeg op een categorie van personen, die misschien reed? n de wot grond vonden voor hun aanspraak, zou de Min. onder zoeken en zoo 't billijk bleek een voor stel doen. De Eerste Kamer is, na do rustitra afdoening van allo aanhangige za ken, tot nadere bijeen'rcreping uiteen gegaan. HOFBERICHTEN. De Prins heeft bet beschermheer schap aanvnurd over het 10de Inter nationaal woningcongres, dat in 1913 te 's-Gravenhage zal gehouden wor den. SLECHTE WONINGTOESTANDEN. Uit het verslag van het Staatstoe zicht op de volksgezondheid over 1910: Mmder goede woningtoestanden kwamen nog wel voor. Te Glanerbrug vond de Gezondheidscommissie een houten schuur zonder stookplaats of raam, die als woning was ingericht. In Opsterland moesten de tijdelijke arbeiders voor het schillen van eiken hout, mannen en vrouwen, jong en oud, op een. op den vloer van een hooischuur gespreid, stroolegor hun gemeenschappelijk nachtverblijf zoe ken. In Drente kreeg een gezin van man, vrouw en 4 kinderen, van 18 tot 30 jaar, daartoe ruimte in een schuur waarin ook varkens gehuisvest waren. In Noord-Holland vond eene gezond heidscommissie een zoogen. koolboot, een soort schuur, ingericht tot arm huis. AANSTAAND CONFLICT IN HET CONFECTIEBEDRIJF TE AM STERDAM. De Tel. schrijft: De Bond van Arbeiders in de kleo- ding-industne heeft te Amsterdam ©en collectief arbeidscontract met de patroonsorganisaties in de engros- c on feet .e bed rij ven. Eenige weken go- ktden heeft de patroons-organisatie dit contract, hetwelk 1 April a.s. af loopt, opgezegd. Wel zijn do patroons geneigd met hun werklieden een individueel^ ar beidsovereenkomst aan te gaan waar in ongeveer dezelfde bepalingen zijn vervat, als in die collectieve overeen komst. Naar do Bond van werkers en werk sters in de kleeding-indust'rie mede deelt, is zij niet gezind op dit voor stel der patroons in te gaan. Die or ganisatie ia, aldus het arbeidierslje- stuur, krachtiger dan ooit, en is niet meeT van plan zich te laten terug dringen. Wanneer het tot strijd komt, zijn daarbij 300 confectiewerkers en -werksters, aangesloten bij den Bond in de kleedingindustrie, betrokken. VERDRONKEN. Woensdagmorgen voer de 41-jarige Hendrik v. d. Veen, van Driesuin, met een bootje door de trekvaart bij Murmerwoudo. Plotseling zonk het bootje; v. d. Veen sprong er uit, ge raakte onder het ijs en veTdro'nk. Vermoedelijk door de duisternis misleid, geraakte op den Amsteldijk bij „Meerhuizen'' te Amsterdam een man te water en verdronk. EEN JEUGDIG BOEFJE. Te Rotterdam is gearresteerd een 15-jarige jongen uit Amsterdam, N. V. genaamd, die van zijn patroon, den banketbakker S. f 15 verduister de ön naar Rotterdam gevlucht was. IN TREURIGEN STAAT. Door de zorgen der politie, die door ha're buren ven den noodlijden den toestand op de hoogte was ge bracht, i6 eene bewoonster van de Hofstraat, te Utrecht, die ernstig ziek en in zeeir vervuilden staat werd aan getroffen, naa'r het gem een te-ziek en- huis overgebracht, waar de patiënte later is overleden. DE LOODGIETERSSTAKING TE AMSTERDAM. In een stakersvergadering hebben de stakers met al gem eene stemmen besloten, bij hun houding te volhar den, maar nogmaals aan de Patroons- vereenigintr te verzoeken, eon bijeen komst van de besturen van beide _ver- eenigingen uit te schrijven teneinde eon weg t© zoeken, die naar oplossing van het conflict kan leiden. PLAN 1913. Te Kerkrade zullen in verband mei Plan 1913 pogingen in liet werk wor den gesteld om het volgende jaar oen tentoonstelling voor mijnwezen, mijn- arbeid, enz., te houden. DE PALEIS-RAADHUIS-QUAESTIE TE AMSTERDAM. Het „Hbld." schrijft Ingevolge het aangenomen voorstel- Vliegen in zake de Paleis-Raadhuis- quaestie zuilen B. cn W., gevolc ge vende aan de daarin vervatte uituoo- diging, zicli tot den Minister van Bm- nenlandsche Zaken wenden niet de vraag, te willen bevorderen, dat het Koninklijk Puleis op den Dam weder ter beschikking der gemeente worde gesteld. Zii zullen dit doen door op zending van het aangenomen voorstel aan de Begoering. Het is waarschijnlijk, dat met die opzending zal worden gewacht tot dal. het stenographisch verslag van de Raadszitting zal zijn verschenen. Daarmee zijn ongeveer veertien dagen gemoeid, liet ligt voor de hand. dat li. en W. tot zoolang zullen wachten, omdat uit dat verslag blijkt, dat de groote meerderheid van den Raad bereid is tegenover het afstaan van liet Paleis een offer te brengen. VERBRAND. Het drie-jarig jong"1 Z., wonen- do Wagenaars traat te Amsterdam, dat door het spelen met lucifers in b'rand geraakte, ©n in liet gasthuis moest worden opgenomen, is aan de bekomen brandwonden overleden.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6