NIEU WS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8801 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 23 FEBRUARI '912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem dë omstreken en franco per post 1.65 '0.02 0.37a 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Wannoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon intcrc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1499 Nonchatel Asphalte Company. Volgens oen keurig reclameboekje van de Neuchatel Asplialto Company Is de belangrijkste groeve van deze maatschappij die van Val dc Travers in Zwitserland, juist twoo eeuwen ge leden door een arts, Dr. Eyrinis, ont dekt Het schijnt, dat toen asphalt, met pek vermengd, alleen nog maar voor voetpaden gebruikt werd. Eyrinis had weinig succes, zoodat na zijn dood de groeve niet meer geëxploiteerd werd. Eerst in 1930 werd do levering opnieuw begonnen en in 1810 kwam er groote vooruitgang in de osphall- industi ie, omdat opgemerkt werd, dat brokken, die van de wagens, waarmee het asphalt vervoerd werd, afvielen en door volgende voertuigen in den grond werden gedrukt en vermalen, aan den riiweg een vlakke en gelijk matige bedekking gaven, waardoor men op het denkbeeld kwam, de stof ook voor rijwegen te gebruiken. Hier mee was de eerste asphaltstraat ge schapen. In een vroeger artikel over een Ne- dcrlandsche a$pjinltfabj;ick tc Maas sluis heb ik aan de Neuchatel As phalte Company tc Amsterdam tekort gedaan, door haar eon filiaal van een buitenlandsche fabriek te noemen. Na ik op die onjuistheid opmerkzaam gemaakt, ben, pnst het haar to verbe toren met een korte beschrijving van de fabriek, die doze onderneming te Amsterdam bezit, buiten do Haarlem merpoort. Uit het kantoor op het Damrak gingen wc met een auto naar de fabriek op bezoek. Vooreerst, de di recteur Mr. Hollis, een slanke, jonge man, die onder duizend Nederlanders als Engelschman zou worden uitge zocht, maar zich met ijver op de Ne- derlandsche taal toelegt en een ge sprek in onze taal al redelijk volgen kan, al spreekt hij die zelf nog niet dan de heer Pronk, vertegenwoordi ger van de maatschappij sinds vele jaren on de ondergeleokende. Was het toeval of opzet, zeker is het, dat we op den heenweg, buiten om, nu en dan op de Am6terdamsohe keien ver blijd werden met heftige schokken, die de gummibanden van de auto niet vermochten te neutraliseeren, ter wijl de terugtocht langs Haarlemmer dijk en Haarlemmerstraat een genoe gen was, omdat er asphalt lag, wat Mr. Hollis niet naliet mij tc doen op merken. In een vorig artikel heb ik al ge zegd, dat het maken van asphalt hoogst eenvoudig is. lu de fabriek zelf wordt het feitelijk met meer dan verwarmd. Maar daar zij een belang rijk export heeft van jaarlijks 3000 ■5000 ton geraffineerd Trinidad as phalt voor electrïschc doeleinden, be zit zij vrij uitgebreide gebouwen en terreinen. Voor warme landen ver werkt de fabriek Italïaansche asphalt, voor de Amsterdamsche straten wordt alleen de asphalt uit Val de Travers gebruikt. „Wij leggen", Vertelde" Mr. Hollis, ,,in Amsterdam 300 M. asphalt mot de bij behoor oude betonlaag per dag, van tegels niet meer dan 100 M. Ook om een andere reden geven wij aan tegels de voorkeur niet. Die worden name lijk onder zwaren druk gefabriceerd en blijven zoo, wanneer ze gelegd zijn. Met onze asphalt gaat dat anders: die wordt in de straat na gecomprimeerd door den druk van wat er passeert, met het gevolg, dat wanneer het bo venste laagje versleten is, dc volgende laag opnieuw samengeperst werdt." Op het terrein lag een hoop asphalt brokken, die do Maatschappij voor een bepaaldon prijs van de gemeente Amsterdam terugneemt en waarop do verschillende graden van slijtage dui delijk waargenomen konden worden. Toch werd mij getoond, dat dc stof nog één geheel vormde, daar wanneer er een stukje met een mes afgesneden werd, dit nog opkrulde. Het asphalt voor Amsterdam wordt eerst in tenders verhit om er het vocht aan to ontnemen, daarna wordt het overgestort in kipkarren, dié 2500 kilo kunnen bevatten -en zóó handig inge richt zijn. dat zij door één man kun nen worden bediend. Die kipkar wordt ter plaatse geledigd en dan volgt de -hóógst -eenvoudige bewer king,. die iedereen in Amsterdam nu en dan kan waarnemen. Eerst wordt het asphalt gewalst met een verwarm de wals, daarna met de handstampers gestampt, opnieuw gewalst en einde lijk met een soort van strijkijzer glad gestreken. Hier kwam een netelig punt ter sprake: de geur of wat anderen oe- nien de stank Dio ontkende Mr. Hollis energiek. Voor zoover er stank aan asphalt was, bleef die, meende hij, tot de fabriek beperkt bij het verwarmen in den ten- dor, het walsen veroorzaakte geen hinderlijke geuren meer. „Stel dat wij in Haarlem een as phaltstraat moesten maken, dan zou een tender worden geplaatst eigens op een geschikte plek aan de grens der gemeente en van daar uit inet een kipkar liet asphalt naar de plaats worden vervoerd. Van stank zouden omwonenden geen last hebben." Dit bracht ons op t chapiter van de kosten voor Haarlem. Te Amsterdam kost de vierkante meter met onder laag van beton 6.10, bij een opper vlakte van 2000 M. en meer. Of die prijs ook tc Haarlem in rekening ge bracht zon kunnen worden Mr. Hollis meende, dat die prijs in Haarlem iets hooger zou moeten zijn, maar wil le zich blijkbaar niet beslist over deze quaestic uitloten. Voor den prijs van 6.10 heeft Amsterdam ze ven jaar lang, het onderhoud vrij, daarna betaalt do stad daar 20 cent per M2. voor, zoodat aanlegen onder houd to zamen in 20 jaar er 8)70 kosten. Natuurlijk is dc duur van de as- phaltlaag in verschillende straten uib eenloopond. Een druk rijverkeer maakt die vast, belet dus snelle slijtage-, het is het drukke verkeer van voetgangers, dat het asphaltvlak slij-j ten doet, een ervaring, die ik ten vo rigen jare ook in Arnhem heb hooren bevestigen. Voor Haarlem berekende Mr. Ilóllis den duur van asphalt op 20 jaar. In don winter werken 65 man inde fabriek, in den zomer, die natuurlijk do beste t>:d is voor liet leggen van asphalt, mper dan 100. Het eerste asphalt te Amsterdam is gelogd in dc Kulverstraat van 1871 tot 1873, daarna heeft de gemeente jaren gewacht, totdat do proeftijd, dien zij met dc7.e straat nemen wou, ten einde was. Daarna is de asphalteeriug in Amsterdam voortdurend uitgebreid en het volgende jaar zal het geheelc Damrak, waarvan nu nog maar al leen dc trottoirs geasphalteerd zijn, een beurt krijgen. Teruggekeerd van do fabriek, maak: ten we nO" een kleine wandeling in do koklérs "van do Beurs, die ook ge asphalteerd worden en daarmee was mijn bezoek ten einde. Zéker zou ik de tnim van half één niet gehaald hebben, wanneer het niet mogelijk was vlug te loopen op het asphalt van de "Knlverst raat. Zoo bracht dit ge makkelijkste aller vervoermiddelen mij to kwart over eene.n weer in wat de jongens zouden noemen (maar dan in anderen zin) het k e i g e Ilaar- lem. Wio nu dat reclameboekje van de Neuchatel Asphalte Company door leest, glimlacht onwillekeurig bij do gedachte, dat men m Haarlem nog een proef wou nemen met de Ane- gang. Ik spreek niet van tal van kiekjes, die er in te vinden zijn, van Berlijn, Ween en, Parijs, Londen hoewel wij, evenals die steden electrisch licht hebben in onze hoofdstraten, evenals /ij morgen a ulo tax is zullen bezitten, moeten wij van de asphaKbestrijdcrs) met hel noemen van die steden een half uur wachten, wanneer we van asphalt in Haarlem hebben gerept. Goed, er zijn nog andere steden in het boekje afgebeeld Auckland. Melbour ne, Kaapstad, Cairo, Rio de Janeiro,' Mexico, Durtedin, Yucatan, Athene men zou zoo zeggen er is de heelo wereld door wel ervaring van asphalt. En mocht iemand zeggen, dat do meeste van die steden grooter zijn dan Haarlem, dan herinner ik de Neuchatel Asphalte Cy. houdo het mij ten goedo aan de tientallen kleinere Duitsche steden, waar de osphaltce- ring door Duitsche maatschappijen is aangelegd. Aan de N. A. C. is nu wel in dit besehouwinkje recht gedaan. J. C..P. Buitenlandsch Overzicht De stakingsbeweging onder de mijnwerkers. De stakingsbeweging in Engeland onder de mijnwerkers neemt een ernstig karakter aan. Officieel is de staking nog niet be gonnen, maar veel scheelt 't toch niet. In Derbyshire hebben reeds 20.000 mijnwerkers 't werk neergelegd en dit voorbeeld is door anderen elders gevolgd. Gisteren staakten of waren uitgesloten tengevolge van 't arbeids conflict 100,000 man. -•* De machinisten der mijnen in Zuid- Wales zuJlen hedenavond in staking gaan, afgescheiden van do staking d.cr mijnwerkers. Dit moet leiden tot een stillegging van 't werk in dit gc- heolo mijnbekken. Dc mijnwerkers in Schotland heb ben ook tegen hedenavond 't werk opgezegd. ,.r Zal de rogoering er nog in slagen óp A allerlaatste oogenblik do groot© fei;' kin# te voofkornon '7 55 Dit is voor heden de belangrijkste vraag. Helaas rijn er weinig gegevens' ori'i zidvèèn óórdéeldvéi' ïiozc qiiaés- tieitc,vormen..Gisteren zijn de confe- rèntfes tUsèclVéh do' nïibisters/ de mijndirectics en de werklieden voort gezet, maar 't besprokone blijft ge heim. Wel deelde men mede, dat do zaken nog niet veel gevorderd waren én dat heden (Donderdag) opnieuw geconfereerd w.ordt. Men verwacht, dat do regeoring voorstellen tot beslechting der ge schillen zal publiceeron en daarbij er op aandringen, dat voortaan regcc- ringsambtenaren zullen deelnomen aan 't beheer der mijnen. Gisterenavond heeft, do minister president nog een bezoek gebracht aan don koning, om Z. M. don stand der zaken mee to declon. Ook 't raad gevend comité van den mijnwerkors- bond werd door den koning ontvan gen. Volgens een gerucht hebben do tot den mijnbond behoorende Engelschc mijneigenaars besloten de voorstellen van de regeering waaronder ook dat tot Invoering van een minimum loon aan tenemeii. De eigenaars in Northumberland en Zuid-VVales hebben z:ch ovenwei tegen die voorstellen verklaard, tor- wijl de SchotscJie nog verdoold zijn. Aangeteekend zij, dat de mijnwer kers beslist-de vaststelling van een ininimum-loontarief geeischt hebben. De toestand is dus wel ernstig. Komt 't tot een algehcele steking en dat is heden of morgen to ver wachten dan zullen 610.000 mijn werkers daaraan deelnemen, want uit alles blijkt, dat de werklieden eensge zind zijn. Al zijn niet alle mijndistrieten be zitters van sterke weerstendskassen, dc gezamenlijke 610.000 mijnwerkers hebben dan toch een kapitaal van 2.167,000 pond (oen pond i? f 12} waar door als stakingsgeld gelijkelijk ver doold ieder ongeveer tou kunnen krij gen 3.10 pd.st., zoodat een staking in het ergste geval een week of drie, vier zou kunnen worden Volgehouden zon der de hulp van andere vakvereeni- gingoTt en in drie weken tijds zou. do gehede nijverheid totaal gedesor ganiseerd zijn. Niet alleen de mijnen, maar ook ve le andere bedrijven worden door dit arbeidsconflict bedreigd. Steenkool is immers de eerste behoefte voor dc drijving der fabrieken. Op bijna alle fabrieken te Leeds is aan het personeel medegedeeld, dat een gedeelte van het personeel naar lniis zal worden gezonden of mis schien het werk geheel en al ge- staakt. Aan 50.000 arbeiders is zelfs liet werk reeds opgezegd. Zooals te Leeds gaat 1 ook in ande re fabriekssteden. Dit wordt ook be ïnvloed door het besluit van de mijn werkersbonden in andere landen om in geen geval toe te staan, dat do kolen uit mijnen buiten Engeland naar Engeland worden gevoerd, om dc staking afbreuk te deen. Kan dit toch niet voorkomen worden, dan zal wellicht do internationale mijnwer- kersstaking wordeh afgekondigd. Dit zou nog veel ernstiger gevolgen hebben. Te Aldershot is één stoker, in dienst bij een spoorweg, voor don politie rechter gebracht, onder beschuldi ging onder, soldaten een vlugschrift te iiebben viitgèdéeld^.waarin hij hen er maande, bij een staking .niet op 't volk te schieten. „Gij zïjt w cfk" mans- zonen zoo stond er o. a. geschreven „Als wij gaan staken qm ons lot'te verbeteren, dat het lot is van uw va ders, moeders, broeders en zusters, bevólen uw officieren u om te moor- dom Doe het niet„Gij zult niet düödon zegt liet Boek. „Vergeet dat niet En verder „Gij behoort éven- a' wij tot den slaveïistand. Als wij opstaan staat gij op, als w Ij vallen, zelfs" door .uw kogels, valt gij mede. Engeland met "zijn vruchtbare dalen en valleien, zijn rijkdom aan delfstof fen, den oogst van zijn zeeën is het erfgoed dat de eeuwen ons hebben ge schonken. Gij hebt ongetwijfeld uit armoede dienst genomen. Wij werken lange uren zwaar werk voor luttel loon, omdat wij arm zijn. Zoowel uw armoede, als de onze is het gevolg hiervan, dat Engeland met zijn hulp- brouucii slechts aan weinigen bc- hcoit... Help ons Brittan je voor de Britten en de wereld voor de worklie- dea te veroveren." In verband melden toestand in En geland dient ook gewezen op hetgeen thans iri de Yeicenigdc Staten ge schied* Ook hier hebben de mijnwer- kérs in de anthraciet-distrii-i.cn loon- eischen gesteld. Deze beweging wordt geleid door de United Mine Workers' Union, welke 175.000 leden telt. De mijnwerkers eisehen een 8-urïgen werkdag en een loonsverhvoging van 20 pCt., benevens eenige andere tege- moctkomiugen van minder beleekenis. i)e mi.ineïzenaars schijnen niet voor nemens aan deze eisehen te voldoen. Ook daar dreigt dus een staking. De oorlog lusochen Italië en Turkije De Italianen hebben Merghab bij Hcrns bezet na eon lovendig gevecht, waarin zij 11 dooden on 82 gewonden hebben. De Tinken en Arabieren le ien nog ernstiger verliezen. De geruchten over vredesbemidde ling blijven aajihouden. Nu komt weer een bericht uit Berlijn, meldend, dat de mogendheden van het Drievou dig Verbond en de Drievoudige En tente dus bijna geheel Europa op voorstel van den Russischen mi nister van buitenlandsclio zaken ge meenschappelijk stappen doen, voor- Icopig tot bevordering van het sluiten van een wapenstilstand en daarna van den vrede tuschen Italië en Tur kije. 't Is waar, Turkije wil den vrede niet, als Tripolis en Barka aan Ita lië blijven, maar... als geheel Europa 't wil, dan hebben do Turken niet veel meer in te brengen dan leege briefjes. Allerlei. DÉ ONRUST OP KRETA. In verband met de vermoording van drio Mohammedanen oil nog andero onlusten op Kreta, wordt door de be schermende mogendheden overwogen of weer enkele oorlogsschepen naar de Kretensür wateren zullen gezon den worden, om de eilanders bang te maken. Maar... dezen laten zich niet gauw bevreesd maken I HET PRUISISCHE KIESRECHT. De vriizinnigo volkspartij :n den Pruisisehen Landdag, heeft een voor stel ingediend, om het Rijksdagkies recht ook voor den Pruisisehen Land dag in to voeren, met nieuwe Tnjee- llng der kiesdistricten. Onlangs' hooft de minister van bin- nonlandscho zaken in het Pruisische Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de Pruisische rogecriiig niet voor nemens is een voorstel ter horvorming van het kiesrecht in Pruisen bij het Huis in to dienen, omdat zoo be weert de regeering, maar anderen spreken 't weer tegen daarvoor geen meerderheid tc vinden is. Stadsnieuws VII. Wij hebben in het voorafgaande go- tracht aan te toonen, dat een goed natuurlijk gebit een groote factor vormt tot opbouw en instandhouding van een krachtig, gezond lichaam en dot, behalve rem houden door den eigenaar, het tijdig herstellen der ont stane defecten een noodzakelijk iets is. In welke mate nu wordt aan deze eisehen voldaan? Geregeld tanden poetsen wordt uit gemakzucht of slor digheid nog maar al te veel nagela ten: de kósten kunnen hierbij immers geen rol spelen, vooral nie'. sedert door de Fédération Dentaire Interna tionale een uitstekende kwaliteit tan denborstel tegen den kostenden prijs in den handel is gebracht (tc Haarlem bij Mathot, Groote Houtstraat). Mogen de hier gegeven wenken menigeen tot betere reiniging van het gebit opw ek ken! Van Kunst en Kunstenaars. XXXV. Drie dagen lang iieeft het geduurd eei in het nieuwe Kunstauctionshuis van Lopke in Berlijn, het museum- W'eber, eertijds een attractie voor dc schuone stad Hamburg, uit elkaar ge slagen, en naar alle vier winden ver- stiooid is. De afslagers hebben ecu Bchconcn slag geslagen, voor vier en' een half millioen mar ken is dio drie dagen dadelijk omgezet. Velen bezoekers, die met goede voornemens ter veiling getogen waren, is het deerlijk tegengcslagen, au den moesten /.al reeds op den eer- Bien dag, toen eeu schilderij Van Mautègna voor bijna 600.000 mark toegeslagen werd, do schrik om 't hart, geslagen zijn. 't Was inderdaad «ou veldslag die goleverd is, en hier van mocht ik ti, zonder verdere om slachtigheid een kort verslag samen stellen. Weber's verzameling dan, was door haren eigenaar, den Hamburgsclicn consul Weber, in een kleine twintig jaren tijds tc-zamen-gebracht. Zelf ijverig beoefenaar der kunstweten schap was liet een gezonde liefde voor mooie, oude kunst en geenszins, de tegenwoordig zoo veelvuldig voorko mende speculatiozin, die hem voort- iurènd tot. nieuwe aankoopeu dreef, waarbij hij, uiterst verstandig man die hij, practisch koopman ook, was. tich van de adviezen van gerouti neerde kenners gaarne bediende. Zoo kon hij, toen langzamerhand zijn ver zamelingen zoo grooten omvang had den aangenomen dat een speciaal huis, een museum, naast zijn woon huis, zijne schatten moést herbergen, aan een bevriend kunstgeleerde op dragen van die collecties een zuiver weten ichappet ij ken catalogus samen te Hij, wien dit werk vriciwl- Swiupp, werd opgedragen, was een huisvriend der Webers, de tegen woordige hoofddirecteur, der Dresden- sche musea, Prof. KaSrl Woermann. En het is deze catalogus, die, hoewel eenige jaren oud, thans bij de ver strooiing dor schatten een kleine her ziening heeft ondergaan en als vei- lingscatalogus dienst, en goeden dienst, gedaan heeft. Ik ben geneigd een goed deel van het succes dezer auctie op rekening van den catalogus te zetten. Jmmers, men wist in dé eerste plaats met een reëele verkoo- pmg, jiiet met een gefingeerde verkoo- ping te doen te hebben, bovendien had men over de te veilen objecten een onopgesmukt relaas van de bron nen, en do verschillend© meerlingen der geleerden over ieder kunstwerk afzonderlijk. Weliswaar bleken bij het verschijnen van bet boekwerk eenigo dier meeningen, sinds het uitspreken ervan, gewijzigd, doch dat nam toch weinig af van dc, nis het ware. weten schappelijke soliditeit, die bij dezen verkoop aan ieder schilderij was toe gemeten. Zoo herriep b.v. Dr. Bredius een paar dagen vóór de veiling, éen zij ner uitingen, in den catalogus hij een werk van Rembrandt aangehaald. Doch werd terecht door dc redactie van de Zettsclu-ift för B. K. er op ge wezen, dat daardoor de waarde van den verkoopscatelogus niet verkleind kon worden, aangezien Dr. Bredius van zijn gewijzigd inzicht nog geen publicatio het licht had doen zien. Toch, ondanks den zeer uitvuerigen, zeer wetcnschappelijken arbeid van Prof. Woermann, warén er velen in do wereld dor kunstminnaars, die het lOtaalge'naUe der verzameling eber niet zoo hoog aansloegen. Er waren er, en ik sprak er vooral hier in Hol land. die ze van uiterst middelmatig gehalte1' noemden- Een eigenaardig in zicht, waarin waarheid en vergissing te zamen schuilevinkje spélen. Im mers bij een museum als dit) waar het gaat om een kleine vier honderd schil derijen is het ondenkbaar, dat alles prima classa is. Men heeft bij een bezoek aan Hamburg misschien veel; middelmatigs gezien en dit gemakke lijker onthouden dan do enkele zeer op den voorgrond tredende dingen van bijzondere kunstwaarde. Do Mautègna noemde ik reeds. En een tweede hoog tepunt zou gelegen zijn "in de Hollan ders der 17c eeuw! Waar nu over de Haluwuischo meesters der Renaissan ce hier gezwegen ka.u worden, is het wat de Hollanders betreft, opmerke lijk. dut onder den invloed der om standigheden, den grooten naam dor verzameling, den goeden catalogus, het zeldzamer worden van goede oude kunst, het bij een-zijn van zoowat allo geïnteresseerden, zelfs voor het mid delmatige prijzen besteed zijn, die, nuchter beschouwd, niet gewettigd zijn. daar gelijke objecten nóg op de Europccsche markt voor twee derden der thans bcstecde prijzen te verkrij gen zijp. liet is niet bijzonder veel wat voor Holland uit de Weber-collcctie is aan gekocht- Van de -officieci o Hollander» was Prof. Martiu van het Mauritshuis. en de heer S ohmidl- D o geil e r van het Rijksmuseum was niet vertegenwoor digd. Vermoedelijk omdat hij ons te lande zelfs de directeur van hot Iluag- sche Koninklijk kabinet dergelijke rei zen voor eigen rekening moet onder nemen! De heer Middelkoop, dien ik tot eere von lluarlem in een der laat ste nummers der Kuilstokrdnik- S--. mann" met waardeering vermeld vond, heeft in Hoiland onder de aller hoogste Uegeenng zijn geestverwan ten niet ver te zoeken. Geen officieel, doch voorzeker niet minder interna tionual bekende figuur, Dr. Cornelis Hofstede do Groot, ontbrak gcon cu kelen dag. Verder wel ecu dozijn liu.1- landsche handelaren, van wier fails en gestes echter niet veel publiekelijks te zien kwam. Voor zoover ik kun na gaan gelukte het den Amsterdamschen antiqaivs Goudstikker, zich den Gon- saler Coques (alias Tilborghj te ver zekeren, terwijl de heer Mousing, van Fred. Muller Co. een mooi portret van Bol voor zich verwierf. Uw verslaggever kon, voor oen Haagsdie verzameling, een stilleven van Pieter Potter voor niet buiten sporig lioogen prijs verkrijgen, moest echter, tegenover dit betrekkelijk on beduidend aamvinstje dén strijd bij veel belangrijker zaken, als do Paul Potter, opgeven. Fransclie handelaren als Sedelmeyer en Kleiuberger, vor der BoehJe uit Münellen, Schwartz uit Berlijn zaten met vrijwel onbe perkte volmachten. Toen de grijze. 72- jurige, deftige heer Sedelmeyer. bij liet einde van den derden dag de zaal uitwandelde, kun hij glimlachend zeggen: „ich ben heute urn enie Mil lion loichter geworden". Doch slechts weinige uren later luid hij reeds twee zijner belangrijkste aanwinsten aan de stad Hamburg overgedaan niet een winstje aan zijn kant van 15000 mark! Museumdirecteuren en kunstgeleer den hadden aan den avond van den tweeden dag eeu bijeenkom»!je ge ïmproviseerd, dat veel van een kunst historisch congres moet hebben weg- gehud Ik weet niet, of ik u, u niets zeggende namen noem als ik men- schcn als Friedlar.der, Berlin, van Tercy uit Budapest, Lichtwerk uit Hamburg Schwurzenski, Slrygowski. IIngel sta age etc., etc. opnoem. De mu- seumsvvcrcld was ongeveer eompleo! en hot gezelschap werd nog door en kele privé-menschen als Von Nemer pit Boedapest opgeluisterd, dio zich niet ontzag voor een middelmatig- mooi portret van Frans Huls 192.000 mark glimlachend toe te zeggen. Hoe veel zijn de Haarlemschc Huls'en waard? Zeker, mijneheeren, u kunt niet al leen de Houtstraat, maar ook dc Zijl straat en de x\negang laten usphaltoe ren, misschien de Barteljcrisstraat er bij, voor één zoo'n schilderstukje! Voor de zeven bij elkaar asphalteeren wij geheel Haarlem en u spaart de kosten van een nieuwen directeur voor het museum dat toch bijna on vindbaar wezen zal! .Doen? Gelijk over steken s.v.o In ernst. Er is op do wereldmarkt voor kunstwerken een neiging naar goede oude kunst merkbaar. Tegen over de ongeloofelijk hoog opgevoerde prijzen van sommige moderne mees ters, die misschien, naar hunne artis tieke, innerlijke waarde dan, zijn overschat geworden, is een vermeer derde belangstelling voor oude kunst van goeden huize duidelijk aantoon baar. Deze toch is -- al wisselden ook hierin do waardeeringen minder aan plotselinge schommelingen onder hevig. Do Siooge prijzen, in doorsnee te Berlijn verleden week betaald, z^n een eerste bewijs voor de juistheid mijner meaning, Een tweede zie ik iu het feit dat deze Weber-veiling ook werd bijgewoond door eon groot aan tal handelaren, van wie bekend is, dat zij zich overigens, tot nu toe, vrij wel Uitsluitend on het gebied der mo derne kunst bewogen: Het bezit der gemeente Haarlem, thans nou ton Raudhmze, straks in een afzonderlijk museum overgebracht vermeerdert - - geheel afgescheiden, van zijn artistieke, innerlijke waar de, die als opvoedende kracht voor ccno samenleving uil oen door een dom matérialisme ontkend kan wor den m zuiver pecunia ren zin ver moedelijk do eerstvolgend© jaren nog aanzienlijk. Dut men dan toch niet schriel zli. wanneer hot er op aan komt, die schutten in een staat te brengen of te houden, evenredig aan do hooge bozils- én cultuurwaarde, die er door menachen. die recht van sproken hebben, ami wordt toege kend. J. II. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5