IRdna Cacao Van Houten's 8 De beste voor den prijs ANTWOORD. Do Consulgeneraal voor Noorwegen is de heer H. X. Pet- terson. te Chris tianiu, cn voor Zwe den de hoer O. M. C. Blanck, le Stock holm. VRAAG. Mag ik mijne dienst bode met zes weken loon en kostgeld tiaar huis sturen? ANTWOORD. Ja, zes weken is do wettelijke termijn. VRAAG. Mag een dienstbode, tegen den wil van mevrouw, deu ren en ramen openzetten? ANTWOORD. Neen. mevrouw is in elk geval de gebiedster in huis, de dienstbode moet zich aan haar bevelen onderwerpen. VRAAG. Mijn huurcontract ein digt op 1 Mei u.s. Voor 24 December heb ik de huur opgezegd.. Mag de huisbuus reeds op 14 Febr. het bordje aanslaan? ANTWOORD. Ju. niets belet hem dut. CORRESPONDENTIE. Omtrent emigreeren naar Australië kan men aan het burcuu van ons blad liet adres van iemand vernemen, die daarover inlichtingen verstrekken wil. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. BKion Brouwersstraat 120, een stuk touw J. v. Looy, Lange Raamstraat 1, ec-n portemonnaie met inhoud. M. Meinsma, Z.-B. Spaarne 76a, een hondje. W. v. Alten, Gen. de la Reystraat 72, een rozenkrans. W. Boeree, Linschotenstraat 87, een paar paardeleidscls. F. Ooms, Nassnulaan 31, een tasch- je met inhoud. P. Meijers, Papeutoronvest 16, een knipmes. J. Zwam, Gen. Bothustraat 6, een notitieboekje. A. Blesgraaf, Hooimarkt 58, een Want. J. v. Vliet, Sopbiastraat le zwart, een schaaltje. B. Roosloot. L. Lakenstraat 14a, een Fransch leerboek. G. Govers, Oranjeboomstraat 152, een stroomntras. M. Keeser, Raamvest 5a, een zijden zakdoek. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Aan liet verslag over den gezond heidtoestand in deze gemeente ont- leenon wij 't volgende: De maanden Januari en Februari kenmerkten zich door het veelvuldig voorkomen van mfluenzagevallen van lichten aard. In het voorjaar en in den zomer deden zich enkele gevallen van van- cellen voor. De diphtheria liet de gemeente vrij val onbezocht. Aan het einde van het jaar kwa men verscheidene geval Ion van tós- sis. Convulsiva voor, in liet algemeen van lichten aard. De langdurige en aanhoudende warmte in don zomer heeft een gun st igen invloed uitgeoefend op don gezondheidstoestand. Door het bouwen en inrichten van een zeer doelmatig© barak is aan een belangrijke behoefte tegemoet geko men. HAARLEMMERMEER. Wintarge w assen. De stand der wintergewassen is in deze gemeente over het algemeen goed te noemen De tarwe staat zelfs uit stekend en blijkt niet van de vorst te hebben geleden. Ook de winterrogge, hoewel niet veel verbouwd, staat goed. De karwei, die niot zooveel is uitge zaaid als vorige juren, staat bevredi gend en komt good te voorschijn. AJlesn hot klaverzaad schijnt gele den te hebben van de harde vorst, al thans dit gewas komt niet zoo mooi 'yit. Door de hooge prijzen der suiker- .hielen wordt de hoeveelheid land, dat 'met wintergewassen bezaaid wordt, hoe langer hoe minder. L1SSE. Bij de stemming van een lid voor den gemeenteraad, zijn uitgebracht 707 stemmen. Daarvan verkreeg do heer A. F. Mulder, candidaai der li beralen, 95 stommen on de hoor G. Tromp, candidaat der rechtsche par tijen 612 stemmen, zoodat laatstge noemde gekozen is. VELSEN. Openbars vergadering van don Ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 5 Maart 1912, voorin. 10 1/4 uur ten geraeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken 'en mededos- iingen. 2. Ruil grond IJmuiden. 3. Verhuur van grond ten Oosten .van school B to IJmuiden. 4. Wijziging besluit tarief gxoot- krachtverbruikors electriscben stroom 5. Vorcen. Vissdheïijechool IJmui den, aanbieding meubilair. 6. Stemming over hot voorstel af wijking rooilijn Crematorium. 7. Crediet stichting houten hulp- echoollokaal dorp Velsen. 8. Instructie arm verzorger Scbaal- armbestuur. 9. Adressen: a. Vereeniging „Ons Belang' beperking aantal vergun- ningen Drankwet, b. Afd. IJmuiden Ver. Afschaffing alcoholhoudende drank, om gebruik van een schoollo kaal. c. van verschillenden tot af schaffing der kermis. <L N. V. Be graafplaats ..Wes'oiveld" om afwij king der bouwverordening, e. J. Pol derman om afwijking der bouwveror dening. 10. Aanbieding verslagen over 1911. 11. Af- en overschrijving begrooting Kanier van Koophandel en fabrieken 1911. 12. SuppL begrool'ng. af- en over schrijving, onvoorziene uitgaven. 13. Overneming van straten en ste gen te IJmuiden. 14. Arnbtenaarsvero'rdening. 15. Benoemingen: a. Onderwijzer aan School A '.M.U.L.O.). b. Leden stembureau Kamer van Arbeid' bloembollenteelt. 16. Reclames hoofdei ij ken Omslag, enz. IJMUIDEN. Doopsgezinde Gemeente. Bedankt hooft voor het bërocp te IJmuiden ds. C. C. do Maar te Gor- rodijk. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. De Raad hoeft Donderdagmiddag onder presidium van den burgemees- tor, den hoerJhr. BAS BACKER, ver gaderd. Afwezig is de hoor mr. Jacometti. Er is één vacature. De leden verheffen zich van hunne zetels als de VOORZITTER de nage dachtenis herdenkt van wijlen den wethouder W. F. van Hooff. 16 jaar lang was hij raadslid, sinds 1903 wet houder Hij bezat de sympathie zijner medeleden, door zijn opgewekt hu meur, aan gen amen omgang en grootc, bekwaamheden Zijn nagedachtenis zal steeds in eere blijven. Niet licht zullen wij het oogenblik vergeten toen wij stonden rondom ziiii groeve op hot Schoten- sche kerkhof. Mevrouw de wed! van Hooff-Visser zendt een schrijven, waarin zij dank betuigt voor den ontvangen brief van rouwbeklag naar aanleiding van hel. overlijden van haar echtgenoot. B. en W. stellen voor, f 500 te hun ner beschikking te stellen voor de aanschaffing van con veogmachine. Dit punt wordt aangehouden tot een volgende zitting, met het oog op nog te verstrekken nadere gegevens voor de bedoelde machine. De heer TEDING VAN BERKHOUT meent dat over een dergelijk voorstel de financieele commissie toch moot worden geraadpleegd. De VOORZITTER antwoordt, dat in de instructie staat, dat dit alleen op verzoek van den Raad geschiedt. Gevraagd wordt een bedrag van f 200 aan do gemeente, om de bijna 60-jarige dienstbode van mevrouw de wed. Eldering wegens zenuwziekte in een gesticht ts Beverwijk te plaatsen. Mevrouw Eldering draagt f 50 bij, het R K Armbestuur f 150. Plaatsing in een krankzinnigengesticht zou veel kostbaarder zijn, en hier zal de vrouw voor haar gansche leven geborgen zijn. Z. h. s. wordt de f 200 toegedaan. De VOORZITTER deelt mede, dut de heer Boreel te Vogelenzang, heeft bericht te willen medewerken tot ver- brecding van <len Vogelenzangschen weg, onder eenige voorwaarden (o.m. dat 8 ct. oer M2. voor de over te ne men gronden benoorden het dorp zal worden betaald, volgens het voorstel, cn dat het aangenomen uitbreidings plan zal worden ingetrokken en ge wijzigd opnieuw vastgesteld). Besloten wordt, de bedoelde gron den benoorden bet dorp van jhr. Bo reel over te nemen, en om tot de uit voering der werken (verbreeding van den weg tot de Beslaan) over le gaan. Do kosten zijn geraamd op f 10716,15. Met algemeen© stemmen wordt hier toe besloten. Besloten wordt tevens tot aankoop van do woning van Albers te Vogelen zang, voor f 3000. Eveneens neemt de Raad een voor stel aan, om een nieuwen electrischen ventilator voor de* Raadszaal aan te schaffen. B. en W. kunnen er bij een Bloc-mendaalsche firma een voor f 310,50 aanschaffen. Eenige leden vinden den prijs bui tengewoon hoog, en willen er minder geld aan besteden. Do VOORZITTER: Ja, meneeren, maar de atmosfeer is hier niet aange- ^ufkan merken, dat de Raad met eenige leden is uitgebreid (alge- moene hilariteit.) Besloten wordt, het voor den bouw der gasfabriek bestemde perceel wei land voor één jaar tijd te verpachten aan mevrouw de wed. J. C. Gehrels, tegen een vergoeding van f 200. Verleend wordt een vergunning aan Zandvoort tot het leggen en hebben vuil walorleidingsbuizen in openbare wegen. Met algeroeene stemmen wordt de heer P. Asjes tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim be noemd. De beer van der Hulst verlaat de vergadering. Besloten wordt tot overneming van den tol te Overveen en opheffing met ingang van 1 April a.s. (De gestelde voorwaarden vermeldden we reeds. Red.) Do VOORZITTER wijst cr op, dat men nu in den drukken bollentsjd van den overlast van den tol zou zijn vrijgesteld. Den pachter en den tol gaarder zal een gezamenlijke schade loosstelling van f 350 van gemeente wege worden gegeven. Aangezien II. II. Nieberg de voor schriften van bouwpolitie en gezond, lieidscommissie i.z. zijne drie wonin gen aan de KLeverlaan weigert na te komen, stellen B. en W. voor, ze on bewoonbaar te verklaren, met last tot ontruiming; binnen een maand na 't nemen van het besluit. De hoor v. d. VLIET stelt voor, den termijn tot 2 maanden te verlengen, om de huurders in de gelegenheid te stellen een andere woning te vinden. B. en W. nemen dit voorstel over, en aldus wordt besloten. Voor de benoeming tot onderwijze>- res te Vocrelenzang hebben zich zes- t i g sollicitanten aangemeld. Be noemd wordt uit de voordracht (1. mej. Jonker, 2. mej. Keers, 3. mej. Smeets) de eerstgenoemde. Twoe stem men zijn op inej. Keers uitgebracht. Concessie-voor waarden tramaanleg. De heor v. STOLK vindt hel uit een oogpunt van gemeentepolitiek ver keerd, dat een gemeente- gold gaat leonen om aandeden te nemen in een industricéle onderneming. Als die aandeel en -een rente geven, parais- sec-rt het bedrag dan in onze boeken als nihil? Als weggegooid geld? De VOORZITTER gelooft, dat het INGEZONDEN MEDEPE EIING EN 30 Cts per regel. Ieder die een proef neemt met Izal tevreden zijn en a moeten erkennen dat I deze cacao is j 1 Kg. ƒ1.50 V^Kg./0.42j 0.80 5fo» -0.18 financieele offer nooit te zwaar zal zijn. waar de heele gemeente reikhal zend naar deze verbinding van Bloe mendaal, Overveen en Haarlem uit ziet Aan vermindering van liet be drag aan aandeel-en, waar wei ovei gesproken is, wil do maalschappi niet beginnen. Kan men spreken van een populair besluit, dan zal het principleele be sluit van don Raad in doze quaestie dat werkelijk zijn. Do heer DE ROO VAN ALDEWE- RELT meent, dat veirbreeding van den Bloemendaalschen weg en daar mee gepaard gaande onteigeningen noodzakelijk zullen zijn. Do heer DE WAAL MALEFIJT (wethouder) antwoordt, dat 6lechts hier en daar verbreedingen neodig zullen zijn. Spr. wijst er op, dat de maatschap pij zich een uitgaaf van f 40,000 extiv wil getroosten, om de lijn tot het sta- tinn dnor te trekken. De VOORZITTER merkt op, dat de plannen voor de tram ontworpen zijn zonder dat daarbij quaestie van ont eigening is geweest. De heer KOOLHOVEN (wethouder) wijst op de noodzaak der verbinding waarnaar algemeen verlangd wordt, en de hoer BÏSP1NCK, herinnerend uun de tramcommissie, die in de on mogelijkheid was te werken, wijst er op dat hier nu een goed uitvoerbaar plan is. Spreker acht die 35000 volstrekt geen weggegooid geld. Als do maat schappij er geen voordeel in zag, zou ze hior liousch niet met een train be- cessie te verleenen op nader te bepa len voorwaarden, voor f 35000 aan- deelen te nemen en hen op te dragen ten spoedigste concept-voorwaarden in te dierten, wordt aangenomen met 8 stommen tegen 2 (tegen zijn de boeren v. Stolk en de Roo van Alde- wcrelt). Besloten wordt, 900 M2. gronds voor f 5 por M2. aa te koopen voor den bouw van een dubbele politiewo- ning 0>ouwkosten f 5000) aan do Zand- voortsche laan. Aan den Kinheimweg te Bkcinendaai, zullen twee politic- woningen worden gebouwd (kosten f 6G00; Aangenomen wordt do nadere rege ling vun de bezoldiging der ambtena ren ter secretarie. De jaarwedden der commiezen zul len bedragen f 1200f 1500, die der adjunct-commiezen 10001300, die van den commies-ieekenaar 1400 1 1700, die van den klerk f 500. Afdee- lingen ten raadhuize zijn le. Alge- moene Zaken en Burgerlijke Stand; 2e, Redactioneel Werk 3e. Financiën, Belasting en Bevolking4e. Bouw- en W oningtoezicht. Rondvraag. De heer DE ROO doelt mede, dat de bewoners van Duin-en-Daal over ge brék aan oolitietoezicht klagen. l)c hoeren B1SPINCK en BOOZEN klagen over de verlichting (de laatste spreekt over „gloeiende spijkers" in do Rampelaan), waarop de VOORZIT TER antwoordt, dat de verlichtings- auaestie een moeilijke is, dat men lans proeven neemt met 3 soorten lompen, maar dat er „betooverde po len" schijnen te zijn, waaraan geen lamp goed brandt Binnenland TWEEDE kAMER. Do Armenwet is, veel vlugger dan het zich liet aanzien, gisterenmiddag afgedaan. Minister Heemskerk gaf op do meeste punten, waaromtrent nog amendementen waren voorgesteld, doch niet van principieelen aard, toe en van den anderen kant namen d' voorstellers genoegen met tegemoet komende wijzigingen, die de Minister aanbracht, gedachtig aan 't „der Klilgo gibt nach zooals hij zeido, En zoo weiden in de middag- zitting al de nog te behandelen ar tik e- lon over da beslechting van geschillen, de samenstelling on taak der Alge- nieeue Armen-Commissie en do slot en ov organgsbepalingen, g o e d g keurd. Do eindstemming over het ontwerp is aangehouden; maar de aanneming, zolfs zonder stemming, is volkom-m verzekerd; een succès voor den Minis ter on voor de Commissie van voorbe reiding. Dit instituut werkt uitnemend en daarom verdient het toejuiching, dat do Kamer gisteren ook op v oopstel van den Voorzitter besloten heeft, zulk een commissie ook in te stollen voor het wetsontwerp voor de berech ting van geestelijk abnormale porso- Door den Voorzitter zijn in die com missie benoemd de hoeren Van Veen, Van Wijnbergen, Limburg, Van Ha mel en Sehourer. Twee wetsontwerpen, tot goedkeu ring van de belangrijko to Parijs ge sloten tractaten zijn zonder discussie •f sli .inning door 3e Kamer aange.no- !i.on, namelijk de regeling tot beteu geling van de verspreiding van on tuchtige uitgaven en hot Verdrag tol bestrijding van den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. Daarna heeft de Kamer een aan vang gemaakt met 't wetteke" toi wijziging der wet op hot lager onder vijs liet zoogenaamde houw-wet.je. ter verstrokking van subsidion voor den bouw van bijzondere scholen Dit ontwerp werd door twee spre kers fel bestreden. Geen van beider um het beginselwant 'zoowel de heer Roodbuyzen als de lieer Ter Laan er kenden het goede, dat er in de aubsi- dieerinig kan gelegen zijn, al wezen j zo op de grove gebreken van de wat- iluyper van 1905. Zij kwamen echter op tegen de be oogde geliikstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. De lieer Rood- uiyzen achtte die in strijd met art, 19i Ier Grondwet en kwam op tegen de litlatinig van den Minister Heemskerk in de Eerste Kamer, dat 't oen zegen varo, uls er geen enkele openbare school meer bestond. Dat was onmo gelijk want voor de minderheden lijft de Doenbare school onmisbaa; ?n subsidie mag alleen worde» gège- en bij gebleken behoefte en offervaar digheid. Deze laatste nam evenwel af -n de spreker waarschuwde tegen hei goedmaken van dit verschijnsel door .neer subsidie. Dat zou dien schoolstrijd van wel eer fei doen ontbranden en men moest hier geen precedent steüen, want als de meerderheid eens ver plaatst werd, zou men zioh dat be rouwen. Men zij tevreden met het geen door subsidie is verkregen voo'r t bijzonder onderwijs en make geen misbruik van macht. Todh "was spr. daa'rop wiet gerust, als hij lette op 't reeds ingediend amend, tot veiiboo- ging vaai liet subsidie, gwol'g van den toestand, die onlangs werd ge karakteriseerd: met een plaat onder t motto: Meneer .ment wéér zelf. De heer Ter Laan zette do bezwa ren tegen het stelsel der bestaande suhsidieerlng breedvoerig uiteen: het ontbroken van de nood.go waarbor gen voor deugdeiijk onderwijs, meer dere verbrokkeling op schoolgebied, ongelijke verdoeling van lusten en lasten over 't land, onvoldoende sehoolge'diieffing op standenscholen en verlaging van 't peil dor scholen voor de armen. Hij wees op de nadoelen van de katholieke scholen, afzonderlijk voor jongens en meisjes, op do financi eele bsvoordeeling van kloosters, door subsidie voor de daaraan ver bonden scholen. Al de bezwaren tegen do bestaande tegel in g ging men nu nog verster ken. De schoolgtei'd'hefiinig word nog onbillijker, kleine scholen waa'raan geen behoefte bestaat en die mion om allerlei (buiten 't ouide'rwij® gedegen redenen zou oprichten, zouden dlan toestand nog verergeren. Spr., die gratis-lager onderwijs in het alge meen bepleitte, vond deze wet nog minder aannemelijk dan die van "1905, omdat ze meer splitsing, meer strijd, s'echter onderwijs en meer kosten zou veroorzaken. Méér kos ten. ook door de terugwerkende kracht voor reeds bestaande scholen; nog meer kosten zelfs niet becij ferd als 't amend. Snoek Hencke- mans-van der Molen-van Wijnbergen straks wordt aangenomen. Het debat wordt heden voortgezet. ONTVREEMD. To Woensel (N.-B.) is oen tasch met geld ontvreemd van een goederen wagen der firma Vlyminckx de Vocht aldaar. De voerman had den wagen een oogenblik onbeheerd gelalen. De tasch bevatte ongeveer 150. Van de daders geen spoor. DE STAKING TE GRONINGEN. In de gisteravond gbhouden verga dering van de patroons in de confec tiebedrijven te Groningen is, naar - gemeld wordt, een belangrijke verhoo ging van de loonen toegestaan. DE ELECTRICITEITSSTAKING TE AMSTERDAM. Do Alg. Ned. inotaaJbowcrkersbond heeft een vlugschrift uitgegeven, waar in do electriciteitsstaking to Amster dam en wat daaraan voorafging wordt beschreven. BEVROREN VLEESCH UIT ARGEN TINA De lieer C. G. Vatüor Kraane, di recteur van de N. V. Vriescveeiu, ie Amsterdam, heeft een uitvoerige bro chure, voorzien van een aantal illu straties, uitgegeven, om do wensche- lijkheid van invoer van bevroren vleesch uit Argentinië in Nederland ie bepleiten. llij betoogt, dat le. er uit hygiënisch oogpunt geen onoverkomelijke bezwareai beslaan te gen den invoer van bevroren vleesch; 2e. dat vleesch even grooto voedings waarde heeft als het versch geslachte, en 3e. het Argentijnscho vleesch gioed- lcooper kan worden geleverd dan het inheeiosche vleesch; le. kwaliteit vleesch uit Argentinië kan hier 15 cent per K G. goiedkooper geleverd worden dan 3o kwaliteit Hol- landsch vleesch. In Engeland eten 16 millioen men- schen bevroren vleesch. Volgens den heer Kraane is 't de plicht van regeering cn gemeente om den invoer van vleesch uit Argontinië te bevorderen. VOLKSON DER W IJ S. De algemeen© vergadering van „Volksonderwijs", vereeniging tot be vordering van het Volksonderwijs en het schoolbezoek in Nodetfand, wordt 6 en 7 Juli a.s. te Baam gehouden. VRIJ" VERVOER. De gemeenteraad van Amsterdam besloot met 21 tegen 17 sicminon 't vervoer over de pontveren de lluyter- kode-Buiksloterweg en do Ruyterka de-Valken weg voortaan kosteloos te (doep geschieden, VERGADEREN OI' ZONDAG Do Minister van Oorlog heeft op hun verzoek liet Hoofdbestuur vun de Nationale Christen-Onderofficieren Vereeaiiging en het Dagolijkscli Be stuur vun dan Koninklijken Onder officiers SchcTtubond, in de gelegen heid gesteld do vergaderingen dier Vereenigina; op werkdagen te kunnen houden. VERDRONKEN. Woensdagavond is de vrouw van den landbouwer B. M. te Moeden (Groii.) in con diepe gracht geraakt en verdronken. LOODGIETERSSTAKING TE AMSTERDAM. De solidariloitsslaking van de stuea- doors breidt zicli uit, aan ongeveer 11 werken is de arbeid neergelegd. TALMA F.N DE BAKKERSWET. De parlementaire verslaggever van De Tijd" schrijft In de pers is hot voorgesteld, alsof Minister Talma niet ongaarne zou gezien hebben de achteruitzetting van de Bakkerswet op don roostor van werkzaamheden dor Tweede Kamer Uit de beste bron kan ik dit gerucht tegenspreken. Minister Talma had niets liever gezien, dan dat zijn ont werp het eeist aan do beurt ware ge komen en hij hoopt er zeer stellig op, dat het nog vóór de Paaschvacantie n behandeling zal komen en afge daan worden. TREURIG. Woensdag werd een 73-jarig per soon uit Echt naar de gevangenis te Roermond overgebracht, verdacht van mishandeling van een jeugdig meisje. MGR. G. W. KONINGS. Te Soest is op 66-jarigen leeftijd overleden mgr. G. W. Komings, oud geestcdijk adviseur van don Nod er 1. Roomsch-Katholieken Vol lisbond. Mgr. Konings werd in 1874 tot pries ter gewijd On werd in 1889 tot pas toor to Amsterdam 'benoemd. In 1893 werd hij benoemd tot geestelijk adviseu'r van de afd. Amsterdam en liet Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond en in 1897 tot advi seur van den R. K. Gildenbond. De overledene was kamerheer van Z. H. den Paus en r.dder in de Orde van Oranje-Xassau. TWEEDE-KAMERVERKIEZING. Hoorn. Dooi' de afdce'.iug Hoorn der S. D. A. P. zijn op de groslijst voo'r de a.s. verkiezing de volgende candidaten geplaatst, de Iheeren A. B. Hleerrekooper, A. H. Gerhard (hoofd eener school) en F. M. Wi- baut, allen te Amsterdam. SCHAPEN DOODGEBETEN. Te Onstweddio zijn 14 sühapen don landbouwer Hoddingh door ihom- 'den doodgebeten. J. P. HELTE-STICHTING. Heden, 1 Maart, viert de Jan Pie- ter Heijostichting te Oostehbcck haag eerste jaarfeest. ONVOORZICHTIG. Di do Pieter Hooglistraat te Am sterdam wildo een 13 jarige jongen op een in beweging zijnden vracht wagen springen, niet tiet gevolg, dat hij kwam te vallen en liet achterwiel over borst en rechterarm kreeg, waardoor deze lichaamsdelen Vrij ernstig werden gekneusd. Por auto- ziekenwagen is de knaap naar het Binnengasthuis vervoerd. STAKING. Te Veere is na een staking van één week het loon de'r tiuimori] icdeai van 15 op 16 cent për uur gebracht. - OVER DE GRENS GELOKT. Te Bolil'ingwolde is de wemkman O. over de Duitsche grens gelokt. Hij had te Papenburg (Pr.) geiwoond ©n moest in DuilscM'and terechtstaan wegens meineed. Zijn moedidr had haan uit Amerika een vrijkaart ge zonden voor de 'reis naar het verre Westen en Zaterdag a.s. zou hij in zee gaan. Dinsdag noodtgde men hem over de grens en toen hij die uitnoodiging voldeed, werd hij onmiddellijk go vangen genomen. TRAM SCHAGEN—WIEiRINGEN. Heden wordt de tram Schagen Vl ieringen voor het verkeer geupend. GEDW ON GEN WINKELNERING. De Ned. loderbewerkersarbeiders- bond beeft besloten zeer krachtig to gen de gedwongen winkelnering die vooral nog te Dongen bestaat oy te treden. Staande do vergadering verklaarden zich ongeveer een honderdtal arbei ders bereid, geen voet moor te zettein in een palroonswinkeL DROOGTE IN WEST-INDIë. Als het niet spoedig regent en over vloedig regent zal 1912 een zeer onge lukkig jaar worden voor de drie Beine- deiiwindscbo eilanden. Het drinkwa ter is zeer sclnaarsch in de steden, en buiten heersclit or gebrek aan vee voeder ook begint er hier en daar gebrek aan voedsel voor bet volk te komen. En nu schrijven we pas Ja nuari, de eigenlijke droge maanden beginnen nu eerst. NEDERL. TUINBOüWRAAD. De Nederlandsclio Tuinbouwraad heeft te Utrecht een algemeene verga dering gehouden. 50 veroeuigingen waren vertegenwoordigd. De onder-voorzitter, de heer E. H. Krelage, uit Haarlem, hield de ope ningsrede. In de eerste plaats herin nerde sproke r aan het verlies, dat de federatie in dm afgeloopen zomer leed, toen mr. J. C. de Marez Oyens haar ontviel, alsmede aan het overlij den van den grondvester der Tuiin- bouw-onderlinge mr. De Iiruiff. De lieer Krelage gaf voorts een over zicht van hetgeen in 't afgeloopen jaar op tuinbouwgebied is voorgeval len. Da «irogc zomer gaf voor onzen tuinbouw niet oiiaanzie::l;jke muu-. deelen. Tegen de tariefwet moe*, vol gens spreker en de meerder lie id van 't Centraal bestuur, geageerd wor den, omdat de tuinbouw daarvan na doelen zou ondervinden. Mot 129 van de 134 uitgebrachte stemmen werd de heer jhr. mr. \V. Th. C. van Doorn te 's-Graven ha go, lid van dc Tweede Kamer der Sta ten- Generaal, tot voorzitter gekozen. Tot leden van hot centraal bestuur wer den herkozen de hoeren S. Zeeman te Zuid-Scliarwoudo (groenten-teelt); N. Groot Szti. te Enkhuizen (zaadloclt.) W. Kooiman Dzn. te Boverkarspel (fruitteelt) P. M. Koster te Boskoop (Doomk woeker ij) J. G. Bal logo to Leiden (Bloemisterij)on G. Kruyff te Sassenheim (Bloembollenteelt) Alle hoeren namen hun horlx>noo- ming nan. Tot lid vain liet centraal bestuur voor het bedrijf fruitteelt wegens do aftreding van don hear C. van Lom nep te Eist in verband met diens bo nooming mot ingang van 1 Juni a. s. tot secrelaris-jxmningmeestor, werd benoemd de hoer D. J. van de Have 'e Kapalle (bij Goes) en wegens lwv danken van don hoer H. Looyinans te Oudenbosch word verder voor hel bedrijf boomkwec-kerij in het centraal bestuur als lid gekozen de heer Hor man Looymans te Oudenbosch. Hot voorstel van het centraal be stuur om over to gaan toi de vorming a.n oen groep bloemisterij em to lie- palen, dat deze groep in het centraal bostuur vertegenwoordigd zal zijn door drie lol en, door de groep (e kiezen, overeenkomstig de bepalingen van het groopsreglement, werd aan genomen medegedeeld werd, dat deze groep, die bereids reeds in wer king is getreden, de voor het betrok ken bedrijf in het centraal bestuur zitting hebliende leden als bestuur ders gekozen heeft, zoodat in hel cen traal bestuur door do vorming dezer groep geen verandering komt. Voorts werd aan het centraal be stuur machtiging verleend, naar aan leiding van ingekomen verzoeken om ook voor de bedrijven boomkwee kor ij fruitteelt gro«psn te vormen, daartoe na behandeling met de be trokken vereenigingon over te gaan. Jhri mr. Van Doorn leidde na zijn verkiezing een deel der vergadering. Hij verklaarde het een grooto eer te achten aan het hoofd te staan van een federatie omvattende zoo'n be langrijken tak van volksbetaan. Hij was wel een leek op het gebied van den tuinbouw, doch koesterde er groote belangstelling voor. Mot grno- ten schroom gaat hij echter de plaats innomon, vroeger bekleed door zulke eminente mannen als de heer Lovlnk en nu wijlen die heer De Maïez Oyens cioch hij zal streven hunne plaats- waardig te vervullen. Spr. dankte verder de vergadering voor het vertrouwen, dat zij heini, die deelneemt aan de actieve politiek gekozen heeft. Vrees dat nu ds poli tiek in den ruinhouwraad. zou ge haald wordien, is echter volkomen on gegrond. Spr. s vaste overtuiging is, dat in dezen kring elke partijpolitiek u:tgesloten moet zijn en hij hoopto dat hij ook in dit opzicht het vertrou wen der vergadering niet zal be schamen. BRANDEN. Door onbekende ooi-zaak ontstond gisternacht brand ten huize van den landbouwer J. Mosselink te lloogo»- veen. De geheele boerderij werd in de asch gelegdvier koeien kw amen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. 'T ROODE KRUIS. De Koningin heeft gisteren bezich tigd het trerostaureerde gebouw, ge naamd: „Het Pagohuis" in het Lange Voorhout te 's-Gravenliage, dal zij als eigenaresse in bruikleen heeft af gestaan ann het lioofdcomité van liet Roode Kruis tot vestiging van bu- reelcn enz. Tc voet was do Koningin er heen gegaan. Zij werd ontvangen door don Prins als voorzitter vun het hoofdcomité en verder door den ge- pens. luit.-generaal De Waal, onder voorzitter, en den secretaris Jhr. M. Mazel. ONZE STRAATJEUGD. Voor een pakhuis, Prroeengiracht te Amsterdam, stond een vrachtauto, tijdens afwezigheid van don cliauf- feur klom ©en straatjongen op den bok, draaide aan den handèl en liet gevaarte reed te water. Gelukkig echter bleef do wogen, die met jutto beladen was met de aphte'rw ie!n op den wal, terwijl de voorwie'en in liet ivvatcV torocht kwamen. Go rul men tijd bleef do auto in dezen toestand, totdat het aan het personeel van het pakhuis gelukte haar weer op den wal te bron gen. DRIELING. De fabrioksa'rbeider Schlömer te Enschedé heeft aangifte gedaan van de geboorte van een drieling: twee meisjes en een jongen. NEDERLAND EN CHINA, Naar 't Hbld. verneemt, heeft ter zake van de Ghineezen-opstootjcs op Java een bespreking plaats gehad tus- schen onzen Minister van Buitenhuid- sche Zakc-n en den Chineeschen go- zant te 's-Gruvenhoge. De Nederland- sche regeering is overtuigd, dat zoo de Chineesche regeeriiig hei ware ka rakter van de onlusten op Java kent, zij de houding der Nederlaiidselie autoriteiten zal biiiijken. Er is te 's-Gravenhage ook nog een telegrapliisch verzoek ingekomen om de gearresteerde Chineez-sa in vrijheid te stollen. Zulk een verzoek "echter bo- j hoort, zou het gevolg kunnen hebben, j tut do Ncdi rlandsch-Indische re;.'co ring gericht te worden. TEGEN DE TARIEFWET. Door 't Vrouwencomité werd heden 't volgende adres bij de Tweede-Ka mer ingediend: „Ondergeteekenden, allen vrouwen, en vcor het mecrendeel huisvrouwen, overtuigd, dat de aanneming van hei aanhangige Outwerp-Tariefwct de

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6