NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8805 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 6 MAART 1912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemj a Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) n H9 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 dT 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. CöZsSeeld Zondagsblad, Voor Haarlem' I 0.37 U Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. -^>*=0 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in'dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!! Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warinoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Brioven uit Nul IndlS. Samarang, 30 Januari 1912. t Is eigenaardig zooals de inlan ders zich "s morgens eai 's avonds te gen de koelto beschutten. Hun sarong die zij anders om het middel dragen, leggen zij om hoofd, hals en armen, zoodat wij hen op die tijden met hun ne kleurige mantels van t hoofd Lot het middel reikende, zien loopen en werken. De meeste zorg schijnt de inlander voor z'u hoofd te hebben, de plaats waar al z'n verheven gedach ten moeten bewaard blijven. Z'n hoofddoek wordt niet anders afge daan dan bij liet baden; gaat het re genen, dan wordt op den hoofddoek nog een strooien of blikken hoed ge- plaat?!. Re Javaan in hecrendienst "t zij koetsier, palfrenier of de jongen die mederijdt om de paarden vast te houden, draagt in dienst steeds zoo'n kleurig blikkon hoofddeksel, rood, geel en gioen geschilderd, alle kleu ren van den regenboog. De Maloicr heeft dikwijls een andere hoofdbevlek king, nl. een zwart of rood kalotje, zoonis onze ouden van dagen of kaal hoofdige» wel in huis plegen te dia gen. Ook daarboven op wordt bij re gen nog een hoed gezet. De inlanders hier in Bandoeng on do Soenda-lau- den, worden meestal voor de beste, moest trouwe, en eerlijke jongens ge houden. Ik heb ook zoon exemplaar en ik moet zeggen, dat 't een van de ■weinig eerlijke jongens is weliswaar mis ik af en toe wat, doch, als ik er" naar vraag, ligt hét den volgenden dag weer op z'n plaats, b.v. m'u schaar is.weg; „Alxloel waar is m'n schaar!" ,,0, "meneer ik zal Ivem mec- -toren,a«pn. m'n' vrouw ..had wat to naaien on te knippen en toon heb ik uw schaar meegenomen". In m'n knoopendoos liggen 12 zilveren knoo- pen. die drie (lagon weg waren; die had hij aan een van z'n vrienden ge loond. Maar ik /eg nog eens, kast ge sloten en beurs in den zak en uw be diende steelt nooit. Do gelegenheid maakt den dief en dit is bij den in lander meestal 't geval. Toen ik 2 da gen in Indië was, liet, ik een poar mi nuten m'n sigarenkoker, waarin eeuig bankpapier zat. onbeheerd lig gen, d.w.z. in m'n kamer. Ik koin te rug en zie dat een van de jongos zich juist uit m'n kamer verwijdert. Dit wekte bij mij eonig argwaan, ik kijk m'n geld na en jawel ik mis oen bank- nootje van f 5.Direct natuurlijk naar den gérant, de bediende, ik uit m'n kamer zag komen er hij, onder vragen; weet van niets, zweert bij z'n vrouw, z'n kinderen bij alios en nog wat. Do gérant, eon pootige Hol- landsche jongen, wordt kwaad en laat z'n vuist vrij onzacht op dos Javaan's schouders neördalon; de jongen kruipt tot voor de voeten van don gérant en zweert nog steeds. Toen vond ik 't welletjes, omdat de hotelhouder nu met, allebei z'n vuisten ging werken en zei; ..Och, meneer laat u dan maar loopen". ..Neen. meneer, als u zeker weet. dat 'l in uw koker zat, /.al en moet 't terecht". Toen kwamen eenige gezouten zinsneden aan 't adres Y3ji. den Javaan en verzocht de gérant mi] en de inmiddels op t leven afgeko men mede logo's even de kamer lo ver laten ook hij zelf ging mee, liet den jongen achter en zei: „lk kom direct terug, dan moet 't terecht zijn", waar na nog een ribhestoot gegeven werd, om kracht bij deze woorden te voegen. Geen 10 teilen later gingen wij de kamer binnen en lag het bankje onder de kast „Ja", zegt de kerel, .daar Feuilleton Het Nest van den Sperwer. Een roman uit de 17do eeuw. Naar het Engelsch door de schrijfster van „de R o o <1 e. Pimpernel" enz. 46) Ja, de kleoren, De Chava.sso, mompelde de Squire peinzend, de kleoren, maar niet do man zelf,.., en jij zelf wilde zooeven... Master Richard Lambert zou zijn eigen broeder toch wel kennen, klonk nu op onderdrukten toon van e.en of twee der mannen, die eerbie dig op een afstand gebleven, nu te opgewonden waren om heelemaal tc zwijgen. Natuurlijk ken ik mijn broeder, antwoordde Richard Lambert moe dig, en ik schaam mij dan ook over mijn lafhartigheid, niet eerder zijn verdediging op mij genomen te hebben. Welke leugens staan ons nog meer te wachten zed De Chavasse, werkelijk. Boatfiold. deze slomnn» had de „toewaai besar" het liepaald I verloren". Natuurlijk ging hij met [muziek 't hotel uit. Sinds dien draag ik m'n heelc ver inogen steeds bij mij. ook al verwijder ik mij voor enkele minuten. Heeft men een eigen bediende, dan komt natuurlijk zoo n hoteljongen niet in do kanier. Zoo'n eigen discipel levert veel gemak, 's Morgeus, wanneer ik opsta, m'n beenen buiten boord gooi en met eenige laatste gaap- en kaak- bewegiitgen van mil laatst genoten rust afscheid neem, worden m'n slof fen juist op die plaats geschoven, waar meneers voeten, gerekend naar de plaats waar meneers beenen juist hoven den aardbodem hengelen, zul len neerstrijken. Eenig water woidt er in de waschkom gedaan. T stukje zeep wordt zoo gelegd, dat 't makke lijk te grijpen is. Handdoek en zeep- doos klaar gelegd voor de mandie (hadlkamer, kleedingstukken juist op volgorde gerangschikt,, schoenen aan geregen en vastgemaakt. Het moet dunkt mij voor een Indischman, dio hier jaren heeft doorgebracht, een groote last zijn, bii ziïn verblijf of te rugkeer in Holland, dat deze gedien stige onderdanige geesten daar niet zijn en moet hij z'n „Jongos minta- dil!" en jongos, sini achterwege laten, aangenomen natuurlijk dat hij geen vrouw heeft, die dit gemis eenigszins tracht te vergoeden. De dames met andere inzichten vergeven 1 mij, maar 't meet mij van 't hart, dat een dergelijks vrouw toch wel oen juweel is b.v.: „Vrouw!" „Ja. mannio". „M'n pantoffels, ja". „Hier zijn ze mannio". „Vrouw, doe je een beetje water in m'n waschkom!" „Is al klaar, manlief". „Vrouw, m'n kleeren kiaar leggen, en m'n schoenen vastmaken". „Zeker man; zeker". Nu moet u weteu ik ben thuis door m'n vróuw op dat punt óók niet yer- wond. Ja, sterker ik zou zelfs zöoiets niet durven vragen, wellicht dat ik nu bij m'n thuiskomst de eerste puur dagen eenigsztnis geboterd en gesui kerd zal worden om aan den overgang gewend te raken. Maar a propros. In Bandoeng kreeg ik een introduc- tio voor de sociëteit, een prachtig marmeren gebouw, waar een, wèl ge schoold Italiaansch orkest 2 maal per week zich doet hooren. Ik moet zeggen dat ik dien avond werkelijk weer eens van muziek genoten heb, wailt óp dat punt wordt men in Indié niet ver wend; men voelt hier zeer 't gemis van goede muziek. Maar dit corps musici, speciaal uit Europa geïmpor teerd voor Bandoeng en do Bandoeng- sclio sociëteit, maakt op de meeste muziek korpsen in Indië een gunstige uitzondering. Bandoeng heeft natuurlijk evenals alle groote en kleine plaatsen z'n Chi- noesche wijk. Dit vind ik nog steeds een van de meest interessante gedeel ten van elke stad, waar wij dit nijvere volkje den geheelen dag in hun to kos, t zij groot of klein, bezig zien. 't Is hier steeds afdingen; vraagt een Chinees f 3 voor een artikel, zeg ge rust 11, lion tegen een dat ge t krijgt. Dó óf schade en, schaude wordt- men wijs, zegt 't spreekwoord, en dit is ook op mij van toepassing geweest; den eersten tijd heb ik onmogelijk hooge prijzen, (in Indie ge-komen met 'i idee dut alles hier zoo duur was) betaald voor do meeste kleinigheden voor 't dagelijksch gebruik, zooals zeep, jas- knoopen etc. nu laat ik, na m'n bod op t een of ander gedaan te hebben, den vent wcgloopen. Ilij komt na en kele seconden terug en zegt: als u comëdie heeft nu, dunkt me, lang ge noeg gc-duurd. Neem een proef met hetgeen ik van mijn broeder weet. mijnheer, antwoordde Lambert, op den arm van mijn broeder zat een lidleeken van een schram, van den schouder tot den elleboog, veroorzaakt door den val van een scherp geslepen bijl dat was de rechter arm wil li eens kijken. Sir Marmadukc, of geeft u mij toestemming, zelf den rechter arm van dit lichaam te ontblooten oin te zien of ik gelogen heb?.... Squire Bdatfield, zijn tegenzin over winnend, was dichter bij do kist ko men staan bij hief oo-lt den arm van den doode op, zooals de oude vrouw even lo voren had gedaan, en hij tuurde peinzend naar de hand, die, ofschoon welgevormd, m 't oogval lend ruw was en van veel arbeid getuigde. Toen maakte hij met een flinke en be sliste beweging de mouw van het wambuis los en stroopte haar op, waardoor de arm tot den schouder bloot kwam. Hij keek een oo gen blik naar den le ven loozen arm, daar was een «liepen lang litteeken zichtbaar tusschen elle boog en schouder, evenals de ader in een blok marmer. Toen trok bij dc mouw weer naar beneden. Nooh u. noch Mrs. Lambert heeft gelogen, master, zei hij eenvoudig. Het is Adam Lambert, die hier ligt.... vermoord. cn als dal zoo is ning niet zooveel meer betaalt, ga ik bankroet. Natuurlijk ga ik geen cent hoeger en krijg het artikel voor dien' prijs, zoodot de koopman zich ge troost bankroet le gaan. Terwijl wij aam de kustplaatsen en in de lage lauden liefst rijden, ja bij na altijd gebruikt inaken van een sa do (dos-a-dos) of Ebro (op 4 wielen on 2 paarden) wil men hier in Bandoeng in den vooravond graag een wande ling maken, zoo tusschen 5 en 8 uur. Dan is t heerlijk koel. Jk heb dit ééD avond ook gedaan, ben den kant der bergen opgegaan, ongeveer een uur tje geklommen en heb toen den onder gang der zon afgewacht. Prachtig, prachtig. De opgang der zon in de bergstreken is mooi, doch de onder gang is „schoon". Die kleurschakee- ring van gloeiend rood en hèl geel, langzaam vormende oranje, rose, hèt blauw tusschen de wolkjes, allerlei voorstellingen gevend, soms leek het oen blauw meer met borgen er om, dan weer een effen vlakte met vèr weg eenigo rotsen. Ik hei) er naar zitten kijken, tot liet laatste lichtst reepje weg was en aanvaardde in donker mijn terugtocht, terwijl do heerlijke koele bergwind door de hoornen ruischte en allerlei herinneringen uit Holland bij mij deed opkomen. De na tuur kan hier dikwijls zoo stil zijn, dat 't je melancholiek maakt, dat geen blaadje van de boomen zich beweegt, dat go alleen 't gekwaak der kikkers hooi t, liet geschreeuw der krekels en af en toe het eigenaardige geroep der lö-ka,' een groot soort hagedis, die 's avonds z'n to-ka-tó-ka doet hooren. Meestal zien wij op do handelsplaat sen weinig of geen Europeesche ouden van dagen, alleen het op komend jongere geslacht hier in Bandoeng hob ik echter met een paar stevige Hollandscho oude hoe ren kennis gemaakt. Een van deze hoeren is 85, en lijkt (tenminste zoo ik liet schatte, terwijl iiij in z'n tuiin aan z'n Goudsche pijp stond te trek ken), 60 jaar. Ik zei tegen hem; „maar meneer als Hollander, ook al heeft men 40 jaar im Indié doorgebracht, verlangt men e-r toch naar z'n rust in Holland te nemen?" „M'n jonge vriend", zei hij, „ik hel» 10 jaar m'n rust in Holland ge zocht, maar niet gevonden, als ik er 11 jaar van gemaakt had, dan bad men mij nu al onder do groene zoden gestopt". „In Holland liep ik steeds aan jicht lijdende met 2 slokken, hier wandel ik soms 4 uur per dag, zonder stokken natuurlijk, want "t bestaan van jicht ben ik allang vergeten, m'n Ilolland- sclie rustkuur is al weer bijna 10 jaar geleien eni sinds dien heb ik 't gevoel, of ik 20 jaar jonger ben geworden. Nu denk ik nog een jaar of 15 mee te gaan cn dan laat ik mij hier onder do klapperboomen stoppen, dan lig ik ook veel rustiger dan daar in Europa, waar zij nu weer aan 't oorlog voeren zijn". Ik ben het na deze ondervinding dan ook volkomen eens met den heer Boissevain. toen hij in z'n Indische brieven aan 't ALgemeen Handelsblad schreef, dat Indie een heerlijk land is voor kinderen en grijsaards, natuur lijk op gezonde bergachtige plaatsen, oaut er zijn ook nog wel plaatsen hier in Indié, vol cholera- en malaria- kiomen, waar ik zelfs m'n vijand lie ver niet naar too zou wenschen. Den 17on dezer vertrok ik uit Ban doeng, en na een aangename reis over Djocja-Karta, kwam ik alhier ie Se- maruiig en do eerste kennismakmg, mei deze uerde handelsstad van Ned. Indie was, dat ik aanhoudend met m'n zakdoek moest werken 0111 mijn gericht, hals en polsen, steeds van Jiij op flinken toon voort, dan is de man, dio hein dezo kleoren aantrok, zijn moordenaar.. de vreemdeling, dio zichzélf Prins Amédé d'Orleans noemde. -- I>e echtgenoot van Lady Sue Aldmarsho, antwoordde Sir Marma dukc. in een luid lachen losbarstend. Dc regen was voor liet oogenblik op gehouden, ofschoon de storm, nog moer verwoesting belovend, voort bleef gaan met doode takken van de boomen te knappen. Maar een zacht druipen was in de pluals gekomen van het onophoudelijke plassen. De vochtige atmosfeer had allang de ruwe werkpakken geheel doorweekt, waardoor do toeschouwers van dit lu guber loonocl huiverden van de koude. Do avondduLsternis begon te vallen, Het zou nutteloos zijn nu to trachten Minster voor liet, vallen van den avond te bereiken ook zou die oudo Kwakerin waarschijnlijk zoo maar niet gescheiden zijn van het lijk van haar Jongen. Hichard Lam bert, had verzocht, dat de kist in de hut zon worden gezet, Er zou door de sec togen oo ten der oude vrouw voor eon passende Iiegrofonis van Adam gezorgd worden. Na het hatelijk la chen van Sir Marmadukc liad nie mand meer een woord gesproken. De geheelc zaak ging het verstand van deze eenvoudige dorpelingen te boven. Vorbaasd en ontsteld, boven alles vreesachtig, raadpleegden zü elkan- overtollige vochtdeelen te ontdoen. Zoodoende was m'n aantal schoone zakdoeken in weinige dagen zoo schrikbarend gedund, dat ik m'n jon gen, do „toekang minatoe" (wasch- raan) liet roepen, dio mij nog den zelfden avond alles gewasschen, ge steven en gestreken thuis bracht. Ik hoor de Hollandsche huisvrouw al zeggen: „hé, verbeeld je dat moest hier ook" zoo vlug gaan, je geeft 's morgens je wasch aan de wasch- en "strijkinrichting en 's avonds kan je de linnenkast weer vullen." Ik moet er echter bijvoegen, dat er nu in den regentijd niet erg op den toekang minatoe te rekenen valt. daar het op 't oogenblik wel mooi weer is, maar dit zoo aanstonds kan omdraaien, waarbij het met em mers tegelijk uit de lucht koint val len. JOH. J. D. DE FREEZE. Buitenlandsch Overzicht De mijnwerkersstaklDgen Eerst iels wat de Engelse hé staking, betreft. Veel nieuws is er niet, alles is bij het oude gebleven, 't „Oude dat wil zeggen, zooals het Vrijdag en Zater dag al was. Gister lieeift de minister-president in het Lagerhuis eenigo meedoe li n- gen gedaan over den loop der onder handelingen door de regeeringshe- moeiing. De minister bracht hulde aan de bekwaamheid en kalmte, waarmode beidé partijen de quaestio hebben be handeld. Vérder deelde hij de con clusies moo, tot welke de re-geering was gekomen. Hij logde or den na druk-op, dat do régeerihg de aan vaarding van liet beginsel van oen redelijk minimum-loon afhankelijk had gesteld van twee voorwaarden n.l., dat dit loon in ieder district ver schillend mag zijn en dat de neodlge waarborgen zouden woixten gegeven, om de werkgevers te vrijwaren tegen misbruiken en hen te verzekeren te gen een vermindering van de pro ductie, die op don duur voo'r alle be trokkenen en voor de industrie zelf noodlottig zou worden. De arbeiders hadden beide voor waarden aangenomen, maar tevens verklaard, dat de door den mijnwer- kersibond op 2 Februari opgemaakte loonlijst do laagste tarieven levatle. en dat daarover niet meer onderhan deld kon worden en zij ook niet meer door de arbeidersorganisaties herzien zullen worden. De premier zette uiteen welke be zwaren de mijndirecties tegen die lijst hebben; hij onthield zich even wel angstvallig van meo te dtelen. wie do patroons of de arbeiders volgens hem gelijk bad. t Punt, da*, hij in zijn bekende rede tot de mijn werkers op 29 Februuii luid aange roerd eu dat liij nu eveneens onder de aandacht van het Huis en hefri laud bracht, was het volgende: „Kan om regeerihg, na het gerechtvaar digde van eeu minimum-loon te heb ben erkend, 't parlement voorstellen, om de mijneigenaars, nadat deze zoo gegronde opmerkingen hebben ge maakt tegen de door de mijnwerkers gegeveu cijfers, to dwingen niet al leen het beginsel maar tevens deze der vaag en stom met hun oogen en vreemde gebaren zich en elkaar af vragend wat er au gedaan moest worden. Gelukkig dat de regen was opge houden. Een voor een begonnen de vrouwen zich le verwijderen. De houten kist scheen een graad van geheimzinnigheid bereikt tc hebben, waarvan men het best deed op een afstam! t« blijven. Ook de mannen zij. die als toe schouwers gekomen waren verwij derden zich nu langzamerhand som migen met h,uu vrouwen, andere ble ven achter in groepjes van drie of vier, pratend over het aangenaamste verblijf, waar zij nog wat in eikaars gezelschap konden blijven. Niemand .had goed de hatelijke opmerking van Sir Marmadukc begrepen, alleen veelden zij instinctmatig, dat ei' ge heimen hij üt liet spel kwamen, die zij maarliever moesten laten rusten. Zij, die van plan geweest waren de kist naar Minster te brengen, bleven het langst rondhangen. Squire Boot- field gaf blijkbaar eenigo orders aan hun hoofdman Mat, dio zoo nu on dan tegen zijn voorhoofd sloeg als bewijs, dat hij bereid wils te gehoor zamen. De anderen stonden op zij en wachtten op instructie? Zoo bleef do houten kist op den grond staan vlak tegenover het klei ne, houten pooit je, vreemd gefsoleerd en als vergeten overblijvend, nadat tarieven aan te nemen en dan nog zonder verder onderzoek of nadere onderha nde! ingen? De 'regeering hoopt, zoo vervolg de de minister dat de tijd beide partijen nader tot elkaar zal brengen en dat tevens een wijze zal worden gevonden, waarop de quaestie gere geld kan worden. Ihtusselien bestu deert de regeering nauwkeurig de dooi- beide partijen medegedeelde cij fers. De regeering zet dus de pogingen tot bemiddeling voort. Lord Brassey geeft in de Times een pleidooi voor het streven van de mijnwerkers. Hij wijst er op. dat de stand der mijnzaken in Wales heel goed is en schrijft dau Nu zegt men wel. dat de mijnwer kers twee jaren geleden een overeen komst hebben gesloten voor v ij f jaren en dat dus binnen dezen termijn geen loonquaesties aan de orde kunnen worden gesteld, maar vijf jaren is een lange periode in het korte arbeidsleven van den mijnwer ker. Arbeiders komen en gaan. Er zijn thans velen aan het werk, die niet partij waren, toen twee jaar ge leden de oorspronkelijke overeen komst werd gesloten. Em indien ui liet tijdvak van vijf jaren de kosten van levensonderhoud en de prijzeu dei' kolen stijgen, zoodat de directies betere zaken inaken, mag men toch niet zeggen, dat de loonen niet aan een herziening mogen worden onder worpen. De lord meent,, dat vooral wat den inspannende» arbeid in de kolenmij nen betreft, de arbeiders ook een aan deel moeten hebben in do buitenge wone voordeelen van het bedrijf, voor zooverre die boven de normale winsten gaan. Eu- zijn nu 300,000 mensohen werk loos, die in dienst zijn bij de bedrij ven, die groote hoeveelheden steen kolen verbruikenijzersmelterijen, wolspinnerijen, potlebakkorijcu, nies- senfabrieken, scheepsbouw werven, blikslagerijen, spoorwegen, enz. Allo sj>o or wegen hebben den dienst beperkt. Meer aan 2000 treinen loo pen or daselijks minder En 't aantal werkloozon wordt steeds grooter. Tot nog toe heeft Londen nog wei-' nig hinder van de staking. De onder- grOndsche electrische sporen hebben nog voor verscheidene weken steen kool. Di een groote vergadering dér spoorwegambtenaren te Sheffield is besloten aan den Mijnwei keVsbond mee te doelen, dat de spoorwegamb tenaren besloten zijn de mijnwerkers te steunen, zelfs zoo het nood:g mocht wezen, door zeif in staking te gaan. Alzoo ook een dreigende spoor wegstaking? Ook dreigen cr nog andere stakin gen. De transportarbeiders te Liverpool overwegen, of ze uit solidariteit sla ken zullen, wanneer militairen ge zonden worden, om kokn:romen o' mijnen te beschermen; Nu over Duitschland. Ook daar wordt het steeds roeriger Het is er zelfs al tot staking geko men. Van do uit 950 man bestaande vroegploeg der, tot de ijzer- en staal fabrieken te Holsch béhoorende mijn Kuiserstuhl II, waren Maandag slechts 222 man aanwezig. Van de 3500 man personeel der de menigte, die er een poosje geleden om heen gestaan had, zich had verwij derd. Het scheen wel alsof met het vaststellen van de ware identiteit van den doode de grootste opgewonden heid ook verdwenen was. De geheim zinnige vreemdeling liad een kleine hofhouding om zich heenAdam Lambert, alleen zijn broeder en de oude Kwakerin. Zij bleven naast de kist, zij ge knield met het hoofd verborgen in haar gerimpelde handen, hij zwijgend en woedend driftig zoowel tegenover het lot als tegenover een man. ilij had bijna geschreeuwd van woede, toen do Chavasse zoo brutaal den nuairt van Lady Sue uitsprak hij had het jonge meisje zien wankelen op haar beenen, terwijl zij de kroot van angst en af schuw trachtte te onderdrukken, die haar dooi' da hatelijke toespeling van haar voogd op de lippen gekomen was. Ilij had het gezien en in zijn hart vereerde hij haar des te meer, om de heldhaftige poging, waardoor zij zelf uiterlijk kalm bleef, onn tegenover al dio menschen den doodsangst, groote afschuw en brandende schaamte niet te verraden, die werkelijk veel vrou wen van haar leeftijd vernietigd zou hebben. En omdat hij zag, dat zij haar gedoolde noch aandoening wenschte te verraden, kwam hij niet raderbij of deed eenige poging om de overweldigende sympathie, die hij mijn Sehornhorst, het eigendom van don Haipener Bergbauverein. stuuk te Maandag de helft der morgen- ploeg. Dadelijk hoeft de mijmverkersbond een oproeping uitgevaardigd aan de mijnwerkers, waarin wordt gewaar schuwd leen hot navolgen van het voorbeeld, gegeven door de ploegen van de mimen Kuiserstuhl II en Scharnltorst, wij) doze ploegen zich adn schending der discipline hebben schuldig gemaakt. Allo mijnwerkers moeten kalm aan den arbeid blijven, en het wachtwoord van de leiders af wachten. Men verwacht, dat deze voorloopige staking niet lang zal duren. Wanneer het wachtwoord zal ko men En zal 't dan zijn een al- gemeene staking la Duitschland? Ook in F r a n k r ij k dreigt een conflict. Te Si. Etienne hebben <te mijnwer kers besluiten genomen, waarbij zij hun wil uitspreken om den llen Maart te stuken en de hesluiten van het oongres von Angers uit te voeren. Zij verklaren géreed te zijn voor de al gemeene staking, indien die nood zakelijk is om hun eisehen door te voeren. In Amerika dreigt een staking onder de mijnwerkers in de anthra- cietmijnon. Het gaat daar om loons- verhooging. De oorlog tusichen Italië en Turkije Er is ook weer wat gevochten. Zon dagochtend. bezetten de Arabieren, niettegenstaande door de Italianen heftige tegenstand werd geboden, ee nige dicht bij De'rna gedegen sterke stcüMngen, maar werden late'r, toen er voor ^Lo Italianen versterkingen waren komen opdagen, met belang rijke verliezen teruggeslagen. 150 Italianen wérden buiten ge vecht gesteld. Hoe groot de. verliezen der 'Turken en Arabieren zijn is nog niet bekend. 't Italiaansche leger in Tripolis heeft veel door ziekten te lijden. De zer dagen werd weer een boot met 452 zieken uit Tripolis naar Palermo gezonden. 't Wordt beslist tegengesproken, dat Italiaanse lie oorlogsschepen voor de Dardanellen zouden zijn verschenen. Te Konstantinopel verluidt, dat Italië vier millioen pond (48.ÓOO.OUO gulden i als schadeloosstelling aange boden heeft, wanneer Turkije zijn troepen terugtrekt, en Italië dien oor log met de Arabieren in Tripolis luat uitvechten. Dit voorstel zou door Turkije verworpen rijn Officieele kringen verklaren, dat alle beuudd» lings-onderh andelingeu onniogel ijk zijn, voor do Turkse he Kamer bijeen komt, daar de regeering alleen ui overeenstemming met het volk beslis sen kan over oorlog of vrede. De troebelen le Cblna. De plunderingen in den gelteelen omtrek van Peking duren voort, inde stad zeil :s 't evenwel rustig. De ge/antschappeu gaan voort hun troepen to versterken, nu zijn weer lltö Duitsclio soldaten aangekomen. Voor de veiliglieid der vreemdelingen wordt dus wed gezorgd. voor huur voelde, te tooueu. Hij wist, dat een woord van henl tol baar alleen maai' zou dienen om nog meer hatelijke ojwiierkingen uit te lokken van dien vreemden man, die Lady Sue en ook hemzelf scheen te vervolgen met een feilen en onbe grijpelijker! haat. Richard bleef daarom naast do lust, waarin zijn doode broeder lag, eerst de oude vrouw ondersteunend en daarna zachtjes opheffend. Mat de hoofdman had zich weer hij zijn kameraden gevoegd, en na een woord van vorldaring, verza melden zij zich weer om de houten kist .ZicJi hukkend voor die taak, hun .spiereu krakend van inspanning, terwijl liet zweet tappelings van liun voorhoofd stroomde, hieven zij het stoffelijk overschot van Adam Lam bert van den grond op en heschen het op huil schouders. Toen wendden zij zich naar het kleine poortje en liepen langzaam met huil last bet straatje op naar de huisdeur. De mannen moesten buk ken, toen zij den drempel passeerden, en <lo zware kist zwaaide boven hun machtige schouders heen en weer. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1