Allerlei. UIT HONGARIJE. De Hongoarscho minister-president graaf Khuen-Hedervary werd door den Keizer ontvangen. De premier heeft zijn ontsla2 aangeboden. Daar de oppositie op dit oogenblik riet bij machte is de regeering op zich te nemen, meent men. dat de Keizer graaf Khuon opnieuw met de vorming van een kabinet zal belas ten. Wellicht zul dan een ontbinding von hot Huis van Afgevaardigden volgen. UIT EN OVER PERZIë. Sc'rdar pusja heeft een telegram ontvangen uit Astrabad, waarin be vestigd wordt, dat de ex-sjah, verge zeld van Russische troepen, zich in gescheept hoeft. Hij is op weg naar het Russischo eiland AscJioerade in de Kaspische Zoo. De onderhandel in gen over zijn pensioen zijn blijkbaar naar wensch van den ex-sjah ofgeioopen. DE TOESTAND IN MEXICO is zoo ernstig geworden, dat niet alleen de Amerikaansche regeerin? haar onderdanen aangeraden heeft, de bedreigde steden te verlaten, maar ook de Eurupeesche regeerwgea zich bij dien maatregel aangesloten heb ben Een nieuwsbureau bericht, dat den Duitschen onderdanen op het hart gedrukt is, zich naar de kust plaatsen te begeven, waar hun de Duitsche oorlogsschepen een zekere mate van veiligheid kunnen waar borgen. Uit bet Staatsblad. DE NIEUWE MILITIEWET. Nu ook de Eerste Kamer zich heeft vereenigd mot hot ingrijpende voor stel van minister Colijn tot wijziging der militiewet, staun ons op dit ge bied vrij boluugrijke veranderingen te wachten. Aan de besluiten tot voorbereiding van de uitvoering der wet is men reeds begonnen. Daaron der behoort het ter hand nemen eener nieuwe regeling tot bevordering der lichamelijke ontwikkeling van de jongelingschap vóór den dienstplich tigen leeftijd. In November van elk jaar zal aan de lotellngen gelegenheid worden ge geven om zich te onderwerpen aan een onderzoek tot het verwerven van een getuigschrift, dat zij voldoen aan de eischen van lichamelijke voor- geoefendheid, volgens een program ma, dat nader zal worden vastge steld, wat de bijzondorheden betreft, doch dat in hoofdzaak loopen zal over staafoefeningen. vrije oefeningen, oefeningen in loopen en springen, in gewichtsheffen, steenstooten, klim men en marcheeren. Wanneer men b.v. ziet, dat als eisch gesteld wordt het verkoeren in goede lichamelijke gesteldheid, na een inurschje van der tig kilometers binnen 7 1/2 uur, en wanneer men denkt aan een der an dere eischen, n.l. het stooten van een nagenoeg ronden steen of massief ijzeren kogel van 10 kilogram, beur telings met den linker- en rechterarm tot op een afstand van vijf meters, dan zal men ons waarschijnlijk wel toestemmen, dat de te stellen eischen niet zoo heel licht zullen zijn. Natuurlijk doet men -veel om een voorrecht machtig te worden en zoo zal het hier ook wel zijn want die bij het onderzoek slaagt, zal bij de cnbereden wapens niet 8 1/2 maand dienendoch slechts 6 1/2 en dus 2 maanden korter. Een ander belangrijk punt is gele gen in de voorkouring. Alle in geschrevenen worden namelijk vóór de loting aan een lichamelijk onder zoek onderworpen. Noch de daarbij afgekeurde personen, noch de van den dienst vrijgestelden nemen deel aan de loting, die in September plaats heeftterwijl in December de indeeling bij de onderscheidene korp sen plaats heeft, waarvan ieder lote- ling bericht ontvangt, zoodat hij zich lei stond te begeven heeft naar het korps, waarbij hij is ingedeeld en de geheele inlijving der miliciens niet langer dan een dag of vijf zal duren. Het behoeft geen betoog, dat de mogelijkheid blijft bestaan, dat bij deze regeling toch nog enkele lotelin- .gen uitvallen maar dat laat men dan maar op zij.n beloop. Van het ha telijk instituut der twijfelnummers en dor latere oproeping worden wij geheel verlost. De sterkte der militie wordt ge bracht od '23.000 man. Men zal ons al weer willen toegeven, dat deze ver hooging van het contingent niet van geringe beteekenis is. Intuaschen is reeds twijfel gerezen of. in aanmerking genomen het groot aantal afgekeurden en de vrijgestel den (hetzij dan voor goed. hetzij tij delijk), de sterkte der militie van 23.000 man per Jaar in de eerstvolgen de jaren wel zal worden bereikt. Fei telijk hebben wij dan den algemeenen dienstplicht zonder dien rechtens te bezitten. Maar dan is immers de lo ting ook overbodig Toch zou dit slechts een tusschentoestand zijn, want de bevolking groeit gedurig aan. Zoodra de aanwas der bevolking ten gevolge mocht hebben, dat men weer eens boven de 23,000 man kwam en met het oog op de afgekeunden en vrijgestelden kan dit het eene jaar zus en het andere zoo wezen zou men toch weer in do loting moe ten terugvallen. Het schijnt trouwens het plan te wezen om later tot gelei- dolilke afschaffing der loting te ge raken. Boven spraken wij van een dienst tijd van elfjaren, voor hen, die tot den dienst wordon aangewezen. De reden hiervan is, dat, tengevolge van de uitbreiding van het contingent, het aantal dienstjaren voor de onbereden va pens tot zes jaren is teruggebracht, waarna de milicien voor vijf jaar bij de Landweer overgaat. Te zamen al- 2co elf jaar. Ook de vrijstellingen zijn uitge breid, ten gevolge waarvan het toe kennen van geldelijke vergoedingen grootondools zal vervallen. Vrijstel ling toch wordt o. n. verleend aan geestelijken en dergelijke», aan hen, die zich op broederdienst kunnen be roepen. en wegens kostwinnerschap. Zoons of pupillen van ouders of verzorgers, dio in Indië gevestigd zijn, zullen lllci' hun dienstplicht, moe ten vervullen, maar jongelieden, <15e studeereri voor don Kolonialen Staat: dienst, krijgen vrijstelling van h< vervul Ion van dien plicht, wanneer zij naar Indië gaan en daar lang ge noeg blijven, terwijl hetzelfde geldt voor jongelieden, die in particuliere betrekking naar do koloniën gaan. Over het tegenwooixi.go scelse'. der vier maandors is heel wat te doen geweest. Voor den oefeningsduur is thans het volgende stelsel aangenomen- De militie kamt op in twee j/.oe- gen: een voorjaarsploog (bij de in fanterie in Januari) en een najaare- ploeg (bij de infanterie in October). De eerste oefening duurt bij de zeemilitie 8 1/2 maand bij de béne den korpsen ten hoogste twee jaar en bij do onbereden ten hoogste 8 1/2 maand, welke tijd dan met 2 maan den wordt ingekort voor hen die met goed gevolg het examen aflegden, in on3 eerste artikel genoemd. Men bou de hierbij in het oog. dat het tegen woordige aantal viermaandie'ns een vast aantal is. welk stelsel venalt, omdat het examen niet vergelijkend is, zoodat ioder die py door komt ook korter dient De oefeningstijd der bereden krirp- •sen wijkt nog al aanmerkelijk van die der onbereden wapens af; ma3T de miliciens dev onbereden korpsen moeten dan ook tweemaal voor lier* haiingsoefen.ng onder de wapens ko men, terwijl zij later naur de land weer ovengaan, terwijl bij de mili ciens dor bereden korpsen met een maal op te komen alles afgoloopen Ook over het blijvende ge deelte is al vrij wat te doen ge- weest% dit instituut wordt bij de ge wijzigde wet gehandliaafd. Een doel der miliciens bij de onbereden wa pens, door loting aan te wij-zen (na weiko loting nuramerverwiseeling is toegelaten), wondt in dienst gehou den vier maanden na den eersten oe feningstijd, opdat er nimmer gebrek zij aan geschikte, behoorlijk geoe fende manschappen. Veel is ook gesproken over de nieuwe instelling der administratie troepen. die men eerst bedacht had met den zonderlingen naam van mi litaire werkers. Dit is een afzonder lijk korps uit de miliciens, ter sterk te va nhoogstens 1509 man, die eerst ook wel eenigen tijd geoefend wor den, doch later wonden aangewezen voo'r de werkzaamheden in tolceding- e n wapen kamers, magazijnen, bak kerijen, kantines en keukeus, enz. Het is geen zoogenaamd vu ij werk dat zij doen; daarvoor worden ande re menschen in dienst genomen; maar het zijn menschen, die de werk zaamheden in genoemde inrichtin gen geregeld ve'rrichten, hetgeen ten gevolge heeft dat alle andere mili ciens hunne militaire opleiding on afgebroken genieten. Tegenwoordig worden de bedoelde werkzaamheden nu eens aan dezen, dan weea: aan ge nen opgedragen: hetgeen niet gun stig werkt. Een belangrijk deel der is het zoogenaamde uiiitiek ader; waaronder men verstaat korporaals en onderofficieren. Tegenwoordig kunnen de miliciens, die voor oplei ding tot eenigen graad geschikt zijn, zich daartoe vrijwillig aanmelden; maar bet schijnt dat de Vrijwillige .aanmelding niet altoos aan de be hoefte voldeed. Althans, de autoritei ten bobben thans de bevoegdheid om hen, die geschikt schijnen, in geval van behoefte, voor eenigen graad bij het kader aan te w ij z e n. Na tuurlijk ls hier in zooverre sprake van dwang en het zal dan ook wél de bedoeling wezen om uitsluitend in geval van gebleken noodzakelijkheid van het middel gebruik to maken; want men kan met eenigen grond beweren dat hij, die tegen zijn zin de eene of andere functie vervult, dat onmogelijk naar behooren kan doen; maar de 'regeering heeft als haar ge voelen tb kennen gegeven, dat zij van de nieuwe militiewet eene bete re regeling van de opleiding en ook eene meer regelmatige regeling van den dienst m de kazerne verwacht. Inderdaad komt men er voor de militaire opleiding en voor geen be zigheden <Le daarmee mets te maken hebben. Daarom gelooft zij dat de meer ontwikkelde jougel.cden voor de vervulling der militiepiichten meer gevoeen zullen en dan ook de hoo- gere graden meer zullen ambieeren. W. Amsterdamsche Kout XVI. Een sportpark. Aon de overzijde van liet IJ. Het besluit is gov allien: de Amster damsche Raad heeft terreinen be schikbaar gesteld aan den Amstel- veenschen weg om daar een groot sportpark te stichten en f 175.00J ge voteerd voor de uitvoering van de noodigo werken als afrastering en ophooging der terreinen etc. Als nu het comité dat zich voor liet sportpark heeft geconstitueerd en waarvan de bekende financier en handelsman, de heer C. J. K. vuu Aalst voorzitter is, de drie ton maar krijgt, die noodig zijn. Animo is er wel voor, lioot ito, en dai is dan ook zoor begrijpelijk. Om 'teens gemeenplaatselijk te zeg gen: de sport wordt meer en moor populair on niet de z ch geweldig uitbreidende belangstelling lin do INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN A 30 Cts._per regel. - 0,80 [vierkante - 0.42,'él bussen - 0.18 J sport doet zich vooT een stad als Amsterdam de behoefte aan een sportpark, waar landgenoot en vreemdeling op behoorlijke wijze be langrijke wedstrijden kunnen voftgen zeer zeker gevoelen. Vooral bij voetbalwedstrijden is te genwoordig de belangstelling gewél dig. Tussehen haakjes, wat oen verschil bij don tijd dat ik mijn eei-ste wan - kelo schreden op het edele pad dor journalistiek zette. Toen weid bij de gratie in de bladen oen brokske van een kolommetje afgestaan voor de sport en ik ken een binneniand- rodacteur van een onzer groote dag bladen, die onveranderlijk zei bij 't „opmaken van de krant': „Is er te voel,, dan de sport er maar uit." En ongezien en ongelezen bleven de ver slagen van de belangrijkste wed strijden en de interessantste sport nieuw tjes liggen. Kom daah nu ereis om! De belangstelling in alleriei tak ken van sport is geweldg wassende! en een feit is het, dat wij hier in Amsterdam, hoe goed vele terreinen ook zijn, bij wedstrijden als bv. Hol landEngéland of Holland—België, in 't geheel niet of ter nauwetrnood de menschen kunnen bergen en dat er dan nog maar al te vaak mal heurs als 't instorten van oen tri bune etc. voorkomen. Het groote sportpark dat nu, als de drie ton volte-okend wordt in Am sterdam komen zal, om een 'reusach tig wedstrijdterrein lieen, plaats bie den aan 35.000 toeschouwers, en dan nog voor uitbreiding vatbaar zijn. Ia groote kringen bestond reeds dadelijk toen de geruchten der plan nen bekend werden veel sympathie voor het denkbeeld. Ei* waren echter ondanks alles toch twee overwegingen, die liet plan wol eens hadden kunnen doen stranden. Ten eerste de zeer belangrijke over weging of de gronden niet zoo in prijs zullen stijgen in den loop van 25 jaar, dat liet slechte grondpolitiek zou zijn zo gratis voor een sportpurk te be stemmen in plaats voor uitgifte iu erfpacht b.v. Dit argument werd echter van do tafel van B. en W. voldoende weer legd voorloopig zal de behoefte aan bouwgrond ter plaatse, waar het sportpark komt, niet zoo groot zijn en daarbij komt nog, dat na verloop van de 25 jaar de gemeente weder de be schikking over den grond krijgt, doch dan op voorwaarde, dat zij een an der terrein aanwijst. Een overweging van anderen aard was de kwestie der gratis-beschik baarstelling voor de clubs, wier kas in niet te besten staat is, in casu voor de vele Amsterdamscbe volks voetbalclubs. De sociaal-democratische raadsfrac tie wilde in geen geval met hot voor stel mode gaan, indien niet rekening gehouden werd met die clubs. Hetgeen dan ook geschied is'. liet comité heeft verklaard, dat 1/10 der ruimte gratis beschikbaar zal worden gehouden voor de minder bedeelde olub3, terwijl B. en W. aan zich houden het toezicht op tarieven, etc. Een regeling, waarmede ieder ge noegen kan nemen. Zoo wacht ons in de toekomst dns een inrichting, die we inderdaad groots oh mogen noemen. Ik was in de gelegenheid dc teeke- ningen te zien en ik moet zeggen de aanleg is prachtig gedacht. Het reusachtig ovaal geprojectoer- de terrein met de tribunes, uitstekend ontw urpen kleedkamers, badkamers, staillen voor de paarden, alles ver borgen achter een inderdaad monu mentaal ontworpen gevel. Tot ui de kleinste détails ls voor de behoeften van alle takken van sport gezorgd bij de ontworpen. Kwam bij de behandeling van het sportpark de gemeentelijke grondpo litiek om den hoek gluren, niet min der was dat het geval bij liet andere belangrijke besluit op dien gedenk- waardigen namiddag genomen, nL de kostelooze overtocht over het Y. De 21/2 cent voor de stoompont wordt afgeschaft behouden? na tuurlijk goedkeuring van Ged. Staten en dat is een noodig, nuttig, dus goed besluit. Men wil en de wijze. Waarin Am sterdam bezig is zich uit te breiden, gaat met wiskundigie zekerheid die richting uit do gronden over het Y productief maken. Het plan is Ln groote lijnen hei bosch (Vliegen-bosch) daaromheen blokken goedkoope l.zegarbeiders-) woningen en aan 't water terreinen, die bebouwd moeten worden voor in- dustrieele doeleinden. Geschikte grond voor goedkoope woningen is er in Amsterdam niet veel meer. Eigenlijk alleen maar bij Zeeburg aan den Amstelveenschen weg en dan nu, over het IJ Wanneer do overzet-belasting voor iemand, die tweemaal heen en weer moet. een belasting van tien cents per dag blijft bestaan, dan springen onmiddellijk in het oog de groote nadoelen om over het IJ arbei derswoningen te bouwen, ja zelfs de onmogelijkheid om die daar te ver huren. Behalve dat het niet aangenaam is, telkens op de stoompont te moeten wachten, drukt een belasting van 5 a 10 cents per dag veel te veel. Wil men serieus dan aau den over kant van het IJ een voorstad voor Amsterdam maken, die wat beteeke- nen zal en in de toekomst kan dit zeer zeker liet geval worden dan moet de hatelijke stoompont-belasting vervallen. liet kost der gemeente 38.000. Maai- zijn de voordeelen iu de toe komst dit offer niet dubbel en dwars waard Do trek naar de overzijde van het IJ. zal nu in de toekomst gelet op do plannen, die aanhangig zijn— ze ker groot worden en die trek zou ge weldig worden belemmerd indien de ovorzet-gelden bleven bestaan. liet aangenomen voorstel is van sociaal-democralischeu huize. De Raad was echter zoo verstandig, hot niet om dio reden te verwerpen, doch wel degelijk de noodzakelijkheid er van in te zien. En ik geloof, dat het besluit ook aan de afdeeling Publieke Werken met groot genoegen vernomen zal zijn. P. W. kan nu aan 't werk gaan met goeden moed. Eeii groot struikelblok voor hare grootsche plannen is uit den weg ge ruimd. AMSTERDAMMER. Stadsnieuws LEZING. Gisterenavond hield de heer J. Gra- tama, bouwkundig ingenieur te Am sterdam, een lezing in de Kroön, over de Noord-Fransdie Cathedralen. De heer Gratama sprak op uitnoo- diging der besturen van de vereeui- glng „Hoeriem" on van de afdeeling Haarlem der Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst. Te 8 uur begon de lozing en ruim twee-en-een-half uur hebben de tal rijke aanwezigen den bekwamen spre ker met belangstelling aangehoord. De middeleouwsche kerken hebben in al haar naïveteit, in al haar sobe- ren eenvoud soms, een hooge, diep»1 aesthetiek, die haar verheft boven, om maar iets te noemen, het peil van de Hollandsche schilderschool. Er zit iets van deemoed en rein menschelijk- zijn in die eeuwenoude uitingen van godsvrucht. De eerste beelden, die vertoond werden, waren die van een kerkje :n Zuid-Frankrijk. Dan komt spreker aim het groQle, mooie bouwwerk bij uitnemendheid, de Notre-Dame Ie Parijs. Nadat de heer Gratama af beeldingen van deu plattegrond ver toond had. schetste hij de indrukken, die hij kreeg toen hij voor die kerk stond. Spreker vindt de Cutkedraal wel opvallend door de eigenaardige verhoudingen. Imponeerend is de kerk niet. De Notre-Dame staat bo vendien op eoQ plein, vol moderne huizen, en vall dus buiten dit nieu were kader. Echter, van de oude buurten, die achter de kerk liggen, uit gezien, lijkt zij. te midden van dat zeldzaam sclioone complex van verticale lijnen, waar en treffend. Do architectuur is over het alge meen te buit-nsporig Sommige ge deelten. o. n do groote cirkel boven het middcnportaal, zijn zeer wild van toon. Niet geheel te overzien is deze grijze rots, vul relief Groot en som- lier staat daar het rijke monument, nis een burcht Gods, te midden van het wufte Parijs, waar het zich niet mee sehiiut to kunnen vereenigen. Het vertolkt als 't ware een hoogere ereldhet daglicht schijnt maar schaars naar binnen. Voor den middelste» boog staat een beeld der 11. Maagd, en ook in dezo groepeering zit een zoo oneindige, in nige symboliek. Het. l»oeld is niet in contact gebracht mot do andere hei ligenbeelden, die op een eerbiedigen afstand schijnen te staan. Als .men op de kerk. on dus ook op het beeld, toeloopt, zegt spreker, is het, of het beeld u in het heiligdom ontvangt. Men ziet dat lioold dan alleen; 't roept toe, het zinnelijke leven der we reldstad te ontvluchten De andore beelden geven ons ook het idee van een plastisch uitgedruk te goddelijke extase, maar in 1850 is men, evenals overal in dien tijd, beeldhouwwerk der Notie- Dame gaan opknappen. De fi guren zijn toen „mooi gemaakt". Het gevolg laat zich denken van de vroe gere krachtige, kloeke gelaats-expres- 'e is niets meer overgebleven. Een vreemd contrastrsoh gebouw is 3 eaübedraal. De kleinere portalen zijn minde r diep en druk keu ook weer hodl iets andérs uit, dan dat wat we zooeven bespraken. Iets wee- oedigs, iets van aangrijpende, voel bare en toch niet te zeggen smart ligt er opgesloten in den bouw der kerk. Een poem van steen! Vervolgens toont spreker lichtbeel den van de omgangen, met de gesty- leerde, harmonioerende dierfiguren. Vol uitdrukking zijn dezie krachtige zandsteen beelden, dieren met do mcnsclwiijke liartstochten en gevoe lens op liet gelaat. Het inwend.ge is ruim, de grens is bijna niet zichtbaar. In de mystieke verte onderscheidt en 'n flauwe mengeling van rood en geel. Onwillekeurig gaat men fluis teren, nieu voélt dat luer de Heilige plaats bij uitstek is! De geel-grijze zandsteen, met pruchtige groene licht- reflexen werkt moe om de stemming tot liet hoogtepunt te doen rijzen. Geen ïmimte-afscbaiding voelt men, statig gaan do zuilen omhoog; dan houdt het menschel ij k kunnen opl Niets dan ijle ruimte ziet men moer! Daarna besprak de heer Gratama do cathedraal van Chart res, die voel eenvoudiger gebouwd is dan de Nolre Dame, ook in do beelden beneden bij den ingang zit meer leven. De boek drukkunst was nog niet uitgevonden, dus mo*st al het voelen en gelooven plastisch vvoiden uitgedrukt. Dc bee'den hebben iets abstracts, ze schijncu een bovennatuurlijk le ven te leiden, 't gewone, dagelnksohe is hen vreemd. Ook in de g as'ramen der cathedraal vinden we dat zelfde terug. De beeldengroepen in de kerk zijn evenwel niet in stijl met de om geving. Ze zijn théatraal, en vallen geheel uit den toon. Maar toch vindt spreker wel wat sympathieks in die stomme Rekenen van boete en be rouw. Na de pauze zagen we nog ver scheidene mooie beelden uit de cathe- dralon van Rijssel en Rheims, waar bij die spreker gelegenheid had op te merken, dat, door het wegbreken der oude gluéramen e. d. voel lichteffect verloren is geraakt. Daar iu de cathedraal te Rheims zijn de logische bestanddeelen van den bouw afwezig. Do zwaartekracht der steen, die hiér A jour bewerkt is, hoeft men overwonnen. Het roaet- werk, gelijkt ijzeir, en toch is het zandsteen. Hoewel kunstvol, is het toch smaak misleidend, want het materiaal i3 verkeerd. De godsdie ustigö extase treedt hier zeer op den voorgrond. Het ornament los, licht. Het schijnt te sidderen onder den adem van den wind. Tot slot vertoonde de heer Grata ma afbeeldingen van de cathedraal te Amiens. Van het interieur beschreef hij nauwkeurig de betimmeringen van den preekstoel, de Kanunnikenban- ken enz. Te kwart voor elven eindigde de heer Gratama zijn boeiende rede. Ondier de toehoorders merkten we verscheidene leerlingen van „Kunst nijverheid"' op. Botsing. Per „mallejan" werd Maandag avond ecu boom vervoerd, langs de Khidcrhuisvest. Op oen hoek van de straat stootte hot uiteinde van den boom tegen eon lantaarnpaal. De lantaarn kwam iu stukken naar be neden. Matthiius Passion. De uitvoering van dit werk belooft schitterend te zullen worden. In geen 19 jaar is het te Haarlem uitgevoerd. Hoewel door Bach voor de uitvoering in een kerk geschreven, is men zelden in de gelegenheid het werk aldaar te hooren het geheel krijgt daardoor een veel gewijder karakter dan in de eonoertzaal, waar het eigenlijk niet thuis hoort. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een zoekschrift, van P. J. de Bijl om ver lof, Ingevolge art- 31 dier wet, tot het verkooDWi van alcoholhoudenden drank anderen dan stertoen draak voor gebruik ter plactse voa vei koop in het perceel aan de Lange Wijn- guardstraat no. 11. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 dor Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van L. A. Tielcnius Kruijti iioff, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohol houdenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de kamer, geleeen achter de gelagkamer van het perceel aan de Botermarkt no. '14. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Februa ri 1912, 1911 en 1910. Aantal bezoekers 927, (1911 540, 1910 568). Aantal inlagen C08, (1911 323, 1910 319). Aantal terugbe talingen 319 (1911 217, 1910 249).- Ingelegd: 27150.67 1/2 (1911: 15554.59, 1910 f 14270.05). Gemiddeld bedrag per inlage ƒ44.65, (1911 f 48.10. 1910 44.73). TcrogbeLauUl ƒ32090.99 (1911 18597.03 1/2, 1910 23588.351/2). Gemiddeld bedrag por terugbetaling ƒ100.60 (1911 8570, 1910 94.73,. Minder ingelegd ƒ4940.31 1/2, (1911 3043.04 1/2, 1910 9318.30 1/2). Aantal nieuwe boekjes 82 (1911 31, 1910 31). Aantal spaarbusjes op 29 Februari 1912 uitgegeven 100. Aantal iu bewaring genomen boek jes 5. Sedert de reorganisatie in Juni 1911 zijn tha.ns 742 nieuwe inleggers inge schreven, tegen 198 in hetzelfde tijd vak in 1910/1911. ZIEKE TANDEN, EEN GEVAAR VOOR DE VOLKSGEZONDHEID. VII. Wat kan or nu gedaan worden oin redelijk goede gebituui te bezorgen aan de breede massa der burgerij, wier geldelijke draagkracht gering is? Om dit probleem op te lossen is ia het leven geioepen de iiygieiio-coiu- missie van de Fédération denUure Internationale, welke federatie onicr het protectoraat slaat van koning Gustaaf V, van Zweden, én in wier geest in ons land werkzaam is dc Ver- c-oniging tot Bestrijding van het Tand bederf, waarover 1L M. de Koningin- Moeder het beschermvrouwschap heeft aanvaard. Men is tot de conclusie gekomeii, «lat men zich bij de enorme uitge breidheid van het kwaad dient to beperken .Voor de volwassenen kan niet meer hopen redelijke beter schap te verkrij gen; veeleer dient men alle krachton in te spannen om het opgroeiend geslacht de juiste beteeke nis van een goed gebit in te prenten, de jeugd te wennen aan reinheid van mond en tanden en gelegenheden to openen, waarin op groote schaal do defecten aan de kindergebitten wor den hersteld. Deze kinderen, eenmaal groot geworden, zullen op hun beurt de dan levende jeugd voorgaan en zoo zal allengs oen gunstige toestand de tegenwoordige ellendige en'gevaar voile verwaarloozing vervangen. Nu kan men niet verwachten of verlangen, dat het veel te geringe aantal tandheelkundigen deze groote taak op zich zal nemen. De praktijk stelt hun zulke eischen. dat zij licha melijk reeds in gebreke zouden moe ten blijven om ook maar e>n klein deel van dit groote werk te onderne men, ofschoon zij reeds nu gelegen heid gonoog hebben om in eigen prak tijk ook voor minder bemiddelden, die belangstelling toonen, 't een en ander te doen. Ilun taak kan slechts dezo zijn: aau te toonen, dat reusach tige misstanden bestaan, die gevaar opleveren voor individu en gemeen schap, aanwijzen welke methoden go- volgd kunnen worden om uit het moe ras te geraken en de gemeenschap doen inzien, dat hier geen sprake kan zijn van philantropische bemoeiingen, maar dal liet op don weg der gemeen schap ligt en in haar welbegrepen eigen belang is om aan hare burgers een góod natuurlijk gebit te bezor gen, zoodat ze in 't bezit van eon krachtig, gezond lichaam den strijd 't bestaan kunnen voeren. j gemeenschap, duidelijker go- zegd, de gemeente, client op te rich ten een modern ingerichte polikliniek voor de tand,heelkundigconserveeren- do behandeling van onvermogende schoolkinderen, waar het werk ge daan wordt door van gemeentewege gesalarieerde tandartsen. Dit is do weg, die in Duitschland en elders de eenigo juiste is gebleken. Professor Jessen in Straatsburg heeft voor tal jaren zijn lucratieve privaat- praktijk opgegeven, uitsluitend om zich aan liet bereiken van dit doel te wijden en liet gevolg van zijn optre den is geweest, dat Straatsburg thans een modelinrichting hezit en tal van plaatsen met gemeentelijke inrichtin gen van dezen aard zijn gezegend. Over de inrichting en wijae v an werken dezer stedelijke poliklinieken zal Professor Jessen-op SzTWnart a.s. te llaavl&m een lezing mot lichtbeel den komen houden in dc bovenzaal van de Kroon. Het doel van deze reeks artikelen as, behalve het verstrekken van goo* den rand, ook dit: om zi.in optreden te motiveoren e,n voor to bereiden. Mo gen vele autoriteiten, pedagogen en belangstellende ouders, wien de ge zondheid hunner kinderen ter harte gaat, zich onder zijn gehoor bevinden. Dan zullen, naar we hopen, éénmaal ook Haarlem's min- en onvermogen- den in staat zijm om in letterlijken, zoowel als figuurlijken zin, hun tan- don to laten zien. B. ALT WIEN. Woensdag 6 Maart geeft het Duit sche Tooneel. onder leiding van dir. Hans Edmund, een orjvoering van vit Wien. operette in 3 bedrijven van Kadelburg en Blumenthal, in „De Kroon". Dirigent is de heer Emil Stern. MUZIEK IN T BUITENHUIS. Zuterdngavond gaf de muziekver- een. „Kunst na Arbeid", onderafd. van de llaarleinsche Jongel. Vereen. Prod. 12 vrs. la, in het Buiten:mis Ivoor do inwoneoiden een uitvoering

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2