Kwaitjes-ÉtertnÉii van HAARLEM'S DAGBLAD KONINKLIJK BEZOEK AAN SCHEVENINGEN. De Koningin en de Prins Maandag opnieuw een bewijs van hun bijzondere belangstelling in de visscherij en aanverwante vakken ge geven door als vervolg op het haven- be/.ook van j.l. Vrijdag zich thans van naderbij op de hoogte te kom on stel len van de opleiding tot 't visschers- lodrijf en het reederljvok. Te dien einde werden bezocht do gemeentelijke vissehorljschool, hot roederij-erf van do firma Den Duik en de school voor het schiemannen te Scheveningen. NEDERLAND EN DE MIJNWER KERSSTAKINGEN. In verband met de mijnwerkorssta- king is de Provinciale Stoombootdüensl op de Wester Schelde aanmerkelijk gewijzigd. Het aantal vaarten van Vlissingen op Breskens en van VLis- singen op Terneuaen is op do helft te ruggebracht. Nu er in Engeland staking is en in Duitschland de toostend spannend is tc noemen, profitcercn die mijnen in Limburg daarvan. De vraag is enorm toegenomen, zoodat de gewone goede rentreinen alle wagens niet kunnen ve'rvosren. Zaterdag en Zondag pas seerden het Centraal Station Utrecht reeds eenige extra-goederentreinen met steenkolen van Limburg voor Amsterdam. Naar De Standaard vernoemt loopt te Winterswijk het gerucht, dat Duitschland besloten hoeft geen kolon meer uit te voeren. Ten gevolge van het gebrek aan kolen, door de international© Crisis ontstaan, heeft de Cokesfabriek aan het Büsscherveid te Maastricht 40 k 45 werklieden gedaan moeien geven. De directeur van do gasfabriek to Waalwijk heeft aan de ingezetenen van de gemeenten Waalwijk. Baard wijk en üesoijen het verzoek gericht, bi) hof verbruik van gas de grootste zuinigheid iu achtte nemen. Ann do fabrikanten is gevraagd, tijdelijk een wijziging te brengen in de arbeids uren, zóó. dat er geen gebruik meer van gaslicht behoeft te werden ge mankt. Op slechts enkele punten in de gemeente branden de lantaarns. De gasfabrieken te Amsterdam heb ben nog voor eenicre maanden steen kolen in voorraad. TAXI TE WATER. Zondag is te Amsterdam een taxi in de Keizersgracht gereden, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De auto heeft bij 't uithalen te veel vaart gehad. TREURIG ONGELUK. Het jongste kindje vin P. B., to Wetering, bij Steen wij kerwold, dronk in een onbewaakt oogenblik van de hocte koffie en overleed niet lang daarna onder hevige pijnen. OVERREDEN. Op het goederen-spoorterrein aan do Maashaven te Rotterdam is een Z.weedsche matroos H. Erikson ge- naamd, onder een trein gerankt. Zijn heide boenen werden hem beven den enkel afgereden. Doodelijk gewond is hij naar hot ziekenhuis gebracht. ONTROUWE WERKMAN. De firma Gobr. Ten Brink, in ma- nufacturen te Enschedé, vermiste den 1 fiatsten tiid telkens goederen. Haar coupeur, die van dez,e verduisteringen verdacht werd. is Zaterdag j 1., ter wijl liii on weg was naar huis, door de politie ningehouden. Hij had toen verschillende artikelen bij zich en een onderzoek te rilnen huize bracht aan hel licht, dnt daar voor eene waarde van meer dan 300 uit ge- noemdou winkel afkomstig, aanwe zig was. De man is Ier beschikking V u de justitie gesteld, zoo meldt de „Tel.". VOORSCHOT OP PENSIOEN. De Minister van Financiën heeft h.t hoofdbestuur van den Koninklij ken Nederlaiidschen Bond van oud- onderofficieren gemachtigd voor schotten op militaire pensioenen te verlceuen tegen eene rente van 5 's jaars. DE DIEFSTAL IN DE UTRECHT- SCHESTRA4T TE AMSTERDAM Naar de Tel." verneemt, zal bin nen enkele dagen door den officier V3n justitie aan de rechtbank worden verzocht, den beklaagde F., verdacht van de opensluiting en den diefstal vaii g.Mid.-n en zilveren voorwerpen in do Uhv htsrbed raat 21, naar de openbare terechtzitting te verwivzen. Ofschoon de beklaagde alle schuld aan die daad blijft ontkennon, zijn de aanwijzingen tegen hem zóó sterk, dat de officier voldoende termen aan wezig acht om hem te doen terecht staan. VERONTRUSTENDE VERSCHIJNSELEN. De „Tel." schrijft Van een gezelschap, dat Zondag avond een koffiehuis te Amsterdam bezocht, gebruikten de dames por ties ijs. Thuisgekomen werd een aantal de zer dames onpasselijk en deden zich do verschijnselen van vergiftiging voor braken en diarrhea. Geneeskundigo hulp werd ontbo den en een der patiënten van dr. Koo sing deed van het geval aangifte bij 'de politie. Door haar zijn daarop do uitwerp selen in beslag genomen, alsmede de consumptie van dien aard. in het door het gezelschap bezochte koffie huis aanwezig. Het onderzoek wordt voortgezet Het staal nog niet vost. dat er wer kelijk van vergiftiging door het nut tigen van minder deugdelijke waar sprake is. De toestand van do patiënten is van dien aard. dat geen enkele barer naar oen der gasthuizen behoefde te worden overgebracht. Een kellner, wien de maag is uit- gepompt, bevindt zich in een gast huis. MOORD In den nacht wend een agent van politie, die de Kiaverstoeg te Rotter dam passeerde, door een paar vrou wen aangesproken, die hem meedeel den, dat er op de eerste verdieping van pand No. 5 in de KJ «versteeg een vrouw dood op haar bed lag. De commissaris van politie, die da delijk hiermede in kennis gesteld werd, begaf zich met een inspecteur naar de aan geduide woning en vond daar in een bedstede op een vrij ar moedig gemeubileerd kamertje het liik lip,gen van een gedeeltelilk ont- kleede vrouw. Aan de linkerzijde van den hels waren rood© striemen zicht baar, het vermoeden wekkende dat de vrouw door worging gestorven was. Het hoofd was ©enigszins opge zet. Tal van bewoners van de Klaver- steeg werden door don commissaris aan con verhoor onderworpen. Daar bij bleek, dat men de vrouw, de 26- jarlge J. M. Blom, vrouw van J. P. Vroomans, omstreeks één uur in den nacht nog met een andere vrouw op do Gedempte Binnenrotte had zien loopen. Van die vtouw nam zij af scheid om een man te volgen in de richting van haar woning. Een van de bewoonsters van do Klavcrslecg heeft tusschen dat uur en het tijd stip van het vinden van het lijk iemand uit het raam van de kamer van de gedoode vrouw op do straat zien kijken. Of dit een man of een vrouw was, kon zij niet met zeker heid zeggen. Andoren heliben op dit tijdstip een hun onbekenden man do Klaverstoee- zien verlaten. Die man liep in de richting van de Kaasmarkt weg. Op de kamer van do doode vrouw brandde geen licht. De buren, die het lijk vonden, hebben nog ge tracht de levensgeesten op te wekken. Voorts is bij het onderzoek geble ken, dat de man van de gedoode vrouw gedurende don tijd waarin eon en ander is gebeurd, zich niet in de echtelijke woning heeft opgehou den. Het liik van vrouw Vroomans is ter gerechtelijke schouwing naar liet Zie kenhuis gebracht. Van den man, die in do 10 avers teeg gezien is, heeft men aan de politie maar eon hc-elo vage persoonsbeschrij ving kunnen geven. VERDRONKEN. Zaterdoera'ddag is het tweejarig jongetje Boer Kuijpers te Helmond in e^n sloot achter het huis verdron ken. TEGEN STADSONTSIERING TE NIJMEGEN. De Commissie voor de Strafveror deningen had naar aanleiding van hot voorstel van don heer Van Bjj- lert. om bij do politiov erordenirhet aanbrengen aan en op gebouwen van do straat ontsierende reclameborden tegen te gaan, ook met betrekking tot die zuak een voorstel ingediend. Zij stelde namelijk voor in de verorde ning op to nemen deze bepaling: „Het is verboden op van den openbaren weg zichtbare wijze op of boven de daken of tegen do voorzijde of achter kanten van gebouwen of op open plaatsen, tot getrouwen behoorende, reclameborden <jf andere voorwerpen, bestemd of gebezigd voor reclame aan to brengen, te plaatsen, te beves tigen of te hebben. B. 011 W. kunnen van het bepaalde in het lsto lid van dit artikel ontheffing verleenen" Deze zaak kwam in den Raad aan de orde. Wilde de heer Van Bijlert mot zijn voorstel niet treffen do bor den, welke door de eigenaars of be woners dor gebouwen voor reclame voor eigen zaak waren en worden aangebracht, de Commissie meende, dat liier geen onderscheid moest wor den gemaakt, nu het ging tegen de ontsiering van do straat. Hot voorstel van den heer Van Bij lert werd met 25 tegen 3 stemmen verworpen dat van de commissie voor do strafverordeningen, verde digd door den voorzitter, werd aange nomen met 22 tegen 6 stemmen. STAATSPENSIONNEERING. Zondag werd te Purmerend ecu vergader In cr gehouden van de bestu ren der nfdeelingen van den Bond van Staatspensionneering in het kies district Hoorn. Van de 16 afdeelingen waren 14 vertegenwoordigd. Na oeniee besprekingen werd de navolgende motie met algemeeno stemmen aangenomen .,Do vergadering, verlagenwoordi- c-nde 2370 leden, dringt er bij de kifsvereenigfngen A in verschillende richtingen in ons district met klem op aan, een overtuigd voorstander van stastspensionneeriner candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kanier er behoudt zich voor, om, na het bekend worden der geko zen candidaten, te doen. wat ze in het belang zal achten van het grond denkbeeld van den Bond van Staats- pensionneeri ng". Deze motie zal worden toegezonden aan alle klesvereenigingen in hef dis trict Hoorn. Letteren en Kunst Boeken. In de serie „Uit Zenuw- en Z e 1 e 1 e v e n'Uitkomsten van Psychologisch Onderzoek, is thans no. 10 der iste serie verschonen. De titel van deze brochure is ..Zwakzin nigheid". De lieer E. J. Swaep, ge neesheer aan do Tuchtschool te Gin- nekcn wijdt een studie aan dit in zijn gevolgen voor do maatschappij zoo belangrijke verschijnsel van ge brekkige ontwikkeling der verstande lijke vermogens. De schrijver behan delt de oorzaken en vei .schijn*don der aangeboren zwakzinnigheid, waarhij hij de graden idiotie, imbo- ciliiteit en debiiliteit onderscheidt, be nevens de moral insanity (moreelö zwakzinnigheid). Verder geeft de heer Swaep metho den aan tot herkenning en behande ling der ziekte en bespreekt do ge dragslijn, die de strafrechting tegen over zwakzinnige delinquenten be hoort in te nemen. Do uitgave dezer serio is van de H o 11 a n d i u-d r u k k e r ij te Baarn. Van dezelfde uitgeefster ontvangen wij no. 8 en 9 van do Serie „Schoolhervormin g". In no. o behandelt de lieer L. C. T. Bigot, het vak „lezen" en in no. 9 de lieer Joh. Oostveen liet „zangonderwijs". Een andere Baarasclre uitgeversfir ma, die series nuttige boekjes in om loop brengt, is de firma J. F. van do Ven. Van haar ontvingen wij van de „Practische Bibliotheek" no. 34. Daarin geeft de heer R. Acker- man raadgevingen aan duivenfokkers en hen, die dit willen worden. In no. 49 van de Bibliotheek voor Sport en Spel van de zelfde firma verscheen een vertaling van het boekjo „Gymnastique utilal- re" door Baron P. de Coubcrtin. De ze uitgave, die het licht ziet ouder den titel „Practische li chaamsoefening" is bezorgd door den Nederl. Bond voor Lich. Op voeding. Het boekje lijkt mij vooral daarom practisch, wijl daarin is opgenomen een leerplan, waardoor hot gemakke lijk zal vallen het betoogde in prac- tijk te brengen. In dit blad is reeds meermalen de lio e©n maar zijn e©n j0rTWL3.«&<; omdat cis oplage va» HAARLEfji'S DAGBLAO zeer groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden ar TIENDUIZENDEN geplaatst. ONDER EEN AUTO. Do 71-jarige Zuidvllet, verloskundi ge bij vee to Hazerswoude is dóór een auto uit Den Haag overreden en le vensgevaarlijk gewond. De autobestuurder had geen schuld. GEVAARLIJK SPEL. Zondagmiddag waren in de artillo- riekazerne te Leiden eenige militai ren aan het stoeien. De 2C-jarig*e kor poraal A. van Thooft werd ernstig met een mes in don buik getroffen. Mr. C. H. B. BOOT. Naar de „N. R Ct." verneemt heeft de officier van justitie bij de arron- dissenients-rechtbank te Rotterdam, Mr. C. II. B. Boot, tegen 1 Mei eer vol ontslag uit zijne betrekking aan- gevruagd en verlvregen. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. „Het Rerldingswezen" deelt mede, dat de Prins der Nederlanden met eukelo hoeren, die rneJe in dit on derwerp belang stellen, een cursus volgt in eerste hulp bij ongelukken, onder leiding van dx. G. W. Boland. GEVALLEN. De loodgietersknecht A. Jonkman is te Zwolle uit do dakgoot van een huis gevallen. Hevig bloedend is hij opge nomen en naar het ziekenhuis over gebracht Zijn toestand is ernstig. DE VOGELWET. Het bestuur van de Club van Ne- derlandsclie VogeLkundigen, hoeft, naar de „N. Ct" meldt, onder herin nering aau eeu vroeger reeds ter zake gezonden adres met uitvoerige toelichting, aan de Tweede Kamer andermaal verzocht het ontwerp- Vogelwet niet, of althans niet dan in zeer geamendeerden vorm, te willen aannemen. DE GEMEENTERAAD IN STAKING. Door het Kaïnerlid Iielsdingen is de volgende schriftelijke vraag aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht. „Kan de Minister modedoelen welke motieven hem geleid hebben de Kroon te adviseeren goedkeuring to doen onthouden aan een besluit van den Raad dór gemeente t Bildt, wijziging brengend in de verordening tot hef fing van den hoofdei ij ken omslag, welke wijziging strekte om het maxi mum dat door dezen hoofdelijken om slag kan worden geheven, te bren gen van f 35.000 op f 45.000. EEN CHRISTELIJK VOLKSDAG BLAD. Oveï een week zal een proefnum mer verschijnen van een „Christelijk Volksdagblad", Alvorens definitief tot die uitgave te besluiten, wil men de ontvangst afwachten, welke het nieu we blad zal hebben. In April zou men, bij slagen, met geregeld drukken aan vangen. ONDEROFFICIEREN. De minister van oo'rlog heeft afwij zend beschikt op de verzoeken van de ondebofficiersvereeniging „Ons Be lang', ten behoeve van gehuwde mili tairen levensmiddelen to ontvangen uit do rijksmagazijnen etn aan alle militairen een bijslag op het t'racte- rneut toe te kennen, wegens de duurte van die levensmiddelen. DE TENTOONSTELLING TE LONDEN. De Koningin-Moeder heeft 50.000 oranjebloempjes gezonden, welke be stemd zijn voor de tentoonstelling, welke de volgende maand in „Olym- pia" gehouden zal worden. Sport en Wedstrijden VOETBAL. 3o KLASSE H. V. B. V. V. H. III—HAARLEM VI. 1-0 Dadel ijik na den aftrap is Hercules sterker, maar slecht schieten en wan bof voorkomen voor Haarlem elk ge vaar. Zoo wordt voortgetobt tot half time, terwijl do stand nog steeds 00 is. Na rust komt Haarlem opzetten, en het Hercules-doel ontkomt eonigszins gelukkig aan een gevaar. Daarop is het V. V. IL weer, dat het spel in handen noemt, maar kan niet eerder doelpunten dan een kwartier vóór tijd. Haarlem VI, hoewel merkbaar uitgeput, probeert nog eens golijk te maken, maar door uitstekend spel van de V. V. H.-backs kunnen zij niet dan van verren afstand schieten. Als tijd gefloten wordt, hooft V. V. H. III welverdiend met 1—0 gewonnen. aandacht gevestigd op deze „Gym- nastique utilaire' die ton doel heeft levensgereedheid aan te kwoekon. Wij wonschen het boekje vooral in handen van onze gynmastiekloeraren, die bestemd schijnen te zijn om deze toegepaste gymnastiek te leidon. Hun lessen zullen nog aantrekkelijker voor de jongelui worden, als zij deze veelvormige gymnastiek in gaan voe ren. De gepensiomieerd officier J. H. G. van Deun, die rich als schrijver op "t gebied van do vischspcrt be kendheid heeft verworven, zendt ons een exemplaar van don tweedon druk van zijn „Vademecum voor don Hengelaar. Deze veteraan In de hengelsport heeft ui dit werkje op beknopte, dooh duidelijke wijze meegedeeld, wat ieder hengelaar, dio niet ui conflict wil koman met politie en kantonrech ter, van de bepalingen op de vissche- rij behoort te weten. Het lijkt ons een nuttig boekje, waarvoor als bewijs mag aangevoerd worden, dat 5000 exemplaren in één maand zijn verkocht eu bijna alle manschappen der Marechaussóe van een exemplaar voorzien zijn, ten dienste van hun toezicht op de nale ving van de gestelde bepalingen. Kerk en School DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag deed in de Singelkerk Amsterdam ds. V. Loosjes, van Sneek gekomen, ter vervanging van ds. W. I. Lecndertz, wien eervol enter itaat word verleend, zijn intrede. Naar aan leiding van Corinth© II vers 2 ve'r- bond ds. Loosjes zich aan zijn meen te. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen rechten mevrouw B. Bakker—Nort. Rechtszaken ONTROUW A MB TL N A AR. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft veroordeeld II. V., gemeente veldwachter en havengaarder te Kat wijk aan Zee. die zich als ontvanger van do havengelden een bedrag van ongeveer 50 had toegeëigend, dat hij voor genoemde gemeente had ontvan gen, tot 6 maanden «Gevangenisstraf. Gemengd Nieuws VERGIFTIGING DOOR METHYL ALCOHOL TE BERLIJN. Sedert de methyl-vergiftigingan in het stedelijk asyl voor dakloorcn te Berlijn aan het licht kwamen, heeft de politie voortdurend onderzoek ge daan naar personen, die gestorven ijn onder do verdachte verschijnse len. En thans moet gebleken zijn, dat liet aantal slachtoffers reeds nieor dan 200 bedraagt. Zoo is thans uitge komen, dat een aantal stamgasten van een herborg in de Yorkstrasse in dien kritieken tijd kort na elkaar overleden zijn. De lijken van acht de zer stamgasten worden uitgegraven en uit hot onderzoek bleek overtui gend, dat de doodsoorzaak methylver- giftiging was. Deze herbergier had zijn jenever betrokken van dan dro gist in Charlottenburg, die ook aan do herbergiers leverde, in don omtrok van het asyl wonende. Do politie gaat met het onderzoek nog voort, on waarschijnlijk zal blijken, dut het aantal slacMoffers veel grootor is dan men aanvankelijk vermoed had. HOTELBRAND. Zaterdagochtend hoef* te Chicago een noodlottige hotelbrand gewoed. L)o trappen en brond-uitgangen wa ren ras onbruikbaar en de ongeluk kige hotelgasten moesten het raam uitspringeo. Daarbij kwamen 11 hun ner om het leven. Zij vielen to plet ter. Zeven anderen verbrandden in liet "abomv. VERGIFTIGING DOOR LOODWIT. Een tweejarig kind had de gewoon te aan den rand van hot ledikant je, waarin het sliep, te knabbelen. Na eo ai ge weken werd uit aanhoudend braken en koliek vergiftiging ver moed. Het ledikantje was met loodwit verf geschilderd en door het weken lang voortgezette knabbelen, ontstond bij het bind loodvergiftiging. Hoewel de kenmerkende loodzoom aan het tandvleeech ontbrak, werd langs scheikundigen weg 'ie diagnose aan loodvergiftiging gesteld. DE GROOTE BALLONVOSSEN JACHT TE CREFELD. Zondag had te Crefold in tegen woordigheid van een grooto menigte belangstellenden do opstijging plaats der ballons, die aan den internatio nalen wedstrijd deelnamen. Ons land was vertegenwoordigd door de bal lons Amsterdam en Rotterdam. Bal- lo i Amsterdam, inhoud 12G0 kub. M., was bemand met de hoeren Walaart Sacre, commandant Nell en luitenant Ter Poorten, de ballon Rotterdam, in houd 1200 kub. M-, werd gecomman deerd door den heer Van Heyst. ter ijl mede-inzittenden waren de hee- ïn Van Royen en Jhr. Von den Borah van Heemstede. De ballon Fucks, die zooals de naam reeds aanduidt als vos zou dienst doen, bekwam kort na de op stijging een groote scheur, waardoor een gedwongen daling noodzakelijk De ballon Ahercron verving daar om de Fuchs. De uitslag Is: le prijs Ballon Am sterdam (Nederland), commandant Wallaardt Sacré; 2e pr. ballon Düs- seldorf (Duitschland), commandant Schröder; 3o prijs ballon Rotterdam (Nederland), commandant luit. Van Heyst; 4e pr. ballon Nauw, comman dant Blanchertz. Vier ballons zijn in Nederland ge daald, een te Hoogeveen, een te Kam perveen, een te Muntendam en een te Harendermolen. OORLOGSCONTRABANDE. Douanebeambten te Duinkerker) hebben aan boord van liet stoomschip Listrac, komende van Hamburg, oor- logscontrabande voor Marokka in be slag genomen, bestaande uit Mauser geweren en 250.000 patronen. KNOEIERIJEN IN RUSLAND. Te St. Potersburg werd uitspraak gedaan in het proces over de groote bedriegerijen, gepleegd bij den aan leg van den Wolga-spoorweg. De pre sident van een handelsbank, Golu- beck, werd tot vier maanden vesting straf veroordeeld, staatsraad Nera- boff tot 2 1/2 jaar en Boris Neratoff tot een jaar. Negen beklaagden werden rij gesproken. De twee Neratoff s, dte broeders zijn van don bekenden on der-staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken, moeten aan de spoorweg maatschappij 700 000 roel ol terugfcöta- De ingenieur Alesandroff 200.00t reobel. DE ZUIDPOOL BEREIKT. Kapitein Amundsen beeft verschil- lende interviews gehad. Hij geoft toe, dat misschien ook kapitein Scott de 28 militairen, behoorend tot het gar nizoen Soerabaja, aan het „stoppen'* gegaan. Van die 28 zijn er '7 terecht gekomen; de meeaten hunner meldden zich uit eigen beweging weet aan. De rest, die nog wiek is, bestaat grootendoels uit militairen van niet- Hollandsciien laixiaatd (Duitscners bv.) en inlander». Eerstgenoemde!! zullen wel grootendee'.s uit Indie zijn vórdwencn, terwijl do Inlanders ook wel zullen kunnen worden afgeschre- die verdwijnen hier op Java U? CHOLERA, Er wórdt gemeld, dat Makassar den 13en Februari wegens cholera be- suiet verklaard weid. Burgerlijke Stand HILLEGOM. IJovalleuiA. NoppenHoek, d., P. van der Moor—Deen, z-, J. E. van RoodenZonneveld, z., J. Verkerk—. Froeken, z., W. Murk—Luk, D. M. J. Th. den BoerKoppen, d., S. Scheep» makerHaringa, z. Haarlem, 11 Maart 1912. Botermarkt. Aangevoerd en verkocht 42 kg. bo ter, f 1.80—/ 1.70 per kg. Groontenmarkl Appelen. Aangevoerd en verkocht H.L., 112. Bloemkool. Aangevoerd en verkocht 200 st., 0.2510.30. Roode kool. Aangevoerd ern verk. 1000 St., f 0.05f 0.15. Witte kool. Aangevoerd en verkocht 100 stuks, 0.0610.10. Savooiekool. Aangevoerd en verk, 3000 st-, ƒ0.06f 0.16. peen spoor gezien. Het is zelfs dijk, dat de Engelsche i expeditie pool bereikt heeft, maar bij beeft van reeds vóór hem daar geweest is, en uit sneeuw ander materiaal waj niet ter beschikking een monument opgericht heeft, dat door stormen ech ter vernield is. Over zijn tocht vertelde Amundsen nog Aan proviand was nooit gebrek, niettegenstaande men in liet ijsland zeer veel meor eet dan in de gema tigde zone. Ook de honden kregen zooveel zij wilden. Amundsen vond 't hondenvleeach heel lokker. Nadat de 85ste graad overschreden was, moes ten 25 honden gedood worden. Zij waren bijna alle vet en hun vleesch was een.... delicatesse. liet wasschen was een luxo, dio nie mand zich op deze reis naar de pool kon veroorloven, evenzoo als hoi scho ren. Om echfer het gezicht vrij van ijs te houden, werd de baard met een machine geknipt. Koloniën GEDROSTE MILITAIREN, liet gaat met het drossen van mili tairen te Soerabaja oen aardig gan getje, schrijlt de N. S. Ct.; sinds December 1911 zijn niet mindór dan Marktnieuws Stoomvaartberichten Het stoomschip Goentoor, van Rot terdam naar Java. arriveerde 10 MrL te Southampton. Het stoomschip Mc-rauke, van Rob terdam naar Java. vertrok 10 Maart an Gibraltar. Het stoomschip Tabanan, van Rot terdam naar Java. vertrok 10 Maart van Colombo. Het stoomschip Medan. van Rotter dam naar Java, arriveerde 10 Maart te Sabang. Het stoomschip Tantalus, van Am sterdam naar Java, passeerde 9 Mrt WighL Het stoomschip Derfflinger, van Oost-Arié naar Amsterdam, arriveer- de 9 Maart te Aden. Het stoomschip Sloterdijk, van Rot terdam nnar Philadelphia, arriveer- de lü Maart v.m. te Boston. Het stoomschip Gorredijk, van Rot terdam naar Philadelphia, Newport News on Baltimore, passeerde 10 Maart, v.m. 1 u. 40 min.. Lizard. liet stoomschip Soestdijk, van Rot terdam naar Newport News en Balti more, arriveerde 9 Maart te Balti more. Het stoomschip Zielen (gecharterd door de N. A. S. M.) arriveerde 8 Maart, des nachts te 12 tiur, van Rot terdam te Portland (M.). Het stoomschip Zaandiik, van Rot terdam naar Boston en Philadelphia, passeerde 11 Maart., des voorm. 1 uur ~j min., Lizard. liet stoomschip Lord Downshire ore rlveorde 11 Maart van Philadelphia te Rotterdam. liet stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 9 Maart Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem I arriveerde 10 Maart van Amsterdam te Batavia. Het stooniscliip Vondel, van Am- «fendan: naar Batavia, passeerde 9 Maart Periin. Het stoomschip I-ombok arriveerde 11 Maart van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem I ertrok 10 Maart van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Amstellond. van Buenos \vree naar Amsterdam, ver trok 10 Maart van Las Palmas.. Ilot stoomschip Zerio-dia van Ara- sterdom naar Buenos Ayres, arriveer de lf> Maart te Ri« Janeiro. Het stoomschip Kleist. van Rotten- dam naar Japon, vertrok 8 Maart van N a pels. Het stoomschip Prinzees Alice arri- eerde 11 Maart van Rotterdam t« Sjanghai. Volgons draadloos bericht via Crookhaven. bevond het stoomschip Potsdam, van Rotterdam na&r New- York, zich 11 Maart, v.m. 3 uur. op 225 mijl West van Uzard. Het stoomschip Rijnland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, pas- so«rdo 9 Maart Las Paliuas. Het stoomschip Koning Willem TTT arriveerde 11 iiaart van Batavia t® Amsterdam- Het st. Tam bora, v. Java, naar Rot tendam, vertrok 11 Maart van Tan- ger. Het st. Koning Wtlkm II. v. Amstwn- dam naar Batavia, pass. 11 Maart Oueasant. Het st- Bonda, van Batavia naar Amsterdam, pass. 11 Maart Perim. Het at. Koningin der Nederlanden, van Amsterdam na at Batavia, pass. 10 Maart Gibraltar. Het st. Timor, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 10 Maart te Port Said. Het st. Prins Willem III,v. Para maribo naar Amsterdam, pass. 10 Maart St, Michaels. Het st. Tjikind, va-u Hambusrg en Antwerpen naar Java, arriv. 11 Mrt. to Port Said. Het st. Epsom (gecharterd door <te Holland-Amerika lijn), van Baltimo re en Newport News. n. Rotterdam, pass. 11 Maart nam. 4 uur 15 min, Prawlepoint. Het st. Delfland vertrok 10 Maart v- Buenos-Ayres naar Amsterdam. Het st. WÜlchod '"Ir. 11 Maart Rotterdam naaï Montreal Hot st. Goeben, v Japan naar Am sterdam, pass. 11 Maart Sagres (verb.) Itet st. Prins F.itel Friedrich, van Oost-Aziö naar Amsterdam, vertrok 10 Maart van Singapore.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7