NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 88'2 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 12 MAART 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: _A Van 1—S regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 'A J f, a1 Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per recel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienüjk rabat gemeente) -30 AdvertenÜën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts per plaatsing' Franco per post door Nederland1.65 «fA Ij#® Jjfh 50 Cts. voor 3 plaatsingïn 4 contant v.». per praarsing, Alzonderlijke nummers0.02 Vj» {J»rv> fVauir^y "4m s n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37,'-4 *i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER I STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 14 MAART. Orgelbespeling in de Groote kerk, van 2—3 uur. Kerk der Broedergemeente: Lezing door dr. A. H. de Ilartog, 8 uur. De Kroon: Lezing door den heer H. C. Prinsen Geerligs, voor het Kon. Museum, 8 uur. De Kroon: Association Francais© Conférence par Mons. Jean Bla ze. Brongebouw: Concert varié, 8 beu- XES. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Sint-Bnvo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Stadsnieuws Öm Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Slachtoffers van hun uitvinding", in de rubriek Om Ons Ileen. ALGEM. VEREEN TOT BESTRIJ DING DER WERKLOOSHEID. Maandag LI. hield bovengenoemde vereeniging een ledenvergadering. Aar.wezïg waren 62 leden. Aan de orde kwam een voorstel van het be stuur om de contributie tijdelijk te verhoogen. De penningmeester, de heer J. E. van Emmerik, leidde hot punt in, door een kort verslag van de werkzaamhe den en financiën in den afgeloopen winter te geven. Van de 315 leden waren er 150 om uitkeering geweest, waarvan 41 het maximum aantal da gen (50) hadden getrokken er was uitgegeven f 1656,90 uit do vereeni- gingskas aan werkloozen, benevens 185.15 aan contróle. Totaal was er nog in kas 553,83 1/2. Hierbij was ruim ƒ250 aan contributie vau het loo- pende boekjaar. Uit een en ander put te het bestuur de overtuiging om voor te moeten stellen de contributie voor hen, die dezen winter uitkeeriug genoten hadden, te verhoogen met 3 cent per week, dus van 11 op 14 cent te brengen, gedurende een half jaar. Na levendige discussie werd dit voorstel met alge ineen e stemmen aan genomen. Tevens werd de wensch uit gesproken, dat leden, die dezen win ter niet getrokken hebben, vrijwillig deze verhooging zuilen betalen. Na een bespreking over de contro le. sloot de voorzitter, de heer J. Hille, de vergadering met een woord van opwekking om leden te werven. Ned. Reisvereeniging. De afdeelïng Haarlem van bovenge noemde vereeniging vergaderde Dins dagavond in de sociëteit „De Nijver heid", onder voorzitterschap van den heer J. G P. Sabel. Medegedeeld werd, dat Zondag a.s. het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam zal worden bezichtisd daarl<^ moeten de deelnemers zich oiterliik Woensdag 13 Maart bij den secretaris hebben opsregeven. Daarna werd mededeeling gedaan omtrent de feestellikh''den, welke ter gelegenheid van de jaarvergadering op 24 en 25 Maart e.k f* Haarlem zullen worden gehouden. Daar wij die feesteliikheden in dit blad reeds vermeld hebben, volstaan wij met al leen nog mede te doelen dat op Maandag 25 Maart, des avonds van S tot 10 uur. een strijkoon eert plaats heeft door het Hanrlemsch Muziek korps in het Brongebouw, waartoe1 de leden der Nederlandsclie Reisver- ©eniging vrijen toegang hebben op vertoon van diploma. Achtereenvolgens werden nu de voorstellen van het hoofdbestuur en van de versellillende afdeelingen be- upraken en den afgevaardigden, den boeren S. Heyblak en C. dc Wijmun, opdracht pegeven, hoe te stemmen. Voor de aanvullingsverkiezinpen Voor het algemeen bestuur werden candidaut gesteld do heoren A. On derwater en S. Riopma. Met een opwekking aan de Ilaar- Jemsche leden, om bij de algemceno vergadering blijken van beiangstel- Iing te geven, werd de druk bezochte ojeenkomst to elf uur gesloten. Zangwedstrijd. Niet „Kunst Adelt" maar 't go- lnend koor „Excelsior", directeur de hoer J. Overhuys, zal deelnemen aan den wedstrijd van „Onderlinge Oefe ning"., Willem Andrlessen Onze vroegere stadgenoot de heer W. Audriesson, thans tijdelijk leeraar aan bet Koninklijk Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage, is, bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, tot vast leer aar benoemd. Iastantaiiées. Vr«a(jgesprek van den dag. MET DEN DIRECTEUR DER „HA- TAX"-MAATSCHAPPIJ. Gistermorgen bezochten wij den heer Schagen, den directeur van de maat schappij Halax. Wij vonden hem in do auto-garage in de Wagenmak laan, druk bezig met zijn admini stratie. Is u, vroegen we, nu bet nieuwtje er af is tevreden over den gang van zaken met de Ha tax en? Ja, mijnheer, meer dan tevreden, We rijden hier nog maar een dag of tien, maar in dien korten tijd zijn we al aard g populair geworden. De Ha- taxen zijn zeer gewild in Haarlem, en ook in Bloemeudaal en de andere buitengemeenten, waar we al vaste klanten hebben, die we s morgens naar hun kantoren brengen. Met boevee! rijtuigen wördi er nu gereden? Met acht. maar w - zullen binnen kort belangrijk moeten gaan uitbrei den. Zondag b.v. kwamen we al wa gens te kort En "t wordt nog drukker; als over 'n maandje de bloemenvelden „mooi staan", wordt het eigenlijk pas goed; we gaan een mooien tijd tegemoet. We krijgen ook veel aanvragen van jengel-ui die het bij ons als chauffeur willen probeeren. Maandagmiddag ben ik met eenige menschen een proeftocht naar Bloe- mendaal gaan houden. Moet een chauffeur voor Haar lem, meer geroutineerd zijn dan een voor Amsterdam? In sommige opzichten, ja. Onze Haa'rlemscho chauffeurs moe ten behalve met liet verkeer, ook re kening houden met de wegen in de buitengemeenten. In Bloemendaal bv. zou ik geen Amsterdamschen wagen- voerder willen hebben. Het heuvel achtige terrein is daar zoo vo1 moeie- lijkhedcn, dat het heel lang diuurt eer onze rnenschen et zoo aan gewend zijn, dat we de passagiers aan hen kunnen toevertrouwen. Het duurt dikwijls heel lang eer we iemand een wagen ter besturing ge ven. Onder ons toezicht moet hij eerst dagen lang proefrijden, eer bij zelf standig werken mag. ONGE V ALLENWET. Do Centrale raad- van beroep deed uitspraak in het hooger beroep van de Rijksverz. bank legen de uitspraak van den Raad v. Beroep ah.er, hou dende verniet.ging dor beslissing van de bank, waarbij is herzien en met in gang van 1 SSeptember 1911 beëindigd de rente van f 0.20 1/2 per werkdag naar 15 invaliditeit, toegekend aan J. D., vverkman-pelroleumhandel te Haarlem, ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan hij mist twee le den van den rechter-wijsvinger, ter wijl drie andere vingers krom staan; de Raad bepaalde, dal aan getroffene met ingang van 15 September 1911 een rente zal worden toegekend van 13 1/2 cent per werk'dag naar 10 invali diteit De Centrale Raad bevestigde do uitspraak. Snelverband. Deze vereeniging hield Dinsdag avond een openbare oefening in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging. Verschillende autoriteiten en werk gevers waren uitgenoodigd. Een hon derdtal personen iiad aan deze uit- noodigmg gevolg gegeven. Onder do aanwezigen zagen wij o. a. don bur gemeester van Schoten, den. beer Führhop, en de Schotensciie raads leden Poth, Olie en Van Steen. Ver der het Haarlemsche raadslid den hooi- De Braai. Te 8 1/4 uur heette de voorzitter, de heer Couweuhoven, de aanwezigen hartelijk welkom. Spreker wees er o. a. op, dat tijdens hot tweejarig be staan bet ledental reeds gegroeid is tot 42, vertegenwoordigende 26 beroe pen, verdeeld over 20 patroons. De reeds behaalde gunstige resul taten geven der vereeniging moed, op den ingeslagen weg voort Ie gaan. Nu werd een aanvang tremaakt met de afwerking van het programma. No. 1 6telde voor een tram ongeluk, dat in hoofdzaak werd uitgevoerd door employé's der E. S. M. Met zeer primitieve hulpmiddelen werd de patiënt verbonden. Z'n ge broken been werd o. a. gespalkt met een paar narapluies en als hoofdkus sen werd een rijwielband gébruikt. Als No. 2 werd behandeld een drenkeling. Hierbij werden de kunst matige ademhaling en de hart-mas- sage toegepast. Vervolgens werd nog voorgesteld het hulp verieenen bij oen slagader- bloeding, een benzibe-ontploffing, waarhij iemand in brand geraakte, een geïnfecteerde wond, waarbij met een likeurglaasje zeer handig een zoo genaamde kop werd gezet. en nog eenige andere verwondingen, waarbij het op het leggen van verbanden aan kwam. AI deze gevallen werden goed uit gevoerd en verwierven veel applaus. Te ongeveer tien uur waren de oefeningen ten einde en dankte de voorzitter met een kort woord de aanwezigen voor hunne belangstel - ling. Ongetwijfeld zullen de leden van des* nuttige vereeniging rich I>'r plot selinge ongevallen voor het verieenen der eerste hulp zeer verdienstelijk kunnen maken. Loonactie Stucadoors. We hebben reeds meegedeeld, dat door de vereenicringen van stuca- doorsgezelfan een loonactie op touw gezet is. De patroons hebben daarop de toezegging gedaan, dat het uur loon voor bekwame stucadoors met ingang van 1 Juli a.s. van 28 op 30 cent gebracht zal worden. Over her ziening der tarieven hebben de pa troons nog geen antwoord gegeven. De secretaris van den Alg. Nederl. Stucudoorsbond schrijft ons thans, dat na bemoeiing van de Kamer van Arbeid gebleken is, dat de secretaris der pntroonsvereeniging van de brie ven van het loon-comité der gezel I en- verecnigingen geen mededeeling had gedaan. Thans zal de patroonsveree- niging do quaestio over de tarieven in de eerstvolgende vergadering be handelen. Do gezellen-organisaties hebben nu besloten tot 15 Maart af te wachten. In het schrijven aan de patroons is ernstig geprotesteerd tegen de hou ding van den secretaris. 25-j a r i g jubileum. 1 Mei a.s. hoopt de heer J. de Granff den dag te gedenken, waarop hij vóór 25 jaar als 'etterzetter bij de firma Joh, Enschedé en Zonen in dienst trad. De theorie aan de prac- tiik toetsen. Hedenmorgen in do vestibule van hot Baleis van Justitie, de Kanton rechter, Mr. A. A. van der Mersch.de ambtenaar van .het O. M een jongen en een handwagen, beladen met eeni- go paren schoenen, dezelfde wagen, welke door de Inspectrice van de Ar beidswet tegen de brug aan het Wil- sonsplëin mede werd opgeduwd, om dat deze h i. voor den jongen te zwaar was waarom zij tegen den patroon proces-verbaal opmaakte we gens overtreding der Arbeidswet. Eerst de jongen, hij duwde bijna de ruiten der voordeur inzeer ge makkelijk. zonder moeite, ja, tegen een brug op meet men zich als met alle voertuigen wat inspannen. Dan probeert de Kantonrechter het, hij duwt alsof Z.E.A. het meer ge daan heeft. Niet te zwaar. De ambtenaar van het O. M., die do vorige week f 5 boete wschte, volgde nu het voorl>eeld des Kantonrechters na. Zwaar? Niet zwaar? Boven gekomen, in de Rechtszaal, blijft da ambten» iv bij zijn eisch vol harden de Kantonrechter zal de volgende week recht spreken. Weldadigheid naar Ver- mogen. liet jaarverslag der vereeniging „Wcldadicrheid naar Vermogen" is in druk verschenen In het boekje is ook een Mist van leden en donateurs opgenomen. Vervroegde winkelslui ting. De afdeeling Haarlem van don Ne- derlandschen Barbiers- en Kappers- bond zul op 25 Maart een vergadering houden, waarin de vorming van een plaatselijk comité (onderdeel van het Nationaal Comité) voor een wettelijke regeling der winkelsluiting zal wor den besproken Eén 7-tal belangheb bende organisaties en verschillende particuliero personen, van wie men vermoeidt, dat ze in beginsel voor een wettelijke regeling der winkelsluiting zijn, zijn tot dezo vergadering uitge- noodlgd. Van 't Kantongerecht UITSPRAKEN: Heden werden de navolgondo uit spraken gedaan: II, A. te Velsen, en j. j. te Haarlem, overtreding Veiligheidswet, no. 1, 2 maal f 25 boeto of 2 maal 14 dagen hechtenis, no. 2 f 10 boete of 3 dagen hechtenis. C. dc B. te Wijk aan Zee en Duin, W. P. van der K. en J. H., te Velsen, overtreding Jachtwet, no. 1 f 10 boete of 4 dagen hechtenis, no. 2 f 5 boete of 4 dagen hechtenis, no. 3 f 3 boete of 4 dagen hechtenis. J. B. te Velsen .overtreding Wapen wet, f 3 boete of 3 dagen heclden-s. M. L. te Haarlem, overtreding Ar beidswet, 9 maal f 1 boete of 9 maal 1 dag hechtenis. J. K. te Beverwijk, overtreding Trek- hondenwet, vrijgesproken. C. E. ter A., te Haarlemmer! led a en 8 auderen, overtreding IJ wet, 10 maal f 0.50 boete of 10 maal 1 dag hechtenis, 8 maal f 1 boete of 8 maai 1 dag hechtenis, 5 maal f 0.50 boete of 5 maal 1 dag hechtenis en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. L. K. G., en A. R., te Haarlem, straatschenderij, 110. 1 f 10 boete erf 3 dagen hechtenis, no. 2 f 5 boete of 3 dagen hechtenis. P. S., te Beverwijk, F. de B., en A. G. te Haarlem, loopen op verboden grond, no 1 2 maai f 3 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis, no. 2 en 3 f 3 boe te of 3 dagen hechtenis. J. P. en W. H., te Haarlem, overtre ding vkeschverordening Ilaarlom, no. 1 f 2 boete of 1 dag hechtenis, en no. 2 ontslagen van rechtsvervolging. W. Tb. K., te Beverwijk, overtre ding Bouwverordening Beverwijk, vrij gesproken. D. M., te Velsen, overtreding Veis keersverdrdening Bloeibendaal, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. VV. en IL M-, te Haarlem, rijden zonder licht, no. 1 f 2 boete of 2 da gen hechtenis, no. 2 f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden or nog 9 pe'rsonen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 5 boete of 3 dagen hech tenis, en f 2 boete of 2 dagen hechte- Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. Gasleveri ng. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst tot de levering van gas aan de gemeente Bloemende al (Vogelenzang). Voor aflossing zal door Vogelen zang, van het totaalbedrag der aam- legkosten een bedrag van vier procent betaald worden. De gaeprrijaen in Vogelenzang zullen verband moeten houden met die in Heemstede. De concessie is verleend voor den tiid van 25 jaren Bij overtreding van de bepaling, dat dc gemeente Bloe- mendaal geen concessie aan derden zal verieenen tot de levering van gas ln Vogelenzang, betaalt Blocinendaal een boete van f 1000. SCHOTEN. Een nieuwe maatregel. Een huiseigenaar liet Dinsdag bij een bewoner in de Soendastraat die hem eeniire weken huishuur verschul digd is. de deuren van het huis weg nemen, zoowel aan de voor- als aan de achterzijde. Nntirtmbk lokte een en ander veel bekijks. SPAARNDAM. Alhier werden gisteren ten over staan van den Haarlemscben n<»taria Jockey een drietal huizen geveild. Een woon- en winkelhuis aan de Kolkslnis werd opgehouden on f1795 een huis en erf onder Spaarnwoude idem op f 1490 verkocht een huis en pakhuis aan den Spaarndammerdijk voor 1200 koopor J. J. Bouwens. HAARLEMMERMEER. Uitslag herstemming. Gisteren werd in district III (Nieuw- Vennep c. a.) herstemming gehouden voor een lid van den gemeenteraad, tusscben de heeren Joh». Verkuijï Pz. on B. van Groeningen, heiden anti- Uitgebracht wierden 523 stemmen, waarvan 8 van onwaarde. Aantal geldige stemmen aldus 515. Hiervan \erkregc*u Joint. Verkuijï Fzn. 287 stemmen en B. van Groenin gen 228, zoodat eerstgenoemde is ge kozen. Binnenland BRANDSTICHTING. Te Gouda hooft een vrouw twee maal getracht haar huis ln brand te steken, om de verzekeringssom van f 1000 machtig te worden. Do vrouw is door de politie in arrest gesteld. KINDERMOORD. Te Amsterdam is een dienstmeisje aangehouden, verdacht haar jong kindje vermoord te hebben. KORISTENSTAKING. De staking van de koristen in de Nieuwe Synagoge te Amsterdam is opgeheven De koristen zullen nu een kleine geldelijke vergoeding ontvan gen. INBREKERS. Tc Hoeven (N. Br.) zijn 4 personen aangehouden, die in H bezit waren van inbrekerswerktuigen, 't Is geble ken, dat ze de daders zijn van enkele inbraken te 's-Gravenhage gepleegd. ZICH ZELF AANGEGEVEN. De voortvluchtige luitenant der rij- wlelcompagnie te Nieuwersluis heeft zich in zijn garnizoen aangemeld. - TITA VNIJZERZAND. in de Ingenieur d 't de heer A. Vosmaer over titaanijzerzand en zijn verwerking het een en ander mede nit technisch oogpunt. Hij doet daar in uitkomen, dat de vraag Lij ge legenheid van de voordracht van den beer Loke door enkele aanwezigen geuit of liet zoeken naar een me thode ter verwerking van het erts met we'slagen zou bekroond worden, door goen deskundige zou gesteld zijn. Er behoeft geen procédé meer gezocht te worden, dat is at lang gevonden door prof. Borchers, den bekenden electro-metallurgist te Aken. Wat de commercieel e zijde van het vraagstuk betreft, releveert hij maar één punt in verband met het overwe gend gebruik, dat voor rails, van ti taanstaai wordt gemaakt. „Waar in enkele jaren waarschijn lijk wel geen andere dan titaanstaal- rails zullen gelegd worden, de jaa'r- li Ir. reductie echter ongeveer 10,000.000 ton bedraagt en zoo lang zamerhand1 ook voo'r allerlei andore doeleinden Utaanstaal zal gebruikt worden, zoo Ls de uitspraak, dat voor het titaanijzerzand van Java een schoone toekomst open ligt, niet te veel gezegd: immers, nu er voor de verwerking daarvan geenerlei techni sche bezwaren meer zijn, is het dui delijk dat een exploitatie in hooge mate rendabel zal zijn; men boude h;erbij in het oog dat, büjkens de er varing, bet procédé Borchers veroor looft de vervaardiging: lo. van gietbaar smeedbaar sterk, taai en bard eerste product zonder veidere omsnvclting of ontkoling 2o. van staal door eenvoudige sa mensmelting van dit product met erts; 3o. van titaancarbid als „thermit"; 4o. van fórrotitaan, als toevoeging aan gewoon staal; en 5o. van andere titaanproducten". DE TOREN TE VLISSINGEN. De leden van den gemeenteraad te VI issingen A. Staverman en W. I. Huson, hebben een voorstel ingediend, de spits van den afgebranden St. Ja- cobstoren te doen herbouwen naar een nieuw ontwerp in harmonie met den onderbouw en de aangrenzende kerk en Burg. en Weth. uit te noodi- gon, aan een nader aan te wijzen ar- ch.tect op te dragen, een of meer ont werpen in bovenbedoelden zin te ver vaardigen ter keuze van den raad en waarvan de uitvoering ean nader door den raad te bepalen bedrog niet zal mogen overschrijden. PANTSERSCHIP. De commissie van rapporteurs over de euppL marine-begroeting is met haar arbeid gereed gekomen en heeft 't ofdeelingsverslag vastgesteld. RUNDVEE-STAMBOEK. Do afd. Noord-Holland van t rund- veestamboek vergaderde te lloo'rn. Medegedeeld wordt dat het aantal aangesloten fokvereenigingen hetzelf de is gebleven. 130 leden d.e'r vereemi- gingon zijn geroyeerd, maar in plaats daarvan hebben zich 50 leden per soonlijk als gewoon lid aangemeld. De ve'reeniging telt thans 1 begun stiger, 200 gewone leden en 86 loden van fokvereenigingen. De volgende vergadering wordt te Amsterdam gehouden. VOORDEELIG JAAR. Op de veilingen in het Westland ls in het afgeloopen jaar voor f 2.014 430 omgezek; ruim een half millioen meer dan ln 1910, EEN WETHOUDER IN EEN KG LENHOK. Men schrijft aan „De Rott.": In zeker stadje in ons koninkrijk voerde een liberale Wethouder onbe perkt bewind, wegens ziekelijkheid van den Burgermeester. Een officier uit de nabij liggende garnizoensplaats komt op zekeren morgen over oefenin gen. inkwartiering en meer dergelijke zaken spreken, waaraan steeds om vangrijke administrate verbonden is. De EdelAchtbare heer Wethoudci weet weg noch steg te vinden in de pa perassen, maar weet zich te dekken met het verzoek: „Kom s v p. over een uur terug. De luitenant vraagt hierop aller eerst eenige stukken te willen pa'ra- feeren, waarop het wethoude'rlijk be scheid luidt, nog even te willen wach ten. Z. EdelAchtbare verwijdert z ch even de luitenant wacht... wacht tot eindelijk meer dan een uur verstreek. De gemeente bode wordt naar 's Wethouders woning gezonden, doch daar vermag men geen licht te ont steken. De Wethouder is zoek. Tot tert slotte na een paar uur, de bode, voor bij het kolenhok komende, tegen de deur hoort bonzen en een gedempte stem hem vragend toeroept: ,,Is die officier al weg?" De deur gaat open... en het licht schuwend lid van het denkond deel der natie verstout zich, na geruststel ling door den bode, om uit zijn schuil hoek te voorschijn t*> komen. Alzoo geschiedde Ln de 20e eeuw! Het volgend jaar werd bij de Ge meenteraadsverkiezing dit bekwame lid „gewipt", totdat in den jare 1911 de libérale partij dezen liberalen oud- Wethouder weer candid a teerde en hern met drie stemmen meerderheid weer op het kussen zag verheffen. Daar zit hij 'sedert weer te azen op het wethoude'rsbaantje» ONDEROFFICIERSTRACrEMEN- TEN. De door dan Minister van Oorlog benoemde coin miss.e tot het doen an voorstellen tot herziening der sokftjen enz. van de onderofficieren is than! met haat taak gereed. De commissie adv.seert onderoffi cieren bij aanstelling f 500 te geven, met eenige 4-jaarlijkse he verhoogin gen tot f 750. Sergant-majocfr f 800 tot f 1OJ0. AdJ.-onderofficier van f 1100 tot f1250. Bovendien aan dj gehuwde onder officieren toe te kennen vocfr woning- huur f 200; aan een adj.onderofficier f 230. Gemengd Nieuws DE OORZAAK VAN BERI-BERL Het geneeskundig congres te Hon- kong wijdde gewichtige discussies aan het ontstaan van bere-ber ten slotte trok bet congres de conclusie: „dat de meening der vereeniging, uit gesproken in 1910, meer en meer be vestiging had gekregen door onderzoe kingen in Japan, China. Fransch Inde China, de Ph»!ippijnen, Siam, Ned. Oost-Lwttë, de Straits en den Malol- schen Archipel, n.l. dat beri-beïi haar ontstaan vindt in het geregeld ge bruik van vitte rijst als boofdvoedsel.' Het congres achtte het weuschelijk, de aandacht der verschillende gouver nementen te vestigen op deze meaning en een gezamenlijk optreden aan te bevelen. TENTOONSTELLING. In 1913 word te Leipzig een groote tutor nationale bouwvaktentooasWUmg gehouden. Een groot teiTeiu is er voor ingericht. Daarop verrijst o.a. een hee- le tuinstad Verder komen e'r velerlei woningen, terwijl mon er ook oen denk beeld zal krijgen van het moderne verhuizon. NIET IN DEN HAAK. Tegen den politleopzieivcr HochfokJ, beschuldigd liet middel van ontzwave ling te hebben doem toepaseen om in- landsche verdachten tot eene beken tenis te dwingen, is een gerechtelijke vervolging ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1