bekwaam arbeider den neus ophaalt. Vóór mon geroutineerd vakman is, moet er heel wat geleerd worden. Zes k zeven jaur duurt onzo leertijd. Wat krijgen wo dan nog Hoe beter onze werkkrachten zijn. hoe slechter we gewoonlijk «-orden betaald. Een grondwerker in Amsterdam verdient 2D centen per uur» waar verdient een kleermaker zulk een loon? Orgunisa- tie, ter verkrijging van betere ar beidsvoorwaarden, kunnen we niot missen. En waar onze vakorganisa tie nog zoo zwak staat, moeten we allen voor noodzakelijke hervormin gen opkomen. Nog veel te weinig vakgenooten zijn bij de oi^anisntio aangesloten het gevolg laat zich denken. In do laatste 10 jaar- zijn do looncu aanzienlijk verlaagd, sommige wel met 10 procent. In het rapport, door de Kamer van Arbeid uitge bracht, lezen we, dat de loonen niet lager meer worden, omdat zo een voudig niet lager kunnen zijn. Komen we voor onze rechten op. dan laten de patroons ons de loonstaten in zien. Dah zien we wel, dat A. 30 en I>. 20 verdient, maar vraag niet wat er af moet Fournituren, overwerk, dat niet betaald wordt, werk dat de vrouw dikwijls doet, enz., zijn zaken, waar we wel degelijk rekening mee moeten houden. Gemiddeld verdient geen kleermaker meer dan 19 centen per uur. En dat in onzen tijd, nu do huren en dc levensmiddelen zooveel duurder zijn, dan «enige jaren gele den. Spreker komt met een citaat uit genoemd rapport aan, waaruit blijkt, dat de arbeiders door de duurte een verlies hebben te boeken van 1.80 op een loon yen 14. De algemeen© toestand van den kleermaker is zeer achteruit gegaan, om nu nog niet eens te spreken van de hoogere mode-eischen. Ons belang staat lijnrecht tegen over dat van onzen patroon. Die be langen botsen voortdurend togen el kaar. Als wij ons niet terdege verzet ten worden de toestanden nog slechterroept spr. uit. Alleen vakorganisatie kan ons tegen 't wil lekeurig machtsmisbruik van den pa troon heipep. Dikwijls, zegt spr., heeft men ons verweten, dat wij de vakge nooten tegen de patroons opzetten. Dat is beslist niet waar, zegt do lieer K-, hoe dikwijls hebben wij niet kalm en bezadigd willen overleggen met onze werkgevers, maar de resultaten zijn tot nog toe altijd nihil geweest. Als een patroon ons niet anders wil aannemen, tenzij wij kunnen ftaline men in don drukken tijd 7 stukken in een paar dagen te leveren, wat wil len we dun praten 1 Bemiddeling kan haast mot geschieden. In Groningen ging het eteumin zonder staking. Eerst toon het heele bedrijf stil lag, waren de patroons voor rede vatbaar. Laten we hopen, dat t hier, als wij over cenigen tijd onzen patroons de arbeidsvoorwaarden aanbieden, niet zoover komt. Waar vindt men in ons vak een loouslandaard Voor oen zelfde stuk wordt in den slapjien tijd mimlor be taald dan in 't seizoen, en juist in den slappen tijd verdien je zoo weinig I En zoo'n toestand is onhoudbaar. Dergelijke dingen kunnen voorkomen woolen, als een nieuwe, goede loon regeling wordt ingevoerd. Spr. leest dan de door den bond op gestelde loonlijst, onderverdeeld in 4 klassen, voor. In een 1ste klasse zaak wordt iets meer voor een stuk betaald dan in een mindere klasse. Meer klas sen dan vier in te voeren, acht spr. niet in het voordeel van de arbei ders, zoo gauw val men een werkman in 'n mindere afdeeling plaatsen, dan in welke hij, volgens de mate, en de qualiteit van zijn arbeid behoort. Spr. hoopt, dat de aanwezigen ovértuigd zijn van t onmisbare van de organisatie, als onze actie niet tot de tanden gowapend is, beginnen wo niets, onzo eïschen zullen ons alleen door "t voeren van 'n dergelijke actie, worden toegestaan. Over de 1000 leden telt onze veroe- nigiiig, onzo vveerstandskas is goed, zoodat we met succes den strijd kun nen vooren. I-aten we hopen, dat or spoedig geen enkele ongeorganiseerde werkman meer in het vak werkzaam Is Mei een voord van dank aan den spreker en de aanwezigen, werd do vergadering door den heer Knol te 10 uur gesloten. HINDERWET. Op 2 April kunnen bij B. en W. be zwaren ingebracht worden tegen hot aan tt van der Horst verleenen een er vergunning tot oprichting van ceue inrichting voor machinale houtbe werking in het perceel aan den Korte Dijk no. 5, kad. Sectie D No. 6026, waarbij als beweegkracht zal worden gebezigd een gasmotor van 6 paarde- krachten tot het drijven van oene lint- en sterzaag en eene schaafma chine. DE BAKKERSWET. De Vereenigitur van broodbakkers patroons uit de luxe-, gemengde- en middenbedrijven, gevestigd te Haar lem, heeft zich nogmaals met een adres tot de Tweede-Kamer gewend, met het verzoek om de aanhangige Bakkerswet te verwerpen. In een uit voerige toelichting wordt geschreven, dat do in het vorig adres ontwikkel de bezwaren en bedenkingen niet zijn ondervangen, zoodat deze blijven be staan. Rubriek voor Vragen Geubonnoeitlen bobben bet voorreoht, nagen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Eedactie van Haarlem'3 Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven cn zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender Terineldea wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. -- Kan een jongineusch van 25 jaar tegen den wil van zijne ouders huwen AXTWOURÜ. Ja, maar hij moet zich wenden tut den heer kanton rechter en diens tusschenkomst ver zoeken. De mogelijkheid bestaat, dat de huwelijksvoltrekking dan nog drie maanden moet worden uitgesteld, maar dun is er ook niets meer aan té doen. VRAAG. Mijn dochter is in haar interne betrekking ziek geworden. Nu is zij naar het Diaconessonhuis vervoerd, waar mevrouw haar laat verplegen. Hoe lang moet mevrouw voor haar zorgen ANTWOORD. Mevrouw moet ge durende zes weken voor verpleging en geneeskundige behandeling zorg dragen doch de kosten daarvan ko men slechts gedurende de eerste vier weken te haten laste. Het overige mag op de dienstbode worden ver haald. VRAAG. Ik heb met mijn pa troon een schriftelijk contract geslo ten. Hoe lang is dit van kracht De duurtijd staat er niet in vermeld. ANTWOORD. Het is een contract, voor onbenaalden tijd of tot weder- opzeggons toe. Wat den tijd van op zegging betreft, zullen partijen zich eenvoudig aan de wet hebben te hou den, en deze eischt ceme opzegging <>P zoodanigon tormijn als gewoonlijk tusschen twee betalingen van het loon verloopt. Als men b.v. per maand be taald wordt, is de termijn ook een maand, doch de langste termijn is zes weken. VRAAG We moeten op een partij bedienen en "k heb 'n meisje aangeno men, dat mij daarbij behulpzaam is. Heeft dat meisje recht op con deel van het verval ANTWOORD. Dat meisje is in uw dienst en geniet dus het loon, waarvoor u met haar gecontracteerd hebt. Is van verval in het geheel niet gesproken, dan kan zij er ook geen rechten op doen gelden. VRAAG. Wannoer wordt de vischtijd (met den hengel') geopend en gesloten? ANTWOORD. De vischucten loo- peri van 1 Juli tot 30 Juni van het daarop volgend jaar. VRAAG. Wie is de redacteur van „Do Vriend voor Oud en Jong"? ANTWOORD. Uitgevers zijn de hoeren J. J. Groen Zn.» to Leiden. VRAAG. Tot wion moet ik mij wenden om dienst te nemen bij de zeemilitie? Wat bedraagt het handgeld? ANTWOORD. Voor den dienst bij do zeemilitie moet u zich aange ven bij den burgemeester uwer ge meente. Hiervoor bestaat geen hand geld. Ik vermoed evenwel, dat u bedioeit vrijwillige dienstneming bij den zee dienst alsdan kunt u zich wenden tot liet bureel van den garnizoens commandant, alwaar u tevens de ver schillende bedragen van het hand geld zullen worden medegedeeld. VRAAG. Wie is de directeur dor N.-Zuid Hollandsche Tramweg Mij.? ANTWOORD. Directeur is de lieer W. J. Burgerdijks, Kamporsin- gel 2. VRAAG. Wanneer moet ik mijn gewichten laten ijken? ANTWOORD. Benige dagen van te voren wordt dat in onze courant medegedeeld. VRAAG. Tot wien moet men zich wenden voor een hM- ekktug op boo ten van een Amerikaansche lijn? ANTWOORD. Het beste is om naar Rotterdam te gaan en te vraeen op het kantoor der Hol!. Amerika- lijn. Kantoor gevestigd: Wilhelmina- kade. VRAAG. Is eon merel dezelfde vogel als een lijster? ANTWOORD. Den zwarten lijs ter noemt men ook wel mereL CORRESPONDENTIE. Abonné M. II. to Haarlem. Uw vraag begrijpen wij niet. Abonné G. v. A. te Haarlem. Die vraag is juist beantwoord. Abonné mej. J. C. v. d. K. Uw vraag is reeds in behandeling geno men. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De Holl. Electr. Spoorweg Mij. heef: aanbesteed: 't maken van 2 reservoir gebouwen en een locomoticfloods in den spoo'rweg Hoofddorp-Leiden. Tn- gekomc-n 4 biljetten. Minste inschrij ver de heer J. J. Majoor te Bussum, f 15.989. BENNEBROEK. In de Maandagavond -ehoudon vergadering vim do afdeeling Bennc- broek-Vogelenzang van de Al gemeene Vereenigincr voor Bloembollencul tuur werden tot afgevaardigden voor de eerstdaags te houden algemeene vergadering aangewezen de hoeren F. van Lierop en J. Bonkenbure Sr. Tot commissaris werd benoemd de heer Jac. v. d. Voort N'a het behandelen van den beschrij vingsbrief voor de algemeene verga dering. werden besprekingen gehou den in comité. SCHOTEN. De gemeenteraad zal vergaderen op Donderdag 21 Maart a.s. nam. 7 1/2 uur ter behandeling van de navolgen de onderwerpen: Ingekomen stukken. Verzoekschriften om ontheffing van de bouwverordening. Vaststelling bestek voor te maken uitbouw van een brandladderwagen. Voorstel van het 'raadslid A. P. A. Verkooy in zake de motie-Troelstra. Verzoekschrift der gemeentewerkle don om verlenging van den duur der duurte-toeslag. Onbewoonbaarverklaring van een woning. Verzoekschrift van A. Stoffer om gratificatie. Verzoekschrift van J. Korsman om afwijking van de rooilijn. Besp'rekiing opmerkingen van het raadslid P. Boxs in zake de gasfa briek. Vaststelling van het uitbreidings plan. Kohier hoofdeiijken omslag 1912. Reclame hoofdelijkcn omslag 1911. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Ets. per regel. Bii Csinsk aan esiisst Br. Ilommal's Uasmatogen. Snolio zekere werking! 20-ierig suaoes! WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukkelijk deu naam Dr. HOMMEL. Binnenland TWEEDE KAMER. Zooals liet thans loopt met de be handeling de ïvogelenwet zal de ge- heele week Vrijdag is er geen open bare flitting wegens secte-vergader! a - gen, er wol mee heengaan. In de volgende week komen dan de moties ArtsTer Laan over de onderwijzer <- salarissen aan de beurt, waarvoor ook wel een paai' dagen noodig zullen zijn. En dan volgt de Bakkerswet. Maar de Kamer zal daarin natuurlijk blijven zitten en eerst na 't Paasch- recès er mee voortgaan. Inmiddels is dan de suppletoi're marineb-grooti ig ook blijven hangen. Het loopt dus met de werkzaamheden heel anders dan men voorspeld en gehoopt had. De Kamer heeft gisteren vio'r artike len van de vogelen wet afgedaan. Art 1 werd mot 57 tegan 6 slem- men aldus vastgesteld: Door beschermde vogels worden ver staan die welke behooren tot eene da. in Europa in het wild levende soorten van vogels, met uitzondering van: a het pluimvee; b. de bij art. 17 der Jachtwet als wild aangewezen vogels; c. de bij algemeenen maatregel van bestuur als schadelijk voor den land-, tuin- of boschbouw of voor de vissche- rij aangewezen vogels. Het amend, van den heer Tydenian om 't art. te doen luidtón: „Door vogels wordt verstaan, die welke behooren tot eene der in Europa in het wild levende soorten, met uit zondering van pluimvee en van de vo gels, welke volgens de Jachtwet als wild worden beschouwd", werd met 53 tegen 8 stemmen verworpen. Bij hel ve'rder debat over art. 1 deed de heer Duymaer van Twist een poging om den Minister van Land bouw een verklaring te ontlokken over het in de lijst der schadelijke vo gels opnemen van reigers en aalschol vers. maar de heer Talma l:et zich niet verlokken omtrent dazo lijst open lijk eenige mededeel ing te doen. Volgens de Commissie van rappor teurs ware 't ,,min" als men, nu ilo Minister het artikel wijzigde overeen komstig de wenschen in het voorloo- pig verslag geuit, thans terug te koe ren tot de oorspronkelijke redact'©, zooais de hoor Tydeman wilde. En voor den heer Poilema was 't begin sel van hot art. zoowel als van 't amen dement verkeerd, zoodat hij tegen beidien opkwam. Over art. 2 (verbod om beschermde vogels te vangen, te dooden, ten ver koop voorhanden te hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te le veren of te vervoeren) werd heel lang gepraat. De heer Rink wilde alleen van „voorhanden" hebben (niet ten ver koop) spreken en ook voor hui<len of vleugels van de beschermde vogels 't verbod doen geldc-n. Om de wet p'rac- tisch te doen werken en togen ontdui kingen te waken, wilde hij, bij die twee amend, op art. 2 en o.k op vol gende artikelen, de eieiren mede be schermen en geen dispensaties toela ten. Men voerde er echter tegen aan d it elk particulier, <lie een vogel hield, gevaar liep. Alleen den verkoop, 'u winkels dus moest men verbieden, zei dia heer Kooien. De heer Poilema verdedigde het ver bod voor „doelen" van vogels, maar de heeren 1-lugenholtz, Teenstra en Liiaftinck bestreden het, vooral met 't oog op de hoedversierselen der dames, <L.e trouwens niet altijd van daartoe gedoode vogels afkomstig zijn, maar saamgesteld uit voeren van gansch verschillende vogels, mooi opgeverfde voeren, die uitgevallen zijn. Zou men ook aan de grenzen* vreemde dames met vogelveder-versieringen raceten aanhouden? Het was te kras. De Mi nister oordeelde ook dat de wei alleen 't ten verkoop voorhanden hebben moet tegengaan maar t behoefde niet uitsluitend in „winkels" te zijn zooals de heer v. Idsinga wilde en evenmin voor doelen van vogels, want elk veertje is zulk oen deel. Op aan beveling van den heer Kooien hraclit de hee-r Rink de woorden „ten ver koop" in zijn twoedc amend, (betref fende de huiden en vleugels), maar 't ee'rste amend, trok hij dan ook in. 1-Iet gehandhaafde amend, werd met 33 tegen 23 stemmen aangenomen en het aldus gewijzigd art 2, evenals art 3 goedgekeurd. Toen kwam art. 4 aan de beurl, over het verbod van 't rapen en uithalen van kievitseieren, van 1 Febr. tot 25 April en wat het vervoer en verknopen betreft tot 27 April uitgezonderd. De strijd daarover was er eon van verschil over ©enige dagen. Men meen de in 't belang der vogelrapers den be- staanden toestand, de data van 30 April en 4 Mei te moeten handhaven. Dat stelde do heer Van Foa-ec-st voor, maar hoewel de lieeren PoHema en Tydenian dit denkbeeld steunden, en ten deele ook de heeren Van Doorn Thomson en Teenstra, vond toch het donkbeeld, door de Loeren Hu- wnholfz, Troelslra en Vliegen ïüeer- -■•'k'gd in een amend, om de data te stollen op „tot en met' 28 en 30 ..pril (of zoo de laatste oen Zondag :s 1 Mei), meer ingang. Dan is 'i met 1 Mei met de kievits- a.eren-handel uit en kunnen de vogels broeden, lang genoeg om niet tc vree zen, dal bij "t maaien de jonge kievi- leu wo'rden gedood. Het slot van de lange beraadslaging was dat de heer v. Foreest zijn amend, terug- en de Minister dat van de heeren Hugeu- holtz c.s. overnam. Zoo werd ark 4 goedgekeurd. Heden wordt met de vogelmwet voortgegaan. VERDRONKEN. Het bijna 3-ja'rig zoontje van den landbouwer 'Ier Horst in het Steger- veld, {Ambt-Ommen), dat met een paar andere kmdoi m een boodschap deed, geraakte in een wijk te water Hoewel de moeder korten tijd daarna den kleine weer op het dïoge bracht, bleken de levensgeesten reeds gewe ken. GOED TEEKEN. Bij do rechtbank te lieerenveen zijn in den laatsten tijd zóó weinig straf zaken aanhangig, dat de gewone we- kelajksche zitting niet meer noodig is Zoo nu en dan houdt men om de veertien dagen 'eene strafzitting. EXAMEN-STATISTIEK AAN DE TECHN. IIOOGESCHOOL. Men meldt ons uit Delft: Uit het rapport van de commissie Voor de examen-statistiek naar de resultaten der propaedeutische exa mens blijkt dat in de belangrijkste faculteiten het aantal van hen, die op tijd hun prop. examen behalen, ligt tusschen 20 pCt. en 35 pCt. cn dat gemiddeld in alle faculteiten, te zamen in de jaren 1906—1909 75 pCt. van de studeerenden niet in staat wa ren hel examen in den als normaal beschouwden tijd te behalen. Na 3 jaar is het diploma behaald door ge middeld ongeveer 50 pCt., bij de werktuigkundigen is dit getal nog la ger. Uit het rapport blijkt verder dat gemiddeld 30—40 pCt. der inge schrevenen de studie opgeeft, zonder liet diploma van het propaedeulisch examen te verwerven. NEDERLAND EN DE MIJNWER KERSSTAKING. Men melui ons uit Amsterdam: In verband met de stecnkolensta- king in Duitschland zijn bij de H. IJ. S. M. treinen vervallen, die speciaal voor het kolenvervoer Joopen. Zoo ko men er thans niet meer dan 4 wagons kolen in Amsterdam binnen, terwijl overigens in stillen tijd ongeveer 300 wagons kolen worden aangevoerd. Ook te 'sTIertogenbosch worden de gas verbruikers tot zuinigheid aange maand" in verband roet do steenkolen- staking. DE STAKING. Men. meldt ons uit Joure: De meubelschilders werken nog door evenals enkele niet bij de bonds- afdeelingen- aangesloten gezellen, wel ke laatsten door de politie naar en van hun werk worden geleid, on kor ten afstand gevolgd door het mceren- dccl der stakers en een massa nieuws gierigen. De alhier gestat iortnoerde rijks- en gemeentepolitie is met vier mare chaussees versterkt en bestaat thans uit elf man, daaronder begrepen de I nachtpclitie. Gistermorgen zag men het hier ongewone schouwspel dat de patroons en hunne zoons zelve do meubelen naar onderscheiden midde- len van vervoer transporteerden. Do staking heeft een rustig en kalm ver loop. LIJK OPGEHAALD. Mén meldt ons uit Amsterdam: Gistermorgen is een lij'k opgehaald aan de Oosterdokskado, dat vast zat lit de meerkeiting van de zandbak- j ken. Het werd herkend als te ziin dat van vrouw Metgod bij Kraansluis. 102-JARIGE. Den 24sten Maart hoopt mej. Meng, Jan van der Heijdenstraat te Amster dam, haar 102den gabobrtedag te hordenken. JUBILEUM VAN Dr. KUYPER. In 't e©re-comilé voor de huldiging van Dr. Kuyper, bij diens 40-jarig ju bileum als journalist, zit o.a. de heer H. B. Weyland te Haarlem. Het ligt in de bedoeling de „Slan daard"-huld:ging te doen plaats heb ben op Maandag 8 April a.s., in het Gebouw voör Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Verschillende deputat ies uit de anti- revolutionnaüe partij auüen van haar belangstelling doen blijken. De voorzitter van het comité, prof d'r. II. Visscher, hoogleeraar aan de ï-Oirversiteit te Utrecht, zal aan dr Kuyper bij die gelegenheid een groot bedrag in geld overhandigen, samen gebracht door alle kringen der anti rovolutionaiaJiTe partij. Het bedrag is bestemd tot steun van „Do Standaa'rd". 0 Men beoogt daa'rmee het mogelijk te maken het blad zoozeer uit te breiden dat het ook meer dantot nu aan de eischen, aan een nieuwsblad te stel len, zal kunnen voldoen en het blad er op wordt ingericht ook onder het financieel bereik te vallen van de dui zenden anti-revolulionnaire arbeiders in den lande. (Tel-) STAKENDE LANDARBEIDERS. Te Nieuwe Pekela staken de land arbeiders, omdat hun eisch betreffen de een dagloon van 85 cent niet is in gewilligd. MINDER ERNSTIG, J. V., uit Munnckezijl, die door een noodlottig toeval in den buik werd goschoten, is niet dood. gelijk gemeld werdintegendeel, zijn toestand is. gunstig. EEN „ZWARTE BENDE." Reeds eenigen tijd hoeft zich te Breda een boude van jongens uit den gegoeden stand gevormd onder don naam van de „Zwarte Bende". Hun doel isdiefstal; de leden hebben u't verschillende winkels tal van voor» worpen gestolen, d.e thans door de politie zijn opgespoord en bij de justi tie gedeponeerd. Maandag zijn allo jongens, die tot de bende behoorden, door de schoo'- commis8ie der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afdeeling Breda, V:ii bare instelling verwijderd. DIEFSTALLEN UIT PAKKETTEN. In den iaalsten tijd kwamen bij de politie herhaaldelijk klachten iu over vermissing van voorwerpen en geld, uit pakketten welke van het Centraalstation te Amsterdam u.t verzonden waren of daar waren aan gekomen. Die klachten betroffen zoo wol gewone als postpakketten. Dezer dagen werd een" arbeider der H. IJ. S. M. gearresteerd, die in tut bezit werd gevonden van een pak si garetten en een doos met koekjes welke uit pakketten gestolen waren. Hij had het pakje, verborgen, maar werd bij het weghalen gesnapt. Ook is aangehouden eon postbesteller van dc pakketpost, tegen wie reeds verdien king bestond. Hem werd een strik gespannen met 't laten wegbrengen van pakjes, waarvan het geld ge merkt was. Het gemerkte geld war t later bij den besteller gevonden. D-* aangehoudene is een jonge man, dio éenige jaren bij dc posterijen in dienst was. GELUKKIGE REDDING. Omtrent den braad aan de Dunne Bierkade, te 's-Gravenhage, wordt aan het. „Vad." nader het volgende gemeld In de achterkamer sliepen 3 kleine kinderen, die zeker door den rook gestikt zouden zijn, als niet een broer van den benodenbewoner do kinderen had gered. Dit. staaltje van moed dient zeker vermeld te worden. UIT DE DIAMANTNIJVERHEID TE AMSTERDAM. De firma Van Dam heeft een €0-tal arbeiders ontslag gegeven in verbond met de malaise in de diamantnijver heid. STUCADOORSSTAKING TE AMSTERDAM. Gistermorgen lieeït een 40-tal stu- cadoors liet werk bij verschillende patroons heiwat. Een klein aantal is nog niet door de patroons teruggeno men. VRIJSTELLING TEGEN BORG TOCHT IN INDIö. Naar aan het Vad. wordt medege deeld, is in Indiö ln bewerking een ontwerp voor een wette'ijke bepaling, krachtens welke het mogelijk zou zijn preventief gevangenen Vrij te laten i«- gen een te storten borgtocht. ONZE DAMES. Als curiositeit kan worden vermeld dat to 's-Hertugenbosch het voorne men bestaat om eene dames-schiet en schermvereeniging op te richten. KAMER-VERKIEZING IN HET DISTRICT HOORN. Naar het „Vad." verneemt» zullen do Roomsch-Katholiekeu vermoedelijk niet met een eigen candidaat uitko men, doch onmiddellijk den candi daat der anü-revolutaoiinairen, don icr Vegtel, steunen. IJET VERDRINKEN DER PREDIKANTSVROUW. De rechtbank to Hoe ren veen heeft de voorloopige hechtenis van ds. E. met 30 dagen verlengd. En in verband hiermede wordt aan 't Hbld. ook gemeld, dat bij de in structie moet gebloken zijn, dat me vrouw niet is verdronken, maar ten gevolge op ha ar gepleegd geweld is overleden en eerst na haar dood te water is geraakt. "t N. van Fr. heeft weer een brief afgedrukt door ds. E. in de gevange nis geschreven aan een zijner vrien den. Hij is geschreven op 10 Maart en luidt o. a „Wat mij persoonlijk betreft, ik ban in den u reeds betoonden toestand. Driemaal ben ik nu gehooid en blijf, dit spreekt van zelf, ten opzich te van het in-treurige geval, bij wat is geschied. Wel kunnen degenen, die daartoe lust gevoelen, een ruim veld en vrij spel vinden om hun gal4 eg en mij uit te spuwen doch, zoo moge lijk, ben ik nog onschuldiger dan een pasgeboren kind. Dit kan door schreien nog iemand doen schrikken, niet helpen ik echter heb niets kun nen zeggen, maar toch, te midden van het ontzettende geval, mijne vrouw trachten tc redden, naar eer, plicht en geweten. Al hadden G. (de overleden echtge- noote, Red.) en ik ook alle dagen in de grootste vijandschap geleefd, of, al hadden wij den grootst denkbaren vrede gehad, liet zou aan het ontzet tende ongeval niets kunnen verande ren. Maar immers, wie zoo iets in koelen bloede of zelfs in de grootste drift kon doen, hij ware een duivel in m enschen gedaan te. 't Is wonder lijk misschien, maar niettemin waar achtig, ik zou hier soms kunnen zin gen, zoo totaal onschuldig zit ik in voorarrest". DE WAGENINGSCHE TABAKSSTRIPSTERS. De bcido Wa-gendngache tabaksstrip- sters, door do -Rechtbank te Arnhem onderscheidenlijk tot 4 en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, hebben van dit vonnis hooger beroep aange- leekend. KRANKZINNIG VERKLAARD. Hcoidirik de Crème, die 15 Novem ber j.l. te Batavia mevrouw W. moordde in liet Sint Jozef gesticht, is krankzinnig verklaard. DE ZUIDERZEE-VISSCHER1J. In 1911 zijn op do Zuiderzee 434-311 tal haring gevangen, die bijna 500.000 opbrachten. Rechtszaken IN HOOGER BEROEP. Naar men verneemt zal de zaak van mevrouw Van 11 door de recht bank le 's-Gravenhage veroordeeld tot acht jaar gevangenisstrui, we gens het dooden van baar man, deu 2den Mei in hooger beroep worden behandeld voor hot gerechtshof al daar. KINDERMOORD. De rechtbank te Arnhem heeft gis teren M. D.. zonder beroep, te Groes- beok, wegens kindermoord veroor deeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van do voorloopige hechtenis. De edsch was een jaar. JACHTONGELUK. Te Meester Cornells, in de kampong Makasser, wilde de Europeaan M. Traucrbach, op jacht zijnde, over een beek springen. Onder den aanloop ging zijn geweer af cn 't schot ver wondde hem doodcliik. DOOR EEN TTTfïWR VFRF-C7 lEURDs In den nacht had een diefstal plaats te Pnngkalan Bonting. Be dief ont vluchtte in de richting van Palena- bang. Den volgenden morgen, zo.» e'rtelt het „Nblad van Palembang, enz." vond men op een paa'r paa' nfstands van Talang Batoetoe, op d«-n weg naar Palembang, -enige mrt bloed bevlekte kleediugstukken, zoo mede bloedsporen over een lengte van een halve paal. Do bloedsporen He pen dood in het bosch. Aangezien er ook tijgersporen ge zien zijn, vermoedt men, dat 4emaad mogelijk de dief door een tijger is weggesleept. Hoewel dadelijk een on derzoek is ingesteld, heeft men geen nadere aanwijzingen kunnen verkrij gen omtrent den ve'rmiafe. Koloniën Qemingd Kieuws LANDVERRAAD. E'r komt ee-n bericht uit C-pezzta, du groote Italiaansche marinehaven, dat een aldaar wonende hooggeplaatste marineofficier in hechtenis is geno men. onder beschuldiging «in.tairt geheimen aan Turkije te hebben ver kocht. Men verwacht, dat andere arresta ties zullen volgen. HET VERGAAN VAN DE OCEANA. Uit een officieele modedieeling van de <li'rectie van de P. and O. Compa ny blijkt thans dat van de veertig pas sagiers aan boord van het Engelse!ie schip de „Ooeana" zich bevindend, ze- welden vermist, onder wie twee daines en een kind. Van de beman ning werden drie vermist, terwijl he* aantal vermiste Lascaran nog niet kan worden opgegeren. Nadat dezj bekendmaking was gedaan, zijn enke Lo lijken van vermisten gevonden. STAKENDE CHAUFFEURS. Alweer een taxi-chauffeu'rsstakiaa te Londen! Nauwelijks is door arbi trale uitspraak dc chauffeursstaking te Londen geëindigd, of 'reeds hebben weer 1100 chauffeurs van de -British Motor Cab Company het werk <je staakt. De staking is door de vakver» ocniging afgekondigd, omdat de maatschappij, dio het vorige jaa'r met hare chauffeurs een overeenkomst sloot, niet voldoet aan de door de uitspraak van de arbitragecommis sie vastgestelde regelen MILITAIRE BALLON VERONGELUKT. De beenande vlieger-ballon van de vestingtetegraafufdeoling te Straats burg, rukte zich los van de touwen waaraan hij was vastgelegd, en dreef naar het Z.W. af. Een meegesleepte stalen tros kwam in aanraking met de electrische draadgeleiding, waar door kortsluiting ontstond. De-bal lon vloog in brand en stortte bij Riioiïheim neer. Do beide opvaren den, de eerste-lui tenants Cl over en Roewer, werden ernstig gewond. EEN TNBREKKRSDRAMA. Uit Mülhcïm am Rhein komt een bericht, dat twee arbeiders bi» een poging tot moord in de nieuw© can- tnio t an een fort zijn doodgeschoten. Diic personen werden om 12 uur des nachts in het gebouw ontdekt door een militaire patrouille, die ben wil de arresteeren. De op herterdaad be trapte werklieden boden een hevigen tegenstand en begonnen de soldaten met borden en glazen te werpen, waarna het twee hi .u w ael-jktc op de muren van het fort to vluchten. Dc patrouille riep volgens voorschrift: .Halt, of wij schieten', en daar do .'ludhtelinwon zich hier niet aan sloorden, f men vuur. Drie scholen wceridonken, waarvan er twee de ar beiders troffen en wel zóó ongeluk kig, dat beiden onmiddellijk dood wc i on. De derde inbreker werd in do ccuitiiie gesïresteord on dadelijk aau een verhoor onderworpen. HET WRAK VAN DE ...MAINE" i3 uit de haven van Havana wegge sleept tot in diep water en daar tot zinken gebracht. Het schip heeft dus eon eervol eind gehad. Toen het wrak uit do haven werd gesleept, werd van de Cubaansehe forten een eeresaluut gelost. De romp van het oude schip was met bloemen bestrooid, die op het water hieven drijven, toen de „Maine" wegzonk. Op dat oogenblik losten Amerikaansche en Cubaansehe oorlogsbodems suluutsulvo's. De ge raamten van de Amerikaansche sche pelingen, die in het wrak van de „Maine" waren aangetroffen, worden por oorlocsscnip naar do Vcrecnigde Staten overgebracht, om daar met plechtigheid to wortlon ter aarde be steld op het Arlington kerkhof, dicht bij Washington.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6